30 km-gebieden in alle dorpen lelastingschuld nekslag voor 't Gouwe Boltje John Smit maakt film over VOC (j roen ^warL-J'exels het harL, Drijver wél schuldig Pootaardappelen oogsten met ouderwetse spierkracht Aanleg inritten begint maandag ailliete bakkerij draait voorlopig wel door Uitspraak rechtbank Alkmaar Kokkelvissers TEXELSE^COURANT Mets Mishandeling in skatepark Getuigen gezocht van aanrijding Onder de pomp Beursplein bergt nbemand bootje inelheidscontroles Afscheid smid KUK OP PAGINA 4 fEXELSE COURANT Ivertenties/abonnementen/bezorging: inbaan 6 91 MC Den Burg eloon 0222 - 36 26 00 - telefax 0222 - 31 41 11 nail: info@lenr.nl fschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45, Den Bura telefoon 0222 - 36 26 20, fax 0222 - 32 30 do e-mail: redactie@texelsecourant.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 of 06-22 14 02 75 Losse nummers 1,80 0,82, abonnementsprijs 63,- 28,59 per half jaar. Jachtopzichter Ed Drijver heeft op 19 november 1999 wel degelijk fa zanten uitgezet. Dat oordeel velde rechtbankpresident A. van der Perk van de Alkmaarse rechtbank, die Drijver woensdag in hoger be roep conform de eis veroordeelde tot een boete van ƒ1000,-. Of met dit vonnis een eind komt aan deze geruchtmakende zaak is niet waar schijnlijk. Drijvers advocaat Chr. Boekhoff zal tegen het vonnis in cassatie gaan. Met het vonnis vernietigde Van der Perk de uitspraak van de kantonrech ter in Alkmaar, die de beschuldiging dat Drijver fazanten had uitgezet met bewezen achtte. Maar de Alkmaarse rechter kwam op basis van meerdere argumenten tot een tegengesteld oordeel: 'Drijver is eigenaar van de enige auto die zich in het bewuste jachtgebied bevond, er werden verse banden- en voetsporen gevonden en de politie zag hem uit zijn auto stap pen. Verder werden in zijn auto juten- zakken gevonden waarin, afgaande op de geur, fazanten hadden geze ten. Het is uitgesloten dat iemand anders de fazanten heeft uitgezet', concludeerde Van der Perk. die de zaak hoog opnam. Hij noemde het vergrijp 'extra ernstig' omdat Drijver de Jachtwet als Buitengewoon Opsporingsambtenaar (BOA) had overtreden. De rechter zei wel aan te willen nemen dat Hans Nieboer en Reijer Dijker wrok koesteren jegens Drijver, maar dat is volgens de rech ter geen reden om aan de integriteit van de Texelse politiemannen te twij felen. Anders dan bij eerdere rechtszittin gen over deze zaak. die veel publieke belangstelling trokken, stond Drijver (afgezien van vertegenwoordigers van de pers) er nu alleen voor. Zicht baar verontwaardigd hoorde hij het vonnis aan. Ook zijn advocaat, die te laat arriveerde om de rechter te ho ren spreken, was woedend. 'Onbe grijpelijk', was zijn reactie. Mocht het gerechtshof in Amsterdam zich over de zaak buigen, dan zullen met zo zeer de feiten worden beoordeeld, maar wordt gekeken of de juridische procedure correct is doorlopen. Kokkelvissers vinden dat de Vereni ging Natuurmonumenten hen te snel heeft beschuldigd van het clandes tien vissen in het natuurgebied ten noordoosten van Texel. Volgens de vissers bestaat grote onduidelijkheid over de begrenzing van het verboden terrein, dat eigendom is van de vere niging. 'We hebben gevist in het ge bied dat Natuurmonumenten pacht, zoals we dat al jaren doen, mét ver gunning. Alleen Natuurmonumenten hanteert ineens een andere grens. De bordjes zijn willekeung neergezet. Pagina 5 (Advertentie) (jna ^wanjjixrli to Wit. