I ABN Amro sluit één filiaal op Texel Cjroen TjmrtsJ'exeU in het rovincie staat slechts 0 extra woningen toe Kinderen Strijbosschool nu beëdigd kunstenaar Nieuwe huizen voor Oosterend opgeleverd j/voon tlain keurstellende toezegging gedeputeerde Het loopt niet storm voor de brandweer Qnder de pomp Machine kapot Verder m Slakkenkwekerij Verdachte ontucht na dadertherapie voor de rechter Mast van 55 meter op terrein Nikadel TEXELSE^COURANT Moerbeek ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11622 VRIJDAG 19 OKTOBER 2001 Ivertenties/abonnementen/bezorging: inbaan 6 91 MC Den Burg efoon 0222 - 36 26 00 - telefax 0222 - 31 41 11 nail info@lenr.nl rschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11, 1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-mail: redactie@texelsecourant.nl Buiten werktijd: Jeroen van Hattum. tel. 31 60 89 of 06-22 87 42 25 Losse nummers 1,80 0,82, abonnementsprijs 63,- 28,59 per half jaar. 10- u. nr el I mag de komende jaren 110 en extra bouwen. Dat zei gede- lerde Henry Meijdam van de lincie Noord-Holland woens- bij zijn bezoek aan Texel. Voor leente en woningstichting een urstellend aantal. Zij hadden op gehoopt, omdat Texel kampt een fiks tekort aan woningen. ins de gedeputeerde wordt lal beter bedeeld dan andere ge nten in de Kop van Noord-Hol- Er zijn 1400 woningen te wei de Noordkop. Het aantal voor aland zou daardoor opgehoogd len naar 100. Daar is tien procent ■komen, waardoor het er 110 De gedeputeerde toonde zich iig gevoelig voor het rapport dat ,'oningstichting en de gemeente len laten opstellen. Daaruit bleek lot 2010 zo'n vijfhonderd extra ingen nodig zijn. Meijdam liet tij een bijeenkomst in de Bijenkorf osterend weten dat diverse ge nten bij hem met allerlei valide orten op de stoep staan voor woningen. lemeester Geldorp probeerde de puteerde nog uit te dagen tot huizen door hem te herinneren een motie die de gemeenteraad 4 juni aannam. Daarin werd ge- dat de provincie met 150 extra ngen over de brug zou moeten en. Geldorp zei dat op Texel nog eens aan handjeklap wordt ge en stelde daarom voor naar 130 ingen te gaan. Meijdam rea- de kort door te zeggen dat hij voorstander is van handjeklap. Drijver (Texels Belang) vroeg alsnog een uitzondering te ma- Hij zag weinig in het argument ixtra woningen voor Texel een edent zou scheppen voor andere eenten. Volgens Drijver gaat dat ment niet op, omdat Texel een is met een eigen markt, jam liet daarop nog eens weten iet eiland al een uitzonderings- «gingen om nieuwe krachten Ie brandweer te werven, heb- nog niet veel resultaat opge- rd. B en w hebben dinsdag oten één persoon aan te stel lis aspirant-brandwacht, maar had al vóór de start van de vingscampagne interesse ge- nd. Volgens commandant Dick geneel staat op dit moment één kandidaat op de nomina- im aangenomen te worden. alsnog meer mensen te trekken, it de campagne met kracht tgezet. Vooral De Cocksdorp I daarbij aandacht, omdat hier in abije toekomst het grootste ge- aan brandweerlieden dreigt te 'aan. Op dinsdag 6 november zal tiet Eierlandsche Huis een imatiebijeenkomst worden ge- den, waarvoor alle inwoners van ot 44 jaar van De Cocksdorp en '9 Eierland zijn uitgenodigd. La- al een dergelijke bijeenkomst ook den gehouden in Den Burg. Texelse brandweerkorps telt nenteel 44 leden. Het zouden er loeten zijn. positie inneemt omdat de koopgrens voor huizen onlangs is opgetrokken naar zes ton en omdat er al tien pro cent extra bij de honderd extra wo ningen is gekomen. 'Ik zou geen goed behartiger van de provincie zijn als ik anderen moet uitleggen Waarom ik hier meer geef. Doe ik nog meer, dan ben ik makkelijk te bestrij den. Met wat ik nu heb toegezegd, kunnen andere gemeenten mij niet aanvechten dat ik onredelijk ben.' Verzet Meijdam waarschuwde dat extra beloftes elders kunnen leiden tot meer verzet tegen de uitzonderings positie van Texel. 