Bungalows belemmerend voor bloembollenbedrijf? 'Pompoen had groter kunnen nog veel worden' Cjroen ^warLr Jexels in het harL, Noodgebouw ROC achter De Hogeberg Brand in meubelhuis loopt met sisser af -LR- ERICSSON T20e GRATIS4 Bezwarenzitting plan Bleekerscoogh \Qnder de pomp TEXELSE^COURANT BEZORGER m/v Eierland; TEXELSE^COURANT Brandweer werft vrijwilligers Kijkdagen voor aspirant-kopers Hoornder kerk La Notte Nationaal Park Drugsvoorlichting gaat niet door VRIJDAG 24 AUGUSTUS 2001 Advertenties/abonnementen/bezorging: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg telefoon 0222 - 36 26 00 - telefax 0222 - 31 41 11 e-mail: mfo@lenr.nl Redactie: Warmoesstraat 45. Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-mail: redactie@texelsecourant.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 of 06-22 14 02 75 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv. Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 1,80 0,82, abonnementsprijs 63,- 28,59 per half jaar. Staatsbosbeheer wil af van auto's die over de Randweg stuiven. •£n ik dacht dat ze het stuiven luist wilden stimuleren. (jrta JW rL-Jtxrti I» hé bji__ Wij zijn op zoek naar een die voor ons de krant wil bezorgen op de route Postweg, Oorsprong- weg, Hollandseweg Hier wonen ongeveer 50 abonnees. Het bezorgen is het eenvou digst voor iemand die in deze omgeving woont. De kranten worden dinsdag en vrijdag rond half vijf ge bracht. Geïnteresseerden kunnen voor nadere inlichtingen te recht bij de balie van de Texelse Courant aan de Spin baan. ónmRu I Langeveld de Rooy Spinbaan 6 1791 MC Oen Burg - Texel Telefoon 0222 - 362600 Fax 0222 - 314111 (jnm ^warL-Jrrrli a hé btrt_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) (Advertentie) doet het plan van Zoetelief aan deze voorwaarden en worden steden bouwkundige, landschappeli]ke of andere waarden niet onevenredig aangetast. Hinder? Bollenkweker Peter List heeft in zijn zienswijze gewezen op een heel an der belang: dat van zijn bedrijfsvoe ring. Op een steenworp van zijn land waarop hij met de trekker njdt, met de heftruc werkt en het nodige stof en lawaai veroorzaakt komen villa's met huurders die het niet leuk zullen vin den om met deze agrarische activi teit te worden geconfronteerd. Mis schien trekken zij wel aan het langste eind als zij of de (toekomstige) eige naars van de huizen tegen deze hin der in het geweer komen Ti|dens de zitting gaf Gerard Zoetelief aan dat hij in overleg met List maatregelen wil treffen om dergeli|ke problemen voor de toekomst uit te sluiten. Privacy Jan van Asselt wil dat er vanaf het te Zullen de elf luxe vakantievilla's die zijn geprojecteerd ach- erde huidige appartementenboerderij Bleekerscoogh aan öePontweg problemen opleveren voor het aangrenzende jollenbedrijf? Bollenboer Peter List vreest van wel. Hij heeft jaarom bezwaar ingediend tegen het plan. Kritische ziens wijzen zijn ook gekomen van buurman Jan van Asselt en van de vereniging Tien voor Texel. Van Asselt wil dat het ilan wat betreft bebouwing en beplanting zodanig wordt iangepast dat de privacy op zijn erf beter wordt gewaar- jorgd en Tien voor Texel heeft fundamentele planologische jezwaren: het bouwplan zou ernstig in strijd zijn met het lestemmingsplan buitengebied en een gevaarlijk prece- dent vormen. iaandag lichtten de afzenders van (sdne zienswijzen die in het kader an de artikel 19 procedure waren in- ediend. hun bezwaren toe ten over- pan van de beroepschriften- tommissie uit de gemeenteraad, loals bekend gaat het om het plan tan Gerard Zoetelief uit De Koog die Ce elf appartementen die zich in en tide huidige stolpboerderij bevinden