Romantische flessenpost IW* Vast of een beweeglijk kruis? Singeltje Thyphoons opnieuw uitgebracht 'Virginia' kroon op 110 jaar KTF teso Componist had première voor geen goud willen missen AgendaT F amilieberichten '.eggen wou.. Masterplan Blikvanger COURANT .TEXELSE 2 Bedrijvigheid Schoonheidssalon Els van der Slikke Gebedsdag Bejaardensoos B oud Papie THE TYPHOONS mttoftavMltoJuffcr Bneven v*n lezer» 'Ik heb al héél wat flessenposten ge vonden, maar deze springt er echt uit. De brief beschrijft' nou precies wat volgens mij het eilandgevoel in houdt. Ik ben hier erg blij mee.' Jut ter Cor Ellen doelt op de flessenpost die hij vorig week vond aan de oost kant van Texel, met daarin een brief van twee Duitse geliefden. Inder daad een biizonder schnjven, dat we daarom in zijn geheel publiceren. De brief is op ons verzoek vertaald door Marion Duinker uit Oudeschild. Beste vinder, Het is nu precies eén jaar geleden, en wij zijn wederom hier; zelfde tijd, zelfde plaats. Wij zijn nog steeds bij elkaar en houden meer dan ooit van elkaar. In ieder geval zijn één jaar en 8 maanden een hele lange tijd, maar gedurende deze tijd konden wij onze liefde laten groeien. Wij schrijven op Texel, het plekje, waar wij in onze dromen één zijn geworden. Vandaag is het opnieuw de 19" van de maand. Dit is een dag op welke onze liefde wederom een maand ouder is gewor den. Vandaag, 20 maanden geleden, rees de vraag: 'Kun je je dit voorstel len, wij met z'n tweetjes?' Het was de belangrijkste vraag in ons beider le ven. Vanaf dit ogenblik hebben wij alleen nog maar vlinders in ons buik. Tot volgend jaar. Svenja Stefan. BnUD rtncrwoonjeljjijiod via de reditu Donderdag was ik op een voorlichtingsavond van de gemeente over het waterbeheer op Texel. Het lijkt aan te bevelen dat de organisa toren van die avond eens naar de vergadering van TESO gaan, zij zul len er wat van kunnen leren. Niet ge hinderd door enige kennis zaken over Masterplannen ben ik er heen geto gen. Er werd veel wetenswaardigs gezegd over de zoutwaterbei die de landbouw bedreigt en over het vertra gen van de zoetwaterstromen op Texel van west naar oost en het wij zigen van de oevers. Riooloverstorten moeten worden afgesloten en lood, zink en koper dienen met meer in 'Heeft u een vast kruis of een beweeglijk kruis?', vroeg mij deze week een wildvreemde vrouw die naast mij op een bankje bij de slufter ging zitten. De slufter lag er in de namiddag overweldigend mooi bij. Even geen regen, maar een omfloerste zon en een prach tig lichtspel. Oorverdovende was de stilte, totdat deze stem alles ondermijnde. Ik keek verstoord opzij, niet bereid tot welke conver satie dan ook. Maar de vraag was absoluut vreemd te noemen. 'Een beweeglijk kruis of een vast kruis, astrologische termen ziet u, mis schien niet bekend voor u', begon de vreemde dame weer. 'Ik zit daar over na te denken. Ik denk name lijk dat u een weegschaal bent of een tweeling, ja mogelijk een twee ling met van die Mercurius trekken.' Ze bekeek mij onderzoekend en ik kreeg het gevoel dat zij in staat zou zijn mijn maten te gaan nemen, mijn gewicht, lengte en status te vragen. Misschien ook wel hoeveel ik ver diende of wie in vredesnaam mijn geliefde was. 'Donder op', bromde het in mij. Maar dat was onhoor baar. 'Ik ben niemand', zei ik met een onaangename donkere stem.'lk geniet van de stilte en ik wil dat graag zo houden.' 