)e tropische tuin /an Harry Bakker 1 Inning toeristenbelasting onder de loep genomen Zand in duin moet weer kunnen stuiven 1 Artis in Den Hoorn .TEXELSE J COURANT' /at ik zeggen wou... [VfiB TflRZftN BAKKER! Hl-J CJÏ Oü DRNE GELDORP? [ACH GUT WHTpÖöo^- /RONRHTISCH! p-*» Verloren rust Brand Staatsbosbeheer presenteert beheersplan voor Nationaal Park Duinen van Texel Ergernis rond Hogeberg vvWW.texelchrtDöN je de tuin achter Martha's Hoeve aan de Diek in Den Hoorn nnenloopt valt van deze ene verbazing in de andere. Niet al en is daar een reusachtige pompoen te zien (zie voorpagina) iaarook tal van merendeels exotische gewassen, zodat men ch in de tropen waant. Dicht opeen staan diverse coniferen i cipressen, Spaans riet, olifantengras en diverse soorten amboe. Het meest in het oog springt een welig groeiende inanenstruik van ruim vier meter hoogte. VRIJDAG 24 AUGUSTUS 2001 alles is de vrucht van jarenlange panning en toewi|ding van Harry jKker. die het opkweken van plan die hier eigenlijk niet thuishoren een grote uitdaging ziet. Tropische «assen vragen warmte en vocht zijn merendeels niet bestand te- de Hollandse winter. Bakker eft hierin kunnen voorzien door de dige kunstgrepen toe te passen Warmte vasthouden n gunstige factor is dat de oor- ronkelijke tuin al mooi luw en op zuiden was gelegen. Door het ken van hagen van groen blijvende ïiten ontstaat plaatselijk windstilte wordt de ingevangen zonne- iimte vastgehouden. Daaraan jrdt ook meegewerkt door stapels men die 's nachts de warmte uit- alen die ze overdag hebben opge- an. In het aldus ontstane micro- maat is het bovendien vochtig. De spronkelijk niet erg vruchtbare ind werd verrijkt met de humus die Istond uit gevallen bladeren en aden Veel planten kweekte Harry iuit zaadjes en stekken die hij van missen heeft gekregen. Zo ont- jikJ een bonte gemeenschap van aiten uit allerlei windstreken, wat orde bezoeker wonderlijke ervann- oplevert. Temidden van dikke oiboestammen staat een gewone :!andse appelboom en je kunt in iry's Bush ook een dennenboom het Middellandse Zeegebied aan- Èen met uitzonder lange naalden leusachtige dennenappels. Doolhof o doolhof van smalle geplaveide n draagt bij aan de geheimzin- (jioerwoudsfeer. Het meest spec- ilair is de bananenstruik. Die kweekte Bakker op uit een klein plantje dat hij zeven |aar geleden kreeg van iemand uit Schellinkhout. De plant is nu meer dan vier meter, wat ook de hoogte is die een struik van die leeftijd gemiddeld in de tro pen bereikt. Dank zij het warme weer van de afgelopen weken ontrolt zich het ene nieuwe blad na het andere. Tot bloeien is het tot dusver echter niet gekomen De banaan kan over winteren doordat Harry hem ieder najaar helemaal inpakt en inbouwt met spaans riet, olifantengras, riet matten en stro, zodat hij niet kan be vriezen. Nathouden In tegenstelling tot de echte tropen gaat warmte in Nederland meestal gepaard met droogte, wat voor veel plantensoorten desastreus is. Harry houdt de groei er echter in door de humusrijke bodem regelmatig nat te maken met zelf opgevangen regen water en water uit de aan de tuin grenzende sloot. Volgens hem heeft dat een veel hogere biologische kwa liteit dan leidingwater. Dat kon best eens waar zijn. De sloot barst in elk geval van het leven. Groene kikkers springen er bij tientallen rond en sa- lamapders, bloedzuigers, visjes ('Honderden stekelbaarsjes op één vierkante meter') en zoetwaters lakken zijn goed vertegenwoordigd. Harry