(Natuurmonumenten 1 zit hartstikke fout' 1 f| i i Jtouw wooncomplex vordert Verreiker maakt werk op bouw eenvoudiger Nog bijna 40 procent poters niet gerooid Drn FAZANTEN riRTLURL'3Kn A0 Over maatwerk gesproken... [okkelvissers boos over negatieve publiciteit Een goed argument voor hoger beroep? Twaalf van vijftien koopwoningen verkocht .TEXELSE COURANT WIE STfl 00 HOU TE R0EPEI1 ED? 00 FAZANTEN I t GEZET!?'.r1 J [wel mee! IK LAAT ZE RLLEEM EVEN UIT. I jMARK DIE DINGEN LUISTEREN VOOR WWW.TEXELCRRT00ri.MYWEB.lMt sa 30 km Muntautomaten over op euro Oogst vertraagd door natte septembermaand |~q (jcslaagd Nieuw deel boerderijenboek komt eraan Dwangsom dreigt voor nalatige pomphouder Huisbezoek 75+ 'Meimaand' krijgt vervolg in 2002 I 4 'Li Rabobank Telefoon 0222 36 99 44 Texel r^T- - -1, VRIJDAG 28 SEPTEMBER 2001 kkelvissers vinden dat de Vere- ling Natuurmonumenten hen te e| heeft beschuldigd van het ndestien vissen in het natuurge- td ten noordoosten van Texel. Igens de vissers bestaat grote duidelijkheid over de begrenzing het verboden terrein, dat ei- ndom is van de vereniging. 'We bben gevist in het gebied dat tuurmonumenten pacht, zoals dat al jaren doen, mét vergun- ig. Alleen Natuurmonumenten nteert ineens een andere grens, bordjes zijn willekeurig neerge- t, ze zitten hartstikke fout', pro- iteert Willem Anton Schagen. iar Natuurmonumenten houdt dat de vissers wel degelijk in rboden gebied waren. betrof de TX 53 van de firma hagen uit Oudeschild en de jmisse 8, die op 19 en 20 septem- zonder toestemming zo'n hon- rd hectare van natuurgebied De horren zouden hebben 'omge legd' en waarvan aangifte is ge in. Om zeker te zijn dat het inder ad verenigingseigendom betrof «troleerde Natuurmonumenten de grenzing direct na het vaststellen i de schade via de satelliet. Maar volgens de vissers heeft Natuur monumenten de bordjes die het ge bied afbakenen onlangs verzet Maar volgens Erik Menkveld van Natuurnomument hebben de vissers het bij het verkeerde eind. 'De bord jes staan al twintig jaar op dezelfde plek. Soms komen er wel eens een paar bij, omdat er bijvoorbeeld we gens gsgang exemplaren zijn verdwe nen. Ze geven de grens aan van het gebied dat onder de Natuur beschermingswet valt Maar ze zeg gen niet of er al of niet mag worden gevist, want dat mag alleen in dat deel dat wij pachten van de domei nen. Daarvoor heeft het ministerie van LNV wél visvergunningen afge geven, ook al valt het binnen de NB- wet. Ze mogen echter niet vissen op de 1200 hectare die wij in eigendom hebben, want dat staan wij met toe.' Het is volgens Menkveld niet voor het eerst dat de kokkelvissers de fout in gaan. 'In 1992 gebeurde dat ook al en toen zijn de daders veroordeeld. Het productschap heeft ons toen zelf een brief geschreven dat alle vissers er van op de hoogte zijn dat niet in het eigendomsdeel mag worden gevist. Ze hadden het dus moeten weten Maar de vissers beroepen zich erop dat er verschillende kaarten of meet systemen in omloop zijn. met aandui dingen waarmee ze niet uit de voe ten kunnen. 'De vissers werken met noorderbreedte en westerlengte, ter wijl Natuurmonumenten de hoek punten van het gebied aanduidt met X en Y', aldus Jaap Holstein, secre taris van de Producentenorganisatie voor de kokkelvisserij. 'Hij sluit met uit dat vissers daardoor toch wel in het verboden gebied hebben gevist. Maar als dat al zo mocht zijn, dan hebben ze dat zeker niet bewust ge daan en is er zeker geen sprake van kwade opzet.' Volgens Holstein bestaat het overi gens met dat het gebied door kokkelvissers tot een diepte van 20 centimeter is losgewoeld. 