Texelwind BV geeft lusten voor lasten 'Als ik het niet doe, dan krijg ik er zeker spijt van' Kinderen zingen liedjes voor ouderen Geknipjc/ 10% voor goede doelen en aandeel voor omwonenden Strandexploitante Paal 28 koopt ook Vliezicht Eilandgevoel .TEXELSE y COURANT' Stichting Folklore wil kerstmarkt in Den Burg houden Henk Spigt wint menwedstrijd Gerard Ruimzicht Natuuj Noorden I'osirioKi ^^^inrMarcus Noorderbuurt Eijfvdonkoof VRIJDAG 9 NOVEMBER 2001 Üc Texelse gemeenschap w:i> t*n nurnaKh iar. *uril Dro». dc vrouwen waren de opvoeders in een wereld v/aarin mannen soms nieC leruglrwiimen van we. He 2tc. di< geeft en neemt, is de te rugkerende factor in haar herin nering: "Het strand, hei in de Waddenzee duiken vanaf de mond van de luven. Ah liet maai kust is. met zout water Lu jllijd de wind. de tegenwind." Jan Berend Bazuin wist al op zijn tiende dat hij vooi altijd op Schier zou blijven. "Iedere dag valt me hier de mond weer open. Het is die eeuwige dynamiek van de steeds veranderende natuui dc brede stranden die weer smal ler worden. hcC ontstaan van nieuwe kwelders.' Die liefde voor de eilanden ziet hij ook bij som mige bezoekers. "Als jc alleen komi om fc zwemmen, fietsen of vissen, ben jc snel klaar Maar jc hebt ze erbij, en die komen uit ah Ie lagen van de bevolking, die hun leven lang verknocht raken aan de eilanden. Het is een apart sLag. Zij voelen dc cilandvfi-er aan. V/jnt dit zijn de laatste oerwouden van Nederland." nog precies worden bepaald, maar zijn op dit moment globaal aangege ven. Binnen deze geluidscontour bevindt zich een twintigtal woningen. De kortste afstand tussen een turbine en een woning is 350 meter. Omdat het niet is uitgesloten dat de bewo ners onder bepaalde weersomstan digheden iets zullen horen, zijn enkele van hen afwijzend. De meerderheid ziet het echter wel zitten, mede om dat alleen de 'contourbewoners' in de gelegenheid worden gesteld om aandeelhouder te worden van Texelwind B.V. en dus meedelen in de opbrengst. Tegenwind? De mannen van Texelwind kijken met spanning uit naar de vergadering van de raadscommissie voor Ruimte. Wonen en Economie op 20 novem ber. Als op die openbare bijeenkomst blijkt dat dat er behoorlijke steun is voor de voorstellen van b en w, zijn ze een flinke stap verder. Want als de Van de financiële opbrengst van de tien windturbines die Frits Bakker, Nico Boersen, Arco Eelman en Simon Vlaming in het Noorden willen neerzetten, zal 10% worden bestemd voor maatschappelijke doelen op Texel. Op deze manier willen zij niet alleen hun sociale gezicht tonen, maar tevens de sympathie van de Texelaars verwerven en daarmee de kans vergroten dat hun project ongeschonden door de pla nologische procedure komt. Daarnaast zullen de mensen die in de omgeving van de turbines wonen, gelegenheid krijgen om als aandeelhouder te participeren. 1,3 MW turbines zullen met hun totale hoogte van omstreeks ne gentig meter in een groot deel van Texel zijn te zien. 'Of dat voor het publiek een aangename gewaar wording is, hangt niet alleen af van het ontwerp van de molens en de manier waarop zij in het landschap zijn ingepast, maar nog meer van de betrokkenheid die de mensen voelen bij het project', legt Simon Vlaming van 'Veelust' uit. 'Ze zul len dan denken: die draaien voor ons allemaal. Daarom willen we 10% van de opbrengst naar de be volking doorsluizen. Veel méér is volgens onze adviseur niet moge lijk want dit bevolkingsdeel is niet risicodragend. Het is een preferente winstuitkering'. Hoe groot dat bedrag wordt, is met orecies te zeggen omdat nog met geheel duidelijk is met welke kosten m en baten de voor dit doel in het leven te roepen BV Texelwind te maken zal krijgen. 'Maar we denken toch wel dat er een bedrag uitrolt dat is te ver gelijken met wat de Rabobank uit geeft voor maatschappelijke doelen op Texel, dus in de orde van een ton', aldus Nico Boersen. Aparte stichting De vier windboeren leggen er de na druk op dat zij met de verdeling van het geld zelf niets te maken willen hebben. Dat laten ze over aan een aparte stichting, met in het bestuur maatschappelijk betrokken Texelaars uit diverse geledingen die zich onaf hankelijk kunnen opstellen, bijvoor beeld oud-politici. 