f Waterschap hamert op tijdig maaien sloten I SPort Stolp aan Postweg mag woonhuis worden Zesdeklasser houdt stand tegen Texel'94 Balais— Echtpaar Spigt prolongeert ringsteekstitel Voor de zekerheid extra pompen aangeschaft .TEXELSE y7 C0URANT- GroenLinks leens met A-blok Erfkamperen moet in handen boeren blijven Zes nieuwe huizen in De Cocksdorp Zeldzame plevier waargenomen Adriaans in Worsteltent Inning Klein Woolthuis verzamelt punten NK motorcross Jeugd Texel'94 Wedstrijden bij manege Akenburg Basketballers weer in actie Gymlessen in De Koog Shima zoekt nog naar judotrainer Weinig vangst bij bootviswedstrijd Gewraakte linde Buytengors mocht eindelijk gekapt het waterschap reden om in meer dere pompen te investeren, zodat bij een calamiteit snel kan worden opge treden De pompen worden aan de overkant opgeslagen, maar de beno digde pijpen om het water mee over de dijk te pompen blijven op Texel. VRIJDAG 24 AUGUSTUS 2001 lochten de gemalen bij hevige re- snval komend najaar opnieuw et in staat zijn om het overtollige ater snel genoeg in zee te pom- dan kan waterschap Hollands roon binnen een paar uur extra nnpcapaciteit inzetten. Maar de jorstroming van het water werd )rjg najaar ooktielemmerd door at slootkanten niet tijdig waren tmaaid en schoongemaakt. Om tte voorkomen roept het water- ■pap de ingelanden op hun houwverplichtingen tijdig na te imen. al de crisissituatie nog vers in het deugen zit, bleek woensdagavond jens de informatieavond over de avwe keur en leggers van Hollands oon in de Pelikaan, die zo'n hon- ïd bezoekers trok. Volgens de anve richtlijnen draaien grond- jenaren met langer op voor het iderhoud en beheer van sloten tgs wegen, maar rust deze plicht srtaan op de eigenaar van de we ifel als gevolg dat de gemeente, juridische procedure ten spijt, Iraait voor de kosten van honder dkilometers sloot. Maar dat bete- dt niet dat de betreffende gelanden van elke verplichting zijn (heven. Uit praktische overweging «voor gekozen dat de slootruigte slop de landerijen wordt opgesla- waarna dit desgewenst kan worden verhakseld of afgevoerd. Andere wijziging is dat een aantal waterlopen die tot dusver als gewone schouwsloot werden aangemerkt, en dus moesten worden gereinigd door de aanliggende grondeigenaren, nu tot hoofdwaterloop zijn gepromo veerd, waardoor het waterschap schouwplichtig is. Overigens betreft het hier alleen het onderwater gedeelte van de slootkant, het droge talud is een verantwoordelijkheid voor de ingelanden. Dijkgraaf Simon Steltenpool benadrukte woensdag avond zo snel mogelijk met de schouwwerkzaamheden te begin nen. Op korte termijn organiseert het waterschap een bijeenkomst, waarop de schouwmeesters worden bij gepraat. In de eerste week van no vember zullen ze op pad gaan. Alleen ingelanden die een grondige reden hebben om met tijdig te hoeven maaien, komen voor ontheffing in aanmerking. De maatregel is er één van de vele om herhaling van de over last van vorig jaar te voorkomen. In totaal kreeg het waterschap door be zorgde ingelanden 68 probleem situaties aangedragen, waarbij her haaldelijk om verlaging van het winterpeil werd gevraagd. 