Er wordt over mijn rug een spelletje gespeeld' Peuken aan de kant voor staatssecretaris Afdeling metaal OSG krijgt opknapbeurt Sport Huis klaar,maar nog geen gas, licht en water Gewoon wat extra aandacht... TEXELSE J" COURANT Jaarvergadering KLV Programma zaalvoetbal Kleiduiven zijn moeilijke prooi ZDH vergadert Modder op de weg: busje in de sloot Wandeltocht Gouden Boltje Jongerenkamers •aanleg Belangstellend bekijkt staatssecretaris Adelmund een werkende leerling. Het te water VERVOLG VAN PAGINA 1 OINSDAG 9 OKTOBER 2001 (IM ADVERTENTIE) Jan Venema. assurantie-adviseur bedrijven Rabobank Texel 'Geen bedrijf is gelijk aan een ander bedrijf. Een assurantie adviseur die dat beseft, zal eerst eens uitgebreid willen ken nismaken voordat hij of zij een advies uitbrengt. Dat is dan ook de manier waarop mijn collega's en ik altijd te werk gaan. Nét even wat meer aandacht dus, die ertoe leidt dat u er uiteindelijk écht zeker van bent, dat alle risico's afgedekt zijn en dat de voortgang van uw bedrijfsvoering geen gevaar loopt...' Rabobank Telefoon 0222 36 99 31 Texel stond. 'Je kan ook nog zien waar vroeger de buizen liepen. Het is wel eens lastig met de schoonmaak.' Lokaal E12 is nog in gebruik als les lokaal Nederlands. Opfrissen Als de verbouw begint, wil Wigman de afdeling graag een beetje opfris sen. 'Als we nu verf nodig hebben, weet de conciërge automatisch dat het groen moet zijn. Ik wil ook wel wat andere kleuren.' Het leslokaal Neder lands wil hij onder meer gebruiken voor tekenen. Maar ook om een docentenkamer in te richten. 'Als je nu snel een kopietje moet maken, moet je helemaal naar boven hollen.' De wand met gereedschap in E14 mag van Wigman een open wand worden, waardoor men ziet wat er binnen gebeurt. Naast het creëren van een praktijksituatie, moet een vernieuwde afdeling het werken in de metaal aantrekkelijker maken 'Het is nog zo dat wanneer je een overall aantrekt, je wat minder zou zijn. We willen juist stimuleren dat dit aantrek kelijk is om te doen.Volgens hem zijn de aanpassingen ook nodig om bij te blijven bij andere opleidingen in de Kop van Noord-Holland. 'In Wie- ringerwerf, Schagen, Den Helder en Alkmaar wordt al veel meer samen gewerkt met het bedrijfsleven. Alleen op Texel is dat nog met zo.' Een paar uur lang bezocht staats secretaris Karin Adelmund van on derwijs gisteren OSG De Hogeberg in Den Burg. 2e sprak met leerlin gen en ze nam een zak met geld mee. Met de bezem veegt een medewer ker van de school vlak voor elf uur de toegang nog even goed schoon. De peuken gaan aan de kant, zodat het er netjes uitziet als de staatssecreta ris komt. Iets na elven arriveert zij. Burgemeester Joke Geldorp en wet houder Nel Eelman begeleiden haar naar binnen. In een klaslokaal vertelt conrector Henk van Atteveldt over de invoering van de tweede fase van het voortge zet onderwijs. Leerlingen leren daarin zelfstandiger werken. De invoering heeft de school de nodige hoofdbre kens opgeleverd, vanwege de kleine klassen. Er is geen ruimte in de school om een goede mediatheek in te richten en er is weinig ruimte om zelfstandig te kunnen werken. Maar, zo kan hij Adelmund vertellen, de leerlingen kunnen wel kiezen uit de vier profielen die er zijn in de tweede fase. Een profiel is een pakket met een aantal verplichte vakken. Adelmund wil ook weten hoe het sla gingspercentage is. Van Atteveldt antwoordt dat het daar wel goed mee zit. 