(omst antenne verontrust jewoners bedrijventerrein 5 Tijdelijke supermarkt voor De Cocksdorp op De Krim De lepenjager gooit het bijltje erbij neer - )iscussie over structuurvisie evert nog weinig reacties op Gemeente wilde zelf dat hier huizen kwamen' Wat ik zeggen wou. Visserij Omhelzen Aanleg graskeien in berm Wagejot SVO vergadert Wa* ik zeggen wou... Connexxion Discussie over tv en religie Wereldwinkel houdt expositie 'Bus naar eerste boot moet terug' FNV-Vrouwen .TEXELSE COURANT' WWW. TEXEL CRRT00N .MYWEBlNL Smalle doorgang funest voor verkeersbord Brieves vu lam Hrhaar woning aan het Vliegwiel in Oudeschild wijst Jeany Verhagen de voorgenomen locatie van de 53 meter hoge antenne (Foto Gerard Timmerman) ten we nog eens een avond be- jen. Dan kan iedereen de uctuurvisie eens doorlezen en kunnen we met gezamenlijke edpunten komen'. Met de op- fking maakte Albert Hoven «dagavond tijdens het dorps- sprek in Oosterend min of meer delijk dat het maken van opmer- gen over de structuurvisie ei- lijk nog weinig zin had. meeste aanwezigen hadden de e, waarin beschreven wordt in ke richtingen Texel zich zou moe- ontwikkelen, net pas in de bus pad en hem daardoor nog met echt «gelezen. Zowel de zaal als wet- -der Daan Schilling konden zich dsn in het voorstel. Bitter Henk Snijders van de 'Sn de zotte' noemde bestuurs- d Martin Warnaar van TVL het isteravond dat ondernemers fen aparte inspraakavond heb- !sn gekregen over de structuur- ne. De Texelse Vereniging van logiesverstrekkers uitte tijdens S ledenvergadering haar onge- 'oegen over het feit dat de visie leen tijdens de dorpsavonden Ssproken wordt. 'Het is vreemd Sl de dorpscommissies een eeds grotere rol gaan spelen, lij willen net zo omhelsd wor- den.' Hij voegde eraan toe niets tgen de dorpscommissies te 'ebben, maar hij stelde dat on dernemers zich daardoor met Megenwoordigd voelen. Men sa die willen reageren op de Wctuurvisie zijn overigens niet Kr sé op een dorpsavond aan- Swezen. Zij kunnen ook op an dere manieren het gemeentebe- ;«uur benaderen met reacties. Ernaar liet weten dat TVL daar- dor inmiddels 'zeer geinspi- is geworden. Het ontbre- ton van een aparte 'spraakavonden noemde hij 9sen erkenning' voor wat de tenstische bedrijven hebben Maan. dorpscommissie moest aanvankelijk bijna trekken aan de ongeveer 65 aanwezigen om reacties los te krij gen. Ondernemersvereniging Oosterend en de dorpscommissie presenteer den een eigen visie om het dorp zo wel sociaal als economisch leefbaar te houden. Ze willen voorkomen dat het winkelbestand nog verder achter uit gaat. Wethouder Daan Schilling nam de visie in ontvangst als reactie. De overige reacties gingen onder meer over vakantiehuisjes ('zet ze in om de woningnood op te lossen'), de bouw van woningen, plannen van de PTT om het postkantoor te sluiten en de nieuwe dienstregeling van Connexxion. Ook toerisme kwam aan de orde. De dorpscommissie en de ondernemersvereniging pleitten in hun visie voor meer overnachting- smogelijkheden. Dat zou naar rato moeten worden. Arthur Oosterbaan (GroenLinks) rekende voor dat het dorp tien procent van de inwoners heeft, dus recht zou hebben op 4500 slaapplaatsen. Hij wilde weten waar het dorp die zou willen laten. Hurk- mans zei daarop dat het niet de be doeling is 4500 slaapplaatsen te krij gen. maar dat het dorp er wel recht op heeft. 