h. Vernieuwend NIOZ blijft graag op Texel 2 Titelstrijd schutters op scherpst van de snede 1 .TEXELSE Uitbreiding en renovatie van start COURANT' Schouwen- Duiveland bezoekt Texel Kerstbokaal 'Baron' nu ook kwart eeuw 'Keizer' Radio Texel 06. Kerkdiensten oud Papier Kookcursus voor mannen 55-plus Medische zorg Foto schilderijen Harry Tielemans W im de Smidt ^vottne van Beek VRIJDAG 16 NOVEMBER 2001 Op ambachtelijke wijze gaf wet houder Peter Bakker woensdag het officiële startsein voor de reno vatie en de uitbreiding van het ge bouwencomplex van het Neder lands Instituut voor Onderzoek der Zee op 't Horntje. Gadegeslagen door tientallen genodigden zaagde hij op het terrein aan de kant van de veerhaven een touw door, waar door een bord werd onthuld met de namen van opdrachtgever, ontwer pers en uitvoerders van dit miljoenenproject. Bakker toonde zich verheugd met het moment. 'Het NIOZ is belangrijk voor de di versiteit van het werkge- legenheidsaanbod van Texel. Het stemt daarom tot grote voldoening dat dit kennisinstituut heeft beslo ten op Texel te blijven en dit laat blijken door deze aanzienlijke uit breiding'. Bakker zei dat instituten als NIOZ en Alterra passen bij Texel. Het gemeen tebestuur hoopt dat zich nog meer ■kennisindustrie' zal vestigen in de zelfde omgeving. De afgelopen jaren waren er geruch ten dat het NIOZ Texel zou verlaten. Voor veel wetenschappers en voor de instituten waarmee het NIOZ samen werkt zou het eiland te excentrisch liggen. Voor Texel zou dat een enorm verlies betekenen. Het instituut met zijn 250 medewerkers (waarvan de helft op Texel woont) geeft een extra dimensie aan de samenleving en ver tegenwoordigt een economische fac tor van belang. 1991 -1994 van het NWO. Het bureau Berenschot Osborn beci]ferde aan de hand van de normen van toen wat er aan werkruimte moest bijkomen. Het bleek 3000 m2 te zijn, ongeveer een kwart van de bestaande werkruimte. Al in 1995 werd ƒ1,6 miljoen in het vooruitzicht gesteld voor de meest dringende werkzaamheden het op knappen en aanpassen van het hoge aquariumgebouw. In 1997 werd nog dit jaar gereed was, voorzag in een ingrijpende renovatie van het aquariumgebouw en de unit voor het onderzoek aan wadvogels alsmede het plaatsen van een extra verdieping op drie, nu nog éénlaags uitgevoerde units van het bestaande gebouwen complex. Aanbesteding Er deed zich een complicatie voor toen dit werk werd aanbesteed. Van de zes aannemers die inschreven, was de laagste een combinatie waarin onder andere Visser's Bouw en Timmerbedrijf en diverse andere Texelse bedrijven zaten. Toch kreeg deze het werk niet, volgens De Leeuw omdat de prijs toch nog te hoog was van genoegdoening te krijgen'. In september volgend jaar moet de verbouwing klaar zijn. Ondanks de aanzienlijke uitbreiding zal het com plex dan met veel massaler lijken. De etages die op de bestaande drie laagbouwunits worden gezet zullen weinig opvallen, mede omdat ze in dezelfde architectuur worden uitge voerd. Alleen het hoge aquarium- of experimenteergebouw krijgt een heel andere aanblik. De bakstenen gevels worden geïsoleerd, gestukadoord en van een blauwe tegelversiering voor zien: een gestileerde golf om de re latie met de zee te benadrukken. Alterra Eén van de nieuwe units zal met door het NIOZ zelf worden gebruikt, maar N,,^^suir>a£^ERS ^.,072)57*05° A 4 EN6,NEERS TbT(072> 575053d Tel. (0512) 515855 0IBC OffrinQfl Vestigt*) Leeuwarden -o.wn» GTI Mdc Noorë^slb.v. Tel. (020) 586170 '.T^^uiXii Tel. (0223) Zekerheid r staan geen namen van Texe/se bedrijven op het bord dat wethouder Peter Bakker woensdag onthulde. (Foto Harry do Graaft NIOZ-directeur Prof. Dr. Jan de Leeuw gaf woensdag toe dat wel eens aan verplaatsing is gedacht, al was het volgens hem nooit nooit echt aan de orde geweest Maar de Ne derlandse organisatie voor Weten schappelijk Onderzoek (NWO) die belast is met de financiering van het wetenschappelijk onderzoek in Ne derland, wilde wel zekerheid hebben