'Maar je kunt niet ongestraft al het water maar naar de gemalen laten afstromen, want dan zouden we 's zomers geen druppel water meer overhouden op het toch al droge Texel. We moeten zeer voorzichtig met maatregelen omspringen.' Maar ook het tegen overgestelde, het verhogen van het winterpeil, zal vooralsnog met gebeu ren, In theorie wordt het slootwater- peil half september naar winterpeil verlaagd, maar omdat in sloten in Eierland bijvoorbeeld 80 centimeter tussen het zomer en het winterpeil zit, zal het peil in dit soort sloten al eer der stapsgewijs worden verlaagd. De overlast van vorig jaar was voor Dat de investering al zo snel werd gedaan, houdt ook verband met de nieuwe fusiegolf binnen de Noord- Hollandse waterschappen, waardoor boven het Noordzeekanaal één groot waterschap ontstaat. 'Want je weet maar nooit of de bestuurders van dit toekomstige waterschap ook tot zo'n investering bereid zijn.' Door de fusie zal het aantal waterschaps bestuurders in dit deel van de provin cie dalen van 193 naar 41Het is zéér de vraag of Texel, gezien het aantal kiesgerechtigden, binnen dit water schap een eigen bestuurder zal krij gen De stolp Postweg 147 die eigenaar Wim Witte naar alle waarschijnlijkheid mag verbou- wen tot woonhuis. (Foto Jorotn van Hottum) joenLinks kan zich vinden in de mst van een nieuw A-blok aan ^Marsweg. Voorwaarde voor de ■tij is wel dat bebouwing zo ver «gelijk van de nieuw te bouwen aen in Den Burg komt. lur Oosterbaan van GroenLinks dat dinsdagavond tijdens de lissievergadering Ruimte, Wo- en Economie. Dick Drijver van Belang zei dat binnen zijn partij staren blijven tegen het nieuwe A- k 'De Marsweg is niet berekend mare machines, wij zijn bang aantasting van het weggetje.' nieuwe A-blok is bestemd voor agrarisch en loonwerkbedrijf van lamilie Witte uit Den Burg. Het is bereid het bedrijf het we blok toe te wijzen, omdat gegrond aan de Marsweg heeft (kocht aan de gemeente. Die had igrond nodig voor de woningbouw te vierde fase van de Mars. Dat lapplaatsen bij de boer moeten tanden blijven van de agrarische dor. Dat stelden Texels Belang het CDA dinsdagavond tijdens mmissievergadering Ruimte, snen en Economie. partijen reageerden op een oor van de bestuursrechter in «naar. Die bepaalde dat kamperen de boer 'objectgebonden' is en «'persoonsgebonden'. De rechter edde uitspraak in een zaak tussen fem van der Linde uit De cksdorp en de gemeente. Van der «te was naar de rechter gestapt, dat de gemeente hem had verbo- inog langer kampeerders toe te si bij de woning Krimweg 22. De meente deed dat nadat de heer Heusden, eigenaar van de wo- 1! overleden was. De rechter oor- Ste dat kameren was toegestaan, Mat het verbonden was aan de Mende woning. Dick Drijver van *ds Belang drong er bij wethouder tan Schilling op aan dat die rege- gerepareerd wordt. 'De 1600 applaatsen die er zijn, moeten bij «"boeren blijven. Het moet niet zo dat die straks terecht kunnen hen bij mensen van buiten de insche sector.' Jan Koolhof van CDA sloot zich daarbij aan. Hling liet weten eerst de motive- van de rechter af te wachten, arna wordt een nieuw voorstel haakt voor kamperen bij de boer. onderhandelingsresultaat was voor Texels Belang aanleiding om toch akkoord te gaan met het A-blok. Maar, zo liet Drijver weten, zijn partij had liever alternatieven gezien. Wet houder Daan Schilling liet weten nog eens met Witte gesproken te hebben. 