zoto's ontwikkelen in de slaapkamer GAK-bungalows worden vervangen Wel een jubileum maar geen taart ]ia Kuip:Niet alleen kwestie n heen en weer varen Velke commissaris kiezen aandeelhouders van Teso? Jan de Leeuw: Blij verrast met doelstelling van Teso' John Zuidema dertig jaar in bakkerij .TEXELSE COURANT European Summer Academy week lang op Texel Dansen Fotografie Beeldhouwen Video 6 van de 10 mensen met diabetes overlijden aan hart- en vaatziekten Oo irgadering van Teso in 2000 ont- ond er veel commotie toen bij de verkiezing van commissaris rry Ran bleek dat de enige genkandidaat (P. Ferhman), geen ikele binding had met Texel of de erdienst en zelfs geen aandeel- DINSDAG 25 SEPTEMBER 2001 >ns de aandeelhouders houder was. Komende vrijdag, als wordt gestemd over een opvolger voor de vertrekkende commissaris Lia Vonk, hebben de aandeelhou ders de keus uit twee serieuze kan didaten: oud-Texelse Ria Kuip en NlOZ-directeur Jan de Leeuw. Ria Kuip (april 1950), dochter van nk Kuip en Hanna van Heer- iarden, groeide op in De Koog. Ze orliep de HBS in Den Burg. waar- se or ze in 1967 met succes eindexa- iao si deed en wilde graag de journa- lek of het uitgeversvak in. Om zich lotjrop voor te bereiden studeerde ze de Universiteit van Amsterdam liticologie en macro economie. Na ar opleiding deed ze een paar jaar irnalistiek werk. onder andere bij Haagse Post en De Tijd. Vervol- nswerd ze benoemd tot hoofdre- cteur van één van de vak- Ischriften van VNU Business iblications. Een baan als manager deze uitgeverij vormde de vol- nde stap in haar carrière. In 1986 ïd ze gevraagd om als organisatie- viseur bij Boer en Kroon Manage rs consultancy aan de slag te an. Vervolgens werkte ze zes jaar directeur van het Cebuco, de irketingorgamsatie van de Neder landse dagbladen, alsmede enkele jaren als directeur van het Financieele Dagblad. Haar laatste wapenfeit is de start van een eigen onderneming, die ze per 1 januari heeft opgericht. Het bedrijf Cure4Care omvat een elektro nisch platform (internetsite) voor de medische wereld, dat zich richt op huisartsen, specialisten en zieken- huismanagement. Dat ze gehoor heeft gegeven aan het verzoek zich kandidaat te stellen als commissaris van de Texelse veer dienst, heeft meerdere redenen. 'Ik heb mezelf afgevraagd of ik een bij drage kan leveren, er iets van kan le ren en of ik het leuk vind. Alle drie vra gen heb ik positief beantwoord. Uit een gesprek met de zittende com missarissen is me duidelijk geworden met wat voor zaken de organisatie te maken heeft en krijgt en welke func ties de veerdienst heeft. Het is met alleen een kwestie van heen en weer varen, Teso is er voor de Texelaars en de toeristen. Het is interessant om je te verdiepen in de vraag hoe het be drijf met deze twee componenten omgaat. En het is mooi om in toezichthoudende zin hierover mee te mogen denken. Verder heb ik een sentimentele band met Teso. Uit de overlevering heb ik begrepen dat mijn grootvader, Cornells C. Kuip, zich destijds zeer actief met de oprichting heeft bemoeit. Binnen de familie had den we één aandeel, maar dat is he laas aan mijn neus voorbij gegaan. Maar het blijft een langgekoesterde wens er nog eens eentje te bezitten. De band met Texel is nog stevig. De helft van mijn broers en zussen woont er en we hebben er een vakantiehuis.' 'jj eldhouwen in de tuin, monteren 3!