bij Zestig van Texel Mul zand en zachte zuidooster wind Sp°rt Erik van der Velden snelste Texelaar op 60 kilometer 'Emoties kwamen los, jilen dat het gelukt was' J C0(JRANT DH verzilvert kansen en wint en Schoo voltooien 120 km Voetbalprogramma Voetbaluitslagen Sportvissen Oosterend boekt (te) kleine zege Ruime zege G-voetballers Klaverjassers Skil winnen tart van de Zestig bij het NIOZ. Met een warme deken om de schouders spieroefeningen doen na het voltooien van de Zestig van Texel. TP YP1 qp DINSDAG 23 OKTOBER 2001 start bi| het NIOZ. De negentien deel nemers aan de 120 km-wedstrijd (te gen de klok in en met de klok mee het eiland rond) waren op dat moment hun keerpunt bij het NIOZ gepas seerd en weer op de terugweg. Deze ultramarathonlopers waren al om 4 35 gestart op de wielerbaan in Den Burg. Baars: 'We hadden ze een half uurtje eerder laten beginnen dan bij voorgaande edities, vanwege het ongunstige tij om ze bij het NIOZ te laten keren, voordat de ultralopers van de 60 km zouden starten. Dat was psychologisch beter.' Een spe ciale categorie vormden Mariska Koenders en André Schoo. Zij deden als eerste Texelaars na Jan Knippen berg mee aan de 120 kilometer. Koenders en Schoo liepen niet gelijk op met andere 120 kilometer lopers, zij liepen mee buiten mededinging. Schoo en Koenders begonnen reeds om 3.00 uur en hoefden zich niet aan een eindtijd te houden. De renners hadden te maken met las tige omstandigheden op het strand, omdat het langdurig hoogwater was. Ze moesten rennen door het mulle zand. Daartegenover stond een zachte zuidoostenwind, waardoor de terugtocht langs de waddendijk min der zwaar was dan voorgaande jaren. 'Van de negentien deelnemers aan de 120 km zijn er zeventien gefinisht, dat zijn er uitzonderlijk veel', vertelt Baars. De temperatuur was met zes tien graden nog enigszins aan de warme kant voor de lopers. De 120 km-lopers werden begeleid door vrij willigers op de fiets. 'Zij waren zowel gids als verzorger. Ze moesten er bij voorbeeld voor zorgen dat een loper met zou verdwalen.' Een aantal be geleiders ging zelfs met de fiets mee de Hors op. Winnaar De Belg Paul Beckers (39) won de 120 km in 9.49.48 uur. Eerder dit jaar was hij twee in de Zes Uur van Texel, de wedstrijd die ter vervanging van de Zestig op de wielerbaan werd ge houden. Tweede was Wim Epskamp (47) uit Hoofddorp met een achter stand van ongeveer twaalf minuten. team tevoorschijn bij de estafette voor gemengde teams. Pierre Bon net, Bettina Löscher, Judith van Bleijswijk en Margot van de Ven lie pen gezamenlijk 5.02.52. Team De Jager, met Rob Teisman, Ben Bakker, Corrie de Jager en Els en Cees de Jager, eindigde in 5.17.41. De Acht van Texel haalde een eindtijd van 6.17.34. Carta Smit, Dineke Dankers, Lyda Bakker, Carla van Wijngaarden, Elly Westdorp, Anneke Hoogenbosch en Anoeska Buijsman legden het parcours zowel lopend als fietsend af. 'Halverwege de vijftien kilometer wisselden loper en begeleider van fiets.' Schapenrooster De Schapenrooster-trofee, de prijs voor de meest markante Texelse prestatie, moet volgens Martien Baars nog uitgereikt worden. 