Yvonne Witte fotografeerde Ajax zes jaar lang vanuit de catacomben Garage Oudeschild zelfstandig verder 2 teso 'Een heel andere wereld: macho, gericht op scoren en veel geld' Agenda .TEXELSE COURANT Spirituele opvoeding (j Qslaggd Zwemdiploma's Veel bezoekers voor vuurtoren Mosselrit MAB Trainen voor de 60 Meditatie Steenhuizen ROC Dé opleiders van de Noordkop! Wilt u de boot niet missen? Schrijf u dan nu in! Bel (0223) 61 61 66 Yvonne Witte in gesprek met Bobby Haarms, toen nog assistent-trainer van Ajax. (Foto Cor Mooij) DINSDAG 11 SEPTEMBER 2001 'Waarom ook niet?', zei ze tegen zichzelf, toen ze een afstudeer project voor de studie documentairefotografie aan de kunsta cademie zocht en haar toenmalige vriend voor de grap opperde dat ze wel bij Ajax aan de slag kon. De club uit Amsterdam had net de Champions League gewonnen en de spelers werden door miljoenen over de hele wereld aanbeden als Godenzonen. 'Ik dacht: het zijn ook maar gewone jongens en de meesten wonen nog gewoon thuis. Het leek me wel een uitdaging om door die hype heen te prikken.' Zes jaar en duizenden foto's verder verschijnt het product van haar noeste arbeid onder de titel In de catacomben; over Ajax-liefde jongensdromen in boekvorm. De selectie van zeventig foto's is gelardeerd met tek sten van bekende schrijvers als Youp van 't Hek, Henk Spaan en Theun de Winter. De fotografe is Yvonne Witte (30), gebo ren en getogen op Texel, aan de Hemmerkooi, om precies te zijn. Het is een mooi boekie geworden, met foto's van afgeladen tribunes, beroemdheden als Frank en Ronald de Boer, Patrick Kluivert, Richard Witschge, Edgar Davids, Winston Bogarde en Jari Litmanen en coaches Louis van Gaal. Gerard van der Lem en Bobby Haarms die hand- in-hand de armen omhoog steken bij het vertrek van de eerste twee naar Barcelona. Maar daarnaast is er vooral veel aandacht voor de 'kleine dingen': de handschoenen van doel man Edwin van der Sar die in de kleedkamer in stadion De Meer han gen, een huppelend jongetje met een ballon dat is gekleed in een shirt van de spits Machlas, een leeftijds genootje dat met een gelukzalige blik opkijkt naar de handtekeningen uit delende John O'Brien, de hoge hek ken met afschrikwekkende punten die de supporters tegen elkaar moe ten beschermen, een rijtje urinerende mannen tegen een muurtje bij het Olympisch Stadion, ballenjongens die zich vermaken achter een doel, de wassenj in de catacomben van de Arena, de materiaalman met de schoenen die hij net heeft gepoetst, vrouwenbenen in chique kousen in een skybox en supporters die met tatoeages op hun gespierde boven armen hun onvoorwaardelijke liefde voor Ajax laten zien. 'Ik kom van Texel, zat vaak in De Pi laar, studeerde aan de kunstacade mie, was een beetje alternatief. Ajax is een heel andere wereld. Heel macho, voortdurend gericht op sco ren, winnen, veel geld. Ik was zelf wel een beetje Ajax-fan, ik had één keer een wedstrijd in het stadion gezien - die beroemde tegen Austria Wien, met het staafmcident -, maar dat wereldje kende ik natuurlijk niet van de binnenkant. Dat heeft me juist geholpen in m'n werk. Ik verbaasde over dingen die anderen niet meer zien. Die mascotte die voor een wed strijd zijn kunsten mag vertonen, bij voorbeeld. Dat jongetje heeft een droom: over tien