'Ze zijn sierlijk en maken 10'n mooi suizend geluid' 7 Het hele p TEXELSE Matrasspringers beleven spannende avonturen COURANT Gymvereniging Oosterend Texelse scouts op kamp in Denemarken Trainingen van jeugd Texel'94 Atleten tussen buien door Duo Schaipp wint golfen Zaalvoetbal weer van start Zwemwater Texel in orde Koppeltijdrit Zwemdiploma's Rein Kuyper wint visstrijd Acrobatiek met vliegers Texelaars in Frankrijk 'Puro naturo' DINSDAG 21 AUGUSTUS 2001 jegeren is in. Zo erg zelfs dat er speciale strandgedeelten voor ingewezen zijn en op winderige dagen de lucht daarboven vol met kleurige en snorrende zeilen en zeiltjes. De ultieme uit- iging is om een steeds grotere en sterkere vlieger te nemen, ie zich eenmaal de lucht in heeft laten trekken en daarvan eft genoten, zoekt de kick van het zweven en springen bij :eds hardere wind. Peter-Paul Vrijdag en zijn vriend Niels Smit Den Burg zijn twee fanatieke matrasspringers. Hoe hoger, ie mooier. sinds de vroegste tijden heeft de ms willen vliegen. De Griekse my- ilogie verhaalt van Daidalos en zijn jn Ikaros die de gevangenschap het eiland Kreta wilden ontvluch- door vleugels te maken van jelveren en was. Na een aanvan- ijkgeslaagde poging kwam Ikaros licht bij de zon en de was die de en bijeenhield smolt, zodat de ymoedige knaap jammerlijk in zee I waren niet alleen vluchtelingen, - nelbestormers en dromers die op - ugelen van arenden wilden gaan. serieuze wetenschappers hiel- i zich met het fenomeen vliegen :ig. Begin zestiende eeuw ont- ip Leonardo da Vinei een vleugel- laamte dat de mens in staat moest Hen om te kunnen vliegen. Als zijn jwe assistent Zoroastro bij een lefneming om het leven komt, ko nvleugels met meer in de notitie sken van Da Vinei voor. Maar de ns blijft bij zijn droom om eenmaal runnen vliegen en vrij te zijn. ia nu de uitvinding van het vlieg- over en blijf bij de eenvoudige gmiddelen: vliegers en matrassen, dat ze bij genoemde vlieg- I gingen passen en voor een leek *lgte begrijpen zijn. Een vlieger is lang geen vlieger, zo blijkt bij Ier onderzoek. Het is allang niet sr het geraamte van twee iboelatjes met wat knisperend papier, al is het aloude model er nog wel, ergens in een klein hoekje voor de allerallerkleinsten. Een sim pele eénlijner, die na-het oplaten in de lucht staat te staan en daar braaf blijft hangen zonder verdere actie. Best aardig, maar zodra er een lijn bij komt, komt er ook gelijk meer bewe ging in het vliegeren. Vliegeren is werken, techniek. En de beginner, die nog met zo handig is, doet er goed aan om een beetje aan fitness te doen, want iedere keer die vijfen dertig meter door het mulle zand ren nen om het neergestorte tuig weer op te laten, vraagt wel wat van je condi tie. Vliegeren begint dan een beetje op topsport te lijken. Vliegerwinkel Ik kijk mijn ogen uit als ik in de vlieger winkel in Den Burg kom. Wat een vlie gers, wat een modellen. Wat moet je nu aanschaffen als beginner, waar moet je op letten? Neem je een één- of een tweelijner? Een Delta of een Wevacfa? Een Vegas misschien? Het zegt me allemaal niks. Ook de prijzen lopen behoorlijk uiteen. Kom je met het kindervliegertje voor twintig gul den weg, de volgende gaat naar vijf tig gulden, terwijl navraag leert dat bij een exemplaar van honderd gulden het echte vliegeren pas een beetje begint. Ga je verder, dan koop je de onderdelen ook apart. Lijnen, ringen, handgrepen, een trapeze. Een volle dige springuitrusting, een matras met toebehoren, gaat al gauw naar de zes-, zevenhonderd gulden. Er is aar dig wat op de markt en een beetje advies is dan ook niet weg. Ben je eenmaal door het vliegeren gegre pen, dan sta je bij iedere windvlaag op het strand en wil je niet anders meer. Zo althans verging het Peter- Paul Vrijdag en Niels