'Die gaan hooguit 5 centimeter diep, anders lopen ze vast. Als die diepte werke lijk klopt, dan moet die schade door een ander zijn veroorzaakt. Er wordt wel héél snel met de beschuldigende vinger naar de vissers gewezen.' Vol gens Menkveld heeft een medewer ker van Natuurmonumenten de twee schepen op de bewuste dagen in de omgeving van De Schorren gezien. De beheerder hecht geen enkele waarde aan het verhaal van de visser. bouw van de nieuwe senioren gningen aan de Beatrixlaan in en Burg vordert gestaag. Sinds steren zijn in het huurgedeelte «lelijk de afmetingen van de kningen op de begane grond te r peen hijskraan werd gisterochtend vloer van de eerste verdieping de plaats waar vroeger verzorgings huis Sint Jan stond. Van de koop woningen zijn er inmiddels twaalf verkocht, vertelt directeur Jan van Andel van Stichting Wonen Texel (SWT). Op de anderen zijn opties genomen. Van Andel verwacht dat alle woningen uiteindelijk aan Texelse senioren verkocht worden. De prijzen varièren tussen 4 en 6,5 ton. De po tentiële huurders van het huurblok zijn ook bekend. De SWT heeft ze op de hoogte gebracht. Huurwoningen De huurwoningen worden ongeveer 8,5 bij 7,50 meter groot. Toekomstige bewoners krijgen een woonkamer (6 bij 3,60), keuken (2,25 bij 2,50), slaap kamer (3,50 bij 3,70), werkkamer tsrste nieuwe seniorenwoningen aan de Beatrixlaan in Den Burg werden gisteren van een dak voorzien. Bij het nieuwe wijk- impunt werden met een kraan (buiten beeld) houten delen aangebracht. (Foto Jemen .on Hetiumt fegd. 'Als de leidingen en de riole- '9 in orde zijn, maken we de vloer sndan beginnen we met het bou- m van de tweede laag', vertelt uit- irder Wybe de Jong van 9 nnemingsbedrijf Draisma uit 1 ikkum. 'Dan duurt het zes weken i de volgende vloer kan worden Segd.' Sblok met de huurwoningen wordt 'dagen hoog. Het gedeelte met de spwoningen krijgt nog een etage Ta. De Jong verwacht dat daar Sr twee weken de vloer van de Rte verdieping wordt gelegd, tventien huurwoningen en vijftien bpwonmgen worden gebouwd op VERVOLG VAN PAGINA 1 xidering van de meeste Isluitingswegen zoals Schilderend, 'aalderstraat. Gasthuisstraat en ®somlaan waar de maximumsnel- 50 km blijft. De Kogerstraat aarentegen krijgt op verzoek van de woners bij Akenbuurt en Bernhard- se wel een drempel en wordt dus ®km-gebied. Werkschema 'd werk wordt uitgevoerd door de ""a Westerlaken. Tijdens het werk 5,1 het verkeer geen gebruik maken 'ïide betreffende inritten en wordt t»s te omgeleid. fDen Burg is men de hele maand ober bezig, in Den Hoorn en 't mtje bijna de hele maand novem- in Oosterend en Oost van eind gember tot begin december, in De ■ocksdorp en Zuid-Eierland van be- december tot half januari en ten- kotte De Koog. Moeiteloos tilt Lorenz de Ruyter een stapel planken op de steiger bij de bouw van de senioren woningen aan de Beatrixstraat in Den Burg. Hij doet dat met een verreiker die metselbedrijf Vooruyt drie weken geleden heeft gekocht. De bouw van de seniorenwoningen is het eerste project waarbij de nieuwe aanwinst wordt ingezet. De verreiker maakt het werk eenvoudiger volgens Henk de Ruyter, samen met Peter van der Voort eigenaar van het metsel bedrijf. Bijvoorbeeld bij het leggen van planken op de steiger. 'Die moes ten eerst met de hand aangeven wor den en daar was drie man mee be zig-' Het apparaat, waarvan er een paar op Texel zijn, is geschikt om tot negen meter hoog materiaal aan te leveren. De vork op de hefboom kan ook ver vangen worden door een bak om bij voorbeeld specie te tillen. 'Ga je tot het hoogste punt dan kan er een ge wicht van 1500 kilo op. Blijf je wat dichterbij, dan kan 3200 kilo pakken.' De verreiker is soepel wendbaar, waardoor Lorenz de Ruyter, de enige die erop mag rijden, makkelijk over de bouwplaats rijdt. De wagen kent een vierwiels aandrijving. De aanschaf kostte Vooruyt honderdduizend gul den. Naast het werk aan de Beatrixlaan wordt de verreiker ge bruikt bij de bouw van negen nieuwe bungalows bij kampeerboerderij De Ruyterplaats van Reijer Keijser nabij Den Burg. 