'De wachtlijsten zijn hier ook met uitzonderlijk lang in ver gelijking met andere gemeenten.' De gedeputeerde toonde zich hoogst verbaasd toen Jook Nauta tijdens de bijeenkomst zei dat binnen de be staande kernen nog zo'n tweehon derd woningen gebouwd zouden kunnen worden. Omdat het dan zou gaan om inbreidingsprojecten (bouw van nieuwe woningen tussen be staande woningen) zouden die wo ningen niet ten koste gaan van de bouwcontingenten. Meijdam maande daar dan meteen mee aan de slag te gaan. 'Mijn zegen heeft u.' Wethou der Schilling wees erop dat de mo gelijkheden toch niet zo groot waren als Nauta deed voorkomen. Die zei op zijn beurt dat mbreiding vanuit particuliere initiatieven gestart moe ten worden. Nauta is fervent voor stander van bouw van woningen op de Groeneplaats. Het gemeentehuis zou volgens hem naar de rand van Den Burg verplaatst moeten worden. Rode contouren De gedeputeerde schetste een som ber beeld voor de toekomst als de huidige bouwcontingenten in 2005 worden vervangen door zogeheten rode contouren die om kernen wor den getrokken. Dat staat in de Vijfde Nota ruimtelijke ordening. Binnen de rode contouren mag dan nog ge bouwd worden, daarbuiten niet meer. Lees verder pagina 5 Waarom zo moeilijk doen over "ra woningen, terwi/l het zo lelijk kan. Hoe dan? te tekent gewoon wat vaker een "tje in het bestemmingsplan. 'Samen met kinderen schilderen. Er bestaat geen betere manier om een schoolkunstwerk te maken.' Wethou der Nel Eelman (Onderwijs) toonde zich gisteren onder de indruk van het kunstwerk dat onder supervisie van Eric Hercules was gemaakt voor de vernieuwde Jan P. Strijbosschool in Midden-Eierland. De leerlingen had den hun beste beentje voorgezet om de muur van het fietsenhok van kleu rige afbeeldingen van insecten en andere dieren te voorzien. Als makers van het kunstwerk mochten ze het daarom ook onthullen. Dat gebeurde in het bijzijn van mevrouw Stelt- Strijbos uit Amsterdam, dochter van de man naar wie de school is ver noemd. Ze vertelde dat haar vader, een bekende publicist en fotograaf/ filmer die veel over de Texelse natuur publiceerde, maar wat trots was. 'Maar het verraste hem wel dat er op het hem dierbare Texel juist een school naar hem werd vernoemd. Hij dacht eerder aan een vogeltrek station of een duintop.' De onthulling van het kunstwerk en haar anekdotes waren de krenten in de pap tijdens de feestelijke opening van de vernieuwde school. 'Een school waarin onderwijs kan worden gegeven zoals dat tegenwoordig hoort. Een goed gebouw, een goede leiding en een goed team', prees de wethouder, die de gebeurtenissen die vooraf gingen aan de verbouwing nog eens de revue liet passeren. 'Steeds als ik hier kwam had ik het gevoel dat ik verantwoording moest afleggen. Want in Midden-Eierland heerste vanaf het begin de angst dat hun school zou verdwijnen. En dat terwijl in de verschillende college programma's duidelijk stond dat de scholen in kleine kernen behouden moeten blijven.' Eelman roemde de manier waarop het onderwijsteam, het bestuur en ouders zich hadden ingezet voor hun school. 'Ze gingen ervoor. Bijzonder was dat er niet al leen over het gebouw werd gespro ken. maar ook over de kwaliteit van het onderwijs.' De wethouder bracht het alsof het eigenlijk vanzelfspre kend was dat de gemeente ƒ675.000,- beschikbaar stelde voor de renovatie en algehele aanpassing van de rond 1960 gebouwde school. Maar tijdens de voorbereiding kwa men er signalen dat de school we gens een tekort aan leerlingen geen bestaansrecht zou hebben. Een pe riode waarin héél wat werd afgere kend. Jonge gezinnen in Eierland kre gen zelfs bezoek, waarbij hen concreet werd gevraagd of en hoe veel kinderen de Strijbosschool zou den bezoeken. Hun antwoord bleek afdoende, genoeg. En zo kon aanne mer TEBO aan de gewenste verbou wing en uitbreiding beginnen. Het resultaat werd gisteren door de vele sprekers geroemd. Ook door me vrouw Stelt-Strijbos: 'Op deze school komen twee liefdes bij elkaar: die voor de schooltijd en voor de Texelse natuur.' Hercules voegde daar nog een derde aan toe: kunst. 