w€nn€... Vliegend van Texel naar Esbjerg en terug Informatiemarkten 'bedrijven in school' en 'duurzaam bouwen' Zonnepanelen daverend succes Informatierubriek van de gemeente Texel Vergoeding voor kappen iepen Aanmelding verkiezingen Agenda Infomarkt Masterplan Water TEXELSE J2 COURANT1 Openingstijden en bereikbaarheid gemeentehuis Texel 2020 in Den Burg Reacties structuurvisie email@texel.nl www.texel.nl De Bolder breidt uit Trouwlocaties nu op website Najaar: tijd voor rattenbestrijding Brandweerlieden gezocht .11 I .1 li'I (advertentie) Eiland I berichten Misschien waren de vragen te moeilijk of had u er geen tijd voor. In elk geval zijn er helaas geen oplossingen binnengekomen voor onze prijs vraag in de vorige Eilandberichten. Voor de liefhebbers volgen hier nog even de antwoorden. 1. Uw vereniging ontvangt 25.000,- subsidie van de gemeente. Hoeveel is dat in 2002? D. 11.344,51 euro. Subsidies worden technisch omgerekend, zonder afronding. 2. U wilt op 15 januari 2002 uw paspoort verlengen. Kunt u nog betalen in guldens? B. Ja. tot 28 januari 2002 worden guldens nog geaccepteerd. C. U krijgt uw wisselgeld in euro's. 3. Hoeveel euro is 51,95? 23,57 (guldenbedrag gedeeld door de koers 1 euro 2,20371). Intussen komt €-day (1 januari 2002) met rasse schreden dichterbij. Zoals u waarschijnlijk heeft gemerkt, stimuleren de banken u om alvast uw Nederlandse muntgeld "uit de ouwe sok" te halen en op uw reke ning te storten Voor ondernemers is het belangrijk dat zij voldoende eurowisselgeld bestellen. Burgers adviseren wij goed te letten op de dubbele prijzen; dit voorkomt teleurstelling bij de kassa... Tot slot: als u een vraag heeft voor deze rubriek, geef deze door aan de gemeente Texel t a v. Frans Hopman, telefoon (0222) 36 21 52. Wij pro beren dan voor het goede antwoord te zorgen! Meer informatie: bel de Eurolijn 0800-1521 of surf naar www.euro.nl VRIJDAG 2 NOVEMBER 2001 Wie een zieke iep in de tuin had, kreeg vorig jaar een brief van de gemeente dat deze diende te wor den verwijderd, ter voorkoming van verspreiding van de iepziekte. Niet iedereen gaf daar gehoor aan, dus is dit jaar besloten om alle zieke ie pen. ook bij particulieren, geheel op kosten van de gemeente te verwij deren. Omdat dat niet helemaal eerlijk is ten opzichte van de men sen die in het jaar 2000 wèl zieke iepen hebben laten kappen voor eigen rekening, kunnen zij van de gemeente hun geld terugkrijgen. Dat kan alleen als de aanschrijving van de gemeente en de rekening van het verwijderen van de iepen wordt getoond. Deze papieren en het verzoek om teruggave moeten worden ingediend via gemeente werken ter attentie van Piet Bolier. Politieke groeperingen die willen deelnemen aan de gemeenteraads verkiezingen op 6 maart 2002 die nen zich voor 10 december 2001 aan te melden. Dit moet in de vorm van een schriftelijk verzoek bij het centraal stembureau van de ge meente Texel. Voor de exacte voor waarden, zie de gemeentelijke advertentierubriek "Officiële berich ten" elders in deze krant. Informatie: Marit de Porto, telefoon 36 21 45. De volgende openbare vergaderin gen worden komende maand ge houden in het gemeentehuis. De bijeenkomsten beginnen om 19.30 uur. Dinsdag 13 november gemeenteraadsvergadering Maandag 19 november commissie Bestuur Organisatie Dinsdag 20 november commissie Ruimte, Wonen Economie Woensdag 21 november commissie Welzijn Onderwijs Donderdag 22 november commissie Financiën, Werken en Milieu Er is al veel over gezegd en ge schreven. Maar nu is het zo ver: het Masterplan Water voor Texel is klaar. Alle Texelaars zijn op woens dag 14 november vanaf 20.00 uur welkom op De Krim voor een pre sentatie en een informatiemarkt, waar u met uw vragen terecht kunt. In het Masterplan Water, waaraan hard is gewerkt door Waterschap Hollands Kroon, Uitwaterende Slui