T E X E LS COURANT Geen stormloop op kijkdag van RK kerk Dahlia groot gebracht met kippenmest en water Schoolplein Fontein toneel gezamenlijke dienst SU B e&ijvigheid j Dames Bakker maken websites Viskist Cursus Engels BEZORGERS Georgische pianiste opnieuw op Texel Meligheid van een hogere orde Geen krant gekregen? Bel uw bezorger Wie staan er op deze foto? Wat ik zeggen wou... Waddenzee Soli Deo Gloria Callanetics TEXELSE y COURANT even geen spelende kinde- het schoolplein van de Fontein Burg, maar een plechtige kerk- in de openlucht. Met als thema 'Ik heb je nodig', hielden de her vormde gemeente en de gerefor meerde kerk van Den Burg een geza menlijk startzondag. Ter gelegenheid hiervan was het koor 'Les Messagers du Chist' uitgenodigd, dat de dienst opluisterde met een aantal liederen van Kongolese oorsprong. Foto Gerard Timmerman Dnder de naam TexelSites zijn lorina Bakker uit Oosterend en laar schoonzus Kitty Bakker uit Jen Burg een bedrijf begonnen dat «ebsites ontwerpt en bouwt. De tart van de onderneming betekent en wending in de carrière van side Texelaars die, ondanks het ndrukwekkend aantal bedrijven lat zich op Texel met internet be houdt, vertrouwen hebben in len gezonde toekomst. Wen zullen Corina Bakker nog ken- tn als directieassistente bij veer- ienst Teso, het bedrijf waar ze 18 haar om af te zien van het plan om dit naast haar gewone werk te doen Waar Corina vooral de technische kant van het bouwen van een website beheerst, is haar schoonzus en kers verse zakelijke partner Kitty Bakker meer het creatieve brein van de nieuwe onderneming. Ook voor haar betekent het maken van websites een wending in haar carrière. Zestien jaar lang gaf ze als docent Engels les aan leerlingen van OSG De Hoge- berg. Lang genoeg om te weten dat haar toekomst met in het onderwgs ligt. 'Grafische vormgeving sprak me erg aan Niet gehinderd door enige deskundigheid ten aanzien van com puters, volgde ze met succes een cursus webdesign, waarbij haar inte resse vooral uit ging naar het ontwer pen van de internetpagina's. 'Met dat diploma op zak zou ik bij bedrijven aan het werk kunnen, maar ik wilde lebdesigners Kitty (links) en Corina Bakker. 'Er wordt heel wat afgeknutseld op Vernet.foto Gerard Timmerman) ar heeft gewerkt. Ze raakte er al eel snel vertrouwd met computers n hield zich onder meer bezig met et systeem beheer en het beheer van eapplicaties, waarbij ze menig pro- leem overwon. Toen Teso besloot «neigen website te gaan opzetten, ras ik daar nauw bij betrokken. Ik egon het zulk leuk werk te vinden, st ik dacht: hier wil ik verder mee fcnde slag.' Ze schreef zich in voor cursus webdesign, waar ze on- andere kennis op deed over de Êchmsche kant van het vak. 'Het souwen van een website lijkt simpe- ^dan het is. Je werkt vaak met ver- ellende internetprogramma's en rat is best ingewikkeld. Bovendien In programma's die we gebruiken kortdurend aan verandering onder- swg.' Het bouwen van een goede ebsite vergde meer tijd dan ze aan- rankelijk had gedacht, reden voor OpGulholmen, een eilandje voor de kust van Zweden, zijn geen wegen. Vervoer vindt plaats over betonstroken, waarover met driewielers wordt gereden. Wiepke Noordhoff en Kor Post- humus uit Den Burg troffen een driewieler die als laadbak een kust van de visafslag Den Helder- Texel gebruikte. liever iets voor mezelf beginnen. Ik kom nu eenmaal uit een onderne mende familie.' Corina: 'Voor het maken van goede websites, die er stijlvol uitzien, maar ook snel en de gelijk zijn moet je creatief zijn, maar ook gevoel en verstand van techniek hebben. Maar weinigen beschikken over al die eigenschappen. Wij vullen elkaar mooi aan.' Dat de twee schoonzussen elkaar zakelijk hebben gevonden, betekent niet dat ze zij aan zij zitten te werken. Corina heeft een kantoor in haar wo ning aan de Cor Bremerstraat, Kitty werkt thuis in Den Burg. 