Klachten overlast a feest op kazerne Cjroen ^warU-Jexel s 'tn het harL, Houthakker maakt vloeren van Texelse dennen Andere tandwielkast; pieptoon verdwenen tmwonenden naar burgemeester Dansen op eigen auto pomp Blikseminslag in windmolen Zeevaart Foto's Texelaars Overzicht voetbal Vermiste surfer bereikt kust op eigen kracht De Reuze- Aardbei texelseÜcourant Antenne Ben naar Langeveldstraat Excursie over nachtvlinders GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11602 VRIJDAG 10 AUGUSTUS 2001 jvertenties/abonnementen/bezorging: imbaan 6 '91 MC Den Burg eloon 0222 - 36 26 00 - telefax 0222 - 31 41 11 mail: mfo@lenr.nl ■rschijnt dinsdag en vrijdag «oners van het Molwerk en de ermolenweg hebben veel over- ondervonden van een feest dat lagavond op de Joost leinkazerne werd gegeven. Vijf hen zijn maandagmiddag naar urgemeester gestapt om hun te doen. De omwonenden jrden zich aan muziek en stern- die over de Mokbaai te horen konden het woordelijk verstaan', Jan Kikkert van kampeer- -derij Hoornenburg. 'En dan heb jbbele ramen.' Volgens Marijke Duijn van het Molwerk was het of de radio aanstond. 'Je kon de es inde slaapkamer meezingen.' Je kazerne werd een feest gege- voor zo'n 120 kinderen van sisiepersoneel. Het feest vormde ilsluiting van een kampweek die |ks op het kamp wordt gehou- Het afsluitend feest levert vol- s omwonenden elk jaar overlast Het is voor het eerst dat ze naar burgemeester zijn gestapt om rover te klagen. lens Leen Bouthoorn van hoeve wijk was het in de vijftien jaar dat an de Molwerk woont de eerste rdat hij er echt last van had. 'Het zeer hinderlijk Je kon bijna niet !e tuin zitten met die bonkende tiek.' is niet duidelijk hoe laat de mu- uitging. Volgens kapitein Aad van die toezicht hield, gebeurde dat viaalf uur. Volgens omwonenden het langer door. 'Ze gingen door w/art over twaalf', zegt Cees srt van hoeve De Kroontjes 'De jek ging nog even extra hard.' feest begon om acht uur. lens Van Gils viel het juist mee de overlast. 'Na de eerste mei ben ik zelf gaan luisteren bij is Kikkert voor het huis. Meeu- de nacht van woensdag op kinderdag betrapte de politie en jongen die op een aan de Irink geparkeerde personen- n stond te dansen, waar- loor een flinke deuk in het dak uitstond. Toen hij werd aange- ffluden bleek hij zelf de eigenaar ïzijn. De jongen had drank op a handelde uit balorigheid. Wie srvolgens het opschrift op de tagen zette, is met bekend (Foto Harry de Graaf) tr<rWce|-4" iuT °P ZXXA-V-O .-•afl Er komt nu (och zo'n telefoon- !(Mmast in De Cocksdorp. 'Je hadden er toch al een Lange Sen' Tijdens een kort maar hevig onweer is woensdag rond 18.00 uur de blik sem ingeslagen in een van de windturbines bij Oudeschild. De wie ken gingen daarop direct in de vaan stand, zodat de wind er geen vat meer op kon krijgen en staan nu stil of draaien slechts heel langzaam. Hoe groot de schade, is nog niet be kend. De Stichting Passantenhaven, die al enige tijd actie voert tegen de turbines omdat ze overlast zouden veroorzaken en als hinderlijk en be dreigend worden ervaren, zegt in een pesbericht te hopen dat reparatie achterwege blijft. Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg wen, spreeuwen en kievieten maak ten meer lawaai.' Hij zegt ook over de Mokweg gereden te zijn. De uitspraak dat er alleen vogels te horen waren, deed Van Gils ook tegen omwonen den die gebeld hadden met de Mok. Jan Willem van Duijn, één van hen, noemt het een arrogante manier van optreden. Kampeerders Kampeerders hadden volgens om wonenden eveneens last van de her rie. 'Bij mij vroegen ze 's morgens wat dat geweest was', zegt Jan Kikkert. Bij Zeemansduin bleef een aantal kampeerders maar wat langer op, omdat ze niet konden slapen, vertelt Lia Zeeman. 