pat ontspannen half uurtje op de boot ga ik missen Nieuw logistiek pand op de Mok geopend irk Oosterhof gehuldigd Visrookwedstrijd Schaakcompetitie bij En Passant pommandant Kerssemeijer verlaat Dourleinkazerne .TEXELSE ycouRANT Excursie over de Hogeberg Puzzeltocht Orgel en zang in RK kerk Den Burg Kinderkoor de Do-mi-nootjes Races met modelauto's Jug Bros had ondermeer zitting in het Overleg orgaan van het Nationaal Park, om dat de Hors onderdeel daarvan is. Wonen Kerssemeijer heeft de afgelopen drie jaar niet gewoond op Texel. Wilde hij ook niet 'Je zit hier maar even. Als het voor tien of vijftien jaar is, is het anders.' Zijn opvolger verhuist even min naar Texel. Severs: 'Ik woon met mijn gezin in Woerden en mijn vrouw werkt in Rotterdam. Als wij zouden verhuizen, zou zij haar baan moeten opzeggen De nieuwe commandant komt daardoor doordeweek op de kazerne te wonen. Dat is volgens hem in het begin wel zo handig om zich goed in te kunnen lezen in zijn nieuwe baan. Voordeel van wonen aan de overkant was volgens Kerssemeijer dat hij nu elke dag heen en weer ging met de boot. 'Dat ga ik straks missen. Dat ontspannen half uurtje dat je even de tijd hebt om met anderen over heel andere dingen te kunnen praten Straks sta ik weer met de auto in de file. Dan zal ik nog wel eens om half acht aan de anderen denken als die op de boot zitten.' Kerssemeijer gaat aan de slag als stafofficier Koninklijke Marine bij de Inspecteur Generaal der Krijgsmacht in Hilversum. 'Dat is een soort ombudsfunctie in het leger. Je hebt een bemiddelende rol. Dan krijg ik nog eens de kans om de hele ma rine door te lopen en te zien waar we staan.' Afstand nemen zal volgens hem niet moeilijk zijn. 'Ik zal hier misschien nog wel eens langsfietsen met mijn vrouw en dan zien dat dat wachtgebouw nog steeds niet vervangen is. maar ik bemoei me er niet mee. Een zakelijke band heb ik na de overdracht niet meer met de kazerne. Een emotio nele band blijft wel.' Tekst en foto Jeroen van Hattum VRIJDAG 31 AUGUSTUS 2001 In de tuin bij Het Cafeetje wordt za terdag 8 september weer de Oost- erender Visrookwedstrijd gehou den. Deelnemers kunnen zich tot en met zondag 2 september aan melden in Het Cafeetje of via tele foon 318975. De wedstrijd gaat over twee ronden. Van 10.00 tot 13.00 uur wordt poon gerookt en van 14.00 tot 17.00 uur sliptong. In het uur ertussen houdt de jury - bestaande uit ervaren rokers en fijnproevers - beraad. De prijs uitreiking is om 17.45 uur. De deelne mers moeten hun eigen rook vat mee brengen en ook zelf zorgen voor brandstof en vis. De organisatoren Arjan Trap en Cees Jan Laan hopen met alleen op deel nemers maar ook op veel publiek. Er zijn demonstraties netten boeten, er worden visrecepten verstrekt en in Het Cafeetje worden de hele dag visserijfilms gedraaid. De gerookte vis wordt ter plekke ver kocht. De opbrengst wordt gebruikt voor een vissersbeeld dat zal worden geplaatst op de voormalige 'beurs' aan het Kerkplein. Wie een grote por tie paling wil winnen kan deelnemen aan de loterij. De opbrengst daarvan gaat naar het fonds van de rommel markt en komt dus ten goede van de verenigingen van Oosterend- De leden van schaakclub En Passant halen vanaf maandag 3 september weer wekelijks de borden en stukken tevoorschijn om in competitie verband tegen elkaar te spelen. Dat gebeurt steeds om 20.00 uur in De Witte Burcht, Molenstraat 19 in Den Burg. Nieuwe leden zijn welkom en kunnen desgewenst van tevoren in formatie inwinnen bij Rinus Vittali, tel. 314 061, of Piet Bakelaar, tel. 313 843. bouwpastoor heeft hij zich jt gevoeld, ook al kreeg de Mok er zijn leiding een nieuwe ha- en een nieuwe opslag- en truimte. Een interne reorgani- beschouwt commandant ré Kerssemeijer van de Joost rleinkazerne als een belangrij- jroject waarmee hij de afgelo- drie jaar te maken had. Van gen droeg hij het commando aan Sjaak Severs uit Woerden. ding kan Kerssemeijer met ze- eid zeggen. Hij laat de Mok met er zoals hij die drie jaar geleden rof. De haven was niet meer dan veredelde steiger en de gebou waren weliswaar goed onder den, maar verouderd Bij zijn af- id vandaag kan hij terugblikken je nieuwe haven die ruim twee geleden in gebruik werd geno- en het Amfibisch Logistiek Cen- dat vandaag, vlak voor zijn af- iid, geopend werd. Ook werd in periode het slaapverblijf ver- wd. Hij wil het echter zeker niet lijn verdienste beschouwen. 