'Kinderen, jullie zijn nu beëdigd kunstenaars.' Gedeputeerde Henry Meijdam van de provincie Noord-Holland heeft woensdag de zeven nieuwe wonin gen voor Oosterend opgeleverd. Die staan op de plaats waar vroe ger de bakkerij van 't Gouwe Boltje stond. Samen met directeur Jan van Andel van Stichting Wonen Texel en wet houder Daan Schilling sloeg de gede puteerde de laatste stenen in het pad langs de huizen. De laatste steen liet de gedeputeerde over aan de broer tjes Bram (8) en Sam (6) Leenders die in één van de nieuwe huizen wonen. Meijdam liet weten dat de provincie geen extra geld uittrekt om de bouw kosten te dekken. De woningstichting kampt met een gat op de bouw kosten, omdat de provincie minder geld beschikbaar stelde, dan de ge meente en de woningstichting ge vraagd hadden. Zij hadden bij de pro vincie een beroep gedaan op de zogeheten ISV-subsidie omdat de bouw van de nieuwe huizen een inbreidingsproject was. Dat betekent dat nieuwe huizen tussen bestaande huizen worden gebouwd. Er was een aanvraag ingediend voor 326.000,- De provincie doneerde 170.000,-, waardoor een gat ontstond. Meijdam zei dat de provincie wel be reid is bij andere tnbreidingsprojecten opnieuw met geld over de brug te komen. 'We kunnen bekijken of er andere slimme oplossingen zijn.' Di recteur Van Andel zei daar op in te zetten. 'Bij Schoonoordssingel bij voorbeeld. En bij de bouw van nieuwe huizen op de plaats waar eerst Sint Jan stond, hebben we ook ISV-subsidie aangevraagd.' Het te kort komt grotendeels op rekening van SWT dat de huizen heeft laten bouwen. Van de nieuwe huizen in Oosterend zijn er vijf de verhuur in gegaan en twee zijn er verkocht. Alle huizen zijn inmiddels bewoond. De chemische wasmachine van de stomerij van sociale werkplaats De Bolder vertoont een ernstig defect. De destilleertank is doorgeroest. Vervanging van de tank kost meer dan de boekwaarde van de hele machine. Het college heeft daarom besloten een nieuwe machine aan te schaffen: kosten ƒ70.000,-.ex clusief BTW. Op een dergelijke uitgave was niet gerekend, want de machine zou pas in 2004 worden vervangen. Het be drag staat dan ook niet op de begro ting. De zaak zal worden 'rechtge trokken' in de voorjaarsnota. Gunstige bijkomstigheid is dat de nieuwe machine van een ander type is, minder schadelijk voor het milieu. Gedeputeerde Meijdam kijkt toe hoe Daan Schilling stenen in het pad slaat. (Foto Jeroen van Hattum) ABN Amro gaat op Texel over naar één kantoor, een zogeheten bank shop, waar mensen terecht kun nen voor eenvoudige bankzaken. Dat is het gevolg van een reorga nisatie die de bank landelijk door voert. ABN Amro heeft nu twee fi lialen in Den Burg. De veranderingen blijven niet zonder personele gevolgen. ABN Amro wil in 2003 het aantal kan toren verminderen van ruim zeven honderd tot 570 zogeheten bank shops. Op tachtig plaatsen wordt een bankshop gecombineerd met advies kantoren voor hypotheken, financiële planningen en zakelijke adviezen. Texel krijgt wel een bankshop, maar geen advieskantoor. Financiële adviseurs, nu nog gehuisvest aan de Parkstraat, krijgen Den Helder als nieuwe standplaats. Waar de bankshop komt, is nog on duidelijk. Het is niet zeker of die aan de Parkstraat of de Binnenburg komt. Volgens accountmanager Ruud de Vries van het filiaal aan de Parkstraat wordt de optie opengehouden om de bankshop op een totaal nieuwe locatie in Den Burg te vestigen. Dat zou een locatie moeten zijn waar mensen onder meer eenvoudig kun nen parkeren en waar sprake is van veel voorbijgangers. Dat zakelijke adviseurs Den Helder als standplaats krijgen, betekent niet dat Texelaars straks naar de overkant moeten voor advies. Directeur Hes van ABN Amro in Den Helder wijst erop dat het aan de klant is om te bepalen waar en wanneer hij iemand wil spreken. De adviseurs blijven dus gewoon naar het eiland komen. Volgens De Vries levert het voordelen op als de adviseurs voor de Kop van Noord-Holland één standplaats heb ben. Zij kunnen daardoor kennis met elkaar delen. Hes en De Vries wijzen erop dat de bank veel belang blijft hechten aan de lokale her kenbaarheid van haar mensen. Voor de Noordkop krijgt ABN Amro in to taal zo'n dertig adviseurs. Bankshop In de Texelse bankshop kunnen klan ten volgens voorlichter Geert Pielage straks terecht voor transacties, het afsluiten van standaardpolissen als verzekeringen, eenvoudige beleggingstransacties en het openen van spaarrekeningen. 