'Ik wilde iets waar geen cijfers aan te pas komen Agenda~= teso Jubileumconcertstuk KTF op Texel in wereldpremièr Waalderpop met Waalder muzikanten Bordspel Jolet Leenhouts uit Oudeschild op de markt Collecte Beatrixfonds Wat ik zeggen wou... Zorgplicht ff/aar gebeurd Statencommissie naar Texel F5P;; oud Papier j COURANT' Programma zaalvoetbal Vijf elementen in Het Posthuys Sint Antonius Grote Verzoend texelseÜcouiW Eremetaal Lions voor Jan Bloem Weinig deelnemers Landelijke Fietsdag De collecte van het Prinses Beatrixfonds, het Nationaal Fonds ter bestrijding van spierziekten, heeft ƒ8.926,90 opgebracht. Bncvco via lezen Bonen vcrcnr»ocrdelijtbevd via ie redactie Het is een verplichting van de ge meente om de zorg die het algemeen belang dient, op zich te nemen. Dat is wettelijk geregeld. Niemand is ver plicht die zorg ook daadwerkelijk aan te nemen, maar het is wel makkelijk als het huisvuil opgehaald wordt en het water in het riool loopt. Maar als iemand anders aanbiedt het huisvuil goedkoper weg te halen, heeft de burger geen verplichting tegenover de gemeente. De wet op het verontreinigen van de bodem en het oppervlaktewater treedt op Texel in werking. Deze wet stelt dat het verboden is bodem of oppervlaktewater te verontreinigen met stoffen die er met in thuishoren, zoals faecaliën en wasmiddelen. Het effluent mag wel worden gestort, wat Uitwaterende Sluizen dan ook ruim schoots doet. Nu heeft de gemeente zich voorgenomen het buitengebied aan te sluiten op de riolering. Zij is verplicht dat aan de burger aan te bieden, zij is ook verplicht dat te doen tegen de laagst mogelijke prijs. Nu zijn er in het buitengebied natuur lijk tallozen die hun zaakjes goed voor elkaar hebben, een eigen beerput die regelmatig wordt geleegd en een zinkput voor het overige afvalwater, die ook regelmatig wordt geleegd. Dat moet ook wel omdat de putten snel waterdicht worden door zeep en vetresten. Het gemeentebestuur gaat de raad nu vragen het rioleringsplan buiten gebied goed te keuren, 'ach', denkt men, 'wie bepaalt die betaalt.' Jam mer, zo is het niet. Als de raad hier mee instemt, betalen de burgers in het buitengebied/9000,- en de be drijven nog veel meer. De rest - zijnde zo'n twintig miljoen - betalen de an dere bewoners van Texel. Dat is ƒ1600,- per overige ingezetene. Tijd om een alternatief te bedenken. De meeste boeren hebben geen en kel belang bij een aansluiting op de riolering. Zij rijden de mest gewoon uit, en hebben daarbij het voordeel dat menselijke faecalién het gehele jaar uitgereden mogen worden. Bur gers in het buitengebied kunnen grote putten plaatsen. Meestal heb ben zij die al en dient alleen de over stort dicht gemaakt te worden. Een telefoontje naar de gemeente of naar een boer en de put wordt geleegd. Let wel op: als de gemeente de put leeghaalt, wordt u automatisch door Uitwaterende Sluizen aangeslagen voor verontreinigingsheffing. Conclusie: bijzonder ondemocra tisch. Het plan dient niet door de raadsleden te worden aangenomen en de kiezer kan zijn vertegenwoor digers in de raad zijn mening geven. Jan Hennink, De Koog. Opnieuw brengt een commissie van Provinciale Staten een bezoek aan Texel. Deze keer is het de staten commissie voor Zorg, Welzijn en Cul tuur die woensdagmiddag 31 okto ber op eigen