Veilig skiën op afvalberg M oord-L olland de provincie Noord-Holland informeert Provincie actief in maritieme bedrijvigheid Prijsvraag 'Maritiem' gedeputeerde Bob Verburg: Marian Dekker Provincie betrekt burger bij streekplan Noord-Holland Zuid Uit in de Groene AS MEER PROVINCIENIEUWS: KIJK OP WWW.NOORD-HOLLAND.NL Lid provinciale staten (PvdA) september 2001 18'editie p p Q I N C I E~ k Cqloikw De Pagina Noord-Holland is een uitgave van de provincie Noord-Holland en verschijnt maandelijks (behalve in de zomer- en kerstvakantie) in een groot aantal huis-aan-huis verspreide nieuwsbladen in de gehele provincie. Redactie en administratie Bureau Communicatie provincie Noord-Holland, Postbus 123, 2000 MD Haarlem Eindredactie: Rienk van der Veen, tel. (023) 514 43 09, fax (023) 514 41 55, e-mail: veenrj@noord-holland nl Noord-Holland Zuid is een gebied met maar liefst 1,8 miljoen inwoners en 900.000 arbeidsplaatsen. Eind 2002 hoopt de provincie voor deze belangrijke regio een geheel nieuw streekplan vast te stellen. Voor de lange termijn, tot 2020, zal dit plan globale ont wikkelingen schetsen; voor de korte termijn zal het concrete uitvoeringsprojecten bevatten. De luchthaven Schiphol, de Amsterdamse haven, karakteristieke steden en dorpen, indus trieën als de Hoogovens, gebieden als het Gooi en Waterland, de kust en het Markermeer, het zijn evenzovele elementen die ordening vragen. En ordening vraagt overleg. Vanaf het begin, nu anderhalf jaar geleden, zijn gemeenten, gewesten, waterschappen en maat schappelijke organisaties geraadpleegd. Nu is het de beurt aan de burgers. Voor hen worden uiteenlopende evenementen georganiseerd, variërend van brainstormbijeenkomsten tot scholenprojecten en van burgerhuizen tot bustours. Alle zeven regio's komen aan bod. Dus woont u in Zaanstad, Zuid-Kennemerland, Waterland, Amstelland en Meerlanden, het Gooi, de Vechtstreek of de IJmond, let dan op de aankondigingen. Informatie is te vinden in speciale meuwsbrieven en op de internetsite http://wrvw.streekplannhz.nl Via persberichten en advertenties in regionale kranten worden de programma's bekend gemaakt. Brainstormbijeenkomsten zijn bedoeld voor 'georganiseerde' burgers, dat wil zeggen, leden van kleinere organisaties. Voor een bustour of burgerhuis kunt u zich indi vidueel aanmelden bij Rina Swart, medewerkster van de provincie. Meer informatie: Rina Swart, provincie Noord-Holland, tel. (023) 534 33 74, fax: (023) 534 30 30, e-mailswartc@noord-holland.nl En voor mensen is het een leuke natuur- en recreatiezone tussen Amstelland en Spaam- woude. De provincie Noord-Holland heeft samen met de Fietsersbond een fietsroute langs de Groene AS ontwikkeld. U kunt op 7 oktober de route fietsen én een leuke activiteit meepikken. Een greep uit de activiteiten: groenexcursies in Osdorp en langs de Oeverlanden/ Nieuwe Meer, straattheater in Geuzenveld-Slotermeer, kanoën op de Sloterplas en een boottocht in het Amsterdamse Bos. De meeste activiteiten zijn bovendien gratis! In de speciale activiteitenkrant "De Groene AS verrast" staat een volledig overzicht. De krant en de folder "Groene fietsroute, door de stadsrand van Amsterdam" zijn op te vragen bij de provincie Noord-Holland, tel. (023) 514 43 00, maar ook te vinden in de gemeentehuizen van Amsterdam, Amstelveen, Aalsmeer, Haarlemmermeer en de stadsdeelkantoren van Geuzenveld-Slotermeer, Osdorp en Slotervaart/Overtoomse Veld. Op de internetsite van de provincie Noord-Holland is meer te vinden: www.noord-holland.nlzie onder Projecten. Meer informatie: Ingrid Kooiker, provincie Noord-Holland, tel. (023) 514 30 45, e- mail: kooikeri@noord-holland.nl In juni stelden wij op deze pagina de vraag onder welke