Sp°rt Surfers trotseren golven 'zo hoog als deltadijken' 'Cum Laude'voor proefschrift over koo I stof beg ra vi ng 6 Zwak Texel'94 ten onder tegen Limmen m w - - Toptijden tijdens twaalfde Texel Race A Big Six bietenrooimachine Grisnigt-Van der Sts .TEXELSE COURANT" Chaotisch ZDH verspeelt zege G-team laat punt in Oostzaan Folkseizoen start Voetbalprogramma Voetbaluitslagen Ponyclub KN RM DINSDAG 25 SEPTEMBER 2001 y-."* .\\\V Spectaculaire beelden tijdens de start van de Texel Race. (Foto Harry do Graaf) Surfers waren zaterdag een speel bal voor golven die zó hoog waren, dat ze soms zelfs de wind uit hun metershoge zeilen namen. Alleen de sterksten bleven over tijdens de twaalfde editie van de Texel Race, die de geschiedenis zal ingaan als spannend, sensationeel en vooral snel. De omstandigheden (noord westenwind kracht zes) waren optimaal.Winnaar Adri Keet zeilde het rondje in 2.11.34 uur, een top tijd waarmee hij voorgaande edi ties deed verbleken. Snelste Texelaar Klaas Jan van der Vis ver beterde het Texels record met ruim De 59 deelnemers, onder wie zes dames, gingen onder grote publieke belangstelling om half elf van start, traditioneel bij paal 9. Er stond een stevige branding, waar met elke zeiler doorheen wist te komen. Maar de 49 zeilers die geen materiaalpech had den, het goede zeil hadden gekozen en goed door de golven kwamen, troffen prima omstandigheden voor het 100 kilometer lange avontuur: een flinke bnes en veel zon. Maar het was wel hard werken. Zoals onder andere Texelaar Ron Broersma ondervond. 'Vooral het stuk tussen De Koog en de vuurtoren was zwaar. Golven zo hoog als Deltadijken. Als je naar be neden kwam, stond er even helemaal geen wind. En je kon even niets zien. Een rare gewaarwording. Op dat stuk heb ik me wel even afgevraagd: vind ik dit nog wel leuk?' Broersma kwam erdoor, maar anderen moesten afha ken. Zoals topsurfer Arie Schenk, wiens trapezehaak waarmee hij met zijn lichaam het zeil rechtop kan hou den, het begaf. De hoop dat hij het zeil met zijn armen in bedwang kon houden, bleek onder deze omstan digheden een illusie. Zwaar vermoeid moest hij afstapen. Ook anderen moesten afhaken omdat de omstan digheden zwaarder waren dan voor zien. Enkele deelnemers moesten de strijd staken omdat ze met tijdig over de beruchte ondiepten op de Wad denzee konden komen. Maar ande ren schoten ten oosten van Texel ra zendsnel vooruit. Uiteindelijk haalden 29 deelnemers de finish bij paal 9, in tijden waarvan ze tevoren niet had den durven dromen. Winnaar Adri Keet mag zich niet alleen winnaar van de Texel Race noemen, maar tevens Nederlands Kampioen Marathon. Van de zes gestarte dames slaagde alleen Aukje Meppelink uit Almere er in de wedstrijd uit te varen. Ze ein digde in een tijd van 3.35.28. Vermel denswaard is ook de prestatie van Adriaan van Rijsselberghe, met 17 jaar de jongste deelnemer. In een tijd van 2.41.34 ging hij als 16'over de finish. De spannende race was een opsteker voor de organiserende Wmdsurfclub Texel, die bij eerdere wedstrijden dit jaar vaak ongunstig weer trof. Radio Texel zorgde ervoor dat het evenement ook in de huiskamer goed was te volgen. Het publiek dat de fi nish op het strand afwachtte, werd getrakteerd op gratis vers gebakken vis en een spectaculaire demonstra tie kite-surfen (een combinatie van surfen en vliegeren) door Wouter Nicolaas en Evert Pronk. Uitslagen: 1Adrie Keet uit Oostzaan, tevens Nederlands Kampioen