'We stellen voor hem aan Andre Schoo en Mariska Koenders te geven.' De or ganisatie moet daarover nog overleg gen met de winnares van twee jaar geleden. En dat is Mariska Koenders. Zo'n 155 vrijwilligers, voornamelijk Texelaars, hielpen zondag mee bij het evenement. Volgens Baars zorgden die vooral op de steunpunten onder weg voor een speciale sfeer. Over anderhalf jaar wordt de volgende Zestig van Texel gehouden. De orga nisatie wil het evenement dan weer op Tweede Paasdag (21 apnl 2003) houden. Een suggestie van de VW en TESO om de wedstrijd permanent naar de herfstvakantie te verhuizen, wordt door de organisatie met opge pakt. Ze vreest dat het deelnemers aantal anders opnieuw laag is. Tij dens de paasdagen is er volgens ook meer tijd voor organisatie en hebben de vrijwilligers meer zin en tijd. Tekst en foto's Jeroen van Hattum Met behulp van een doos helpt Tom Kossen bij het Turfveld de renners die dorst hebben. (foto Ben Konngi iar blijft de oude schoen van Jan ippenberg. Dat was één van de ]gen die mede-organisator Mar- n Baars van de Zestig van Texel jelopen weekeinde bezighiel- n. Het kleinood, dat als trofee irdt uitgereikt aan de winnaar a de 60 km, ontbrak. ee jaar geleden ging de schoen i wi|len geschiedenisleraar en alange-afstandspionier Jan Kmp- nberg met Jan Vandendriessche e naar het Belgische Gistel. De inmalige winnaar van de Zestig i Texel onbrak echter dit jaar van- ge een blessure. Dorpsgenoot ju Claude Roels zou de schoen wel meenemen naar Texel Maar welke loper ook arriveerde met de boot, Jean Claude zat er niet bij. Pas bij de na-inschrijving op zondag morgen meldde de Belg zich, met de begeerde schoen. 'Ik heb hem om helsd', vertelt Baars. Ruim honderd ultralopers waren dit weekend van de partij bij de zesde editie van de Zestig van Texel. Het tweejaarlijks hardloopevenement was van Tweede Paasdag verscho ven naar 21 oktober vanwege de MKZ-crisis. Dat had invloed op het aantal deelnemers. 'Voor Tweede Paasdag hadden we 580 inschrijvin gen', vertelt Baars. 'Een kwart meldde zich netjes voor 1 mei op tijd af, de andere inschrijvingen bleven gehandhaafd voor 21 oktober. Dat lieten we de mensen ook weten in het nieuwe programmablad. Toen re gende het plots afmeldingen. En er waren veel mensen die met kwamen opdagen zonder bericht. Bij de 60 kilometer bijvoorbeeld hebben dertig deelnemers niets van zich laten ho ren. Dat is jammer, want je hebt de startnummers toch voor ze klaar lig gen.' In totaal deden 328 lopers mee. De organisatie had gehoopt op ruim 450 deelnemers. NIOZ De lopers van de zestig kilometer gin gen 's morgens rond 10.35 uur van In 1997 was hij nog winnaar van de 120 km. De Duitser Karl Graf kwam een half uur na Epskamp als derde over de finish. Vier mensen kwamen buiten de tijdslimiet binnen, onder wie Ria Buiten, de vrouwlijke deelne mer bij de 120 km. Bij de 60 km ging de overwinning bij de mannen naar Veron Lust (38) uit Purmerend. Hij finishte in 4.10.46. Twee |aar geleden was hij al tweede na Jan Vandendriessche Dit jaar mocht hij de oude schoen van Knippenberg in ontvangst nemen. Edwin de Ruiter (35) uit Groningen, winnaar in 1997, rende één minuut later als tweede over de eindstreep kilometerpunt waren, had ik zoiets "van die 120 km halen we". Al moe ten we wandelen, we halen het.' Met de spierpijn valt het een dag la ter mee. Schoo heeft wat last van pezen bij de knieën die zeer doen en Koenders heeft ook pijnlijke pezen. Tegenover de ontberingen stond zon dag de brede steun van familie, vrien den, bekenden en toeschouwers. Op het laatste stuk naar Den Burg kregen ze begeleiding van twee auto's. Na zestien uur en een kwartiertje kwam de finish in zicht. 'Toen we de baan opkwamen, stonden er nog zo'n vijf tig mensen. Dat was een ontroerend moment. Heel geweldig', vertelt Koenders. Ook voor Schoo was de finish een indrukwekkend moment. 'De emoties kwamen los. Huilen dat het gelukt was. Kippenvel.' Hij wil het over anderhalf jaar opnieuw doen. 