koning het Noordzeekanaal tot stand is gekomen. Was dat Willem II of Willem III? Het goede antwoord is: Willem III. De goede inzenders hiervan hebben allen een verrassingspakket ont vangen waarin het Noordzeekanaal centraal staat. De vraag van deze maand luidt: Boven op de voormalige afvalheuvels in het recreatieschap Spaamwoude staan twee grote ronde betonnen platen verankerd In welk bekend tv-programma waren deze platen, enkele jaren geleden, wekelijks te zien? Ditmaal stellen wij de winnaars een sportieve ervaring in het vooruitzicht. Er zullen vijf toegangskaarten worden verloot voor de skiheuvel in Spaamwoude. Uw antwoord kunt u weer sturen naar: Redactie Pagina Noord-Holland, Postbus 123, 2000 MD Haarlem. Fax (023) 514 41 55, e-mail' veenrj@noord-holland.nl Gedeputeerde Verburg tl) Foto: provincie Noord-Holland "Water klotst aan drie kanten tegen het vaste land van onze provincie en Texel is Noord-Holland in zee. Die ligging heeft geleid tot de lange maritieme traditie die Noord-Holland werkgelegenheid en welvaart heeft bezorgd. Maar denk niet dat die positie onbedreigd is! Vangstbeperkingen hebben het aantal vissers verminderd, de betekenis van de marine is na de koude oorlog afgenomen en andere natte regio's zitten als concurrenten natuurlijk ook niet stil. Dat alles heeft gevolgen voor de werkgelegenheid van mensen. Maar wij hebben als provinciale politiek de plicht alles te doen om de werkgelegenheid op en langs het Noord-Hollandse water voor de toekomst zeker te stellen. Dat geldt met name voor de regio's Den Helder, IJmond en Amsterdam. Wij hebben daarom onze nek uitgestoken voor grote projecten als de restauratie en herinrichting van de Oude Rijkswerf in Den Helder, de modernisering van de haven van IJmuiden en de aanleg van rail- aansluitingen in het Amsterdamse havengebied. Anderen waren ook bereid als mede-financiers op te treden want de provincie kan zulke grote projecten niet in haar eentje trekken". Bob Verburg (Den Haag 1944) is lid van het college van GS voor het CDA. Hij is sinds 1987 lid van provinciale staten en zit vanaf 1996 in het college van GS waar hij de portefeuille economi sche zaken, land- en tuinbouw, grondbeleid en Europa beheert. Naast zijn activiteiten voor het CDA is hij actief op het terrein van het midden- en kleinbedrijf. In de Europese sfeer is hij lid van het Comité van de Regio's van de Europese Unie en van hét Pools verbindingscomité voor samen werking met dit Comité. Bij het waterbedrijf PWN is hij president-commissaris. (I Haven en visafslag van Den Helder: temidden van moderne kotters blijft netten boeten het handwerk van de visserman. Foto: Studio Honing Van oudsher heeft Noord-Holland een speciale relatie met water. Rechtstreeks of indirect is water voor velen een broodwinning. In deze sector bieden meer dan 2200 bedrijven werk aan 27.000 personen. De totale omzet bedraagt 6,6 miljard gulden. Een zo belang rijke pijler van onze economie verdient met het programma 'Noord-Holland Maritiem' extra aandacht, vindt de provincie. Foto: Ruud Karstens Wanneer u dit leest is de schokgolf veroorzaakt door de aanslagen in New York en Washington nog lang niet voorbij. 