Mara thon (2.11.34), 2. Peter Heida uit Joure (2.13.41), 3. Ron Ruiter uit Heerhugowaard (2.14.19), Stefan van den Berg uit Hoorn (2.14.19), 5. Stefan Gideonse uit Veere (2.16.00), 9. Klaas Jan van der Vis (2.27.30), 16. Adriaan van Rijsselberghe (2.41.34), 22. Ron Broersma (2.57.55), 25. Gert Jan de Wit (3.05.45). Het tot nog toe ongeslagen team Texel'94 heeft tegen het lager ge klasseerde Limmen zondag de eer ste nederlaag van dit seizoen geïn casseerd. De gastheren speelden een klasse minder dan in voor gaande wedstrijden. De voetbalmiddag begon zo mooi. Toeschouwers konden voor aanvang genieten van de sprankelende klan ken van het aloude Koning Voetbal en in de beginfase van de wedstri|d was zelfs sprake van een gelijkopgaande strijd. Maar al spoedig werd duidelijk dat de gasten met waren gekomen om de broodnodige punten op het eiland te laten. In de 12* minuut kreeg Texel'94-spits Niels Dubbelt de bal goed aangespeeld door Marcel Ris, maar de anders zo sterk aan de bal zijnde aanvaller liet door lang treuze len de schietkans aan zich voorbij gaan. In de loop van de wedstrijd bleek dat de Texelaars een moeizame wedstrijd tegemoet zouden gaan. Het was aan het onzuivere spel van de thuisploeg te wijten dat de bezoe kers al vrij snel het initiatief namen. Met vastberadenheid drukten ze hun stempel op de wedstrijd. Na onge veer een half uur voetbal kwamen de gasten op een verdiende 0-1 voor sprong. De linkerspits van de gasten speelde de Texelse defensie knap uit en alleen voor doelman Bart Heer schap was het een koud kunstje de score voor zijn team te openen. Kort hierop werd Bart Oosterhof gewis seld voor Coen Timmer. Aan de rech terkant stond de invaller vaak ongedekt, maar hij werd door zijn ploeggenoten weinig in het spel be trokken. De eilanders trachtten de vijandelijke linie teveel door de mid den te doorbreken en juist daar ga ven de Noordhollanders weinig of geen ruimte weg aan hun tegenstan ders. De beste kans om tegen te sco ren kreeg Martin Koorn op slag van rust. Tot teleurstelling van de Texelse supporters faalde hij in de afronding. Een directe vrije trap van John List verdween kort hierop enkele meters naast de goal van de gasten. Meteen daarna floot de scheidsrechter voor het einde van de eerste helft. Na de thee werd de malaise voor Texel nog groter toen door een fout in de verdediging de rechterspits van Limmen het tweede doelpunt voor zijn ploeg kon laten aantekenen (0- 2). Texel'94 trachtte na deze mentale tik de bakens te verzetten en probeerde een tegentreffer te forcerenMaar de tegenstoten van de eilanders misten overtuigingen dreiging.'Niels Dub belt was nog het dichtst bij een tegendoelpunt in de 70' minuut. De keeper van de gasten verwerkte zijn inzet tot hoekschop. De counters van Limmen waren daar entegen levensgevaarlijk en de Texelaars mochten van geluk spreken dat de spitsen van de bezoekers en kele keren te nonchalant met de hun geboden doelrijpe kansen omspron gen. Ralph Koning had in de slotfase de pech dat zijn afstandsschot tegen binnenkant paal niet doeltreffend was. Na het eindsignaal kon de aan hang van de ploeg van Gerrie Plaats man concluderen dat drie kostbare winstpunten naar de overkant gin gen. ZDH heeft zondag op eigen veld te gen Zuidermeer een nieuwe kans laten liggen de eerste overwinning van het seizoen te boeken. Bij rust stond de thuisploeg met 1-0 voor en zag het er nog zonnig uit. Maar na de gelijkmaker ging er veel