'En we verhuren hem ook aan anderen als die hem nodig heb ben.' (2,50 bij 3) en een badkamer (3,50 bij 1,70). Ze komen binnen in een hal van 1,5 bij 4 meter. De koopwoningen worden groter. De afmetingen daar van bedragen gemiddeld 8 bij 10,50 meter. Bij de bouw wordt rekening gehouden met de wensen van de kopers. Volgens Van Andel gebeurt dat ook bij de huurwoningen. 'Men sen kunnen aangeven wat voor aanrechtblokken ze willen hebben of bijvoorbeeld wat voor kleur kastjes.' Tussen de twee gebouwen wordt een nieuw wijksteunpunt gebouwd. Ook de Stichting Welzijn Ouderen Texel (SWOT) krijgt er huisvesting. In een gedeelte van 20 bij 20 meter komt ondermeer een recreatiezaal, een grote zaal, een biljartzaal en een cen trale entree met bar. Daarnaast komt er een ruimte van SWOT (11 bij 23) met een woon- en dagverblijf, een spreekkamer, kantoor en informatie ruimte voor ouderen. Het is de be doeling dat het nieuwe wooncomplex eind volgend jaar wordt opgeleverd. De muntautomaten van de ge meentelijke openbare toiletten en douches worden vervangen door automaten die voor euromunten geschikt zijn. De vernieuwing kost 20.000,-. Het betreft de automaten in het waaggebouw op de Vismarkt in Den Burg, het openbaar toilet en de zeven douches op het haventerrein van Oudeschild en het openbaar toilet aan de Nikadel in De Koog. Er komen dus totaal nieuwe appara ten. Het is niet mogelijk om alleen bepaalde onderdelen te vervangen, wat te maken heeft met de verschil len tussen de bestaande en de Euromunten, waardoor er kans is dat de nieuwe munten in het oude type sloten gaan kantelen en de boel blok keren. Er zijn nieuwe muntautomaten voor 1 euro en 10 en 50 eurocenten. Mun ten van 20 eurocent kunnen met in een automaat worden gebruikt om dat ze zevenhoekig zijn. De tarieven zullen straks zoveel mo gelijk in de buurt van de huidige lig gen. Voor de douches moet 50 eurocenten worden betaald (thans ƒ1,-), voor de toiletten in het waag gebouw en op de haven 10 eurocenten (thans een kwartje) en voor het openbaar toilet van De Koog 50 eurocenten (thans 1,-). Terwijl de pootaardappelen rond deze tijd doorgaans allemaal in de schuur liggen, zit er momenteel nog een kleine veertig procent van de oogst in de grond. Oorzaak is de grote hoeveelheid neerslag die eerder deze maand is gevallen, waardoor de rooiwerkzaamheden ernstige vertraging hebben opge lopen. Dat is met name het geval op percelen met wat zwaardere grond, waar de rooimachines tot dusver niet het land op konden. Plaatselijk steekt hier het beruchte waterrot al de kop op. Tot de maand september waren de verwachtingen voor de poot- aardappelsector, die enkele matige jaren achter de rug heeft, hoopvol gespannen. 'De markt is een stuk gezonder dan voorgaande jaren', zegt handelaar Jan Boon uit De Cocksdorp. 'Afnemers van ons poot- goed in de landen rond de Middelandse Zee hebben goed ver diend aan hun vroege aardappelen Daardoor hebben deze boeren wat te besteden en dat is goed voor onze afzet. Verder zijn er het afgelopen voorjaar minder pootaardappels ge plant, waardoor er minder aanbod is. De prijzen zijn redelijk en proefsorteringen op Texel wezen uit dat de oogst hier helemaal zo ver keerd met is. Het zag er dus prima uit. Het probleem is dat landen als Israël en Spanje nu om het pootgoed zitten te springen. Maar door de late oogst kunnen veel akkerbouwers nog niet leveren. En als je dat niet kunt. krijg je ook geen geld.' Voor Deel III (een lijst met correcties en een namenregister) van het Texelse Boerdenjenboek hebben zich voldoende intekenaars aangemeld, zodat de samenstellers hebben be sloten opdracht tot drukken te geven. Binnen enkele maanden zal het boek in een éénmalige oplage van 750 exemplaren verschijnen. Intekenen is nog mogelijk tot 1 oktober. De wateroverlast is wellicht niet zo zichtbaar als tijdens de herfst van vorig jaar, maar door de regenbuien eerder deze maand raakten vele lan derijen wel verzadigd met water. Boon schat dat de oogst daardoor zeker veertien dagen is vertraagd. 