Windmolens in Prins Hendrik Boeren schenken bloembollen na stank Vertrouwen is het sleutelwoord Plannen drie polderbewoners 1-1-2 .TEXELSE J couRANT Visroken ffVaar gebeurd Het armbandje Tesoboot Afrikaans trommelen waer een mooi moment: een prachtig maaltje gerookte vis wordt geborgen. ideschild heeft op toeristisch en jltureel gebied al genoeg te bie- En. Dat vindt het merendeel van bevolking, zoals blijkt uit een iquête waaraan 63 procent van bewoners van het vissersdorp eeft meegedaan. Het resultaat iet*! vanmorgen in het gemeente- uis aangeboden aan het college, en w mogen dan van mening zijn al de plannen van het inmiddels een zijspoor gezette bureau jjking nog bruikbaar zijn, Oude- hild is er klaar mee: de meeste jarels' zijn onbruikbaar. Het ka- ikteristieke van de vissershaven i bet dorp moet blijven behou- in. tildens de presentatie van de 'Pa ils' van Striking op 24 april bleek dat iel Oudeschilders er niets in zagen, il besluit van b en w om niet ver- ■rte gaan met de plannenmakers Naarden, volgens wethouder Bak- jwegens de hoge kosten, werd in udeschild dan ook met instemming ■groet. Minder begrip was er voor mededeling van het college dat de eeste parels nog steeds bruikbaar in. In dat geval zou het toch zinnig jn om de mening van de Oude- jiilders over de beoogde ontwikke- gte kennen, redeneerde de redac- van dorpskrant, Tusse Óóst en lest. Die had zich eraan geergerd il Striking de dorpscommissie als neekbuis van Oudeschild niet had aadpleegd. Eind juni werden 490 iquèteformulieren rondgedeeld én exemplaar per gezin), waarvan in totaal 310 ingevuld retour kwa- en. Een respons dus van 63 pro- mi, wat aangeeft dat het vraagstuk eft in Oudeschild. Naast een oor- ssl over de plannen, gaven de ideschilders ook uiteenlopende men van commentaar en deden suggesties. Toerisme ■meest beantwoorde vraag (304) in ■enquête is die over de door b en nodig geachte toeristische impuls or Oudeschild. 209 Ondervraag- n geven aan dat hun dorp op cul tureel en toeristisch gebied al vol doende heeft te bieden. 'Duurzaam Oudeschild is een prachtige vissers haven, waar gewerkt wordt en dat 's zomers een gewaardeerd uitje biedt aan toeristen. Dat is wel genoeg', schrijft iemand. Een ander: 'De haven op zich is al een attractie, het is ge noeg zo.' Anderen: 'Maak er geen tweede De Koog van', 'Het toerisme moet met de overhand krijgen over het wonen en werken.' Of 'Maak geen kermis, Efteling of Disney- attractie van de haven'. Geen enkel draagvlak is er voor het 20 miljoen kostende transparante geënqueteerden. Het zou onhaalbaar zijn door het grote verschil tussen hoog en laag waer bij de af- en aan- meerplek, waardoor dit alleen per landingsboot zou kunnen. Commer ciële functies vinden de tegenstan ders met passen bij het monument. Meer sympathie is er voor een trein tje, een tocht per huifkar of een his torische wandeling of fietstocht naar De Schans. 78 Oudeschilders zien een vaartocht wêl zitten en opperden het idee voor een Frans theehuis in De Schans. Een wooncomplex voor jonge Texelaars achter de haven, met daaronder een parkeergarage, ziet de standers vinden wonen op de haven oké, mits ze in de stijl van zeemans- huisjes worden gebouwd of een an dere passende vorm van architec tuur. De bouw van een wooncomplex in het noordelijkste puntje van de haven (het Noordplatform), waar jonge gezinnen en kunstenaars kun nen wonen, is voor 209 Oude schilders onaanvaardbaar. Als rede nen worden genoemd: het past met bij de haven, geen aantrekkelijke woonplaats en te ver van het dorp. De plek is volgens de kriticasters beter geschikt voor recreatie- doeleinden, een rustpunt voor fiet sers of een pannenkoekhuis. DINSDAG 11 SEPTEMBER 2001 Bert Koning en Martha Witte met de 310 enqulteformulieren die zij vanmorgen overhan digden aan burgemeester Joke Geldorp-Pantekoek. ifoio jaman ran Haitumi glazen gebouw, waarin onder meer de maquette over de Rede van Texel moet worden ondergebracht. 