vervangen door elf vrijstaande ixerecreatiewoningen op het terrein rachter. Volgens hetzelfde plan Hidt de stolp gerestaureerd om te denen als centraal kantoor en recep- evoor het totale recreatiebedrijf van Mtelief. Het plan is strijdig met het sslemmingsplan, maar komt (ook otjens de provincie) in aanmerking oorvrijstelling. B en w zijn bereid die (stelling te geven onder de nodige nxwaarden, vooral bedoeld om een :ede landschappelijk inpassing van nieuwbouw te waarborgen. De nip moet in stand en in het zicht Ijven. Er omheen moet dus open ante zijn en de beplanting van het nein moet zorgvuldig zijn met deels (geschermde windsingels en deels pöksgewijze' beplanting. Ook zullen ^recreatiewoningen er goed moe ial uitzien. Volgens het college vol- Om het korps van vers bloed te voor- ten en op de gewenste sterkte te ïengen, is de Vrijwillige Brandweer 'exel een campagne gestart om iyj teuwe brandweerlieden te werven. Deze week werd een pamflet over j feiel verspreid waarin in het kort oordt uitgelegd wat hun werk in- j oudt. Daaruit blijkt dat een brand- «eerman niet alleen branden blust, i raar ook assisteert bij omgewaaide !j bomen, dieren in nood en water- i overlast. Hoewel de leden van het isxelse korps hun werk vrijwillig i toen, zijn ze goed geschoold en heb- 1 en ze dezelfde opleiding moeten i lolgen als beroepsbrandweer- J nensen. Dick Jongeneel, hun com- d randant, wijst erop dat ze bovendien 'een grote mate van zelfbeheersing' 1- hebben, 'teamgeest, een sportieve «stelling, een goed verstand, een absolute hekel aan paniek en bravour en de bereidheid zich dienstbaar te lij raken voor de samenleving'. Om ffl spirant-collega's kennis te laten raken met het werk, verzorgt de Vrij- a: uilige Brandweer morgen (zaterdag) dn 14.00 tot 16.00 uur een demon- j statie op de Groeneplaats in Den ïirg. Deze valt samen met de kind- Ij «kermis. Ook kinderen zijn welkom. I When is er een educatieve kleur- S tot. 8 - stichten villaparkje zo weinig moge lijk inkijk is op zijn terrein. Hij vindt dat de nu geprojecteerde boomsingel teveel gaten vertoont en wil ook dat de geprojecteerde villa's zodanig worden gedraaid dat de dakkapellen niet op zijn erf uitzien. Van Asselt is er verder niet gerust op dat de stolp kan worden behouden als alle appar tementen daaruit verdwijnen en het alleen een kantoorgebouw wordt. Als er een of meer appartementen in blij ven (wat zou inhouden dat er minder villa's kunnen worden gebouwd om dat het aantal slaapplaatsen met mag toenemen) zou het karakter van het gebouw beter zijn gewaarborgd, zo meent hij. door gaan rotten. Hij groeit dus niet meer en is zelfs alweer iets gekrom pen. Hartstikke jammer. Als hij nog twee maanden had kunnen groeien zou hij misschien wel 200 kilo zijn geworden. Ik heb daar vreselijk de pest over in', aldus Harry, die de af gelopen maanden zo ongeveer alles heeft gedaan om de groei- omstandigheden voor zijn pompoen zo gunstig mogelijk te maken. Hij kweekte de plant half maart uit een zaadje onder een lichtkap en liet het opgroeien op een warm beschut plekje in zijn tuin, die met paarden- compost en modder uit de sloot vruchtbaar was gemaakt.De verzor ging bestond uit het regelmatig weg nemen van 'dieven' en het nathouden met slootwater. De plant groeide dan Fout De vereniging Tien voor Texel acht het hele plan volstrekt onaanvaard baar. In tegenstelling tot wat b en w vinden, wordt de schade aan het landschap ontoelaatbaar gevonden, afgezien van feitelijke afwijkingen van het bestemmingsplan zoals het over schrijden van aangegeven grenzen. De huidige stolp moet in het vrije open terrein blijven. De beplanting en de geprojecteerde huizen erachter leveren een niet acceptabele en in grijpende verandering op. B en w mogen daarom geen vrijstelling ge ven omdat in het bestemmingsplan letterlijk staat dat dit alleen kan als het karakter met wordt aangetast. Tien voor Texel vreest ook voor precedentwerking. 