HEMA wem Oorlogsvlieger na 57 jaar terug op de plaats van de crash V DOP CjrQcn Tivartr jexeh in het harL, Even pauze op 120 km lange loop rond eiland Inspectie: Hogeberg warm, goed en leuk Oonnexxion schrapt aantal tussen van en naar de boot Ploegwedstrijden m Landschapsplan Oosterend wint Boetes voor hardrijders Politie neemt wapen in beslag Enkelblessure na landing aan twee parachutes TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER "Be Tegelboet ereikbaarheid dorpen verslechtert een door ruit bij rdachte ontucht Jands gezocht oor CD-opname iezellige avond lervormde kerk Trouw kwalificeert OSG als 'gemiddeld', maar: erschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 111790 AA Den Burg Losse nummers 1,80 0,82, abonnementsprijs 63,- 28,59 per half jaar. Zeven deelnemers telde de wedstnjd voor ploegers die zondag werd ge houden op een stuk land van Dirk Roeper aan de Akenbuurt. Pagina 2 Vrijkomende stolpen mogen door de gemeente worden vrijgegeven voor permanente bewoning. In zo'n boer derij zouden twee inpandige appar tementen kunnen worden gemaakt. Het zijn enkele voorstellen uit een nota van GroenLinks, getiteld 'Land- schapsbeleid, een visie' Pagina 3 SV Oosterend heeft zondag de derde zege op rij behaald Pagina 5 Bij een snelheidscontrole op de Pont- weg nabij Den Burg heeft de politie tussen vri|dag 23.00 uur en zaterdag 1.00 uur veertien automobilisten beboet die harder reden dan de toe gestane 80 kilometer per uur. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 105 kilometer per uur. In totaal wer den 77 passanten gecontroleerd De politie heeft in de nacht van vrij dag op zaterdag omstreeks 0.20 uur een vuurwapen in beslag genomen. Het wapen werd aangetroffen in de auto van een 53-jarige man uit De Cocksdorp, die op de Nikadel in De Koog staande was gehouden voor een alcoholcontrole. De man bleek dubbel in overtreding, want de blaas- test wees uit dat hij met 615 micro gram alcohol per liter uitgeademde lucht het toegestane maximum van 220 bijna driemaal overschreed. Hij kreeg een proces-verbaal en moest zijn rijbewijs inleveren. Een 23-jarige parachutespringer uit Arnhem liep zondagmiddag een enkelblessure op nadat bij het landen zowel zijn hoofd- als zijn reserve- parachute waren geopend. Het betrof een ervaren springer, die tijdens zijn vnje val het besef voor hoogte verloor. Met als gevolg dat hij zijn hoofd parachute vnj laat opende. Op dat moment passeerde hij de hoogte- grens waarop de reserveparachute automatisch wordt geopend. Door dat de springer aan beide parachu tes hing raakte hij in een draaiende beweging, waardoor hij ongelukkig op de grond terecht kwam Aan het eind van deze week wordt hij aan zijn geblesseerde enkel geopereerd. (Advertentie) Cffrz» Qmtrjixth te b* tssrt_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE 3jc:£3£ OEGI GROEN EN DOEN WINKEL NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. DINSDAG 23 OKTOBER 2001 dvertenties/abonnementen/bezorging: pinbaan 6 791 MC Den Burg ilefoon 0222 - 36 26 00 - telefax 0222 - 31 41 11 .ffiail: info@lenr.nl Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-mail: redactie@texelsecourant.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 of 06-22 14 02 75 maatschappij Connexxion rapt vanaf volgende week bus- iisten op Texel. Een aantal dor- is daardoor 's avonds vanaf de it niet meer bereikbaar met de Ook vervalt doordeweeks de sluiting op de boot van 6.05 uur. isen die aan de overkant de boot 17.35 uur nemen, kunnen op het id nog per bus naar alle dorpen :n. Mensen die de boot van 18.35 of later pakken, kunnen met de alleen nog naar Den Burg, De of Oudeschild reizen. De an- dorpen kunnen dan vanaf de laven niet meer met het open- vervoer worden aangedaan, isen die met de bus naar de