'Mijn (ganger heeft toch de zaadjes gd voor de aanleg van de haven Ie nieuwbouw. En mijn opvolger ut weer de werkzaamheden over jrnu nog liggen. Het is bij defen- moeilijk iets echt af te maken, lat we vaa< van functie wisselen.' Functies 17 december 1997 nam isemeije' het commando van de .over van Harry den Doop. Daar- bekleefde hij sinds 1994 diverse lies ophet KIM. Ook was hij ge- ird op de Antillen, in Noorwegen nAmeika. Met zijn komst op de Mok keerde hij terug op een ver trouwd nest. Van 1974 tot 1976 had hij er al als hoofd opleidingen en ope raties gewerkt. 'Ik had er veel vrijheid, dus ik had toen het gevoel dat ik hier terug wilde komen, toen nog met goed wetende wat er allemaal nog meer mogelijk was Na de omzwer vingen over de wereld, kwam hij daadwerkelijk terug. Daarbij speelde het een rol dat hij met zijn gezin in Julianadorp woonde. Ook een be langrijke rol speelde de wetenschap dat amfibisch transportschip Hr. Ms. Rotterdam in de vaart kwam. Dat bracht met zich mee dat vijf Landing Craft Utility's (LCU's) en een Amphibious Beach Unit (ABU) op Texel zouden worden gevestigd. De LCU's zijn boten waarmee de logis tiek tussen de Rotterdam en de vaste wal onderhouden kan worden. De ABU is een strandeenheid die onder meer het strand in kaart brengt, zo dat de verbindingsboten op het strand kunnen landen. Kerssemeijer: 'De amfibische ondersteuning was booming bussiness, dus ik wist dat ik het nodige te doen zou krijgen.' De komst van de LCU's en de strand eenheid leiden tot een interne reorga nisatie. De afdeling opleidingen en de bootcompagnie, tot dan twee afzon derlijke organisaties op de kazerne, werden onder de loep genomen. In 1999 werden alle eenheden omge vormd tot één Amfibisch Onder steuningsbataljon. Kerssemeijer zegt er trots op te zijn daarmee een stukje geschiedenis aan de historie van het Korps Mariniers te hebben toege voegd. Af is ook dit project nog niet. 'In de praktijk hebben we gemerkt dat er nog extra mensen bij moeten ko men op de boten Dat wordt een klus voor zijn opvolger. Kerssemeijer: 'Ik had dat toch graag willen afronden.' De bouwwerkzaamheden op het ter rein zijn ook nog lang niet afgerond. Zo wacht Severs nog een her inrichting van het terrein, de vervan ging van het wachthuisje en de kazerne in Doorn. Het moest hier niet al te luxe zijn, je werd nat en daar deed je het voor. Die gedachte heeft lang stand gehouden.' Volgens hem kan de kazerne er weer twintig jaar tegenaan. 'Had je de verbouwingen in 1980 gedaan, dan waren die nu weer verouderd geweest Natuur Tegenover alle vernieuwingen staat onduidelijkheid over de toekomst. Militair medegebruik van de Hors en militair gebruik van de Mok is onze ker na een recente uitspraak van de Raad van State. Deze vond dat Ge deputeerde Staten van Noord-Hol land de Habitat- en Vogelrichtlijn be- goed komt. 'Als Gedeputeerde Sta ten dit nog eens goed onderzoekt, komt ze tot de ontdekking dat wij het hier goed doen Wij zorgen niet voor meer verstoringen dan de gemid delde toerist. We hebben hier ook metingen laten verrichten en de flora en fauna in kaart gebracht. Daar is het juist beter mee gesteld door onze aanwezigheid.' Volgens hem hecht Defensie ook aan goed natuurbeheer. 