™te woonkamer en foto's ontwik ten in de slaapkamer. Een deel vakantiecentrum Dennenoord is afgelopen week de locatie van European Summer Academy, rt (#'n 120 mensen uit diverse landen Zt Europa deden er aan mee. nsi nie nweek lang waren zij bezig met eke nsen, filmen, internetten, beeld- ten uden, schilderen of een andere nan latieve bezigheid. Dat gebeurde n k oral op of in de buurt van Dennen- in i rd waar de Zomeracademie een mi ilhuisjes gehuurd had. Zo was één huisjes ingericht als montage voor de filmers en in een ander was de slaapkamer tijdelijk tot donkere kamer om te ontwikkelen. Ook in de sporthal werd een deel van de acti viteiten afgewerkt. De deelnemers kwamen uit onder meer Nederland, Duitsland, Letland, Slowakijke, Italië en Engeland. Twee kwamen zelfs uit Roemenie en Wit- Rusland. Nagenoeg allemaal volgen ze volwassenenonderwijs in hun ei- Prof. Dr. Jan de Leeuw (januari 1944) heeft een indrukwekkende weten schappelijke staat van dienst, die overigens te lang is om in dit artikel geheel weer te geven. Aan de Univer siteit van Amsterdam in zijn geboor testad studeerde hij af als scheikun dige, waarna hij promoveerde op een proefschrift over sterofden (hormo nen). Samen met een groep andere promovendi onderzocht hij de moge lijkheid tot het maken van een anticonceptiepil voor mannen. Dat lukte niet, maar het onderzoek le verde wel bruikbare informatie op. Daarnaast volgde De Leeuw een stu die microbiologie en elektronica en technologie. Zijn eerste buitenlandse werkervaring deed hij op bij een chemiereus nabij München in Duits land. Macabere anekdote is dat hij in die periode bivakkeerde in een ge bouwtje in een bos. 'Ik heb er altijd goed geslapen, maar toen ze me achteraf vertelde dat ook ene meneer Hitier er had verbleven, vond ik dat naderhand toch niet zo'n leuke ge dachte.' De Leeuw bleef studeren en voorzag in zijn onderhoud door daarnaast te werken. Zo liet hij zich inhuren door de Technische Universiteit in Delft, om leiding te geven aan de onderzoeksgroep Organische Geochemie, waarin aan de hand van bestudering van sedimenten klimaat onderzoek wordt gedaan. De TU wilde De Leeuw zó graag hebben, dat hij wegens onmisbaarheid zelfs met in militaire dienst hoefde. Het onder zoek nam grote vormen aan, evenals de groep, met als resultaat een beter inzicht in het klimaat, waardoor dit ook beter is te voorspellen. In Los Angeles bestudeerde hij maanstenen en gedurende zijn ver blijf aan de Amerikaanse oostkust, waar hij ook op andere universiteiten actief was, deed hij ook onderzoek naar drinkwater en milieu In Austra lië onderzocht hij de koraalkust aan de oostkant van dit werelddeel. Toen zijn onderzoeksgroep aan de TU in 1993 naar het NIOZ verhuisde, kwam De Leeuw op Texel terecht. 'Welis waar een eiland, maar wetenschap pelijk gezien juist niet. In Delft waren we veel geïsoleerder.' Op Texel flo reerde de onderzoeksgroep Marien Biologische Geochemie als nooit te voren. Bij het NIOZ bekleedde hij in 1995 de post van directeur ad inte rim, om kort daarna tot directeur van het instituut te worden benoemd. De Leeuw is sinds vijf jaar lid van de Koninklijke Nederlandse Academie voor Wetenschappen, de kwaliteits bewaker van de Nederlandse weten schap. De 200 leden van deze aca demie geven sturing aan de wetenschap in ons land. Toen hij werd gevraagd zich kandi daat te stellen voor het commissa riaat van Teso, koesterde hij eerst bedenkingen. 'Ik dacht dat de veer dienst tot doel had winst te maken. Commerciéle instellingen moeten er zijn, maar ik heb er niets mee. Ik was daarom blij verrast toen bleek dat het optimaliseren van het vervoer tussen Texel en Den Helder de doelstelling is. Net als het NIOZ geen winstoog merk dus en daar kan ik me goed in vinden.' De vraag is wat De Leeuw denkt te kunnen toevoegen aan Teso. 