Bonte verscheidenheid bij Fotokring Texel 'Het kruimelt lekker' teso E Agenda~= ;S Mast Cabaretier spreekt af in Klif 12... lil; oud Papier Wat ik zeggen wou... Werelderfgoed TEXELSE 2 COURANT fölikv anger vergaderingen De Cocksdorp Erik van der Spek in Cabaret-café Ploegwedstrijden bij Akenbuurt TEXELSEÜCOURANI moet draagvlak zijn onder de bewo ners. Wat moeten wij daarvoor doen en laten? Kunnen en willen wij in aan merking komen voor de wereld- erfgoedlijst? Want het keurmerk be perkt zich niet tot de grenzen van het (ei)land. Cynthia Winkelman, Nieuweschild. In,Klif 12 speelt donderdag cabare tier Arno van der Heyden zijn nieuwe programma 'Waar spreken we af als we elkaar kwijt zijn'. In conferences, improvisaties en liedjes vertelt de cabaretier over bereikbare en onbe reikbare liefde, over niet-Jood zijn en over brandoefeningen met het hele gezin. En over de moderne mens die met walkman, laptop en mobiele te lefoon verdwaalt in de drukte die hij zelf creëert. En als dan fax, voicemail en e-mail met meer werken en zelfs In verband met de herfstvakantie haalt Scouting Texel deze week geen oud papier op. Papier kan wel wor den ingeleverd in de containers naast het clubgebouw aan de Bernhard- laan. de vaste telefoon niet meer functio neert, realiseert hij zich dat 'we elkaar kwijt zijn'en vraagt hij zich af waar hij heeft afgesproken. Arno van der Heyden doet veel radio- en televisie werk en won de publieks- en de persoonlijkheidspnjs van Camaretten 1992. In februari verscheen zijn tweede CD, 'Zielezwerver', met daarop ook liedjes uit het huidige pro gramma. Van der Heyden wordt mu zikaal bijgestaan door Bas Mulder op toetsen en Jan Vermeulen op gitaar. De voorstelling in Klif 12 begint don derdag om 20.30 uur, de toegang bedraagt 25,- (vriendenprijs 20.-). Dinsdag 23 oktober: In het gemeentehuis begint om 19.30 uur een bijeenkomst uit de vierde consultatieronde over het Internationale Waddenbeleid. Deze wordt gehouden in het kader van de Waddenzeeconferentie die op 31 oktober a.s. in Esbjerg plaatsvindt De organisatie is in handen van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Vis serij. De afdeling dialect van de Histori sche Vereniging komt bijeen in Tusse de Banke. Aanvang 20.00 uur. In Cinema Texel draaien Als kat en hond (aanvang 14.00 en 16.00 uur). Rat race (15.30 uur), Rush hour 2 (19.00 en 21.30 uur) en America's sweethearts (19.00 en 21.45 uur). Woensdag 24 oktober: In EcoMare wordt de poppenkast voorstelling 'Welterusten Jonas Jan' opgevoerd. De voorstelling is bedoeld voor kinderen van 4 tot en met 8 jaar en gratis toegankelijk voor bezoekers van EcoMare. Aanvang 12.00 en 14.00 uur. In De Witte Burcht in de Molen straat komt om 20.00 uur het Ka tholiek Vrouwengilde bijeen voor een gezamenlijke avond met de NBvPAfrouwen van Nu. In het Eierlandsche Huis begint om 20.00 uur de jaarvergadering van de dorpscommissie Eierland. De Dansgroep Oude Dansen houdt een instuif in Odysseus, het gebouw van de schutters vereniging aan de Emmalaan in Den Burg. Aanvang 20.30 uur. In Cinema Texel draaien Als kat en hond (aanvang 14.00 en 16.00 uur), Rat race (15.30 uur), Rush hour 2 (19.00 en 21.30 uur) en America's sweethearts (19.00 en 21.45 uur). Donderdag 25 oktober: Ponyclub De Kleppert|es houdt van 11.00 tot 15.00 uur open dag in manege Akenburg, met diverse dressuur- en sprmgdemonstraties. Kinderen met een eigen pony kun nen deze meenemen om aan een openbare les mee te doen Op gave via tel. 31026. Kindermiddag op Sint Donatus aan