mis en kregen de gasten ruim baan, waarna de 2-4 een logisch gevolg was. Waar het aan ligt, is niet helemaal dui delijk, maar er lijkt op het moment weinig te lukken bij ZDH. Goede wil is er volop en ook het spel is af en toe best aardig. Geen van de drie tegen standers van dit seizoen had dan ook een makkelijke middag. Maar aan het eind van de wedstrijd stonden de Hoornders wél steeds met lege han den Zondag zag het er lange tijd veelbe lovend uit. Met wat meer aandacht voor de verdediging dan in voor gaande duels, speelde ZDH een de gelijke eerste helft. Het spel was ze ker niet hoogstaand. Daarvoor werd de bal te vaak zomaar richting de spitsen geschoten. Maar ondanks dat Zuidermeer een licht overwicht had. waren de Hoornders het meest kansrijk. Dat resulteerde in één doel punt van Bernard Ipenburg, die de bal uit een vrije trap op twintig meter af stand van het doel in de verste hoek schoot. De vrije trap was toegekend nadat linkerspits Sjoerd Oosterhof na een fraaie rush binnen het straf schopgebied ten val was gebracht door de keeper en de scheidsrechter ten onrechte niet voor een penalty had gefloten. Andere kansen werden onbenut ge- oi laten De grootste was voor Dekker, die de bal naast het schoot. Ook Ronald Biesboet dichtbij een treffer, maar zijn - uit een corner van S|oerd 0i hof - miste eveneens de goede ting. Na rust greep Zuidermeer het tief en sloop de onrust in het spe de Hoornders. De gelijkmaker^ op ongelukkige wijze tot stand, voorstopper Fedor van Elk de b rug speelde richting kf Christiaan Stolk, maar deze daai nelijk niet op had gerekend er van de aanvallers van Zuider van het misverstand profiteer Door steeds luidruchtiger op elk; mopperen, maakten de Hoornds zichzelf daarna onnodig m# Toch had Zuidermeer een nieuw in de rug nodig om op voorspra komen. Dat zetje werd gegeven Joop Rommets, die de bal bj voorzet weg wilde werken mas gelukkigerwijs steenhard achte eigen doelman kopte: 1 -2. Toe even later ook nog 1 -3 werd, te wedstrijd beslist. Erwin Klei bracht de spanning tien minuten tijd echter terug door de bal - oj wel identieke wijze als Ber Ipenburg vóór rust had gedaan een vrije trap langs de graas keeper te schieten: 2-3. Maai voor tijd maakte Zuidermeer ut counter aan alle onzekerheid einde: 2-4. Aan de Hoornders nude taak om de eerste punten te veroveren,» dat ze op de laatste plaats als sd schijf voor de andere teams gaan geren. De eerste kans dient zondag aan, wanneer in De Kon eerste derby van het seizoen o; programma staat. De wedstrijd tussen het G-team van Texel '94 en Meteoor G1 uit Oostzaan begon bijna een uur later dan gepland omdat thuisploeg Oostzaan de bus had gemist. En ook de hele eerste helft speelde de Oostzaan met een half team, omdat vier spelers pas in de tweede helft aanwezig konden zijn. Texel maakte van de kans ge bruik om de score tot 4-0 op te krik ken, door doelpunten van Martijn Verbeeke en Jos en Paul Bakker. Door een foutje van Jos Bakker werd het echter nog voor de rust 4-1Meer kansen aan de Texelse kant moesten blijven liggen. Na de rust werd met negen tegen negen verder gespeeld. Door fouten in de Texelse verdediging liep Mete oor de achterstand snel in. Chris Zijm kon een hoge voorzet met goed weg werken en liet de bal in eigen doel belanden. Paul Bakker wist de stand nog op 5-5 te krijgen, maar kort daarna maakte Meteoor het win nende doelpunt. Bij het verlaten van het veld kon Jos Bakker zich niet beheersen en raakte slaags met een speler van Meteoor. Dit leidde tot harde woorden in de kleedkamer, waarbij Ruud Heuving dreigde op te stappen als coach. Op de terugreis werd de zaak echter weer gesust. Volgend week speelt het G-team thuis tegen HOSV uit Opmeer. 