'Dit werk vereist concentratie en dan moet je in alle rust kunnen werken. Contact onderhouden gaat prima via e-mail.' De vraag is of er op Texel, waar al meerdere internetbedrijven actief zijn en zo'n twaalf portals draaien, wel plaats is voor nóg een bedrijf. 'Wij denken van wel, omdat we ons in kwalitatief opzicht positief onder scheiden. Er wordt heel wat afgeknutseld op het internet. Boven dien werken we ook voor overkantse opdrachtgevers.' De twee gaan er prat op dat ze degelijke websites bouwen, die ze desgevraagd ook zelf onderhouden. 'Want we komen héél wat websites tegen met verouderde informatie. Begrijpelijk, omdat het onderhoud tijd en kennis vergt. Ie mand die met ons in zee gaat, hoeft er in principe niet meer naar om te kijken. Desgevraagd bouwen we een mogelijkheid in dat de ondernemer via internet producten kunnen verko pen (e-commerce).' Meer over hun bedrijf is te vinden op hun website www.texelsites.nl, waar ook al ge maakte websites te zien zijn. Dat sommige ondernemers geen al te wervende reclame willen, ondervon den ze bij de bouw van een website over Oosterend. 'Een timmerman wilde wel meedoen, mits zijn bedrijf niet al te prominent in beeld kwam. Hij had al werk genoeg.' Bij het ROC kan komend seizoen een cursus Engels voor beginners wor den gevolgd, bedoeld voor volwas senen die weinig of geen onderricht in deze taal hebben gehad. De cur sisten leren Engels spreken en ver staan, maar ook Engels lezen. Tal van onderwerpen komen aan bod, zoals kennismaken, de weg vragen en pra ten over hobby's, vakantie en bood schappen doen. Ook worden de ver schillen tussen Engelse en Nederlandse gewoonten belicht. De cursus begint tri de eerste week van september en wordt gegeven op donderdagavond van 19.00 tot 21.30 uur in d'Ouwe Ulo. De opleiding duurt het hele schooljaar en wordt niet af gesloten met een examen. Deelname kost ƒ45,-, exclusief leerboek. Voor inlichtingen en aanmeldingen: Marijke Panneman, tel. 317720, of het ROC, tel. 310233. De eerste van de twee kijkdagen voor de voormalige katholieke kerk in Den Hoorn heeft niet veel bezoekers getrokken. Ongeveer tien mensen mocht makelaar Jan Duin dinsdagmiddag tussen twee en vijf uur verwelkomen in de voor malige kerk. Volgens Duin waren veel geïnteresseerden al eerder in de kerk geweest om rond te kijken. 'Het ge bouw staat altijd open, dus mensen kunnen gewoon binnen lopen.' Het kerkgebouw, dat, dateert uit 1923, staat te koop. Een prijskaartje hangt er niet aan, mensen kunnen een bod doen Hoeveel mensen interesse hebben getoond, is niet duidelijk. Er zijn volgens Duin wel veel mensen geweest. 'En bij velen begint het te kriebelen als ze binnen zijn om het in te vullen.' De kerkruimte is ongeveer 150 vier kante meter groot. De meeste opper vlakte beslaat het schip. Daarnaast is nog een kleine ruimte aan de zijkant en een biechtruimte. Het totale per ceel is zo'n achthonderd vierkante meter groot. De bestemming van het pand is 'maatschappelijk doeleind' Dat betekent dat een woonhuis, een restaurant of een café er niet geves tigd mogen worden. Wil een koper dat wel doen, dan moeten burge meester en wethouders bepalen of zij vrijstelling verlenen. Mario Margesé uit Naaldwijk bezocht aan het eind van de middag met zijn twee dochtertjes de kerk. Niet om te kopen, maar uit sentimentele over wegingen. 