'Ik zeg nog geen ja, maar ook geen nee. Maar dan wil ik wel een betere tijd lopen en ook meer trainen.' Voor haar hoeft het geen tweede keer meer. 'Ik heb drie keer meegedaan aan de triatlon van Almere en ik heb bewe zen dat ik dit ook kon. Ik heb er nu veel zin in om weer te gaan skeeleren of met de mountainbike op pad te gaan. Dat kon de afgelopen maanden niet. Het lopen doe ik nu weer doordeweeks, zo nu en dan een uur tje op het strand.' Derde werd Rut Zoutman (42) uit Naaldwijk in 4.27.07. Bij de vrouwen ging de overwinning naar Pnsca Vis (38) uit Noordwijk die 5.37.35 op de klok liet noteren. Zij maakte haar debuut op Texel. De eveneens debuterende Irene van Wijk (48) uit Amsterdam werd tweede op ongeveer 23 minuten. De derde plaats was voor Letteke Broekman (52) uit Waddinxveen. Baars: 'Zij vormt samen met Jaap Vis, Joachim Girulat en Cees de Jager een viertal overkantse deelnemers die aan alle edities meegedaan hebben.' Texelaar Beste Texelaar bij de 60 km was de 31-jarige Erik van der Velde uit Den Burg. Met een binnenkomst van 5.03.53 eindigde hij op de tiende plaats. Het was zijn debuut op een lange afstand, hij had zelfs nog nooit aan een marathon meegedaan Hij kreeg de Nauta-wisselbeker voor de beste/snelste Texelaar. Ron van Beurden (43) uit Oudeschild werd 49"' in 6.20.20 en Ronno Homgh, de partner van Mariska Koenders, be haalde de 66"* plaats in 7.27.22. Bij de afstanden over dertig kilome ter deden Erik Bakker en Robert Bak ker uit De Koog, Simon Appel uit Oudeschild en Hans Zijm uit Den Burg mee. Erik Bakker liep 2.18.00, Appel 3.09.19 en Zijm 3.09.27. Robert Bakker staakte de wedstrijd. Bij de Texelse ploegen die deelnamen aan de 4x15 kilometer estafette voor mannen was Veteranen Texel de beste Texelse ploeg. Koos Witte. Dirk Vinke, Frank Zethof en Jan Zijm zet ten een tijd neer van 4.48.53 en na men daarmee de Nauta-wisseltrofee voor het snelste Texelse team over van 't Jachthuis. Tweede was RAB groep Texel (Cees Goslinga, Gauke van Lingen, Martien Witte en Paul Krugers). Derde werd 't Jachthuis met Piet Kingma, Menno Goénga, Richard Bakker en Guido Betsema. AV Texel kwam als beste Texelse er bij het NIOZ doorheen, hij het even zwaar bij de vuurto- Het woordje opgeven dook op gedachten. Eraan toegeven de- n ze niet. Ze waren gegaan voor 1 hardloopwedstrijd van 120 km ze zouden hem afmaken ook. I riska Koenders en Andre Schoo De Koog waren zondag de eerste 1 ;elaars die na wijlen Jan Kmppen- g meededen aan de ultraloop van Ikilometer rond het eiland. Met z'n J léën liepen ze zowel tegen de klok als met de klok mee het eiland j d. Vertrokken om 3.00 uur in de 1 :ht op de wielerbaan in Den Burg z looiden ze eerst het rondje tegen klok in. 'Vooral op het strand was zwaar', vertelt Schoo. 'In vier uur was het twee keer hoogwater: Dat eer zeldzaam.' Koenders had het ar toen ze bij het keerpunt van het )Z arriveerde. 'Ik zag daar mijn oonvader staan en ook Ronno. Ik ipte dat hij zou zeggen "stap maar Ie auto", maar hij zei "loop maar ir". Ik zag André een eindje voor lopen en toen ben ik ook weer lonnen. Bij het Jan Ayeslag ging weer, daar had ik geen last meer.' de vuurtoren waren de rollen om- Iraaid. Schoo: 'Daar had ik het silijk en toen heeft zij mij gehol- l.' Koenders: 'Toen we bij het 90 Ier voetballen maar minder slpunten maken dan de tegen- nder. Dat was tijdens vele wed- jden het euvel bij ZDH. Zondag ren de Hoornders eindelijk eens Izeker en werden de eerste vier elrijpe kansen tot doelpunten iromoveerd. In de tweede helft :ht tegenstander