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: drogisterij parfumerie NEE- sticker maar wel geïnteresseerd^ Folder verkrijgbaar op Spmbaan 6. lERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11616 den geminderd, wordt een verhoogd plateau gemaakt, gemarkeerd met paaltjes en een 30 km-bordje In de buitendorpen geldt het maxi mum van 30 km voor de hele dorps kom, afgezien van enkele uitzonderingsituaties waaronder de Dorpsstraat van De Koog die pas halverwege overgaat van 50 naar 30 kilometer en het Bolwerk in Oude- schild. De inritconstructies vallen dus samen met de komgrens waar het naambord van het dorp staat en waar tot dusver 50 km mocht worden ge reden In Den Burg worden alleen de woon wijken 30 kilometer-gebied. De grens wordt gevdrmd door de ringweg Bernhardlaan-Emmalaan-Beatrix- laan. De woonstraten die op deze ringweg uitkomen worden dus voor zien van een inritconstructie, met uit- Lees verder pagina 5 Een 16-jarige jongen uit De Waal heeft gisteren aangifte gedaan van mishandeling in het skatepark in Den Burg. De jongen was samen met twee andere jongens aan het skateboarden toen een groep van ongeveer 20 jongeren aan kwam lo pen. De jongens pakten het skateboard van het slachtoffer af en gooiden het weg. Toen de jongen zijn eigendom terugpakte werd hij gesla gen en geschopt. Ook beide andere jongens kregen klappen. De politie stelt een onderzoek in. Een tot nog toe onbekende bestuur der van vermoedelijk een auto of een bromfiets is zaterdagmiddag op de Bosrandweg bij De Koog tegen een geparkeerde auto gebotst. Na de aanrijding maakte de veroorzaker zich uit de voeten. De geparkeerde auto raakte flink beschadigd. Gezien de bloedsporen die werden aange troffen op de plaats van het ongeval, moet de bestuurder gewond zijn ge raakt. Eventuele getuigen wordt ver zocht contact op te nemen met de politie, tel. 0990-8844. 'tordr het na die affaire met Ed teen ti/d voor een nieuw uitzet- ^gsbeleid voor fazanten? Ach, zelfs het Koninklijk Huis l1139 geen Drijverjachten meer ^vden. kenj 't Gouwe Boltje is bank- Het faillissement werd gister- tgen uitgesproken door de naarse rechtbank. Het bedrijf Jillert en Erik Blom dat op 1 ari 2000 Bakkerij Dros in eschild overnam slaagde er in een belastingschuld van zes ton tijdig te voldoen. 'We ben na de overname heel veel inslag en pech gehad, waar- we niet aan onze verplichtin- konden voldoen', aldus Jillert n, die benadrukt dat het bedrijf ir vijftig mensen in loondienst voorlopig blijft doordraaien. zag er twee jaar geleden nog zo ii uit. De bakkerij die tot dat mo- ilwas gevestigd in de inmiddels loopte stolp aan de Peperstraat in de moderne bakkerij in eschild eindelijk armslag. Geen ibodige luxe gezien de snel- sende omzet van het familiebe- 8lom: 'Je maakt een begroting iebt een bepaald idee hoe de joitatie zich zal ontwikkelen. We Men: we gaan naar Oudeschild bnnen een half jaar draait alles >we in Oosterend gewend wa l/laar het liep anders. Het bedrijf din het eerste jaar na de verhui- door pech achtervolgd. Op de nvloer stapelden de problemen op en onder de medewerkers Izich een onverwacht hoog ver voor Uit een analyse bleek wel- jr dat privé problemen van de iwerkers in hoofdzaak aan de stonden van de oneelswisselingen, maar het had grote nadelige gevolgen op de injfsvoering. 'We moesten letter landen en voeten gebruiken om :oel op gang te houden.' extra inspanning die de gebroe- szich moesten getroosten had negatief effect op het manage- ntvan het bedrijf en op de admi- atie. 'Dat laatste maakte op dat ment met zoveel uit, we probeer den gewoon de zomer door te ko men En waarachtig, de laatste tijd begon het allemaal wat beter te lo pen. Het leek wel alsof we de wind weer in de zeilen kregen. Voor het werk dat we nu met een paar men sen doen, hadden we in het begin vier man nodig. Ook met de machines ging het een stuk beter.' Maar de te genslagen van het jaar ervoor vielen er niet meer mee uit te wissen. De schuld bij de belasting liep op. 