Teso-vergaderi ng alom tevredenheid Onrechtmatig toegang tot voorrangsbaan? Faillissement overviel Kinderboekenfeest ook collega-bakkers Rondvraag Teso-vergadering TEXELSE 4COURANT Gemeenteraad texelse'^courant Toneel SVC Nieuwe veerboot Waar gebeurd Collecte Alphacursus Sas van Gent DINSDAG 2 OKTOBER 2001 De tijd dat aandeelhoudersvergaderingen van Teso spannende bijeenkomsten waren waarbij geluiden van de oppositie op har wijze werden gesmoord tot vreugde van het establish ment ligt alweer jaren achter ons. Ook het folkloristisch element lijkt goeddeels te zijn verdwenen uit de discussies en is zelfs niet meer aanwezig in de rondvraag. Directie, commissarissen - al lang niet meer bang voor een overname, concurrent of welke andere bedreiging dan ook - zijn vervuld van tevredenheid en vertrouwen en wentelen zich behaaglijk in het bed dat in het verleden onder heel wat minder comfortabele omstandigheden is opgemaakt. nieuwe aandelen uit te geven of be staande aandelen te splitsen, zoals vorig jaar is gevraagd. Nieuwe aan delen hebben alleen zin als het bedrijf kapitaal nodig zou hebben en dat is niet het geval. Het zou bovendien kosten veroorzaken want nieuwe aandeelhouders hebben recht op vrij vervoer. Wat wel wordt nagestreefd is verdere spreiding van de bestaande aandelen onder de personen die tot Het gestaag groeiende leger aan deelhouders sluit zich daar graag bij aan. Hun eigen onafhankelijke Teso draait in alle opzichten voortreffelijk. Er zit een mooie nieuwe boot aan te komen die makkelijk betaald kan worden en die bij voorbaat de zege heeft gekregen van dezelfde overhe- tevoren door middel van een stukje in de Texelse Courant. Allebei goed bij de wekker blijkens hun titulatuur en staat van dienst. Wat in zo'n ge val de doorslag kan geven zijn eigen schappen die weinig te maken heb ben met bestuurderskwaliteiten: afkomst, naamsbekendheid en De Burgemeester De Koning-hal tijdens het tellen van de stemmen. De vergadering werd door 341 aandeelhouders bezocht; zij vertegenwoordigden 358 stemmen. Ria Kuip uit Amsterdam spreekt een uitgebreid dankwoord tot de aandeelhouders na te zijn gekozen als commissaris. De oud-Texelse kreeg 267 van de 355 uitgebrachte stem men. Medekandidaat Jan de Leeuw kreeg er 84. (Foto's Hony oe Graaf) den waarmee men vroeger zoveel had testellen. Alleen al het feit dat er van de 13,5 duizend afvaarten van het afgelopen jaar er maar zes niet doorgingen (waarvan twee niet eens door eigen schuld) spreekt boekde len wat betreft betrouwbaarheid en kwaliteit. 'Teso doet het beter dan de Nederlands Spoorwegen' merkte de kersverse commissaris Ria Kuip vrijdagavond op. Ze had het gevoel van eigenwaarde niet effectiever kun nen strelen. Wat er nog aan wensen en kritiek leeft betreft veelal kleinigheden of zijn luxe problemen. Verkiezing De vergadering van vrijdag voltrok zich geheel in het besef van deze trend en kon dus weinig schokkend zijn.Wat aan positiefs en gedenkwaardigs te berde werd ge bracht was grotendeels al bekend. Het enige spannende onderdeel was de commissarisverkiezing. De twee kandidaten werden nadrukkelijk als gelijkwaardig gepresenteerd, niet al leen in de vergadering zelf maar ook Texelgehalte Is in dat opzicht een op Texel geboren maar al lang geleden 'geëmigreerde' kandidaat opgewas sen tegen iemand uit een onbekend nest die Texels ingezetene is gewor den en als leider van een groot (we tenschappelijk) bedrijf zijn sporen heeft verdiend? We weten nu het antwoord. Kuip kreeg meer dan drie keer zoveel stemmen als De Leeuw. Sinds Prof. Dr Henk Postma tot te vredenheid deel uitmaakte van de Raad van