'Het is voor hun geen probleem om achterin het blok te bouwen.' Het nieuwe A-blok en de nieuwe huizen komen minimaal vijftig meter bij el kaar vandaan te liggen. De vier duplexwoningen aan het eind van de Kikkertstraat en de Langeveldstraat in De Cocksdorp kunnen vervangen worden door zes nieuwbouwwoningen. De poli tieke partijen hebben daar hun goedkeuring aan gegeven tijdens de commissievergadering Ruimte, Wonen en Economie. De huizen worden gebouwd door de Stichting Wonen Texel. Ze zijn be doeld voor starters. Volgens directeur Jan van Andel van Wonen Texel be gint de bouw naar verwachting begin volgend jaar. Halverwege 2002 kun nen ze opgeleverd worden. Drie van de nieuwe huizen zijn bestemd voor mensen die nog in de duplexwoni- gen wonen of gewoond hebben. De andere drie gaan naar mensen uit De Cocksdorp die ingeschreven staan voor een huis. Omdat het project moet leiden tot kwaliteitsverbetering kan Wonen Texel twee extra wonin gen bouwen zonder dat het ten koste gaat van de hoeveelheid woningen (contingenten) die Texel mag bouwen van de provincie. Voorde bouw moet een artikel-19 procedure worden ge start omdat de bouwplannen niet helemaal binnen het huidige bestem mingsplan vallen. De leegstaande stolp Postweg 147 bij Zuid-Eierland moet herbouwd kunnen worden tot woonhuis. Dat vinden vijf van de zes politieke par tijen. PvdA houdt nog een slag om de arm, omdat er dan twee woon huizen op één A-blok komen. De stolp is eigendom van oud- Texelaar Wim Witte die woont en werkt in Singapore. Hij wil de stolp in oorspronkelijke stijl herbouwen en er dan zelf gaan wonen. Hans Roeper (PvdA) vroeg zich af of het A-blok met gesaneerd zou moeten worden als er twee woonbestemmingen zijn. Wet houder Daan Schilling zei dat nog eens grondig na te zullen kijken. De verbouw van de stolp is politiek een opmerkelijk punt, omdat een nieuw landschapsbeleidsplan nog besproken moet worden. Met uit spraken over de stolp, geven de par tijen een voorzet op dat plan. De po litieke meerderheid toonde zich voorstander van behoud. Jan Kool hof (CDA) stelde dat de agrarische activiteiten op het A-blok niet gehin derd mogen worden. 'De mensen moeten er rekening mee houden dat er lawaai kan zijn.' Van sanering moet volgens hem geen sprake zijn. Dick Drijver (Texels Belang) stelde voor om een gemeentelijke vergoeding te ver strekken in belang van het onder houd. Arthur Oosterbaan (Groen Links) en Frans Visman (D66) vonden dat de stolp alleen voor permanente bewoning gebruikt moet kunnen worden Martin Trap (WD) wilde in elk geval geen bomensingel om de stolp. Die is volgens Wim Witte gebouwd in 1850. Tot 1955 hebben er mensen in gewoond. Hij vindt het een goede zaak dat de stolp behouden blijft. 'Ik besteed er elk jaar wat geld aan om de kap dicht te houden. Als daar ga ten in vallen, kan het met één storm gebeurd zijn.' De stolp staat naast het huis van broer Hans Witte aan de Postweg 145. 'Dat huis dateert uit 1920, dus de twee zijn een tijd lang tegelijk bewoond geweest.' Witte kan nog met zeggen wanneer hij terug keert. Hij werkt in Singapore in de petro-chemische industrie. Op Texel houdt zich momenteel een steppenvorkstaartplevier op, een vogel die hier slechts twee keer eerder werd gezien. Via hun telefonische meldingssysteem ga ven de vogelaars de waarneming snel aan elkaar door, zodat het dier niet te klagen heeft over belang stelling als het ergens op Texel neerstrijkt. Vrijdag werd de plevier in de Slufter gezien, een dag later in de Mokbaai en zondag op een stuk bollenland aan de Watermolenweg. De steppenvorkstraatplevier lijkt op de bekende goudplevier maar de staart en vleugels zijn langer. Van de ge wone vorkstaartplevier Is hij te onder scheiden omdat de onderkant van de vleugels zwart is. Het dier hoort thuis in Centraal-Azie, de meest nabije broedplaats is in de buurt van de Zwarte Zee. Het exemplaar dat nu naar Texel is afgedwaald is dit jaar