Windmolens van meer dan I00 meter op drie locaties Cjroen ZwartsJex els in het hart Strandvonder Razende Bol bevrijdt zeehond Publiek wordt op het erkeerde been gezet' Texelse bollen in plantsoenen gemeente \(ïttf\\::;i 'Geen ecotaks op getijde-energie' Texdok Alterra TEXELSE^COU RANT IIOZ gelooft niet in windenergie Aankleding haven weer terug bij af Qnder de pomp GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11626 VRIJDAG 2 NOVEMBER 2001 dvertenties/abonnementen/bezorging: pinbaan 6 91 MC Den Burg lefoon 0222 - 36 26 00 - telefax 0222 - 31 41 11 mail mfo@lenr.nl Redactie: Warmoesstraat 45. Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-mail: redactie@texelsecourant.nl Buiten werktijd: Jeroen van Hattum, tel. 31 60 89 of 06-22 87 42 25 jrschijnt dinsdag en vnjdag de entree van Oudeschild wellicht zijn opgeknapt of vervangen. Veel bewo ners ergeren zich aan het haveloze gevaarte, dat bovendien onveilig zou zijn voor spelende kinderen. Schilling zegde toe dat er kritisch naar de boei zal worden gekeken. Positief nieuws betrof de aanschaf van feest verlichting door de Stichting Ge meenschap Oudeschild. De aankoop wordt gesponsord door de dorps commissie, die dit betaalt uit het ge meentelijk budget van ƒ5000,-. Op energieverwekking die plaats heeft via waterkracht moet geen ecotaks geheven worden. Dat is de strekking van een brief die milieu gedeputeerde Ada Wildekamp van de provincie Noord-Holland aan de Tweede Kamer heeft gestuurd. Wildekamp hoopt daarmee te voor komen dat de bouw van getijdecentrales in het Marsdiep niet doorgaat. De bouw is onzeker gewor den doordat het Ministerie van Eco nomische Zaken belasting wil heffen op waterkrachtenergie. Volgens de gedeputeerde zou het daardoor met meer de moeite lonen een getij decentrale te bouwen, omdat de op gewekte elektriciteit niet meer voor een acceptabele prijs verkocht kan worden. Ze zegt die negatieve effec ten van het wetsvoorstel te betreuren. Wildekamp schreef de brief na over leg met burgemeester en wethouders van Texel. Hij is aan de orde geweest bij overleg van de Vaste Tweede- Kamecommissie voor financien. D66 vroeg de minister te reageren op de brief van de provincie. De PvdA en Christenunie (RPF en GPV) zetten ook vraagtekens bij het wetsvoorstel. Het is de bedoeling dat in het Mars diep twee getijdecentrales gebouwd worden. Een proefcentrale bij Den Helder en later een grote centrale bij Texel. 'Ik heb héél wat dokbedrijven gezien, maar nergens eentje zoals hier, waar vier man een heel dok bestieren In andere bedrijven moet er bij het mdokken bijvoorbeeld een speciale dokmeester komen, hier doet ze dat gewoon zelf. Het werkt enorm effi ciënt.' De werkwijze in Oudeschild was een aangename verrassing voor Mare Bakker, sinds een half jaar be drijfsleider van Texdok. De boeren zoon die opgroeide op hoeve St. Anna bij Den Hoorn kon met zijn ge zin na dertien jaar terugkeren naar Texel. 'Hier kan ik mijn kinderen wat meer meegeven dan alleen de pol der.' Pagina 2 Rijksinstituut voor Natuurbeheer, (RIN), Instituut voor Bos- en Natuur beheer (IBN) en Alterra. In vijfen twintig jaar onderging het onder zoeksinstituut in de NlOZ-polder bij 't Horntje dne keer een naamsveran dering. Volgende week viert het insti tuut haar zilveren jubileum met lezin gen en een bezoek van staats secretaris Geke Faber van natuur beheer. Pagina 7 (Advertentie) yru* i Im bit bjrt_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: NEE- sticker maar wel geïnteresseerd Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6 Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 111790 AA Den Burg Losse nummers 1,80 0,82, abonnementsprijs 63,- 28,59 per half jaar. vechten', reageerde Schilling tijdens de rondvraag. De afspraak komt er op neer dat van de omstreden 'pa rels' van Striking alleen bruikbare ideeën worden benut. Welk dat zijn wordt uitgemaakt dooreen