:okkers presenteren dieren op eigen erf 'Gewoon abnormaal óveel als we vangen' Cjroen 2rwarL-Jexels in het harL, v.a. vrijdag a.s. Zieke iepen zorgen voor winters beeld Druk weekeinde redders: driemaal is scheepsrecht TEXELSE«lCOURANT cordhoeveelheid garnalen in Waddenzee Auto belandt in sloot langs mistig Lagewegje fj plaats van Schapenfokdag op de Groeneplaats: Speelfilm 5I Open dag bij zweefvliegclub Meester Loning Vier kandidaten na werving brandweer TEXELSE^COU RANT SUPER DE BOER TEXELSE^COURANT BEZORGER m/v Eierland; Reserveer uw advertentieruimte iedereen leest ml ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11607 DINSDAG 28 AUGUSTUS 2001 ^rtenties/abonnementen/bezorging: nbaan 6 il MC Den Burg („on 0222 - 36 26 00 - telefax 0222 - 31 41 11 ud info@lenr.nl Redactie: Warmoesstraat 45. Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-mail: redactie@texelsecourant.nl Buiten werktijd: Harry de Graaf, tel. 31 72 66 of 06-53 73 33 82 schijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 1,80 0,82, abonnementsprijs 63,- 28,59 per half jaar. hebben een tik gehad, maar wordt vanzelf oktober en dan de ram weer bij de schapen aide handel wel weer op gang en.' Schapenfokker Carlo prvan Lindenhoeve vertrouwt dat er ondanks alle tegenslag 01 als gevolg van de mkz-cri- jorzijn bedrijfstak betere tij komen. De traditionele penfokdag moest van de ka uworden geschrapt, maar om ele bezoekers niet teleur te inhouden 17 Texelse fokkers dag en zondag alternatieve igen op het eigen bedrijf. vele beperkingen die de suderijsector kreeg opgelegd okde schapenfokkers niet in de ikleren gaan zitten. Veeger: 'De el verliep aanvankelijk moei- maar de laatste weken is het aangetrokken. Want wie itige schapen wil heeft toch ren nodig. De handel in ooien ipt nog wat stroef, maar ik ver- erop dat ook die hun weg wel —vinden. Het stimuleren van de op is een ander doel van deze itieve fokdagen. We willen ko- Itekken. Dat was traditioneel al om de Schapenfokdag te Het werkte, want uit alle iken kwamen fokkers naar Om te kijken, maar ook om te Echte fanatiekelingen kwa- een paar dagen eerder en gin- de fokkers langs. Daar bordu- nuop verder.' Ook nu bieden de fokkers de liefheb bers de gelegenheid om het neusje van zalm van het Texelse schapen- stamboek aan een kritisch oog te onderwerpen. Op hun erven tonen veehouders het beste uit hun stallen, dat net als op de Schapenfokdag, in hokjes tentoon wordt gesteld. Echter met één verschil: er wordt niet ge keurd. 'We hebben het wel overwo gen, maar het is organisatorisch een zware opgave, want ie zou dan 'vlie gende' keurmeesters moeten heb ben, die van bedrijf naar bedrijf rijden. Maar mocht ook volgend jaar de Schapenfokdag niet doorgaan - wat we natuurlijk met hopen - dan zullen we wel keuringen houden.' Wat wél gebeurt is dat de gepresenteerde die ren in catalogi worden opgenomen, die bij de bedrijven zijn af te halen Bezoekers van de alternatieve fokdag zijn zaterdag van 9.00 tot 20.00 uur en zondag van 9.00 tot 15.30 uur welkom op de bedrijven. Aansluitend wordt op zondag om 16.00 uur een afsluiting gehouden, in de vorm van een grote barbecue, waarbij - uiter aard - lamsvlees op het menu staat. Dat wordt bereid door slager Willem Goënga, die ook een aantal karkas sen mee zal nemen, waaraan voor fokkers en liefhebbers een wedstrijd is verbonden Veeger is niet ontevreden over de prijzen voor de slachtlammeren, in tegenstelling tot die van het rund vlees, die ronduit slecht zijn. 