zen, Provincie Noordholland en Ge meente Texel, staat hoe Texel de komende jaren de waterhuishou ding van het eiland aanpakt. Hier over heeft iedereen mee kunnen discussiëren via verschillende bij eenkomsten. Het eindresultaat is nu zichtbaar; het rioleringplan buiten gebied is er een onderdeel van. Waarom een Masterplan? Omdat het klimaat aan het veranderen is en dat heeft grote gevolgen voor het eiland. Kortweg gezegd, in de zo mer is er gebrek aan zoet water en in de winterperiode is het juist te nat En dat wordt alleen maar steeds erger. Na uitvoering van een maatregel in de (grond)waterhuis- houdmg gaat er een lange tijd over heen voordat er sprake is van een evenwichtssituatie. Aanpassingen zullen op Texel merkbare gevolgen Het gemeentehuis is geopend: 's morgens van 8.30-12.30 uur. 's Middags is het gemeentehuis (behoudens afspraak) gesloten. Het gemeentehuis is 's middags gesloten omdat de mensen die in het gemeentehuis werkzaam zijn op deze manier de lopende za- ken efficiënt en adequaat kunnen l afhandelen. De herfstperiode is een razend drukke tijd, mijn agenda puilt wer kelijk uit van de afspraken en ver gaderingen. ledereen komt kenne lijk vol plannen fris terug van vakan tie. Mijn reis eind oktober verliep iets anders dan gepland. Ik zou naar Georgië gaan. Maar toen was daar 11 september... In het licht van de vreselijke gebeurtenissen in Ame rika besloot ik in Nederland te blij ven. Niet uit angst om te vliegen, maar omdat ik oproepbaar wilde zijn indien nodig. Ik denk dat sinds die zwarte dag het begrip veiligheid heel anders is ge worden. Het heeft misschien geen directe gevolgen voor onze eigen leefomgeving, maar aan de andere kant van de oceaan is dat wel an ders. Deze en volgende maand zijn de vergaderingen met de dorps commissies. waar dit keer de dis cussie over de toekomstige ontwik kelingen op het eiland aan vast zit ten. Voor Den Burg, het enige dorp zonder dorpscommissie, hebben we een oplossing gevonden in de vorm van een openbare avond voor inwoners op 15 november Ik moet trouwens twee keer verstek laten gaan bij deze vergaderingen, waarvoor excuses. Ik ga als lid van de Nederlandse delegatie mee naar de internationale Waddencon ferentie m het Deense Esbjerg. Daar wordt gesproken over internatio naal te nemen maatregelen om het gebied nog verder te beschermen. Op de vraag of de Waddenzee op de lijst van Wereld Erfgoederen moet worden geplaatst luidt het Nederlandse antwoord overigens 'nee'. Wel speelt een voorstel dit alsnog te doen als ook de eilanden op deze lijst worden gezet, maar dat plan moet eerst worden besproken, dus daarmee kom ik nog terug bij u Het is te vroeg om te zeggen óf en zo ja wat voor aanscherping van regels dat eventueel zal opleveren. In november gaat het college naar Ameland voor de nationale Waddenconferentie. Daar komt vooral de versterking van de onder linge samenwerking aan de orde. Enkele collega-bestuurders uit het Zeeuwse Schouwen Duivenland komen deze maand een paar da gen naar Texel Daarnaast vraagt het Gewest onze aandacht, onder andere hoe we met de negen deel nemende gemeenten de Kop van Noord-Holland nog duidelijker op de kaart kunnen plaatsen De invoering van de euro nadert met rasse schreden. De gemeente is er helemaal klaar voor. U ook? Ik heb kort geleden nog wat Franse francs aan mijn zoon gegeven, die regelt dat soort dingen voor mij. Maar ik weet de koers van de euro wel uit m'n hoofd. Ik hoop dat de invoe ring op Texel vlekkeloos verloopt en raad bevolking en bedrijven aan de aanwijzingen van banken en brancheorganisaties goed op te volgen. Wat ook nadert zijn de gemeen teraadsverkiezingen van volgend jaar maart. Meer dan de helft van de huidige raad vertrekt. Het is een taak van de politieke partijen om voor voldoende nieuwe kandidaten te zorgen. Waar vind je nou goeie