600 Woningen nodig tot 1010 om nood te beperken Jutter Bram Koorn in olieverf vereeuwigd mantje Cjrotn 27warLrJexeh in het harL, Kabinetsplan zet streep door waterkrachtcentrale Schoenen \oningstichting verwacht toename tekort huizen 'Door ecotax niet meer haalbaar' ieuwe bestemming grond bij Mieland Onder de pomp Oplichting Gladde wegen Vervoerskosten m Lars op expeditie Ramen en deuren horeca na elf uur 's avonds dicht Subsidie boek over historie doopsgezinden Weinig overtredingen bij kampeerboeren T E X E LS E^COU RANT IRICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11620 VRIJDAG 12 OKTOBER 2001 fertenties/abonnementen/bezorging: ibaan 6 1 MC Den Burg loon 0222 - 36 26 00 - telefax 0222 - 31 41 11 info@lenr.nl schijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11.1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45. Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20, fax 0222 - 32 30 00 e-mail: redactie@texelsecourant.nl Buiten werktijd: Harry de Graaf, tel. 31 72 66 of 06-53 73 33 82 Losse nummers 1.80 0,82. abonnementsprijs 63.- 28,59 per half jaar. 010 zijn op Texel zeshonderd ingen nodig om het tekort aan sn op te lossen. Volgens het ikplan mogen tot dat jaar ech- :o'n 110 nieuwe huizen ge lid worden. Dat staat in een ort dat Stichting Wonen Texel I) en de gemeente hebben la- opstellen over de woning- ilematiek op het eiland. oningstichting en de gemeente op basis van het rapport ge- inlijk met de provincie te kunnen m over het mogelijk vergroten iet aantal contingenten (hoeveel- (i woningen) voor Texel. 'Het is io dat we groter willen worden', directeur Jan van Andel van 'maar we willen wel fatsoenlijk sen kunnen huisvesten.' Dan liet om mensen die sociaal en/ onomisch gebonden zijn aan het id. ïns de directeur van de woning- iting zou Texel een andere be- lelmg moeten krijgen ten op- Ie van de rest van de provincie, ■gt het ermee eens dat te zijn dat oord-Holland weinig gebouwd worden op het platteland, maar aiadrukt dat de situatie op Texel us ligt, omdat woningzoekenden tenvoudig kunnen uitwijken naar naburige gemeente, et rapport blijkt dat de tekorten zowel bij koop- als huur- ngen voordoen. Voor veel men- rooral jongeren) is het moeilijk etaalbare koopwoning te vin- Daardoor stokt de doorstroming mensen die verhuizen van een luis naar een koopwoning. Bij •ren loopt het tekort aan ge kte seniorenwoningen de ko- de jaren ook fors op als er mets san wordt. Dan gaat het om zo- koop- als huurwoningen. Plannen wil de woningnood niet alleen chten met nieuwbouw. Ze wil ook ers omgaan met haar bestaande tngvoorraad. Zo moeten be side seniorenwoningen, die niet ïaan de eisen van de tijd vol- een opknapbeurt krijgen, deren laten vaak een grotere wo- achter, die willen dan niet naar woning met weinig comfort.' (t rapport wordt gesteld dat sloop ervangende nieuwbouw van ver fde seniorenwoningen al deels ttekorten kunnen voorzien. Wo- jen voor meerdere gezinnen waar nlift in zit, zouden ook vervangen oen worden door senioren- ingen. Nader onderzoek moet uitwijzen wat financieel haalbaar is. Door bestaande woningen aan te passen, kan volgens het rapport tot 2005 zonder nieuwbouw in het tekort voor ouderen voorzien worden. Daarna zouden 45 nieuwe huur woningen voor ouderen gebouwd moeten worden. Dat zou op inbreidingslocaties moeten gebeu ren, dus tussen al bestaande bebou wing. Volgens Van Andel staan mo menteel zo'n tweehonderd senioren op de wachtlijst voor andere woon ruimte. Het rapport meldt dat het te kort aan seniorenwoningen in 2010 kan oplopen tot 290 Om de prijs van een woning minder duur te maken, wil de woning stichting huurwoningen onder de marktprijs gaan verkopen. Voor waarde is dat mensen, als ze het huis verlaten, de woning terugverkopen aan de woningstichting. Die kan de woning dan opnieuw verkopen. 