'Een tweede Pearl Harbour', 'de dag dat Kennedy vermoord werd', 'we zijn in oorlog'. Veelgehoorde uitspraken op de avond van dinsdag 11 september. Radio én tv tegelijk aan om maar niets te hoeven missen. Het beeld van dat vliegtuig dat de tweede toren invliegt zal nog lang op ons netvlies blijven. Vanochtend vroeg de redacteur of ik een column wilde schrij ven over provmciepolitiek en of ik het niet te zwaar wilde maken. U, als lezer, zal het mij niet kwalijk nemen dat ik vandaag mijn aandacht niet bij wielerstadions en afvalverwerking heb en dat ik de wens van de redactie over het karak ter van deze tekst voor deze keer niet honoreer. Het lijkt er op dat niet alleen het aanzien van New York nooit meer zal zijn wat het geweest is. Marian Dekker, Sleutelbloem 7,1902 GD Castricum, tel. (0251)65 48 97, e-mail: mariandekker@novacollege.nl Het verwijderen van ons afval is toevertrouwd aan de NV Afvalzorg, een 'dochter bedrijf' van de provincie Noord-Holland. Namens de provincie zijn gedeputeerden Neef en Goijert commissaris bij dit bedrijf. Voornaamste doelstelling is niet zomaar het wegwerken van afval, integendeel. Afvalzorg heeft een missie. Naast recycling is dit de ontwikkeling en het beheer van veilige landschappen. Een kunstwerk IX overdekte skihelling (m) en een klimwand gebouwd op afvalbergen in recreatiegebied Spaamwoude Foto: Studio Honing Voor het storten van afval beheert Afvalzorg in Noord-Holland en Flevoland de stortplaatsen, waarvan Nauema aan het Noordzeekanaal de grootste is. Aan ditzelfde Noordzeekanaal ligt een voormalige stortplaats die onherkenbaar is veranderd. Eertijds locatie Velsen geheten, maakt zij nu deel uit van het recreatiegebied Spaamwoude. Waar vroeger de meeuwen krijsend boven het afval cirkelden, kan tegenwoordig het hele jaar door geskied worden. Je ziet er mountainbikers, wandelaars en fietsers en je vindt er een klimwand, die door een kunstenaar is ontworpen naar een Luxemburgs voorbeeld. Boven op de dertig meter hoge heuvels heb je een prachtig uitzicht over het omringende landschap. Wie maalt erom dat diep onder de oppervlakte zo'n negen miljoen m' vuil ligt opgeslagen? Temeer omdat dit vuil zo veilig is weggestopt. Volgens de regels gestort en door een spedaal onderdeel van Afvalzorg continu in de gaten gehouden. Ook de voormalige stortplaats Schoteroog in Haarlem zal voor recreatie geschikt worden gemaakt. Afval, veiligheid en landschapsontwikkehng, het is een combinatie waar Afvalzorg sterk in is. Meer informatie: Jacques Ninaber, NV Afvalzorg, tel. (023) 55 34 534, e-mail: j.ninaber@afvalzorg.nl Internet: www.afvalzorg.nl Sinds 1997 heeft de provincie in de maritieme sector al meer dan 90 miljoen gulden bijge dragen, op een totaalinvestering van 830 miljoen gulden. Een injectie die Noord-Holland meer dan 3500 directe arbeidsplaatsen heeft opgeleverd. Zwaartepunten liggen in Den Helder, de IJmond en Amsterdam. Zo heeft de Rijkswerf in den Helder een nieuwe bestemming gekregen als maritiem museum, compleet met faciliteiten voor historische schepen De Kop van de Haven in IJmuiden is gerenoveerd en heeft nu een aantrekkelijke cruisekade. Maar ook elders gebeurt het nodige Op Texel bijvoorbeeld is de haven van Oude Schild uitgebreid en gemoderniseerd In de Gooi en Vechtstreek hebben de watersport en het watertoerisme een steuntje in de rug gekregen en voor de Kop van Noord-Holland wordt gewerkt aan een 'Staande Mastroute'. Op het gebied van water heeft Noord-Holland immers een reputatie hoog te houden. RTV Noord-Holland en AT5 besteden dit najaar op de dinsdagavond aandacht aan de maritieme sector van Noord-Holland. Meer informatie: Frits van Zwijndregt, provincie Noord-Holland, tel. (023) 514 36 81, e-mail: zwijndregtf@noord-holland.nl MIIIIMMIIIIIII I >11 IHIIHUWifcW '11 lil Zondag 7 oktober wordt het in Amsterdam, Amstelveen en Aalsmeer genieten van de Groene AS. De Groene AS is één van de belangrijke ecologische verbindingen in Noord-Holland die grote en kleine natuurgebieden op de route Amstelland-Spaam- woude met elkaar in contact brengt. Hiermee krijgen dieren de ruimte die ze nodig hebben voor hun voedselvoorziening en om zich voort te planten.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 8