kandidaten? Ik denk dat politieke partijen hun eigen netwerken moe ten aanboren. Het bieden van een stukje vorming, scholing en training is daarbij belangrijk. Vanuit de gemeente zorgen wij voor informatieverstrekking. Het is niet aan mij om potentiële raadsleden over de streep te trekken. Maar kan didaten met koudwatervrees wil ik met alle liefde persoonlijk informe ren over wat ze staat te wachten. De burgemeester, Joke Geldorp-Pantekoek. Scholieren laten kennismaken met het Texelse bedrijfsleven en ze informeren over toekomstige beroepsmogelijkheden. Dat is de reden voor de groots opgezette informatiemarkt 'bedrijven in school' die op vrijdag 23 novem ber van 9.00 tot 14.30 uur wordt gehouden in het OSG gebouw aan de Emmalaan. Tevens is in de burgemeester De Koninghal een infomarkt over 'duurzaam bou wen'. Dit is een initiatief van de Stichting Duurzaam Texel. Deze markt is op vrijdag van 14.00 tot 22.00 uur geopend en op zater dag van 10.00 tot 16.00 uur. "Werken op Texel is cool". Leerlin gen zullen ontdekken dat het best leuk is om later op het eiland aan de slag te gaan. Texel heeft een ver rassend veelzijdige arbeidsmarkt, zo valt op 23 november te zien. Aan de hand van een quiz worden de OSG'ers (ouders en andere belangstellenden zijn vanaf 11.00 uur ook welkom) langs de verschil lende presentaties geleid. Er zijn stands van de landbouw, visserij, bouw, horeca, detailhandel, weten schap, museumwereld, zorg, over heid, accountants, banken en me taal en electra. Zij zullen uitleg ge ven over hun beroep en de benodigde opleidingen. Ook zijn er demonstraties. Duurzaam bouwen Duurzaam bouwen heeft betrekking op een drietal aspecten: 1het gebouw gaat lang mee; 2. er wordt gebruik gemaakt van materialen die het milieu zo min mo gelijk belasten; 3. in het gebouw wordt zo min mo gelijk (fossiele) energie verbruikt. Duurzaam bouwen gebeurt nog lang niet genoeg op Texel. Hoe komt dat, vroeg wethouder Peter Bakker zich af. Gebrek aan voorlich ting bleek het antwoord. Er worden regelmatig beurzen gehouden voor bouwondernemers Maar het pu bliek is de consument en als men niet weet wat de mogelijkheden zijn is het logisch dat er niet om wordt gevraagd. Vandaar dat iedereen welkom is tij dens de 'dubo-beurs' in de Koning hal. Ook mensen die geen eigen woning hebben Want er zijn tal van slimme en zuinige materialen zoals spaarlampen en speciale douche koppen, waarmee het milieu en uw portemonnee gespaard worden. De beurs is geen reclamemarkt voor individuele Texelse bouw ondernemers. Per branche worden presentaties verzorgd, met de na druk op voorlichting over de moge lijkheden. Op donderdag 15 november om 19.30 uur zijn alle inwoners van Den Burg welkom in het gemeentehuis voor een discussie over de toe komst van Texel in het kader van de structuurvisie 2020. In de andere dorpen wordt dit onderwerp aange sneden tijdens de jaarlijkse verga deringen met de dorpscommissies. Schriftelijke reacties op de structuurvisie "Texel 2020" kunt u nog tot en met 15 december aan het college van Burgemeester en Wethouders toezenden. De visie ligt ter inzage in het gemeentehuis (ka mer 0.12), de dorpshuizen en de bibliotheek. Informatie: Willemijne Moes, tel. 362 274 of www.texel.nl Duurzaam bouwen is echt met al leen voor nieuwbouw of voor men sen die miljonair zijn. Soms is met simpele ingrepen al veel te berei ken. Het is waar dat een duurzaam gebouwd huis vaak meer kost, maar sommige milieu investeringen kun nen fiscaal voordeel opleveren, in enkele gevallen wel tot 90 procent van de investering. En tal van energiebesparingsmaatregelen be talen zichzelf wel degelijk binnen een redelijke termijn terug. Ook hier over wordt informatie gegeven tij dens de 'dubo-beurs'. De beurs begint vrijdag om 14.00 uur met enkele lezingen o.a. over duurzaam bouwen op recreatie