initiatief naar het eiland komt. Bij het contact met Texelse bestuurders komen vraagstukken op het gebied van de gezondheidszorg aan de orde en de plannen voor de VOC-jubileumviering. Donderdagavond haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 19.00 uur aan de straat te zetten, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve erop te letten dat het papier met langdurig in de regen staat. De papierwagen komt in de volgende straten: 2. Kogerstraat, Boogerd, Willem van Beierenstraat, Jonkerstraat, De Zes, Schoonoord singel, Wagenmakerstraat, Witte Kruislaan. DINSDAG 25 SEPTEMBER 2001 rVP\f|Tl Woensdag 26 september Zaaldienst: De Krim 18.30 Texel G1-De Krim C1 Franchimon 19.20 De Krim 4-De Krim De Krim 20.10 ZDH 3-Oosterend 5 ZDH 21 00 De Krim 5-Texel 5 De Krim Donderdag 27 september Zaaldienst: Casino 18.30 Klif 4-ZDH 2 Klif 19.20 Klif 5-Oosterend 4 Klif 20.10 Texel 6-Jelleboog 3 Texel 21.00 Klif 3-Texel 4 P. Hoogendijk Vrijdag 28 september Zaadienst: De Koog 16.45 De Krim D1 -De Koog D1 Krim 17.30 Texel D1 -Texel D2 Texel 18.15 Texel 3-ZDH 1 B. Molanus 19.05 Klif 1-Casino 1 H. Kuipers 19.55 Jelleboog 1-Oosterend 2 JvBeek 20.45 Texel 2-Oosterend 1 Meedendorp 21.35 De Koog 1-Jelleboog 2 Sangers 22.25 Texel 1 -Mantje 1 T. Houterman In galerie Het Posthuys in De Koog is de komende twee maanden werk te zien van vier kunstenaars. De ten toonstelling heeft als thema 'de vijf elementen' meegekregen. Volgens de kunstenaars zijn de vier elemen ten aarde, water, lucht en vuur op Texel sterker te ervaren dan in stre ken waar de natuur is teruggedron gen tot een randverschijnsel. In de wisselwerking tussen de verschil lende kunstenaars komen deze vier elementen tot uitdrukking; het vijfde element is de mens. Van André Vaerewiick is verfijnde, aan Japanse vormgeving verwante keramische kunst te zien; het ele ment aarde. In digitaal bewerkte prints op doek besteedt Wil Uitgeest aandacht aan het element vuur: zij heeft zich bij haar werk laten inspi reren door de meierblis. Water en lucht zijn vertegenwoordigd in de acryl- en olieverfschilderijen van Marthe van Wilpe en de mens is aan wezig in de bronzen gestalten van Huub van Meerwijk. De tentoonstelling wordt zondag om 15.00 uur geopend. Verteller Mike HoSamsoi draagt teksten van Wil Uitgeest voor en de poppenspelers Bert Plagman en Rik Rikken laten iets van hun kunnen zien. Na de ont hulling van een gezamenlijke kunst werk, treedt de artiest Arturo op. 'De vijf elementen' is te zien van dins dag tot en met zondag van 13.30 tot 18 00 uur. Als wij in onze jonge jaren iets kwijt waren en er lang en vruchteloos naar hadden gezocht, werd de hulp van de heilige Antonius ingeroepen. Je pre velde dan tijdens het zoeken steeds 'Heilige Antonius beste vrind, maak dat ik mijn (verloren voorwerp) vind'. Dat was niet alles, want ie moest er dan ook nog een muntstuk bij belo ven dat je - bij succes - in de offer bus achterin de kerk stopte. Ongeveer vijftien jaar geleden kwam ik na wat werk in de voor- en achter tuin tot de ontdekking dat ik mijn horloge ergens was verloren. Na langdurig zonder succes te hebben gezocht, schoot mij die goeie Sint Antonius te binnen. Ik prevelde dus van 'Maak dat ik mijn horloge weer vind' en beloofde daarbij een gulden voor de offerbus. Maar