l/laatregel lost gebrek aan woningen niet op GO Cjrocn TjvartsJexeh in het hart-, Ook postkantoor in verzamelgebouw? LR ra Monumentale rode beuk en dode opgeschreven? Snijbonen afhalen op de laatste folklore S verrassen met koopprijsgrens van zes ton, maar: ijzondere zwam onwelkome gast Jnder de pomp Nieuwe vleugel van containers met fraai uiterlijk Strijboschschool De Mok Visser zag dieven bootje wegvaren TEX ELSE^COURANT WINNUBST OPTIEK Mets TEXELSE^COURANT BEZORGER m/v Eierland; KLAVER MAKELAARDIJ TAXATIES FINANCIERINGEN ONTEIGENINGEN Klaver Makelaardij B.V. BERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11608 1 VRIJDAG 31 AUGUSTUS 2001 r E X E LS E^COU RANT l^ertenties/abonnementen/bezorging: Ipirbaan 6 791 NIC Den Burg jjjfoon 0222 36 26 00 - telefax 0222 - 31 41 11 unail. mfo@lenr.nl /erschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-mail: redactie@texelsecourant nl Buiten werktijd: Harry de Graaf. tel. 31 72 66 of 06-53 73 33 82 Losse nummers 1.80 0,82. abonnementsprijs 63,- 28.59 per half jaar. besluit van de provincie om jr kopers die geen binding met I eiland hebben de minimum •pprijsgrens voor permanente ningen van ƒ450.000,- op te Uien naar ƒ600.000,- kwam voor de gemeente als een Tassing. Want Gedeputeerde len reageerden tot dusver te- tioudend op verzoeken van het lege om maatregelen ter cherming de Texelse woning- rkt, terwijl de grens op andere ddeneilanden wél naar zes ton id opgetrokken. Paul Kuip van iel Vastgoed verwacht dat het dvan de maatregel beperkt zal et Friesland het niveau voor de SJeneilanden in deze provincie zes ton optrok, wilden GS Noord-Holland niet verder gaan verhoging van 300.000,- naar 50.000,-, een maatregel die ontoe- lend was. Wethouder Peter Bak- Texel was voor buitenstaanders ens het goedkoopste wadden- nd, waar je voor een relatief lage lekker rustig buiten kon wonen.' ïzó goedkoop waren de huizen tu ook weer niet. Door de grote op de markt voor koop- ngen, in combinatie met de ge- mogelijkheden voor uitbreiding Svoorraad woonruimte, stegen izenprijzen snel en was het be an GS in 1999 door de tijd in- ild. Dat de provincie de grens il naar zes ton optrekken, ge- op verzoek van staatssecreta- mkes (Volkshuisvesting), bij wie laddeneilanden er op hebben drongen voor het wonen aldaar de voorwaarde in te voeren dit alleen toe te staan als er sprake is van een maatschappelijke of economische binding met het eiland. Een voor waarde die nog een stap verder gaat dan de grens van zes ton, omdat dan alle overkanters worden uitgesloten. Prijsopdrijvend? Een blik in de catalogi van de make laars leert dat veel woningen de prijs van zes ton al zijn gepasseerd. Kuip: 'De maatregel zou best kunnen wer ken, als we in een ander soort markt zaten, waarin meer aanbod Is in de door Texelaars gevraagde prijs klasse.' Volgens Kuip vragen overkanters in de meeste gevallen niet naar huizen met prijzen van tus sen de 4,5 en 6 ton. 'Of het moeten oud-Texelaars zijn die graag terug naar het eiland willen en zich geen duurder huis kunnen veroorloven. Voor hen is dit een vervelend besluit. Groter is de vraag vanaf de overkant naar huizen van rond een miljoen. Mensen die wat ouder worden en een bungalowtje willen of buiten willen wonen. Dan verval je al snel in die prijsklasse.' Het is niet uitgesloten dat de maat regel in bepaalde gevallen prijs opdrijvend zou kunnen werken. Kuip: 'Neem nu de helft van een dubbele woning aan de Bernhardlaan. Die haalt normaal gesproken de zes ton net met. Maar nu zal een verkoper wellicht zeggen: trek de vraagprijs maar op tot zes ton, dan kunnen ko pers van de overkant ook meedoen.' Positief effect Bakker: 'Natuurlijk is de verhoging niet zaligmakend, maar zal toch een positief effect hebben. Het sluit een deel van de overkantse kopers uit. Je moet het zien als een onderdeel van een pakket maatregelen om Texelaars mee betaalbare huizen te bieden en werkgevers de mogelijk heid bieden (nieuwe) medewerkers te huisvesten. We zien er streng op toe dat er geen woningen aan