'We hebben de toerist no dig om de supermarkt overeind te houden.' Even later stelde Hoven voor om later nog eens bij elkaar te komen. Oudeschild De mensen in Oudeschild bleken, net als elders, ook over te weinig infor matie te beschikken om echt diep op de structuurvisie in te gaan. Ze moes ten geprikkeld worden om te reage ren. Opmerkingen waren er over de suggestie dat het boeren op het zo geheten Ouwe Land moet worden toegestaan nevenactiviteiten te ont plooien, zoals kamperen bij de boer. Er waren voor- en tegenstanders. 'Ben je besodemieterd, het aantrek kelijke van het gebied haal je weg', zei iemand. Geconstateerd werd dat er veel ouderen uit dorp naar Den Burg trekken, omdat er weinig geschikte woningen voor ouderen zijn.' De makers van de structuurvisie vin den dat er voor jongeren die hebben doorgestudeerd stimulansen moeten komen om op het eiland te blijven. Maar vanuit de zaal werd gezegd dat er winkeltjes en andere activiteiten in het dorp zijn, die wel degelijk emplooi bieden. Wethouder en oud-onderwij- zeres Nel Eelman zei dat ze regelma tig oud-leerlingen ontmoette, die op Texel actief zijn in allerlei functies. Gisteravond werd in Den Hoorn over de visie gesproken. Bij het Wagejot worden dit jaar nog graskeien aangelegd in de berm. Die toezegging deed wethouder Peter Bakker tijdens het dorps gesprek in Oosterend. De keien moeten de overlast van modder op de weg terugdringen. Bakker beloofde ook te kijken naar problemen met parkeren bij het voet balveld. De wethouder werd erop gewezen dat er soms te weinig plaat sen zijn, waardoor auto's in de Vllestraat worden gezet. Henk Snijders, voorzitter van de dorps commissie, vond dat er betere verwij zingen moeten komen naar be staande parkeerplaatsen. Jan Daalder merkte op dat hij bij Zeven huizen soms hard in de remmen moet vanwege keien die daar liggen. Bak ker zei actie te ondernemen. 'Ze mogen daar niet in de berm liggen.' Sieme Keyzer wees erop dat de bus soms de bocht Peperstraat/Oranje straat niet kan nemen omdat er au to's geparkeerd staan. Mevrouw Van der Woude kwam op voor de plaat selijke hovenier. Ze vroeg of er geen tweede bij zou kunnen komen. 'Hij doet vreselijk zijn best, maar hij redt het met alleen.' Bakker zei daarop dat de plantsoenendienst meer dorps- gericht gaat werken. 'Ze moeten dan zelf aangeven wat ze nodig hebben.' SV Oosterend houdt vrijdag 9 no vember haar algemene leden vergadering. Aan de orde komen on der meer de nieuwbouwplannen voor de kantine. Bij de bestuurs verkiezingen is Jan Bloem aftredend en niet herkiesbaar. Het bestuur draagt Rob Haak voor als zijn opvol ger. De vergadering vindt plaats in de eigen kantine op sportpark Sieme Keyzer en begint om 20.00 uur. Wasmiddelen, dierenvoer, bak- spullen. Het zijn een aantal producten die de afgelopen dagen extra zijn aangevoerd in de super markt op De Krim. De komende vier weken vervangt de super markt op het vakantiecentrum de Garant-supermarkt in De Cocks dorp. Zaterdagmorgen is de supermarkt aan de Kikkertstraat voor het laatst geopend, 's Middags gaan de schap pen eruit voor een ingrijpende ver bouwing. Inwoners van De Cocks dorp zijn daardoor een maand lang aangewezen op de supermarkt op de Krim. Extra spullen daar zijn inmiddels in de schappen gezet. Volgens eigenaar Kleis Hooyschuur wordt ook de groenteafdeling er nog wat verder uitgebreid. De mensen die in de Garantmarkt achter de kassa zaten, zitten volgens hem straks op De Krim, zodat er vertrouwde gezichten in de winkel zijn. Mensen kunnen ook hun boodschappen opgeven, zodat de thuis bezorgd worden. Hooyschuur zegt niet bang te zijn dat hij klanten verliest. 