230 Respondanten vinden het futuristische gebouw een slecht idee. Iemand schreef: 'Het doet afbreuk aan het huidige karakter van haven en dorp.' En dat is nog één van de meest beschaafde reacties. Eén van de weinige voorstanders (in totaal 25) vond dat het in de vorm van een oud pakhuis wél zou passen. Een boot tochtje naar De Schans, waar een café zou kunnen worden gevestigd, vindt geen genade in ogen van 117 helft van de Ouderschilders wel zit ten, mits het betaalbare woningen zijn. Maar dertig paalwoningen met onderliggende garages aan de jachthavenkade wordt op 188 formu lieren van de hand gewezen. De hui zen zouden afbreuk doen aan het karakter van de haven en bovendien wordt gevreesd dat wonen door de geluidsproductie op gespannen voet staat met de dokwerkzaamheden. Verder wordt betwijfeld of Texelaars wel in aanmerking komen voor de huizen, die tussen de ƒ300.000,- en ƒ450.000,- moeten kosten. 49 voor- Goed Toch wijzen de Oudeschilders met elke parel van de hand. Een water paradijs voor kinderen nabij de botenhelling van de passantenhaven wordt door 185 huishoudens als een goed plan beoordeeld. De aanleg van picknicktafels en een getijdenterras zijn andere suggesties. De vraag of de gemeente voor de verdere aankleding van de haven opnieuw een overkants adviesbureau inde arm moet nemen, wordt door 260 huishoudens ontkennend beant woord. 259 Respondanten vinden dat de benodigde kennis met het hierbij behorende eilandgevoel op Texel aanwezig is. Uit 137 antwoor den blijkt dat men tevreden is over de invulling tot dusver. Een aantal as pecten van de haven is volgens ve len voor verbetering vatbaar, zoals de terrassen, de supermarkt, het sanitair, recreatie en slechtweervoorzienmgen voor de bruine vloot, afvalbakken, zitbanken, (sfeervolle) verlichting, parkeerplaatsen voor minder validen en een pinautomaat. Van een even tueel gebrek aan parkeerplaatsen lig gen ze in Oudeschild niet wakker. Voor enkele piekdagen per jaar is het niet nodig extra parkeergelegenheid aan te leggen. Er zou een betere ver wijzing moeten komen naar de be staande terreinen en het Maritiem en Juttersmuseum is verantwoordelijk voor de parkeeroverlast die het zelf veroorzaakt, zijn enkele reacties. Als suggesties voor parkeren worden het terrein van RAB genoemd en een parkeergarage op de plaats van de kringloopwinkel genoemd. Er zouden graskeien in de berm langs het Bol werk kunnen komen en het opslag terrein van RWS aan de Laagwaalder- weg en de ijsbaan ('s zomers) zouden als parkeerplaats bestemd kunnen worden. Drie bewoners van de Prins Hendrik Polder willen drie grote windmolens plaatsen langs de Rede. De molens moeten een masthoogte krijgen van zo'n zes tig meter en een tiphoogte (wieken meeberekend) van zo'n 85 meter. Streefdatum voor de plaatsing is 2004. Het initiatief is afkomstig van Piet Wim van Leeuwen, Dirk Terpstra en Rob Houkes. Zij willen de molens bouwen langs de Waddendijk tussen de Amaliaweg en de Van der Sterrweg. De grond daar is eigendom van Van Leeuwen en Terpstra. Het is de bedoeling dat windenergiepark 'De Prins', zoals het project heet, jaar lijks stroom kan leveren voor 2290 huishoudens. Daarbij is rekening ge houden met een jaarlijks stroom