de Hoornderweg in Den Hoorn. Deze begint om 14.00 en duurt tot 16.00 uur. In buurthuis Bethel aan de Muyweg in Zuid-Eierland begint om 20.00 uur een klaverjasdrive. Om 20.30 uur begint in Klif 12 in Den Hoorn de voorstelling 'Waar spreken we af als we elkaar kwijt zijn' van Arno van der Heyden. Toe gang ƒ25,-, vriendenprijs ƒ20,- De Canadese band Mad Pudding treedt op in Question Plaza, aan vang 20.30 uur. Het is het eerste in een serie van zeven verschil lende folkconcerten. Een kaartje kost ƒ20,- Het is ook mogelijk voor ƒ120,- een passe-partout aan te schaffen voor alle optredens. Toegangsbewijzen zijn verkrijg baar bij hotel De Lindeboom en Nauta Boek. In Cinema Texel draaien Als kat en hond (aanvang 14.00 en 16.00 uur), Rat race (15.30 uur), Rush hour 2 (19.00 en 21.30 uur) en America's sweethearts (19.00 en 21.45 uur). Vrijdag 26 oktober: In dorpshuis De Hof in De Koog begint om 19.30 uur een bijeen komst waarin uitleg wordt gege ven over de Baha'i-leerkring, die zeven lessen zal beslaan. Voor opgave en inlichtingen: tel. 317896. Om 20.15 uur begint in Quesl Plaza het maandelijks Caban café, waarin het lokale nieis wordt besproken door Pip Barna en Janien de Bruijn. Gast is 6 van der Spek van Staatsbc beheer. In de kantine van Texel '94 aani 0i Haffelderweg gaat om 18.00 u de Wampex van start. lal ird In Cinema Texel draaien Als kaf de hond (aanvang 14.00 en 16j |t uur). Rat race (15.30 uur), Ru; wl hour 2 (19.00 en 21.30 uur) i ai America's sweethearts (19.001 ti 21.45 uur). h an Veerdienst TESO zet geregi twee boten in en verzorgt dan der half uur een afvaart, zowel va uit Den Helder als vanaf Texel. 0 k gebeurt vrijdag en zaterdag v 9.35 tot 16.05 uur. Automobilist hi moeten op vrijdag evenwel rek yi, ning houden met wachttijden.!) j|, kunnen op Texel tussen 9.001 16.00 uur oplopen tot twee uur Den Helder moet tussen 13.00i j 16.00 uur mogelijk een half u -e; worden gewacht. Nadere inform dt tie kan worden verkregen via t tg, 0222 - 369600 of e-m info@teso.nl. De veerdienst ha ib ook een website: www.teso.nl. Hoogwater te Oudesch Dl. 23 0.50 en 12.50 Wo. 24 1.36 en 13.10 Do. 25 2.26 en 14.10 Vr. 26 3.20 en 15.24 Za. 27 4.25 en 16.50 Zo. 28 5.10 en 18.00 Ma. 29 6.05 en 18.45 Di. 30 6.54 en 19.34 Aan het strand is het ongeveer een uur en der hoogwater. De zon komt 28 oktobe om 7 26 uur en gaat onder om 17.17 uu oktober eerste kwartier; 26 oktober da tij Stl 3c Bncvea via lezen Builen «mnmoodelijkhed via de mdazoe Omdat ons bestaan als pierenvissers uit het Wad gefinancierd moet wor den, probeer ik aanwezig te zijn op bijeenkomsten die te maken hebben met nieuwe regelgeving die van in vloed kan zijn op ons werk. Werk en hobby (het duiken naar scheeps wrakken, red.) is verweven met het gebied waarover vanavond wordt gesproken, tijdens de vierde, consultatieronde over het Internatio nale Waddenbeleid in het raadhuis. De vraag is of het Waddengebied wel of niet op de werelderfgoedlijst moet komen. Dit lijkt op het eerste gezicht weinig met Texel van doen te hebben. Texel is een eiland en geen wad, zul len de meeste mensen denken. En daar hebben ze gelijk in. Toch blijven land en water bij verschillende regel geving met altijd zo gescheiden. Zo is het gebied waarover volgende week in Esbjerg beslissingen worden genomen meer dan alleen water! Datzelfde geldt ook voor het gebied waarover gesproken wordt voor de werelderfgoedlijst. Door in een inspraakperiode te reageren kunnen we misschien een beetje ellende voorkomen, zodat tekstenals 'Onder