'Op die manier kunnen we de prijzen be taalbaar houden', zegt Van Andel. Dat systeem wordt, vertelt hij, in sommige grote steden al toegepast. Druk In het rapport wordt ervoor gewaar schuwd dat de druk op de woning markt verder kan toenemen als de Eerste Kamer de nieuwe Huisvestingsweg goedkeurt. Voor Texel zou dat betekenen dat mensen die sociaal of economisch gebonden zijn aan de Kop van Noord-Holland zich vrijelijk op Texel kunnen vesti gen. Ook bestaat de kans dat het aantal gepensioneerden van de over kant dat graag op Texel wil wonen, toeneemt. In beide gevallen zou de doorstroming van eilanders naar duurdere huizen stagneren. Volgens het rapport is een verruiming van de Lees verder pagina 5 De Tweede Kamer kan een pittige brief verwachten van Texel, Den Helder en de provincie Noord-Hol land over het kabinetsbesluit om energie uit waterkracht vanaf vol gend jaar te belasten met ecotax. Hierdoor valt voor NUON de finan ciële basis weg voor de bouw van een waterkrachtcentrale in het Marsdiep. Deze in 2004 te bouwen installatie moet een kwart van de duurzame energie leveren die no dig is om Texel in de eigen be hoefte te laten voorzien. De opwekking van waterkracht in Nederland dreigt de dupe te worden van kleinschalige waterkracht centrales in het buitenland. De minis ters willen geen Nederlands belastinggeld gebruiken om be staande. al afgeschreven centrales in het buitenland te subsidiëren. Hier door overweegt NUON het water krachtproject in het Marsdiep af te blazen. Wethouder Bakker, die wil dat Texel in 2030 in de eigen energie behoefte kan voorzien, is teleurge steld over het kabinetsplan. 'Als waterkracht vervalt, zitten we in ons duurzame energieprogramma met een gat van 25 procent.' Bakker wil samen met de provincie en de ge meente Den Helder een reactie stu ren naar de Tweede Kamer. 'Er moet toch een regeling zijn te bedenken waarbij energie uit innovatieve water krachtcentrales in Nederland niet wordt belast met ecotax en energie uit afgeschreven installaties in het buitenland wel.' Annemarie Goed makers, directeur Duurzame Energie van NUON: 'We hebben de Kamer voorgesteld een datum te hanteren, waarbij voor oude, afgeschreven in stallaties wél exotax moet worden betaald. Tweede optie is om water krachtinstallaties die niet rendabel zijn, zoals die bij Texel, te vrijwaren van ecotax. Mocht de overheid de plannen niet bijstellen, dan wordt het wel héél ingewikkeld om bij Texel een centrale te bouwen.' In dat geval overweegt het energiebedrijf NUON een schadeclaim in te dienen bij de overheid. Want het energiebedrijf heeft al ƒ150 miljoen geïnvesteerd in waterkrachtprojecten, geld dat nu geen rendement zal opleveren. De provincie Noord-Holland heeft 9 ton in de ontwikkeling van waterkracht gestoken. Als de centrale in het Marsdiep er niet komt, dan kan een deel van het te kort aan duurzame energie wellicht worden aangevuld met andere vor men van duurzame energie, zoals elektriciteit uit brandstofcellen. 'Het onderzoek vordert snel', aldus een ambtelijk medewerker. •nd ten westen en ten zuiden bestemmingsplan Mieland in deschild zou in de toekomst gelijk in aanmerking kunnen «en voor nieuwe woningen. gemeente gaat daar nu nog niet W, maar ze wil er wel rekening 'houden bij het actualiseren van testemmingsplannen voor Oude- 4d. In de zogeheten nota van uit- 'Sspunten staat dat de bestem- '9 gewijzigd moet worden van Uitgaan valt tegenwoordig met nee. Hoezo? 'k dacht dat je tot twee uur het in mocht, maar nu moeten -8 ramen en deuren al om elf uur fcht. 'specifiek agrarisch' in het meer alge menere 'cultuurgrond'. Volgens een woordvoerder van de gemeente moet die wijziging een opening bie den naar de provincie voor toekom stige woningbouw. Het dorp telt 463 woningen. Er zijn 1173 inwoners. De commissie Ruimte, Wonen en Economie bespreekt dinsdagavond de nota van uitgangspunten. Dat dient als basis voor een nieuw be stemmingsplan voor Oudeschild. In de nota wordt ook voorgesteld om de Heemskerckstraat (tot aan de Commandeursingel) en de Barentzstraat (tot aan de Loodssin- gen) te bestemmen als dorpskern. Doordat het gebied nabij de haven ligt, heeft het een hoge potentie om verder te ontwikkeld worden voor toerisme en recreatie. Er moet naar gestreefd worden de toerist langer 'vast te houden' in het dorp. Om die potenties te benutten, zou de dorps kern uitgebreid kunnen worden met het eerste gedeelte van De Ruyterstraat (tot en met de kruising met de Loodssingel). De gemeente kan daarmee de kwaliteitsverbetering van Oudeschild als 'toeristisch product' beter sturen. Voor de parkeerproblematiek wordt gesteld dat uitgeweken zou kunnen worden naar het bedrijventerrein. Recent zijn aan de noordzijde van de haven zo'n 90 parkeerplaatsen aan gelegd. Aan de zuidzijde, tussen het Bolwerk en de Barentszstraat komen volgend jaar nog 80 parkeerplaatsen. Daarna zijn in het dorp weinig moge lijkheden meer om nog verder uit te breiden. Uit de enquête die onlangs in Oudeschild werd gehouden, bleek dat de inwoners niet de indruk heb ben dat er een parkeerprobleem is. De politie waarschuwt ondernemers attent te zijn op onechte rekeningen. Ze worden verspreid door malafide bedrijven, die geld in rekeningen brengen voor diensten die niet zijn geleverd of waarom niet is gevraagd. Ondernemer Ben Zegeren van kantoorvakhandel Langeveld de Rooy uit Den Burg kreeg een reke ning van 589,05 voor vermelding in Biz telefoongids. 