alvorens te beslissen over de miljoe nen die voor de renovatie en nieuw bouw nodig waren. Het instituut was duidelijk toe aan een opknapbeurt en had ook dringend meer laboratorium- en kantoorruimte nodig. Al in 1989 werd dit onder ogen gezien in het kader van het het meerjarenplan eens uitputtend onderzocht of Texel echt wel de ideale locatie was voor het NIOZ en dat leverde een bevesti gende conclusie op Vooral door de beschikbaarheid van voldoende schoon zeewater en de nabije ligging van een belangrijk deel van het onderzoekgebied was het gewenst dat het NIOZ op het eiland blijft, in elk geval de komende decennia Dat betekende groen licht voor de nieuw bouw, die wordt georganiseerd door het ingenieursbureau Temid en in april 1999 definitief werd goedge keurd door NWO met toezegging van de nodige financien. Het definitieve ontwerp van het architectenbureau Prisma, dat begin en omdat er ook andere niet nader te noemen problemen waren. Eind van het liedje was in elk geval dat het werk werd gegund aan de Friese aan nemer Offringa BV. Het bedrag dat nu met het hele project is gemoeid wilde De Leeuw niet noemen; hij gaf slechts een grove indicatie: 'Tussen de tien en dertig miljoen gulden'. Visser van het gelijknamige bouwbe drijf zegt zeker te weten dat het NIOZ niet goedkoper uit is nu het met een ander in zee is gegaan. 'Er is gewoon gezegd dat we te duur waren, maar dat is nooit aangetoond, hoewel we daarom nadrukkelijk hebben ge vraagd. Wij vinden dat niet accepta bel en zijn nog bezig om een vorm worden verhuurd aan Alterra, het an dere onderzoeksinstituut dat nu nog in het gebouw van de voormalige mosselverwaterplaats aan de andere kant van de polder zit. Het oude Alterra-gebouw zal een nieuwe func tie krijgen. Het wordt mogelijk een kweekstation van steuren, platte oes ters en andere dieren die uit de Wad denzee zijn verdwenen en daar op deze wijze opnieuw kunnen worden geïntroduceerd. Ook wordt gedacht aan een centrum voor het bestude ren van mariene systemen. Zelfs een commerciële mossel- en/of oester- kwekenj is met uitgesloten. Een com missie gaat binnenkort de mogelijk heden bekijken. Een afvaardiging van de gemeente Schouwen-Duiveland brengt van donderdag 22 tot zaterdag 24 no vember een bezoek aan Texel. Het ongeveer 16 personen tellende ge zelschap onder leiding van burge meester Mr. J. Asselbergs wil met Texelse gemeentebestuurders van gedachten wisselen, vooral over aan gelegenheden waarmee beide ge meenten hebben te maken. De delegatie wordt donderdag middag door het Texelse college ont vangen in de raadszaal. Elk van de collegeleden vertelt iets over zijn of haar portefeuille. Vervolgens worden de plannen die Duurzaam Texel heeft uit de doeken gedaan door Rob Wor tel. De bezoekers worden onderge bracht in hotel Tatenhove in De Koog. De volgende dag wordt een bezoek gebracht aan het natuur ontwikkelingsgebied De Ploeg- elanden waarbij aandacht wordt ge geven aan het Masterplan Water. Het toeval wil dat die dag de Bedrijven dag voor scholieren wordt gehouden, zodat ook daaraan een bezoek kan worden gebracht. Verder is een rond leiding op de Duurzaam Bouwen- beurs gepland. De Zeeuwse bestuurders bezoeken de volgende dag de haven van Oude- schild, het Maritiem en Juttersmuseum en nemen kennis van de plannen voor de VOC-viering. In het Stoombootkoffiehuis wordt de lunch gebruikt en er wordt informa tie gegeven over het functioneren van de Stichting VW Texelpromotie. De wedstrijd om de kerstbokaal wordt dit jaar op 29 en 30 december gehouden, ledereen die een paard of pony ter beschikking heeft en mee wil doen aan deze dressuur- en spring- wedstrijd kan zich tot 9 december opgeven op de opgavelijst in manege Akenburg. Lidmaatschap van een rijveremging is niet verplicht. Vrijdag: 18.00 u Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. Shopping (muziek) 21.00 u Radio Noordholland Zaterdag: 12 00 u Reggae on the move (muziek) 14.00 u Ministry of sound (dance trends) 16.00 u. Wegdromen met een boek 17 00 u. Pietelepote (kinderprogramma) Vandaag: Sinterklaas Over de aankomst van de goedheiligman. Verder een gesprekje met Ina Schrama en Karin Nauta over het toneelstuk 'De heksen'. 