de pomp' in Texelse Courant van vrij dag 19 oktober niet nodig zijn. Cultuurhistorie, daarover weten we op Texel mee te praten. Maar wat doen we ermee? We zien en horen af en toe iets en denken dan: is dat nu cultuurhistorisch verantwoord? Ge lukkig is een prachtig stuk architec tuur van de Amsterdamse School in Den Burg behouden, omdat mede burgers alert waren. Er bestaat regel geving die er voor zorgt dat er in het buitengebied vrijwel niet meer mag worden gebouwd. Sinds die regel er is worden heel wat instanthuizen en damwandschuren gebouwd. Hoe zal het vervolg zijn als we op de wereld erfgoedlijst worden vermeld? Heb ben we ze op tijd neergezet of moe ten ze alsnog verdwijnen? Vanuit cultuurhistorisch oogpunt wil len we de bestaande schapenboeten graag behouden. Maar mede door regelgeving blijkt dit niet eenvoudig. Het is te hopen dat we, vóórdat de laatste onder.de grond is verdwenen, daarvoor een.manier hebben gevon den. Ze kunnen moeilijk worden ver plaatst, anders zouden er misschien wel meer naar de overkant zijn ver dwenen. Op het eiland zelf een boet verschuiven schijnt helemaal moeilijk te zijn. Verplaatsen van cultureel erf goed lijkt mij altijd nog beter dan al gehele verdwijning. Een Texelaar die graag een wrak van de wadbodem naar boven wil halen, zodat iedereen daarvan kan genieten, wordt heel goed in de gaten gehou den. Want dat mag immers niet! Ik vraag me af hoe hel straks met rij dend of varend cultureel erfgoed wordt geregeld. Een paar weken ge leden stond er een stukje in de Texelse Courant over een oude bla zer die verkocht moest worden. Deze laatste blazer had op Texel moeten blijven, als cultureel erfgoed. We heb ben allemaal te laat gereageerd, waardoor we dit voor Texel zo karak teristieke schip niet hebben kunnen behouden. Het schip is of gaat naar de overkant. Voorwaarde om op de wereld erfgoedlijst te komen is dat al vóór de aanmelding sprake moet zijn van bescherming van waarden. En er DINSDAG 23 OKTOBER 2001 De C2000-mast 'zou' kunnen ko men. Op het terrein van de Nikadel en wel 55 meter hoog. De bestaande Hamburger-mast die pas bij rampen in werking gaat, kan in de C2000 worden opgehangen, vorm van samen werking, de telecommunicatie bedrijven worden nu min of meer gedwongen zich ook te 'verhan gen'. Kortom, smijt alles in één mast en vervuil zo min mogelijk. Aardig plan. Alle concurrenten in één mast. Dat zou een prachtige voorbeeldfunctie kunnen worden om zodoende concurrentie te be strijden. Texel kan waarschijnlijk niet zonder mast, denkt een be paald Texelgedeelte. Maar we kunnen er weer tegenaan, we kunnen op onze strepen gaan staan. We kunnen tegen de bouw bezwaar maken, want de mast past niet in het geldige bestem mingsplan. En in de bestem mingsplannen sluipen zo nu en dan wonderlijke mogelijkheden, c.q. fouten. Alert blijven dus. Pro testeren dus, zo zal een ander Texelgedeelte beweren. Waar masten gebouwd worden, zijn partijen. Hoe minder mast, hoe meerzicht. Of: geen mast past. Of hoe krijgen we het zover dat die mast ook voor verkeers-doelein- den gebruikt kan worden, een extra zwaailichtje erop voor de scheepvaart misschien? Die vuur toren van De Cocksdorp moet ook voortdurend alleen veel werk doen, wederom vorm van samen werking. Over masten gesproken. Over to rens gesproken. Die van Babel bij voorbeeld. Niemand weet meer waar het over gaat, de wereld lijdt aan spraakverwarring. Tegelijker tijd lijkt het wel alsof iedereen pre cies probeert te weten waar het eigenlijk over gaat. Er wordt steeds