Bakker beschouwt de tuin als zijn persoonlijke hobby. Het is niet zijn bedoeling er een publieke attractie van te maken. aaRïwmfwm Buiten vcmuwoordcüjUKul de reAi.ii/ aom moet het nu juist De Elisdorp zijn? jge tijd strijden we tegen een in- stneterrein! j geeft de mensen heel veel over een stilte- en natuurgebied is dat di niet gepast. fuitzicht op onze vuurtoren, al zo echt verloren, atom kan het niet naar de noord- it verplaatst? iel soms te ver voor al de mensen ast? iDurpers hadden allen een stil ver- «wen, itde gemeente hier nooit zou bou- ïi. overmaat van ramp staat er nu *een zendmast. gieren door de wind, dat geeft ook «ilast. rust gaat hier dan ook aardig ver en. die manier zal het dorp niemand «bekoren! ren van de gemeente, wijs de «variant van de hand, ja bouwen aan de noorderkant! A.Boon, De Cocksdorp VERVOLG VAN PAGINA 5 Wt, zelfs pakken zeep en flessen Wade. Dit is echt met een sisser Slopen.' Alleen het kantoor en de Onliggende woning van Peter Week liepen schade op. terbeek jr. deelt een groot compli- ont uit aan de brandweer en aan ais Jeffrey Zijm van het kmiteitenservicebedrijf 'Team 13', ervoor zorgden dat de schade tot "minimum beperkt bleef. 'Ze zijn dele nacht in touw geweest. Ze liben de deuren tegenover elkaar •en gezet en er ventilatoren als Wzuigers in gezet, zodat die niet 1 neerslaan, 's Morgens hing er Sn spoortje rook meer in de zaak. "apparaten maakten wel veel la- zodat de buren wel wat overlast idad zullen hebben Dat vinden we fvelend, maar het moest van de bekering en is het behoud van spullen geweest. Ik hoop dat ze voor hebben.' f'al of niet, diezelfde dag deed diook brand voor in de schakelkast f1 het pannenkoekenhuis aan de ^nonplaats van de familie Segers, aardoor ook schade optrad aan ®Miatuur. Harry Bakker temidden van banaan, bamboe en ander tropisch gewas, (foto Harry de Graaf) De gemeente gaat komend najaar in samenwerking met de WV en in overleg met de Vereniging van Texelse Logiesverstrekkers (TVL) de systematiek van de inning van de toeristenbelasting tegen het licht houden. Dit om duidelijkheid te krijgen over de oorzaak van het grote verschil in het aantal toeris tische overnachtingen dat door logiesverstrekkers aan de ge meente wordt doorgegeven en schattingen van de VW. Het verschil liegt er met om. Het aan tal overnachtingen waarover toeristenbelasting wordt afgedragen ligt rond de 4,5 miljoen, terwijl de WV het aantal minstens een miljoen hoger inschatte. Dat gebeurde mede op basis van enquêtes die op de veerboot worden gehouden. Als laatstgenoemde cijfers juist blijken te zijn, heeft de gemeente er belang bij om te weten waarom er zoveel min der toeristenbelasting binnenkomt. Elke overnachting is immers goed voor ƒ1,35, een bedrag dat op ge zag van de raad volgend jaar met ongeveer een dubbeltje wordt ver hoogd. Hoewel er niet openlijk over wordt gesproken, is het met uitgeslo ten dat het onderzoek aanleiding vormt om de zogeheten forfaitaire heffing opnieuw ter discussie te stel len. Hierbij wordt toeristenbelasting geheven op basis van een aanname van het aantal overnachting, dus een vast aantal per vakantiewoning, hotelkamer of andere logiesvorm. Mocht een ondernemer het iet met de aanname eens zijn, dan kan hij dit door het tonen van zijn boekingen aanvechten. Logiesverstrekkers toonden zich in het verleden weinig enthousiast over dit forfaitaire sys teem, onder andere omdat er dan ook BTW over de toeristenbelasting moet worden