'In het verleden ben ik hier veel geweest als we met vakantie op het eiland waren. Mijn vader had hier een zomerhuisje. Ik wilde het mijn dochters laten zien.' Volgens Margesé zou het kerkgebouw een ruimte moeten worden waarvan ie dereen gebruik kan maken. 'Bijvoor beeld een ruimte voor 65-plussers, een museum of een plaats voor de Georgièrs. Die hebben nu alleen een kerkhof.' Het kerkgebouw als woon huis ziet hij niet zitten, vanwege de sfeer van de kerk. Jan Duin wil nog wel kwijt dat 'het dorp nu de kans heeft om iets te doen met de kerk'. Morgen (zaterdag) is van 10.00 tot 14.00 uur nog een kijkdag. Mensen die daadwerkelijk willen kopen, moe- tén uiterlijk 1 oktober een bod heb ben gedaan Zij moeten dan ook aan geven wat ze van plan zijn met de kerk. Cjrocn ^warL-Jixels in hel hart* Pianiste Nino Khutsishvili uit Tbilisi (Georgië) is weer in Nederland. Op uitnodiging van 'Huismuziek' trad ze op als docente tijdens de Kamermuziekweek die van 11 tot 16 augustus werd gehouden in Soesterberg. Naam Peter van Heerwaarden John v. Heerwaarden Henk van Heerwaarden Madeion Hin Erik van Es Petra van Es David van Es John van Heerwaarden Ada Huisman A. van Tongelen Mevrouw Barhorst Peter Bakker Mw. W. van Benthum Wendy v.d. Beek Marian Krotje Rob Kooiman Inge Jansen Emmy Boerhorst Cor Hin C. Broekman De bedoeling is dat de 32-jarige pianiste op zondag 16 september een koffieconcert verzorgt in de serre van hotel De Lindeboom in Den Burg, aanvang 12.15 uur. Met de concert vleugel van de Welzijnsstichting zul len werken ten gehore worden ge- Tobias Langeveld bracht van Schumann, Ravel, Shchedzin en Lagidze Nadere infor matie over dit programma wordt te zijner tijd gegeven. Michiel Gerritsen D.M. Boon-Dijker Sandra Bremer Mw. S. Koopman-Grit 'Een aaneenschakeling van dol komische figuren', 'meligheid van een hogere orde', 'de Ernie en Bert van de kleinkunst', 'een avond onge compliceerd lachen' en 'de thuisblij vers hadden weer eens ongelijk!' Het zijn enkele citaten uit recensies van de shows van Ernesto en Marcellino, het duo dat zondag optreedt in Klif 12 in Den Hoorn. Ze wonnen in 1993 de jury- en publieksprijs van het Cameretten Festival, maar hun pro gramma 'Remmen' is - als je tenmin ste recensent Wim Vervoort van de Leeuwarder Courant moet geloven - moeilijk cabaret te noemen. 'Het is nauwelijks meer dan een verzameling sketches, waarvan er een aantal in de vroegere André van Duin-revues niet zouden hebben misstaan.' De clou eindigt nogal eens 'onder de gordel' en het slot van het nummer is, zoals ook bij sommige circusclowns, het minst geslaagd. Het eindoordeel is echter uitstekend: 'Daar tegenover stond een toegift die de meeste men sen met lachkrampen naar huis stuurde.' Het optreden in het Hoorn der theater begint zondag om 20.30 uur. De entree bedraagt 25.-; 'Vrien den van Klif 12' betalen ƒ20,-. Dine ren is mogelijk vanaf 18 30 uur. Re serveren via tel. 319 633. Gijsbert Buijsman Remon Koster Patrick de Graaf Jorrit Koenen mw. T. Witte-de Vries Danny Goënga Tobias van der Zee Duco v.d. Kuijl Jorina Hooyschuur Route Den Burg A. Den Burg A1 Den Burg B. Den Burg C. Den Burg D. Den Burg E Den Burg F. De Zes, Bg. Houtstr., Houtwg., Witte Kruisln., Kogerwg./Kogerstr. 