meer hoofdschuddend afgepraat, er wordt steeds meer gezegd, ik weet het ook niet meer. We verzin nen voortdurend telefoonnum mers om onze angsten te bezwe ren. Wie voert met wie welke oorlog? Zullen we ons deze keer maar eens met druk maken over een Texelse mast, of toch wel? Deze zomer zag ik een schitterend kunstwerk, een soort mast. Maar het was een ladder, een Jacobsladder. Een gedachte van de kunstenaar over de droom van Jacob die via de ladder de hemel in kon lopen. De ladder was hoog en van fonkelend metaal. Hij leek tot de hemel te reiken, misschien zelfs verder. Hij stond imposant in het landschap en iedereen die passeerde, veroverde een eer biedwaardige stilte op zichzelf. Men keek werkelijk. Men keek voorbij de treden, steeds hoger naar dat gapende niets waar nie mand naar toe durfde te gaan. De Jacobsladder leek op een dromenvanger. De boze dromen verplaatsen zich langzaamaan naar boven, de mooie dromen le ken neer te dalen. Ik liep vaak langs het kunstwerk. Iedere keer weer werd ik aangetrokken tot het gapende gat in de brekende lucht, de eeuwige verte. Het einde van de tredenrij was nauwelijks waar te nemen. Tot de verbeelding ging spreken. Ik zag 'de kleine prins' op de ladder gaan. Zijn hoofd getooid met een minuscuul kroontje. Zijn kleine beentjes droegen hem moeiteloos de treden op. Ik schreeuwde zonder geluid. Hij zwaaide en daarbij viel de mouw van zijn prinselijk gewaad gracieus opzij en liet een wat mollige kinder- arm zien. 'Ga met', schreeuwde ik. 'Waar je de hemel vermoedt daar is hij met.' De kleine prins strooide wat glitter en verhief zijn stem. 'Elk nadeel heb zijn voordeel', sprak de kleine prins in plat Amsterdams. Ik schrok. Ik wist weer niet waar ik me druk over zou maken. Er zijn waarheden als koeien. Dus laten we alles in die mast gooien en het vervolgens bij die ene laten, zodat alle andere kunnen worden afge broken. Dana Rover De dorpscommissie Eierland houdt woensdag vanaf 20.00 uur jaarverga dering in het Eierlandsche Huis. Op deze openbare vergadering zullen veel besproken zaken als het bedrijventerrein, de verkeersveilig heid in en rond het dorp, geluidhinder en woningbouw aan de orde komen. Tevens is deze vergadering een voon bereiding op het bezoek van het col lege van b en w op woensdag 7 no vember, waar deze zelfde punten ongetwijfeld weer aan de orde zullen komen. Het college wil de bezoeken aan de dorpen gebruiken voor het inwinnen van informatie voor de op te stellen 'structuurvisie 2020'. Ook de vergadering met het college wordt gehouden in het Eierlandsche Huis, aanvang 19.30 uur. In het Cabaret-café wordt vrijdag aandacht besteed aan de Wampex, de problemen waar de boeren mee hebben te kampen en de lastige vra gen van Arthur Oosterbaan. Verder spreken Pip Barnard en Janien de Bruijn over CD's, over blues en over Texelse wol. Gast is Erik van der Spek van Staatsbosbeheer en uiteraard valt weer veel muziek te beluisteren. Cabaret-café wordt vrijdagavond gehouden in Question Plaza, aan vang 20.15 uur. De toegang is gratis. Natuur- en landschapsfotografie, reisimpressies, straatbeelden, por tretten en architectuur. De twintig le den van de eenentwintig jaar oude Fotokring Texel hebben allemaal hun eigen specialisme. Ook de technie ken waarmee ze werken, lopen sterk uiteen. De éen zweert bij zwart-wit fotografie en duikt daarvoor ouder wets de 'doka' in, de ander speelt graag met kleuren en heeft daarvoor in de computer een vooruitstrevende vriend gevonden. Maar ondanks alle tegenstellingen komen ze regelmatig - iedere tweede woensdag van de maand - met veel enthousiasme in dorpshuis d'Ouwe Ulo bijeen om over eikaars werk te praten. Een ander bewijs van hun verbondenheid is de gezamenlijke tentoonstelling die sinds vnjdag in Tusse de Banke hangt en die er nog te bewonderen is tot en met zondag aanstaande. Bijzonder is dat 'rijp' en 'groen' sa men actief zijn, vindt secretans Wieneke Boon-van den Kieboom. 