'Een belangrijke stap vóóruit. Schokkend in wetenschap pelijke zin. We zijn nu ineens veel beter in staat om aan de hand van afzettingen onderzoek te doen naar het klimaat en klimaatsveranderingen in het verleden en de oorzaken daarvan'. Aldus NIOZ-directeur prof. Dr. Jan de Leeuw als hij het belang aangeeft van het onderzoek waarop de 31- jarige bioloog Marcel Kuypers maandag promoveerde aan de Universiteit van Utrecht. Dat onderzoek had een zoda nige wetenschappelijke kwaliteit en impact dat aan de pro motie het predikaat 'cum laude' werd gegevens. Niet alleen Kuypers zelf is daarop trots, maar ook de mensen van het NIOZ die hem terzijde stonden zoals Prof. Jan de Leeuw als promotor en Dr. Ir. Jaap Sinninghe Damsté als co-pro motor. Het onderzoek van Kuypers richtte zich op oorzaken en gevolgen van de opslag van koolstof die zich zo'n 90 miljoen jaar geleden we reldwijd in de oceanen heeft voor gedaan met als gevolg tijdelijk minder koolzuurgas in de atmo sfeer en dus een minder warm kli maat. Tussen 130 en 90 miljoen jaar gele den, een periode die wordt aange duid als het Krijt, was de aarde veel warmer dan tegenwoordig. Het was een broeikaswereld, waarschijnlijk als gevolg van de vulkanische uitstoot van enorme hoeveelheden koolzuur gas (C02). Het is die tijd waarin grote hoeveelheden plantaardige resten werden afgezet, die nu onze olie reserves zijn. Begraving Tijdens een aantal relatief korte pe rioden van elk enkele honderd duizenden jaren is het gehalte aan broeikasgas echter belangrijk minder geweest als gevolg van de begraving van massa's organische koolstof in de zeebodem. Zo'n begravingstijd was er ongeveer 90 miljoen jaar ge leden tijdens een periode van het Krijt die het Cenomaan-Turoon wordt ge noemd Uit onderzoek van chemi sche fossielen (chemische sporen die op de vroegere aanwezigheid van bepaalde organismen wijzen) van landplanten blijkt dat er toen een drastische verandering in de Noord- Marcel Kuypers (Foto Harry do Graaf) Afrikaanse plantengemeenschappen heeft plaatsgevonden. Binnen enkele tienduizenden jaren verdrongen plan ten die op een actieve manier de hoe veelheid C02 in hun bladeren verho gen, de tot dan toe dominerende, meer primitieve planten. Dat is vol gens Kuypers opmerkelijk omdat deze actieve, energie kostende ma nier om koolzuurgas vast te leggen met past in het broeikasklimaat van toen. Planten die actief C02 opslaan zouden dan juist in het nadeel moe ten zijn De promoverende biloloog concludeert dan ook dat de verande ring van het plantenbestand alleen is te verklaren door een plotselinge af name van het broeikasgas in de at mosfeer met 40 tot 80%. Zuurstofloos Er zijn aanwijzingen dat de begraving van zoveel organische koolstof in de oceaanbodem te maken heeft met veranderingen in oceaanstromingen. Daardoor werden bepaalde delen van de zee zuurstofloos, waardoor de af gestorven algen niet wegrotten maar zich ophoopten in de bodem. Andere onderzoekers menen dat de zuurstofloosheid van het water is ont staan door algenbloei. De aanwezig heid van chemische fossielen van fotosynthetische bacteriën die zon der zuurstof kunnen groeien, duiden erop dat op zijn minst het zuidelijke