'Daar zorgen we straks wel voor met campagnes De Garantmarkt wordt veranderd in een Plus. Dat is een nieuwe supermarktformule van het concern Sperwer, waar de winkel bij aange sloten is. De Durper supermarkt is de tweede waar de nieuwe formule wordt ingevoerd, aldus Hooyschuur. De eerste staat in een dorp in Lim burg. De verbouwde supermarkt gaat op woensdag 5 december weer open. De slagerij en de bakker zijn dan bij de winkel getrokken. Het post agentschap is dan vervangen door een servicepunt. Aanleiding van de verbouwing is het vertrek van Siep en Regien de Boer. Zij stoppen na 27 jaar met hun slagerij bij de ingang van de supermarkt. Zaterdagmorgen staan zij daar voor het laatst. De supermarkt op De Krim vervangt komende maand de supermarkt van De Cocks dorp. Die ondergaat een ingrijpende verbouwing. (Foto jarwn van Hottum) De golf van verslechteringen in het openbaar vervoer in Noord-Holland heeft deze week ook Texel bereikt. Voor toeristen zitten er nog enkele verbeteringen in, maar verder zijn de veranderingen vooral verslechte ringen. Zelfs vanuit Den Burg is de eerste boot nu niet meer met het openbaar vervoer te bereiken en op zaterdag geldt dat ook voor de tweede boot. 's Avonds zijn alleen Den Burg, De Koog en Oudeschild nog per bus vanaf de boot te bereiken. Daarmee geeft Connexxion degenen die zeg gen dat het openbaar vervoer geen serieus alternatief vormt voor de ei gen auto, een krachtig nieuw argu ment in handen. Tot voor kort kon je als inwoner van Den Burg nog tegen sputteren dat elke boot toch maar mooi per bus is te bereiken, maar dat geldt nu dus niet meer. Ik behoorde tot de - inderdaad kleine - groep regelmatige klanten voor de rit naar de eerste boot. Voor mij is de nieuwe dienstregeling aanleiding om voor het eerst in de 27 jaar sinds het behalen van mijn ri|bewijs te overwe gen of ik mijn OV-kaart dan toch ook maar niet moet verruilen voor een ei gen auto. Kortom, Connexxion mag wel denken te kunnen bezuinigen door onrendabele ritten af te schaf fen, maar hoe verstandig is zo'n be leid als men daarmee zijn vaste klan ten weg jaagt? Wie begint met de afbraak van een redelijk compleet systeem van openbaar vervoer, zoals dat tot nu toe op Texel nog bestond, roept over zich af dat er in de toe komst nog meer afgebroken zal moe ten worden. Als intensief gebruiker (en eigenlijk ook wel liefhebber) van het openbaar vervoer vind ik dat een bijzonder slechte ontwikkeling. Veel lezers van dit stukje denken daar misschien anders over, omdat ze al lang gele den het openbaar vervoer hebben verruild voor de auto Toch heb ik voor hen ook nog een overweging: Als u straks nóg weer iets langer in de file staat (omdat ik er dan ook tus sen sta) of als u nog weer iets langer moet rondrijden om een par- keerplaatsje te vinden (omdat ik u net even voor ben), dan hebt u mooi tijd om eens na te denken over de vol gende stelling: een goed systeem van openbaar vervoer is niet alleen be langrijk voor wie er mee reist, maar ook voor automobilisten die liever rij den dan stilstaan en die liever vlot parkeren dan rondies rijden. In mijn ogen hebben Connexxion en de (lan delijke) politici die op de achtergrond verantwoordelijk zijn voor de ver slechteringen in het openbaar ver voer van de laatste jaren, beide par tijen een bijzonder slechte dienst bewezen. T|eert Olthof, Den Burg. Gelezen in de krant van 26 oktober: 'Visserij houdt vloot een tijdje aan de wal'. Dit zou een initiatief van de Fe deratie van Visserijverenigingen zijn, maar mets is minder waar. Ten eerste is er nog niets rond en staat er nog niets vast. Ten tweede is er nóg een visserij-organisatie, de Nederlandse Vissersbond, waarvan ik bestuurlid ben en die op Texel meerdere leden heeft. Als bestuur van