'Ahazei ze en even was het aangenaam stil. Maar ik voelde toch een licht snui vende adem naast mij en voor er verdere vragen zouden volgen stond ik op, groette minzaam en liep verstoord de trap weer af. Vast kruis, beweeglijk kruis, zijn ze nou helemaal gek. Ik schoot in de lach want opeens herinnerde ik me een verhaal van mijn vriendin. Zij lag te slapen aan de wadkant van de dijk, weliswaar schaars gekleed maar al les tot op zekere hoogte in orde, toen ze opeens een schaduw over zich heen voelde gaan. Aan de doodstille dijk stond een man in driedelig grijs die de legendarische vraag stelde: 'Mevrouw mag ik even in u komen'. De mevrouw in kwes tie, mijn vriendin, reageerde loom en stellig tegelijk, 'Nou nee dank u wel.' De figuur in het driedelig grijs liep daarna gewoon weer door, richting Den Burg. Het is een waar gebeurd verhaal en de krankzinnige zin doet het nog steeds goed op diverse bij eenkomsten waar de anekdotes gonzen. Sommige dagen zijn vreemd. Dit was zo'n dag. Texel strekte zich uit in al zijn schoonheid van een najaar weemoedigheid, rijpe druiven, rijpe bramen, dampende paarden, mist flarden en zon, overtrekkende gan zen en vinken. Kortom het paradijs. Behalve de mensen. Langs het fietspad lopend kwam er een fietser voorbij die mij toeriep: 'Weet jij soms wie de top van de wietplant heeft gepikt?' 'Wat?', riep ik terug. Stom stom stom. De man remde, stapte af, nam de moeite om zich tot mij te wenden en zei weer: 'De top van die wietplant is gepikt, die struik staat naast het raadhuis, uilskuikens zijn het.' "t Is wat', zei ik vaag. Welke wietplant welke top, dacht ik, maar ik zei niets. Ik verliet vervolgens ook het fietspad en bereikte mijn auto. Drie keer is scheepsrecht dacht ik, toen ik niet verder kon omdat drie auto's dwars op de weg stonden geparkeerd. Ik stapte geagiteerd uit en liep naar het groepje mensen dat met afgrijselijk grote verrekijkers naar de overvliegende vogels ston den te kijken. 'Dit is een autoweg', zei ik ijzig. 'Ik kan er niet langs.' 'Na tuurlijk kan je er met langs, kijk eens wat er langs komt in de lucht, kijk eenszeldzaam, zeldzaam', een aantal vingers wezen geestdriftig de wolken in. 'Zijn het leeuwen of panters', zei ik, 'hebben ze een vast kruis of een beweeglijk kruis?' Het groepje keek mij verslagen aan. 'Ik zal mijn auto even wegzetten dan kan u er langs', zei er een gedien stig. Ik knikte genadig. 'Graag', zei ik. Vandaag hou ik totaal niet van mensen', zei ik ook nog. Eenmaal in de auto gaf ik vol gas en scheurde langs de dijk. Ik wist zeker dat ik een zeer beweeglijk kruis had. Dana Rover nieuwbouw te worden gebruikt. Maar er is niet gesproken over het op grote schaal scheiden van regenwa ter en rioolwater. In de Dorpsstraat in De Koog is nog maar kort geleden een geheel nieuw rioolstelsel aange legd zonder scheiding van hemel- en rioolwater een gemiste kans. Op Texel viel in 1999 en 2000 1100 mm neerslag, dat is 11.000 kubieke me ter per hectare. En over heel Texel dus totaal 176 miljoen kubieke meter. Een enorme plas water die we bijna ongebruikt over de dijk spuiten. Staatsbosbeheer heeft bijna een derde van Texel in beheer en is de aangewezen instantie om het water beheer op Texel te reguleren. Als het water in de herfst en winter in de ho ger gelegen delen van Texel kan wor den vastgehouden, is er in voorjaar en zomer weer water om de zoute kwel van lager gelegen delen te ver drijven. Nu al wordt gesproken over vernatting van de duinen en de bos sen, maar er zal op rigoureuze wijze moeten worden ingegrepen in de verdeling van het water over Texel, misschien zijn er wel delen van Texel die geheel met zoet water gevuld kunnen worden, al dan niet binnendijks. Vorige herfst werd met spoed 30 mil