'Een aantal had het vo rig jaar ook al meegemaakt. Die rie pen gelijk 'daar zijn ze weer'. De mensen die hier nieuw waren heb ik verteld wat er aan de hand was.' Vol gens haar was over het water te ho ren dat mensen op de Mok tegen el kaar zeiden dat ze rustiger moesten doen. De bewoners storen zich eraan dat zij vantevoren met op de hoogte waren gesteld van het feest. Jan en Cees Kikkert vragen zich af of er ook niet een vergunning verleend had moeten worden. Van Gils zegt dat dat met nodig was. 'Het is militair terrein, prive-grondgebied van defensie en het was een besloten feest.' Volgens hem is de politie vantevoren ingelicht met een briefEen woordvoerder van de gemeente kan niet zeggen of een vergunning nodig was voor het feest. Had het gemoeten, dan had het op basis van de algemene politie verordening (APV) moeten zijn. De bestemming van de Hors zou daar voor verder niet van belang zijn ge weest. Voor Jan en Cees Kikkert maakt dat wel uit. Zij beroepen zich op de natuurwaarde van het gebied, de vogelrichtlijn en het feit dat de duinen Nationaal Park in oprichting zijn. De oefeningen die de jongeren de dagen ervoor hielden, hebben bij sommigen ook ergernis opgeroepen. 'Het is de hele week al rumoerig', zegt Cees Kikkert. Volgens de fami lie Van Duijn wordt er hard gereden met auto's en is er gebrul en ge schreeuw te horen van oefeningen. Volgens kapitein Van Gils wordt er gezeild en gepeddeld in de baai en is er geen mechanisch geluid te horen. Hij noemt het allemaal sterk overdre ven. Burgemeester Joke Geldorp- Pantekoek gaat niet in op het gesprek dat zij met de vijf bewoners heeft gevoerd. 'Dat is tussen hen en mij.' Zo'n vijftig stammen van de Corsicaanse den kocht houthak ker Niek Borsboom van de IJsdijk deze winter van houthakker Theo Kraak uit Oost. Die had de bomen in opdracht van Staatsbosbeheer gerooid in de Dennen. Borsboom maakt nu vloerdelen van het Texels hout. Zonde als daar straks pallets van worden gemaakt, dacht Borsboom toen een deel van de Dennen werd gerooid. En hij kocht zo'n 35 kuub hout, ongeveer vijftig boomstammen, om er wat leuks mee te doen. Sinds dien maakt hij in zijn vrije tijd vloer delen of andere voorwerpen van het Texels hout. 'Noem het maar een uit de hand gelopen hobby.' Metershoog ligt het opgestapeld in de schuur bij zijn huis aan de IJsdijk. Een deel is al geschaafd, een groot deel nog met. In de Betuwe, waar hij vroeger woonde, liet Borsboom de stammen tot planken zagen. Planken van. twee centimeter dik en planken van drie centimeter. De laatsten, zes meter lang en dertig centimeter breed, liggen nog grotendeels ongeschaafd achterin de schuur. Het is in april al wel gedroogd in een droogkamer, vertelt Hugo Jongejan, medewerker van Borsboom's bos bouwbedrijf. Hij helpt ook mee bij het vervaardigen van de vloerdelen- Derden Een al geschaafde stapel hout in het midden van de schuur is inmiddels afgenomen door derden. Voor een groot deel gaat het, op bestelling, naar de overkant. 'Dat zijn mensen die een bepaalde herinnering hebben aan Texel', vertelt Borsboom. Aan Texelaars zelf hij nog niks verkocht. 'Of nee.' corrigeert hij zichzelf, 'ik heb één duiventil verkocht aan een me vrouw van Texel.' Zelf gaat hij zijn slaapkamer voorzien van een Texels houten vloer. En ook zijn dochter wordt voorzien van een houten vloer. Het hout uit de Dennen is volgens hem daarvoor prima te gebruiken. 'Het zit goed in elkaar omdat het langzaam gegroeid is, de ringen zitten daardoor dicht op el kaar.' Een hamer moet je er volgens Borsboom niet op laten vallen, dan heb je een deuk, maar verder kan een Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20, fax 0222 - 32 30 00 e-mail: redactie@texelsecourant.nl Buiten werktijd: Jeroen van Hattum, tel. 31 60 89 of 06-22 87 42 25 Losse nummers 1,80 0,82, abonnementsprijs 63,- 28,59 per half jaar. Danny van der Steeg, geboren op Texel, opgegroeid in Zwolle, maar sinds twaalf jaar weer woonachtig op Oost, bevaart al sinds zijn achttiende de wereldzeeën. Hij begon in de sleepvaart, stapte over op zwaar