Strandvogels h knap terug, maar hield het m van coach Henk de Ruyter g net stand, waardoor de eind- slag in Onderdijk 3-4 werd in het irdeel van de gasten. I vaak zal het ZDH zó hebben egezeten als in de eerste helft te- i Strandvogels, dat met drie over hingen, twee gelijke spelen en een ilsaldo van dertien voor en drie en in verliespunten alleen koplo- Oudesluis voor zich moest dul- i Binnen drie minuten stond het voor de Hoornders, toen Erwin ■nveld de bal uit een vrije trap met 1e precisie richting het hoofd van mard Ipenburg stuurde en de Idenvelder droog inkmkte: 0-1. I minuten later werd het 0-2 en nieuw stond Kleinveld met een strap aan de basis. De keeper kon wankelijk nog redding brengen, stompte de bal voor de voeten i Joop Rommets. Uit een lastige sk waagde de aanvoerder een niet e gevaarlijk ogend schot, waarna bal via een hand van een verdedi- 'over de doellijn rolde, s daarna hervonden de spelers 1 Strandvogels zich enigszins. De 'lediging van ZDH, aangevoerd °r de uiterst kalm voetballende "m Kleinveld, bleef echter zonder iblemen overeind. Pas na vijfen- intig minuten ontstond de eerste "s, maar de bal belandde op de lat. se minuten later werd het uit een «lende aanval 0-3. Schutter was ®i van der Slikke, die aan de rech- kant goed doorging en de bal hard ljag langs de keeper schoot. Toen sbiel Dekker een afgemeten voor aan Ronald Biesboer bekroonde met een prima kopbal (0-4) leek de wedstrijd gespeeld. Gedwongen door de omstandigheden besloot Strandvogels in het vervolg echter meer risico's te nemen en die aanpak had enig succes. Keeper Christiaan Stolk, de hele middag goed op dreef, redde tweemaal knap, maar moest op slag van rust capituleren toen hij in de modder uitgleed en een aanval ler van de thuisploeg van dichtbij kon intikken: 1-4. In de tweede helft stond ZDH met de rug tegen de muur. Strandvogels gooide alles op de aanval en dat zorgde voor grote onrust bij de Hoornders. Al snel werd het 2-4 en toen was Leiden in last. De gasthe ren kregen corner na corner en ston den bijna permanent in het straf schopgebied van ZDH, dat zich gelukkig mocht prijzen dat keeper Stolk geen zin had de overwinning nog weg te geven. Omdat spits Niels Dekker in de tweede helft met een even snelle tegenstander te maken kreeg en zijn ploeggenoten hun han den vol hadden in de verdediging, werden de tegenstoten steeds spaar zamer. Eenmaal ging Dekker op volle snelheid op doel af. maar werd hij ten koste van een gele kaart gestuit. Ook invaller Mike de Bruijn deed met een lange spurt van zich spreken, maar hij wachtte net even te lang met schie ten. In de laatste vijf minuten gebeurde er van alles. Eerst kreeg Joop Rommets de bal vol in het gezicht, waardoor hij duizelig en met een scheur in zijn wenkbrauw van het veld moest. Omdat alle wisselspelers inmiddels waren ingebracht, moest ZDH met tien man verder. Strandvogels profi teerde van de consternatie door bin nen een minuut de derde treffer te scoren. Vervolgens leek het ook nog 4-4 te worden, maar verrichtte Chris Stolk wederom een fraaie redding. Net toen de in allerhaast opgelapte Rommets weer het veld instapte, blies scheidsrechter Tuit voor het einde en mocht ZDH drie zwaar- Zaterdag 27 oktober Texel'94 A2-Wieringermeer A1 13.30 De Koog B1 -DWOW B2 13.45 Texel'94 C1-LSWC1 13.30 Texel'94 C2-ZAP C1 13.30 Wieringerw. C1-Texel'94 C3 13.00 Wieringerm. C2-Oosterend C1 11.00 Texel'94 D1-JVC D2 11.45 JVC D3-Texel'94 D2 9.00 Texel'94 D3-ZAP D2 11.45 Texel'94 D4-VIOS D3 11.45 Texel'94 E1-Wieringermeer E113.30 G-voetbal