Commissarissen is het feit dat een kandidaat iets met het NIOZ heeft te maken voor autochtone aan deelhouders geen groot probleem meer, maar het strekt blijkbaar nog niet tot aanbeveling. Hoewel, de kaar ten hadden misschien anders gele gen als De Leeuw op de vergadering aanwezig was geweest of als duide lijk was uitgelegd waarom hij er echt niet kon zijn. Gezellig Als alles zo goed gaat liggen zelfge noegzaamheid en gezapigheid op de loer. De belangstelling voor de verga dering zal er echter met door afne men. Ook deze keer was de Burge meester de Koning-hal weer bomvol.Het koud buffet na afloop - deze keer door cateraar Ruud Boom voor het grootste deel samengesteld uit echt Texelse producten - is daar debet aan, maar misschien nog meer het feit dat de vergadering steeds meer het karakter van een reünie krijgt. Veel aandeelhoudende oud- Texelaars en Texelvrienden komen er speciaal voor naar het eiland en on der de eigen ingezetenen schijnen er nogal wat te zijn die 'nooit' ergens heen gaan maar de Teso-vergadering voor geen prijs laten lopen. De pauze kan dan ook met lang genoeg duren en na afloop van de vergadering blij ven meer mensen gezellig nakletsen dan bij welke andere vergadenng dan ook. Bij de opening van de bijeenkomst herdacht president-commissans Bob Bakker de recentelijk overleden Maarten de Gorter die van 1963 tot 1974 directeur was van Teso, na af loop van een van de meest tumultueuze perioden uit de geschie denis van de onderneming. Bakker schetste vervolgens in het kort de bedrijfseconomische ontwik kelingen van de laatste tijd en kwam terug op enkele onderwerpen die in de vorige vergadering aan de orde waren gesteld. Er is toen onder an dere meegedeeld dat de statuten van Teso zullen worden aangepast. Met juridische adviseurs is inmiddels ge concludeerd dat Teso voldoet aan de criteria om tot zogenaamde structuurvennootschap te worden aangemerkt. Tot voor kort was dat niet het gevalomdat het aantal mede werkers op het daarvoor geldende minimum balanceerde. Nu is Teso echter wettelijk verplicht om zich als structuurvennootschap bij de Kamer van Koophandel aan te melden en is er drie jaar tijd om de statuten aan te passen.Teso wil het met sneller rege len omdat de betreffende wetgeving nog in beweging is. Bakker deelde verder mee dat Teso niet zal ingaan op het verzoek om VERVOLG VAN PAGINA 1 een andere gemeente halen. De par tijen op Texel voelen er weinig voor een bestuurder van de overkant te halen. Bij CDA en GroenLinks zijn Eelman en Bakker opnieuw kandi daat voor het wethouderschap. Van der Heide: 'Wij hebben er moeite mee om iemand van buiten de gemeente aan te trekken.' Vlaming noemt het aantrekken van buiten een armoede- bod. 'We hebben ruime capaciteit in huis.' Bij Texels Belang is het onder- verschijnt iedere vrijdag in de Texelse Courant. Met o.a. de agenda, week enddiensten en artikelen over uitgaan, actief zijn, natuur en cultuur. Er is voor een beperkt aantal bedrijven ruimte om op deze pagina te adverteren Informeer en/of reserveer bij de advertentieafdeling van de Spinbaan 6, Den Burg, telefoon 36 26 00, fax 31 41 11 E-mail. info@lenrnl werp wethouder volgens Timmer nog niet aan de orde geweest. 'Maar we hebben het liefst iemand die bij ons op de lijst staat. Iemand van buiten halen, heeft niet onze voorkeur.' De WD ziet een wethouder het liefst uit de gemeenschap komen. D66 spreekt daar ook haar voorkeur voor uit. 