jaar sta ik hier. Of die foto van de oude voorzitter Van Praag die weggestopt achter een rij jasserT hangt. Ja, die jassen moesten toch ook ergens hangen. Dat tekende zó de sfeer in de oude De Meer. Die con trasten die niemand meer opvallen, die vind ik mooi.' Het verzoek om achter de schermen te mogen fotograferen, werd door persvoorlichter David Endt van Ajax enthousiast begroet. Voor de eerste wedstrijd kreeg ze een kaartje en nam ze gewoon plaats op de tribune. De keren erna mocht ze ook de catacomben in, het veld op, de vip boxen in, de F-side op. Het maakte niet uit, overal had ze vrije toegang. vreemde eend in de bijt. Zeker bij fotografen, bij wie het er vaak om gaat wie de grootste en de duurste apparatuur heeft Dat zegt me echt niks. En dan val je ook nog eens op omdat je andere dingen doet en niet achter de rest aan loopt. Maar je moet toch door. Want ais je je daar druk om maakt, dan doe je niks meer en lijdt ook je werk eronder.' Ook nadat Witte in 1996 was afgestu deerd, bleef ze Ajax bezoeken, onder meer omdat ze éen van de fotogra fen van het Ajax Magazine werd. Bo vendien speelde ze met de gedachte een selectie foto's in boekvorm uit te geven. Omdat ze vond dat ze nog die zoektocht was aanvankelijk erg moeizaam, te meer omdat de grote sponsors van Ajax, op wie ze haar hoop had gevestigd, één voor één 'nee' antwoordden. Een gouden in geving bracht haar ten slotte bij Park de Meer, de samenwerkende bouw bedrijven en woningbouw verenigingen die op de plek van het gesloopte stadion De Meer nieuwe huizen bouwen. 'Park de Meer was al een klant van me. Ik was er eens langs geweest om te informeren of ik geen werk voor ze kon doen. Dat was toen met het geval, maar later werd ik teruggebeld of ik twintig portretten voor een brochure kon maken. Ik had ook al een paar reportages voor ze 'Behalve tot de kleedkamer. Dat is heilige grond. Best jammer, want voor en na de wedstrijd gebeuren daar dingen die zich prachtig laten foto graferen. Maar ik vind het wel begrij pelijk. Die ruimte is strikt privé, echt voor de spelers. Door de week mocht ik wél het spelershome in. Ik had pri vileges die andere fotografen niet hadden. Maar ik had ook een heel andere rol. Persfotografen zijn voort durend op zoek naar nieuws, scoops. Van mij wisten ze dat ik niets zou publiceren zonder toestemming van Ajax.' Hoewel ze volgens eigen zeggen 'niet zo gevoelig is voor bekende mensen', moest ze in het begin wel eens wat schroom overwinnen. Al gauw voelde ze zich echter thuis bij Ajax. De spe lers waren snel aan haar gewend, zeker toen ze op zeker moment drie keer per week in (toen nog) stadion De Meer rondliep. Ze waakte (en waakt) echter voor te grote intimiteit. 'Ik maak wel eens een praatje als ik een speler tegen het lijf loop. Maar ik houd altijd een beetje afstand, anders kun je je werk niet goed doen. Wel raakte ik vertrouwd met mensen er omheen: de dokter, keeperstrainer Frans Hoek, assistent-trainer Bobby Haarms. Dat zijn heel aardige men sen.' Dat geldt niet voor iedereen die zich voor en na de wedstrijd in de persruimte ophoudt. 'Ik ben als vrouw in een mannenwereld toch een met genoeg materiaal had. ging ze in het seizoen 1998/99 nog eens extra hard aan het werk. 