afgedragen. Ongenoegen De verhoging van de toeristen belasting met acht procent leidde eerder dit jaar onder logiesverstrek kers tot veel ongenoegen, omdat deze beduidend hoger is dat de trendmatige drie procent. Vooral omdat de ondernemers vooraf niet zijn gekend in het voornemen om de verhoging ten goede te laten kamen van Texelse musea, met als motiva tie dat juist de toeristen profiteren van de verbeterde musea. TVL-bestuur- ders Harry Wuis en Martin Warnaar mochten gisteravond, geruime tijd nadat de raad met de verhoging had ingestemd, hun zegje doen. 'Mosterd na de maaltijd', constateerde Wuis. 'Deze verhoging past met in het over leg dat we vanaf november met de gemeente onderhouden. We werden ineens met de verhoging geconfron teerd.' Gemakzuchtig besluit Jaap Vlaming van GroenLmks en overtuigd voorstander van de verho ging ergerde zich aan het verwijt van TVL dat de raad met de verhoging een gemakzuchtig besluit had geno men. 'Musea hebben duidelijk een link met het toerisme.' Volgens Vla ming was de verhoging niet zo bui tensporig als TVL beweerde Hij becijferde de prijsverhogingen die de logiesverstrekkers zelf in elf jaar heb ben doorgevoerd, waarbij de index schommelde tussen de 123 en de 195. De index van de toeristen belasting was in dezelfde periode gestegen tot 150. 'De toeristen belasting loopt dus helemaal met zo uit de pas.' Maar volgens Warnaar ging Vlaming voorbij aan de prijsstij gingen waarmee de logiesverstrek kers zelf werden geconfronteerd. 'Al leen al de lonen. Er heerst in de Lees verder pagina 7 Verstuiving in de duinen bevorde ren, een natte duinvallei inrichten in de Muy, minder ingrijpen in de Dennen en de Randweg en de Nattevlakweg mogelijk afsluiten voor gemotoriseerd verkeer. Dat zijn enkele plannen die Staatsbos beheer (SBB) heeft opgenomen in haar nieuwe beheersplan voor het Nationaal Park in oprichting. SBB bezit zo'n 95 procent van de gebie den in de Texelse duinen. Het beheersplan is een vervolg op het beheers- en inrichtingsplan dat het Overlegorgaan Nationaal Park eer der voor het hele gebied opstelde. Verstuiving in de duinen op gang brengen, is één van de plannen. SBB laat bij de Geul al jarenlang natuurlijke verstuiving toe. Het overweegt dat bij de hoge duinen ten noorden van De Koog en bij de Eierlandsche Duinen kunstmatig op te gaan wekken. Door gebrek aan verstuiving neemt de hoeveelheid duinpioniers, planten die gedijen in vers duinzand af. Onder duinpioniers valt vegetatie als helm gras, duinsterretje, duinviooltje en kleverig ooievaarsbekje. Volgens districtshoofd Jaap Groenigen en boswachter Erik van der Spek komen duinriet, bomen en struiken steeds vaker voor in de duinen. SBB wil er voor waken dat de vegetatie te een- zijding wordt. De wijze waarop verstuiving kan worden toegepast, is afhankelijk van een proef die loopt bij de zeewering van Schoorl. Van der Spek: 'Afhankelijk daarvan moet je zeggen of je veel kleine beginnétjes maakt in de duinen of een groot be gin.' Dat kan variëren van een paar happen zand wegnemen met de schop, tot het verwijderen van een bovenlaag met een bulldozer. Vol gens Van Groenigen is natuurlijke verstuiving tot staan gebracht, door dat de kustafslag sinds eind jaren tachtig sterk is verminderd. Terug loop van de konijnenstand op Texel, als gevolg van ziektes, speelt ook een rol. Verstuiven is volgens Van Groenigen mogelijk omdat Rijkswa terstaat het beleid hanteert dat de basiskustlijn niet van plaats mag ver anderen. 