'Maatschappelijke doelen' is een breed begrip. De windboeren hebben wel ideeën, variërend van instand houding van gehandicaptenvervoer tot het toekennen van tegemoetko mingen aan boeren, zodat zij hun voor het Texelse landschap belang rijke schapen kunnen blijven houden. De tien windturbines worden opge steld in twee rijen van vijf, die in el- kaars verlengde liggen langs de Eierlandse binnendijk, ongeveer 30 meter uit de dijkvoet. Tussen de twee rijen is een onderbreking van onge veer een kilometer. De tien perceeltjes grond zullen wor den gehuurd van de betrokken eige naars. Dat zijn Jan Schraag, Marco en Cees Vlaming, Arco Eelman, Fred en Rien van der Star, Frits Bakker, Jan Bakker, Ben Bakker, Leon Eelman en Frits Eelman. Allen hebben daarvoor inmiddels een intentieverklaring on dertekend Profijtelijk Niemand twijfelt eraan dat de windturbines een interessant finan cieel rendement zullen opleveren. Overtuigend zijn niet alleen de theo retische cijfers maar vooral de erva ringen van mensen die soortgelijke turbines elders in het land exploite ren. Die zijn in hun nopjes met de (bij)verdienste die ze hebben door de verkoop van hun stroom aan het elektriciteitsbedrijf. 'En als de ver diensten daar al prima zijn, dan moet het op Texel helemaal goed zitten, want het waait hier immers meer en harder dan waar ook in Nederland!' zegt Arco Eelman. Met de realisering van het park van Texelwind BV zal 25 tot 30 miljoen gulden zijn gemoeid. De windboeren verwachten dat de financiering geen probleem zal zijn. 'De banken stap pen er graag in, want er zit weinig ri sico aan'. De mannen van Texelwind vergaderen regelmatig over hun miljoenenproject Boersen en Simon Vlaming. De molens zullen allemaal van het zelfde type zijn en de wieken zullen in dezelfde richting draaien als die van de oude poldermolen aan de andere kant van Het Noorden. Waar schijnlijk zal worden gekozen voor 1,3 M W turbines van het fabrikaat Bonus, waarvan in de Texelse omstandighe den een gemiddeld rendement van 30% wordt verwacht. Dat komt neer op 3,4 kWh per turbine. Het hele park dekt de elektriciteitsbehoefte van 10.000 huishoudens. De initiatiefnemers hebben de Grontmij opdracht gegeven voor een onderzoek naar de mogelijk nadelige effecten van de turbines voor (trek) vogels. Tegelijk wordt gekeken naar de consequenties van de Europese Habitat- en Vogelrichtlijn. Contourbewoners Tot op een bepaalde afstand zullen de turbines hoorbaar zijn. De grenzen van dit gebied dat een deel van het Noorden en Eierland beslaat, moeten Van links naar rechts Frits Bakker. Arco Eelman, Nico (Foto Harry de Graaf/ gemeenteraad akkoord is, wordt het mogelijk om met toepassing van ar tikel 19 een bouwvergunning aan te vragen. In het kader van die proce dure kan ieder bezwaren indienen, die vervolgens door het college al dan niet gegrond worden verklaard. Het laatste woord heeft de provincie. Diezelfde provincie was enkele jaren geleden spelbreker toen Boersen en Vlaming in dezelfde omgeving twee turbines wilden plaatsen. Maar eind vorig jaar is de houding van GS te genover windenergie plotseling veel positiever geworden. Evengoed kunnen de initiatiefnemers rekenen op tegenwind in figuurlijke zin. Bij nogal wat mensen is de laat ste tijd twijfel gerezen over het nut van windenergie. En individuele par ticulieren en organisaties als de Waddenvereniging en de Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers, zijn niet gecharmeerd van turbines in het Texelse landschap. de stippen langs het Eierlandsche kanaal geven de plaatsen aan waar de turbines zijn gepland. Stichting Folklore Texel heeft plan nen voor een grote kerstmarkt in het centrum van Den Burg. De stichting wil op zondag 23 decem ber op de Groeneplaats, de Stenenplaats, Binnenburg, in de Weverstraat en mogelijk ook de Parkstraat kerstkramen laten ver rijzen. Het is volgens voorzitter Gerard van der Kooi van de folklorestichting de tedoeling dat de markt wordt aange reed in een Charles Dickens-achtige sfeer. De stichting wil de kerstsfeer nog verder verhogen met behulp van onder meer koren en muziek verenigingen Ook wordt gewerkt aan sen levende kerststal