eer boot gaan, moeten vanaf vol le week ook een ahdere manier reizen bedenken. De boot van uur wordt als eerste aangedaan, weekeinde vervalt de aanslui- lop zowel de boot van 6.05 uur als it van 7.05 uur. Op zondag ver- it de aansluiting op de boot van uur. lexxion heeft het nieuwe dienst ier ingesteld omdat er bezuinigd worden. De busmaatschappij voor het schrappen van lijnen al niet veel gebruik van werd lakt. In juni werd Texel bij de in- ig van een nieuwe dienstrege- m de Kop van Noord-Holland geslagen, omdat het vakantie- jen nog aan de gang was. Ook het provinciebestuur nog geen ssing genomen over het open- vervoer op Texel, aldus Marina regiomanager van Connexxion oord-Holland. Zij wijst erop dat euzes gemaakt zijn In overleg de buschauffeurs. Nieuwe diensten ieuwe dienstregeling telt ook een aantal nieuwe diensten. Op zaterdag rijdt lijn 29 (Veerhaven - De Cocksdorp) tussen 08.00 en 18.00 vanaf volgende week elk uur. Op zon dag rijdt op die lijn tussen 10.00 en 18.00 elk uur een bus. Dat is nu nog om de twee uur. Tussen De Koog en Oudeschild komt een rechtstreekse verbinding. Deze bus, die via Den Burg gaat, rijdt om het uur. Volgens Slot is de nieuwe dienst, lijn 229 ge naamd, ook 's avonds te gebruiken. 'Dan kunnen mensen die vanaf hun boot uit eten gaan ook weer terug.' Op zaterdag gaat de nieuwe lijn om het half uur. Het nieuwe rooster geldt in eerste instantie voor veertien maanden. Eind 2002 wordt het openbaar ver voer opnieuw aanbesteed. Regio manager Slot laat in het midden of Connexxion, als dit bedrijf opnieuw het openbaar vervoer gaat verzorgen, de weggevallen diensten dan her stelt. 'Daar zou over nagedacht kun nen worden, maar dan moet er wel voldoende vraag zijn naar die dien sten.' De busmaatschappij moet de nieuwe dienstregeling nog huis-aan- huis verspreiden. Hans Kuipers uit Den Burg, een van de gebruikers van de bus naar de eerste boot, is het niet eens met de veranderingen. 'Ik maak doordeweeks drie, vier keer gebruik van die bus. Hoe moet ik straks naar de boot. Als ik ga fietsen, moet ik om 5.15 uur al weg.' Volgens hem zitten dagelijks gemiddeld vier mensen in die bus. 'Maar het kunnen er soms ook tien zijn. Gisteren zaten er twaalf mensen in.' Even pauze voor Andre Schoo en Mariska Koenders bij een steunpunt nabij de Mok. Maandenlang hadden de twee getraind om 120 kilometer hard te lopen. Afgelopen zondag was het zover. Als eerste Texelaars na wijlen Jan Knippenberg deden André Schoo en Mariska Koenders uit De Koog tijdens de Zestig van Texel mee aan de ultralange tocht tijdens de Zestig van Texel. De twee volbrach ten de monstertocht in ongeveer 16.15 uur. Ze vertrokken 's nachts om 3.00 uur al op de wielerbaan in Den Burg. De afstand had de twee zo in hun greep, dat Schoo hem zelf op zijn achterhoofd had laten scheren, zoals te zien was bij het steunpunt. In to taal deden 328 lopers mee aan de zesde editie van de Zestig van Texel. Elders in deze krant een verslag. (Foto Jeroen ran Hottum) mij jolitie heeft vrijdagmiddag een irige man uit De Cocksdorp aan- luden, die een steen door de ruit gegooid bij de 58-jarige Texelaar wordt verdacht van ontucht, stgenoemde zou met de be- ildigende vinger naar de hs ksdorper hebben gewezen, die in vlaag van woede tot represaille it. De politie kon de man ter Ilse aanhouden wegens vernie- J^fla verhoor is hij vrijgelaten. Nelzijnsstichting onderzoekt de ngstelling van Texelse pop ipen om samen een CD te ma il Zes jaar geleden gebeurde dat al eens. Toen werd door tien Is de CD 'Texelpop volume 1 snomen en uitgebracht. Op dit idocument' presenteerde de scene van toen zich met zestien «tiers van eigen hand. Inmiddels zich een nieuwe generatie pop ikanten aangediend, die volgens Velzijnsstichting ook zo'n kans lent. Belangstellenden