'Een flinke dosis boerenverstand. En ik denk dat ik een bijdrage kan leve ren aan een aantal belangrijke beslui ten over zaken die in de toekomst moeten worden gerealiseerd. Boven dien is de veerdienst actief in een omgeving die ik goed ken. Natuurlijk heeft het NIOZ ook belang bij een goede veerdienst, maar dat geldt voor elke Texelaar. Ik zie het commis sariaat zeker niet als een mogelijk heid om de belangen van het instituut veilig te stellen.' De Leeuw is geen aandeelhouder. Wegens een belang rijke reis naar Indonesië, waarvoor de afspraak als stond vóórdat hem werd gevraagd kandidaat te staan, kan De Leeuw vrijdagavond niet aanwezig zijn. Opleidingscentrum Ter Aa in Hel mond aan de beurt om de Europese Zomeracademie te organiseren. De organisatoren kozen voor een waddeneiland omdat water het cen trale thema was. 'In eerste instantie hadden we naar Ameland willen water, maar zij drinken toch veel mi neraalwater. Daarover hebben we gesproken.' Prins Willem Alexander, promotor van goed water management, was uitgenodigd om de week te openen. 'Hij kon niet, maar hij heeft ons wel een heel mooie gen land. Een centrum voor volwassenenonderwijs in Duitsland organiseerde vijf jaar geleden voor het eerst de Zomeracademie. Achter liggende gedachte was dat geza menlijk bezig zijn onderling begrip en een betere verstandhouding teweeg zou brengen. Dit jaar was het Regionaal gaan, omdat dat lekker ver weg lag', vertelt organisator Henk Graat, 'maar dan zou het te moeilijk worden om een dagje naar Amsterdam te gaan. Toen hebben we voor Texel gekozen Aan het begin van de week gaven de deelnemers presentaties over hun landen. 'Daar werd onder meer ge sproken over watergebruik', vertelt Graat. 'In Roemenië is het bijvoor beeld gebruikelijk dat er maar een paar uur water is. Fransen daarente gen hebben wel normaal stromend brief gestuurd', Paul de Krom. 22-jarige Dace Macijevska uit tend zou meedoen aan de work- dansen Zou meedoen. Het toekijken. 'Ik ben gevallen tij- het fietsen, waardoor ik mijn tel geblesseerd heb. Er stopte le- idvoor mij en dat had ik te laat in gaten.' Ze was één van de zes fnemers uit Letland. Tijdens de *zat ze in huis met drie mensen Duitsland en twee uit Nederland, i fel begin waren we niet zo close, [31 iar daarna werden we een beetje "familie.' Ze spraken af dat ieder pes avond zou koken. Het werden eitj sla's en rijst. Zelf was ze als laat- de" !aan de beurt. Wat ze ging maken. Te> s,ze nog niet. «ja Letland volgt ze een opleiding jr Wtelijke ordening. Van Texel had ze pa: *)nooit gehoord. Ze had echter niet de 'gevoel dat ze een andere wereld iel ""en stapte. 'In Letland hebben we zee hoor.' De week is haar, on- teLs de blessure, goed bevallen. 'k hebben veel gesproken over fa- *e, vrienden en bijvoorbeeld vrije- 'sbesteding.' Aandachtig bekijkt de 22-jarige Simon Martin uit Duitsland de nega tieven van een stel foto's die hij ge maakt heeft. Een week lang is hij, samen met de andere fotografie- deelnemers, op pad geweest. Hon derden foto's heeft het opgeleverd. Foto's van het thema water, maar ook van de andere deelnemers. 'We heb ben alle andere workshops gefoto grafeerd.' Een slaapkamer in het zomerhuisje is ingericht als donkere kamer. 'Hier ontwikkelen we zelf de foto's. De eer ste dag van de week hebben we ge leerd hoe we dat moeten doen.' De zwartwit afdrukken liggen verspreid door het hele huisje. Voor Martin is het allemaal nieuw om te doen. Hij werkte vier jaar in een staalfabriek, maar besloot verder te leren. Hij volgt een bijspijker-opleiding om te kunnen studeren. 'Ik weet nog met precies wat ik wil studeren, maar ik wil wel iets met mensen doen.' Tijdens de Zomeracademie heeft hij vooral zijn spreekvaardigheid Engels kunnen verbeteren. Niet alleen de 37-jarige Hennie Panhuijzen maakte afgelopen week uit hoe haar beeldhoudwerk zou wor den, De breuklijnen in haar steen speelde ook een rol, althans zoals het zelf verwoordde. 'Je maakt het niet alleen. Schiet er opeens een stuk steen af, dan gaat het kunstwerk in een andere richting dat jij wilde', klonk het filosofisch. Met een veiligheidsbril voor de ogen was ze bezig in de tuin van een van de zo merhuisjes. Met beitels en slijptollen bewerkten beeldhouwers dagelijks hun marmeren klompen. Panhuijzen deed voor de tweede keer deed ze mee aan het Zomeracademie. 