Elf personen hebben zich inmiddels aangemeld voor een kraam. Het gaat om ondermeer de kaarsenmakerij, de quiltwinkel en een winkel waar schapenwol verkocht wordt. Het Visserskoor treedt op, Bert Kemper tornt langs met zijn accordeon, Gerrit Gerrits treedt waarschijnlijk op met zijn koor en de stichting heeft ook de muziek- en dansschool benaderd ^et de vraag of kinderen tijdens de torstmarkt kunnen optreden. De horeca wordt gevraagd of zij mee willen doen, net als de ondernemers n het centrum De kerstmarkt wordt 9ehouden op een koopzondag. Win dels mogen die dag van 10.00 tot 18.00 uur geopend zijn. De stichting doet een beroep op an dere organisatie, verenigingen, instel- togen en ondernemers om ook mee 'e doen aan de kerstmarkt. Voor Vijf jaar geleden nam ze strand paviljoen Paal 28 over, met de be doeling dat te runnen met haar toenmalige vriend. De liefde hield geen stand, maar ook in haar een tje wist de onderneemster zich goed te redden. Zelfs zó goed, dat ze er maar een tweede strand paviljoen heeft bijgekocht: Vliezicht bij paal 33. 'Waarom? Ik was al bang dat die vraag zou ko men. Ambitie en omdat het op mijn pad kwam. Bovendien: als ik het niet doe, dan krijg ik er zeker spijt van.' Texelaars die de familie Boom een beetje kennen, vermoeden nóg een reden voor de aankoop: erfelijke belasting. Het was immers haar va der Hans Boom die jaren geleden menigeen naar adem liet happen toen hij een voor Texelse begrippen muziek kunnen mensen contact op nemen met Lies Pieterse, tel. 315557 of 312476. Voor het huren van een kraam, kunnen mensen bellen naar Lies Kooiman, tel 312530 of Annemarie Reiding, tel. 312395. On dernemers kunnen contact opnemen met Kees-Jaap van der Kooi, tel. 315479. Volgens Gerard van der Kooi zijn er zo'n zestig kramen beschik baar. De huur bedraagt 35,-. De stichting zoekt ook mensen die vuur- korven willen uitlenen. Het is de eer ste keer dat er in Den Burg een kerst markt wordt gehouden. Het recordaantal van 25 deelnemers trad zondag in de manege aan voor de eerste wedstrijd om de Jaap de Graafbokaal. Henk Spigt behaalde een klinkende overwinning met zijn vijfjarige ruin Obiku. Spicht neemt dit jaar voor het eerst deel om zijn paard extra beweging en ervaring op te la ten doen, om in de zomer aan con coursen te kunnen deelnemen. Frans Bakker en Piet Beers haalden eerste prijzen in de tweede en derde proef. In verband met het grote aantal deel nemers werd alleen de dressuur- wedstrijd verreden. Voor de vaardigheidsproef wordt een nieuwe wedstrijddatum vastgesteld. Uitslagen: Eerste proef: 1Henk Spigt, 95 straf- punten; 2. Erwin Brokken, 109; 3. Piet Daalder, 110; 4. Marit Visser, 114. Tweede proef: 1. Frans Bakker, 109; 2. Jan Schaap, 114 en Frits Witte, 114; 4. Corde Lugt, 116. Derde proef. 1Piet Beers, 1112. W. Goënga 123, reusachtig scheepsdok naar Oude- schild liet slepen. Een onderneming die zeer levensvatbaar bleek. De fa milieband is hecht, dus toen dochter Yvonne het strandpaviljoen van Gerard Zoetelief wilde overnemen, hield ze eerst ruggespraak met haar vader 'Want ik hecht waarde aan zijn advies.' Zoals dat ook vijf jaar geleden ge beurde, toen ze '28' overnam. 'Het opzetten van een degelijke organisa tie nam wat tijd in beslag, maar zo als het nu gaat, kan ik er wat vaker afstand van nemen. Er is iemand die overdag de leiding heeft, een ander doet dat 's avonds. En we hebben een fantastische ploeg in de keuken', steekt ze de loftrompet. Een geoliede organisatie is nodig in een goed lopend bedrijf als Paal 28. 'In de maanden juli, augustus en september werken er 45 mensen. Dat zijn er heel veel. We draaien in ploegen en dat gaat prima. Het liefst zou ik altijd in het bedrijf aanwezig zijn en in het begin was dat ook zo. Nu hoeft dat niet meer.' Ze gunt zichzelf zoveel vrijheid, dat ze tijd heeft voor een nieuwe uitdaging. Aanvankelijk leek strandpaviljoen Paal 9 haar wel wat. 'Ik heb er seneus over nagedacht, maar kwam tot de conclusie dat het te ver van paal 28 vandaag lag. Dat is logistiek gezien niet handig Boven dien- een jaarrondbedrijf als Paal 9 is een zaak om door een echtpaar te worden gerund, zoals straks ook gaat gebeuren. Maar Paal 33 is een klei ner paviljoen en ligt veel dichterbij.' '28'en '33' zijn beide strand paviljoens, maar daarmee houdt de overeenkomst zo'n beetje op. 