1-57/2-74 Jan Reystr. De Mars (oudste deel en fase 3), Spinbaan De Mars v a. Buytengors, Sluyscoog, Verlaet, Korfbaeck, Duykerdam, Middelton Oudeschild, Schilderweg 249-296 Den Hoorn De Koog, Bosrandweg t/m 227 en Pontweg 234 en 236 De Cocksdorp Oosterend De Waal Westerw., Akenbuurt, J. Ayeweg, Hemmerkooi Keesomlaan vanaf 45, Pontweg 72 - 95. Leemkuil, Zuid-Haffel, Waterw Driehuizen Zuid-Eierland en Nieuwlanderweg Midden-Eierland, Hoofdw., Slufterw., Oorspr.w., Stengw., Limietw. Eierland, Postw. 132 - 213, Oorsprongw., Hollandsew. Vuurtorenweg/Krimweg Het Noorden Oost Spangerw Marsw.. Kadijksw., Hallerweg Ongeren, Meiertebos, (Waalen)burgerdijk. Veenselangweg, Oostkaap, Zevenhuizen Hogeberg, Reijer Keijserstr.. Hallerweg 51/55, Schilderw. 160-222, Wezenland. Zuidhaffel 49 't Horntje, Pontweg 1-68. Rozendijk, Smitsweg Gasthuisstraat vanaf 82... Gerritslanderdijkje Grensweg, Pontweg 98-110 Californiëweg, Pijpersdijk, Pontweg 123- 224, Ruigendijk, Mienterglop vanaf 41, Bosrandw. v.a. 516 31 21 17 Kogerweg 31 53 65 De Kaai, Genteweg 1-6 even 31 89 15 Hoornderw., Hemmerw., Emmaln. 33, De Grie 32 04 40 Slufterweg/Zanddijk 3116 53 Q 31 25 73 31 55 79 31 20 38 31 51 66 31 40 30 31 40 30 31 40 30 31 55 79 31 44 78 31 04 43 31 27 63 31 93 03 31 79 36 31 65 72 31 89 30 31 39 56 32 00 95 31 55 17 31 79 08 31 63 62 31 13 50 31 63 24 31 83 07 31 88 37 32 29 76 31 43 75 31 95 82 31 42 16 31 55 41 Den Burg A: Gollards/Samen Eén, Beatrixlaan 1-39 oneven/2-58 even. Bmnenburg. Burgwal. P v Cuyckstraat. Elemert, Gasthuisstraat 1-38, Gravenstraat. Groeneplaats, Hogerstraat. Ada van Hollandstraat. Hollewal. Kantoorstraat. Keesomlaan 9-39, Molenstraat. Molendvvarsstraat, Parkstraat, Schilderend 6 en 10, Stenenplaats. Vismarkt, Vogelenzang. Warmoesstraat, West straat, Weverstraat, Pater Witteplein, Zwaanstraat. Den Burg A1: Beatrixlaan 41 t/m 143 oneven. Noordwester. Schoorwal. Vaargeul, Golfslag, Vloedlijn. Zeebries, Dumreep Den Burg B: Achterom, Bernhardlaan 50-. even en 63-121 oneven. Bmsbergenstraat, Brouwer straat, Drijverstraat, Marelstraat. Starkenburgh, Thijsselaan, Waalderstraat 45-86. Wilhelmina- laan 37- oneven 50-120 even, Wilsterstraat. Den Burg C: Beatrixlaan 145- oneven en 60- ..even; W van Beierenstraat. Boogerd, Jan Dirkszoord. Gasthuisstraat 33-43 oneven en 48-76 alles. 48-76 Jonkerstraat. Kogerstraat 59- oneven en 76-... even, Lijnbaan. Den Burg D: Wilhelminalaan 1-35 oneven 2-48 even, Julianastraat. Burdetstraat. Mr. Kraaistr.. Bernhardlaan 1-61 oneven en 2-48 even, Tjakkerstr... Lieuwstr., Hof van Geus Den Burg E: Bernhardlaan 123-oneven. Maricoweg, Schoonoordsingel, Waalderstraat 2- 48 even en 1-43 oneven, Wagenmakerstraat Den Burg F: Emmalaan 1-44, Haffelderweg, Keesomlaan 1-7; Schilderend 1-143 oneven en 20-146 even, Slingerweg 21-27 Teun Duinker uit Oosterend roept de hulp in van de lezers om er achter de namen te komen van de mensen op dit gezinsportret, dat hij aantrof uit zijn collectie. 