'Als het om hormoonschandalen of BSE gaat staat lamsvlees boven alle verden king. Lamsvlees mag weer worden geéxporteerd naar Frankrijk, terwijl de Fransen geen Brits vlees toelaten. Vergeleken met voorgaande jaren zijn de prijzen dus redelijk, al moet je daarbij wel realiseren dat een lam dertig jaar geleden net zoveel geld opbracht. Dus van een vetpot is geen sprake. Door de mkz-crisis is het er niet beter op geworden. Er zijn veel nieuwe regels en voorschriften bijge komen en daar hangt weer een kostenplaatje aan. Als schapen houders en -fokkers zijn we flink ge schrokken van de crisis, zeker omdat zich in Engeland nog steeds nieuwe besmettingen voordoen.' Om elk risico van besmetting uit te sluiten, dienen bezoekers van de al ternatieve schapenfokdagen hun schoeisel te ontsmetten en krijgen ze vervolgens plastic hoesjes die ze over hun schoenen moeten aantrekken. Bovendien moet elke bezoeker zijn naam en adres in een gastenboek vermelden. Wellicht wordt door dit soort voorzorgsmaatregelen de laat ste argwaan weggenomen. Veeger: 'Want hier en daar wordt toch met argusogen naar ons initiatief geke ken.' Bij de bedrijven die meedoen aan de alternatieve schapenfok dagen wappert komend weekend een groenzwarte vlag, met daarop een schapenkop. Het zijn dezelfde bedrijven die zijn te bezoeken via internet (www.texel-schaap.nl). Wat is er mis met deze foto? Het is nog hartje zomer, maar deze aanblik van het erf van hoeve 'Amalia' in de Prins Hendrikpolder biedt toch een winterse aanblik. Er zit immers geen blaadje aan de bomen. Het betreft zieke iepen, een verschijnsel dat op Texel steeds verder oprukt. Eerder dit jaar startte de Universiteit van Am sterdam een onderzoek naar de om vang van het probleem en liet Piet van Leersum, die het aantal zieke bomen op Texel inventariseert, zich zorgelijk uit over de situatie. Om ver dere verspreiding van de ziekte te voorkomen, besloot de gemeente dat het omzagen, de afvoer en het ver nietigen van 'particuliere' bomen ook voor rekening komt voor de ge meente. Met als gevolg dat Texelaars die, ondanks aanschrijvingen van de gemeente, vorig jaar hebben ge wacht met het verwijderen van de zieke iepen geen cent kwijt zijn, ter wijl degenen die de zieke bomen wél tijdig lieten omhakken, voor de kos ten opdraaien. Een onrechtvaardige situatie, oordeelde politicus Klaas Modder (PvdA) donderdagavond tij dens de raadscommissie Financien, Werken en Milieu. Wethouder Peter Bakker zegde toe de zaak uit te zoe ken en sprak de hoop uit dat de over heid een bijdrage levert aan de hoog oplopende kosten van de iepziekte- bestri jding. (foto Geosd Timmerman) de oorzaak zijn de biologen nog niet eens, maar feit is wel de garnaal deze zomer uitste- dgedijt in de Waddenzee. Zelfs uiig dat de vissers nu in een trekken hoeveelheden aan rd halen, waarvoor ze anders hele week in touw waren. De verloopt dermate voor- dig dat de recordhoeveelheid 12 miljoen kilo die de Neder- se vissers vorig jaar aanvoer- waarschijnlijk zal sneuvelen. s gewoon abnormaal zoveel fen we vangen op het Wad. Het <i at in het voorjaar en nu trekt »k op de Noordzee flink aan', Alphons Boom van de TX 10 ne'. 'Toen we laatst aan het vis- «aren liep opeens de snelheid is kotter terug. Dat gebeurt nor gesproken alleen als er kwallen dere ongerechtigheid in de net- 1 Maar toen we een net binnen- !e bleek het hélemaal vol te zit- garnalen, tot de rand, wel 500 kilo. We hadden aan boord eens voldoende capaciteit om 'etandere net te verwerken. Die we toen maar weer laten 'men.' 