geboren. Karei Adriaans treedt zondagmiddag op in de Worsteltent aan de Smitsweg. De oud-Texelaar speelt guitar jazz. Het optreden begint om 20.00 uur. Bij goed weer heeft het optreden buiten plaats. isssector een moordende prijs- Murrentie. Wij moeten de ^stenbelasting in onze tarieven «voeren. Dat is niet goed voor concurrentiepositie. We zijn nu n9«onde sector, maar niet tot in 'oneindige.' Waarover politiek en Afnemers het wel eens waren is 1 sis de gemeente nóg eens het «riemen heeft de toeristen- ^l'ng meer dan trendmatig te 0 '•ogen, eerst overleg zal worden met de sector. ent Hoe sierlijk ook, de uit de kluiten ge wassen linde in een tuin aan de Buytengors was buurtbewoners al lange tijd een doorn in het oog. Het gevaarte zette de directe omgeving in de schaduw en bladeren die in de herfst massaal neerdaalden, vervuil den dakgoten. Maar hoe fanatiek de buurt ook streed om de linde tot brandhout te laten verwerken, de boom bleef fier overeind. De bewoonster in wier achtertuin de linde twaalf jaar geleden was geplant, hechtte namelijk aan de boom en wilde van kappen niets weten. Met de omvang van de linde groeide ook de irritatie van de buurt. Tot dinsdag morgen, toen medewerkers van de Motorcrossers van de MAB hebben afgelopen weekend aan de overkant de Texelse eer hooggehouden. Bonne Klem Woolthuis reed als enige in Asten Heusden in Noord-Brabant, waar punten voor het Nederlandse kampioenschap te verdienen waren. Na een moeizame training was hij in de wedstrijden goed op dreef. In de eerste manche eindigde hij als vierde en in de tweede manche ging het zelfs nog beter. Een onverwachte manoeuvre van een achterblijver kostte hem de eerste plaats, maar Klein Woolthuis wist toch nog als derde te finishen. Het leverde hem in het klassement eveneens een derde plaats en een beker op De andere Texelaars hadden twee wedstrijd dagen op het zware zandcircuit van Makkinga in Friesland. Oud-voorzit ter Henri van Maldegem wist in de liefhebberklasse respectievelijk een dertiende en een zevende plaats te pakken, maar moest zijn inzet beko pen met enkele flinke valpartijen. Zijn zoon Arjan van Maldegem sloeg op zaterdag met motor en al over de kop en zakte hierdoor terug naar de tiende plaats. Zondag reed hij zijn Yamaha trefzeker over de baan en eindigde hij verdiend als vijfde. Pech was er voor John Boeijen, die na een zware val op zondag moest opgeven, omdat de schade aan zijn motor met ter plekke kon worden gerepareerd. Zijn achtste plaats op zaterdag had hem een goede klassering kunnen bezorgen in het overall-klassement. Pascal Veenstra wist in de 125cc B- klasse goed overeind te blijven en stuurde zijn motor naar een knappe twintigste plaats. Charlie van Beur den was goed op dreef in de 80cc- klasse en pakte op zaterdag de vijfde plaats. Op zondag kwam hij kort na de start samen met een groepje mederijders ten val, waardoor hij na één ronde als allerlaatste doorkwam. Hij wist zich terug te vechten naar de zesde plaats en stond deze met meer af. De volgende wedstri|d is zondag 2 september op eigen het terrein: het MAB-circuit aan de Hoofdweg in Eierland. De voetbalpupillen F-mini van Texel'94 hebben donderdag 30 au gustus hun eerste training. Deze duurt van 16.30-17.30 uur. Jongens en meisjes van 5 jaar en ouder die willen meedoen, kunnen tot woensdag con tact opnemen met Bart Udding, tel. 314 132 (na 18 00 uur). Bij manege Akenburg aan de Aken- buurt zijn zondag dressuur- wedstrijden. Om 9.30 uur begint de