'Het moeten Texelaars zijn.' Met veel interesse heb ik het stuk gelezen over het onderzoek naar de groei van de nonnetjes. Wat jammer is, is dat in de laatste kolom de men sen (vissers?) die economische acti viteiten bedrijven nog even een trap na krijgen. Weet mevrouw De Goeij wel dat er al jaren beheerst wordt omgegaan met de Waddenzee? Dat heeft er bijvoorbeeld toe geleid dat er momenteel grote hoeveelheden gar nalen, mosselzaad, kokkels en zee honden te vinden zijn. Waarom geeft u nu niet eens een positieve draai aan Het Christelijk gemengd koor Soli Deo Gloria hervat dinsdag 4 septem ber de repetities. Deze staan onder leiding van Dyo Wassink en worden gehouden in het muziekcentrum aan de Peperstraat in Oosterend Aan vang 20.00 uur. Nieuwe leden zijn welkom. de beheersmaatregelen van de over heid Er wordt bijvoorbeeld pas ge vist na overleg met de belangheb benden. En dat zijn dan overheid, natuurorganisaties, biologen en vis sers. Tot slot wil ik nog even kwijt dat het volstrekte onzin is dat het gedoog beleid in de Waddenzee tot de onver mijdelijke teloorgang van dit gebied leidt. Wat wil men dan? Moeten we maar van de wind gaan leven? R.F. Boom, Oudeschild. Fysiotherapeute Manda Bergsma start donderdag 6 september met een cursus callanetics in de nieuwe aanbouw van sporthal Ons Genoe gen in Den Burg. Ze geeft les van 10.30 tot 11.30 uur. Bergsma ver zorgt. op muziek, oefeningen voor buikspieren, beenspieren, bilspieren en rugspieren. Ook wordt gekeken naar een goede houding om rug klachten en andere klachten te voor komen. Voor meer informatie of voor opgave: Manda Bergsma, tel. 319708. Driekwart jaar geleden was hij in het nieuws met een konijn dat de jaar lijkse kersttentoonstelling voor fok kers in Den Helder had gewonnen. De acht maanden oude grijze Vlaamse Reus woog maar liefst achteneenhalve kilo. Nu trekt Stendert Tjepkema de aandacht met een dahlia van twee meter en een paar centimeter hoog De plant staat in een perkje achter zijn huis aan het Gerritslanderdijkje waar de planten net sowieso bijzonder goed doen. Heeft hij soms iets met grote maten? 'Mensen roepen wel eens: daar heb je die Tjepkema weer, die moet altijd de beste soorten hebben. Mijn ant woord is dan altijd: van een slecht soort kun je niet iets goeds maken, maar het geheim van je succes is al tijd nog voor tachtig procent oppas. Of het nou een dier of een plant is, je moet er goed voor zorgen. Ik heb deze dahlia alle dagen water gege ven. En vóór ik de grond heb omge spit, heb ik er kippenmest op aange bracht. Dat zal wel hebben geholpen.' Blijft de vraag of de dahlia bij Tjepkema in de tuin alleen maar uit de kluiten gewassen of echt supergroot is. De kweker zelf heeft er geen ant woord op: 'Volgens mij worden da hlia's hoogstens een meter of zo. Ik heb hier en daar wat rondgekeken en gevraagd, maar niemand heeft ze ooit zo groot gezien. Deze kan trou wens best nog even doorgroeien. Een paar dagen geleden was-ie pre cies twee meter en nu is daar al over heen. En er zitten nóg meer knoppen in.' Niet voor een kleintje vervaard, ging de redactie van de Texelse Courant op zoek op het internet. We stuitten op een website met het adres www.dahlia.nl, opgezet door een kwekerij in Breezand en geheel ge wijd aan dahlia's. Na het bestuderen van de vele plaatjes, meenden we dat de dahlia van Tjepkema van het soort 'My Love' moet zijn en van het type 'semicactus'. Deze dahlia, die 'room wit' is, kost volgens de catalogus ƒ6,- per stuk en wordt 120 centime ter hoog. Conclusie: de dahlia van Tjepkema is echt supergroot. 3»= Weer een paar centimeter gegroeid! Stendert Tjepkema meet zijn reuzendahlia na. De lat waarop hij zijn duimstok heeft geplaatst is 1,90 meter lang. (Foto Joop Rommots) TCVCT CC /I VRIJDAG 31 AUGUSTUS 2001

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 9