'Maar als partij met één zetel zijn we met echt in de gelegenheid om over een wethouder te praten. Daar voor moet ons zetelaantal minstens verdubbelen', zegt Visman. CDA en GroenLinks zijn er voorstander van dat een wethouder in de nieuwe si tuatie de fractievergaderingen blijft bijwonen. Elzinga De plannen van Elzinga moeten een duidelijke scheiding aanbrengen tus sen het college van burgemeester en wethouders en de gemeenteraad. Het college moet duidelijk een bestu rende rol krijgen, de gemeenteraad een controlerende rol. Ook wordt de gemeenteraad gestimuleerd vaker zelf ideeën voor nieuw beleid aan te dragen. Achterliggende gedachte is de bevolking meer bij de politieke besluitvorming te betrekken. Het CDA toont zich geen groot voorstan der van de veranderingen. 'De deur staat bij ons altijd open voor mensen die wat willen zeggen', zegt Van der Heide. Visman ziet de veranderingen wel zitten 'Het maakt het werk er boeiender op. We moeten meer ini tiatieven nemen en meer controleren. Dat betekent wel meer werk, maar dat vind ik met erg.' Roeper zegt het wel duidelijk te vinden dat er meer scheiding komt. Volgens Timmer wordt het raadswerk zuiverder. Vla ming zegt geen moeite te hebben met de veranderingen 'Onze fractie kijkt al kritisch naar het college, ook al zit er een wethouder van ons in. Een tijdje geleden hebben we het hele college aangesproken op de kippenmest en een paar jaar geleden op handhaving. Dat nep toen nog wat irritatie op bij andere fracties.' Experiment De raadscommissie Bestuur en Or ganisatie startte een paar maanden geleden met een experiment naar aanleiding van Elzinga. Dick Drijver nam het voorzitterschap van de com missie over van burgemeester Joke Geldorp. Volgens hoofd bestuurs- ondersteuning Rom van Schaik blijkt uit een tussenevaluatie dat de nieuwe manier van werken redelijk bevalt. Het is echter nog te vroeg om te zeg gen of na de verkiezingen elke com missie wordt voorgezeten door een raadslid in plaats van een wethouder of de burgemeester. De rondvraag vanaf de publieke trinune wordt als positief ervaren GroenLinks en D66 hebben voorgesteld de rondvraag ook bij andere commissies te intro duceren. Dat wordt volgens Van Schaik bij de eindevaluatie begin vol gend jaar bekeken. Nieuwe raadsleden krijgen mogelijk een cursus van de gemeente over de veranderingen onder Elzinga. 'Bij de vorige verkiezingen hebben we ook een cursus verzorgd. Die ging toen over de gemeentewet. Het ligt voor de hand dat nu meer over Elzinga te doen.' Over de rol van een eigen griffier voor de gemeenteraad (ook een voorstel van Elzinga) moet volgens Van Schaik nog meer duidelijkheid komen. De griffier, een secretaris, doet straks voorbereidend werk voor de raad. 'Het is nog niet duidelijk wie daar geld voor beschikbaar stelt. En moeten wij er iemand voor vrijmaken of niet?' De uitbreiding van de raad van twaalf van vijftien zetels levert geen hoofdbre kens op. 'Daar hoeven we alleen een paar extra stoelen, microfoons en voetenbankjes voor aan te schaffen. Aan de tafel in de raadzaal is daar nog plek genoeg voor Een openhartige aandeelhouder vertelde in de rondvraag van de Teso-vergadering dat hij zich met zijn wagen onrechtmatig bij de auto's op de voorrangsbaan had kunnen voegen. 'Ik had geen voorrangskaart en toch ging de slagboom omhoog'. Directeur Rob Wortel en president-commissaris Bakker deden licht geschokt. 'We waren zo blij dat het werkte. Dit moeten we maar even stilhouden, maar we gaan het wel testen'. Zoals gewoonlijk was het laatste deel van de vergadering een veelgebruikte gelegenheid om kleine en grotere grieven en vragen te ventileren. Een vrachtvervoerder ondervindt pro blemen op het opstelterrein in Den Helder. Mede door gebrek aan leiding zou het daar een verwarrende toe stand zijn. Een andere klacht had betrekking op het huidige systeem van vrij vervoer voor aandeelhouders Je hebt recht op 50 personenovertochten of 5 auto-overtochten. 