Het kost een godsvermogen, maar het is een hele eer' mm I Ik il ïiflr mm i tl M m 2 Texelse kunstenares exposeert in Japan sÉ m v >|I --tK. Theater en muziek op Texel Sea Street Agenda teso uit het Cabaret-café Haast .TEXELSE COURANT' Epi|Sfl| W i 'JUT. t$m. i Belangstelling schouwburg ongekend groot Feike ter Velde spreekt op mannenontbijt Ruilbeurs Workshop schrijven Yogalessen i DINSDAG 28 AUGUSTUS 2001 Als je de plattegronden van de Texelse dorpen met de compu ter Inscant, vergroot, uitknipt en naast elkaar legt, dan hebben ze wel wat weg van de karakters die het Japanse schrift vor men. Een aardige ontdekking, maar het wordt nog leuker als je de creatie onder de naam Rondje Texel aan Japanners kunt laten zien. Die kans krijgt de Texelse kunstenares Marian Smit, die de komende twee weken werk exposeert in een vooraan staande galerie in Kyoto. 'Ik ben benieuwd of ze er wat in zien. Misschien denken ze wel dat ik iets heb willen opschrijven in hun taal en dat het mislukt is.' Smit kijkt sowieso reikhalzend uit naar de tentoonstelling, die plaats vindt in een land waar de papierkunst aanzien heeft. 'Als ik hier vertel dat ik met papierwerk, dan roepen een he leboel mensen meteen: oh, origami. Terwijl ik heel andere dingen doe. Papier heeft zoveel verschillende mo gelijkheden. Je kunt tweedimensio naal werken maar ook driedimensio naal, met ijzer- of koperdraad dat je met papier omwikkelt, je kunt het be schilderen of verharden met lijm tot dat het keihard wordt. Origami is al leen het vouwen van papier. Ik vind trouwens niet dat je daarop moet neerkijken, want er zijn mensen die dat zo verschrikkelijk goed kunnen en zulke mooie dingen maken, dat je dat ook gewoon kunst kunt noemen.' Het contact met de galerie in Kyoto kwam tot stand dankzij een vriendin van Smit, die kunsthistorica is. 'Ze was eens op Texel en toen we een wandeling over het strand maakten, zei ze: jouw werk zou goed passen in Gallery-Gallery in Kyoto Dat is een in papierkunst gespecialiseerde en vooraanstaande galerie. De eigenaresse vraagt bijna nooit buiten landse kunstenaars om te exposeren. Op een gegeven moment kwam er een fax uit Japan met de uitnodtgtng om foto's van mijn werk te sturen. Dat is nu drie jaar geleden. Het ging eerst nog mis, want toen ik ze wilde verstu ren op een postkantoor in Amster dam, zag de postbeambte dat het naar een galerie in Japan moest. Het was een heel vriendelijke man en hij kwam met allerlei prachtige postze gels op de proppen, met Rembrandt erop en zo. Ik denk dat het pakje zo mooi was. dat het door iemand is achterover gedrukt.' Uiteindelijk kwam alles toch in orde. Met een door huisarts Robert van den Bent verstrekt slaapmiddel achter de kiezen - ze heeft veel last van vlieg angst - vertrekt de Texelse samen met echtgenoot Richard Goet van daag naar Kyoto, waar zaterdag de tentoonstelling wordt geopend De dertig sculpturen zijn vorige week al vooruit gereisd. 'Dat was nog moei lijk, want mijn werk is hartstikke kwetsbaar Toen hoorden we van Nipon Express. Dat is een vervoerder die speciaal op Japan vliegt. Met die mensen is een heel persoonlijk con tact ontstaan, ze leven erg mee. Ze konden ons natuurlijk mets beloven, dat kan nooit, maar we hebben wel het idee dat ze er alles aan zullen doen om het heel en op tijd te bezor gen. We hebben alles verpakt in heel stevige dozen met van dat bubbeltjesplastic. Meer konden we niet doen, het blijft heel eng. Donder dag gaan we de tentoonstelling in richten. Als er dan nog niks is, sta je dus echt met lege handen. Ik heb het met verzekerd, dat is gewoon niet te doen. Het kost toch al een gods vermogen. maar als je zo'n kans krijgt, dan moet je hem pakken, want het is een hele eer. De tentoonstelling duurt veertien dagen. Voor Neder landse begrippen is dat vrij kort, maar in Japan is dat erg lang. Gemiddeld exposeren ze daar drie of vier dagen. Smit prijst zich gelukkig dat ze sub sidie heeft gekregen. 