'Nog nooit van ge hoord en het bestaat waarschijnlijk ook niet', aldus Zegeren. Landbouwers moeten goed oplet ten dat zij geen troep achterlaten op de openbare weg als zij hun goederen vervoeren. Die waar schuwing geven burgemeester en wethouders aan de WLTO. 'Elders in het land worden twee boe ren vervolgd voor doodslag vanwege het niet goed schoon houden van de wegen', zei burgemeester Geldorp tijdens de raadsvergadering. 'Dat betekent dat de officier van justitie een causaal verband zag tussen ver vuiling en een ongeluk.' Frans Visman (D66) wees het college op vervuiling van de weg naar aanleiding van de start van de bietencampagne. Arthur Oosterbaan (GroenLinks) wilde nog weten hoe het zat met de verant woordelijkheid van de gemeente bij het schoonmaken van de sloten. De gemeente is verantwoordelijk voor de kanten langs openbare wegen. Gel dorp liet weten dat de troep gebun deld langs de weg wordt gelegd om ongelukken en problemen te voorko men. Jutter Hans Bremer (links) en schilder Johan Reydon bij het schilderij in de videoruimte van het Schipbreuk- en Juttersmuseum.^ (Foto Harry de Graaf) In 1925 verhuisde de familie Koorn naar Driehuizen, maar bleef van daar uit het Alloo beheren. Van 1940 tot 1944 woonde kunstschilder Ad Blok van der Velden er. Tijdens de opstand van de Georgiërs in 1945 ging de boerderij door brand verloren. Na de oorlog werd eerst een noodstal ge zet. Pas veel later werd de boerderij herbouwd en kreeg de naam 'Uit en Thuis'. Bram Koorn woonde er nog enige jaren met een huishoudster. Het Schipbreuk- en Juttersmuseum van Flora beschikt sinds vorige week over een groot olieverfschilderij van een man op het strand die met de fiets een vracht juthout vervoert. Het werk van 1,80 x 1,22 meter is gemaakt en geschonken door Johan Reydon uit Den Burg Als voorbeeld diende een kleurendia die hij rond 1962 maakte van boer en jutter Abraham Koorn van hoeve 'Uit en Thuis'. De gemeente moet opnieuw snijden in de vergoedingen voor gehandicap ten. Ingaand volgend jaar krijgen zij niet langer maandelijks een vast be drag om hun ver-voerskosten te dek ken. In plaats daarvan kunnen zij deze kosten declareren onder voor waarde dat hun inkomen niet hoger is dan twee keer het wettelijk mini mum loon. Pagina 5 De 11 -jarige Lars den Braven uit Den Burg is één van de twaalf kinderen die deze weken meedoen aan de Expe ditie Esbjerg Zondag 21 oktober stapt Lars aan boord in het Duitse Cuxhafen. Met een schoener varen hij en de andere bemanningsleden in ongeveer een week tijd naar het Deense eiland Fano. Pagina 9 De gemeente wil geluidsoverlast door horecabedrijven aan banden leggen. B en w maakten daarom het besluit bekend dat horeca bedrijven na elf uur 's avonds voortaan hun ramen en deuren gesloten houden. Dit naar aanlei ding van geluidshinder die eind juli en begin augustus zou zijn veroor zaakt door de horeca. Alleen tij dens bepaalde evenementen mo gen de ramen en deuren wél open. Café Le Berry in De Koog is één van de bedrijven die volgens de ge meente over de schreef zijn gegaan. 'Regelmatig zijn er klachten inge diend over ernstige geluidshinder die het bedrijf veroorzaakt.' Na metingen werd uitbater Koos Ruiter door de gemeente gewaarschuwd dat hij een boete riskeerde. Reden voor Ruiter zelf een bureau in de arm te nemen dat gespecialiseerd is in akoestisch onderzoek. Dat constateerde volgens Ruiter dat de gemeten herrie niet af komstig was uit Le Berry, maar van andere horecazaken. Ook andere horeca-exploitanten zijn door de ge meente aangeschreven. Frans Pieterse voert als excuus aan dat de ventilatie in De Karseboom te wensen over laat, waardoor hij bij warm weer de deur open laat staan. Maar echt genote Lies liet al weten dat maatre gelen zijn getroffen. Ruiter toont zich verbaasd dat het college nu bekend maakt dat deuren en ramen vanaf 23.00 uur dicht moe ten zijn. 