'Ik ben met een Hasselblad, een heel ouderwetse camera, op pad gegaan Ajax speelde toen inmiddels in de Arena, waar het voetbal af en toe werd ondergesneeuwd door de commer cie. In zwart-wit kon ik me weer rich ten op de poézie van het voetbal. De combinatie van de echte, oude beel den van De Meer en het Olympisch Stadion met de nostalgisch gefoto grafeerde beelden van de Arena vormde de basis van het boek.' Daarna was Witte zo'n twee jaar be zig voordat haar boek uiteindelijk in de winkel lag. Ze wist precies wat ze wilde - 'mooi papier, mooie teksten, zorgvuldig drukwerk, ingebonden in een harde kaft en in kleur' - maar het duurde erg lang voordat ze een uit gever had gevonden. 'Elke keer kreeg ik hetzelfde te horen: 'Fotoboeken doen we niet meer, ze zijn te duur, met een kleine oplage en Ajax doet het ook niet meer zo goed. Als ik ergens met losse foto's kwam, dan was het niet goed, omdat ze zich er niks bij konden voorstellen. Maar kwam ik met een dummy, dan zeiden ze: je bent al zó ver met je concept, dat doen we niet. Uiteindelijk beklijfde het contact met uitgeverij L.J. Veen, waar men haar echter als voorwaarde stelde dat ze zelf op zoek ging naar sponsors. Ook gemaakt. Ik stelde ze voor alle nieuwe bewoners een boek te schen ken. Een mooi gebaar, vind ik. Geef het boek terug aan de grond, zoiets. Dat vonden zij ook. Ze namen zeven honderd exemplaren af.' Het enthousiasme bij de sponsor werd mede gewekt door de bijdragen van schrijvers en dichters Justus van Oei, Davidt Endt, Chris Willemsen, Youp van 't Hek, Henk Spaan en Theun de Winter, terwijl Humberto Tan, presentator van Studio Sport, voor het voorwoord tekende. 'Ik heb ze een thema en foto's gegeven, maar moesten zich vooral laten lei den door hun eigen fascinatie met Ajax. Dat is wel zo goed, denk ik, omdat iedereen een ander beeld heeft van Ajax. Daardoor wordt het heel persoonlijk, maar herkennen le zers zich vast ook in de verhalen.' Om de auteurs over de streep te trekken, benaderde Witte ze allemaal per soonlijk. 'Voor Youp van 't Hek ben ik bijvoorbeeld naar een boek presentatie gegaan. Ik had een dummy bij me die ik hem heb laten zien. Hij zei meteen ja, dat was echt te gek. Ook Theun de Winter was di rect enthousiast, terwijl we elkaar helemaal nog niet kenden. Hij vond het zo mooi, dat hij me meteen bij Henk Spaan heeft geïntroduceerd. Die moest ook meedoen, vond hij.' Het boek maakte ze samen met haar zus Margo, die vormgeefster is. De samenwerking beviel haar prima. 'Margo weet helemaal niets van voet bal, maar dat was juist heel goed. Ik koos soms voor een foto omdat het er één van een belangrijk moment was. Maar dan zei zij: datmagzozi/n, maar die foto is gewoon niet zo goed als een andere. En dan viel die foto na lang wikken en wegen en zelfs sla peloze nachten soms af.' Vorige week donderdag werd het werk op feestelijke wijze gepresen teerd. 'Iemand van de uitgeverij hield een toespraak waarin ze vertelde hoe het tot stand was gekomen. Dat ze me meteen na onze kennismaking hadden voorgehouden dat het een zwart-wit boek moest worden, met te dik, met een slappe kaft, eenvoudig papier. En kijk eens: het is precies het tegenovergestelde geworden Daar ben ik best trots op. Dat komt ook doordat ik me steeds overal mee heb bemoeid. Ik heb zelfs in Italië naast de pers gestaan waarop het boek werd gedrukt.' Moeder Ria, zus Margo, andere fami lie, vrienden: de presentatie werd druk bezocht. De enige die er met was - behalve haar zus Irma die in Frankri|k woont en verhinderd was - was haar vader, Kees, die overleed toen ze twaalf was en aan wie ze het boek heeft opgedragen. 