'Van Mama Cash, een fonds dat alleen vrouwe lijke kunstenaars sponsort, en van de Mondriaan Stichting. Dat je van zulke organisatie geld krijgt, is al een erken ning op zich. Want als ze het niks vin den, dan doen ze er ook niks mee.' Smit blijft twee weken in Japan Eén week is gereserveerd om alles te re gelen wat de tentoonstelling aangaat. Zo staat een ontmoeting met de cul turele attaché van het Nederlandse consulaat in Japan op het pro gramma. De tweede week wordt be nut om 'wat rond te neuzen'. Hoewel ze haar uiterste best heeft gedaan om zich in te lezen en op andere manie ren voor te bereiden op het verblijf, kan ze zich nog slecht een voorstel ling maken van wat haar te wachten staat 'We hebben aardig wat van Europa gezien. Maar de cultuur in Japan is zo anders, dat is allemaal niet te vergelijken. Ik wil heel graag ontdekken wat er op het gebied van papierkunst te doen is, praten met Japanse kunstenaars Je moet niet denken dat daar in één van de twee huizen een papierkunstenaar woont, maar het leeft daar in ieder geval meer. Dat blijkt ook wel uit de galerie waar ik exposeer. In Nederland zijn galerieën vaak zo pretentieus, met interessante dames en zo. Daar is-ie gevestigd op de zoveelste verdieping van een heel hoog gebouw. Dat be tekent dat zo'n galerie het wel van z'n naam móet hebben, want je loopt er niet zomaar even binnen.' Smit zelf, die opleidingen volgde aan de Rietveld Academie en de Leraren opleiding Textiel in Amsterdam, heeft als papierkunstenares een vrij grote naam. Twee jaar geleden won ze een prestigieuze internationale prijs. Ze is een vaste deelnemer aan de Papierbiênnale, een tweejaarlijkse f: l a 'Rondje Texel', één van de kunstwerken van Marian Smit die van 1 tot en met 14 sep tember worden geëxposeerd in een galerie m het Japanse Kyoto. (Foto joop Rommets) tentoonstelling waarvoor alleen de besten in haar vak worden uitgeno digd. En binnenkort verschijnt bij een Engelse uitgever een boek met de meest vooraanstaande Nederlandse kunstenaars die met papier en textiel werken en waarin ook zij wordt ge portretteerd. 'We zijn met met zo veel. Eigenlijk is het vreemd dat onze kunstvorm eruit wordt gehaald als groep. We zijn met gewoon kunste naars, zoals bijna alle anderen, maar wij krijgen het etiket papier kunstenaar. Net of |e niks anders kunt. Voordeel is wel dat je gemak kelijker aandacht krijgt.' Haar werk is veranderd in de loop van de tijd. In het begin van haar carriere was de nu 57-|arige Smit textiel- kunstenares. Lange tijd hield ze zich voornamelijk bezig met weven. 'Maar alleen al het maken van een ketting, het geraamte waartussen je de dra den weeft, duurt een paar dagen Daarom ben ik er op een gegeven moment mee opgehouden. Ik wil snel resultaat zien, meteen kunnen maken wat ik in mijn hoofd heb. Papier is veel flexibeler, het is heel gemakke lijk materiaal, waar je van alles mee kunt. Inderdaad, ook met papier wer ken is heel arbeidsintensief. Maar hier heb ik het geduld wél voor.' Bijna acht jaar geleden verhuisden Smit en haar echtgenoot van Amster dam naar Texel, naar het huis dat het dichtst bij de vuurtoren van Eierland staat. 