deel van de Noord Atlantische Oceaan al zuurstofloos was vóór de begravingperiode in het Cenomaan- Turoon, zodat algenbloei als oorzaak van verhoogde begraving van algen- materiaal waarschijnlijk is. Bewijzen daarvoor zijn gevonden bij onderzoek van afzettingen uit genoemde pe riode. Kuypers onderzocht ook waar de extra voedingsstoffen stikstof en fosfor, die nodig zijn voor algenbloei, vandaan kwamen en de rol die daar bij werd gespeeld door blauwgroene algen die uit de atmosfeer stikstof kunnen opnemen. Ook de rol van fosfaatrijk water dat omhoog kwam uit de diepere delen van de oceaan kreeg de aandacht. Dit verschijnsel is mogelijk veroorzaakt door verande ring van oceaanstromingen en die zouden weer te maken kunnen heb ben met het uit elkaar drijven van Afrika en Zuid-Amerika. Bij chemisch en microscopisch onderzoek bleek dat met alleen algen en bacteriën een belangrijke bron van organisch mate riaal zijn, maar ook archaea. Dat zijn ééncellige organismen zonder cel kern die naast bacteriën en andere organismen de derde grote onderver deling van het leven vertegenwoordi gen. De in Hunsel in Limburg geboren Marcel Kuypers volgde na zijn mid delbare school Hoger Laboratorium Onderwijs en een verkorte scheikun- deopleiding in Nijmegen. Hij ontliep de militaire dienst omdat die juist was afgeschaft, deed vrijwilligerswerk in het Natuurhistorisch Museum in Maastricht en begon vervolgens bij het NIOZ op Texel het onderzoek waarop hij nu is gepromoveerd. Het NIOZ droeg hem ook voor voor het cum laude-predikaat, wat betekende dat extra mensen (waaronder onaf hankelijke deskundige buitenstaan ders) werden ingeschakeld bij het beoordelen van zijn proefschrift 'Me chanismen en biochemische gevol gen van wereldwijde organische koolstof begravingsepisodes tijdens het midden Krijt'. Kuypers zet zijn onderzoek momen teel in ongeveer dezelfde richting voort bij het Max Planckmstituut voor Mariene Microbiologie in Bremen. Dat is betrokken bij een Europees project waaraan zeven instituten deelnemen, gecoördineerd door het NIOZ. In Question Plaza gaat eind oktober het folkseizoen weer van start. Tot en met eind maart wordt maandelijks een concert gegeven door in totaal zeven bands uit Canada, Engeland, Schotland en Ierland. Oude beken den, als Allan Taylor en Show of Hands, maar ook nieuwe bands als Mad Pudding enTintean. De concer ten worden allemaal op donderdag avond gegeven en beginnen om 20.30 uur. De toegang bedraagt ƒ20,- een passepartout voor de hele se rie kost 120,-. Kaarten zijn vanaf nu verkrijgbaar bij hotel De Lindeboom en bij Nauta Boek. Vooraf reserveren voor een bepaald concert kan door overboeken van het verschuldigde bedrag plus ƒ1,50 reservermgs- kosten op rekeningnummer 594643341tnv. Folk on Texel, onder vermelding van naam en adres, het bedoelde concert en het gewenste aantal kaartjes. De kaarten worden dan zo snel mogelijk thuisgestuurd. Uiteraard zijn ook op de avonden zelf kaarten verkrijgbaar. Het programma voor het komend seizoen luidt als volgt: 25 oktober: Mad Pudding uit Canada; 22 novem ber: Allan Tayor uit Engeland; 16 de cember: Iron Horse uit Schotland; 10 januari: Show of Hands uit Engeland; 31 januari: John Wright Band uit Schotland; 14 februari: Tannahill Weavers uit Schotland; 21 maart: Tintean uit Ierland. Zaterdag 29 september Den Helder A1 - Texel'94 A2 14.30 SVAP'74 B1 - Texel'94 B1 14.30 De Koog B1 - BKC B2 13.45 O'end C1 - BKC C3 13.45 