joen m3 (regenjwater over de dijk gepompt. In het rapport staat dat de rioolzuivering van Oudeschild geslo ten wordt en dat het rioolwater naar Everstekoog gaat. Nu heeft die zui vering al te weinig capaciteit en moet dus uitgebreid worden. Een ander punt is dat het water aanbod van het PWN aanmerkelijk lager is dan het aanbod vuil water. Het PWN leverde in 1999 1.599 mil joen m3, en de rioolzuiveringen ont vingen 2.225 miljoen m3 vuilwater. Een verschil dat nog aanmerkelijk groter is omdat elfhonderd huishou dens in het buitengebied niet zijn meegeteld en evenmin het water verbruik van vee. Er wordt dus nogal wat regenwater gezuiverd. Daar dient mijn inziens de eerste prioriteit te lig gen. Het plan kost nu 49 miljoen gul den (21,9 miljoen euro). De gemeen teraad dient hier niet mee akkoord te gaan. Jan Hennink, De Koog. Het is niet waarschijnlijk dat de voor malige leden van de Texelse beat- band The Typhoons bijna veertig jaar na de oprichting (1962) er nog van zullen binnen lopen, maar leuk is het wel. Dat hun singels 'One lost love' en 'Why should I be angry' opnieuw zijn uitgebracht. Twee nummertjes, die veel doen denken aan de stijl van The Beatles, die destijds konden worden uitgebracht dankzij de finan ciering door de Nederlandse Blinden- bond, die op verzoek van deze in stantie werden ingezonden door de blinde zanger Ben Henkes. Maar het waren Willem Koorn (zang), Willem Beerling (toetsen), Huib Dros (gitaar) en Bob Dros (drums) die tekende voor de muziek van The Typhoons, destijds op afstand de populairste band van Texel. Het bandje luisterde menig avondje in het oude Casino op. De samenwerking met Henkes was van korte duur. Volgens de hoes van 'Beat Express', de titel van de verza- mel-LP woorop de singels zijn te ho ren, belandden de meeste van de 500 plaatsjes op het vuur. Op de lang speelplaat zijn verder nummers te horen van een aantal andere popu laire Noordhollandse bandjes uit die jaren. Zoals The Marks, The Peps en The Alleycats. In hoeverre de plaat te koop is, is onduidelijk. Wim Beerling zelf moest heel veel moeite doen om een paar exemplaren te bemachti gen. Maar de echte liefhebbers zul len bij het bemachtigen van het col lectors-item geen middel schuwen. Het plaatje is uitgebracht onder het label Volume 10, onder vermelding van OAMLP 015. Uiteraard in mono uitvoering. DINSDAG 2 OKTOBER 2001 TkYH kk '1 Piepjonge majorettes luisterden het con cert van het jubilerende KTF op. verschillende dynamieken, drie ver schillende sferen. De link tussen Virginia enTexel klinkt wellicht wat vergezocht, maar Den Haan ziet die wel degelijk: 'De Texels landbouw met zijn beroemde schapen, de na tuur, het leven en de strijd tegen het water en het toerisme.' Den Haan heeft gepoogd die verschillende as pecten te laten doorklinken in zijn compositie. Het stuk begint met een korte, expressieve inleiding, die het aanleggen van de veerboot symboli seert. Daarna volgen twee levendiger delen in een hoger tempo (het aan wal komen van de passagiers en de begroeting van de nieuwkomers). Deze twee delen monden uit in een nieuw thema dat via regelmatige af wisselingen en maatsoorten (6/8 en 2/4) en toonsoorten tot rust komt in een éénstemmige slotnoot. Daarop volgt een langzamer deel met een melancholiek mineurthema. De blueselementen daarin zijn een af spiegeling van treurnis en diepe emo ties. Volgens Den Haan gaan die vaak samen met een leven aan en op zee, waar wind en golven voor gevaar kunnen zorgen. Vervolgens kondigt het scherpe koper de strijd aan. Strijd zoals die op Texel is gevoerd tussen Georgiërs en Duitsers, hetgeen hij vertaalde in een krijgshaftig gedeelte. Het slotthema kent een langzamer tempo. Gespeeld in majeur klinkt er optimisme in door. Den Haan: 'Een optimisme dat een bezoeker van Texel die de grazende schapen aan schouwt, moet ervaren onder de blauwe luchten.' 