18.00 u. Muziek met Marco 19 00 u Radio Noordholland Zondag: 9 00 u. Klassiek op zondag 10.00 u. Kerkdienst vanuit Baptistengemeente Den Burg 11.00 u. Vlaswiek (muziek en poëzie) 12 00u Natuurwijzer 13 00 u. Goud van Noud (Nederlandstalig) 15.00 u. Frans gaat het doen (muziek) 16 00 u. Sportlokaal (uitslagen en inter views) 18.00 u. Time travelling (muziek) 20 00 u Proefproject (muziek) 21 00 u. Radio Noordholland Maandag: 18 00 u. Symphonica (klassiek) 19.30 u Commissievergadering Bestuur en Organisatie. Rechtstreekse uitzending van uit het gemeentehuis. 20.00 u Radio Noordholland Dinsdag: 18 00u Radio Texel actueel (nieuws) 19 00 u. Bonte dinsdagavond (verzoek platen) 20.00 u. Radio Noordholland Woensdag: 17.00 u. Wegdromen met een boek (herha ling van zaterdag) 18 00 u. Onder de toren (geestelijk pro gramma. met vanaf 19.00 uur verzoek platen) 19 45 u Gelezen (Texelse) verhalen. Van daag: Gré Dros 20 00 u Radio Noordholland Donderdag: 18 00 u. Country time (muziek) 19.00 u. Even bijpraten met (Texelaars in het nieuws) 20.00 u Radio Noordholland Boogschutter Henk 'van de baron' Witte vierde dinsdagavond in schietsportcentrum Odysseus een gedenkwaardig jubileum: 25 jaar lang 'Keizer' onder de Texelse boogschutters. Een huzarenstukje dat nog niet eerder is vertoond. Maar alvorens hij de beker in ont vangst mocht nemen, moest hij eerst uitdager Ronald Witte de baas blijven. Tot halverwege ging de strijd gelijk op, maar de baan- wissel viel de uitdager terug. De titelverdediger, die de naam heeft in de eindfase toe te slaan, bleef koel. Bijna zolang vereniging de 'Eiland- schutters' bestaat, mag Henk Witte zich 'Keizer' noemen. Die titel vero verde hij enkele jaren na de oprich ting van de club, nadat hij drie jaar achtereen winnaar werd van het Konmgsschieten. Als 'Keizer' werd hij nadien uitgesloten van deze jaarlijkse wedstrijd. Doordat hij boven alle schutters verheven was, was hij de ideale man om tijdens dit kampioen schap als scheidsrechter op te tre den De status van Keizer is fel begeerd, maar alleen schutters die drie |aar achtereen de titel 'Koning' veroveren mogen de Keizer uitdagen. Eén keer eerder was dat het geval, toen Gerard de Porto de boog opnam tegen Henk Witte. Maar 'De Baron' bleek onverslaanbaar. Hoog waren de verwachtingen van Ronald Witte, die dit jaar voor de derde maal Komngschutters werd en Witte Zondag 18 november 2001 HERVORMDE GEMEENTEN: Den Burg: 9.30 u. mw C. Vlaming uit Dip- men. De Waal: 10.00 u dhr M D Kuiper. De Koog: dienst in De Waal Den Hoorn: dienst in De Waal Oosterend: zie: gereformeerde kerken De Cocksdorp: 11.00 u ds. F van Helden. GEREFORMEERDE KERKEN: Den Burg: 10.00 u ds M.G.J Roepers, vie ring Heilig Avondmaal Oosterend: 9.30 u. ds. F van Helden, 19 00 u mw. C Vlaming uit Diemen GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat. Oosterend: 10 00 en 16 00 u ds. TM van Dijk GEREFORMEERDE KERK (Vrijgemaakt): in de Doopsgezinde kerk te Den Burg. tot nader order geen dienst op Texel DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg 10 00 u br. J. Wie ten. extra collecte voor bijzondere noden BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat. Den Burg: 10.00 u. PE Emans van de stichting Compassion uit Apeldoorn. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zat 19 30 u. dameskoor, uitz via De Lichtboei, zon 10.45 u The Gospeltrain. Oudeschild: zon. 9.30 u. De Cocksdorp: vrij 19 30 u rozenkrans gebed Gollards: zat. 16.00 u JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3. Den Burg Openbare le zing, 10.30 u Wachttorenstudie, 11.20 u. Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier met gedurende lange tijd in de regen staat. De papierwagen komt in de volgende straten. 