'Waarom niet 10 overtochten voor de auto?' Verder was een pleidooi te vernemen voor het toelaten van méér voorrangs auto's per schip en klaagde iemand dat het vrij vervoer dat aan een aandeelhouderspas is verbonden wél geldt voor een personenauto maar met voor een personenauto met aan hanger. Een ander vond dat het sys teem zodanig gewijzigd moet worden dat je op het moment zelf kunt uitma ken (door afwaarderen) of je het vrij vervoer voor de auto dan wel voor een persoon gebruikt. Dan was er een verzoek om caravans voortaan met meer volgens het tarief per meter te laten betalen maar de caravan met auto te beschouwen als twee auto's. Naar aanleiding van een andere vraag moest Bob Bakker nog eens uitleg gen dat de in aantocht zijnde nieuwe boot weliswaar groter is maar dj vooral is bedoeld om het hir vervoersaanbod beter en veili» kunnen verwerken. De toerisïj drukte op Texel wordt niet ve zaakt door de capaciteit van d maar door het aantal slaappil op het eiland en dat is een gerj telijke zaak. Toch heeft Teso dan eens aangegeven dat 45 toeristische slaapplaatsen de ba grens moet blijven om te veiuj dat toch weer wachttijden ontss Een andere vragensteller wild» wijziging in de auto-opstelling5 hij als chauffeur van een pers» auto niet langer achter de vracfr to's zou moeten zitten. Een heel andere klacht ging ovji rooster ergens aan boord van Schulpengat, waaruit een stors lucht van zowel koffie als urine; opstijgen Voor zover zij met onmiddellijk afwijzende of instemmende konden krijgen, kregen de vrag stellers de belofte dat aan hunj bleem aandacht wordt besteed De aandeelhoudersvergadennji volgend jaar is gepland op 27 tember Teso's 'doelgroep' behoren en dat zijn Texelse ingezetenen en anderen die regelmatig van het veer gebruik maken. Het aantal aandeelhouders is het afgelopen jaar gestegen van 2531 naar 2578. Zes jaar geleden waren er nog maar 1935. In zijn praatje over de financiële voor uitzichten van Teso ging directeur Rob Wortel in op de verandenng van een aantal belangrijke factoren, deels samenhangend met de nieuwbouw. De veerboot Molengat zal volgend jaar zijn afgeschreven. De zestig mil joen gulden die de afgelopen jaren zijn gespaard voor de aanschaf van het nieuwe schip worden straks uit gegeven zodat de rente-inkomsten daarvan vervallen. Bij de planning wordt uitgegaan van een hogere in flatie dan tot dusver, namelijk 2-3,5%. Verder wordt aangenomen dat de sterk gestegen brandstofprijs voorlo pig niet zal zakken. De personeelskosten zullen 10% stijgen, verband houdend met een zesde vaarploeg die volgend jaar wordt in gesteld. Daardoor en door méér onderhouds- en brandstofkosten (wegens het nieuwe schip) zal de kostprijs van de omzet versneld stij gen. Verder zijn er de éénmalige advieskosten die met de nieuwbouw samenhangen en moet er geld zijn voor de renovatie van de Schulpen gat die nog tot 2010 in de vaart blijft. In dat jaar moet er genoeg zijn ge spaard om een opvolgend schip goed te kunnen financieren. Tenslotte houdt Teso rekening met iets minder vervoersgroei dan de veel méér dan verwachte groei die zich de afgelo pen jaren heeft voorgedaan. De di verse factoren ontwikkelen zich dus niet allemaal gunstig, maar volgens Wortel is er geen reden om te spre ken van 'magere jaren' en kan het bedrijf zijn plannen op termijn uitvoe ren zonder een meer dan trendmatige tariefsverhoging Receptie en buffet op het salondek ter hoogte van de zij-Ingang (links). Daarboven het atrium met