transport, versleepte alles wat los en vast zit en werkt nu al weer vijftien bij de bergmgsdienst van de firma Wijs muller in IJmuiden. Pagina 3 Antoinette van Rossum uit Den Burg zoekt mensen met een echte Texelse uitstraling. Ze wil foto's van hen ma ken voor een nieuwe kledinglijn die zij aan het opzetten is. Onder de merk naam Claire Fisher wil ze kleding van Texelse wol in het buitenland gaan verkopen. Pagina 5 Het amateurvoetbalseizoen 2001/ 2002 gaat op 2 september van start. De vier eerste elftallen op Texel ma ken zich klaar voor de start, allemaal met hun eigen verwachtingen. De Texelse Courant maakte een over zicht. Pagina 7 Zowel de Zalm en de Beursplein als de reddingboten uit Den Helder en Den Oever kwamen dinsdag- vond in actie voor een vermiste surfer. Deze zou zich in het Mars diep bevinden, maar na ruim een uur zoeken bleek dat de man op eigen kracht de wal had bereikt. Toen ooggetuigen bij 't Horntje eerst de surfer peddelend op zijn plank troffen en enkele ogenblikken later alleen de plank zagen drijven, werd alarm geslagen. Tijdens de groot scheepse zoekactie kwam op een gegeven moment de melding binnen dat de man zichzelf in veiligheid had weten te brengen. Hij had zijn plank met de stroming laten meedrijven en had zwemmend de kust bereikt. IM-ADVERTENTIE vloer van de Corsicaanse dennen lang mee. Hij wil hem zelf nog wel komen leggen ook. 'Maar dan moe ten mensen geen haast hebben, want dan doe ik het niet.' Een vierkante meter kost gemiddeld zo'n zestig gulden. De gerooide bomen werden eind ne gentiende eeuw geplant door hout vester Boodt. 'Hier ligt dus meer dan een eeuw oud', zegt Borsboom bijna lyrisch Gekozen werd destijds voor de Corsicaanse den, omdat deze goed tegen zeeklimaat bestendig is. De jonge boompjes werden in de droge grond voorzien van natte turf om voldoende water te hebben. De naam Turfveld, zoals een deel van het Lees verder pagina 5 De aan de Vang in Oudeschild staande windturbine van Dirk en Fenny Schagen is woensdag van een nieuwe tandwielkast voorzien, waardoor een storende pieptoon is verdwenen. De molen die met zijn vermogen van 330 kilowatt Texels grootste windturbine is, draait nu 15 maanden en heeft in die tijd ongeveer één mil joen kW opgewekt. Dat is iets minder dan de prognoses aangaven, maar toch een prima resultaat als in aan merking wordt genomen dat de mo len een paar keer heeft stilgestaan in verband met storingen. Dirk Schagen weet te vertellen dat zijn molen het aanmerkelijk beter doet dan windturbines van hetzelfde type el ders in het land In sommige perioden was de opbrengst het dubbele. Een probleem was echter dat de turbine al vanaf het begin een afwij king vertoonde wat betreft het geluid. De molen bleef weliswaar ruim schoots onder het maximumgeluids- volume dat in de milieuvergunning was vermeld, maar vanuit de gondel klonk toch een irritante hoge toon. Het viel Schagen op dat molens van hetzelfde type in Friesland dat geluid niet maakten, wat reden was om te gaan klagen bij de leverancier. Hetzelfde geluid bracht Schagen ook in conflict met zijn buurman Jeroen Drabbe, die de rechter inschakelde, omdat het functioneren van zijn geluidsstudio werd belemmerd, zo dat hij schade leed. Experts van fa brikant Bonus concludeerden dat de oorzaak moest worden gezocht in de tandwielkast. Dat is het mechaniek dat naast de dynamo in de gondel staat en waaraan het wiekenkruis is bevestigd. In de tandwielkast wordt het toerental op de voor de dynamo benodigde hoogte gebracht Erkend werd dat het geluid een ongewenste afwijking was, waarvoor de fabrikant/ leverancier verantwoordelijk was. Beloofd werd dat een nieuwe kast zou worden geplaatst, een karweitje van ƒ80.000,-. dat voor rekening kwam van de leveranciers. Gisteren werd deze belofte waargemaakt Met twee telekranen van het Friese bedrijf Kielstra werd het bijna 34 meter brede wiekenkruis naar beneden ge haald, waarna