'Toen we hier net woonden, riep iedereen: zo 'n nieuwe omgeving zal wel veel invloed op je werk heb ben. Ik vond dat eerst onzin. De grootste veranderingen waren de natuur, de bloemen, de rust. Dat was vooral prettig om in te wonen, maar het leek me niet dat mijn werk erdoor zou veranderen. Maar na een tijdje gebeurde dat toch. Ik wandel veel op het strand en dingen die ik daar vind, gebruik ik vaak in mijn werk. Een aparte steen, of roggeneieren, laatst vond ik een grote pol gras met heel veel worteltjes. Als ik zoiets vind, vraag ik me meteen af: hoe kan ik het met papier? Dat is een ontzettende klus.' Hoewel de invloed van Texel op haar werk onmiskenbaar is, zullen alleen ingewijden die kunnen onderkennen. Anders ligt dat dus voor Rondje Texel, het kunstwerk waarin ze naast de plattegronden van de dorpen op het eiland ook de omgeving van het buur tje bij de vuurtoren heeft verwerkt. Binnenkort is het ook te zien tijdens de jaarlijkse groepsexpositie van Texelse kunstenaars in Tusse de Banke. 'Dan zal ik de dorpen in volg orde hangen, zoals ze op het eiland liggen. Voor de tentoonstelling in Ja pan vond ik dat niet nodig, maar op Texel maak ik me er niet zo gemak kelijk vanaf.' TESO verzorgt in het komende theaterseizoen het maximumaantal van tien extra overtochten ten be hoeve van Texelaars die een bezoek brengen aan schouwburg De Kampanje in Den Helder. Het betreft de volgende voorstellingen en data: Youp van 't Hek (30 augustus), Volumia (19 december). Sonneveld, de musical (11 januari), toneelstuk De Huisbewaarder (18 januari), theater show Lenette van Dongen (16 fe bruari), opera Le Nozze di Figaro (30 maart), dansspektakel Fire of Dance (6 april), Golden Earnng theatertour (9 april), BZN concerttour (24 mei) en Boudewijn de Groot (6 juni"). Ook was er veel belangstelling (75 of meer in schrijvingen) voor het optreden van René Froger, de operette Wiener Blut, de theatershow van Arjan Ederveen en de musical Irma la Douce. De or ganiserende Welzijnsstichting heeft uiteindelijk bij haar aanvraag bij de TESO gekozen voor de tien voorstel lingen met de meeste inschrijvers. Niet alle aanvragen konden worden gehonoreerd. Voor de voorstellingen van Van 't Hek, De Huisbewaarder, Fire of Dance en Boudewijn de Groot waren meer aanvragen dan er kaar ten beschikbaar waren. De 'afvallers' krijgen hierover bericht. De bestelde kaarten, alsmede die voor de matineevoorstellingen De Griezelbus en 101 Dalmatiërsen de voorstelling van Frank Groothof kunnen over en kele weken worden afgehaald op het kantoor van de Welzijnsstichting in dorpshuis d'Ouwe Ulo in Den Burg. Nader bericht volgt nog. Met het traditionele vuurwerk boven de Nikadel barst vrijdag om 21.30 uur het Texef Sea Street Festival los. Ter afsluiting van het zomerseizoen staat De Koog drie dagen lang in het teken van acrobatiek, mime, jongleurs, trapezeacts, clowneske grappen en vooral veel muziek. De muziek is zo wel vrijdag als zaterdag te beluiste ren in vrijwel alle cafés en discothe ken en wordt gespeeld door zeer uiteenlopende artiesten. Of het nu funk, soul, rock 'n' roll, tropische salsa of het meest recente werk uit de Top 40 betreft, iedere liefhebber komt wel ergens aan zijn of haar trekken. De optredens beginnen steeds om 22.00 uur, terwijl de horecagelegen heden voor de gelegenheid toestem ming hebben om tot 4.00 uur open te blijven. Zaterdag is er in de Dorpsstraat van 13.00 tot 18.00 uur een straatfestival. Naast genoemde theatrale acts is er nog veel meer te beleven. Kinderen kunnen zich uitleven op een spring kussen, zich laten schminken en suikerspinnen eten. Er is een snelte kenaar en artiesten van de She Showband, het 25-koppige dweil orkest Showband Brabant en Robert Berger ('de Joe Cocker van de straat') verhogen de sfeer door langs de ter rassen