delegatie uit het dorp, waarin alle denkbare geledingen zijn vertegenwoordigd. Dat gebeurt in samenspraak met de gemeente, die een actieprogramma opstelt. Suggesties vanuit het dorp zijn welkom. Het is aan de delegatie om hierover met het dorp van ge dachte te wisselen. Het blijft de bedoeling om het plan voor de tweede fase van de her inrichting te presenteren omstreeks de opening van het VOC jaar en de viering van 400 jaar Oudeschild. Tegen die tijd zal de roestige boei bij Hans Eelman uit Oudeschild heeft zondag aan de noordwestzijde van dè Razende Bol een zeehond uit een netelige situatie bevrijd. Hij deed dat tijdens één van zijn geregelde bezoe ken als strandvonder aan de zand plaat. Direct na aankomst met de boot Manta merkten Eelman en zijn meevarende familieleden dat er iets met in de haak was. 'Ik kom er heel vaak en bijna altijd zijn er wel zeehon den. Maar het waren er nu opmerke lijk veel en ze waren erg onrustig. Ze zwommen om de boot heen en sta ken steeds hun kop boven water. Het viel gewoon op.' Al gauw ontdekte Eelman de volwassen zeehond, die verstrikt was geraakt in de draden van een nylon zak voor bouwmateria len. Het licht vermagerde maar ge zond ogende dier lag op de laag- watertijn en omdat er een flinke lading zand op de zak terecht was geko men, kon het dier met van zijn plek. Geen situatie om op jaloers op te zijn, want gezien de verwachte wind kracht 6 uit noordwestelijke richting zou het water best eens zó hoog kun nen worden, dat de zeehond zou ver drinken. Om dat gevaar te bezweren, groeven Eelman en zijn metgezellen de zak uit het zand en sleepten deze naar een hoger gelegen deel van de Bol. Het dier was erg nerveus en agres sief. 'Ik hield hem een stok voor en daar beet hij direct in. De afdrukken van zijn tanden zaten in het uiteinde Om het dier niet te dicht te hoeven naderen, bond Eelman een scherp mes op een stok, om zo van een af stand de zak los te snijden. Dat kostte een hoop tijd, zo'n anderhalf uur in totaal. Terwijl de strandvonder zijn werk deed en een familielid het dier met behulp van een andere stok enigszins rustig probeerde te hou den, lag een knng van zeehonden om hen en hun gestrande soortgenoot heen. 'Eén kwam er zelfs geregeld het strand op en naderde ons dan tot op een meter of twee.' De zeehond maakte ondertussen de geluiden van een echte hond. Pas aan het eind van de reddingsactie kalmeerde hij wat, waardoor het werk eenvoudiger werd. 'En bij het lossnijden van de laatste draden, draaide hij of zij de kop om het toch enigszins toe te la ten.' Toen het dier helemaal los was, verdween het 'gierend' in de golven, gevolgd door de rest van de zeehon den. Eelman ziet in zijn reddingsactie een argument om de natuur niet helemaal af te sluiten. 'Ik was er op het goede moment op de juiste plaats. Er is een tendens om mensen zoveel mogelijk uit de natuur te jagen, maar was ik hier niet geweest, dan had het dier het niet gered, daar ben ik van over tuigd.' (Foto Hans Eelman) college wil dat windturbines kunnen worden neerge in de Prins Hendrikpolder, het bedrijventerrein en de jen van Oudeschild en in het polderlandschap van rland en Het Noorden. Voor die turbines zou niet bij voor- it een beperking wat betreft de hoogte moeten gelden, ils thans nog het geval is, wat betekent dat ze belang- hoger dan 100 meter moeten kunnen worden. Aldus kt uit een gemeentelijke beleidsnotitie die op 20 novem- door de raadscommissie voor Ruimte, Wonen en Eco- nie zal worden behandeld. Het aldus ontwikkelde beleid, arbij ook de provincie wordt betrokken, wordt het zoge en toetsingskader, dat nodig is om bouwaanvragen voor uwe windmolens te kunnen behandelen. Je notitie blijkt dat veel waarde dt gehecht aan een goede schappelijk inpassing van de ines. De molens moeten zoveel lelijk in lijnen worden opge- den zelfs heeft het college uit roken dat ze binnen een groep naai van hetzelfde type