'Want dat moest evengoed al. Ik heb speciaal voorzieningen ge maakt. waardoor er geen geluid naar buiten lekt. Ik snap hier mets van.' Ouwe Sunderklaas, oud en nieuw, het Sea Street-, Midzomer- en Bluesfestival zijn evenementen waarop een minder streng geluids hinder regime geldt. Maar de voor schriften over orde en rust blijven wel van kracht. Die boerderij ligt vlak bij EcoMare dat toen nog Natuurrecreatiecentrum heette. Reydon werkte daar als con servator onder Gerrit de Haan en kwam Koorn in zijn werk regelmatig tegen. 'Ik vond het een bijzondere fi guur, heel markant. Een jutter van de oude stempel die regelmatig naar het strand trok en zich enorme moeite getroostte om van alles naar zijn boerderij te slepen. De dia die ik van hem maakte toen hij bezig was, zat lange tijd in de collectie die in het centrum permanent werd vertoond. Dat schilderij heb ik de afgelopen Het boek dat Gerard van der Kooi schrijft over het ontstaan van de doopsgezinde gemeente op Texel en de wijze waarop de dopers de vervol gingen in de zestiende eeuw hebben overleefd nadert zijn voltooiing. Van der Kooi heeft voor de publicatie uit gebreide naspeuringen verricht, met als resultaat dat witte vlekken in de kennis over de vroegste dopers zijn opgevuld. Zelf spreekt hij van 'een nieuwe aanpak vaan de doperse ge schiedschrijving'. Het college van b en w heeft besloten ƒ5000,- bij te dragen aan de kosten zomer in ongeveer één week ge maakt en ik heb besloten het aan Flora te geven in verband met het 25- jarig bestaan van de Stichting Juttersmuseum. Nu Flora is gelega liseerd en erkend, dacht ik dat dat wel kon'. De onverwachte geste van Reydon werd door Jan Uitgeest en de andere jutters van Flora op hoge prijs ge steld. Uitgeest: 'Het schilderij ademt precies de sfeer die wij ook kennen van het strand op donkere en storm achtige middag in het najaar. En ook het beeld van Bram Koorn die je daar ziet martelen met die planken op zijn fiets, is raak. Het geeft een gevoel van respect voor die man en voor die andere jutters van vroeger die zich bij nacht en ontij op het strand in hun element voelden' De in 1982 overleden Abraham Koorn, zoon van Hendrik Koorn Mzn en Cornalia van Lenten, werd 1 fe bruari 1900 geboren op de boerderij die toen nog als het Alloo werd aan geduid. Brams opa, Maarten Koorn Corneliszoon (1833-1922), was strandvonder en woonde van onge veer 1869 tot 1870 op hetzelfde adres. Later resideerde daar ook strandvonder Willem Maas totdat hij in 1892 naar Amerika emigreerde. Vader Hendrik (Hein) Koorn kwam in 1897 op het Alloo wonen; hij huurde de omringende gronden van de staat. Kampeerboeren hebben zich afge lopen zomer zeer redelijk aan de regels gehouden. Dat stelt de ge meente op basis van 95 bedrijfs bezoeken die werden afgelegd. Slechts in twee situaties werd rapport opgemaakt. Een daarvan was op ver zoek van een kampeerboer zelf, om dat hij het niet eens is met het ver gunde aantal van acht tenten op zijn terrein. Het andere was voor een vergunninghouder die zonder bouw vergunning een toiletcontainer als permanente voorziening had ge plaatst. Andere afwijkingen die de gemeente vaststelde, werden na overleg met vergunninghouder opgelost. Bij één kampeerboer werden drie tenten te veel geteld. Op vier locaties stond telkens één tent meer dan toege staan. In drie gevallen was een wis seling daar de oorzaak van. Op drie locaties stonden toiletcontainers die er niet mochten staan, op twee locaties stond een tent buiten het terrein en één keer was er sprake van een te grote bijzettent. Veertien be drijven waar in voorgaande jaren af wijkingen werden geconstateerd, werden meerdere keren bezocht. Met de kampeerboeren die een toilet container hadden geplaatst, heeft de gemeente afgesproken dat die voor ziening volgend seizoen met meer geaccepteerd wordt. De boeren knj- gen daar nog een bnef over. Op Texel zijn 79 locaties waren gekampeerd kan worden bij de boer. In totaal gaat het om 1593 slaapplaatsen. (Advertentie) (jntt TwarVjixth tw hd kjrj_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van TEX^S E'icOl\RANT NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 1