'Ik miste hem ontzettend. Ik heb zelf gevoet bald en dan stond hij altijd langs de kant. Hé man, jij had hier moeten wezen, dacht ik steeds. Maar ik heb wel steeds het idee gehad dat hij bij me was en over m'n schouder mee keek.' Op Texel komt Witte niet zo vaak meer. 'Een paar jaar geleden durfde ik bijna met uit Amsterdam weg, bang om een opdracht mis te lopen. Nu Dinsdag 11 september: In het gemeentehuis begint om 19.30 uur de maandelijkse raads vergadering. In de doopsgezinde kerk van Den Burg (en dus niet de hervormde) begint om 20.15 uur een concert van Margot Endel (sopraan), Gerard Leegwater (orgel), Gertjan Loot (trompet) en cellisten Mariëtte Laport en Frank Rutgers. Toegang gratis, inzameling na afloop Om 20.30 uur begint in Klif 12 in Den Hoorn de meezmgvoorstelling 'Ik ben blij dat ik je niet vergeten ben - deel 2'. Toegang 25,-, vriendenprijs 20,-. In Cinema Texel draaien Planet of the apes (aanvang 20.30 uur) en Bridget Jones's diary (20.45 uur). Woensdag 12 september: In Cinema Texel draaien Keizer Kuzco (aanvang 14.15 uur), Scary movie 2(16.15 uur), Planet of the apes (20.30 uur) en Bridget Jones's diary (20.45 uur). Donderdag 13 september: In buurthuis Bethel aan de Muyweg in Zuid-Eierland begint om 20.00 uur een klaverjasdrive In Cinema Texel draaien Planet of the apes (aanvang 21.15 uur) en Rat race (21.30 uur). Vrijdag 14 september: In Cinema Texel draaien Rati (aanvang 19.00 en 21.30) Scary movie 2 (19.00 uur| Planet of the apes (21.15 uui) TESO zet geregeld een extra b in en verzorgt dan ieder uurh afvaarten, zowel vanuit Den H« als vanaf Texel Dat gebeurt dag, zaterdag en maandag 9.35 tot 16.05 uur en zondag 16.35 tot 20 05 uur. Automot ten moeten vrijdag desonda rekening houden met wachttij: van een half uur. Dat is op li tussen 9.00 en 13.00 uur hetj val en in Den Helder tussen 13 en 16.00 uur. Nadere infoms kan worden verkregen via tel 08 - 369600 of e-mail: info@teso De veerdienst heeft ook een eg website: www.teso.nl. Hoogwater te Oudesch! Dl. 11 0.50 en 13.50u Wo. 12 1.40 en 14.45l Do. 13 3.14 en l6.40u Vr. 14 5.20 en 18.36a Za. 15 7.06 en 19.35u Zo. 16 8.05 en 21.06a Ma. 17 9.15 en 21.54a Di. 18 9.54 en 23.05a Aan het strand is het ongeveer een uure der hoogwater De zon komt 18 septent op om 7.18 uur en gaat onder om 19 46a 17 september nieuwe maan; 12 septent doodtij Een foto uit het boek: een jeugdige handtekeningenjager kijkt op de open dag van vorig jaar bewonderend op naar Ajacied John O'Brien. gaat het me goed als freelancer en ga ik af en toe naar mijn moeder, me lek ker even laten verzorgen.' Ze heeft een heel rijtje vaste opdrachtgevers, waaronder Nieuwe Revu, Interme diair, het Nederland Fonds voor de Film, het voetbalblad Johan en na tuurlijk het Ajax Magazine, waarvoor ze onder meer de jeugd fotografeert, langs de lijn staat en geregeld oud spelers opzoekt die ooit één keer voor het eerste elftal van Ajax hebben gespeeld. 