de perma nente woningvoorraad worden ont trokken, zoeken actief naar woningbouwlocatie en sanerings projecten. Bovendien kijken we of voormalige bedrijfsruimten voor wo ningbouw kunnen worden gebruikt. Verder voeren we een actief grond- aankoopbeleid, met het doel er be taalbare huur- en koopwoningen te bouwen. En we kijken hoe we in de toekomst met de prijzen van de nieuwbouw om moeten gaan We steken er gemeenschapsgeld in en dan is het zuur als de eerste eigenaar bij verkoop van de woning een hoge winst opstrijkt. Dat geld zou eigenlijk ten goede moeten komen aan de bouw van nieuwe woningen. Samen met de Stichting Wonen Texel bekij ken we of er mogelijkheden zijn om dat te bereiken. We praten dus over een heel stelsel van maatregelen om de 400 mensen die staan ingeschre ven bij de Woningstichting en andere woningzoekenden aan een betaal baar huis te helpen.' Volgens Kuip zou de verhoging van de koopprijsgrens meer hout snijden als er in hoger tempo zou worden gebouwd. Het grote probleem is vol gens hem het geringe aanbod van huizen van tussen de twee en vier ton, de zogeheten starterswonmgen waar erg veel vraag naar is. l •ortels van de rode beuk in de van de familie Dros (en vroe- van de dames Dijt) aan de ierstraat groeit de meripilus mteus. Een bijzondere vondst, it volgens de Atlas van de Ne- ündse paddestoelen komt ie reuzenzwam op Texel niet en zijn de dichtstbijzijnde Iplaatsen Alkmaar en het zuid- ten van Friesland. Voor de mo- Kntale boom zelf is dat minder d nieuws, want de paddestoel een parasiet, die alleen kan eien op zieke of zelfs ten dode ^schreven bomen. iet algemeen betekent het ver- fen van de zwam een aankon- '9 van de dood van de boom. Die binnen enkele jaren', consta- 'bioloog Arthur Oosterbaan som- Hijdeed dinsdag zijn ontdekking 'oest direct aan de eeuwenoude kin de Hortus Botanicus in Lei- denken, die zo'n tien jaar gele ondanks een intensieve verple- i-de boom werd geheel ingepakt ndersteund - binnen drie jaar na oudst van de zwam moest wor- omgehaald. 'Je doet er weinig Het is een heef algemene pad- i08l in midden-Nederland, die jaarlijks miljoenen sporen produceert die zelfs in de stratosfeer, op tien ki lometer hoogte, worden gevonden. Op gezonde bomen maken die spo ren geen enkele kans, maar als de conditie minder is, kunnen ze hard toeslaan.' Elders kunnen beuken zo'n 250 tot 300 jaar oud worden. Wegens de zoute zeewind zijn de omstandighe den op Texel verre van ideaal, maar de beuk in de Weverstraat is toch al aardig op leeftijd. Bekend is dat de vader van de dames Dijt de boom in het begin van de vorige eeuw heeft geplant. Vraag is dus of de boom z'n eeuwfeest nog zal kunnen vieren. De vondst kwam voor Piet Bolier van gemeentewerken als een vervelende verrassing. Als chef-buitendienst is hij nauw betrokken bij het opstellen van een gemeentelijke lijst van waar devolle bomen die extra aandacht nodig hebben en waarvoor in geen geval een kapvergunning wordt afge geven. Deskundigen van de Heidemij inventariseerden vorig jaar welke bomen voor de lijst in aanmerking 'Dus we eten vanavond snijbonen?', zegt een belangstellende, kijkend in het pannetje waar boven Geertje Prins aan de andere kant van het hek de peulvruchten afhaalt Een nostal gisch tafereel, dat wordt versterkt door haar typisch Texelse kleder dracht, waarin ook haar spinnende en breiende buurvrouwen Renske Rienstra en Riek Visser zich hebben gehuld. Kroon op de verschijning zijn de originele Texelse hoofdkappen, met oorijzers, spelden en andere versiersels. Het was te zien op de folklore, afgelopen woensdag op de Groeneplaats, de laatste van de ne gen edities die deze zomer zijn ge houden. Ditmaal stond de markt in het teken van het boerenerf en waren er zo'n dertig vrouwen in klederdracht te zien. Ze toonden hun kledij tijdens een modeshow, waaraan de vrijwilli gers veel voorbereidingstijd hadden gestoken. Het resultaat was een fraaie collectie kleurige dames kleding, afkomstig van rond 1850. Maar ook zwarte gewaden, die date ren van rond 1900. Hoogtepunt was de Pinksterbruid, een rol die werd vervuld door een fraai aangeklede Simone de Wit. In vroeger tijd was het in Den Hoorn en Oudeschild gebrui- komen. Op 21 oktober werd de boom in de Weverstraat bezocht, waarna rapport werd uitgebracht. 