'Na de zomer ontdekten we dat we veel ver lies hadden geleden.' De belasting dienst, die aanvankelijk de schuld nog wel een tijdje wilde door schuiven, toonde zich uiteindelijk onverbiddelijk. 'Met de belasting viel niets meer te regelen, er werd geen betalingsregeling geaccepteerd, waarbij de schuld over meerdere ja ren zou worden uitgesmeerd. Ze hiel den zich aan de regels. Maar wij had den met genoeg in kas om alles in één keer te betalen. In een uiterste poging hebben we nog van alles proberen te regelen. We kregen bijvoorbeeld steun van Klaas Hooyschuur uit De Cocksdorp en Bakker Timmer zou naar Oudeschild komen. Eigenlijk zag het er heel goed uit, maar de belas ting wilde er met in mee. Begrijpelijk, maar wel jammer. Onze bank had ons willen steunen, als de belasting er ook mee in zou gaan. Niet dus. Het is gewoon een ramp. En dat terwijl de vooruitzichten best goed zijn. Alleen krijgen we de tijd niet.' Nu het besluit is gevallen praat Blom er weer wat makkelijker over, maar duidelijk is dat de situatie de familie enorm heeft aangegrepen. Het onafwendbare faillissement werd aangevraagd door de gebroeders zelf. 'We moesten wel. want we kon den de salarissen van ons personeel niet meer betalen.' Bij 't Gouwe Boltje werken vijftig mensen, van wie een deel op parttime basis. Blom: 'Ze blij ven gewoon in dienst, het bedrijf blijft voorlopig doordraaien, al is dat wel onder het beheer van de curator. In samenwerking met de curator probe ren we een oplossing te zoeken. Want een bedrijf dat stil ligt is nu een maal moeilijker te verkopen dan een lopend bedrijf.' De oplossing kan zich aandienen in de vorm van participanten of kopers. 'Er hebben al mensen gereageerd, onder andere een bakker van de overkant. Ook daar realiseren ze zich dat er op Texel een bedrijf als het onze hoort te bestaan.' 't Gouwe Boltje heeft een marktaandeel van 30 procent, maar daarbij moet in ogen schouw worden genomen dat veel supermarkten hun brood van de overkant betrekken. Liefst negentig procent van het brood dat in de horeca en logiesbedrijven wordt ge bruikt wordt gebakken door 't Gou wen Boltje. Als de bakkerij in Oude schild zou stoppen, dan zouden horecabedrijven met enorme proble men worden opgezadeld. Blom: 'Zie maar eens een overkantse bakker te vinden die vóór acht uur 's morgens het brood langs brengt. Da lukt je gewoon niet. En Bakker Timmer is niet uitgerust om de horeca en logies- verstrekkers van brood te voorzien.' Het is niet uitgesloten dat in overleg met de curator een constructie wordt gevonden waarin ook een rol zal zijn weggelegd voor de familie Blom. Beursplein 5 is woensdag- igen uitgevaren voor een onbe- iid bootje dat ronddreef bij de Kibegat 4. Dat is ongeveer één Iten noordoosten van de vuur- in. 11.00 uur voer de Beursplein 5 uit iïier bemanningsleden. Om 12.00 de reddingboot weer terug in De cksdorp. De Vriendschap van Sil fflhad het onbemande bootje van jeveer 2,50 meter lang, zien drij- t Via de Brandaris op Terschelling schipper Charles Douma van Beursplein het verzoek het bootje Ie halen om nieuw alarm te voor men. Filmer John Smit is dinsdag be gonnen aan een film over de Vere nigde Oostindische Compagnie. In de film wordt de geschiedenis van de Reede van Texel en Oudeschild belicht. Een historisch figuur, gespeeld door Koos Zegers, vormt een rode draad in de film. Hij duikt op vijf belangrijke plaatsen op, waar hij in gedachte over het verleden mijmert. Smit: 'Bij voorbeeld bij de Zeven Provinciën. Daar hoor je hem denken dat Michiel de Ruyter en zijn mannen daar rond liepen. We maken ook een scène waarin je ziet wat er vroeger in de Zeven Provinciën gebeurde.' Die scène wordt opgenomen met Texelaars. De historische figuur ver schijnt ook op bij het kerkje van Oudeschild, de Wezenputten, fort De Schans en de Reede. De zwartwit beelden van het 'verle den' worden afgewisseld met opna men in kleur van tegenwoordig. Smit filmt daarvoor in Oudeschild. bij het Scheepvaartmuseum in Amsterdam en hij gebruikt beelden die eerder schoot van de archeologen die doken naar de VOC-schepen op het wad. Dat laatste vormde de aanleiding voor het maken van de film. 