'Maar', voegt hij eraan toe, 'het kan snel veranderen, omdat we met kleine groepen zitten.' Een rondleiding door het gebouw volgt. In een aantal klassen praat Adelmund met kleine groepjes leer lingen. Daarin heeft ze gezelschap van Nel Eelman en een PR-mede- werkster. Rector Henk de Vries leidt ondertussen de anderen rond Onder hen zijn onderwijsinspecteur Marten Eikerbout en J, van der Lee, van de directie voortgezet onderwijs van het ministerie. Burgemeester Geldorp vertelt het belangrijk te vinden dat kinderen tot en met hun eindexamen op de school kunnen blijven. 'Ik heb meegemaakt dat kinderen van veer tien, vijftien van andere wadden eilanden doordeweeks bij familie in huis zaten om naar school te kunnen gaan. Je kunt je afvragen hoe goed dat voor ze is.' Van de vijf bewoonde waddeneilanden is Texel de enige met een volwaardig voortgezet on derwijs. Vmbo In de oude LTS wordt Adelmund bij gepraat over het VMBO. Geconsta teerd wordt dat de doorstroom naar de Havo verminderd is sinds de Mavo en het lager beroepsonderwijs twee jaar geleden samengevoegd zijn tot VMBO. Adelmund wijst erop dat die doorstroom zo goed mogelijk in stand gehouden moet worden 'Er zit vaak veel verborgen talent op die route.' Een nieuwe rondgang langs enkele klassen en afdelingen volgt Redelijk veel tijd wordt uitgetrokken voor de afdeling metaal. Docent Fred Wigman legt de staatssecretans uit hoe de afdeling beter op de praktijk van het bedrijfsleven aangesloten kan worden. De leerlingen gaan on dertussen gewoon door met hun be zigheden. In restaurant 't Proefkonijn krijgen Adelmund en gevolg een maaltijd van de afdeling consumptief. Er zijn toe spraken, muziekdocent Jaap Dros treedt op met een paar leerlingen en de staatssecretaris maakt bekend dat zij 2,5 ton beschikbaar stelt voor versterking van de samenwerking met het bednjfsleven. Ook laat ze nog eens weten dat de school voor de komende tien jaar 2,5 arbeidsplaat sen (fte) extra krijgt. Leerlingen Van de leerlingen kreeg ze ondermeer te horen dat wiskunde een probleem is en dat de overgang tussen Havo en VWO niet goed is. 'De stof sluit met goed op elkaar aan', vertelt 5-VWO leerling Hidde Nieuwland. 'Ik heb zelf bijvoorbeeld in de zomer wiskunde moeten inhalen.' Met een aantal klas genoten sprak hij met Adelmund. Ze vonden haar sympathiek en aardig over komen. En geïnteresseerd. Jort Hilstra nuanceert: 'Ze deed geïnte resseerd Anna Albers zegt niet de indruk te hebben dat ze iets nieuws aan de staatssecretaris hebben ver teld 'Wat wij verteld hebben, heeft ook al in rapporten en onderzoeken gestaan. Maar dat kunnen we wel versterken.' Tegen twee uur nam de staatssecretaris afscheid van de school. nanmachinist Rob Witte en Egbert Drijver treffen voorbereldingswerkzaamheden voor van de nutsvoorzieningen voor het huis van Tiny Ellen. tfoio Gennt T,mrr,erma.) lob Witte en Egbert Drijver van het elijknamige bedrijf konden giste- en eindelijk een begin maken met aanleg van de nuts- oorzieningen voor de nieuwe wo og van Tiny Ellen aan de Molen- graat. Dat duurde veel langer dan e eigenaresse lief was. 'Ik sta op et punt zelf de schop te pakken', ertelde ze vrijdag, toen ze ten inde raad de krant erbij haalde. (ezelfde ochtend had ze een tele- rontje gekregen van Jaap Drijver, oördinerend opzichter van de geza- enlijke Nutsbedrijven, waarin hij ankondigde dat het nog wel eens tot alf november zou kunnen duren al iens ze in haar nieuwe woning over water, elektriciteit, telefoon en abel zou kunnen beschikken. Het lefoontje bleek de welbekende luppel voor de 66-jarige Ellen, die al «ge tijd op het punt staat om haar ieuwe huis te betrekken. 