moe zijn en in dezelfde richting ten draaien om een onrustig te voorkomen. Verder zal afhangen van onderzoek naar ïogelijk nadelige effecten voor ogels in de genoemde gebie- ornithologisch onderzoek is al levraagd voor het project van Simon Vlaming, Nico Boersen, Frits Bakker en Arco Eelman, die in Eierland/Het Noorden twee series van vijf windturbines van elk bijna 100 meter hoogte willen bouwen Daarbij zal ook duidelijk worden in hoeverre de Habitat- en Vogelrichtlijnen spel breker zullen zijn. Het college heeft uitgesproken dat zo'n onderzoek in elk geval op kosten van de aanvra gers moet worden gedaan. Een ander plan dat op goedkeuring ligt te wachten is dat van Dick Graaf die op het terrein van de Texelse Wol Onderneming in Oudeschild éen circa 100 meter hoge turbine van 1,8 MW wil zetten. Een soortgelijk plan heeft Willem van Tatenhove op het t NIOZ peinst er niet over om onlangs afgebroken wind- rbine bij het havenhoofd van 't urntje te vervangen. Niet al en, zoals eerder werd ver aard, omdat windenergie niet sort tot de interessegebieden n het instituut, maar vooral ndat er grote twijfel is over de van windenergie. Directeur rof. dr. Jan de Leeuw vindt dat orstanders veel te mooie cij- rs hanteren wat betreft het ndement van windturbines en bijdrage die zij kunnen leve- aan de energievoorziening. Barom is windenergie ook nau- ilijks effectief als het gaat om lt terugdringen van het oeikasgas C02 in de atmo- ser. voorbeeld van een verkeerde orstelling van zaken noemt hij vermogen van turbines. Als er voorbeeld 1,5 MW geïnstalleerd rmogen is, wordt de indruk ge- ikt alsof zo'n turbine voortdu- id zoveel stroom levert, terwijl :t alleen bij vrij harde wind ge urt. Het grootste deel van de tijd het veel minder, waardoor de ibrengst hoogstens een vijfde is n wat wordt beweerd. Verder jst hij op de eventuele verliezen lontstaan bij het in het net bren- n van de opgewekte stroom en het mogelijk ongunstige effect I de turbines hebben op het ren- ment van de gewone elek- iteitscentrales. De Leeuw is het ns met secretaris Jan Baron van Vereniging tot Behoud van het ■seinteer, die in de Volkskrant t maandag harde kritiek uit op plan om weerszijden van de Afsluitdijk 109 windmolens te zet ten, die volgens gedeputeerde Ada Wildekamp van Nóord-Hol- land genoeg stroom zouden leve ren voor een stad als Amsterdam, oftewel 250.000 huishoudens, ter wijl in werkelijkheid daarvoor vier tot vijf keer zoveel turbines nodig zijn. Om een hoeveelheid stroom van betekenis uit wind te krijgen moeten enorm veel turbines wor den geplaatst, wat - als daarvoor al plaats zou zijn - een onaan vaardbare ingreep in het land schap betekent en zeker niet ac ceptabel is in natuur- en stiltegebieden als IJsselmeer en Waddenzee. Fictie De Leeuw kan zich ook vinden in het boek 'Windmolehs, fictie en feiten' waarin Ir. J.A. Halkema wei nig heel laat van windenergie en van een 'doodlopende weg' spreekt. De NlOZ-directeur vindt turbines bovendien gevaarlijk als ze in de buurt staan van woon- en werkplekken van mensen. 'In Duitsland zijn er al ongelukken mee gebeurd. Er kunnen stukken afvliegen en in de winter kan zich op de rotorbladen ijs afzetten dat in grote brokken over honderden meters wordt weggeslingerd. Zo iets willen we natuurlijk niet riske ren bij ons instituut'. Het meest kwalijk vindt hij echter de bewering dat windenergie een belangrijke rol kan spelen bij de C02-reductie. 