Texel'94-KGB 13.30 Texelse pupillencompetitie Texel'94 E7-Texel'94 E8 9.45 SVO E3-ZDH E1 9.45 Texel'94 F3-SVO F2 9.45 De Koog F1 -Texel'94 F1 9.45 SVCF1-SVOF1 9.45 De Koog E1-SVC D1 10.45 Texel'94 E2-SVO E1 10.45 Texel'94 E5-Texel'94 E6 10.45 Texel'94 E4-SVC E1 10.45 Texel'94 E3-SVO E2 10.45 De Koog D1-ZDH D1 11.45 Zondag 28 oktober Texel'94-Foresters 14.00 Oosterend-Petten 14.00 GSV-De Koog 14.00 Texel'94 2-Kolping Boys 4 12.00 Texel'94 3-Kolping Boys 6 12.00 Nieuwe Niedorp 3-Texel'94 4 11.00 Zeemacht 3-Oosterend 2 12.00 Oosterend 3-Flevo 6 12.00 Kaagvogels A1-Texel'94 A1 11.00 bevochten punten bijschrijven. De ploeg verlaat daardoor de laatste plaats op de ranglijst. Zondag heb ben de Zwaluwen vrij, de week erop komt koploper Oudesluis op bezoek in Den Hoorn. Recreatievoetbal Oosterend-De Waal 10.30 De Cocksdorp-Texelse Boys 10.30 De Koog-Texel'94 10.30 Zaterdag 20 oktober ODIN'59 A1 -Texel'94 A2 1 -2 BKC B2-Texel'94 B1 1-7 Texel'94 C1-SRCC1 3-1 Texel'94 C2-JVC C2 4-1 VIOS C3-Texel'94 C3 6-0 Oosterend C1-Flevo C1 2-3 G-voetbal Eendracht'82 2-Texel'94 1-7 Zondag 21 oktober Callantsoog-Texel'94 (beker) 1-3 Oosterend-Knollendam 2-1 Strandvogels-ZDH 3-4 De Valken 2-Texel'94 2 2-1 Con Zelo 4-Oosterend 2 2-3 Succes 2-Texel'94 3 uitgesteld Texel'94 4-Succes 4 1-2 Texel'94 A1 -Succes A1 4-2 Recreatievoetbal De Koog-Oosterend 1 -7 Vijf leden van de Sportvissersclub Texel vertrekken zaterdag naar Wie- rmgen voor de eindwedstrijd om het Nederlands kampioenschap kust- vissen. De uitslag wordt direct na de wedstrijd bekend gemaakt. De uitgestelde bootwedstrijd wordt gehouden op 18 november. Bij vol doende deelname vertrekt de Rival om 10.00 uur uit de haven van Oude schild. De elfde wedstrijd om het club kampioenschap werd zondag door drie leden bezocht. Bij de IJzeren Kaap wist alleen Rein Kuyper twee vissen te vangen met een totale lengte van 32 cm. Het in de sterkst mogelijke opstel ling spelende SV Oosterend heeft zondag de derde zege op rij be haald. Tegenstander op Sportpark Sieme Keijzer was Knollendam. De thuisploeg kreeg vooral in de tweede helft veel kansen, maar liet er ook veel onbenut, waardoor de uitslag (2-1) het werkelijke verschil in de krachtsverhoudingen eigen lijk niet goed weergaf. Met weinig wind, geen regen en de belangstelling van zo'n honderd toe schouwers, begon Oosterend met al te sterk. Direct was duidelijk dat Knollendam een goede ploeg heeft. De bal ging gemakkelijk rond en Oosterend had veel moeite met het snelle balspel van de tegenstander. Had de thuisploeg eindelijk de bal, dan werd deze ingeleverd, met ge volg dat de gasten weer aan hun aan vallen konden werken. Toch kreeg Oosterend na vijftien minuten de eer ste kans. Spits Ad Guldemond ging alleen op de keeper af, maar vergat de bal mee te nemen. Ook Knollen dam kreeg kansen, maar keeper Kruithof behoedde zijn team met kat achtige reddingen voor een achter stand. Na vijfendertig minuten voetbal was de stand nog steeds 0-0, zaten de Oosterenders nog steeds met in hun spel en begonnen sommigen zich een beetje te irriteren. Dat leverde een gele kaart op voor Cor Vlaming, die zijn mond een paar keer te veel open deed, zo oordeelde de goed en strak fluitende scheidsrechter De verma ning sorteerde een gunstig effect op de spelers, die zowaar wat beter gin gen voetballen. Op slag van rust kreeg Guldemond een nieuwe kans, die hij ditmaal wél koelbloedig be nutte. Na vijf minuten in de tweede helft kreeg Oosterend een corner, die werd genomen door Arnejan Kruithof De bal kwam goed voor het doel en werd ingekopt door Eddy de Vries, die in de ploeg was gebracht voor Cor Vla ming. De Vnes' eerste balcontact betekende gelijk een treffer. 