'Dat is prachtig, die men sen hebben een heel leven achter zich. Sommigen zitten vol wrok, zijn verbitterd omdat ze het niet hebben gered Anderen zijn apentrots en ra ken er niet over uitgepraat.' Witte redt zich financieel aardig als freelancer. 'Ik hoef ook geen dikke auto te rijden. Ik fiets veel en heb een zestien jaar oude auto. Dat is wel leuk, om die op de parkeerplaats van Ajax naast al die dure auto's van de spelers neer te zetten.' Op het moment heeft Witte 'even een beetje een vreemd gevoel', zoals ze zelf zegt. 'Ik heb steeds alles moeten regelen rond mijn boek en dat hoeft nu plotseling niet meer. Ik weet het even niet meer. Bij Ajax wil ik een beetje afbouwen. Ik kom er nu nog éen of twee keer per week, maar ik wil met het label van Ajax-fotografe aan mijn kont krijgen. Dat heb ik al een beetje Aan de andere kant is het best moeilijk. Ajax is toch ook wel heel vertrouwd, ik heb er alle vrijheid en voel me er thuis. En dat is erg bij zonder.' Euromaster Bandenservice BV aan de Schilderweg in Oudeschild heet voortaan ATTS Texel BV. ATTS staat voor Auto, Truck en Trailer Service. Het bedrijf, dat geen on derdeel meer is van Euromaster, is op eigen voet verder gegaan. Volgens Willem Rikkenberg, een van de eigenaren, paste het niet meer binnen het concept van Euromaster. 'Zij zijn hun bedrijven aan het schei den in afdelingen voor luxe wagens en afdelingen voor transport. Dat was hier echter met mogelijk.' Het bedrijf werd daarom overgenomen door Rik kenberg, Johan en Gerald van het Blik, Jelle Visser en Dennis Weet- kamp De laatste twee zijn van het naastgelegen transportbedrijf Bakker waarvoor ATTS Texel veel onderhoud doet. De gebroeders Van het Blik zijn eigenaar van een garage in Friesland Euromaster Bandenservice BV in Oudeschild heet voortaan ATTS Texel BV. (Foto Jeroon van Hattum) waarmee de Texelse garage veel sa menwerkt. In het bedrijf zelf is niet veel veranderd. De openingstijden en werkzaamheden zijn hetzelfde geble ven. Wel is een derde werknemer aangetrokken voor onderhoud aan trailers. Bij ATTS werken Willem Rik kenberg, Kees Jimmink en Ronald Witte. Joke Rikkenberg doet de ad ministratie. Nico Huppes uit Steggerda spreekt vrijdag 28 september in dorpshuis De Hof in De Koog over 'De ontwikkeling naar spirituele opvoeding'. Huppes is afkomstig uit het onderwijs en actief in de schoolbegeleidingsdienst in Friesland. Hij vertelt hoe in de eerste levensjaren de opvoeding door ouders van het grootste belang is, en hoe later school en maatschappij een rol gaan spelen. De aanwezige luis teraar wordt gevraagd actief deel te nemen aan de workshop over dit onderwerp.Voor meer informatie: Antoinette Habraken, tel. 317896. Mary Koorn, Gertha Wessels en Daan van Sijp slaagden met uitzonderlijk hoge score voor de cursus Arbitrage van de Nederlandse Volleybal Bond. Zij zijn nu bevoegd tot het fluiten van wedstrijden in de regio Noord-Hol- land-Noord. Onder toeziend oog van examina toren Caroline Sprenkeling en Gert Pansier doken vrijdag 62 kinderen in zwembad Molenkoog om daar exa men te doen voor de zwemdiploma's A. B en C. Ondanks de steeds har der vallende regen werd de zeer in tensieve lesperiode van drie weken lang vier lessen per week met een positief resultaat afgesloten en gin gen alle kinderen met een diploma naar huis. De geslaagden zijn: Diploma A: Elma van Garderen, Talitha van den Berg, Cindy Vlaming, Mignon Kmjf, Shannon Koorn, Robert Brands, Ben Brouwer, Jan-Jelle van der Vis, Daniel Groszpietsch, Willem Joris Keijser, Souwie Wessels. Shanon Betsema, Adri Smidt, Laura Smidt, Vera Hin, llona Boogaard, Marlt Zijm, Robin van der Heide, Sanne de Kruif, Jurian de Vries, Fieke Vos, Niek Leppink, Marije Bakker, ElskeZegeren, Cheryl Koning. Niels Drijver, Saar Groot, Teus van Keulen, Naomi Hin, Lisa Zegers, Luuk van der Meer. Diploma B: Anne Maartje Dros, Nick Barhorst, Daniël Ablahad, Toon Boer- sen, Jamie Wijtten, Lianne Weten kamp, Souwie Lely, Lotte Laan, Marmda van Vliet, Marten de Boer, Krijn Kooger, Erik Kortenhoeven, Mariëlle Simons, Tim Boer, Ana Terrada Lugtmeyer, Shanon de Rid der, Denise Barhorst, Sofie Annabel van den Wijngaard, Lieke van Heer- waarde, Iris Agter, Jeffrey Koopmans, Sven Backer, Marten Haasdijk, Simone Udding, Allard de Wit, Yeffrey Haker, Jasmina Razni, Ramon Koop man. Diploma C: Alise van Heerwaarde, Ardine van Wijk, Maaike Gaaff, Lisalou Pam. Ruim vierhonderd mensen hebben zaterdag de Eierlandsche vuurto ren bezocht. De toren was geo pend vanwege Monumentendag. Ook andere panden op Texel werden goed bezocht. De NH kerk in De Koog had 377 bezoekers. De NH kerk in Den Hoorn telde 138 bezoekers. De kerk was niet de hele dag geo pend vanwege een bruiloft. Van an dere opengestelde locaties waren gisteren nog geen gegevens bekend bij de gemeente. Volgens een woord voerder hadden veel mensen de re gen getrotseerd om monumenten te bekijken. 'De meeste mensen waren ook erg geïnteresseerd.' Bij de firma Schoenmaker op het Wezenland gaat zondag om 14.00 uur de jaarlijkse Mosselrit van de MAB van start. Inschrijven kan vanaf 13.30 uur. Na afloop kunnen volop mosselen worden gegeten, geleverd door Dirk Slik. Op het fietspad langs de Slufter aan het eind van de Oorspongweg, begint zondag om 10.15 uur een training voor de tweede etappe van de Zes tig van Texel, die op 21 oktober wordt gehouden. Detraining is toegankelijk voor iedereen, niet alleen voor leden van een vereniging. In de catacomben; over Ajax-lieü jongensdromen kost 29,90, isui geven door uitgeverij L.J Veenef verkrijgbaar in de boekhandel-1 ISBN-nummer is 90 204 20712. Joop Ronvri Onder leiding van Tanja van A1 begint maandag op hoeve Veldlï aan de Schorrenweg een cur meditatie. In de cursus staat desti centraal. Deze wordt gebruikt oral te komen van gedachten, spar« gen en onrust uit het dagelijks lev Door het leren beheersen lichaam en geest wordt geleerd gevoel van innerlijke rust op tem ken en vast te houden. De cursus,! loopt tot en met 17 december, w gegeven op de maandagavond, i 20.30 tot 22.15 uur. Voor meeriri matie: tel. 318114, voor 22.00uu: Verzorgt Rein Steenhuizen een bi fet voor zijn oud-klasgenoten tijdfl een reünie van de Thijsseschooh dan strijkt een ander in de krant pc seling met de eer. Door een mis« stand was vrijdag geschreven J Reijer Keijser het buffet had verzorg Dat moest dus Rein Steenhuizenzi Kop van Noofd-Holland ROC Kop van Noord-Holland Bedrijfsopleidingen Postbus 250 - 1780 AC Den Helder Klein vaarbewijs I en II Theoretische Kustnavlgatle Radarcursussen en vraag onze cursusgids 'Maritiem' aan.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 2