'Bovendien ligt de feitelijke zeewering met meer langs het strand, maar meer landinwaarts in de dui nen.' Hij geeft toe dat de plannen haaks staan op de omgang met de duinen eind jaren zeventig. 'Toen werd er nog riet en helm gepland om de boel onder controle te houden.' Om de verstuiving te bevorderen wil SBB ook stoppen met het planten van helm. Alleen waar recreatie in het geding is, bij paden en wegen, wil SBB nog zelf helm planten. Muy In de Muy wil SBB een nieuwe natte duinvallei laten onstaan. Plannen om het natuurgebied in verbinding te stellen met de Slufter zijn van de baan Volgens Van Groenigen heeft onderzoek naar een eventuele door steek van de Slufterdijk niet duidelijk gemaakt wat het zou opleveren. SBB wil nu een deel van het land tussen de Muyweg en de Slufterdijk plaggen, waardoor hoogte- en laagte- verschillen ontstaan. Hoe groot dat de natte duinvallei wordt, is nog niet duidelijk. Volgens SBB kan het om meer dan tien hectare worden. SBB wil in het hele. ongeveer 110 hectare grote gebied, de waterhuis houding meer op de natuur afstem men. De afwateringssloot tussen De Koog en de Slufterdijk wil SBB daar voor minder diep maken, zodat meer kalkrijk kwelwater uit de duinen be schikbaar komt voor vegetatie. Vol gens Van der Spek moeten planten als parnassia, knopbies, groen knol- en vleeskleurige orchis daardoor op nieuw opbloeien in de Muy. De plan nen worden doorgesproken met Hans Stark die als beheersboer land pacht in de Muy. 'Zijn brood is ermee gemoeid.' Eerder richtte SBB bij de Geul en de Bollekamer natte duin valleien in. Dat riep aanvankelijk weerstand op, die verstomde nadat de resultaten zichtbaar worden. Vol gens Van Groenigen is een natte duinvallei zeldzaam en internationaal van grote waarde. Dennen De Dennen wil SBB de komende ja ren meer op eigen benen laten staan. Van der Spek: 'Ingrijpen in het bos is op termijn met meer nodig. Sommige delen zijn zo gevarieerd, daar hoeven we mets meer aan te doen.' Kappen hoort dan ook tot het verleden. De eennalaatste houtkap in het bos, een paar jaar geleden, riep nog zeer veel weerstand op op het eiland SBB ver wacht dat loofhout langzaamaan de plaats van de Corsicaanse den gaat overnemen. Rond de Fonteinsnol wil SBB het naaldhout daarom extra aandacht geven. 'We willen daar zo lang mogelijk het karakter van de den handhaven.' Van der Spek voorspelt dat over driehonderd jaar ook nog dennen in het bos zijn. 'Maar loofhout is beter toegerust op Texel dan de den.' SBB wil het ook natter laten worden in het bos. Dat gebeurt door onderhoud aan greppels te staken. Daarnaast verdampt loofhout minder water dan dennen. Daardoor stijgt de grondwaterstand, waardoor meer water beschikbaar komt voor de pol ders Van Groenigen: 'Water wordt schaars op Texel. Daarom is het masterplan water opgesteld om te zien hoe water beter vastgehouden kan worden.' Een hoger grondwater peil leidt er ook toe dat op sommigen bospaden in de toekomst laarzen geen overbodige luxe worden. SBB wil daarvoor mogelijk paden verleg gen, vlonders aanleggen of een pad juist bewust laten liggen. Volgens Van Groenigen gaan er geen paden weg en komen er geen paden bij. Het bos telt per hectare gemiddeld tweehon derd meter pad. Om de bosomgevmg aantrekkelijker te maken voor recreanten wil SBB nog een landschapsplan opstellen. Daarin wordt nauwkeurig per pad of laan beschreven welke bomen er moeten staan. Van Groenigen: 'Recreanten houden van een