verbruik van 3000 kWh per gezin. De plannen staan los van de aanbe velingen die de Stichting Duurzaam Texel vorige week deed. De stichting pleitte voor de bouw van acht wind molens bij 't Horntje in combinatie met een nog te bouwen getijden- centrale. Van Leeuwen, Terpstra en Houkes zeggen al ruim een jaar be zig te zijn met voorbereidingen op hun drie windmolens. Vooronderzoek naar de financiële en technische haalbaarheid is volgens hen positief uitgevallen. Houkes: 'Volgens molen bouwers is de Rede een A-locatie als het gaat om windmolens. Een toplocatie.' De opgewekte stroom willen Van Leeuwen, Terpstra en Houkes verko pen aan Nuon of een andere energie maatschappij. De drie zeggen samen te willen werken met andere initiatief nemers. Aansluiting bij een op te rich ten Texelse Energie Maatschappij, een aanbeveling van Duurzaam Texel, sluiten ze op voorhand met uit. 'Maar', zegt Houkes, 'we willen dit wel in eigen handen houden. We ne men zelf het risico, we doen zelf het werk, dus we willen ook zelf het pro fijt hebben.' Met de bouw is een in- VERVOLG VAN PAGINA 1 rook kt. Best te eten maar alleen Jit roken levert een delicatesse op als de mensen weten die het ver tol hebben ervaren. En dan is er ïjd nog de persoonlijke smaak, zo- ster heel wat te discussiëren valt als kers elkaar al doende ontmoeten, als bij een demonstratie of wed- ïijd. Gewisselde jury at gold natuurlijk ook voor de jury, ede hele dag in touw was en be tond uit andere mensen dan vorig ai. Het waren vissers, visliefhebbers i vissersvrouwen: Kees Mulder, ees Drijver, Wiebre Abma, Biem Vla- Henme Amsing, Hennie kitian, Grietje Trap en Nel Messe- aker. Zonder de namen van de af zenders te weten beoordeelden zij de gerookte vis op smaak en kleur. Ook letten ze op netheid en hygiëne: de vis mocht geen vuil en bloedsporen vertonen en moesten aan schone spiesen worden opgehangen. Om deze aspecten van visbehandelmg te bekijken werd een rondje over het wedstrijdterrein gemaakt. De eerste prijs ging naar de broers Pieter en Mare Drijver. Pieter was vorig jaar winnaar en deelt de toen verworven wisselbeker dus nu met zijn broer. Albert Schagen won de tweede prijs en de derde prijs kwam in handen van het team Robert Schultze en Ron Buysman. De vierde (aanmoedigings)prijs werd toege kend aan Ruud Daalder die voor het eerst meedeed en werkte met een extra hoog vat, ontworpen voor het roken van lange palingen. Promotie Net als vorig jaar maakten de orga nisatoren Arjan Trap en Cees Jan Laan van de gelegenheid gebruik om promotie te maken voor vis, visproducten en het visserijbedrijf. Er werden films vertoond, gemaakt door het Productschap voor Vis en Visproducten en door Cor Daalder. Jaap Vlaming jr. en Cor Daalder de monstreerden het netten boeten en brachten folders, recepten en ander informatiemateriaal onder de aan dacht. De palingloterij werd gewonnen door Rob Bakker. Hij won daarmee de ruim anderhalve kilo zware paling, die daarna door Ben Daalder bij opbod werd verkocht en voor 525,- in han den kwam van Arie Brans. Ook de tweede prijs (een zalm) werd door de winnaar voor het goede doel in ver koop gebracht en belandde voor ƒ175,- bij Jaap Vlaming. Voor de verdere financiering van het beursbeeld wordt gehoopt op steun van de dorpscommissie, de ge meente en particuliere personen en organisaties. Jaap Hin overhandigde vrijdagmorgen een petitie voor gewasbescherming aan burge meester Joke Geldorp. Polo Jemen ran Hatlum) Tante Duw uit Den Hoorn maakte op een mooie zomerdag met familie een wandeling over het Hoornder strand. Op een gegeven moment riep