>lan Den Burg dit voorjaar ter visie HEMA wem brunci Cjrotn kwartsJexels in het harL, Aardverschuiving: kraanmachinist bouwt tuinwal Bedrijven bezoeken leerlingen op school Buitendienst krijgt duurzaam nieuw gebouw 'We hebben nu maar één douche voor het personeel' DOP \ja vertraging door diverse oorzaken: Website gemeente ositief beoordeeld Dure waterleiding naar gasdepot Scepsis over aanbeveling uit enquête Busverbinding met eerste boot mogelijk hersteld Bedrijvenmarkt op OSG De Hoge berg Duurzaam bouwen Voor elke regenton ƒ100,- naar Novib Waarschuwing voor vuurwerk TEXELS E^COU RANT Iets te veel op SUPER DE BOER Gemeente Texel Gemeente Texel DINSDAG 20 NOVEMBER 2001 Hdvertenties/abonnementen/bezorging: Ipinbaan 6 791 MC Den Burg elefoon 0222 - 36 26 00 - telefax 0222 - 31 41 11 5-mail: info@lenr.nl /erschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20, fax 0222 - 32 30 00 e-mail: redactie@texelsecourant.nl Buiten werktijd: Joop Rommets, tel. 31 94 05 of 06-20 31 59 89 Losse nummers 1,80 0,82, abonnementsprijs 63,- 28,59 per half jaar. ■tziet ernaar uit dat het bestem- ngsplan voor Den Burg, waarvan kde uitbreiding aan de west- en stkant deel uit maken, komend orjaar ter visie worden gelegd, «wankelijk zou dit afgelopen zo- jr al zijn gebeurd, maar door di- rse oorzaken werd dit vertraagd. Igens het college moest er oestisch en hydrologisch onder- ek worden gedaan, en vergde de ploitatieopzet en actualisatie n het plan extra tijd. Volgens ithouder Peter Bakker hebben oblemen bij de grondverwerving ikvoor vertraging gezorgd. [(uitzondering van het gebied aan oostkant van Den Burg dat op te- mng nog niet is ingevuld, wordt de slebouwkundige opzet van 'West' Oost', zoals die eerder aan de id is gepresenteerd, in het uitein- ijke plan niet meer veranderd. In ■n Burg West is een de functie iatschappelijke voorziening opge- men, waardoor de bouw van de ntrale hulppost mogelijk blijft, ondverkoper Jos Bakker voorzag irdoor problemen voor de wonin- ii die hij krachtens het voorlopig opcontract mocht bouwen. Een langrijke reden voor Bakker om oralsnog met met de verkoop ak- koord te gaan Maar volgens zijn raadsman mr. Maurice Frantszen is er overleg geweest en zijn Bakker en de gemeente elkaar 'dicht genaderd'. Aan de oostkant van Den Burg houdt de gemeente krachtens een flexibele bepaling de mogelijkheid open om er woningen voor asielzoekers te bou wen. Maar als daarvoor speciale voorzieningen nodig zijn, is een bestemmingswijziging nodig.' Het voornemen is om in de wijken zoveel mogelijk duurzaam te bou wen. Peter Bakker: 'Bij het verkavelen wordt rekening gehouden met de stand van de zon, zodat de woningen er maximaal van profiteren. Verder proberen we met de bouwers goede afspraken te maken over het gebruik van duurzame materialen, voorzie ningen en willen we bij het water beheer regen- en afvalwater schei den.' Om extra te stimuleren zou Bakker in de grondprijs een korting willen opnemen voor woningen waar bij duurzame voorzieningen worden toegepast. Te denken valt aan onder meer een warmtepomp en grijs wa ter. 'Maar politiek gezien lijkt dit nu met haalbaar', taxeert Bakker. De in vulling van het gebied is volgens Schilling niet het grootste probleem. 'Dat zijn de contingenten. We zijn er nog niet, maar Ik heb goede hoop.' een kwaliteitstest van websites van derlandse gemeenten scoort Texel it slecht. Op een ranglijst van 299 aatsen staat Texel op de 76ste lats. 'De vormgeving is smaakvol goed doordacht. De informatie is ed ingedeeld en helder ontsloten, nieuwsrubrieken zijn uitgebreid, informatie over de publieks- msten is goed. Communiceren kan gemeente steekt ƒ45.000,- in de mleg van een waterleiding met andkraan naar het gasdepot op de ormalige vuilstort aan de •enselangweg nabij Den Burg. Ter aatse is onvoldoende bluswater ■nwezig, zodat voor deze kostbare digheidsmaatregel is gekozen. Bur gmeester Geldorp kreeg hiervoor aandagavond toestemming. 'De meente vervult een voorbeeld de. Alleen al daarom is deze uorziening noodzakelijk', ver- oordde Corrie Heijne (Texels Be ng) de unanieme mening van de adscommissie Bestuur en Organi- via het gastenboek, e-mail en ook via een ingericht forum', aldus het jury rapport. Volgens burgemeester Gel dorp zal de website verder worden geperfectioneerd en krijgen alle amb tenaren binnenkort een eigen e-mail adres. 