terreinen. Belangstellenden kunnen op de markt een folder afhalen met Texelse voorbeeldprojecten van duurzaam bouwen. Sociale werkvoorziening De Bolder koopt het voormalige kantoor van ENW, later NUON, aan de Reijer Keijserstraat in Den Burg. De over dracht is begin november, waarna enkele kleine bouwkundige aanpas singen worden gedaan. Het gebouw wordt de nieuwe hoofdingang van De Bolder. Er komt een mooie entree, waar voortaan bezoekers worden ontvangen en van waar de particuliere verkoop wordt verzorgd. Het is gemakkelij ker bereikbaar dan de huidige hoofdingang aan het Schilderend en er is parkeerruimte voor de deur. In het kantoordeel gaat De Bold Arbeidsbemiddeling aan het wed voor het bemiddelen richting we van mensen die op grotere afstan staan van de arbeidsmarkt. Teven komt hier een scholingsruimte vcm het praktisch scholen van internee externe mensen voor productii werkzaamheden. In het voormalige magazijn en c technische dienst ruimte van h Nuon zal de buitendienst van D Bolder Productie worden onderge bracht met al zijn gereedschappe en het winterwerk. De openingsdatum is nog niet bs kend. leners die dezelfde opleiding krijger als beroepsbrandweermensen. K:1 enige verschil is dat zij geen dag taak hebben aan hun brandweef taak. Wie brandweer zegt, denkt aller eerst aan "blussen". Maar brandweer doet veel meer. Zij as sisteert bij omgewaaide bomen, dieren in nood, wateroverlast en (technische) hulpverleningen. Blus sen blijft echter de hoofdtaak van de brandweer. De gemeente Texel is naarstig o? zoek naar vrijwilligers m/v) voorde brandweer. Met name in Os Cocksdorp is uitbreiding van korps dringend nodig. Vandaar de' op dinsdag 6 november om 19.30 uur in aanwezigheid van burge meester Geldorp-Pantekoek etf voorlichtingsavond wordt gehou den in het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp. Maar met alleen men sen van boven de Rügediek zijn hie' welkom, iedereen die interesse heeft kan hier terecht. ■ii Muizen worden nog wel eens ver ward met ratten. Er zijn duidelijk verschillen. Muizen produceren vee' kleinere keutels en leven vaker bin nenshuis. Ratten graven hole1 waarbij veel verse grond wordt op geworpen. Maar ook voor muizen- overlast kan worden gebeld naar# servicebalie. De bestrijding daarvan is met gratis, maar er wordt wèl g'«' tis advies gegeven hoe bewoners eventueel zelf de plaag kunnen aan pakken. hebben voor het waterpeil in natuur- en landbouwgebied. Tijdens de bijeenkomst op De Krim leggen de deelnemende instanties uit wat het Masterplan Water pre cies behelst en wat dat concreet betekent voor de bewoners van Texel. Deze presentatie duurt onge veer een uur. Daarna kan iedereen langs informatiestands lopen waar nader wordt ingegaan op verschil lende thema's als riolering afvalwaterzuivering, natuur en in richting/onderhoud wateren, (agra risch) peilbeheer, bedrijfswater- plannen en grondwater. Hier kunt u terecht met al uw vragen, ook over hoe een Individuele Behandeling Afvalwater (IBA) er nu precies uit ziet. Overigens worden over het rioleringsplan in een later stadium nog aparte folders uitgegeven, maar u kunt evengoed al vragen stellen op deze avond. Er is veel belangstelling voor de nieuwe trouwlocaties van de ge meente Texel. Trouwlustigen kun nen in alle rust thuis informatie in winnen met de computer. Op de ge meentelijke website www.texel.nl komt u via het aanklikken van 'lo ket' en 'publiekszaken' terecht bij 'burgerzaken'. Daar zijn de trouwlocaties in beeld gebracht. Behalve een algemene uitleg staan er driedimensionale foto's van de raadzaal in het gemeentehuis, de oudheidkamer, molen, DeTraanroe- ier en de voormalige doopsgezinde kerk in Oosterend. Door middel van de pijltjes kan door het beeld wor den 'gewandeld', zodat de locatie van alle kanten is te bekijken. Ook kunt u foto's downloaden, om