te paraderen. Het festival wordt zondagavond besloten met een groot eindfeest in discotheek De Metro. Het straatfestival is vrij toegankelijk. Wie de optredens in de cafés en dis cotheken wil bezoeken, dient een passe-partout aan te schaffen. Voor het hele weekend kost dit ƒ35,-, voor eén avond ƒ20,-. Uit oogpunt van de veiligheid heeft de organiserende Stichting Horecabelangen De Koog besloten een limiet te stellen aan de verkoop van het aantal toegangs bewijzen. Wie verzekerd wil zijn van een toegangsbewijs (een armbandje) kan in de voorverkoop terecht bij de VW in Den Burg en bij assurantiekantoor DBB, Dorpsstraat 179 in De Koog. Zolang er nog passe partouts zijn, kunnen festivalgangers er tijdens Texel Sea Street één aan schaffen bij het speciale loket in de Dorpsstraat. Om hen na afloop snel naar huis te brengen, rijden vrijdag en zaterdag tussen 3.00 en 4.00 uur vanaf de Nikadel diverse 'borrel bussen' over het hele eiland. 'Israël is wereldnieuws! Waarom?'Onder dit motto voert oud-televisiemaker en hoofdre dacteur van het tijdschrift Het Zoeklicht het woord tijdens het mannenontbijt dat zaterdag ochtend in Eben Haezer aan de Julianastraat in Den Burg wordt gehouden, aanvang 8.00 uur. De samenkomst wordt georganiseerd door de Baptistengemeente, maar is toegankelijk voor elke belang stellende Ter Velde gaat in op de actuele situa tie in het Midden-Oosten, de complexheid van de problematiek, de oliebelangen die erbij zijn betrok ken, de onderlinge rivaliteit van de Arabische leiders, de terreur, de toe nemende buitenlandse kritiek op Is raël en de dreiging van een grote oorlog met rampzalige gevolgen. De spreker legt de vraag voor waar dit alles vandaan komt en ziet de lijnen uit een ver verleden naar de nabije toekomst zoals die zijn af te leiden uit de Bijbel. Hij legt uit dat het vraagstuk niet is te begrijpen zonder diezelfde Bijbel erbij te betrekken. De organisatoren willen in verband met de voorbereidingen graag weten op hoeveel mannen kan worden ge rekend. Belangstellenden dienen zich daarom uiterlijk 31 augustus aan te melden bij Harry Ellen, Lieuwstraat 20, telefoon 312598 of Bart Eveleens, Wierstraat 3 in Oosterend, telefoon 318813 Artiesten van diverse pluimage paraderen zaterdagmiddag langs de terrassen m de Dorpsstraat. (Foto arclvel Texelse Courant) In de verenigingsruimte in Tusse de Banke wordt donderdag de eerste ruilbeurs van het nieuwe seizoen ge houden. ledereen die 'iets Texels' te ruilen heeft, kan vanaf 20.00 uur te recht. De Openbare Bibliotheek in Den Burg verzorgt ook dit jaar een work shop schrijven. Onder het motto 'van Alice in Wonderland tot Schuld en Boete' komen onder leiding van docente Diet Verschoor diverse as pecten aan de orde, waarbij zelf schrijven centraal staat. Spelen met taal vergt vingeroefeningen, werken aan stijl, vorm en inhoud is onont beerlijk, betoogt zij. Schrijven is ook kijken en luisteren, doen en ervaren en verbeteren en doorzetten. Daar naast komen de kenmerken van een brief, een handpalm, een sprookje, een kort verhaal en een gedicht aan de orde. De workshop gaat op zater dag 1 september van start en beslaat tien lessen, die om de drie weken worden gegeven en steeds duren van 10.30 tot 12.30 uur. De kosten bedragen 375,-. Opgave is moge lijk in de bibliotheek of via tel. 312 743, fax 322 120 of e-mail obtexel@planet.nl. Onder leiding van Margot Bik gaan dinsdag 11 en donderdag 13 sep tember lessen Hatha-Raja yoga van start. Op beide avonden zijn er les sen van 18.45 tot 19.45 uur en van 20.00 tot 21.00 uur. Opgave via tel. 315 235. Dinsdag 28 augustus: Aspirant-kopers van de voorma lige