'Het oor deel was zeer gunstig. Ze adviseer den om de boom eens in de drie jaar te snoeien, maar de boom werd vol ledig gezond verklaard. Achter po tentiële bedreigingen staat zelfs: géén. Afgelopen voorjaar constateerde Bolier dat de boom 'wat ielig in zijn blad zat'. Maar veel zorgen maakte hij zich met. 'Het voorjaar was fris en het had nogal hard gewaaid. Dan zie je wel vaker dat bomen het wat moeilij ker hebben. Gezien het rapport van de Heidemij voorzag ik geen proble men. Ook al niet omdat er in de om geving niets is veranderd. Kees Dros heeft het huis verbouwd, maar daar zijn geen graafwerkzaamheden bij uitgevoerd. Ook in de straat is dat de afgelopen jaren met gebeurd.' Toen Bolier deze week op de zwammen werd gewezen, nam hij poolshoogte, om direct daarna de Heidemij om raad te vragen. Het bedrijf beloofde volgende week of uiterlijk de week erna deskundigen te zullen sturen Over hun oordeel is Bolier net als Oosterbaan weinig optimistisch. 'Ik durf er bijna niet aan te denken. In dit soort gevallen kun je meestal weinig uitrichten. Ik heb in ieder geval bange verwachtingen.' Het college neemt contact op met Postkantoren B.V. in Utrecht om na te gaan of de postvestiging van Den Burg in het te stichten bedrijfsverzamelgebouw van het raadhuis zou kunnen. Dit gebeurt naar aanleiding van een suggestie in een commissievergadering. Het college vindt het geen slecht idee. Een postkantoor in de nieuwe vleugel bij het raadhuis zou ver sterking betekenen van het alge mene servicekarakter dat deze voorziening moet bieden. Het is te vergelijken met het Centrum voor Werk en Inkomen (arbeidsbu reau nieuwe stijl) waarvan inmiddels vast staat dat het een deel van de vleugel zal gebruiken. Er is overigens geen enkele aanwijzing dat Postkan toren B.V. hier iets voor voelt. Gebrui kelijk is dat een postvestiging die geen 'echt' postkantoor meer is, wordt ondergebracht bij een be staand winkelbedrijf. Een rondje langs de boekhandels in Den Burg leert dat Nauta Boek en Het Open Boek geen loket van de PTT in huis zouden willen halen. Theo Tim mer van het Het Open Boek zegt er geen ruimte en geen tijd voor te heb- lït postkantoor in het ge- 'tentehuis, is dat wel een 'Midee? Hoezo? die zoekgeraakte brieven. Diverse zwammen aan de voet zijn een aanwijzing dat het er met de boom niet best voorstaat. IFoto Horry de Graal) ben. Daan Welboren van Nauta Boek zegt geen enkele ambitie te hebben. 'Wij willen een traditionele boekhan del blijven.' Ben Zegeren van kantoorvakhandel L&R zegt een loketfunctie wel te in huis te willen halen, maar alleen als Bruna zou afvallen. 'Bruna is de voorsteen in dit.' De winkelketen is aan de PTT verbonden omdat ze ook onderdeel is van KPN Christof de Vries van Bruna wil nog met ingaan op de vraag of hij een PTT-loket in de winkel zou kunnen krijgen. 'Dat laat ik in het midden.' Volgens Zegeren zou de PTT er ver standig aan doen het distributie centrum van het postkantoor te ver huizen naar het KPN-gebouw bij de zendmast. 'Gooi dan de pui open en maak er een echte winkel van met ook de Primafoon erbij. Dat distributiecentrum hoeft met op een De nieuwe vleugel van het ge meentehuis wordt opgebouwd uit containers. Volgens de gemeente worden het wel containers met een fraai en representatief uiterlijk. Zoals bekend komt de nieuwe vleu gel aan de achterzijde van het be staande raadhuis met een entree aan de Parkstraat. Het wordt een gebouw dat niet langer dan vijf jaar mag blij ven bestaan In de tussentijd wordt uitgemaakt hoe de definitieve huis vesting van raadhuis en servicebalie moet worden geregeld' op de huidige plek of ergens anders. De nieuwbouw beslaat ongeveer zevenhonderd vier kante meter. In het raadhuis wordt de uitbreiding aangeduid als 'bedrijfsverzamel gebouw' wat