'Dan zullen we vast en zeker nog verder stijgen.' Politici moeten meer luisteren naar wat burgers willen en initiatieven van burgers ondersteunen en omzetten in voorstellen. Dat is volgens Eisse Kalk van het Instituut voor Publiek en Po litiek de belangrijkste conclusie uit de enquête over de Texelse politiek. Arthur Oosterbaan (GroenLinks) was het volstrekt met hem oneens. 'Het lijkt meer op de privé mening van de heer Kalk. Partijen moeten aan de burgers vooral hun onderlinge ver schillen duidelijk maken. Dat is de mocratie.' De conclusie van Kalk dat de politici de collegevoorstellen niet eerst in het overleg tussen de fractie voorzitters moeten bespreken, maar het vuurwerk moeten bewaren voor openbare debatten, onderschreef Oosterbaan wel. Henk (van de Baron) Witte groeide op Zuidhaffel zo'n beetje op tussen de tuinwallen. Als jochie zag hij hoe vak mensen op ambachtelijke wijze dag in dag uit honderden meters tuinwal zetten. Het was in een tijd dat een manuur voor een boer nog betaal baar was. Het tafereel bleef Witte al tijd bij. Tijdens de ruilverkaveling ver dwenen de tuinwallen bij bosjes en als kraanmachinist heeft hij er ook zelf wel eens eentje moeten omhalen. Maar hij zag ook hoe er nu en dan weer een nieuwe tuinwal wordt gezet. Zoals laatst nog door Piet Daalder en Werner Dros, ouderwets met ruit- zoden. Of ze het helemaal volgens de traditie deden, zei Witte te betwijfe len. Maar hij is de eerste om toe te geven dat het systeem dat hij zelf heeft bedacht, absoluut niet histo risch verantwoord is. Maar wel func tioneel en daar gaat het hem om. Want een tuinwal op de ouderwetse manier laten zetten is een mooi ge zicht. maar het kost volgens Witte gauw zo'n honderd gulden per strek kende meter. 'Veel mensen hikken tegen de kosten aan en zien er daarom maar van af.' Witte bedacht een manier waarop het goedkoper kan. Hij maakte van ijzeren balken en platen een mal. die aan de binnen zijde de vorm heeft van een tuinwal. Het gevaarte van een meter of vijf lengte en een gewicht van een ton of vier staat op een slede en kan wor den voortgetrokken. Met de kraan spit hij de vorm vol grond en stamt de aarde met de bek van de kraan aan, totdat de grond aan elkaar kleeft. Zodra de bak vol is, trekt Witte de slee met de kraan vooruit. Het resul taat is een keurige tuinwal, met een vorm en vastheid die zelfs Witte nau welijks voor mogelijk had gehouden. Zaterdag draaide hij voor het eerst proef op het erf van hoeve Don Bosco, van de familie Van Zuilen. In een paar uur verrees er een tuinwal van gauw een meter of dertig. Met aan de onderzijde een breedte van een meter, aflopend naar 80 centime ter en bovenaan een halve meter. En met een keurig ronde bovenzijde. 'Precies zoals een tuinwal er uit hoort te zien.' Het aanwezige zaad in de wal zal volgens de kraandrijver weldra tot ontkieming komen en zorgen dat de tuinwal wordt begroeid 'En anders moeten we er misschien wat zaad bij doen Witte zegt op voorhand veel vraag naar de mechanische wijze van tuinwallen maken te hebben. Over de prijs die hij ervoor gaat berekenen moet hij nog een avondje gaan reke nen. 'Maar het zal in ieder geval stuk ken goedkoper zijn dan op de be staande manier.' Op de foto keurt Niels van Zuilen het zojuist verrezen bouwwerk. (Foto Gemrti Timmerman) De aansluiting van de bus op de eerste boot wordt mogelijk her steld. Volgens een woordvoerder van de gemeente wil de provincie het probleem proberen op te los sen. De verbinding is sinds 29 oktober vervallen, nadat Connexxion een nieuw dienstrooster invoerde op Texel. De gemeente is boos over het wegvallen van die aansluiting omdat de provincie, verantwoordelijk voor het openbaar vervoer, daarover niet vantevoren overlegd had. De ge meente had anders alternatieven wil len bespreken. Volgens de woord voerder kijkt de provincie alleen naar de verbinding met de eerste boot. Andere lijnen die sinds 29 oktober vervallen zijn, wordt niet herzien. Een woordvoerster van de provincie meldt dat Gedeputeerde Staten (GS) over mogelijk één of twee weken over het probleem praten. D66 en