'Paal 33 is veel kleiner, de uitstraling en de ambiance zijn anders. Het is een an der strand. De grote massa zul je er met tegenkomen. Door de stroming kunnen mensen er niet zwemmen. Maar er is een kustzeilveremgmg, Bureau Zandbank met catamarans en kayaks en rederij De Vriendschap meert er af. Er is dus best veel reu ring.' Belangrijk verschil is ook dat '33' geenjaarrond paviljoen is. 'Ik zag erg op tegen het afbreken, maar het is erg meegevallen en blijkt helemaal niet zo moeilijk te zijn. Het paviljoen is opge bouwd uit meerdere units, met daarin de keuken en andere bedrijfs onderdelen. Heel slim in elkaar gezet. Toen de telekraan eenmaal in de goede positie stond, was het in 3,5 uur gepiept. Het opbouwen moet net zo gemakkelijk gaan. Dezelfde men sen die het afbreken, bouwen het volgend jaar ook weer op.' De onderneemster zal het bedrijf niet Dat de bewoners van de Waddeneilenden met zitten te wach ten op meer regels die hun doen en laten nog verder beknotten, wordt duidelijk na het lezen van een artikel daarover in de gratis krant De Metro. Hierin spreekt journalist Robert Slagt onder meer met de bemanning van de Brandaris, Rob Janszen van de Horizontoer, Jan Berend Bazuin, (de 'ongekroonde koning van Schier monnikoog') en Imme Dros, de kinderboekenschrijfster van Texelse komaf. 'De eilandjes zijn allemaal koninkrijkjes op zichzelf', zegt Janszen. 'Niet de burgemeester is de baas, maar degene die de meeste fietsen, boten of huisjes verhuurt.' En Joop Mulder, de man achter het Oerol-festival op Terschelling, merkt op: 'Het zou spijtig zijn als je hier het soort toerisme krijgt dat je langs de rest van de kust al hebt.' Conclude rend vat de schrijver samen: 'Liefheb bers weten het: een bezoek aan de ruige eilanden is een ervaring die het lichaam strekt en de geest verfrist. Het eigen karakter van de Wadden wordt, behalve door de ongerepte natuur, gevoed door de wat anarchis tische instelling van de eilanders. De verwelkomen de toensten. maar heb ben een broertje dood aan bemoeienis van overheid en milieu organisaties: kom niet aan hun tradi ties: jagen, jutten en vissen.' zelf gaan runnen. 'Een aantal mede werkers uit Paal 28 dat graag zelf een zaak wil, maar daarvoor met de mid delen heeft, staat te trappelen om er aan de slag te gaan. Ik ken ze goed. zij kennen mij goed en we hebben een rotsvast vertrouwen in elkaar Dat moet lukken.' Het paviljoen biedt werkgelegenheid aan een stuk of tien medewerkers, deels op seizoenbasis en deels op jaarbasis. Als eigenaar zal Boom er zelf regelmatig haar ge zicht laten zien, net zoals ze dat in paal 28 blijft doen. 'Op deze manier zijn beide bedrijven goed te combi neren.' Volgend jaar dus niet alleen nieuwe gezichten op paal 33, de zaak krijgt een andere kaart, al zal die met zo uitgebreid zijn als in 28. 'Gewoon omdat de vraag anders is.' Boom realiseert zich dat de aankoop van een tweede bednjf een risico met zich meebrengt. 'Het zou met voor het eerst zijn dat het eerste bedrijf van een ondernemer wordt leeggezogen door het tweede. Maar ik denk dat mij dat met zal overkomen. Paal 33 wordt geen doorgeefluik van Paal 28 Het wordt een zelfstandig paviljoen waar mensen een eerlijk hap kunnen eten, tegen een normale prijs. Eigenlijk net zoals In Paal 28. Het kan natuurlijk best eens gebeuren dat als een groep reserveert, en het ene paviljoen zit al vol, ze kunnen uitwijken naar het an dere. En je kunt eens wat schuiven met medewerkers. In die zin versterkt het elkaar.' Strandexploitante Yvonne Boom neemt paviljoen Vliezicht bij paal 33 over van Gerard ZoeteliefHet uit containers opgebouwde bedrijf werd vorige week van het strand geta keld. (Foto Jemon van Halluml Het kinderkoor van de Muziek- en Dansschool zongen woensdag middag Sint Maartenliedjes voor ouderen in het verzorgingshuis in Den Burg. Met lichtjes in hun handen, zon gen de kinderen diverse liedjes. Dat deden ze onder begeleiding van muziekjuf Marlken Stovermck. De ouderen genoten er zichtbaar.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 7