met behulp van één der kranen de tandwielkast door een nieuwe werd vervangen. De oude kast wordt naar Denemarken afge voerd. Gistermiddag om vijf uur werd de molen opnieuw in bedrijf gesteld. Tot grote voldoening van eigenaars en buren was het nare geluid verdwe nen.. De plannen van de familie Schagen om rond de turbine een open dag te organiseren, met gelegenheid om onder leiding van experts de molen van binnen en van buiten te bezich tigen bij wijze van officiële opening, gaat niet door. Reden is dat de pro blemen rond de turbine veel tijd en aandacht hebben gevraagd En voor een openingsfeest meer dan 15 maanden na de ingebruikneming voelt men niet zoveel. Aardbeien met slagroom vreten tijdens de airshow (Advertentie) L/rta JinrrL JttHi U bit bon. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de RANT. NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6 De tandwielkast die het ongewenste geluid van de molen veroorzaakte, wordt naar be neden gehaald, gadegeslagen door Dirk Schagen en Fup Krijnen. (Foto Harry de Graaf) Het college heeft de bezwaren die zijn gemaakt tegen de bouw van een tijdelijke zendmast van Telfort op het bedrijventerrein aan de Langeveldstraat in De Cocksdorp ongegrond verklaard. Al eerder werd de aanvraag van concurrent Ben om aan de Vuurtorenweg een mast te mogen bouwen, gewei gerd. Men vindt dat de antenne van Ben kan worden aangebracht in de mast van Telfort, conform het stre ven om het aantal zendmasten op Texel zo klein mogelijk te houden. De mast aan de Langeveldstraat zal verdwijnen als C2000 (voor het communicatienetwerk van het Minis terie van Binnenlandse zaken) een zendmast bouwt bij de vuurtoren. Deze definitieve mast is geschikt om ook de antennes van de diverse telecommunicatiebedrijven te dragen en het ministerie gaat daarmee ak koord. Tegen de tijdelijke mast aan de Langeveldstraat was bezwaar ge maakt door A.Daalder. Hij vindt de mast onnodig hoog, overbodig, vreest dat hij er definitief zal blijven staan en meent ook dat de radiostra ling slecht is voor de volksgezond heid Het college heeft geoordeeld dat de hoogte van de mast technisch noodzakelijk is, mede omdat er meer dere antennes in komen. Het tijdelijk karakter staat vast; als de C2000 antenne bij de vuurtoren klaar is, ver dwijnt de mast aan de Langeveld straat, in elk geval binnen vijfjaar. De mast is wel degelijk nodig omdat Tel fort en de medegebruikers dezelfde mogelijkheden voor maximale dek king moeten krijgen als Libertel en KPN. Wat de gezondheidsaspecten betreft gaan b en w af op het stand punt van de Gezondheidsraad, dat erop neerkomt dat de radiostraling onder normale omstandigheden met schadelijk is voor de mens. Het college heeft ook de bezwaren van de hand gewezen die omwonen den van het SVO-veld in Oosterend hadden ingediend tegen de plaatsing van een tijdelijke Telfortantenne in een bestaande lichtmast. Ook zij za gen er gevaar in voor de volksge zondheid. De Oosterenders hadden tevens geklaagd dat zij de masten- notitie (waarin het beleid ten aanzien van zendmasten op Texel is vastge legd) niet hebben ontvangen van de gemeente. Het college hennnert er echter aan dat de notitie voor ieder ter inzage lag met de mogelijkheid om er bezwaar tegen te maken. De omwonenden hebben die kans voor bij laten gaan. Nabij de Korverskooi wordt woens dag 15 augustus de excursie 'nacht vlinders vangen' gehouden, bestemd voor leden van het IVN Deze begint om 21.00 uur en staat onder leiding van José en Willem van der Gracht, Zij zijn voor informatie bereikbaar onder tel. 314 538. Automobilisten wordt verzocht hun voertuig te par keren aan de Ruigendijk en niet op het pad naar de kooi Ntek Borsboom en Hugo Jongejan maken vloerdelen van Texels hout. Het is afkomstig van een partij bomen die deze winter gerooid werd in de Dennen. (Foto Jeroen ven Hattum)

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 1