mijn horloge kwam met terug. Toen ik een maand later in de voor tuin aan het werk was, bedacht ik me dat ik waarschijnlijk geen rekening had gehouden met de geldontwaar ding en dat Sint Antonius niet van plan was zich voor een gulden druk te maken. Daarom besloot ik er maar vijf gulden van te maken. Op het zelfde moment stond ik voor een va ren waarvan het hart vol lag met af gewaaide bladeren. Ik pakte een handvol bladeren en tot mijn stomme verbazing en grote blijdschap bun gelde onderaan deze prop mijn hor loge, dat mooi droog was gebleven en zelfs nog liep. Jan van Tunen. Dinsdag 25 september: In Tusse de Banke is een bijeen komst van de afdeling dialect van de Historische Vereniging. De bij eenkomst begint om 20.00 uur. In Cinema Texel draaien Bridget Jones's diary (aanvang 20.30 uur) en Rat race (20.45 uur). Woensdag 26 september: Het Katholiek Vrouwen Gilde opent het nieuwe seizoen traditie getrouw met een dienst in de RK kerk van Den Burg. Aanvang 19.30 uur. In Cinema Texel draaien Keizer Kuzco (aanvang 15.00 uur), Bridget Jones's diary (20.30 uur) en Rat race (20.45 uur). Donderdag 27 september: In buurthuis Bethel aan de Muyweg in Zuid-Eierland begint om 20.00 uur een klaverjasdrive. In Cinema Texel draaien Ratrace (aanvang 19.00 en 21.30 uur) en The Fast the Furious (19.00 en 21.45). De dorpscommissie van Den Hoorn houdt een openbare verga dering in dorpshuis De Waldhoorn. Aanvang 20.00 uur. Vrijdag 28 september: In dorpshuis De Hof in De Koog spreekt Nico Huppes uit Steggerda over 'De ontwikkel naar spirituele opvoeding'. vang 20.00 uur. In Cinema Texel draaien Ratra (aanvang 19.00 en 21 30 uur), The Fast the Furious (19.00 21.45). In de Burg. De Koninghal beg om 20.00 uur de algemene jaarv gadering van aandeelhouders Teso. Veerdienst Teso onderhoudt dag van 9.35 tot 20.05 uur halfu: diensten. Zaterdag is dat het 9 val van 9.35 tot 16.05 en zond van 16.35 tot 20.05. Automobi ten vanuit Den Helder moeten» dag tussen 17.00 en 20.30 uur kening houden met een half wachttijd. Op Texel is dat hete val tussen 10.00 en 13.00 uur. Hoogwater te Oudesclii Di. 25 Wo. 26 Do. 27 Vr. Za. Zo. Ma. Di. 28 29 30 1 2 1.55 2.35 3.56 5.14 6.55 7.54 8.50 9.25 14.00 15.00 16.10i 18.40 19.56 20.40 21.20 21.55 Aan het strand der hoogwater, op om 7 34 uur 2 oktober volle tij. is het ongeveer een uurs De zon komt 28 septet en gaat onder om 19.23a maan; 26 september dco Het Koninklijk Texels Fanfarecorps vervolgt zaterdag de viering van het 110-jarig bestaan met een jubileumconcert in de Bgm. De Koninghal. Daarin komen alle ge ledingen van de vereniging voor het voetlicht. Hoogtepunt van de avond wordt ongetwijfeld de wereldpremière van het in op dracht van KTF speciaal voor deze gelegenheid door Jacob de Haan geschreven concertstuk Virginia. Het jubileumconcert begint stipt om 19.30 uur. De avond begint met een gezamen lijk openingsnummer, waarin afwisse lend door orkest, drumband en majorettes wordt opgetreden. Na de pauze is het podium gereserveerd voor het orkest, met uitzondering van een gezamenlijke afsluiting. Met de opbouw van het programma wil KTF laten zien hoe de fanfaremuziek zich in de loop der jaren heeft ontwikkeld. Dit gebeurt door de uitvoering van muziekstukken die men vanaf onge veer 1950 op de lessenaar heeft ge