'De Hors gebruiken we in principe niet meer voor oefeningen. We oefe nen ook met meer in de Horsmeertjes en niet meer in het noordelijk puntje van de Mokbaai. De meeste oefenin gen houden we bij de Stuifdijk. En we Scheidend commandant André Kerssemeijer. uitkijkend over de haven van de Mok. Op de achtergrond het nieuwe logistiek gebouw dat hij vanmorgen nog opende. munitiebunker. De werkzaamheden waren volgens Kerssemeijer hard nodig. 'Noem het een inhaalslag die gepleegd is. Vroeger was dit meer een dependance van de mariniers- ter hadden moeten betrekken bij het vaststellen van een bestemmings plan voor De Hors. Bepaald werd dat GS dat alsnog zou moeten doen. Kerssemeijer vertrouwt erop dat het hebben ook geen schietbaan meer.' Hij noemt het natuurbeheer een be hoorlijk deel van zijn takenpakket. 'Ik heb er veel voor moeten lezen. Ik was hier als militair niet voor opgeleid Hij Een helm opzetten hoeven de ma riniers voortaan niet meer als ze een rubberboot pakken. In het nieuwe Amfibisch Logistiek Cen trum (ALC) op de Joost Dourleinkazerne liggen ze opge slagen in ruime schappen zonder uitstekende delen. Het nieuwe ge bouw werd vanmorgen officieel geopend. Een groot ruim gebouw van achttien honderd vierkante meter is het ALC geworden. Van buiten veel groen ge tint glas en bankirai-hout, binnen zit veel spaanplaat langs de wanden. Geïmpregneerd en behandeld tegen vocht, aldus Dirk Oosterhof, hoofd van de techische dienst. Het bankirai- hout wordt op termijn grijs, zodat het ALC minder opvalt in de omgeving. Binnen zijn opslagruimte, kantoren en werkplaatsen ingericht Een van de grootste ruimtes is voorbehouden aan de rubberboten. In de stellages liggen er 28 klaar voor gebruik, met een heftruck kunnen ze naar buiten gebracht worden. De rest van de ruimte is bestemd voor onderhoud en reparaties aan de rubberboten. De Mok heeft er in totaal 64. Oosterhof vertelt dat helmen niet meer nodig zijn om een boot te pakken. 'In de oude ruimte moest je die opzetten als je op het vlonder stapte. Daar stootte je nog wel eens je hoofd omdat het er laag was.' Een ander deel van het pand is inge richt als nieuw centraal magazijn. 'Hier komt alles binnen, van pennen, potloden tot olie.' Er is een grotere toegangsdeur, waardoor pallets nu ook naar binnen gereden kunnen worden. 'Bij de oude opslag konden die niet door de deur, waardoor je al tijd, in de zomer en in de winter, bui ten moest uitpakken.' Werkplaats Naast het magazijn is de werkplaats voor de grotere landingsboten van de MOK zoals de Landing Craft Utility's. Ook hier spaanplaat tegen de muren en betonnen plafonds. Aan de andere kant van het magazijn, eveneens op de begane grond, bevinden zich een timmer- en een verfruimte. Volgens Oosterhof voldoen de nieuwe ruim tes aan de ARBO-wetgeving en de laatste milieu-eisen. Dat was een van zij met diverse ensembles, waarmee zij optredens verzorgde en radio-op- names maakte. Joost Veerman studeerde orgel en kerkmuziek bij Jos van der Kooy aan het Alkmaars Conservatorium en bij Jan Welmers en Jan Raas aan het Utrechts Conservatorium. Hij kreeg les in koordirectie aan de Haagse Kurt Thomas Stichting en volgde improvisatielessen aan de Haarlemse Zomeracademie voor organisten. Hij is actief als muziekdocent, begeleider en dirigent en schrijft ook zelf muziek. Hij is als vaste organist verbonden aan de Goede Herderkerk in Huizen in Noord-Holland. de titel 'Van Galgeland tot jjL ssnkerkhof' verzorgt Gelein Jan- "i de maand september iedere ^dag een excursie over de ■sberg, waarbij de amateur-histo- 8 allerlei wetenswaardigheden over de geschiedenis van het T 'kl. De excursie begint steeds "■00 uur in herberg Panorama en ■"ongeveer een uur. Deelname I <f10,-. Voor dat bedrag krijgen de '"aiders na afloop ook een kop en een stuk Texelse koek. j rJ" "et initiatief aanslaan, dan "Jansen na september wellicht "hel de excursies. Jjl dorpshuis De Bijenkorf in "fend begint zaterdag om 19.00 J lf?f'etsPuzze"oc"|t rond Ooster- De tocht is geschikt om met ge- J en te rijden, deelname is gratis. Het elfde zomeravondconcert van dit seizoen wordt dinsdag gehouden in de katholieke