deze bond pleiten wij al jaren voor stilligweken in de kuitzieke penode, maar dat werd altijd van tafel geveegd, omdat er - volgens Ben Daalder - geen draag vlak voor was. Ook in de bestuurs vergadering van 4 september is een plan opgezet om vier weken stil te lig gen. Maar ook dat werd van tafel geveegd Dat er wat moet gebeuren, daar zijn we het in de besturen wel over eens, maar Daalder weet als geen ander dat er onder de collega's nog heel wat tegenstanders zijn. Zelfs onder de zeventien boomkorvissers die we nog op Texel hebben. Ik ben bang dat er nog heel wat water door de Waddenzee moet stromen voor het allemaal rond is. Laten we dus eerst maar eens proberen alle kikkers in de kruiwagen te krijgen voor de EG in Brussel het weer voor ons gaat regelen. Want de tijd is nog kort tot 2002. P. Drijver (TX29), Den Burg. In hoeverre hebben de media en met name de televisie de rol van de kerk overgenomen? En: is de televisie de nieuwe religie? Het zijn vragen die aan de orde komen tijdens de tweede bijeenkomst van de kring 'Media en Religie'. In deze kring, die onder lei ding staat van dominee Fred van Helden, praten deelnemers over de invloed van de media op het dagelijks leven en de gevolgen voor hun ma nier van geloven en 'kerk-zijn'. Wie wil meepraten, is dinsdag om 20.15 uur welkom op het adres Ankerstraat 33 in Oosterend. Meer inlichtingen kunnen worden ingewonnen bij do minee Van Helden, tel. 318963. Kerststallen, Afnkaans bananenbier, koffie en thee uit vele landen, volks kunst, speelgoed en muziekinstru menten. Het zijn enkele van de producten die samen de jaarlijkse tentoonstelling van de Wereldwinkel vormen. Deze wordt vanaf vandaag tot en met maandag 19 november in Tusse de Banke gehouden. De spul len kunnen worden bezichtigd, maar zijn ook te koop. De opbrengst komt ten goede van de dikwijls zeer arme producenten zelf. De tentoonstelling is iedere maandag geopend van 9.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 00 uur en op andere dagen van 10.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Op vrijdagavond kunnen bezoekers er bovendien terecht tussen 19.00 en 21.00 uur. Op zondag is Tusse de Banke gesloten. D66 in Provinciale Staten vindt dat de bus naar de eerste boot weer moet gaan rijden. De fractie is het er niet mee eens dat Gedeputeerde Staten (GS) de verbinding heeft geschrapt zonder overleg met de Statencommissie Wegen, Verkeer en Vervoer. De partij stelt vandaag tijdens een vergadering vragen aan GS over het wegvallen van de verbinding. D66 wil weten of het provinciebestuur bereid is alsnog met burgemeester en wet houders van Texel te praten over het ongedaan maken van het besluit. Het college, dat het oneens is met het wegvallen van de bus. stuurde vonge week een boze brief naar de provin cie. D66 wil ook weten waarom GS de provinciale partijen niet op de hoogte hadden gesteld. 'De zaken zijn niet doorgesproken. Dat lijkt ner gens op', aldus D66-Statenlid Gerard Le Belle. In De Buureton wordt dinsdag de ledenavond van de FNV Vrouwen af deling Texel gehouden. De avond begin torn 20.00 uur, Elly Dijkstra van het hoofdkantoor van de FNV spreekt over vrijwilligerswerk. VRIJDAG 2 NOVEMBER 2001 .toners van het bedrijventerrein ludeschild zijn verontwaardigd ir het besluit van de gemeente er een circa 53 meter hoge lennemast te plaatsen. Dat mast nodig voor het zogeheten jOO-alarmeringssysteem. Bo- ndien komen er antennes in van (combedrijven. Omwonenden t'ei ibang dat de straling nadelig is irhun gezondheid. «het plaatsen van antennes is al >et| wat de doen geweest. Overal