ze: 'Stop maar even, want ik ben mijn zilveren armbandje kwijt. Het moet een eindje terug liggen, want ik heb daar wat over mijn arm voelen glij den.' De familie liep terug en zocht gezamenlijk met de handen op de rug een heel stuk van het strand af. Maar helaas, er was geen armbandje te vinden. Een tijd later, op weer een mooie zomerdag, maakte tante Duw, nu met kennissen, nogmaals de zelfde wandeling. Halverwege maakte ze de opmerking: Toen ik de vorige keer hier ergens liep, ben ik mijn zilveren armbandje verloren.' Waarop een van de kennissen riep: 'Dat klopt, tante Duw, want kiek deer ligt-ie.' En warempel, het sieraad lag daar bovenop het zand te blinken in de zon. De gemeente krijgt bloembollen van Texelse landbouwers als goed- makertje voor de stankoverlast van de kippenmest. Dat aanbod deed voorzitter Jaap Hin van de WLTO vrijdag bij burgemeester Joke Geldorp-Pantekoek toen hij een petitie over gewasbescher ming overhandigde. Volgens Hin moeten de bollen als opfrissertje beschouwd worden voor de stank van de mest die de Russi sche kruiplijncoaster Amur eind juni naar het eiland bracht. 'De mensen hebben de afgelopen tijd een erg volle neus gekregen en daarvan wil len we ons niet verschonen.' De bol len zijn bedoeld voor plantsoenen van de gemeente. De burgemeester zei het gebaar zeer te kunnen waarderen. 'Er is mij hier op het gemeentehuis verzekert dat het zelfs hier anders heeft geroken.' De Amur had 2400 ton Brabants kippenmest naar Texel gebracht. De lading was oorspronkelijk bedoeld voor Polen. Omdat de papieren daar niet in orde waren, ging de mest naar Rotterdam en uiteindelijk kwam het op Texel. Landbouwers kregen geld toe als ze de mest wilden afnemen De gemeente stelde toen dat het niet veel overlast zou mogen opleveren. vestering gemoeid van zo'n 3,5 mil joen gulden. Na tien jaar moeten die kosten eruit gehaald zijn. De levens duur van een molen bedraagt zo'n twintig jaar. Indienen De drie dienen binnenkort een con cept-aanvraag in bij de gemeente. 'We willen graag een principe-uit spraak horen, voordat we verdere onderzoeken laten verrichten, want dan praat je over kosten van vijftien duizend gulden per onderzoek.' De gemeente is volgens Houkes op de hoogte van de voornemens. 'Ze stel len zich tot nu toe passief op, ze la ten het vooralsnog aan ons over.' De initiatiefnemers verwachten een po sitieve uitspraak. 'Het sluit aan bij plannen voor duurzame energie.' De drie windmolens van Van Leeuwen, Terpstra en Houkes moeten in het gearceerde gedeelte geplaatst worden. (PKB) voor de Waddenzee en de Habitat- en Vogelrichtlijn. Ook ver wachten ze nog bezwaren tegen ver storingen in het landschap. Volgens Houkes voldoen de plannen al aan enkele voorwaarden. 'Het is een on even aantal, ze staan in een lijn- opstelling en het zijn per molen drie wieken die langzaam draaien. Uit onderzoek is gebleken dat dat als minder storend wordt ervaren dan twee wieken of snel draaiende wie ken.' De schaduw van de wieken en het geluid blijven volgens hen ook binnen de milieugrenzen. Toekomstbeeld van de molens langs de Waddendijk, bezien van de Van der Sterrweg. Gemeente en provincie hebben de locatie eerder ook al genoemd als voorkeursgebied voor plaatsing van windturbines. Volgens Houkes moet met de provincie nog wel gesproken worden over de hoogte van de mo lens. De drie willen bij de verdere voorbe reidingen zeer nauwkeurig te werk gaan. Ze krijgen te maken met de Planologische Kernbeslissingen Omwonenden in het gebied tussen de Pontweg, Amaliaweg en Van der Sterrweg hebben kritisch, afwach tend, maar niet