nogal verwarrend is omdat het doet denken aan een com plex van particuliere bedrijven onder één dak, zoals het groothandels gebouw in Oudeschild. Er is daarom onder het personeel een prijsvraag uitgeschreven voor een betere bena ming. Ook de burgerij kan suggesties doen. Voorstellen kunnen schriftelijk of telefonisch worden gedaan bij de receptie van het raadhuis. De nieuw bouw wordt uiterlijk 1 mei volgend jaar in gebruik genomen. De leerlingen van de J.P. Strijboschschool in Midden-Eierland zijn weer terug in hun vertrouwde klaslokalen. De afgelopen maanden werd de school grondig gerenoveerd en uitgebreid. De leerlingen moesten daardoor in maart uitwijken naar dne bungalows van appartementenbednjf Avanti aan de Stuifweg in Het Noor den. Pagina 5 Een helm opzetten hoeven de mari niers voortaan met meer als ze een rubberboot pakken. In het nieuwe Amfibisch Logistiek Centrum (ALC) op de Joost Dourleinkazerne liggen ze opgeslagen in ruime schappen zonder uitstekende delen. Het nieuwe gebouw werd vanmorgen of ficieel geopend. Pagina 7 (Advertentie) kelijk dat de bruid met Pinksteren huizen en boerderijen langs ging en dat ze op elk adres sieraden of ser viesgoed als geschenk kreeg, die op haar bruidsjurk werden gestikt. Ten tonele verschenen ook Ada van Hol land en de Dansgroep Oude Dansen, die meerdere voorstellingen gaven. Om de historische kostuums com pleet te maken bestaat er nog be hoefte aan traditioneel Texelse dameskappen, oorijzers en andere sierraden. De vereniging zou ze wil len overnemen of in bruikleen willen hebben. Contactpersoon is Doortje Schrama. (FoioGenrtiTinvmanan) A1-locatie te zitten.' Volgens Wel boren zou het ook een optie kunnen zij dat PTT een Brunawinkel opent in het postkantoor. 'Ik zou er met echt blij mee zijn, maar we hoeven niet echt bang te zijn voor concurrentie omdat we toch verschillende winkels zijn.' Volgens hem is het wel belang rijk dat er in ieder geval de PTT-voor- ziemng behouden blijft voor Texel. Twee Texelaars, van 25 en 26 jaar die er maandag met het bootje van de jeugdige Robin Bakker uit Oudeschild van door gingen, zijn door oplettendheid van Adri Vonk bij De Helder in de kraag gevat. Toen Vonk met de TX1 de haven van Oudeschild verliet herkende hij in het bootje het vaartuig van het vriendje van zijn zoon. Toen dit bij navraag inderdaad het geval bleek te zijn, stapte Vonk over op zijn eigen motor boot. om in gezelschap van zijn broer Cor (die in de haast met pyjama en al aan boord ging) en Robin Bakker en een kameraadje achter de dieven aan te gaan. Ze troffen ze uiteindelijk aan vlak voor de haven van Den Hel der, waar het bootje stuurloos rond dreef. 'Ze dachten dat ze zonder ben zine zaten, maar ze hadden vergeten de dop van de tank te draaien, waar door de motor geen lucht kreeg. Ze dachten dat we hen kwamen red den.' Vonk en zijn medeopvarenden lieten het tweetal maar in die waan en belden onderwijl de politie, die het tweetal in Den Helder stond op te wachten om ze vervolgens aan te houden. Het tweetal verklaarde na een avondje doorzakken een vaar tochtje te willen maken. <jnt» Zmért- Jrxdi u bd hart. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van; drogisterij parfumerie NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) Qrvtê Zjmrtsjmh u bd hart. Wij zijn op zoek naar een die voor ons de krant wil bezorgen op de route Postweg, Oorsprong- weg, Hollandseweg Hier wonen ongeveer 50 abonnees. Het bezorgen is het eenvou digst voor iemand die in deze omgeving woont. De kranten worden dinsdag en vrijdag rond half vijf ge bracht Geïnteresseerden kunnen voor nadere inlichtingen te recht bij de balie van de Texelse Courant aan de Spin baan. I iiiT6mii I Longrvtid de Rooy Spinbaan 6 1791 MC Den Burg - Texel Telefoon 0222 - 362600 Fax 0222 - 314111 (IM-advertentie) MAKELAARDIJ BV Dé agrarische makelaar Voor verdere inlichtingen kunt u contact opnemen met Vijverweg 2 - 1733 AS Nieuwe Niedorp Tel./fax 0226-414008/414009

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 1