'Adri Westerlaken en Kees Vlaming zijn onze routiniers. Beiden waren in een ver verleden nog lid van de ver eniging De Kiekendief. Ook mensen als Jaapkees Drijver, Pieternel Geurtz en Joost van der Hoek zijn al lang actief in de fotografie. Alledrie hebben ze zelfstandig geëxposeerd. Daarnaast hebben we twee academiegangers. Astnd Hinz is eer stejaars fotografie aan de Rietveld Academie, ikzelf tweedejaars. En dan zijn er nog een paar heel jonge mensen, zoals Mirjam von Holte. Haar werk begint nu een eigen vorm te kriigen. Het is minder klassiek dan van veel anderen. Zij zoekt het expe riment.' Fotokring Texel hoopt nog meer jon geren te interesseren voor de foto grafie. Tijdens de Meimaand Natuur- maand werd een workshop gehouden voor heel jonge kinderen. 'Ze kregen allemaal een fototoestel en verder hebben we ze eigenlijk al- De foto op de poster waarmee Fotokring Texel reclame maakt voor haar tentoonstelling in Tusse de Banke. De maker is Peter Boon. leen maar gestimuleerd om te gaan fotograferen. Dat ging heel goed. Kin deren zijn heel spontaan en voelen zich nauwelijks geremd. Het grappige was dat ze heel makkelijk in platte beelden denken, terwijl wij als vol wassenen altijd nog drie dimensies zien. Dat komt door de beeldcultuur, denk ik.' Grappig vindt Boon ook dat de leden van de Fotokring elkaar beïnvloeden. 'Neem bijvoorbeeld Gerard Nieuw- land. Die maakte eerder vooral stille vens. Nu heeft hij een heel levendig tafereel in een zuidelijk land vastge legd. Of Connie Vermazen. Zij foto grafeerde veel voor Ftunnersworld, een sportblad. Op deze tentoonstel ling hangen foto's van haar poes.' 'Verrassend' noemt ze ook de foto's van Eveline Lindenbergh, die een soort documentaire maakte van de werkzaamheden van kraam verpleegster Loes Geus. De bedoeling was aanvankelijk dat de leden foto's zouden insturen rond het thema 'werk'. Dat idee is later weer losgelaten, waardoor de ten toonstelling nóg 'bonter' is gewor denHet resultaat isiniedergevalde moeite waard en geeft een aardig beeld van wat er in de fotografie al lemaal mogelijk is. Deelnemers zijn Peter Boon, Wieneke Boon-van den Kieboom, Paul Dekker, Jaapkees Drijver, Pieternel Geurtz, Astrid Hinz, Joost van der Hoek, Mirjam von Holte, Pieter Kamp, Eveline Lindenbergh, Ina Platte, Connie Ver mazen, Nel Vermeulen, Kees Vla ming, Adri Westerlaken en Gerard Witte. Tusse de Banke is woensdag, donderdag, zaterdag en zondag open van 14.00 tot 17.00 en vrijdag van 18.00 tot 21.00 uur. Achterom kijkend houdt een van de deelnemers aan de ploegwedstrijden bij Akenbuurt goed in de gaten of de voren mooi naast kaar komen. Foto jeroon Zeven deelnemers telde de wed strijd voor ploegers die zondag werd gehouden op een stuk land van Dirk Roeper aan de Akenbuurt. De zeven moesten een lap grond van zestig bij ongeveer tien meter omploegen. Een mooie begmvoor, een goede aanstorting van de grond, geen groen dat meer zichtbaar mag zijn en het netjes afwerken van de geer. Dat waren enkele punten waar de ploe gers rekening mee moesten houden. Een jury met mensen van de Oude Trekker en Motoren Vereniging hield het allemaal goed in de gaten. Om de beginvoorzo recht mogelijk door het veld te trekken, mochten de deelne mers een paar richtpalen gebruiken. 