'Het is al eruime tijd klaar en ik heb het hele- iaal ingericht. Maar ik moet de wc og doorspoelen met een emmer ater uit de vijver. Dat is toch te gek »r woorden. Dit is nu al de zoveel- keer dat de aanleg van de nuts- 'orzienmgen wordt uitgesteld.' slgens Drijver valt de nutsbedrijven ets te verwijten. 'Ik heb de aanleg meerdere malen gepland, maar sds moest het worden afgeblazen, hebben van de gemeente nog ids geen antwoord gekregen op aantal vragen over hoe het werk nes moet worden uitgevoerd. Als izamenlijke nutsbedrijven moeten dat weten. We zijn gedwongen de zaken correct af te handelen, it we willen met het risico lopen it we achteraf worden geconfron- ird met fouten waarvan we niet weten wie die heeft veroorzaakt. In het verleden zijn de nutsbedrijven daar al eens flink het schip mee in gegaan en dat willen ze niet op nieuw.' Volgens Drijver heeft de gemeente bij de startbespreking die voorafgaand aan het werk werd gehouden en waarop alle betrokkenen aanwezig horen te zijn verstek laten gaan. 'Ter wijl de gemeente als vergunning verlener en eigenaar van de grond waarin de leidingen moeten worden aangelegd daar gewoon hoort te zijn. 'Hoe het allemaal komt, weet ik niet, maar een woordvoerder van de Nuts bedrijven vertelde me dat er over mijn rug een spelletje wordt gespeeld. Ik zit met de gebakken peren', klaagt Ellen. Ze doet haar verhaal in de woonkamer in haar oude woning, die ze al grotendeels heeft ontruimd. 'Ik zit me gewoon op te vreten. Ik kan het nieuwe huis vanuit mijn stoel zien en toch kan ik er al wekenlang niet in. Zelfs de burgemeester is hier ge weest en ook zij erkende dat het zo echt niet kan en beloofde er werk van te maken. Maar we zijn nu weer een paar weken verder en er is nóg niets gebeurd. Ja, de straat ligt er uit, waar door ik nu mijn spullen door het mulle zand naar het huis moet sjouwen.' Toeval of met, kort nadat de pers vrij dag bij de gemeente om opheldering had gevraagd, ondernam de ge meente actie. Drijver: 'Namens de nutsbedrijven heb ik vrijdag een in tensief gesprek gehad met de ge meente. Ik heb al onze bezwaren naar voren kunnen brengen en de ge meente heeft een aantal antwoorden gegeven. We hebben voor een aan tal zaken een praktische oplossing gekozen. Het is jammer dat het zo lang heeft geduurd.' Betreft dit een uitzonderlijk geval, of moeten bewoners wel vaker zo lang wachten?, luidt de vraag. 'Het ge beurt wel vaker dat de gemeente te voren met alle vragen beantwoordt, maar omwille van de lieve vrede be ginnen we dan toch maar. Maar een maand geleden bleek naderhand dat er bij een bepaald werk iets fout was gegaan. Die was zonder het maken van hoge kosten niet terug te draaien. Dat willen we niet nog eens meema ken', doet Drijver de reden uit de doeken waarom de nutsbedrijven zich ditmaal minder coulant hebben opgesteld Een woordvoerder van de gemeente houdt het op een communicatie storing. 'Kijk, dit verhaal heeft natuur lijk een geschiedenis. Maar ons uit gangspunt is: zo snel mogelijk zorgen dat die woning wordt aangesloten. Later zullen we wel kijken wat er ver keerd is gegaan.' De Vereniging van Kleine Logies- verstrekkers (KLV) houdt dinsdag 9 oktober vanaf 20.00 uur jaarvergade ring in De Lindeboom. Om meer in zicht in de branche te krijgen, wil de vereniging, in samenwerking met de WV, op deze vergadering extra aan dacht besteden aan de logies-met- ontbijtsector. Daartoe wordt een en quête gehouden, waarvan de uitslag tijdens de vergadering zal worden besproken. Na de pauze spreekt RJ.H. Ooomes van de Belasting dienst over het nieuwe belasting stelsel voor logiesverstrekkers. Woensdag 10 oktober 18.30 Texel'94 C2-De Krim C2 Houterm. 