'ole hoeveelheden garnalen be- W volgens Boom de juiste wijze van de garnalenvissers, hebben ook een keerzijde, tnjs die we op de afslag voor de 3en krijgen is gehalveerd. De 'dreigt te worden overvoerd.' <nvoor de vissers om in het zo- 'sn trilaterale overleg tussen tiand, Duitsland en Denemar- fcpraken te maken over vermin- '9 Dit leidde er toe dat de vissers Handen zich een vrijwillige be- "9 oplegden, waarbij de sche- "aximaal 2,5 ton per week mo- isnvoeren, een ton minder dan tover. Alleen de Belgen confor- 91 zich niet aan deze afspraken. Ssval wil dat er nogal wat Urker ht'in die een Eurokotter hebben Sn Belgisch nummer en zich intrekken aan de afspraken, 'de sociale controle is groot de vissers, die hun collega's 1'srverantwoording riepen. Dat ikziin gebeurd met een Texelse 'artschipper, die normaal ge sproken geen garnalen aanvoert. Nu voerde een Wieringer collega onder zijn naam echter garnalen aan. Toen deze vissers op hun gebrek aan soli dariteit werd aangesproken, werd de handelwijze gestaakt. Dat er nu zóveel garnalen zijn, wil niet zeggen dat dit ook de rest van het jaar het geval zal zijn. Boom: 'Ik vis al 45 jaar op garnalen, lang genoeg om te weten dat het vandaag alles is, maar morgen niks. Eén storm of ver keerde wind en ze zijn weg. Boven dien is de garnaal een prooi voor vis sen roofvissen als kabeljauw of wijting. Maar ook al zijn er weinig garnalen, er zijn altijd weer plaatsen waar ze wél zijn te vangen. Het is de kunst om die te weten.' Gisteren lukte het niet een sluitend antwoord te vinden op de vraag waarom garnalen deze zomer in zulke grote aantallen voorkomen. 'Meestal is het zo dat er na een strenge winter een goede broedval optreedt. Maar de winter die we achter de rug heb ben was eerder zacht dan normaal, dus dat verband zie ik niet zo', ant woordt NlOZ-bioloog Mark Fonds, die uitlegt dat garnalen zich in de loop Het zijn drukke dagen voor de Texelse redders. Vrijdag rond de middag schoten de Beursplein 5 en de Zalm een vastgelopen zeilbotter te hulp, zaterdag assisteerden de redders een rubberboot met motorpech en zondag trokken de mannen van de KNRM een zeil jacht vlot. Veel tijd om achterover te leunen was er niet, want maandagavond stond alweer een oefening op het programma. van het jaar voortplanten in verschil lende broedgolven. Volgens Fonds zou het kunnen dat meerdere broed- populaties, die zich verspreid ophou den in het kustgebied van de Noord zee, het afgelopen voorjaar minder last hebben gehad van natuurlijke vijanden als kabeljauw en wijting, die in kleinere aantallen voorkomen. Gunstige leefomstandigheden in de Waddenzee zouden de garnalen- stand verder kunnen bevorderen. Vrijdag rond 12.40 uur gingen de pie pers af nadat de zeilbotter 'Zwalker' uit Harlingen onderweg van Vlieland naar De Cocksdorp ten noorden van het Foksdiep aan de grond was ge lopen. Ter plaatse riep Beursplein- schipper Charles Douma de hulp in van de Zalm van station De Koog. Maar om even over enen slaagde de Zwalker er in om op eigen kracht los te komen, waarna de Beursplein het vaartuig naar dieper water loodste. Toen dit met een snelheid van 3 mijl per uur dreigde te mislukken, (de eb liep) werd een sleepverbmding met de Beursplein gemaakt. Hierdoor nam de snelheid toe tot acht a negen mijl en kon het schip over het wantij worden gesleept. Zeven bemanningsleden van een rubberboot uit Den Oever, die naar Texel voeren om in het boothuis uit leg te krijgen over het werk van de KNRM. werden zaterdag op hun wenken bediend. Alleen niet in het boothuis. Onderweg schoot een benzineslang los van de tank en viel de buitenboordmotor uit. Maar de (Advertentie) schipper vermoedde dat de benzine op was en riep de hulp in van de Beursplein 5. De Texelse redders waren er als de kippen bij om een demonstratie te geven van hun werk wijze. Het zeiljacht 'Skylge' met aan boord Lees verder pagina 5 Om anderen te vertellen wat er zo bij zonder is aan hun sport én wat er al lemaal bij komt kijken, houden de le den van Zweefvliegclub Texel zondag open dag in en rondom hun hangaar op het vliegveld in Eierland. Aspirant leden kunnen samen met een instruc teur een mtroductievlucht maken. Ook worden de mogelijkheden be sproken om een brevet te halen. Me dio oktober starten de lessen voor het theoretische