'Ook kunnen ze op weg worden geholpen om via callcenters of internet gebruik te maken van onze diensten.' In de bankshop komt een kasloket waar mensen eventueel geld kunnen op nemen. 'We stimuleren de mensen om geld op te nemen via een geld automaat, maar er blijft altijd een ca tegorie die dat niet wil of niet kan.' De bankshop krijgt verder geen balies. Personeel stapt op de klanten af om ze te helpen. De medewerkers worden volgens Pielage opgeleid om in te schatten wanneer bezoekers van een bank shop beter bij een adviseur terecht kunnen. 'Dan wordt in de bankshop meteen een afspraak gemaaktDe service aan de klant moet volgens de bank daardoor verder verbeterd wor den. Banen Door de reorganisatie verdwijnen lan delijk 6250 banen. De bank ontslaat geen mensen, maar heeft 18.000 van de 24.000 medewerkers de kans ge geven om elders naar een baan om te zien. Wie vertrekt, krijgt een pre mie. Wie blijft, loopt het risico alsnog te moeten vertrekken. Zo'n 6000 medewerkers hebben te horen ge kregen dat er na de reorganisatie ze ker werk voor ze is, omdat zij moei lijk gemist kunnen worden. Van het personeel op Texel heeft met iedereen garantie op het behoud van werk. Bij de twee filialen zijn momen teel achttien arbeidsplaatsen. Hoe- Lees verder pagina 5 Een fout in het bestemmingsplan bdTtenge'bied is er de oorzaak van de familie Van Ooster in de nabijheid van natuurgebied de Westerkolk aan de Zaandammerdijk een nieuw huis mag bouwen. Pagina 5 Piet Standaart uit Den Burg wil in Het Eikenbossie (Skille-paadje) een boer derij in Texels stolpmodel bouwen en daarin een slakkenkwekerij beginnen. Het college is tegen, omdat het plan strijdig is met het bestemmingsplan. Daarvan afwijken door middel van artikel 19 zou een ongewenst prece dent opleveren. Pagina 6 De 58-jarige Texelaar die wordt ver dacht van ontucht met minderjarigen moet zich binnen afzienbare tijd voor de rechtbank verantwoorden. De of ficier van justitie eiste gisteren tegen over de raadkamer van de rechtbank in Alkmaar dat de man nog dertig dagen in hechtenis wordt gehouden. De rechters achtten voldoende be wijs aanwezig om met deze eis ak koord te gaan. Maar toen de reclas- senng om schorsing van gevangenneming vroeg, stemde de raad hiermee in. Dat betekent dat de verdachte een beperkte vrijheid ge niet, maar zich aan bepaalde regels moet houden en een zogeheten dadertherapie moet ondergaan. Zo dra deze behandeling is afgerond moet de man voor de rechtbank ver schijnen. Hij heeft inmiddels een kleine tien gevallen van zeden- misbruik bekend, waarvan een deel is verjaard. De recherche zet het on derzoek in deze zedenzaak voort. De politie vermoedt meerdere ontucht- gevallen en houdt er rekening mee dat er meerdere aangiftes volgen. Wat het college betreft mag op bet parkeerterrein aan de Nikadel in De Koog een 55 meter hoge antennemast worden geplaatst. Het is een zogenoemde C2000- mast van het nieuwe landelijke veiligheidsnetwerk van het Minis terie van Binnenlandse Zaken. De mast komt op enkele meters af stand van de bestaande 'Hambur- ger'-mast waarin de sirene zit die in geval van een ramp in werking komt. Dat is echter een tijdelijke situatie. Als de C2000-mast klaar is. zal daarin ook de sirene worden opgehangen en kan de sirenemast dus verdwijnen, conform het gemeentelijke uitgangs punt dat op Texel zo weinig mogelijk masten moeten worden opgericht. Dit wordt bereikt door de telecommunicatiebedrijven min of meer te dwingen tot samenwerking, zodat de antennes van de verschil lende concurrenten in één mast wor den aangebracht. De C2000-mast in De Koog past niet in de ter plaatse geldende bestem ming 'verkeersdoeleinden' zodat een artikel 19-procedure nodig is. wat betekent dat tegen de bouw bezwaar kan worden gemaakt. (Advertenlie) (jtum ZgarLrJhrrli te b* kirt- Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: INSTALIA TtEBEDRIJF DE GRAAF NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 1