'Er zijn meer appartementenboerderijen op Texel. Als die appartementen straks ook vrijstaande bungalows mogen wor den is het hek van de dam'. Een noodgebouw moet de ko mende vijf jaar oplossing bieden voor ruimtegebrek waar het Regio naal Opleidingscentrum (ROC) mee kampt op Texel. Afgelopen woensdag en donderdag plaatste aannemer Hoogwout uit Den Hel der daarvoor zestien units achter openbare scholengemeenschap De Hogeberg. Vier of vijf leslokalen en een computerlokaal worden ingericht in het noodgebouw. Volgens bestuurs lid Chris Veldman van ROC Kop van Noord-Holland worden de lokalen waarschijnlijk na de herfstvakantie in gebruik genomen. Het ROC vertrekt dan uit de cursusruimte boven d'Ouwe Ulo. Volgens Veldman vol doet de ruimte voor het ROC niet meer aan de eisen. Met de scholen gemeenschap heeft het ROC afge sproken dat zij gebruik kan maken van het noodgebouw als het nodig is. Volgens rector Henk de Vries is dat in eerste instantie nog niet nodig, om dat de noodlokalen niet opgenomen zijn in het rooster. 'Maar het is wel handig om ze achter de hand te heb ben.' De Hogeberg kampt met een gebrek aan goede ruimten waar leer lingen in de tweede fase van het voortgezet onderwijs zelfstandig kun nen werken. Het ROC kan op zijn beurt voor kooklessen gebruik ma ken van de keuken in de afdeling consumptatief van De Hogeberg. Harry Bakker uit Den Hoorn heeft in de tuin achter Martha's Hoeve aan de Diek een pompoen gekweekt van meer dan 100 kilo. De vrucht heeft een doorsnede van tachtig centime ter en een omtrek van 2.25 meter. De plant waaraan hij is gegroeid is zo mogelijk nog indrukwekkender want die beslaat een oppervlakte van maar liefst 40 vierkante meter Toch is Harry niet erg trots op dit resultaat want de pompoen had de potentie om nog aanzienlijk groter te worden en zou dan een goede kans hebben gehad op vermelding in het Guinness Book of Records. Pompoenen groeien na melijk door tot oktober, maar zo lang kon met oogsten niet worden ge wacht. 'Hij heeft een beschadiging opgelopen aan de steel en is daar- ook als kool en dat is zwak uitge drukt. Al gauw besloeg hij de opper vlakte van een gemiddeld huis. De ene vrucht die in stand werd gehou den ontwikkelde zich navenant Het ding beloofde zo groot te worden dat hij na het oogsten niet meer via de smalle paadjes in de tuin vervoerd zou kunnen worden. Dat zou met behulp van een telekraan vanaf de straat of vanaf het land moeten ge beuren. Zover zal het dus niet komen omdat de pompoen 'slechts' 100 kilo is geworden, al is ook dat uitzonder lijk groot. Op de foto Harry Bakker met zijn alweer krimpende pompoen. Al het blad behoort tot één plant. Meer over zijn bijzondere tuin elders in deze krant. (Foto Harry öe Graaf) Achter OSG De Hogeberg werd gistermiddag de laatste unit geplaatst van een nood gebouw voor het regionaal opleidingscentrum. Medewerkers van Hoogwout plaatsten gistermiddag de laatste unit voor de noodbouw van de ROC achter OSG de Hoge Berg. Foto Jeroan van Hattum) De noodlokalen kosten het ROC honderduizend gulden. Huur voor de grond hoeft het opleidingscentrum met te betalen, laat De Vries weten. Het ROC mag het noodgebouw maximaal vijf jaar laten staan van de gemeente. Veldman hoopt dat tegen die tijd de multifunctionele ruimte, waarover al diverse jaren gesproken wordt, klaar zal zijn. De voormalige rooms-katholieke