had en die als exemplarisch voor een bepaalde periode kunnen gelden. Dirigent Frank Meijer en de muziek- commissie van KTF hebben gekozen voor werken van uitsluitend Neder landse componisten, omdat fanfare vooral en bijna uitsluitend een Neder- landse aangelegenheid is. Er worden Ten minste één lid van de band moet afkomstig zijn uit De Waal. Dat is de voorwaarde om te mogen meedoen aan het tweede Waalder pop, dat zaterdag in dorpshuis De Wielewaal wordt gehouden. Veel moeite om de kandidaat-deelne mers op te sporen, had de organi satie niet. 'Als er iemand op een gitaar begint te jengelen, heeft het halve dorp er last van. Je weet dan: dat is wéér iemand die misschien wel in een bandje speelt. Die men sen hebben we allemaal persoon lijk benaderd', vertelt organisator Wim Piet Eelman. Voor één groep werd een uitzonde ring gemaakt. Ben Haak, Ben Bakker, Jan-Siem Dros en Rob Kooiman heb ben hun thuis allemaal ergens anders op het eiland, maar omdat Haak het dorpshuis beheert, kreeg Bal na bij hoge uitzondering toestemming om óók het podium te beklimmen. Uiteindelijk bleken zes bands aan de voorwaarden te voldoen om op te mogen treden tijdens Waalderpop, dat vorig |aar voor het eerst werd gehouden en toen veel belangstellen den trok. Het festival wordt om 20.30 uur geopend door De Waalderband, bestaand uit Wim Piet Eelman, Pieter Jan Kooger, Simon van der Geest, Ben Bakker en Liesbeth Rijkers. Zij spelen covers van bekende pop groepen. Na een optreden van vijfen dertig minuten en tien minuten om de rekwisieten te verwisselen, is de beurt aan Flux. De verrassing van Strenderpop, die zich liet inspireren door punk- en garagerockbands uit heden en verleden wordt gevormd door Jasper Buis, Martijn Kuiper, Leander Blom, Bart Bakker, Johan Zijm en Lilly Witte. Nog een tikkeltje ruiger is hardcoreband FFF, die rond 22.00 uur het podium beklimt en be staat uit Mike Hoijtink, Pim Dri|ver, Arjan Nieboer, Frank van Oosten en Martijn Kuiper. Intrude, bestaand uit Jeroen Schoo, Jan Zijm, Sander van Heerwaarden, Floris Witte en Suzan Vlaming, brengt vanaf 22.45 uur ste vig werk van allerlei beroemde colle ga's ten gehore. Ook Corinne Rikken- berg, Joost de Winter, Daan Bol en Justin Zegel van Hobgoblin spelen vanaf 23.30 uur punk. Bal na mag gezien worden als de opvolger van de beroemde Klapband. Het ervaren kwartet zal vanaf 0.15 uur met op zwepende feestmuziek de gemoede ren en de beentjes flink in beweging brengen, mocht dat nog nodig zijn tenminste. Een kaartje voor Waalderpop kost ƒ5,-; kinderen tot en met 12 jaar mo gen gratis naar binnen. Het dorpshuis gaat om 20.00 uur open. Na het laat ste optreden blijft de bar nog een tijd open en hoopt de organisatie op een plezierige voortzetting van het feest. werken uitgevoerd van ondei S.P. van Leeuwen, Gerard Henk van Lijnschoten (onde pseudoniem Ted Huggens) enl Vlak. Voor mensen die thuis zijm harmonie- en fanfaremuziek m monumenten van toen en na muzikanten van nu hebben werken al enige maanden in sii Hoewel smaken verschillen li binnen de vereniging over heli meen de mening dat compoai Haan (die zelf bij de uitvoerins wezig zal zijn) een schitteren! moderne fanfaremuziek heeflifj verd. Het bestuur van KTF hal® gezien dat in de titel een linkn Texel zou zijn verwerkt, maarij! tistieke