'Het is altijd héél spannend om een door mezelf geschreven stuk voor de eerste keer te horen. Maar KTF heeft het fantastisch gedaan. Mijn complimenten.' Componist Jacob den Haan, schrijver van het spe ciaal voor het 110-jarig fanfare ge componeerde stuk 'Virginia', ge noot van de première die hij voor geen goud had willen missen. En met hem de vele liefhebbers die zaterdagavond aanwezig waren op de jubileumavond in de Burg. De Koninghal. Toen KTF zich geruime tijd geleden meldde bij Den Haan met de vraag of hij voor het jubilerende fanfarecorps een mooi stuk wilde schrijven, rea geerde de componist meteen en thousiast. 'Ik kende KTF, want vijfjaar geleden heb ik de fanfare horen spe len op het Westfnes festival. Ze maakten erg veel indruk op me en werden winnaar van de avond. Het leuk me leuk om voor deze vereniging een stuk te schrijven. Temeer omdat je de mogelijkheden van zo'n orkest kent.' De muzikanten van KTF stel den Den Haan niet teleur. Meteen na de premiere van Virginia feliciteerde hij dirigent Frank Meijer met de uit voering. 'Het is geweldig dat we nu een eigen muziekstuk hebben waarvan we kun nen zeggen: Dit is van onszelf. Dit is echt iets heel bijzonders', prees voor zitter Wim van Sambeek. Aan routine en kundigheid ontbreekt het KTF niet. Ladyspeaker Marieke Mast herhaalde de woorden van wet houder Nel Eelman, die er eerder op had gewezen dat KTF al in drie eeu wen actief is: de 19e, 20* en 21' eeuw. Alle reden voor het fanfare om de toehoorders een reis door de tijd te bieden Gespeeld werden werken van Nederlandse componisten, vanaf 1945 tot nu. Begonnen werd met de mars 'Avanti' uit 1948. Veel oudere muzikanten waren opgegroeid met goedklinkende en speelbare marsen als deze. In de vijftiger jaren begon een concert vaak met een ouverture, een stuk dat later de status kreeg van zelfstandig muziekstuk. Zo speelde KTF 'Bon Fortuna' uit 1952, geschre ven doorS.P. van Leeuwen. Het stuk geldt bij uitstek als een voorbeeld van een typische ouverture voor een brassconcert: een snel begin, afge wisseld door langzame melodieèn, om snel te eindigen. Bij een historisch overzicht mag een werk van Gerard Boudain, ook wel 'de vader van alle harmonie- en fanfarecomponisten van na 1945' genoemd, met ontbre ken, Hij maakte composities voor lage en hoge afdelingen en geldt als een monument in de historie van de brassmuziek. Rond 1950 schreef hij de dramatische ouverture 'Caesar en Cleopatra', een programmastuk waarin alle facetten van de fanfare zijn te horen. Hard en zacht, snel en langzaam en veel dynamische ver schillen. Een gecompliceerd muzikaal beeld van de dramatische liefdesge schiedenis van deze klassiekers, dat anno 2001 onder de wat zwaardere muzieksoorten wordt gerangschikt. In de zeventiger jaren begon de roep KTF tijdens het concert voor het 110-jarig jubileum. Dat Den Haan, één van de beroemd ste fanfareschrijvers van Nederland, het 'Virginia' noemde en niet Texel, kwam op zijn opdrachtgevers aan vankelijk wat vreemd over. Maar dat had een reden. Den Haan: 'In dit muziekstuk komen Virginia, een staat in de VS, en Texel bij elkaar.' Virginia is een muziekstad geworden, waarin steeds de driehoek terugkomt: drie naar modernere muziek ook in de fanfares door te klinken Niet