kerk van Den Burg, waar de sopraan Els Kal en organist Joost Veerman werken van Dowland, Sweelinck, Bach, Mendelssohn en Ravel ten gehore brengen. Het con cert begint om 20.15 uur en is gratis toegankelijk. Na afloop wordt een in zameling gehouden ter bestrijding van de gemaakte kosten. Els Kal studeerde bij barokmuziek bij Maria Rombouts-Suchèl en Peter Kooy aan de Amsterdamse Hoge school voor de Kunsten en lichte muziek bij Eileen Fiss. Daarnaast volgde zij masterclasses bij Margreet Honing en Meinard Kraak en stu deerde zij bij Herman Woltman. Zij heeft een omvangrijk en veelzijdig repertoire en verleende solistische medewerking bij zowel koren als theaterproducties. Daarnaast werkt Zingen bij grote feesten, zoals de eerste communie, kindervieringen en kerstmis. Kinderen die dat wel wat lijkt, kunnen donderdag 6 september een kijkje nemen in de RK kerk in Den Burg, waar om 15.45 uur de eerste repetitie van kinderkoor de Do-mi- nootjes begint. Deelname kost niks en omdat de jeugdige zangertjes na een lange schooldag wel trek zullen hebben, zorgt de organisatie voor li monade en koek. Kinderen moeten ten minste in groep 3 van de basis school zitten. Voor de ouderen is er een aparte groep, waarin ze moeilij kere liedjes oefenen en ook twee stemmig en solo zingen. Inlichtingen kunnen worden ingewonnen bij docente Mariken Stovennck, tel. 322 595. De vereniging Model Racing Texel houdt zaterdag op de kartingbaan aan de Akenbuurt haar club kampioenschappen. Er wordt in drie klassen gereden, te weten 'Electro schaal 1:10 on-road', 'Brandstof schaal 1:10 on-road' en stockcars. In de electro- en de brandstofklasse worden drie manches van vijf minu ten gehouden, waarbi| de indeling door middel van loting plaatsvindt, zodat iedere deelnemer steeds an dere tegenstanders treft. Na elke manche worden punten toegekend, afhankelijk van de klassering. De beste zes plaatsen zich voor de fi nale. De stockcars ri|den volgens hetzelfde systeem, maar hier wordt het aantal manches beperkt tot twee. Het rijden met een wagennummer is verplicht. De deelnemers wordt verzocht zich om 18.00 uur te melden en daarna mee te helpen met het opbouwen van het circuit. Om 18.30 uur gaat de eerste race van start. De laatste finale begint naar schatting rond 21.00 uur. Nadat iedereen heeft meegeholpen de baan op te ruimen, volgt in de kantine de prijsuitreiking. Deelname kost ƒ5,-. Opgave bij de wedstrijd leiding of eventueel vooraf via tel. 318 679, fax 318 715 of e-mail: andre@avs.tmfweb.nl. De Texelse band Jug Bros treedt zon dag op in de Worsteltent aan de Smitsweg. De band bestaat uit Ewout Adriaans en Hannes van Angeren. Het optreden begint om 14.00 uur. Bij mooi weer wordt er buiten gespeeld. iad er zelf niet eens meer aan ;cht. Niet alleen twintig jaar werk imfibisch oefenkamp de MOK Texelaar Dirk Oosterhof op zijn to staan, maar ook nog eens vijf bij de landmacht in Drenthe. En mm werd hij gisteren, onver- tit, gehuldigd voor zijn 25-jarige stverband bij Defensie. Com- idant André Kerssemeijer van de stDourleinkazerne overhandigde een oorkonde. terhof (48) begon op 3 augustus met zijn werk voor de techm- edienst van de kazerne. Daarvoor acht jaar bij het centrale Warmingsbedrijf van Joop Schoo len Burg gewerkt 'Op een gege- rooment was er geen werk meer, trdoor ik niet kon blijven. Ik kon een daarop hier aan de slag. Ik "et voordeel dat ik dieselmonteur n-monteur was.' Voordat hij bij oo werkte, zat Oosterhof bij de toacht in Drenthe, totdat hij terug jnaar Texel. mag zich met zijn twintig jaar met "sprong de langstzittende werk er op de MOK noemen, msiepersoneel verblijft er gemid- twee tot drie jaar. En pas sinds vijf jaar heeft hij twee andere burger collega's. Als burger tussen de mili tairen werken, was volgens hem met echt een probleem. 