ir dergelijke antennes worden plaatst klinkt verzet en op Texel is niet anders. Reden voor de ge- jnle er zo mm mogelijk te willen eisen dat de vijf aanbieders van iele telefonie hun antennes in igezamenlijke mast hangen. Ook rijksoverheid krijgt hier weinig Oslag, want het C2000-systeem it in dezelfde antenne. De raad loot eerder dit jaar dat er met to r dan drie op het eiland mogen ti, één bij de vuurtoren, één op parkeerterrein aan de Nikadel in Koog en één op het bedrijven- em in Oudeschild. Maar volgens rtbewoner en woordvoerder Jaap eft staat de mast nu bijkans in de tertuin van de bewoners van het tijventerrein. Hij wees op de esnota Telecommunicatie en nte van de gemeente, waarin staat dat dergelijke antennes niet tus sen woningen mogen worden ge plaatst. 'Dit bedrijventerrein is ge woon een woonwijk. De gemeente heeft dat zelf zo gewild.' Volgens wethouder Daan Schilling (ruimtelijke ordening) is de gemeente bij de besluitvorming niet over één nacht ijs gegaan. 'Het is altijd moei lijk om een geschikte locatie voor deze antennes te zoeken. We hebben het als enige gemeente in Nederland voor elkaar gekregen dat de anten nes voor de telefonie en C2000 in één mast komen En de gemeenteraad heeft de locatie zelf vastgesteld.' Hij had een schrale troost voor de be zorgde Oudeschilders: 'Alvorens de antennes worden geplaatst, moet er eerst een heel zware artikel 19-pro- cedure worden gevoerd. De bewo ners hebben dus gelegenheid om bezwaar te maken.' Dat zal zeker gebeuren, zo laat me vrouw mevrouw Jeany Verhagen weten. Ze kreeg deze week de schrik van haar leven toen een meetploeg op enkele meters afstand van haar tuingrens de plek aanwezen waar de mast komt te staan. 'Dat zulke mas ten er moeten komen is prima, maar niet in mijn achtertuin Laat Schilling er zelf maar eentje op zijn erf zetten. Met vijf van die antennes er in ben ik doodsbang voor mijn gezondheid. Zeker nadat meneer Heerschap in een ingezonden stuk in de Texelse Courant op de gevaren van de stra ling wees.' Het bekend worden van de plaats kwam voor haar totaal onverwacht. 'In de nota van de gemeente wordt gesproken over Bedrijventerrein 2 in Oudeschild. Volgens onze informatie is dat het nieuwe terrein dat nog moet worden ingericht. Daar komen geen woningen, hier wel. Als die mast hier komt, daalt ons huis flink in prijs.' Volgens Kreeft is de gemeente voor bijgegaan aan een veel betere locatie in Oudeschild, namelijk het kleidepot van Rijkswaterstaat aan de IJsdijk. 'Dat ligt op veel grotere afstand van de woningen. Bovendien moet er hier een aparte weg naar de mast worden aangelegd, wat aan de IJsdijk met nodig is.' De verontruste geluiden bereikten ook P de Geus van het ministerie van Binnenlandse Zaken. 'We hebben deze locatie samen met de gemeente uitgezocht. Maar gezien deze verwik keling moeten we maar eens kijken of er een andere plek is. We hebben dat andere stuk grond destijds onder zocht, maar niet in detail. Dat er een mogelijke andere locatie is, wil niet zeggen dat die voor 100 procent ge schikt is. Ik heb afgesproken met de wethouder om te kijken wat er moge lijk is.' De gemeentelijke kantonnier heeft het er maar druk mee. Sinds de her inrichting van het kruispunt Georgiéweg-Kogerweg bij Den Burg sneuvelden er al meerdere verkeersvoorzieningen. Onlangs al een zuil op de gelèider en woensdag een verkeersbord. Vermoedelijk is de paal geraakt door een breed uitste kend gevaarte, waarvoor de door gang aan de smalle kant is. Donder dag was het bord alweer gerepareerd.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 5