vrijheid bracht De Haais voor de naam "Virginia" te kiezen tevredenheid van het KTF legde de componist in zijn toefcN echter allerlei verbanden tussené Amerikaanse staat en ons waddeneiland. Het is mede te! ken aan de sponsoring door de meente Texel, de Rabobank Teu Teso dat KTF (en Texel) over dei zikale) wereld gaan, omdat op partij zowel als de partituur sta»'1 meld: Commissioned by "Komi Texels Fanfarecorps" (Netheit! on the occasion of its anniversery - Frank Meijer, conóJ. Na afloop van het jubileumcorc waarvan de presentatie in handt van Marieke Mast, volgt een ge» samenzijn, met gelegenheid tolt sen op de muziek van "The Buzz". De toegangsprijs bedo 5,00. Kaarten zijn in de voorvem (wellicht nog) verkrijgbaar bij Ms Classics, Weverstraat 32. In het 'Olijfblad' in de Wevers wordt woensdagavond stil ges bij de Grote Verzoendag Kippoer) voor alle joden in de we Er wordt een lezing gehouden, als thema 'Wat is de betekens deze dag voor Israël, voor de v> en voor ons persoonlijk'. De begint om 20.00 uur. (Advertentie) verschijnt iedere vrijdag in* Texelse Courant. Met o.a. de agenda, week enddiensten en artikelen.oif uitgaan, actief zijn, natuur!' cultuur. Er is voor een beperkt aants bedrijven ruimte om op dc! pagina te adverteren, i Informeer en/of reserveert de advertentieafdeling van* 'Zwtdrjltrit iW k"4- Het eerste Waalderpop trok vorig jaar veel oeiangsienenaen. (Foto arcniei ie*eise courant/ Spinbaan 6, Den Burg, telefoon 36 26 00, fax 3H1 E-mail: info@lenr.nl Leenhouts contact met Jumbo. 'In een aantal spellen hadden ze geen interesse, maar deze vonden ze wel interessant. Zoiets hadden ze nog met.' Leenhouts kreeg de opdracht om Jungle Race opnieuw te gaan tekenen. Dat was vrij bijzonder om dat zij daarmee zowel bedenker als tekenaar werd. Voor Leenhouts was dat geen probleem, omdat zij van beroep illustrator is. In mei van dit jaar werd het spel uiteindelijk geprodu ceerd in een oplage van vijftien duizend. Het is vervolgens in een Duitse, Franse en Nederlandse versie verspreid. Hoeveel er inmiddels ver kocht zijn, kan ze met zeggen. 'Rijk word je er met van. Dat is misschien alleen als je een spel als Monopoly hebt ontworpen.' Onder de afgewe zen spellen hoorden een komjnenspel en een toneelspel. Jolet Leenhouts en haar zoon Jonas met Jungle Race. Het spel dat Leenhouts vroeger voor haar zoon maakte, is door spellen- fabnkant JumbO OP de markt gebracht. (Foto Jeroen van Hattum) Kom, laat ik ze eens bellen, dacht Jolet Leenhouts uit Oudeschild zo'n anderhalf jaar geleden. Ze staat voor de bekende spellen- fabrikant Jumbo. Leenhouts had enkel zelfgemaakte spellen in de aanbieding en wilde weten hoe haar kansen zouden zijn. Morgen wordt het resultaat feestelijk ge presenteerd bij Intertoys aan de Stenenplaats in Den Burg. Jungle Race heet het spel dat Leenhouts gemaakt heeft. Bedoeld voor kinderen van vier tot ongeveer acht jaar. Maximaal vier kinderen kun nen het tegelijk spelen. Als aap, vo gel, krokodil en olifant moet elke spe ler zich op het bord een weg banen door de jungle. Onderweg moeten vruchten verzameld worden waar mee punten te verdienen zijn. Leenhouts bedacht het spel zo'n ze ven jaar geleden toen haar zoon Jo nas vier jaar oud was. 