afwijzend gerea geerd. Houkes: 'We willen mensen op de hoogte blijven houden van onze plannen. We willen daarvoor ook overleg- en inspraakavonden hou den Gaat de bouw door, dan rich ten de drie gezamenlijk een bedrijf op dat de windmolens beheert VERVOLG VAN PAGINA 1 dat een behoorlijk effect pas op ter mijn is te verwachten. Toch was er nu al een significante verschuiving: 5% meer vervoer op de drie 'goedkope' dagen, vooral veroorzaakt door hotelgasten en kampeerders. In de bungalowsector waar men nog 'ge bakken' zit aan de vrijdag of zaterdag als wisseldag ligt dat veel moeilijker. Maar directeur Rob Wortel twijfelt er met aan dat een meer flexibele bena dering ook daar op den duur ge meengoed wordt en dat veel exploi tanten andere wisseldagen zullen aanbieden. Financieel gaat het Teso nog steeds voor de wind, als was de winst ontwikkeling wat minder dan het jaar ervoor. De omzet steeg van ƒ34,9 naar ƒ35,4 miljoen, dus met 1,3%. Maar de kostprijs van die omzet was Een aantal boeren heeft onlangs nog een aanschrijving van de gemeente gehad, omdat zij de mest nog met goed verwerkt hadden. De petitie die Hin overhandigde aan de burgemeester was een verzoek om bij hogere overheden te pleiten voor een betere gewasbescherming. De overheid heeft, vooruitlopend op Europese regelgeving, het gebruik van een aantal bestrijdingsmiddelen verboden. Landbouwers zijn daar fel tegen in actie gekomen, omdat er volgens hen geen goede alternatieve beschermingsmiddelen voorhanden zijn. Het steekt ze ook dat de verbo den midden in andere Europese lan den nog wel gebruikt mogen worden. Daarom werden vrijdag landelijk pe tities aangeboden bij gemeentebe sturen. veel hoger want die steeg van 26,5 naar ƒ29,1 miljoen. Een van de be langrijkste oorzaken is de verdubbeling van de prijs van de gas- olie, zodat Teso 2,5 miljoen aan brandstofkosten uitgaf, tegen ƒ1,2 miljoen het jaar ervoor. Het bruto- resultaat daalde van ƒ7,4 naar 5.8 miljoen; de netto winst van ƒ4,9 naar 3,8 miljoen. De jaarstukken komen aan de orde op de aandeelhoudersvergadering die vrijdag 28 september in de Bur gemeester De Koning-hal wordt ge houden Bij die gelegenheid zal direc teur Wortel aan de hand van afbeeldingen het ontwerp van het nieuwe schip toelichten. Commissaris Lia Vonk-Koorn is vol gens rooster aftredend, maar heeft zich niet herkiesbaar gesteld omdat ze de functie te zwaar vindt. Voor de opvolging kunnen de aandeelhou ders kiezen uit oud-Texelse drs Ria Kuip, uitgever in Amsterdam en prof. dr. Jan de Leeuw uit Den Burg, direc teurvan het NIOZ. De twee kandida ten staan in alfabetische volgorde op de voordracht, waarmee is aangege ven dat de raad van commissarissen zelf geen voorkeur heeft Sacha de Herder uit Den Oever start vanmiddag om 17.15 uur in OSG de Hogeberg met een kennismakingsles Afrikaans trommelen. Volgende week dinsdag start hij met een workshop Afrikaans trommelen. Voor meer in formatie of voor inschrijving, Paul van Mierlo. tel 319678. (IM ADVERTENTIE) Anneke van der Velde, cliëntadviseur Rabobank Texel Jan van Tunen DAAR RED JE LEVENS MEE 'Als het gaat om financiële dienstverlening willen mensen precies weten waar ze aan toe zijn. En terecht! Niet voor niets roepen cliënten daarbij onze hulp in. Sleutelwoord voor mij en mijn collega's is daarom 'vertrouwen'. Dat wil wat ons betreft zeggen dat u er altijd op kunt rekenen dat uw bankzaken niet alleen vriendelijk en discreet, maar vooral deskundig worden behandeld. Een plezierige gedachte Rabobank Telefoon 0222 36 99 45 Texel

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 5