Smit. Twee ge zworen vrienden, beiden fanatieke vliegeraars. Vrijdag (17) gaat in sep tember beginnen aan een vierjarige opleiding voor marineofficier aan het ROC in Den Helder. Al vanaf zijn twaalfde is hij gebiologeerd door al les wat met vliegeren te maken heeft, evenals Smit (ook 17), die zijn HAVO- opleiding met succes afrondde en nu doorgaat op het VWO. Vrijdag: 'Mijn broer had een matras en ik mocht hem een keer vasthouden. Ik voelde hoe sterk dat ding al was bij weinig wind, ik was er diep van onder de in druk. Ik wilde er ook één. Bij wind kracht één gaan ze al de lucht in, al kun je bij zes pas springen. En ze zijn sierlijk en maken zo'n mooi suizend geluid. Van mijn spaargeld, dat ik had verdiend met het bezorgen van de Texelse Courant, heb ik toen voor ƒ220,- een matras van 1,80 meter gekocht. Niels had er al één. We zijn eerst op een weiland bij de Hoge Berg gaan oefenen. Het was vet stormachtig, veel regen, veel wind. Toen we een paar maanden verder waren, bedachten we dat we ons er wel op skates achteraan konden la ten trekken. We startten bij de OSG en zijn via de dijk helemaal naar de boot gegaan. Als er verkeer aan kwam, sprongen we snel in de berm en wachtten tot het voorbij was. Na drie jaar heb ik de 3,60 meter van mijn broer overgekocht en toen ik zestien was en een brommer had, gingen Niels en ik naar het strand om te springen. Bij het neerkomen voel je dat strand meer meegeeft dan wei land. We gaan het liefst bij storm, maar je moet nooit gaan vliegeren als de wind naar de zee staat.' Angstig In mei van dit |aar beleefden de twee vrienden een angstig avontuur. Ze hadden bij windkracht acht met uit schieters naar negen bij De Koog hun vliegers opgelaten. 'We waren leuk aan het vliegeren en konden amper aan de grond blijven. Een kleine stuurbeweging was al genoeg om dertig meter te springen Als je landde, kwam de wind er weer vol in en gingen we weer omhoog, 't Was op het laatst niet leuk meer. Vlak bij de Slufter wist Niels zijn vlieger in een duinpan in de helm vast te krijgen en toen is hij als een gek naar mij gerend. Net voor de monding kreeg hij mij te pakken. Ik stond al op het punt om de panieksluiting open te maken en de matras dan in vredesnaam maar te laten gaan.Vlieland leek me met zo'n goeie eindbestemming. Die din gen kosten een smak geld, maar mi|n leven is me toch meer waard. Geluk kig was dat met nodig. Het was intus sen gaan gieten, niet tekort, en we moesten dat hele teringeind teruglo pen tegen de wind in. Flink balen!' Als je vliegert bedenk je steeds nieuwe variaties om de spanning erin te houden. Je door het water laten trekken is ook zo'n idee. 'Niels pro beert het eerst zelf uit en als-ie denkt dat het gevaarlijk is, laat hij mij gaan', lacht Vri|dag Een uitspraak die om tegenspraak vraagt. In de praktijk wordt door beide vrienden op elkaar gelet en gaan ze meestal om de beurt door het water. Terwijl de één surft, loopt de ander mee langs de water lijn en let op. Een ander avontuur beleefden ze vorige herfst. Er stond lekker veel wind en de lucht was nog vol vocht na een regenbui. 'We zagen de onweersbui niet aankomen en het blijkt dat de statische elektriciteit zich aan de waterdruppels vasthecht. Door de wrijving met de lucht worden de vliegerdraden helemaal opgela den, volgens mijn natuurkundeleraar, die ik er later naar vroeg. Ik raakte de grond weer na een sprong en er kwam een grote ontlading met blauwe vonken uit mijn voeten. Ik kreeg toch een oplazer! Ik wist niet Peter-Paul Vrijdag:Je moet nooit gaan vliegeren als de wind naar zee staat.' hoe snel ik de vlieger aan de grond moest krijgen. Nadat we een tijdje geschuild hadden en ik weer bijgeko men was van de schrik, zei Niels: Nu kunnen we wel weer. Ja, daag...!' Het volgende doel is kitesurfen. Je op een surfboard over het water laten voorttrekken. Om al deze leuke din gen te kunnen bekostigen, werken de beide vrienden hard in hun vakantie- baan. De één als bediende in een strandtent vlak bij het vliegerstrand, de ander in een vliegerzaak. 