wordt ver- ilzich aan te melden bij directeur Heijnen, tel. 315582, of via e- welzijnsstlchting@hotmail.com. Ie derde week van november it beslist of er voldoende animo laat om het initiatief door te zet- hervormde gemeente van Den houdt vrijdag 2 november een ellige avond in het eigen, pas ge weerde kerkgebouw. Vanaf 20.00 slaat de koffie klaar, wordt het i bespeeld, zingt het koor llede- worden dia's vertoond en vertelt predikant 'een nieuw verhaal', wel de eerste dienst in het gere- «rde gebouw al heeft plaatsge- ben, wordt met deze bijeenkomst ;erk officieel weer in gebruik ge- 'en. Na afloop is er een hapje en drankje. De avond is met name beid voor de vele vrijwilligers die hebben ingespannen om tijdens erbouw tóch wekelijks een dienst ■innen houden. Maar ook de aan- !er en zijn medewerkers, spon- en donateurs zijn uitgenodigd, lerk is vanaf 19.30 uur open. Staande op een hoog punt keek hij sprakeloos om zich heen, hoofdschuddend, een traan wegpinkend en in gedachten ver zonken. De 81 -jarige Geoffrey Rothwell uit Nieuw-Zeeland was zaterdagochtend terug op de plek in de duinen bij de Krim, waar hij 57 jaar geleden met zijn bommenwerper neerstortte. Bij de crash kwamen drie van de zeven inzittenden om het leven. Zij vonden hun laatste rustplaats op de geallieerde begraafplaats in Den Burg. Rothwell en de andere overlevenden werden door de Duitsers als krijgsgevangenen afgevoerd naar het kamp Sta- lag Luft I in Duitsland, waar ze in mei 1945 door de Russen werden bevrijd. Ongeveer 100 meter achter de schapsnschuur van Koorn is nog de kuil te zien die ontstond toen de 4- motorige Short Stirling LK 200-bom- menwerper van de RAF hier op 9 september 1944 tegen de grond sloeg. Het toestel van het 138° squadron kwam terug van een spe ciale opdrach, het droppen van twee geheime agenten met uitrusting bij Spanbroek. Met piloot en squadronleider Rothwell aan de stuurknuppel koerste de bommen werper bij slecht weer in een maan- verlichte nacht via Den Oever richting Vlieland. Kabel Toen dat eiland in zicht kwam, werd het vliegtuig geraakt door 'iets' dat tegen de rechtervleugel sloeg. Vol gens Rothwell is het vrijwel zeker de kabel van een versperringsballon geweest, die was losgeslagen van een konvooi in of bij de haven van Den Helder. De bommenwerper werd direct stuurloos en verloor snel hoogte. De rechter binnenmotor was vernield, de propeller eraf, brandstof leidingen en besturingskabels waren gebroken en er was brand uitgebro ken. Rondtollend kwam het toestel neer in de duinen, ongeveer één ki lometer achter het strand van paal 28. Rothwell werd naar buiten geslin gerd, verloor daarbij zijn helm en een schoen, maar mankeerde weinig, af gezien van twee gebroken ribben. Drie andere bemanningleden hadden het ook overleefd, maar twee van hen waren zodanig gewond dat zij niet weg konden. Rothwell, die dacht dat hij op Vlieland was, ging samen met zijn navigator MacKitrick op zoek naar hulp. Bij de eerste woningen die ze zagen, waarschijnlijk aan de Krimweg, klopten ze aan. Ijlings moesten ze wegduiken toen een Duitse patrouille voorbij kwam. Rothwell: 'We brachten de nacht door in een schuur achter een woning en werden de volgende ochtend door de betrokken familie in de keuken gehaald, waar onze kwetsuren wer den verzorgd. Daar ontdekten we dat we niet op Vlieland maar op Texel waren'. Overgave Het tweetal maakte met behulp van woordenlijstjes duidelijk dat ze con tact wilden met iemand die Engels sprak. Zo kwamen ze terecht bij de broers Kees en Piet de Graaf van 'Bouwlust', die voor eten en drinken zorgden. Bij dat contact werd het voor de twee Engelsen duidelijk de Duitsers nog heer en meester waren op Texel en dat de boot werd gecon troleerd zodat het nooit zou lukken om ongezien weg te