kerk in Den Hoorn wordt bij inschrijving verkocht. Gegadigden kunnen tot maandag 1 oktober om 16.00 uur een bod doen op een formulier dat op aanvraag bij makelaar Jan Duin in Den Burg verkrijgbaar is. Ze moeten daarop ook aangeven wat ze met de kerk van plan zijn. Zoals bekend is niet alles op voorhand mogelijk. Vol gens het bestemmingsplan 'Den Hoorn beschermd dorpsgezicht' mag het gebouw alleen gebruikt wor den voor maatschappelijke doelein den. De rooms-katholieke parochie behoudt zich het recht voor haar be zit te verkopen aan gegadigden die niet het meest bieden. Voor aspirant kopers worden twee kijkdagen geor ganiseerd: op dinsdag 28 augustus van 14.00 tot 17.00 uur en op zater dag 1 september van 10.00 tot 14.00 uur. 'We zijn door het oog van de naald gekropen.' Peter Moerbeek, de kersverse eigenaar van het gelijk namige meubelhuis en interieur verzorging, kon woensdagmorgen opgelucht ademhalen. De middag ervoor was een gloednieuwe schakelkast in brand gevlogen, waardoor de toonzaal vol rook kwam te staan. Maar dankzij ade quaat optreden van velen bleef de schade beperkt en rook de meubelzaak de volgende morgen fris als nooit tevoren. Daar zag het de avond ervoor niet naar uit. In het meubelhuis dat kort geleden een ingrijpende verbouwing had ondergaan viel rond half zes de stroom uit en rinkelde het brand alarm. Joop Moerbeek, de vader van Peter, en medewerker André van Putten waren op dat moment in de zaak aanwezig en gingen de vlam men met de brandspuit meteen te lijf ging, waarbij ze hulp kregen van een nog onbekende voorbijganger De brandende schakelkast bevond zich weliswaar in een kantoor dat was af gescheiden van de meubelzaal. toch kwamen delen van de 3.000 vier kante meter grote toonzaal in de rook te staan. Dat ondervond ook Moer beek jr., toen hij via de achteringang de winkel betrad 'De hele zaak zag zwart.' Ook tot zijn eigen verrassing bleef de schade tot een minimum beperkt, wat onder andere te danken is aan het snelle bluswerk. 'De eerste vijf minuten van een brand bepalen voor een groot deel de schade, heb ik me laten vertellen', had mevrouw Moerbeek vernomen. 'We hebben al veertien jaar een brand alarminstallatie en er al héél wat op afgekankerd. Want die is in het ver leden wel eens voor niets afgegaan, ook midden in de nacht. Dan moetje toch naar de zaak. Maar nu heeft de installatie zijn waarde dubbel en dwars bewezen. Je moet er toch niet aan denken wat er had kunnen ge beuren. Ik heb de brand in de super markt van Maas destijds meege maakt. Nou, ik weet nu dat alles Lees verder pagina 5 Tot in de gang zaten de bezoekers bij het concert dat vocaal mannen- kwintet La Notte dinsdagavond gaf in de kerk van De Waal. Zij genoten van wereldlijke liederen uit de Renais sance, luitmuziek, close-harmony en één kerkelijk werk. Pagina 2 Verstuiving in de duinen bevorderen, een natte duinvallei inrichten in de Muy, minder ingnjpen in de Dennen en de Randweg en de Nattevlakweg mogelijk afsluiten voor gemotonseerd verkeer. Dat zijn enkele plannen die Staatsbosbeheer (SBB) heeft opge nomen in haar nieuwe beheersplan voor het Nationaal Park in oprichting. Pagina 5 De voorlichting over drugs die jon geren morgenavond (zaterdag) zouden geven in De Koog gaat niet door. Volgens Tanja Groeneveld van de Welzijnstichting, kunnen de vrijwilli gers van het Drugs Infoteam met aan wezig zijn. 'Er zijn twee festivals aan de overkant.' Volgens Groeneveld komt waarschijnlijk in oktober alsnog een drugsvoorlichtingsactie op Texel. Joop Moerbeek van het gelijknamige meubelhuis overlegt met de brandweer.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 1