'Heerlijk, de hele dag over vliegers en vliegeren praten. Ik vond het heel tof toen ik mijn eerste vlieger verkocht. Dat ge voel van ik heb iemand aan een leuke vlieger geholpen. Tof,' zegt hij nog maals, met toegeknepen ogen. Omdat vliegeren best moeilijk is en veel mislukte pogingen het plezier aardig kunnen vergallen, heeft Henk Switzer van Texelkites in de zomer maanden eenmaal per week een vliegerspreekuur op het strand bij Paal 9. Dit blijkt in een grote behoefte te voorzien. Tijdens de promotie an nex demonstratie op de laatste dins dag van juli waren meer dan duizend mensen naar het strand gekomen om te kijken, te oefenen en om vragen te stellen. Er worden nogal wat ondeug delijke vliegers op de markt gebracht, zo blijkt. Vliegers waarvan de coupe met goed is of die zo slecht gesteld zijn (touwtjes tekort of te lang of on regelmatig geknoopt) dat er geen redden aan is. 'Ga er maar mee te rug en zie je geld terug te krijgen, want dit wordt helemaal niks' luidt dan het advies van Switzer. Vliegeren op Texel is heel wat anders dan vlieg eren op de Veluwe. Er staat hier door gaans meer wind en dat vraagt om een extra stabiele vlieger. De vlieger moet een goede coupe hebben voor de juiste windhoek, eenvoudig te vlie gen zijn en strak zijn gesteld, want alles dat klappert vertraagt. Carbonstokken zijn voor Texel aan te bevelen boven de veel dunnere en buigzame fiberglasstokken. De juiste lengte voor de lijnen is 35 meter. Te lange lijnen gaan slap hangen en ook dat vertraagt en vermindert de bestuurbaarheid van de vlieger. Je moet het allemaal maar weten, be denk ik. Best prettig zo'n spreekuur. Corrie Timmer ig 28 augustus begint ook voor rereniging Oosterend het sei- weer. Aspirant-leden mogen paar keer op proef meedraaien, lelden kan in een later stadium [de leerkracht. Dat is in bijna alle sllen Jeroen Plag. Alleen de peu- zijn actief onder leiding van na Combé. Een verschil met laande jaren is dat de jongens meisjes uit het voortgezet onder- uu samen gymmen. Het schema bvolgt: dinsdag 15.45-16.30 uur: kleuters vanaf 3,5 jaar onder leiding van Klarina Combé. Woensdag 13.00-14.00: dames 55+; 14.15- 15.15: meisjes groep 3 en 4; 15.15- 16.15: meisjes groep 5 en 6; 16.15- 17.15: meisjes groep 7 en 8; 17.15-18.15: jongens en meisjes klas 1 en 2 voortgezet onderwijs; 18.15- 19.15 jongens en meisjes klas 3 en 4 voortgezet onderwijs. Donderdag 15.30-16.30: meisjes en jongens groep 1 en 2: 16.30-17.30 jongens groep 3,4 en 5; 17.30-18.30 jongens groep 6, 7 en 8; 18.30-19.30: extra training; 19.45-21.15: dames en he ren. i groep van zes jeugdleden van dde vijftien jaar en hun twee jeleiders van Scouting Texel zijn «jgekeerd van een tiendaags «erkamp in Denemarken. Nor- il blijven de scouts wat dichter Ns, maar nu werd besloten «Kliplev, vlak over de Deense ns te gaan. De begeleiding tekt van een geslaagde week. Texelse delegatie kampeerde op lerrein Stevningshus, dat eigen- 5 van de Deense Scoutingor- ganisatie. De trip van de scouts was onderdeel van een groter kamp dat werd gehouden. Zij troffen er leeftijdsgenoten uit het Luxemburg, Duitsland en het gastland. De sfeer tussen de verschillende nationalitei ten was goed, al was het wisselval lige weer soms spelbreker in de acti viteiten. Overdag werden er spelletjes gespeeld en gesmeed op een echte authentieke smidse, 's Avonds werd gezamenlijk op een houtvuur gekookt en rond het kampvuur gezongen. On derdeel van het kamp was een twee daagse hike langs de Gendarmstein- route