's Avonds volgde ze nog een workshop Hawaaiiaans lichaamswerk. 'Dat zijn een soort vliegoefeningen die je maakt. Het was goed om je te con centreren.' Ze woont in Frankrijk, maar volgt aan het ROC in Helmond een opleiding sociaal pedagogisch werk. Tijden de zomeracademie heeft ze haar Engels weer kunnen opvijze len. Op de computer bekijkt de 19-jarige Monique Weiter uit Helmond beelden die de deelnemers video hebben ge maakt. Aan een korte misdaadfilm hebben ze gewerkt. Af was hij niet na een week, maar ze waren er wel in tensief mee bezig. Ze spreekt met De sloop van de oude bungalows was vorige week In volle gang, maar tegelijkertijd werd met de bouw van de nieuwe al een begin gemaakt. De acht vakantiebungalows die het Gemeenschappelijk Administratie Kantoor (GAK) in 1959 liet bouwen aan de Pelikaanweg, worden ver vangen door tien nieuwe. Per 1 juni volgend jaar moeten ze gebruiks klaar zijn. Het GAK gaf ontwerp en uitvoering volledig in handen van Texelse ondernemers. Hoewel de huizen in de loop der ja ren werden gemoderniseerd en uitge breid tot 70 m2, voldeden ze niet meer wat betreft kwaliteit en indeling. Bovendien leden ze duidelijk onder de tand des tijds, wat reden was om van lapwerk af te zien en tot volledige vervanging over te gaan. Architect Jan Koorn maakte een 'speels' ont werp en het gemeentebestuur kende de gebruikelijke 25% uitbreiding toe om de kwaliteitsverbetering econo mische basis te geven. Bouwbedrijf TEBO nam de uitvoering ter hand met Tatenhove als sloper van de oude huizen en aanlegger van de bestra ting met aanverwante infrastructuur. Peter Jan Kuip uit Oudeschild treedt op als bouwbegeleider. Net als de oude huizen zullen ook de nieuwe in één laag worden uitge voerd, met plat dak. Ze bevatten een woonkamer met open keuken, drie slaapkamers en een badkamer met ligbad. Eén van bungalows is ge schikt voor gebruik door invaliden. De bungalows zijn uitsluitend be stemd voor medewerkers van het GAK. De verhuur wordt dan ook in tern geregeld en de huizen worden dus met aangeboden via de VW of andere bemiddelaars. Het GAK exploiteert ook elders recreatieparkjes voor zijn medewer kers. In Renesse is een terrein met acht bungalows, op Ameland staan er vier en ook in het buitenland zijn enkele onderkomens. De belangstel ling voor de huisjes op Texel is vanaf het begin overstelpend geweest. 'We zijn dan ook blij met de uitbreiding', zegt mevrouw W. Giese van de afde ling personeelszaken van het GAK. vertelt organisator Hij begon met het schoonmaken van platen. Inmiddels is bakker John Zuidema de nestor van het gezelschap bij bakkerij Timmer in Den Burg. Vrijdag is hij er dertig jaar in dienst. Ooit haalde hij thuis een stormlamp om het brood te kunnen afbakken. 'De stroom was uitgevallen in de bak kerij, maar de oven was nog warm genoeg van zichzelf. Ik heb toen thuis de lamp gehaald om het hier toch verder af te maken.' Het is een van de ik kon beginnen met het schoonma ken van platen.' Zuidema werkt vooral 's nachts en in de ochtend. In het hoogseizoen be gint hij om 1.30 uur met kneden van deeg. Buiten het seizoen kan hij een uurtje later beginnen. In drie grote kneedmachines wordt het deeg voor bereid Machinaal worden er hompen van gemaakt die vervolgens op grote stellages de oven in gaan om gebak ken te worden. 'Die stellages worden in de oven een stukje opgetild, waar door ze draaien. Na het bakken kan ben 's middags vrij, dus dan slaap ik een paar uurtjes en 's avonds slaap ik er nog een paar. Ik doe dat al ja ren, dus ik ben het gewend.' In de zomer, als het mooi weer is, wil de middagslaap er nog wel eens bij in schieten. 