rooms-katholieke kerk in Den Hoorn kunnen van 14.00 tot 17.00 uur terecht om het gebouw te be zichtigen. In Hotel Den Burg begint om 20 00 uur de jaarvergadering van 10 voor Texel. Om 20.15 uur begint in de doops gezinde kerk van Den Burg een concert van Ellen Steffers-Dekker (mezzosopraan) en Peter Besseling (piano). Toegang gratis, inzameling na afloop. In Cinema Texel draaien Shrek (aanvang 14.00 uur), Keizer Kuzco (14.15 uur), Planet of the apes (16.00, 19.00 en 21.45 uur), Jurassic Park3(16.15en 18.45) en Pearl Harbor (21.15 uur). Woensdag 29 augustus: In EcoMare begint om 12.00 uur een poppenkastvoorstelling voor kinderen van 4 tot en met 8 jaar. In Cinema Texel draaien Shrek (aanvang 14.00 uur). Keizer Kuzco (14.15 uur), Planet of the apes (16.00. 19.00 en 21.45 uur), Jurassic Park 3 (16.15 en 18.45) en Pearl Harbor (21.15 uur). Donderdag 30 augustus: In dorpshuis De Hof in De Koog begint om 19.30 uur een avond sportief bridgen. Deelname kost ƒ5,- per persoon. Voor informatie: tel. 317489. In Cinema Texel draaien Jurassic Park 3 (aanvang 18.45 uur), Planet of the apes (19.00 en 21.45 uur) en Pearl Harbor (21.15 uur). Vrijdag 31 augustus: Van 15.30 tot 18.00 uur wordt in de Thijsseschool in Den Burg een re ceptie gehouden ter gelegenheid van het afscheid van schoolmees ter Wim Loning. Het traditionele vuurwerk boven de Nikadel in De Koog luidt om 21.30 uur het Texel Sea Street Festival in. Vanaf 22.00 uur is er live-muziek in vrijwel alle cal^ discotheken. Passe-partouts ten 35,- voor het hele wee en ƒ20.- per avond. Deze zijn, voorverkoop (gelimiteerd) vet baar bij de VW in Den Buj assurantiekantoor DBB (Od straat 179, De Koog) en ti|dei? festival bij het speciale lokelf Dorpsstraat. In Cinema Texel draaien Jui; 1 Park 3 (aanvang 18 45 uur), p; m of the apes (19.00 en 21.45 uu >e Pearl Harbor (21.15 uur). Ie o Ui Veerdienst TESO zet geregeld extra boot in en verzorgt dan* el half uur een afvaart, zowel va Den Helder als vanaf Texel. Dal beurt donderdag, zaterdag maandag van 9.35 tot 16.05 vrijdag van 9.35 tot 20.05 uuf55 zondag van 13.35 tot 20.05 Automobilisten moeten de, danks rekening houden wachttijden. Vrijdag moeten» Texel tussen 9.00 en 15.00 uurr gelijk anderhalf uur wachtena Den Helder tussen 13.00 en20 uur een half uur. Zaterdag ontsi sc op Texel tussen 10.00 en 12 00 mogelijk een half uur wachl 9' Hetzelfde geldt zondag op Ti tussen 13.00 en 20.00 uur. donderdag zijn de afvaarten 10.05 uur vanuit Den Held» van 13.35 uur vanaf Texel uiöf" tend bestemd voor het vervoei gevaarlijke stoffen. Nadere informatie kan verkre worden via tel. 0222-369600, mail: info@teso.nl of van website van de veerde www.teso.nl. Hoogwater te Oudesch Di. 28 Wo. 29 Do. 30 Vr. 31 Za. 01 Zo. 02 Ma. 03 Di. 04 3.26 en 4.15 en 6.24 en 7.40 en 8.24 en 9.14 en 15.57 17.20 19.05i 20.26: 20.55 21.35: 10.06 en 22.10i 10.24 en 22.30i Aan het strand is het ongeveer een uj der hoogwater. De zon komt 29 augur. om 6 45 uur en gaat onder om 20.33a september volle maan; 4 septembadi tij- ei ei 'Pip Barnard cn Janicn de Bruijn bespreken het lokale nieuws' Binnenkort mag je in de bebouwde kom nog maar dertig kilometer per uur. Dat geeft niks, we gaan gewoon wat eerder van huis en komen toch wel op tijd aan. Haastige spoed is toch al zelden goed en de laatsten zullen de eersten zijn. Bovendien hebben we de afgelopen tijd kunnen oefenen in langzaam en voorzichtig rijden, want door de aanhoudende regenval en het halsstarrig afzetten van wegen en kruispunten, was op grote delen van het eiland de weg nog nauwelijks van de berm te onder scheiden. Velen maakten er een sport van zo