'Het was prettig samenwerken. Ik werd wel als vloot man bekeken. Vlootmannen zijn de mensen in de blauwe pakken van de marine. En mariniers, ja dat zijn ma riniers.' Toen hij begon, telde de kazerne welgeteld één nieuw gebouw. De overige gebouwen dateerden nog uit de jaren twintig. 'De eetzaal zat toen ook nog in een ander gebouw dan de keuken. Het eten moest met een kar retje overgebracht worden. Dat zou nu niet meer mogen, uit angst voor bacteriën.' Gestookt werd er tot vo rig jaar nog op huisbrandolie, bij ge brek aan aansluiting op de gasleiding. 'De verwarming werd aangestuurd in het ketelhuis. Ik ben er nog wel eens 's nachts geweest als de boel was uitgevallen, omdat het dan koud be gon te worden.' Naast chef van de technische dienst is Oosterhof ook hoofd van de bedrijfshulpverlening. 'Dat wilden ze in handen hebben van een constante factor, die goed op d? hoogte is van alle plekken in de ka zerne.' De toegang van het oude magazijn was niet groot genoeg om pallets naar binnen te rij- De toegang van het magazijn nieuwe pand is wel groot genoeg om pallets naar binnen den. Buiten moesten die uitgepakt worden. te rijden. andant André Kerssemeijer huldigt Texelaar Dirk Oosterhof in het bijzijn van zijn Oosterhof werkt 25 jaar bij Defensie, waarvan twintig jaar op de Mok. (Foto Jeroen van Hattum) de belangrijkste redenen om het ALC te bouwen. De oude ruimtes volde den met meer aan de normen. Op de tweede verdieping zijn kanto ren en een ruimte met kasten voor persoonlijke spullen te vinden. Ook de wapenkamer is er. Bewapingsofficier Ruud Drost houdt het erop dat daar 'persoonlijke en ondersteunende wapens' liggen op geslagen. Een sticker op de deur waarschuwt voor radio-actieve stra ling. Volgens Drost gaat het om lichte radio-activiteit die zich in kijkers op de wapens bevindt. Oosterhof merkt op dat de straling minder is, dan wat in een horloge zit. Vorig jaar augustus startte de bouw van het ALC. Met achttienhonderd vierkante meter bebouwd is dat acht honderd vierkante meter groter dan het pand dat vervangen wordt. Vol gens Oosterhof was de uitbreiding mogelijk, omdat er nog ruimte onbe bouwd was. Defensie mag in totaal zesduizend vierkante meter be bouwd hebben op het terrein. Oor spronkelijk had defensie het ALC gro ter willen maken, maar ze mocht van de gemeente met boven de zes duizend vierkante meter gaan. Niet klaar Hef nieuwe gebouw is nog met klaar. Het magazijn is nog niet ingericht, er hebben nog bouwwerkzaamheden plaats en ook kinderziektes als nog met werkende codes en ontbrekende Rubberboten liggen klaar voor gebruik in het nieuwe Amfibisch Logistiek centrum. telefoons doen zich voor. De oude loods wordt volgens Oosterhof waar schijnlijk volgend jaar gesloopt. De werkzaamheden op de MOK zijn daarmee nog met afgerond. Het wachtgebouw bij de ingang van het terrein wordt vernieuwd, een munitie bunker en een voertuigafspuitplaats worden vervangen en de inrichting van het terrein gaat op de schop. Ook een aantal containers met verf en olieresten wordt vervangen, vertelt Oosterhof 'Die komen in een ruimte met vloeistofdichte vloeren.' De con tainers zijn volgens hem nu be schermd met een metalen bak waarin vloeistoffen terecht komen bij lekken. Met het nieuwe gebouw moet vol gens Oosterhof verder op energie bespaard kunnen worden. In zijn nieuwe werkkamer kan hij via de computer de centrale verwarming en ventilatie regelen over het hele terrein. 'Het is de doelstelling van Defensie om elk jaar twee procent op het energieverbruik te sparen.' Energie besparing wordt volgens hem een continu proces in het gebouw. 'In de ruimte met de kasten wordt het licht vaak niet uitgedaan. Misschien dat we daar iets moeten maken waar door het licht automatisch uitgaat.' De wc's worden gespoeld met regen water. Het nieuwe gebouw is volgens Oosterhof prettig om in te werken. Zelf is hij er ook op vooruitgegaan. 'Mijn oude werkkamer was naast het ketelhuis. Daar kon je de telefoon soms niet verstaan.'

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 7