2-0. Daarmee was de ban gebroken. De Oosterenders gingen weer op de 'normale' manier voetballen, tikten de bal rond dat het een lieve lust was en mochten al snel grote kansen be groeten. Ad Guldemond, Jan Bloem en invaller Sil van Dijk misten echter, tot ergernis van hun medespelers. In het laatste kwartier van de wedstrijd kreeg Knollendam plotseling weerde geest. Echt grote kansen kregen de gasten niet. maar om hen af te remmen zag Oosterend zich gedwongen enkele grove overtredin- De G-voetballers van Texel'94 heb ben zaterdag flink uitgehaald te gen Eendracht'82 2. In Amsterdam Geuzenveld werd het 1-7 voor de gasten, die daarmee hun tweede plaats op de ranglijst verstevigden. Zonder de met een pijnlijke arm kam pende Jan Frans Haverman en met Frans Bos op doel in plaats van de geblesseerde Chris Zijm ging Texel'94 furieus van start. Met name Theo Franchimon was bijna ongnjp- baar. Eerst rondde hij een mooie combinatie met Martijn Verbeeke bekwaam af (1 -0) en daarna soleerde hij door de verdediging om de bal hard in de rechterkruising te schieten (2-0). Het derde doelpunt kwam op naam van Paul Bakker, die alert pro fiteerde toen de keeper een schot van Franchimon niet onder controle kreeg. Daarna scoorde Franchimon weer zelf, zij het dat dit doelpunt be twist werd, omdat de bal volgens sommigen via het zijnet in het doel ging. De net van vakantie terugge keerde Robert Eelman kreeg voor rust een viertal goede kansen om de score uit te breiden, maar de afron ding liet te wensen over. Al snel in de tweede helft maakte spits Brian een tegendoelpunt (4-1), maar het bleef bij dit ene succesje gen te begaan. Alexander Witte en Jan Bloem werden daarvoor bestraft met een gele kaart. Eigenlijk had hij overwogen de boosdoeners het veld uit te sturen, vertelde de scheidsrech ter na afloop, maar hij vond dat de wedstrijd 'geen rode kaart ver diende'. In de laatste minuut kreeg Knollen dam toch nog de beloning voor de moedige opleving. Een schot vanaf de rand van het strafschopgebied werd van richting veranderd, waar door keeper Kruithof kansloos was. Zondag speelt Oosterend wederom een thuiswedstrijd. Tegenstander is dan Petten voor de thuisploeg. Theo Franchimon maakte na een fraaie solo 5-1 en ver zilverde daarna ook nog een knappe voorzet van Martijn Verbeeke (6-1). Robert Eelman bewees ten slotte het scoren nog niet helemaal verleerd te zijn door de bal uit een voorzet van Franchimon met veel effect in de rechterhoek te schieten (7-1). Dat gezelligheid belangrijker is dan winnen, was vrijdag niet steeds van zelfsprekend in dorpshuis 't Skiltje, waar de klaverjassers van Oude schild de club uit De Waal ontvingen. Vorig najaar was De Waal beter en sleepte het de najaarsbeker in de wacht. De Doormars, de thuis spe lende vereniging, was daarom ge brand op een revanche. Bij het opma ken van de einduitslag zag het er even donker uit voor de gastheren, toen Dirk Roeper uit De Waal met 7368 punten de meest succesvolle kaarter van de avond bleek. Maar toen achtereenvolgens Sjaan Bakker (7171), Ernst Ellen (7124) en Dirk Westdorp (7048) namens de Oude- schilders op de plaatsen twee tot en met vier verschenen, was het pleit beslecht. De Waal behaalde gemid deld 6174 punten, Oudeschild 6203, waardoor de door snackbar Veronica beschikbaar gestelde gloednieuwe beker niet het dorp uit hoefde.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 5