hard mogelijk door de zachte bermen te rijden, water en modder als een fontein door de lucht sproeiend en diepe voren trekkend door wat eens een groene berm was. Hierbij geen rekening houdend met weggebruikers die na hen kwamen en dat terwijl nagenoeg alle wegen op ons eiland breed genoeg zijn om twee voertuigen elkaar te laten pas seren. Zeker als beiden even gas te rug nemen en misschien één van de twee even wacht op een dam, een in rit of afslag, waar de grond wat har der is en minder kwetsbaar. Maar nee, zo hard mogelijk langs elkaar, desnoods met achterlating van diepe kuilen in de wegbermen en zware moddersporen op het asfalt. We moeten opschieten, we hebben haast en die na ons komt, trekt zijn eigen plan maar. De goeden niet te na gesproken, valt het de laatste tijd steeds vaker op dat medeweggebruikers verbaasd zijn als hen rechten worden verleend waar ze ingevolge de wegenverkeerswet aanspraak op mogen maken. Stoppen voor een zebrapad wordt vrijwel altijd begroet met dankbare, maar hoogst ver baasde blikken van de overstekende voetgangers, voorrang verlenen aan van rechts komend verkeer wekt met zelden zelfs irritatie en richting aan geven voor het afslaan wordt met hoongelach en onbegrip begroet. Je wordt zelfs tussen de stoplichten en het opstelterrein van de boot inge haald, en als je even op een verhard of iets breder stuk weg wacht om een tegenligger de kans te geven te pas seren zonder dat hij daarvoor door de berm hoeft, loop je de kans dat deze zijn raampje opendraait om te vragen of je soms panne hebt. Mochten zijn beleefdheid en interesse tenminste zo ver reiken. LI ïo Het is maar de vraag of zelfs terende portaalborden waarop grote letters '30' staat gesel» enig effect zullen sorteren. Het is kelijk dat men niet weet wat niet mag. Er vanuit gaande datie weggebruiker graag heel enge weer thuis komt, zal ieder vooi de regels wel in acht nemen, waar het de veiligheid en gezoni van een ander betreft, zijn wij een stuk soepeler met het interp ren van orde en gezag, 'leder zich', lijkt het motto. Ik zorg veilig thuis kom, laat hij dat ooki doen. Of anders de overheid, waarom zou ik me verantwoor moeten voelen voor zijn veiligl Ben ik mijn broeders hoeder? Natuurlijk blijft dit gedrag met bei tot het verkeer. Andermans bi» drinken kan een zeer vermak bezigheid zijn. Maar om als dat tafels en stoelen kort en klem tes gaat net weer even te ver. En stj meubilair, dat toch van de ovd en dus van niemand is, kan mei gerust hart aan gort worden gel of op zijn minst van zelfklever) ter plaatse gespoten obscene sten worden voorzien. Terwijl sl meubilair van de overheid, die ons allemaal is. De vraag is of dit en dergelijk gi met een bordje - dan wel een bord - kan worden opgelost of voorkomen. Met een bordje 1- den in te breken' houd je int» niet buiten de deur. Me' veiligheidsslot en een politieker misschien wel, maar de kernta zaak is het respect dat wij voor el dienen te hebben. Een cv- omslag, een mentaliteitsverande Het is met roken aardig gelukt. B jes 'Verboden te roken' zijn k overbodig geworden. Het isteh: dat in een nabije toekomst ooi bordjes 'Verboden in te breken ver niet vernielen', en 'Rij elks" van de sokken' overbodig w» 'Je zou in de bebouwde kon hard moeten willen rijden', was reactie op het forum op onze we' en feitelijk zou dat voor buil» bebouwde kom ook moeten g» En dit keer eens niet voor onszef gaan gewoon tien minuten een# huis en komen er toch wel. M33 ten we het nu juist eens doenv^ ander. Het leven is per slot ning geen wedstri|d. !1 r onsze" Oudeschild, Sextl

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 2