'Het is nog maar de vraag wanneer de rest kan worden gerooid.' Deze week gingen rooimachines hier en daar weer voorzichtig het land op, maar dat kon alleen op wat beter doorlatende stukken. De mate waarin de akkerbouwers zijn getroffen ver schilt per bedrijf. Sommige boeren hebben nagenoeg hun hele oogst in de schuur, maar er zijn ook landbou wers bij wie het merendeel of bijna alles nog in de grond zit. Vooral deze boeren houden de weersverwachtingen angstvallig in de gaten. Want om deze tijd van het jaar, kan elke bui er ééntje te veel zijn. Tot overmaat van ramp manifesteerde zich in partijen die al in de schuur waren opgeslagen waterrot, met alle vervelende gevolgen van dien. Alfons Kuip van hoeve Op Ruimte aan de Westerweg, bij wie nog vijf hectare poters in de grond zit, blijft voorals nog optimistisch. 'Een weekje mooi weer en we fietsen alles er zo uit.' Het college heeft besloten op te treden tegen de exploitant van een benzinepomp, die niet geheel vol doet aan de milieuregels. De betreffende pomp is met voorzien van een vloeistofdichte vloeistof dichte vloer op de plek waar wordt getankt. De exploitant heeft drie maanden de tijd om in het gebrek te voorzien. Mocht het daarna niet in orde zijn, dan gaat een dwangsom van 5.000,- per week gelden tot een maximum van ƒ50.000,- Een paar weken geleden kwam de gemeente op soortgelijke wijze in actie tegen een andere pomphouder die in gebreke was gebleken inzake milieubeschermende maatregelen. De 25-jarige Margo Jonk uit De Koog is met een scriptie over een omstreden nieuwbouwwijk aan de Maas aan de Universiteit van Amster dam afgestudeerd in de sociale geo grafie. Zij is werkzaam bij een Milieu adviesbureau in Amsterdam. De zestien vrijwilligers van de Stich ting Welzijn Ouderen Texel die spe ciaal zijn opgeleid voor het afleggen van huisbezoeken bij 75-plussers kunnen aan de slag. Bij een inventa risatie van de SWOT is gebleken dat er een duidelijke behoefte aan derge lijke huisbezoeken bestaat: er kwa men 260 positieve reacties binnen. Door het grote aantal aanvragen kan het enige tijd duren voor een bezoek wordt afgelegd. Tijdens de bezoeken wordt informatie gegeven, maar de vrijwilligers zullen ook, aan de hand van een vragenlijst, zelf informatie inwinnen. Mocht blijken dat een hulp of zorg nodig is. leggen projectleiders Rosa Harbers en Henme Hilgers con tact met de desbetreffende instan ties. Aanmelden voor de huisbezoeken kan bij de SWOT, Molenstraat 2,1791 DL Den Burg, tel. 312696. De manifestatie Meimaand Natuur- maand krijgt ook in 2002 een vervolg. In welke vorm maakt de organisatie nog niet bekend, maar het magazine zal dezelfde opzet krijgen. Verder zal het evenement uitgebreid worden gepromoot. Instanties die in aanmer king willen komen voor deelname, bijvoorbeeld aan de Texelfair die op zaterdag 18 en zondag 19 mei wordt gehouden, kunnen zich aanmelden bij coördinator Tessa van Daalen, tel. 315639, 06-53144207 of e-mail mtvandaalen@bigfoot.com. (IM ADVERTENTIE) Metselbedrijf Vooruyt investeerde een ton in de nieuwe verreiker (Foto Jeroen van Hattum) 'T |^-£V Sharon d 'Abo. cliëntadviseur Rabobank Texel 'Inmiddels werk ik nu zo'n drie jaar bij de Rabobank Texel. In die periode is het bankverkeer ongelooflijk veranderd Een voorbeeld: nóg veel meer dan toen, staat de klant nu altijd centraal. Voor mij betekent dit dat ik eerst goed naar f§1 iemand luister om vervolgens die diensten aan te bieden die het beste bij zijn of haar persoonlijke situatie passen. Gewoon een kwestie van maatwerk Logisch toch...?'

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 5