'Dan ga ik vliegeren of surfen, maar dan ga ik 's avonds wel om zeven uur naar bed. Of ik slaap 's middags als het dertig graden is lek ker in de tuin.' Hoewel hij tussen het brood staat, schiet een ontbijtje er vaak bij in. 'Meestal pak ik een banaan en een bak koffie.' Vroeger wilde hij met z'n collega's ook nog wel eens een fnetje halen na het bakken. 'Kwamen we om half tien 's morgens in het café en dan vroegen we of het vet al warm was. Dan zag je toensten soms net aan de koffie gaan en dan zaten wij aan een biertje. Maar ja, dan had je al wel een hele nacht gewerkt.' Met Parten Water speelden de deelnemers ook parten. Met bakken kwam het thema afgelopen week omlaag. 'En de eer ste dag deden ook de waterleidingen het niet', vertelt Graat. Het dagje Amsterdam werd ook bepaald door de regen. 'Dat was niet lekker meer, die dag is helemaal verregend', zegt De Krom, Tijdens de week werd ook aandacht besteed aan de aanslagen in de Verenigde Staten. 'We hadden er nog aan gedacht om het thema aan te passen, maar dat hebben we niet gedaan. Wel is er over gespro ken. Onder de deelnemers waren ook moslims.' Een aantal deelnemers zorgde nog voor geluidoverlast. Dat werd niet door iedereen in het vakantiecentrum op prijs gesteld. Zaterdagavond werd de Zomer academie afgesloten met een pre sentatie van alle workshops in de sporthal van Dennenoord. Veel tijd was weggelegd voor de theatergroep die een voorstelling hield waarin wa ter centraal stond. Er was verder vooral veel applaus voor elkaar. En voor de paar Texelaars die gekomen waren. Dertig jaar is John Zuidema in dienst bij bakkerij Timmer in Den Burg. anekdotes uit de 30-jarige loopbaan van Zuidema bij bakkerij Timmer. Hij begon er als 17-jarige. 'Daarvoor had ik een half jaar bij een zuivelfabriek gewerkt, maar dat beviel niet. Daarna werkte ik een seizoen bij een andere bakker in De Waal, totdat een vriend zei dat ze hier iemand zochten. Nou hese stem. Een beetje het gevolg van zonder jas van huisje naar huisje lo pen. Haar Engels vindt ze sterk ver beterd. 'Vorig jaar in Italië kon ik met goed uitleggen wat ik wilde. Nu ging dat wel.' Gesprekken leverde nieuwe inzichten op Zelfs in de kleinste din getjes. 'In een café kregen we spe culaas bij de koffie. De Duitsers ver telden dat ze dat alleen met Kerstmis krijgen. Dat wist ik niet.' Ze ontbeet 's morgens gezamenlijk met haar huisgenoten en gezamenlijk deden ze ook de boodschappen. Ze deed voor de tweede keer mee. 'Ik zag ook veel bekenden van vorig jaar.' Contact had ze de daar het afgelopen jaar niet echt mee gehad. Ze volgt een oplei ding sociaal pedogagisch werk aan het ROC in Helmond. je de stellages zo het magazijn in rij den.' In het begin van zijn loopbaan maakte hij het anders mee. 'Dan moest je nog in de buurt van de hitte van de oven de broden uit het blik til len.' De blikken werden meteen hou ten schep in de oven geschoven. Slapen Slapen doet hij vanwege zijn werk zowel 's middags als 's avonds. 'Ik (Foto Jeroen van Hartum) negen collega's staat hij in de bakke rij. Veelal mensen die er al meer dan tien jaar werken. 'We zijn dus aardig op elkaar ingespeeld.' Dagelijks in de bakluchten staan, blijkt niet ten koste te gaan van de eetlust. 'Ik weet dat het goed is', zegt hij droogjes. Een taart hoeven zijn collega's vnjdag voor zijn jubileum niet te bakken. Zuidema is dan met vakantie. 'Maar we vieren het later nog wel een keer.' Dit is een van de mogelijke gevolgen van diabetes (suikerziekte). Oogproblemen en minder goed werkende nieren zijn andere complicaties. Onderzoek moet een oplossing brengen voor diabetes en bijkomende complicaties. Geef dit onderzoek dat extra zetje in de rug. Diabetes Fonds Nederland Amersfoort. Tel. (033) 46 22 055. GEEF VOOR DIABETES - GIRO 5766

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 7