er later nog eens rustig naar te kijken. In het najaar verdwijnen de eetbare producten van het land. Dat bete kent dat ongedierte zoals de bruine rat richting behuizing trekt, op zoek naar eten. Tijd voor de gemeente lijke rattenbestrijder Jan Vennik om op jacht te gaan. Als de sloten zijn gemaaid, kan hij goed zien waar de rattenholen zich bevinden aan de graafsporen. Ratten beperken zich niet uitsluitend tot agrarisch gebied. Zeker het laatste jaar bleek dat ze steeds meer richting de bewoonde wereld oprukken, bijvoorbeeld via het riool. De gemeente zorgt voor de bestrij ding langs wegkanten en in andere openbare gebieden. Wie ratten ziet of sporen van hun aanwezigheid aantreft kan de gemeente bellen via de servicebalie, tel. 362111 Agrariërs moeten op eigen erf voor verdelging zorgen, maar als zij uit hoofde van hun beroep bevoegd zijn om met giftige bestrijdingsmid delen te werken, kunnen ze gratis bestrijdingsmiddelen tegen dit on gedierte afhalen bij de buitendienst van gemeentewerken (geopend op werkdagen van 08.00 tot 16.30 uur). Daarnaast kan iedereen maatrege len nemen om ratten te weren. Laat bijvoorbeeld geen etensresten op Brand. Een van de ergste dingen die u kan overkomen. Al uw spullen, al uw herinneringen ten prooi aan de vlammen. Het mooiste wat er op dat moment kan gebeuren is het blauwe zwaailicht op de rode brandweer wagens zien opdoemen. Goed ge trainde mannen en vrouwen, die weten wat ze doen, en uw huisraad redden. Als er bij u brand uitbreekt belt u de brandweer (alarmnummer 112). De brandweer roept dan de "vrijwilli gers" op. Mensen die net als u ge woon thuis of aan het werk zijn. Op dat moment is er voor deze vrijwilli gers eigenlijk nog maar één doel. Zo snel mogelijk naar de kazerne want vanaf dat moment telt letterlijk elke seconde Omdat zij zo toegewijd zijn is de brandweer altijd binnen enkele minuten na de alarmering ter plaatse. Er wordt wel eens gedacht dat vrijwilligers goedbedoelende amateurs zijn. Niets is minder waar, het zijn goed geschoolde hulpver- de grond slingeren. Composthopen en plaatsen waar vogels op de grond worden bijgevoerd zijn ge liefde plekken voor ratten. Een voederplateau kan voor vogels uit komst bieden. Boeren die een mais- kuil hebben doen er goed aan gif te plaatsen in een rattenkist of PVC buis, zodat het niet wegregent of per ongeluk door andere dieren wordt verorberd. Voor gratis advies kan contact worden opgenomen met de gemeente. De actie voor aanschaf van zonnepanelen is een groot succes geworden. Ruim 150 Texelaars heb ben geprofiteerd van het aanbod. Zij worden eerst bezocht door een deskundige, die een zogenaamd 'energie prestatie advies' opstelt. Zodra dit gereed is kunnen de pa nelen worden besteld. De kosten daarvoor moeten eerst door de aan vrager zelf worden betaald. Pas daarna kan de energiepremie wor den aangevraagd. Deze aanvraag moet vóór 1 december zijn inge diend. Plaatsing van de panelen kan later plaatsvinden. Het energie prestatie advies kunt u de komende jaren gebruiken wan neer u energiebesparende maatre gelen wilt nemen. U ontvangt dan 25 procent extra energiepremie. Wanneer u de komende tijd van plan bent te verbouwen is het aan te bevelen een EPA uit te laten voe ren. U kunt zich hiervoor aanmel den bij de milieuafdeling van de gemeente Texel, telefoon 36 21 89. Ook de eerdere actie voor werving van natuurstroomklanten liep op Texel boven verwachting. Wie voor natuurstroom tekende sponsorde daarmee zonnepanelen voor een aantal openbare- en verenigings gebouwen naar keuze. In navolging hiervan zullen op het eiland 30 in stallaties worden neergezet. De eer ste is al geplaatst, op de bibliotheek in Den Burg. Bij EcoMare wordt informatie ge plaatst over de Texelse zonne panelen en natuurstroomactie.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 12