'Ik wilde iets voor hem maken waar geen cijfers aan te pas kwamen', vertelt ze. Waarom het een jungle werd, weet ze niet meer. De cijfers op de dobbel steen waarmee gegooid moet wor den, zijn vervangen door afbeeldin gen van een aap, vogel, krokodil en olifant. Gooit iemand een aap. dan kan hij slingeren door de bomen. Gooit iemand een krokodil, dan kan hij op het bord verder via het water. Is iemand aap en gooit hij opnieuw aap, dan moet hij nog even blijven hangen Bij het spel leren kinderen op die manier de weg te zoeken naar het einde van het bord. In het voorjaar van 2000 zocht Jungle Race is niet het eerste spel van Leenhouts dat in groten getale verspreid is. In de jaren tachtig maakte ze al eens een spel voor de Nederlandse Onderwijs Televisie. Dat spel, dat over vervoer ging, kon in de klas gespeeld worden. Verder is het bedenken van spellen vooral hobby. Voor haar werk maakt ze onder meer tekeningen voor schoolboeken, kin derboeken, ansichtkaarten en tijd schriften 'Ik maak bijvoorbeeld de cartoons voor het blad van de ANBO.' Van oorsprong is ze afkom stig uit Voorburg. Ze woonde in Am sterdam en een paar jaar geleden verhuisde ze naar Texel. Ze stu deerde aan de Rietveld Academie. Presentatie Leenhouts is morgen van 14.00 tot 17.00 uur aanwezig bij Intertoys om het spel uit te leggen. Het is er ook verkrijgbaar. Zoon Jonas vindt het wel leuk dat het spel, dat zijn moe der ooit voor hem maakte, nu op de markt is. Zelf spelen, doet hij het in middels niet meer. Daar is hij iets te oud voor geworden. De jarenlange inzet van Jan Bloem voor het Tesselhuus, het tehuis voor patiënten met een spierziekten, is de bestuurders van het district Noord- Hollands van de Lionsclub niet ont gaan. Zaterdagavond kreeg deze goedlachse Texelaar, al vele jaren voorzitter van het Tesselhuus, de fel begeerde Meivin Jones onderschei ding op de revers gespeld. Deze plechtige handeling werd verricht door districtsgouverneur Phientje Vinkenburg. Het uitreiken van de on derscheiding is beslist geen alle daagse gebeurtenis. Bloem is de eer ste Texelaar die deze eer te beurt is gevallen. Dat neemt niet weg dat hij het teveel eer vond. 'Het is toch van zelfsprekend dat je jezelf enige moeite getroost om het leven van de medemens die het minder heeft ge troffen wat zonniger te maken.' (Foto Gerard Timmerman) De Landelijke Fietsdag heeft zater dag op Texel slechts 45 deelne mers getrokken. Volgens de WV kwam dat mede door het slechte weer en het uitstel vanwege MKZ. Vorig jaar trok het evenement op Texel 120 deelnemers. Toen werd het in het voorjaar gehouden. De tocht was dit jaar gecombineerd met open dagen bij een aantal boerenbedrijven nabij Oosterend. Deelnemers aan de fietstocht kregen de adressen mee bij de routebeschrijving. Wim Timmer (Schorrenweg 43) merkte weinig van het tegenvallend aantal deelnemers. Hij kreeg tussen de 150 en 200 be zoekers over de vloer 'Daar zaten weinig vakantiegangers tussen, het waren meer Texelaars. Vooral aan het eind van de middag was het druk.' Hoeve Avanti kreeg zo'n 150 bezoe kers. Hoeve De Nes, waar deelne mers aan de fietstocht konden stem pelen, ontving zo'n 53 mensen. De VW in Den Burg was zaterdag het start- en eindpunt van de 28" Landelijke Fiets tocht op Texel. Foto Jemen ven Hattum

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 2