19.20 De Krim 5-Klif 5 De Krim 20.10 ZDH 3-Jelleboog 3 ZDH 21.00 Texel'94 6-Oosterend 4 Texel'94 De Krim heeft zaaldienst. Donderdag 11 oktober 18 30 Texel'94 C1-De Koog C1 Franchi. 19.20 Klif 4-De Krim 3 Kuipers 20.10 ZDH 2-Oosterend 5 ZDH 21.00 RAB 1 -Mantje 2 Hoogendijk Texel'94 heeft zaaldienst. Vrijdag 12 oktober 16,45 De Krim E1 -Klif E1 De Krim 17.30 Oosterend E2-Oosterend E1 SVO 18.15 Oosterend D1 -Texel'94 D1 SVO 19.05 ZDH 1 -Klif 2 Meedendorp 19.55 Jelleboog 1 -De Koog 2 Sangers 20.45 De Krim 2-Jelleboog 2 Molanus 21.35 De Koog 1-Texel'94 2 Houterman 22 35 De Krim 1-Mantje 1 Van Beek Jelleboog heeft zaaldienst. Wie Texels kampioen kleiduiven- schieten wil worden, kan zich niet meer dan enkele missers permitteren. Dat was althans jarenlang het geval Bij de wedstrijden die zaterdag middag op een stuk land bij hoeve Dordrecht in Eierland werden gehou den, lag de situatie geheel anders. De organisatie had zulke moeilijke par koersen uitgezet, dat de 'duiven' de schutters geregeld te snel af waren. Dat gold ook voor de 'konijnen', die over het gras schuin van de deelne mers wegrolden. Ook favoriete routiniers als Maarten Pieter Reuvers, Jaap van Lenten en Ed Drijver zagen op dit onderdeel maar weinig scho ten doel treffen Aan het slot bleken drie schutters precies even vaak raak bijeenkomst gehouden waar zowel kamerbewoners, kamerzoekers als andere betrokkenen welkom zijn. Bij die gelegenheid zullen de wensen en problemen van beide groepen ter sprake worden gebracht. Onder an dere hoopt men erachter te komen in hoeverre de kamernood ook speelt in de buitendorpen. Dit hangt nauw sa men met de plannen van de Stichting Wonen om kamers te maken binnen bestaande woningwetwoningen die daarvoor moeten worden gesplitst. De stichting gaat ook bemiddelen bij kamerverhuur. Directeur Jan van Andel zal de bijeenkomst daarom bij wonen. De bezoekers die al een kamer heb ben zullen het nodige vernemen over de wijze waarop het Jongerenwerk hun belangen kan behartigen. Aan de orde komen vragen als: Betaal je met teveel? Heb je wel een huurcontract? Heb je interesse voor een goedkope verzekering? Heb je belangstelling voor gezamenlijke activiteiten? Ter plekke kan ook het enquêteformulier worden ingevuld dat eventueel tevoren kan worden afgehaald in Time Out. De avond begint om 19.30 uur. Een serieus bedrijfslokaal waarin leerlingen niet alleen meer lassen en frezen, maar ook bestellingen opnemen en afhandelen en de voorraad op orde houden. Dat is de toekomstvisie die de afdeling me taal van OSG De Hogeberg voor ogen heeft. Met het geld van Adelmund kan de afdeling worden opgeknapt. Een grote ruimte moeten de lokalen E12, E13 (de oude smederij) en E14 in de oude LTS aan de Emmalaan worden. De afdeling moet op een echte bedrijfsplaats gaan lijken. 'Er moet ondermeer een bedrijfsbureau komen, waarin leerlingen bijvoor beeld ook zelf de telefoon opnemen', vertelt docent metaaltechniek Fred Wigman. (Foto Jeroen van Hattum) Opknappen van de afdeling metaal is eén van de punten uit het project waarvoor De Hogeberg gisteren een kwart miljoen gulden kreeg van staatssecretaris Adelmund. Het ge hele project moet de samenwerking tussen de school en het bedrijfsleven versterken. De afdeling kan een opknapbeurt goed gebruiken. De oude smedenj en het lokaal waar gefreesd kan worden (E14), zijn nu nog van elkaar geschei den door muren. 