'Als je die voor zo recht mogelijk wil hebben, moet je een beetje wijd beens op de trekker gaan zitten, beide handen aan het stuur houden en tijdens het rijden alleen maar naar één punt blijven kijken', legt toe schouwer Henk van Slageren uit. De deelnemers nerrien het tegen el kaar in twee categoriën; wentel- ploegen en rondgaande ploegen. Het aantal van zeven valt tegen. En er zijn alleen mensen met oude ploegen. Deelnemers met moderne ploegen ontbreken. Volgens juryvoorzitter Simon Stark is een aantal mensen verhinderd. 'Martin Koorn, iemand die anders elk jaar meedoet, is bij voorbeeld net terug uit Frankrijk. Die kon daardoor met meer meedoen.' Jan Uitgeest is wel van de partij. Hij heeft aanvankelijk problemen met een metaalbreuk, maar dat euvel weet hij tijdig op te lossen. Uitgesteld De ploegwedstrijden zouden aanvan kelijk een maand geleden gehouden worden. Het evenement werd echter afgelast vanwege de vele regen. Vol gens Uitgeest is het nu goed te doen. 'Het is niet te nat en niet te droog. Het kruimelt lekker.' Een eindje verderop zit Jan Eelman naast zijn trekker. Het lijkt of hij gestopt is vanwege een defect aan de ploeg, maar hij doet gewoon op zijn gemak een bakje koffie. Hij heeft wel problemen met de ploeg, een van de scharen is krom. Dat belet hem niet om door te gaan. De schaar wordt van de ploeg ge haald. 'Ik doe elk jaar mee, maar voor het eerst met deze ploeg, dus dat is even wennen.' Een eindje verderop trekt Frans Bakker de nodige belang stelling. Hij ploegt een stukje land om met behulp van drie paarden. Hij werkt met een wentelploeg, maar hij gebruikt hem als rondgaande ploeg omdat hij geen helper bij zich heeft. Dat verandert als Daan Quartel uit De Cocksdorp de handen uit de mou wen steekt. De 70-jarige landbouwer kantelt met gemak de ploeg. 'Als 17- jarige jongen deed ik dit ook al', ver telt hij. Voor De ploegers leveren ondertussen de ene na de andere voor af. Zittend op de trekker kijken ze regelmatig ach terom of het allemaal nog goed gaat. Tegen het eind komen touwtjes te voorschijn om een zo goed mogelijke eindvoor af te gaan leveren. Uitgeest laat zien dat zijn touwtje gemarkeerd is met kleurtjes die de breedte van de ploeg aangeven. Zes rondjes voor het eind begint hij al met meten. Hij mag zich later als winnaar uitroepen in de categorie ronde ploegen. Zijn zoon Ronald wordt tweede. Bij de heen- en weerploegen wint Gerard Huisman. Marcel Bakker wordt tweede. De vier worden afgevaardigd naar het Neder- E lands Kampioenschap, vertelt S th 'Drie gaan er heen en één is serve. Het omgeploegde land wordt inif 'J staat teruggebracht. 'We laten even zo liggen en dan gaan we dicht maken en vlak maken. Dam ge je later terugkomen.' Volgend hoopt Stark de wedstrijden in de ste of tweede week van septemb iel houden. 'De Oude Trekker en M arr ren Verenigingen neemt dan od m hele organisatie voor zijn rekent verschijnt iedere vrijdag ini Texelse Courant. Met o.a. de agenda, weel enddiensten en artikelen ove uitgaan, actief zijn, natuurd cultuur. :jj di Er is voor een beperkt aan'i eri bedrijven ruimte om op der' pagina te adverteren. Informeer en/of reserveer bi I" de advertentieafdeling vand en (jntt 2**r1u 7rrrl r It hd hurt. Spinbaan 6, Den Burg, *r( telefoon 36 26 00, fax 31 41'' E-mail: info@lenr.nl 15,1

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 2