gedeelte, dat in februari met een examen wordt besloten. Dankzij sponsors van de zweefvlieg club kunnen jongeren die nog stude ren in drie jaar hun brevet halen zon der contributie te betalen. Bij slecht weer wordt de open dag een week uitgesteld. Een filmploeg van zo'n veertig men sen komt volgende maand naar Texel om een deel van een Duits-Neder landse speelfilm op te nemen. Vijftien tot zestien draaidagen zijn er ge pland. De opnames worden op di verse delen van het eiland gemaakt. Daarvoor wordt een beroep gedaan op Texelaars om zich aan te melden als figurant. Pagina 5 'Kijk, mama maakte vroeger ook taal fouten.' Een typerende opmerking van een kind uit de klas van meester Wim Loning van deThijsseschool, die op zaterdag 1 september precies veertig jaar in het onderwijs zit. Een vooruitstrevende schoolmeester, maar ook één die hecht aan tradities. Pagina 7 Vier nieuwe kandidaten voor het korps van wie drie zeer serieus. Dat hebben de demonstraties die de brandweer zaterdagmiddag op de Groeneplaats in Den Burg hield opgeleverd, aldus brandweer commandant Dick Jongeneel. De brandweer is nieuwe mensen aan het werven. Het korps telt 43 vrijwil ligers, de ondergrens is veertig. Vol gens Jongeneel was het geslaagd om werving en demonstratie te com bineren. Dat gebeurde tegelijkertijd met de kinderkennis op het plein. 'Ondanks het weer hadden we veel belangstelling.' Binnen een maand verwacht de brandweer ook nog brieven te ver spreiden aan alle Texelaars tussen de 18 en 40 jaar. Mensen krijgen een uit nodiging voor een voorlichtings avond over de brandweer. Komen er veel aanmeldingen, dan wil Jongeneel het college adviseren om boven de maximale sterkte van vijf tig vrijwilligers te gaan. 'De nieuwe mensen zitten toch eerst nog een tijd in de opleidingsfase.' (Advertentie) Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) Slecht zicht als gevolg van plaatse lijk zeer dichte mist was er de oorzaak van dat een 35-jarige vrouw uit Oosterend vrijdag even na 22 00 uur met haar auto in een sloot langs het nogal kronkelige Lagewegje nabij Den Hoorn belandde. Ze kwam met de schrik vrij, maar haar 10-jarig zoontje liep een hoofdwond op Om dat hij daaruit hevig bloedde, zag het er nogal ernstig uit, maar het te hulp geroepen ambulancepersoneel kon volstaan met hem naar de dienst doende huisarts te brengen. Zelf toonde het slachtoffertje zich niet erg onder de indruk. Meer zorgen maakte hij zich om zijn voetbalschoenen, die hij eerder die dag nieuw had gekocht en die nog in de auto lagen. Nadat deze door het autoschadebedrljf van Toon Schoenmaker op de kant was getrokken, kon hij de onbeschadigde kicksen in de armen sluiten. De auto zelf bracht het er minder goed af en wordt waarschijnlijk total-loss ver klaard. (Foto Joop Rommets) (yrrtM bd InrL. Wij zijn op zoek naar een die voor ons de krant wil bezorgen op de route Postweg, Oorsprong- weg, Hollandseweg Hier wonen ongeveer 50 abonnees. Het bezorgen is het eenvou digst voor iemand die in deze omgeving woont De kranten worden dinsdag en vrijdag rond half vijf ge bracht. Geïnteresseerden kunnen voor nadere inlichtingen te recht bij de balie van de Texelse Courant aan de Spin baan. Langeveld de Rooy Spinbaan 6 1791 MC Oen Burg - Texel Telefoon 0222 - 362600 Fox 0222 - 314111 Vanaf 31 augustus a.s. verschijnt in de TC vrijdags de pagina „Hit <S< OCtief". Deze pagina bevat o.a. de agenda, weekenddiensten, artikelen en foto's over uitgaan, actief zijn, natuur en cultuur. Er is voor een beperkt aantal bedrijven ruimte om op deze pagina te adverteren. Informeer en/of reserveer daarom snel bij de advertentieafdeling van de Cjrocn TwarL-Jexels in het harL Spinbaan 6, Den Burg, telefoon 36 26 00, fax 31 41 11

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 1