komen. Ze be sloten zich over te geven, gaven hun pistolen aan Piet de Graaf en ver zochten hem de Duitsers te waar schuwen. De Graaf kwam terug met twee Duitse militairen en dezelfde middag werden de overlevenden met paard en wagen naar de boot ge bracht. Rothwell droeg een klomp die hij van De Graaf had gekregen als vervanger van de kwijtgeraakte schoen. In Den Helder werden de Engelsen overgenomen door de Luftwaffe en via Leeuwarden werden ze naar het Duitse krijgsgevangen kamp getransporteerd. Verraders... Na de bevrijding deed een heel an der verhaal de ronde over de manier waarop de familie De Graaf had ge handeld. Beweerd werd dat ze de Engelsen tegen hun zin aan de Duit sers hadden uitgeleverd, wat voor de BS reden was om ze op te pakken en vast te zetten in de Sint Jozefschool in Den Burg, die dienst deed als tij delijke gevangenis voor 'foute' Texelaars. Nadien kwamen ze weer vrij, maar van eerherstel was geen sprake omdat er geen objectieve bron was die hun verhaal over de Lees verder pagina 3 Op de plaats waar hij m 1944 met zijn toestel neerstortte mijmert Geoffrey Rothwell (midden) over deze schokkende gebeurtenis in zijn leven. In zijn handen het model van een Stirling dat afkomstig is van De Mok, waar hot gedurende de oorlog door de Duitsers werd gebruikt bij het leren herkennen van vijandelijke vliegtuigen. Links Bram van Dijk en rechts Jaap Bakker. (Foto Hariy do Graafl Een warme, goede en leuke school. Die conclusie trekken in specteurs van het reguliere schooltoezicht van het Ministerie van Onderwijs, die vorige week OSG De Hogeberg grondig tegen het licht hebben gehouden. Drie dagen lang vertoefden ze op de school, voerden gesprekken met leerlingen, ouders, docenten en onderwijs ondersteunend perso neel. Een heel andere benadering dan dagblad Trouw, dat de OSG op basis van kille cijfers als een ge middelde school kwalificeerde. Trouw legt elkaar jaar de prestaties van middelbare scholen naast elkaar. In de vergelijking sprong OSG De Hogeberg er twee jaar geleden in positieve zin uit. 'Het was het jaar dat alle VWO-leerlingen slaagden', aldus rector Henk de Vries. 'Het kon ge woon met beter. Er was toen sprake van een optimale situatie. Maar zo'n resultaat is natuurlijk niet vast te hou den. We zitten nu in het midden gebied. een redelijk goed resultaat waarover we tevreden zijn. We doen in feite toch hetzelfde als de andere scholen.' De inspecteurs die de OSG vorige week op bezoek had, gingen heel anders te werk. Ze bezochten bij voorbeeld vijftig lessen. 'Het gaat bij het reguliere schooltoezicht niet al leen om de cijfers, maar ook om: wat geven we de leerlingen mee, hoe is de sfeer, hoe worden de scholieren opgevangen en hoe zijn ze. De in specteurs vonden het heel gezeglijke leerlingen, waarmee goed valt te werken. Ze komen wel eens andere situaties tegen, met name op groter scholen. Ze komen daar best wel moeilijke groepen tegen. Het is daar voor de docenten een stuk moeilijker te overzien. Hier kennen ze elke scholier. "Dit is een school waar leer lingen worden gezien", zei een in specteur. Dat heeft natuurlijk alles te maken met de schaalgrootte waarop we hier werken.' Naast lovende woor den hadden de inspecteurs ook een aantal punten die voor verbetering vatbaar zijn. Desondanks hebben de inspecteurs in de drie dagen zoveel vertrouwen in de school gekregen, dat ze niet over twee jaar wéér op de stoep staan, zoals bij veel andere scholen wel het geval is. De Vries: 'Waarschijnlijk zijn we over een jaar of vijf weer aan de beurtDe rector baseert zijn uitlatingen op een mon delinge rapportage van de inspectie De schriftelijke versie van de defini tieve beoordeling wordt over een maand of twee gepubliceerd op inter net.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 1