'Ik had zoveel beelden gemaakt, dat ik dacht dat ik er wel meer mee zou kunnen.' De stichting VOC 2002, die de festi viteiten voor 400 jaar VOC voorbe reidt, gaf Smit opdracht zijn ideeën verder uit te werken. Hij schreef het script en legde dat voor aan deskun digen om het historisch te toetsen. Een van hen was Vibeke Roeper die de geschiedenis van de VOC bestu deerde. De teksten wil hij laten in spreken door landelijk bekende stemmen. Het is de bedoeling dat de film, die ongeveer 25 minuten gaat duren, volgend jaar wordt uitgezonden op televisie. Volgens Smit heeft RTL er wel oren naar. 'En de VW heeft ook weer goede contacten met de Avro.' Geen volautomatische bunkerrooier die in een paar uur tijd een hectare pootaardappels oogst, maar een ve derlichte machine waarmee de aard appels in netlon zakjes worden opge vangen, om daarna met ouderwetse spierkracht van het land te worden gehaald. Een wat nostalgisch beeld op het land van de familie Kuip van hoeve 'Op Ruimte' aan de Wester- weg Overvloedige regenval aan het begin van deze maand was er de oor zaak van dat de oogst van poot- aardappelen al weken achter loopt. Woensdag zat nog een kleine veertig procent van de circa 900 hectare poters in de grond. Loodzware ma chines hadden nog niets te zoeken op veel nog verzadigde stukken land. Maar met dit rijdende museumstuk kon bij Kuip het uitgangsmateriaal voor volgend jaar toch worden ge rooid. Belangrijk voordeel bij deze wijze van oogsten is dat eventuele ziektekiemen zich niet in het poot- goed kunnen verspreiden, wat bij bunkerrooiers wel het geval kan zijn. Elders in deze krant meer over de zorgelijke situatie in de poot- aardappelensector. (Poto G«va r^rvntfmv) 'Rikus, als ze vragen of je een be paalde klus kunt klaren en je bent niet helemaal zeker van je zaak, pak het dan gewoon maar aan. Dan komt het vanzelf wel goed.' Een wijze raad die aannemer Cees Drijver ooit gaf aan zijn kersverse medewerker Rikus van de Wetering. Doorgaans bracht de techneut het karwei tot een goed einde. Vandaag, na een dienstver band van ruim veertig jaar, neemt de duizendpoot van de firma Dnjver/ Kabeltex afscheid. Pagina 2 Maandag wordt in Den Burg be gonnen met de aanleg van zogehe ten inritconstructies, waarmee het gebied wordt afgebakend waar straks niet harder dan 30 kilome ter mag worden gereden. Vervol gens gebeurt dat ook in de andere dorpen, een karwei van totaal vier maanden, waarmee ƒ590.000,- is gemoeid. Een maximumsnelheid van 30 kilo meter voor de dorpskommen is on derdeel van het verkeersveilig- heidsplan dat de gemeenteraad in 1999 vast stelde. Om de kans dat de weggebruikers dit ingrijpende voor- schift ook werkelijk naleven zo groot mogelijk te maken, moet het goed zichtbaar én voelbaar zijn dat men een 30 km-gebied binnengaat. Dat gebeurt met inritconstructies, die enigszins lijken op verkeersdrempels. ifoio bwi do Koningi Op de plek waar snelheid moet wor- :jen bestuurders die maandag har- dan de toegestane 50 km/uur ten, zijn op de bon geslingerd. De Mie hield controles in De xksdorp, De Koog en De Waal. In tal werden daarbij van 68 voertui- n de snelheid gemeten. Het Hieidsrecord bedroeg 79 km/uur. over de John Smit filmt Koos Zegers als historisch figuur voor een VRIJDAG 28 SEPTEMBER 2001

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 1