gefaseerd bos. Een dikke of kromme boom zijn elemen ten waarvoor mensen komen.' SBB denkt er ook over een speelbos in te richten in het bos. Volgens Van der Spek moeten kinderen daar onder meer hutten kunnen bouwen. Het speelbos komt mogelijk in de buurt van de Fonteinsnol. In het beheersplan duikt ook het plan weer op om de Randweg deels en de Nattevlakweg volledig af te sluiten voor gemotoriseerd verkeer. De Randweg zou vanaf de barbecue plaats afgesloten moeten worden, omdat dat tot daar een fietspad loopt. Juridisch kan SBB de wegen op eigen houtje afsluiten omdat het eigen terrein is. Vanwege de gevoe ligheid van het onderwerp, zegt SBB de plannen eerst uitgebreid te willen overleggen met derden. De organisa tie wil daarvoor een werkgroep instel len, waarin mensen hun mening kun nen geven 'Laat iedereen maar zeggen wat de wensen zijn.' Volgens SBB worden de wegen vaak gebruikt als sluiproute tussen De Koog en Den Hoorn. 'We zien er zelfs vrachtwa gens overheen rijden.' Staatsbos beheer wil de onttrekking van de wegen bespreken als onderdeel van het verkeers- en bereikbaarheidsplan van het Nationaal Park. De kwaliteit, kwantiteit en de plaats van de wan delpaden wil ze daarbij ook aan de orde laten komen. Krimbos In het Krimbos wil SBB een aantal speelweiden laten dichtgroeien. Ook denkt ze eraan wandelpaden te ver leggen of eveneens dicht te laten groeien. Volgens Van Groenigen wordt er weinig gebruik gemaakt van Staatsbosbeheer (SBB) wil het gebruik van de paden en wegen rond de Hogeberg nader bekij ken. SBB denkt erover ze in zo nes op te delen. De zogeheten holle weggetjes moeten daar door bijvoorbeeld alleen toegan kelijk worden voor voetgangers. Fietsers en miters kunnen nu ook nog gebruik maken van alle pa den in het Hogeberggebied. Vol gens boswachter Erik van der Spek levert dat echter geregeld overlast op. 'Medewerkers van Staatsbosbeheer worden steeds vaker aangesproken over erger nis op het weggedrag van ande ren.' SBB, eigenaar van ruim honderd hectare van het gebied rond de Hogeberg. wil over de zonering spreken met onder meer de dorpscommissie van Oudeschild. de speelweiden en wandelpaden. 'Door er een paar weg te halen, wil len we het gebruik laten toenemen.' SBB wil de plannen doorspreken met De Krim, de dorpscommissie en Landall Greenparks, eigenaar van vakantiepark De Sluftervallei. Partici patie is volgens Van Groenigen een van de hoofdpunten uit het beheers plan. 'We willen daarom overleg met de bevolking over de plannen die we hebben.' Dat overleg moet bestaan uit een aantal inspraakavonden. Het plan is opgesteld voor de ko mende tien jaar Volgens Van der Spek moe ten over vijf jaar een aantal ideeën uitgewerkt zijn in concrete plannen of al uitgevoerd worden. Wat uitvoering van de plannen gaat kosten kan Van Groenigen nog niet zeggen. In het beheersplan wordt wel aandacht be steed aan de budgetverdeling. Dit jaar heeft Staatsbosbeheer een bud get van 2,1 miljoen gulden. Speciale toewijzingen voor grote projecten zijn daar niet bij meegerekend. Het minis terie van Landbouw. Natuur en Vis serij stelt jaarlijks zo'n half miljoen gulden beschikbaar voor Nationaal Park De Duinen van Texel. Een nieuwe natte duinvallei creeëren in de ting. Een plan om De Muy aan re sluiten bij Muy is een van de plannen die Staatsbosbeheer heeft voor het Nationaal Park in oprich- de Slufter iS van de baan (Solo Jrroen .an Hatlum)

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 5