aan het Flensborgfjord. Eén der dagen werd een bezoek aan Legoland gebracht. Na afloop volgde de gebruikelijke uitwisseling van adressen. l/e scouts poseert op een zelfgemaakte constructie. iFoto Scouting re*oi) De junioren en pupillen van Texel'94 trekken komende week de kicksen weer aan. De tramingstijden zijn als volgt: Junioren A1 en A2, onder leiding van Jan de IJzerman: maandag en woensdag 19.15 -20.45; B1, olv. Nicol Schermer, dinsdag 19.00- 20.30; C1, olv. Klaas van de Berg, maandag en woensdag 19.00-20.30; C2, olv. Ralph Koning, donderdag 17.30-19.00; C3, olv. Fred Wiering, donderdag 17.30-19.00; D1, olv.Edgar Klippel en Barry de Vries, dinsdag 17.30-18.45; D2, olv. Piet Monster en Ingrid Pastoor, dinsdag 18.15-19.30; D3, olv. Ruud Nooy, maandag 17.30 -19.00; D4, olv. Jos Groen, maandag 18.00-19.15; E1, olv. Gerard Boogaard, donderdag 17.30-18.45; E2, olv. Gerrie Plaats man, dag en tijd nog onbekend; E3- E6, olv. Gernt van de Brink, maandag De cross- en strandlopen werden dit jaar onder zeer verschillende omstan digheden gehouden. Was het woens dag in De Cocksdorp nog tropisch warm, bij de laatste cross in De Koog trok zondag vlak voor de start een zware bui over het parcours. Letter lijk en figuurlijk zag het er even heel donker uit, maar de regen werd ge volgd door opklaringen, zodat de lo pers alleen nat werden van het zweet. De loop over 8 kilometer werd we derom gewonnen door Henk Olijve uit Haren. Hij finishte in een tijd van 30.30 minuten en had een grote voor sprong op de nummer twee, Ton Nugteren uit Ridderkerk, die 32.48 nodig had. Snelste vrouw was Judith van Bleijswijk, die in 41.05 over de streep kwam. Harry Bakker beves tigde zijn constante vorm door de loop over 4 kilometer winnend af te sluiten in 15.44. Hij deed zes keer mee en liet steeds tijden tussen de 15.00 en 16.00 minuten noteren. Tho mas Richter werd tweede in 17.51. Laurien Bakker was net als een week eerder de snelste vrouw (20.10). Bij de jeugd liet de deelname te wensen over. Robert Witte won opnieuw. Hij snelde door 1200 meter mul zand naar een tijd van 6.08. De volledige uitslagen staan op de website van de organiserende vereniging: www. avtexel.net. Deze serie van zes lopen in De Koog, die dit jaar voor het eerst werd gehouden, heeft ruim ƒ1000,- opgeleverd ten bate van de nieuw aan te leggen kunststofbaan. Gezien ook de enthousiaste reacties is Atletiekvereniging Texel van plan de wedstrijden volgend jaar opnieuw te organiseren, met als afsluitende loop een zogenoemde aquarun. 17.15-18.15; E4-E5, olv. Rossano Marei, donderdag 17.30-18.30; E7- E8, olv. Alie Prins,,maandag 16.15- 17.15; F1a-F1bBiemTrapen Gerard Arkenbout, dag en tijd nog niet be kend; F2 (mini), olv. Bart Udding en Willem Koorn, donderdag 16.30- 17.30. Jan den IJzerman en Kees Bakker verzorgen keepertrainingen: voor de E- en D-junióren op donderdag van 18.30-19.30 uur en voor de C- en B- junioren op donderdag van 19.30- 20.30 Uwe en Annette Schaipp, lid van de Texelse Golfclub, hebben zaterdag op de baan in Eierland de wedstrijd om de Delcourtbeker gewonnen. Deze wordt overal in Nederland ge lijktijdig gespeeld, met als doel om mensen te steunen die beroepsma tig met de golfsport zijn verbonden. De spelvorm was fourball betterball, waarbij iedere speler per hole zijn of haar eigen handicap probeerde te verbeteren. Omdat er in paren Werd gespeeld, mochten de beste van de twee scores worden geteld. Het echt paar Schaipp scoorde met tien plus sen het beste resultaat. Ook Elly en Peter Boorsma deden het met negen plussen erg goed. Tyneke en Dick Büthker veroverden met acht plussen de derde prijs. In sporthal Ons Genoegen worden vrijdag de eerste wedstrijden van het zesentwintigste zaalvoetbalseizoen gespeeld. Uitsmijter is de wedstrijd