dressuur, om 14.30 uur beginnen de springparcourswedstrijden. De wed strijden worden buiten op het groene terrein gehouden. Toegang is gratis. De basketballers van de Mareis ko men dinsdag voor het eerst weer in actie. De trainingen voor de jeugd, de heren en de dames vinden allemaal plaats in de Burgemeester de Koninghal. Voor de aanvangstijden en andere informatie kan contact worden opgenomen met Mieke Bon, tel. 322 133. De eerste wedstrijd om de districtsbeker is voor Texel'94 te leurstellend verlopen. In Den Hel der hield zesdeklasser Watervo gels de drie klassen hoger spelende mannen van trainer Gerrie Plaatsman met enig geluk op 2-2. De wedstrijd werd gedicteerd door Texel'94. De thuisclub beperkte zich tot verdedigen en hield veel mensen in en rond het eigen strafschop gebied. Dat maakte de taak van de Texelse aanvallers erg moeilijk. Mede doordat ze slordig met de kansen omsprongen, kwamen ze lange tijd niet tot scoren. Zoals zo vaak in het voetbal kwam de zwakkere ploeg op voorsprong, toen een penalty in de 22ste minuut werd benut: 0-1Dat was geheel tegen de verhoudingen in, doch de doelpunten tellen. Amper vijf minuten later zat Texel'94 alweer in het zadel. Aanvaller Emiel Keyser werd onderuit gehaald in het straf schopgebied, waarna Niels Dubbelt de toegekende strafschop benutte: 1 -1De ploeg leek nog voor rust door te drukken, maar bij schoten van Ralph Koning en Martin Koorn ranselde de keeper van Watervogels de bal uit zijn doel. In de tweede helft kropen de gastheren steeds meer in de verdediging, kennelijk in de hoop met 'lange halen' vanuit de verdedi ging een tegenaanval te kunnen op zetten. Bart Heerschap, de Texelse keeper, had niets te doen. maar on danks het overwicht kon ook Texel'94 geen vuist maken. In de 57ste minuut kwamen Coen Timmer en Ingmar Moerbeek in het veld voor Ralph Koning en Bart Oosterhof en dat leek een goede zet van trainer Plaatsman, want net tien minuten in het veld lukte het Moerbeek de bal buiten bereik van de keeper in het doel te schieten: 1-2. Een knal van Nico Schot op de paal had daarna een beter lot ver diend. In blessuretijd leed Texel'94 slordig balverlies en trok Watervogels de score zowaar weer gelijk: 2-2. Zondagmiddag speelt Texel '94 thuis voor de beker tegen WGW en woensdag uit tegen de nieuwe fusie club FC Den Helder. Gyvo, de gymnastiekvereniging in De Koog, begint maandag weer met de lessen. Tussen 20.30 en 21.30 uur wordt conditietraining gegeven in de zaal bij dorpshuis De Hof. Een week later begint ook de volleybaltraining weer. Deze duurt van 19.00 tot 20.15 uur. Op vrijdag is het schema als volgt: 14 30-15.15 uur. peuters; 15.30-16.15: groep 1 en 2 basison derwijs; 16.15-17.15: groep 3 en 4; 17.15-18.15: groep 5, 6 en 7; 18.15- 19.15 groep 8 en voortgezet onder wijs. Nieuwe leden mogen een paar keer op proef meedraaien. Zij kunnen zich tijdens de lesuren aanmelden bij docent Jeroen Plag Ondanks verwoede pogingen is het bestuur van budovereniging Shima er nog niet in geslaagd een opvolger te vinden voor judotrainer Harry Gooyaarts, die op 1 juli afscheid nam van de club. Voorzitter Jan Keesom houdt echter goede moed, want momenteel wordt gesproken met ie mand die misschien bereid is de les sen met ingang van woensdag 5 sep tember te verzorgen. Wél is inmiddels een nieuwe karatetrainer aangesteld Het is Henk van der Salm, die de jon gere leden vanaf vrijdag 31 augustus van 18.00 tot 19.00 uur les geeft in de aanbouw van sporthal Ons Genoe gen. Karateka