in de vorm van arrangementen van be staande muziek, maar originele com posities met een moderne klankkleur en speelwijze KTF speelde als voor beeld een compositie waarvan het eerste deel weliswaar klassieke de len bevatte, maar de ritmische onder steuning gaf het al iets eigentijds. Toen in het tweede deel de bassen zacht inzetten, begon het steeds zikale reis door de tijd. Van tamelijk eenvoudige stukken, naar meer com plex en divers. Fraai uitgevoerde stukken, die bovendien voor de no dige afwisseling zorgden. Aandoen lijk was het aandeel van de majorettes onder leiding van Erna Bousma Van Sambeek memoreerde de huidige goede samenwerking tus sen de Texelse corpsen ('Dat is wel eens anders geweest'). Zo kreeg KTF voor deze gelegenheid versterking Ook de drumband maakte een muzikale reis door de tijd. meer op een bigband te lijken. Alle veranderingen ten spijt, behielden marsen door de tijd heen hun popu lariteit, zoals bleek uit een latere ver tolking van 'Avanti'. Maar ook dit genre was aan verandering onderhe vig. Eind vorige eeuw beschreef Kees Vlak het muzikale verhaal van Greenpeace tegen de walvisvangst in het stuk Rainbow Warrior. Het geluid van de zee, de wind en de jacht op de walvissen worden tot uiting ge bracht in verschillende maatsoorten. Ook de drumband maakte een mu- van Excelsior-leden Lenie Eveleens en Ruud Timmer. Ze wisten zich het programma in vijf weken goed eigen wisten te maken. Tenslotte was er een bloemetje voor de dames van de bloemschikclub, die al twintig jaar de concertzaal versieren. Het valt de muzikanten van KTF te prijzen dat ze voor deze gelegenheid wekenlang hebben gerepeteerd om deze muzikale reis door de tijd te maken. Het waren met altijd de mak kelijkste stukken om in te studeren en sommigen daarvan lagen zelfs bij een deel van het publiek zwaar op de maag. Maar voor wat ouderen vorm den ze een stuk herkenning. Bovenal getuigde het van een creatieve aan pak, met als kroon op de avond de première van het Texelse stuk 'Virginia'. Een stuk dat niet heel mak kelijk in het gehoor ligt, maar dat in zijn soort als bijzonder wordt ervaren en waarvan wordt gehoopt dat ook andere gezelschappen het in studie zulien nemen. Dinsdag 2 oktober: Smid Jan Bakhuizen geeft van 10.00 tot 16.00 uur een demon stratie in het Maritiem en Juttersmuseum in Oudeschild. In De Witte Burcht in Den Burg wordt een open klaverjasdrive ge houden. Inschrijven tussen 19.30 en 20.00 uur. Deelname kost ƒ7,- per koppel. In het Eierlandsche Huis kan vanaf 20.00 geklaverjast worden voor de wintercompetitie. In Cinema Texel draait om 20.30 uur de film Rat Race Woensdag 3 oktober: Om 14.30 uur begint in het Eierlandsche Huis de bejaarden- soos. In Het Olijfblad in de Weverstraat begint om 20.00 uur een bijeen komst in het kader van het Loof huttenfeest. In Cinema Texel draait Keizer Kuzco (15.00 uur). Rat Race (15.00 en 20.30 uur) en The Fast the Furious (20.45 uur). Donderdag 4 oktober: In Cinema Texel draait Rat Race (19.00 en 21.30 uur) en The Fast the Furious (19.00 en 21.45 uur). Vrijdag 5 oktober: In De Witte Burcht in de Mol straat kan van 18 30 tot 21 ,OOt gebruikte winterkleding worp ingeleverd voor de verkoping morgen. kt li) In Cinema Texel draait Rat R; (19.00 en 21.30 uur) en TheFj the Furious (19.00 en 21,45uy m ir en Veerdienst Teso onderhoi woensdag halfuursdiensten )0 9.35 tot 16.05 uur. Vrijdag is het geval tussen 9.35 en 20.05 en zaterdag van 9.35 tot 16.05u Reizigers vanuit Den Helder me ten vrijdag tussen 13.00 en 20| f uur rekening houden met eenh uur wachttijd. Op