om de Supercup, waarin Jelleboog (de kampioen van het afgelopen sei zoen) en De-Koog (de bekerwinnaar) tegen elkaar in het strijdperk treden. Dat gebeurt om 20.45 uur. Er komen dit jaar 57 teams in actie, verdeeld over 37 senioren- en 19 junioren teams en één damesteam. Samen hebben zij ruim 500 spelers in de gelederen, die ook dit jaar weer met enkele spelregelwijzigingen te maken krijgen. Welke dat precies zijn, krijgen de scheidsrechters donderdag te horen tijdens een speciale bijeen komst in de sporthal. Deze begint om 19.30 uur. Ook clubscheidsrechters zijn welkom. Vrijdag 24-8 De Krim D1 -Klif D2 16.45 Texel'94 D1 -De Knm D2 17.30 Texel'94 6-De Krim 5 18.15 Oosterend 1-Oosterend 2 19.05 Mantje 1 -Jelleboog 2 19.55 Jelleboog 1-De Koog 1 20.45 Casino 1-De Koog 2 21.35 De Krim 1-Texel'94 2 22.25 De kwaliteit van het zwemwater bij Texel is goed. Dat meldt Rijkswa terstaat op basis van monsters die op 9 en 23 juli genomen zijn bij De Koog. Alleen de doorzichtigheid liet met 40 centimeter en later een halve meter een klein beetje te wensen over. De norm is één meter. Volgens Rijkswa terstaat is een overschrijding echter toegestaan, vanwege natuurlijke omstandigheden. De andere Waddeneilanden lieten gelijke resul taten zien. Vlieland sprong ertussen uit met een doorzichtigheid van 95 centimeter. Rijkswaterstaat verricht tijdens de zomer regelmatig metin gen. Deelnemers aan het Nederlands kampioenschap tijdrijden voor recreanten en de strijd om de bedrijvenbokaal, die zaterdag 1 sep tember op het eiland worden gehou den, kunnen zich vrijdag 24 augustus voor het laatst testen tijdens een koppeltijdrit over 32 kilometer. Ren ners rijden daarin in groepjes van twee of meer. De start is om 19.00 uur bij de voormalige PEN-centrale, het huidige bedrijf van de firma Tatenhove. Deelname aan deze laat ste tijdrit van het seizoen is gratis en staat open voor iedereen. Onder stralende omstandigheden en toeziend oog van examinatoren Henk Keyser en Annemarie Nijkoops heb ben kinderen vrijdag in zwembad Molenkoog afgezwommen voor de diploma's A, B en C. ledereen slaagde. Het was de tweede keer deze zomer dat er voor diploma's werd gezwommen. Dat gebeurt vrij dag 7 september voor de derde en laatste keer. Opgave is dagelijks tus sen 12.00 en 18.00 uur mogelijk aan de kassa van Molenkoog. De geslaagden zijn, diploma A: Sven Backer, Toon Boersen, Daniel Ablahad, Michael van der Werve, Jeffrey Koopmans, Anne Maartje Dros, Lotte Laan, Allard de Wit, Simone Udding, Sofie Annabel van den Wijngaard, Krijn Kooger, Demse Barhorst, Yeffrey Haker, Rowan Mes kers, Sharon de Ridder, Marten Haas- dijk, Sil van Angeren, Nick Barhorst, en Jamie Wijtten. Diploma B: Ricardo Bonne, Melissa van der Slikke, Coen Slot, Denise de Ridder, Mariëlle Hin, Myrthe de Haan, Timon van der Werff, Eva van Haren, Jesse de Wit, Edward Vonk, Pascal Woldenng, Axel Gommans, Thamayka Barhorst, Joélle Hin, Luc van Zoolingen, Celina Veenstra, Jet Eelman en Jelmer Bot. Diploma C: Ueuwe Olthof, Marit de Haan, Daphne Kuijper, Denise Betsema, Anouk J. Waterham en Bonnie de Boer. Vijf leden van Sportvisclub Texel de den zaterdagavond bij paal 28 mee aan de eerste wedstrijd van na de zomerstop. Na tweeëneenhalf uur vissen werden de centimeters opge teld en bleek Rein Kuyper het meest succesvol. Hij haalde twee vissen op de kant met een totale lengte van 57 centimeter. Poul Verhagen ving één vis van 23 centimeter en veroverde daarmee de tweede prijs, aangezien de vis die Willem Verhagen ver schalkte precies één centimeter klei ner was. De andere deelnemers moesten het zonder vangst stellen. De volgende wedstrijd is een boot wedstrijd op zaterdag 8 september, die alleen doorgaat bij voldoende deelname. Deelnemers dienen zelf voor aas te