van 18 jaar en ouder krijgen er les van 19 00 tot 20.00 uur. De t'ai chi-afdeling gaat donderdag 6 september weer van start. De les sen beginnen om 20.00 uur en wor den door Carry Severing verzorgd, eveneens in Ons Genoegen Henk de Vries gaat binnenkort van start met de lessen voor verstandelijk gehan dicapten. Deze vinden wekelijks op zaterdag van 9.00 tot 10.00 uur plaats in de sportschool in Oudeschild. Voor alle afdelingen geldt dat kandidaat leden vrijblijvend een paar keer mo gen meetrainen. Zij kunnen zich aan melden tijdens de les. Slechts twaalf sportvissers kwamen zaterdagmiddag af op de bootvis wedstrijd van de watersport vereniging. Oorzaak was de harde wind die eerder op de dag uit het oos ten blies, waardoor het er lange tijd naar uitzag dat het evenement zou moeten worden afgelast. Toen de wind rond vier uur grotendeels weg viel, hadden veel liefhebbers al an dere plannen gemaakt. Uiteindelijk voeren zes bootjes uit, die links van de haven voor anker gingen. De vangsten vielen tegen. Er werden al leen botjes en een paar steenbuikjes gevangen. In totaal werden er 29 vis sen verschalkt met een totale lengte van 5,14 meter. De dagprijs ging naar een vrouwelijke deelnemer, Cris Ver linden uit België, die negen vissen naar boven haalde van in totaal 196 centimeter. Map van der Zwaag ving er zes van in totaal 120 centimeter en legde beslag op de tweede prijs, Willem de Kort kreeg er drie van in totaal 70 centimeter aan de haak. De laatste bootviswedstrijd wordt zaterdag 15 september gehouden en duurt van 14.00 tot 17.00 uur. Henk en Tineke Spigt hebben voor de tweede keer in successie be slag gelegd op het Texels kam pioenschap ringsteken. Geen ver rassing, want ze konden de prijs al voor aanvang van de laatste wed strijd - woensdag in Den Burg - nauwelijks nog mislopen. Het pu bliek beloonde de traditionele en goed verzorgde aanspanning van Frans Bakker en dochter Emmy Scholl met de publieksprijs. Rondom de drie opgehangen ringen op de Groeneplaats te Den Burg had zich een grote schare toeschouwers verzameld. Elke goed gestoken ring werd door hen beloond met een ap plaus, al riep de speaker hen op zich meer te roeren. Na een spannende strijd moest een barrage de beslis sing in de dagpnjs brengen. Deze werd uiteindelijk gewonnen door Fnts Witte en Elles Bousma, gevolgd door respectievelijk Henk en Tineke Spigt en Wim Jan Bakker en Anneke Eelman. Ook in het algemeen klasse ment volgde een barrage, al was deze alleen om de tweede en derde plaats, omdat het echtpaar Spigt on bereikbaar was geworden voor de concurrentie. Wim Jan Bakker en Anneke Eelman eindigden hierin vóór Frans Bakker en Emmy Scholl als tweede. Een aparte strijd vormde die om de Jan Agter-Bokaal, de publieks prijs. In klederdracht gestoken jury leden ging gedurende de avond de toeschouwers langs en vroegen hen naar de mooiste aanspanning. Hoe wel ook Lisanne de Leeuw en Maroes Albers bewondering oogstten met hun pony, die in zijn eentje over het parcours bleef draven, werden Frans Bakker en Emmy Scholl met 172 stemmen als winnaar gekozen. gemeente, geholpen door de verreiker van bouwbedrijf Duin, er korte metten mee maakten. De vrouw die zich zo lang had verzet tegen het kappen was verhuisd naar de over kant en de nieuwé huurster had er geen moeite mee als de linde ver dween. (Foto Gerard Timmorman) Het winnende echtpaar Spigt in actie op de Groeneplaats. (Foto MrcTuel OsWrert

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 7