Texel'94 C2 - VZV C1 13.30 Den Helder D5 - O'end D1 12.30 JVC D4 - Texel'94 D3 11.00 Flevo D1 - Texel'94 D4 11.00 BKC D1-Texel'94 D1 11.00 JVC E1 - Texel'94 E1 11.00 Texel'94 D2 - ZAP Dl D2 11.45 Texel'94 G1 - HOSV G1 13.30 Texelse pupillencompetitie Texel'94 E5 - ZDH E1 9.45 Texel'94 E6 - Texel'94 E7 9.45 SVC E1 - SVO E3 9.45 Texel'94 E8 - Texel'94 E4 9.45 Texel'94 F1 - Texel'94 F2 9.45 SVO F2 - De Koog F1 9.45 SVO F1 - Texel'94 F3 9.45 Texel'94 E2 - SVC D1 10.45 De Koog D1 - ZDH D1 10.45 SVOE2-SVOE1 10.45 Texel'94 E3 - De Koog E1 10.45 Zondag 30 september DTS 5 - Texel'94 3 12.00 Strandvogels 1 - O'end 1 14.00 De Koog-ZDH 14.00 Westfriezen 2 - Texel'94 2 11.45 O'end 2 - Den Helder 6 12.00 Vesdo 3 - O'end 3 12.00 Texel'94 4 - Watervogels 3 12.00 Texel'94 A1 - Con Zelo A1 12.00 Zaanlandia - Texel'94 14.00 Recreanten De Waal - Texelse Boys 10.30 De Cocksdorp - Texel'94 10.30 Zaterdag 22 september Texel'94 B1 - DWOW B2 2-1 JVC B3-De Koog B1 2-1 Den Helder C2 - Texel'94 C1 1-12 Texel'94 C3 - Schagen C2 2-4 Texel'94 D1-SRC D1 2-2 Oosterend D1-ZAP D1 9-1 VIOS D2 - Texel'94 D2 Texel'94 D3 - BKC D3 16-0 Texel'94 D4 - JVC D5 2-2 Texel'94 E1 - HCSC E1 6-2 Meteoor G1 - Texel'94 G1 6-5 SVC D1-ZDH D1 De Koog E1-SVO E1 SVO E2-Texel'94 E3 SVO E3-Texel'94 E6 Texel'94 E7-Texel'94 E8 Texel'94 E4-Texel'94 E5 SVO F1-SVO F2 SVC F1-Texel'94 F1 Texel'94 F2-De Koog F1 Zondag 23 september Texel'94 - Limmen Texel'94 2 - Blokkers 2 Texel'94 3 - VZV 4 SVS Duinrand S. 3 - Texel'94 Oosterend-Knollendam ZDH-Zuidermeer Callantsoog 3-Oosterend 2 Oosterend 3-Con Zelo 5 Wiron A1 - Texel'94 A1 Recreatievoetbal SVO-SVC ZDH-De Waal De Koog-Texelse Boys Ponyclub De Kleppertjes start p oktober met nieuwe groepen. Zo in de zaterdag- als de woenso middaggroep is ruimte voor nia leden. De ruiters krijgen weké van een gediplomeerd instructs in dressuur en springen in ma"> Akenburg. Kinderen met een pony van de manege kunnen een half jaar lid worden. Aanmë voor een proefles kan bij Mariar der Geest, tel. 310216. G-voetbal Meteoor-Texel'94 12.00 Texelse pupillencompetitie De Koog Dl-Texel'94 E2 4-2 ZONDER O REDDEN WE HET NIET. KONINKLIJKE NF.DF.RI.4NDSE REDDING MAATSCHAPPIJ TEI. 02S5 'j10 <01 WWWKNRM.NL 1 r- - V 1. V. 'XViW 10 Het moet wel gek gaan wil het met de suikerbietencampagne dit jaar nog spaak lopen. Gisteren presenteerde loonwerkcombinatie Van der Star- Grisnigt een uiterst geavanceerde nieuwe oogstcombinatie. De Big Six van fabrikant WKM dankt de naam aan de zes grote wielen onder de imposante machine, waardoor sprake is van een optimale gewichts verdeling. 'In vergelijking met andere rooiers is de bodemdruk per vier kante centimeter het laagst. Door de gewichtsverdeling wordt het land keurig vlak achtergelaten en wordt er niets stuk gereden.' Om de machine nog iets te perfectioneren, monteer den de loonwerkers er zelf brede banden (80 cm) onder, die met lage druk kunnen rijden. Met het afleveren van schone bieten wordt bespaard op transport- en reinigingskosten en daarom is de 6-rijïge rooier uitgerust met vier zogeheten reinigingszonnen en axiaalrollen, waardoor het per tage grond en andere verontref' laag blijft. Jan Grisnigt: 'We dl met deze machine voor de Te1 landbouwers de juiste aankofl hebben gedaan. Ook onder omstandigheden zal deze rw het niet snel opgeven. Op de wordt de Big Six getest op I*1' van Van der Star in Eigrland. (Foto Get** t**

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 6