Texel is datl geval tussen 10.00 en 12.00 n Hoogwater te Oudesch 21.55i 22.17 22.45 |.i 23,20i 23.20] 23.34 12.50 JÖ2 Di. 2 9.25 Wo. 3 10.06 Do. 4 10.24 Vr. 5 10.54 Za. 6 11.30 Zo. 7 11.55 Ma. 8 12.05 Di. 9 0.16 Aan het strand is het ongeveer der hoogwater. De zon komt 8 om 7 51 uur en gaat onder om en en en en en en en en oktober volle maan, 4 oktober springy |te D7 LE ,ic eenuuri igt oktober 19.00 ui jjp! Els van der Slikke heeft deze week een sch 50. Els van der Slikke-Ploeger uit Den Burg heeft deze week aan huis een eigen schoonheidssalon geopend. Mensen kunnen daar terecht voor allerlei behandelingen. Harsen, epileren, make-up aanbren gen, wenkbrauwen verven, jeugd puistjes tegengaan of complete be handelingen van het gezicht. Het zijn dingen die mogelijk zijn in de nieuwe schoonheidssalon aan Noordwester 50. Het is de eerste keer voor Van der Slikke dat ze als zelfstandig schoon heidsspecialiste aan de slag is ge gaan De afgelopen tien jaar werkte ze bij Etos. Van 1976 tot 1985 werkte inheidssalon geopend aan Noord (Foto Jeroen WOo 'i ze ook al als schoonheidsspece! L bij de voormalige drogisterij vanh n man Jan Aris van der Slikke. rt Bezoekers van de salon kunnen 3' laten behandelen in een ontspan - ogende ruimte die ingericht is rre nieuwste apparatuur. De prijzen riëren. Een complete gezid behandeling kost 70,-. 'Maara bijvoorbeeld een behandeling ut een vliesmasker doet, kost hetn Ie' omdat je langer bezig bent.' h :ai salon is rustgevende muziek aan r* zig. 'Het geeft me voldoening T mensen in slaap vallen tijdens behandeling.' Bezoekers hoe 'j geen wandeling door de woonka van de Van der Slikkes te maken rj de gang en de trap komen zere: w streeks in de salon. Die is geopend van maandag M met zaterdag, zowel overdag ai avonds. I In 'De Poort' achter de gerefor meerde kerk aan de Elemert wordt zaterdag van 10.00 tot 11.45 uur ge beden voor de eigen woonplaats. Al een aantal jaren wordt in meerdere plaatsen op de eerste zaterdag van oktober een gebedsdag voor de ei gen woonplaats gehouden waar wordt gebeden voor overheid, maat schappij, kerk en school. Na een korte inleiding wordt een stukje video vertoond over een stad waar volhar dend eenparig gebed positieve ver anderingen bracht. Daarna wordt in kleine groepjes gebeden voor de ver schillende sectoren van de Texelse gemeenschap. Deelname staat open voor iedereen, en iedereen is welkom onderwerpen aan te dragen. Voor meer informatie: Het Olijfblad, Weverstraat 60, tel. 313770. In het Eierlansche Huis begint w« dag de bejaardensoos weer. Ws jh lijks kan er vanaf 14.30 uur gesjoeld en geklaverjast worde» dereen is welkom. Donderdagavond haalt Sco» Texel oud papier op in Den I Men wordt verzocht dit vóór IS uur aan de straat te zetten, in nf grote bundels of een kartonnenö (geen plastic zak). Gelieve erop letten dat het papier met lange Is de regen staat. De papierwagen Is in de volgende straten: Emmalaan, Pieter van Cuijkstn Elemert, Haffelderweg, SchJ rend in de richting van Oudesd vanaf de rotonde, Ada van Holla straat. Voorgoed uit ons midi maar voor altijd in onst Hartverwarmend vonden wij de vele blijken van belangstelling, het medeleven, de kaarten en#! den van troost, alsmede uw aanwezigheid bi| da herdenkingsdienst van onze vader en opa JAN WITTE Op deze manier willen wij iedereen die met ons heeft meegeleefd bedanken, in het bijzonder ft personeel van het verzorgingshuis Gollardsvo" de goede verzorging. Kinderen en kleinkinderen Den Burg, oktober 2001

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 2