3. Gasthuisstraat van Beatrixlaan tot Hogerstraat, Gravenstraat (geen bedrijven), Warmoesstraat, Schil derend tot rotonde, Julianastraat, Keesomlaan. Onder auspiciën van de Stichting Welzijn Ouderen Texel (SWOT) leer den de afgelopen 15 jaar veel man nen van 55 jaar en ouder koken. Wanneer die er alleen voor komen te staan, weten zij zich achter het for nuis goed te redden. Zo lang moge lijk zelfstandig blijven wonen is pre cies het uitgangspunt van de SWOT, die daarom opnieuw zo'n kookcursus organiseert. Deze omvat acht lessen, die worden gegeven in de scholenge meenschap. De cursus start woens dag 16 januari om 16.00 uur. De kos ten zijn 30 auro (inclusief ingrediënten). Aanmelding bij de SWOT, Molenstraat 2, tel. 312 696. Artsen: Uitsluitend voor spoedge vallen van zaterdag 8.00 tot maan dag 8.00 u.: Dokter Waverijn en Van Hattem, Kogerstraat 87, 31 20 16 Consult uitsluitend na telefonische af spraak. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers informatie te krijgen over het pijn- spreekuur op zaterdagen, zon- en feestdagen. Tevens wordt het ongevallennummer vermeld. 313086:314727:314669; 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: TM. Niehoff en A.H. Lammers, De Ruyterstraat 86, Oudeschild. Dag en nacht bereikbaar via tel. 313090 of 06-51404872. GEZONDHEIDSZORG: Thuiszorg: Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Voor alle hulp, zorg en informatie, op werkdagen, 's avonds en tijdens het week einde: Centraal Meldpunt 0223- 650222. - Voor alle zorg, huishoudelijke en verzorgende hulp: Schoonoord singel 24, Den Burg, tel. 321461. Spreekuur elke werkdag van 9.00- 10.00 u. Jeugdgezondheidszorg: Schoonoordsingel 24, Den Burg, tel. 313241Spreekuur elke werk dag van 8.30-9.30 u. Uitleenmagazijn/servicepunt: Schoonoordsingel 24, Den Burg, tel. 314887. Geopend elke werk dag tussen 13.00-14.00 u. - Dietiste: voor afspraken elke werkdag van 8.30-17.00 uur, tel. 0223-650222. Kraamhulp: Voor directe kraam hulp op Texel en na poliklinische bevalling: Kraamcentrum Noord hollands Noorden Den Helder, tel. 0223-540088 (24 uur bereikbaar). Indicatie: Indicatie voor thuis zorg en voor opname in verpleeg- en verzorgingshuis: Stichting RIO Texel Wieringen. Opvragen via tel. (0223) 671552. Opname geschiedt op advies van huisarts of specia list. Buddyproject: Voor mensen mei HIV of AIDS; Voor aanmelding, in formatie of voorlichting: Humani- tas Den Helder; Binnenhaven 76- 77; tel. 0223-617422 OVERIGE HULPVERLENING: Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancever voer bellen: 1-1-2. Of bel de Meld kamer Noordholland-noord: 072- 5644444. Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 17.00 u. Telefoon 0900-8844. In spoedeisende gevallen: 1-1-2. Gevonden munitie: Bel de poli tie, tel. 0900-8844. Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan 11. Den Burg, tel. 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: bel ti|dens kantooruren 319413 (De Nieuwe Skuul). Toeristenpastoraat: Bram Guiljam, tel. 318581, 327970. Stichting Welzijn Ouderen Texel: Warme maaltijdvoorziening, alarmering, klusjesdienst, huis houdelijke dienst, versteldienst Spreekuur van 9.00 tot 10.00 u. en van 14.00 tot 16.00 u., De Buure- ton, Molenstraat 2, Den Burg. Tel. 312696. Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwemmers in nood: tel. 316270. Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, 072- 5644444. Kunstgebitreparatie: Tandprothetische praktijk Van Kralingen (samenwerkend met het tandheelkundig centrum; voor zie kenfonds- en particulier-verzeker den), tel. 312069. Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg; tel. 312112. Maandag t/m vrijdag 8.00-18.30 u.; zaterdag 10.00-13.00 en 15.00-17.00 u.; zondag 11.00-12.00 en 16.00- 17.00 u. Buiten die tijden alleen voor spoedeisende gevallen. Eigenaars van één of meer schilde rijen die zijn gemaakt door Harry Tielemans worden uitgenodigd dit doek op zaterdag 15 december mee te nemen naar De Lindeboom. Foto graaf Pieter de Vries heeft daar een tijdelijke studio ingericht om de schil derijen op de gevoelige plaat vast te leggen. Het is de bedoeling de af beeldingen op te nemen in het boek 'Texel, ontroerend goed', over leven en werk van de onlangs overledi Texelse schilder. In het boek, d wordt geschreven en samengeste door Cees Govers en uitgegev door Langeveld de Rooij, wordi ook cartoons van zijn hand opgere men. Streven is een zo comple mogelijk beeld van de kunstenaari zijn werk te schetsen. Het fotogral ren gebeurt van 9.30 en 12.00 uuri 13.00 en 17.30 uur. Tevens bestaati mogelijkheid om (tegen betalir extra afbeeldingen van schilderijen laten maken, voor gebruik voor ve zekering of als aandenken. mocht uitdagen. Over het verloop van de strijd werd al weken hevig gespe culeerd. Op de nieuwe schietbaan werden beide schutters bijgestaan door een secundant en zag scheids rechter Kees Bakker toe op een eer lijk verloop. Over een afstand van 25 meter vuurden beiden 32 pijlen af. Publiek mocht alleen toezien vanach ter het geluidswerende kogelvrije glas, want boogschieten vereist op perste concentratie, zeker tijdens zo'n titelgevecht. Dat de uitdager het na de baanwissel minder goed af ging. had volgens insiders wellicht te maken met het licht. Uiteindelijk ver loor hij met 263 tegen 282 punten.Hoe dan ook. Witte was blij dat hij zijn titel kon prolongeren. 'Maar als ik het iemand had gegund, dan was het Ronald', erkende hij na afloop. Mocht zijn opponent volgend jaar opnieuw winnaar worden van het Konmgsschieten, dan mag hij De Baron opnieuw uitdagen. Terwijl boogschutter en titelverdediger Henk Witte zich concentreert, legt uitdager Ronald Witte aan. (Foto Gerard Timmorman) Nun aber bleibt Glaube, Hoffnung, Liebe, diese drei aber die Liebe ist die grösste unter ihnen. 1 Kormther 13 vers 13 Intens verdrietig, maar dankbaar voor al het goede dat hij ons gegeven heeft, delen wij u mede dat in zijn vertrouwde omgeving, te midden van zijn gezin, is overleden mijn lieve man, onze zorg zame vader en opa, onze broer, zwager en oom Roelf Wopke Witte Roel Oudeschild, Texel 3 juni 1926 Alkmaar 12 november 2001 Alkmaar: Elsbeth Witte-Röll Bergen: Elsbeth Overpelt-Witte Frank Overpelt Melany Haren: Cora van Balkom-Witte Jerry van Balkom Marjolijn Jeroen en verdere familie Cornelis Pronklaan 30, 1816 NP Alkmaar Mijn man, onze vader en opa is overgebracht naar Uitvaartcentrum Alkmaar, Overkrocht 20. Daar is gelegenheid om afscheid van hem te nemen en de familie te condoleren op vrijdag 16 november van 19.00 tot 19.30 uur. De crematieplechtigheid zal in besloten kring plaatsvinden. Geen bezoek aan huis. We hebben afscheid moeten nemen van Mijs Brasser Ze was voor ons een bijzondere vrouw. Wieb de Boer Kees en Geer Oosterhof Koos en Limmy Bremer 12-11-2001 Na ruim 60 jaar dit leven samen gedeeld te hebben, is mijn lieve vrouw Mijs Voskamp op 84-jarige leeftijd overgegaan naar het Nieuwe Leven met haar Heer en Heiland. Wij, mijn kinderen, kleinkinderen en ik, zijn erg verdrietig, omdat ze niet meer bij ons is, maar wij weten dat zij nu in dat Nieuwe Leven heel gelukkig is. Lein Brasser Marijke en Theo Maart/e Mijs en Remko Anneke Johan Aukje en Herman Manusha, Gijs, Mano Texel, 12 november 2001 Spangerweg 34, 1793 EH De Waal. Op zaterdag 17 november is er van 11.15 tol 11.45 uur gelegenheid de familie te condoleren in het Kerkelijk Centrum, Peperstraat 9 te Ooster end. De begrafenisplechtigheid vindt plaats in aanwe zigheid van de naaste familie en vrienden. .Als twee mensen van elkaar kouden,. Samen in kef leven staan, Seiden weten wat 2e willen, Wordt ket tijd om verder te gaan. Wij gaan trouwen op vrijdag 30 november 2001 om 15.00 uur in Ket gemeentehuis Texel te Den 3u»*g- LA bent van harte welkom op onze recept van 19-30 tot 21.00 uur in 'Hotel Den EWj) Ommalaan 4 te Den I3urg. Ons adres: Oosterweg 10, 1794 CAL Oosterend Oadeautip: S

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 2