de lichtkoepel. In het ontweips aandacht besteed aan decoratieve elementen die met scheepvaart en zee te maken hebben, zoals de kompasroos op de v/oer«a| tjes in de vorm van boeien. De toneelvereniging van SVC heeft het toneelstuk 'Quatsch...achter de tralies' in studie genomen. Het is een blijspel in vier delen van Diana Monshouwer De uitvoering is ge pland op zaterdag 24 november in het Eierlandsche Huis. VERVOLG VAN PAGINA 1 worden aangewend. De keus zal bin nenkort worden gemaakt aan de hand van modelproeven die deze maand in het waterloopkundig labo ratorium Marin in Wageningen wor den gehouden. In een Marsdiep in het klein met zelfs de nagebouwde ha vens van 't Horntje en Den Helder zal verder het gedrag van het schip on der allerlei omstandigheden worden bestudeerd. In de vrijdagavond gehouden aan- deelhoudersvergadenng van Teso liet directeur Rob Wortel tekeningen zien van in- en exterieur van het nieuwe vlaggenschip. Hij vertelde daarbij dat Rijkswaterstaat zich inmiddels bezig houdt met de verbreding en aanpas sing van de fuikhaven. RWS is in elk geval positief en zal de kosten ramen om die op de begroting te kunnen zetten. Of het rijk de haven aanpassing ook volledig zal betalen en de lasten daarvan voor eigen re kening zal nemen zoals tot dusver steeds is gebeurd, staat nog met voor 100% vast. In elk geval zullen de scheepsbouw en de haven aanpassing zich in 2004 tegelijk moe ten voltrekken, zodat de boot in 2005 in de vaart kan. Kaartverkoop Een jaar eerder moet ook de kaart verkoop bij Teso zijn uitgebreid en geautomatiseerd, een operatie op zichzelf. Het is dringende noodzaak want in de huidige situatie kunnen de klanten bij grote drukte al niet snel genoeg worden geholpen. De oplos sing is: onbemande loketten, dus automaten. Bij de autoloketten zullen in eerste instantie vier van de zes lo ketten onbemand zijn en bij de passagiersloketten komen twee be mande en drie onbemande tourniquets. Al binnenkort wordt met de gemoderniseerde kaartverkoop voor auto's proefgedraaid. Dat bete kent automatische lengten kentekenherkenning, tariefbepal afwaardering van het verschik bedrag en bediening van i boom. Het aantal passagiers peiaj| maakt voor de inkomsten met n uit maar moet wel worden opc ven voor de statistiek en in ver met veiligheidsvoorschriften. Samenhangend met de aan| van de havens zal Teso in haar voorzieningen het nodige moeteni vesteren, maar directeur Wortel in dit verband op de mogelijke plaatsing van de veerhaven van Helder naar een punt ten oosten de marinehaven. Als dat spoedig: de orde is zou het zonde zijn om jf bedragen in de huidige voorzieningen te steken. Het faillissement van 't Gouwe Boltje kwam ook voor Kees Tim mer van Timmers Bakkerij uit Den Burg als een verrassing. 'Je hoort wel eens wat geruchten, maar aan dat soort verhalen besteed ik nooit veel aandacht.' Om te kijken of zijn bedrijf een rol kan spelen in de toe komst van de failliete bakkerij neemt hij poolshoogte in Oude- schild. Veel klanten en zelfs personeel van Timmer leidden uit de berichtgeving af dat Timmers Bakkerij al plannen zou hebben om naar Oudeschild te gaan. Dat is niet het geval. Timmer: 'Onze enige samenwerking met 't Gouwe Boltje is dat we een aantal producten uitwisselen. In feite vullen we elkaar mooi aan.' Verder geeft hij aan dat zijn bedrijf de horeca wel degelijk van broodproducten voor ziet. 'Alleen leveren wij met vóór tien uur 's morgens. In verband met de versheid starten wij 's morgens later met bakken. Hierdoor is ons assorti ment ook op een later tijdstip in de ochtend klaar.' Hoe vervelend het faillissement in Oudeschild ook is, het biedt wellicht wel perspectieven voor Timmers Bakkerij. 