'Dat is lastig als je iets moet frezen, want leerlingen mogen nu uit veiligheidsover wegingen niet alleen die ruimte in.' De freesmachines dateren nog uit 1964. Met behulp van ijzeren tussendelen zijn ze inmiddels wat hoger gezet. Wigman: 'De leerlingen worden steeds langer, dus we hebben ze zo maar verhoogd.' In de oude smederij is aan een betonnen stuk vloer nog goed te zien waar vroeger de oven te hebben geschoten. Met hun score van zeventien uit vijfentwintig pogin gen nestelden Thijs Jan Reuvers, Appie Pinkse en Johan Meeldijk zich bovenaan de ranglijst van zeventien deelnemers. Met het reglement in de hand riep de jury Reuvers uit tot Texels kampioen, omdat hij van het winnende trio het laatst een poging zag mislukken. Pinkse werd om die reden tweede, Meeldijk derde De prijswinnaars werden na afloop ge huldigd in café De Slufter. Leden en donateurs van de Hoornder sportvereniging ZDH komen vrijdag in kantine De Spil bijeen voor de jaar lijkse ledenvergadering. Deze begint om 21.00 uur. Bestuursleden Anneriet Bremer, Ben Bakker en Henk Dekker zijn aftredend maar her kiesbaar. Een 48-jarige Duitse vrouw belandde zondag rond het middaguur in de sloot nadat ze met haar autobusje op een met modder besmeurde Laag- waalderweg in de slip was geraakt. Ze had haar snelheid al terugge bracht tot zo'n veertig kilometer per uur, maar desondanks verloor haar auto de grip op de weg. Ze bleef on gedeerd, maar haar auto liep schade op. Ze probeert de schade te verha len op het agrarische bedrijf dat ver antwoordelijk is voor de vervuiling Wandelsportvereniging Het Gouden Boltje heeft voor komende zondag de zogenoemde 'herfstwandeltocht' uit gezet. die de deelnemers door en rond Den Burg voert. Deelnemers kunnen kiezen uit wandelingen van 5 en 10 kilometer. De opbrengst gaat zoals gebruikelijk naar een goed doel. Dat is dit jaar muziekvereniging DEK uit Den Hoorn Deelname staat open voor iedereen. Starten is tussen 13.00 en 14.00 uur mogelijk vanuit het gebouw De Scha kel in de Binnenburg, dat ook dienst doet als finishlokaal De wandelaars moeten vóór 18.00 uur zijn gefinisht. Deelname kost ƒ5,-. Aanmelden kan alleen op de dag van de tocht. Ook is hier inschrijving mogelijk voor de najaarswandeling die op zondag 4 november wordt gehouden in de omgeving van De Waal. Voor verdere informatie over deze en andere toch ten van Het Gouden Boltje kan con tact worden opgenomen met Ben Roest, tel. 314 451. ^Plechtigheidje achter het gebouw. Van links naar rechts: Carla Schrama, Vera Kruithof, Chantal van Nijnatten, Melanie Eelman Robin van der Slikke 'Fo'° Hnrry d0 GrMf> ier huurders van een zak snoep wrzag. De leuk ingerichte kamers in het huis ertegen woord igen één bouw- flntingent en zijn elk 3,5x5.40 meter i'oot. Een van de kamers beschikt ?/er een slaapvertrek op de zolder verdieping. De bewoners gebruiken verder gezamenlijk het terrein met schuurtje achter het gebouw en daar sook de entree, bereikbaar vanuit de doorbraak tussen Weverstraat en schterom. Als aanspreekpunt en ïelangenbehartiger van de huurders Ageert Vera Kruithof die daarvoor sn vergoeding ontvangt. Bijeenkomst Momenteel wordt nagegaan hoe het zit met vraag en aanbod wat betreft «mers op Texel. In samenwerking j net de Stichting Wonen Texel houdt l tet Jongerenwerk Texel een enquête. Bovendien wordt maandagavond 15 l -lober in Time Out (Ouwe ULO) een

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 5