'Terwijl dat weinig of niets voor stelt. Velen worden op deze wijze op het verkeerde been gezet en daar wil ons instituut met aan mee doen'. de omgeving naar verhouding kleiner is. Zoekgebieden Wat het college betreft worden dus alleen in de genoemde 'zoek gebieden' turbines toegelaten. Deze gebieden zijn uitgezocht op grond van globaal onderzoek en voldoen aan de volgende eisen: niet in de buurt van (geconcentreerde) woning bouw, wat het gezicht betreft aanslui tend bij de kust, havens, bedrijven terreinen en rechte lijnen in het landschap, passend in het nationale en provinciale ruimtelijke beleid en niet in de buurt van vliegroutes of broedgebieden van vogels. Wat het laatste betreft is door een adviesbu reau voor ecologie en milieu onder zoek gedaan naar de situatie op 't Horntje, omdat met de mogelijkheid rekening werd gehouden dat de in middels verdwenen turbine van het NIOZ zou worden vervangen door een veel grotere molen. Gebleken is dat er in deze omgeving geen noe menswaardige kans is op verstoring of aanvaring, zeker niet met één turbine. Bij meerdere turbines in de zelfde omgeving zou voor de vogelt rek een barriere-effect kunnen ont staan, maar dat is dus met onderzocht. Als bouwplaatsen voor nieuwe grote windturbines in Oudeschild wordt gedacht aan de noordelijke punt van de nieuwe jachthaven en het bedrijf van Tatenhove of directe omgeving Het ambtelijke voorstel om ook een turbine te zetten aan de oostkant van de visserijhaven (asfaltfabriek) is door het college van de hand gewezen. De aankleding van de haven van Oudeschild is weer terug bij af. Een zo breed mogelijke vertegenwoor diging uit het dorp gaat in samen werking met de gemeente naden ken over de toekomstige invulling van de haven. Het college, de dorpscommissie en de redactie van de dorpskrant besloten hier dat tijdens een besloten bijeen komst, voorafgaand aan het over leg tussen b en w en de dorps commissie in 't Skiltje. Hoewel loco-burgemeester en voor zitter Daan Schilling ruiterlijke toegaf dat er aan achterkamertjespolitiek was gedaan, kon niet iedereen de beslotenheid waarderen. Frido Boom was één van de Oudeschilders die vond dat het dorp er eigenlijk over mee had moeten beslissen. 'Maar dan hadden we nu nog zitten te bek- tet schijnt dat er sinds 11 sep- tmber veel meer toeristen naar «t eiland komen. 'aar wie moet Veronica nu een fes bloemen sturen? aangrenzende terrein van zijn aannemingsbedrijf. Tenslotte wordt rekening gehouden met het vervan gen van de huidige vier turbines van het NUON door twee veel grotere. Met name voor de turbines die nabij Ottersaat komen, zal nader onder zoek nodig zijn wat betreft hun even tuele gevaar voor vogels. Steeds groter Op dit moment staat de provincie op Texel geen turbines toe die een ashoogte hebben van meer dan 60 meter, wat neerkomt op een totale hoogte van ongeveer 100 meter - voor de rest van de provincie geldt géén hoogtegrens. Voor de thans lig gende aanvragen is die beperking geen probleem, maar het college wil toch nog meer hoogte proberen mo gelijk te maken. Want alles wijst erop dat er meer vraag komt naar zeer grote turbines die meer energie op leveren, terwijl het visuele effect op Texel gaat een fleurig voorjaar tege moet. Bollentelers van het eiland schonken de gemeenschap tiendui zenden bloembollen, die door mede werkers van gemeentewerken en De Bolder deze dagen in de plantsoenen worden geplant. De gift is een gebaar van de Koninklijke Vereeniging van Bloeitibollencultuur en de WLTO, mede naar aanleiding van de inzet van de gemeente tijdens de water overlast van 2000 en de mkz afgelo pen voorjaar. 'Als agrarische sector werken we dagelijks aan de invulling van het landschap. Dat kan alleen als de bedrijfstak vitaal is en daarvoor is economische bedrijvigheid nodig. Soms is met iedereen daar even blij mee', doelde hij op de stank die kippenmest eerder dit jaar veroor zaakte. Hin omschreef de bollen- sector als een sector met perspectief, waarin jonge ondernemers actief zijn. 'Ze doen het op een hele goede ma nier, daar kunnen we trots op zijn.' Om hier uiting aan te geven, schonk de sector de gemeente indrukwek kende hoeveelheden tulpen, narcis sen, krokussen, hyacinthen, blauwe druifjes en ander bijgoed. Zóveel, dat de gemeente zelf dit jaar geen bollen hoeft aan te kopen.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 1