zorgen. Pieren, bliek en spienng zijn toegestaan. Het inschrijf geld bedraagt ƒ30,-; ook niet-leden mogen meedoen. De boten vertrek- Acrobatiek met vliegers. Ruim vijf tig beoefenaars van het kiteboarden vertonen zaterdag en zondag hun kunsten op het strand bij paal 17. Dat gebeurt in het ka der van de eerste Brunotti Freeride Kiteboard Tour, vernoemd naar het bedrijf Brunotti Board uit Scheveningen, dat het evenement samen met Beachcafé De Buren organiseert. Kiteboarden, ook wel kitesurfen ge noemd, is een jonge, nogal extreme sport, die sinds twee jaar sterk aan populariteit wint. De beoefenaar laat zich voorttrekken door een grote vlie ger en heeft een snowboardachtige plank onder zijn voeten waarmee hij over het water vaart. Door de op waartse kracht van de vlieger (kite) zijn kiteboarders in staat sprongen te maken van ruim tien meter hoog. een activiteit waarbij de adrenaline in flinke hoeveelheden door het bloed wordt gepompt. Texel biedt volgens de organisatie de juiste omstandighe den voor de sport: zee, golven en bijna altijd wind. ken om 17.30 uur; de vissers moeten om 17.15 uur aanwezig zijn. Voor opgave en informatie: Poul Verhagen tel. 313 986. Het echtpaar Van Dapperen, woonachtig te Bussum en trouwe bezoekers van Texel, was deze zomer in Frankrijk. Daar za gen zij onderstaand bord langs de weg staan. Het 'elevagestaat voor opfok, doelend op de fokkerij die een kasteel rond de stad Sedan herbergt. In de stal len stond een grote groep Texelse schapen. Aan de buiten muur hingen verschillende prijzen die de eigenaar blijkbaar met zijn dieren had gewonnen. (foto furntbe Van Oapporan) In aflevering 4 van de rubriek 'Laat varen' van de Volkskrant beschrijft journalist Ariejan Korteweg het gar nalen vissen met de TX10. Over het Duits van Herman Blom ('geen hon derd, aber etwa 26,3 procent'), de sfeer aan boord ('kinderen en meis jes van 21 graag vooraan'), en de vangst ('misschien wel honderdvijftig kilo'). Maar ook over de 'Emmie' zelf een platbodem van ruim veertig meter, ooit gebouwd voor de kokkelvangst'), en over de andere garnalenschepen, de TX25 en de TX27. En natuurlijk over de zeehon den: 'Daarnet zagen we er zeker der tig luieren op een drooggevallen zandbank. 'Let op het hele plaatje', zegt schipper Robert Frido Boom via de microfoon. 'Die beesten, de vo gels. de zon erboven, zand en water. Puro naturo.' midden van de vloedgolf aan grijze garnalen klauwen roze krabbetjes zich verbaasd een weg omhoog, zil veren visjes spartelen her en der. Blom, een jonge, blonde Tesse- laar met gouden ringen in beide oren, had ons tevoren lekker ge maakt Als je op garnalen vist weet je nooit wat er meekomt: schollen, krabben, appickappies, ijsberen, zeemeerminnen, frikadellen, spa- reribs, een hertengewei. Een paar weken geleden nog haalden ze een kistje met klewangs boven. Kijk maar in de kombuis, daar hangt het krantenknipsel Hij grabbelt tussen de garnalen en pakt een gevlekt visje, dat met wijd uitstaande kieuwen naar het water terugverlangt. De knorhaan, vertelt hij Een roofvisje, wegens veel te veel graten niet eetbaar Hij legt het knorhaantje ('als ie knort heeft ie het naar z'n zin') in de hand van een jongetje, dat het voorzichtig naar een bak water brengt, Scholletjes (postzegels, in visserslatijn) en spichtige zandspie- ringen ondergaan hetzelfde lot Ook de krabben, de bloemkool kwal en ondermaatse garnalen worden uitgesorteerd. Wat over blijft zijn bovenstebeste Hollandse sabbelgamalen, klaar om ter plek ke gekookt te worden, waarna on handige toeristenvingers mogen proberen wat doorgaans in Marok ko gebeurt 'Drukken, draaien, trekken, drücken, drehen, treeften herhaalt Blom als een mantra Wat we pellen mogen we meteen ope-

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 7