'We hebben de bakkerij in de Hogerstraat een jaar of tien gele den verbouwd, maar daarna hebben we gezegd: we investeren niet meer in de bakkerij als gebouw. Wel in machines, want die zijn verplaats baar. We zitten hier midden in een woonkern en dat kan toch vervelende consequenties hebben, hoewel ertot dusver gelukkig nog nooit over ons is geklaagd. Bovendien geeft de aan- en afvoer hier wel eens problemen. Als we wat willen, dan moeten we dat niet hier doen, maar elders. En nu horen we ineens dat 't Gouwe Boltje failliet is. Ik weet niet hoe dat zich verder gaat ontwikkelen. Het kan zijn dat de zaak over een week of een maand helemaal plat ligt. Maar je praat toch over een mooie ruimte. Ook daarom ga ik er een kijkje ne men.' De collecte voor het Koningin Wilhel- minafonds die in de eerste wek van september werd gehouden, heeft op het eiland het bedrag van ƒ21.403,20 opgebracht. Niettegenstaande meer moeite om collectanten te vinden bijna duizend gulden meet dan vorig jaar. Toen werd ƒ20.395,80 opge haald. In het kader van de Kinderboeken week wordt woensdag 10 oktober van 14.30 tot 17.00 uur in de Open bare Bibliotheek aan de Drijverstraat een 'Kinderboekenfeest' gehouden. Ook kinderen die met van lezen hou den zijn welkom. Er wordt een pokémonruilbeurs gehouden en van 14.30 tot 15.30 uur geeft de dieren arts advies over huisdieren. Verder kan worden kennisgemaakt met hob by's als het uitpluizen van uilenballen, het bouwen van modelspoortreinen en het maken en bespelen van mu ziekinstrumenten. Ook wordt er ge tekend en geknutseld en wordt een kleurwedstrijd gehouden. De kleur plaat moet uiterlijk 13 oktober zijn ingeleverd, de prijsuitreiking volgt de woensdag daarop. In gebouw 'De Poort' achter de ge reformeerde kerk aan de Elemert wordt donderdag de eerste bijeen komst gehouden van de 'Alphacursus'. Deze wereldwijde cur sus gaat uit van diverse kerkgenoot schappen en is bedoeld voor mensen die belangstelling hebben voor het christelijk geloof, daar vragen over hebben, of eover willen meepraten. De eerste cursus bestaat uit acht bij eenkomsten op de donderdag morgen, van 9.30 tot 11.45 uur. De bijeenkomsten staan open voor ie dereen, de toegang is gratis. Onze dochter Corina is gek op 4 ren. Eens kreeg ze van een ken1 een pasgeboren gans aangebot Het diertje was kreupel omdat-' met een poot tussen een di waaiende deur terecht was gektri Corina kwam er glunderend ft thuis en noemde het dier 'Mal Lotta'. Het werd een echt troela® Toen Corina trouwde wilde ze gans meenemen. Maar daar»® het niet mee eens. Lotta was bjd helemaal thuis en ik wilde haan missen. Enige tijd later werd in de schuu" Jos Witte een kerkenveiling g«t( den waar van alles werd ingebrac Ook allerlei dieren waaronder' gans, ingebracht door buurman*1 Terpstra. Corina dacht: 'Die is*1 mij, maar ik zeg niets tegen C» mijn man.' Carlo was ook op J'' ling, zag de gans en dacht: 'Die'» ik voor Corina, maar ik zeg niets»' het moet een verrassing blijven bieden gebeurde stilzwijgend 4> het opsteken van een kaart met® nummer. Corina en Carlo zaten® in een andere hoek van de schim" de gans werd ingezet op ƒ5,- W werd gestaag met vijf gulden 1 hoogd en toen Carlo op een moment 55,- had geboden, ket» verbolgen wie de prijs zo zal 9 jagen. Het bleek zijn eigen Conra zijn en heeft zijn kaart maar wijs niet meer opgestoken. Ondank hoge bod gingen ze toch tevrew met de gans naar huis. Het «as mannetjesgans, een gent, kreeg de naam 'Sas van Gent Jan van V

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 4