GroenLinks in Provinciale Staten stel den er eerder vragen over aan GS. De gemeente stuurde ook een gepe perde brief naar de provincie. en hoofdgebouw met twee ver epingen, een lange rij werk- en pslagplaatsen, een nieuwe op- voor klein chemisch afval ca), nieuwe parkeerplaatsen en en afsluitbare binnenplaats. Zo imt het nieuwe gebouw voor de «itendienst van gemeentewerken Den Burg eruit te zien. el nieuwe complex wordt gebouwd pde huidige locatie van de buiten- wist aan de Reijer Keijserstraat. Het uidige pand is sterk verouderd. De wieenteraad trok vorige week een «diet van acht miljoen gulden uit tor de nieuwbouw. Tijdens de adsvergadering werden voor het Jst tekeningen van het nieuwe ge euw gepresenteerd, feest in het oog springend wordt het cofdgebouw met twee verdiepin- en. 'Daar worden de kantoren, de tntine, de douche, het sanitair en de kleedruimten aangebracht', vertelt Maarten Smit van de afdeling bouw zaken. Met collega Frans Lugtmeijer heeft hij het nieuwe complex ontwor pen en getekend. Naast het hoofdgebouw komen pa rallel aan de Slingerweg over een derde is onderweg. De boxen worden verspringend naast elkaar gebouwd. Ook varieert de hoogte. Ze zijn allen bereikbaar van een binnenterrein dat bij de ingang met een hek afgesloten kan wordenEr zijn ook nog wat klei nere boxen die gebruikt gaan worden lengte van zo'n tachtig meter werk en opslagplaatsen. 'Daar komt een timmerwerkplaats, de schilder, de kantonnier (de man die het weg- meubilair onderhoudt) en de kolken- zuiger. De hoogwerker wordt er op geslagen en er komen drie boxen voor de vuilniswagens.' Texel heeft momenteel twee vuilniswagens, een voor kleine opslag zoals handmaaiers en trekkers. Langs het Wezenland komt de opslag van materiaal dat buiten kan blijven liggen. Dan gaat het om spullen als dranghekken, verkeersborden en lan taarnpalen. Smit: 'We hebben afge sproken dat daar alleen materialen worden neergelegd die op korte ter mijn nodig zijn. De rest gaat naar het terrein dat we hebben aan de Pont- weg. Daar kan het gewoon blijven lig gen tot het we het een keer nodig hebben.' De gemeente wil daarmee voorkomen dat er veel spullen over bodig op het nieuwe complex komen te liggen. In het midden van de bin nenplaats komt een parkeerterrein voor vrachtwagens. Van de huidige bebouwing blijven al leen de TEM-loods en het huidige station voor kca overeind. Deze ge bouwen zijn nog geschikt voor her gebruik. Het kca-station wordt inge richt als was- en spuitplaats. Daar naast komt een ruimte voor de opslag van mobiele toiletwagens. De zout- opslag blijft gehandhaafd. De TEM- loods wordt straks gebruikt als monteurswerkplaats en opslag voor strandspullen als reddingsbootjes. Lees verder pagina 5 i toekomstige nieuwbouw van de buitendienst, zoals het bekeken vanaf de Rei/er Keiiserstraat eruit komt te zien. Rechts is het hoofdgebouw te zijn, aflopend naar links een Hl van de werk- en opslagplaatsen. iTvkonng gvmveve Tmeri Tientallen Texelse bedrijven en on dernemers presenteren zich vrij dag op een bedrijvenmarkt op scholengemeenschap De Hoge- berg. In de voormalige LTS aan de Emmalaan in Den Burg zien leerlin gen welke bedrijven en beroeps mogelijkheden er zijn op het ei land. De bedrijvenmarkt valt deels samen met de beurs Duurzaam Bouwen die vrijdag en zaterdag in de Burgemees ter De Koninghal wordt gehouden. Leerlingen gaan zowel op de beurs als in school stands van de bedrijven langs. Op de beurs staan bedrijven uit de bouwnijverheid, op school ko men ze onder meer ondernemingen tegen uit de horeca, recreatie, zorg. onderwijs, landbouw en visserij. Ook musea, detailhandel, garages, kap salons en transportbednjven zijn aan wezig, net als brandweer, gemeente, Rijkswaterstaat, Staatsbosbeheer en Defensie. 'Met een vragenformulier gaan leerlingen de stands af', vertelt rector Henk de Vries van de Hoge- berg. Op die manier komen de leer lingen langs alle sectoren. De markt is georganiseerd door de OSG en het Texels Verbond van On dernemers (TVO). Volgens De Vries weten veel leerlingen niet welke beroepsmogelijkheden er allemaal zijn op het eiland. 'We hopen dat ze daar zo een beeld van krijgen.' Bui ten op het plein worden ondermeer bouwkranen, trekkers, materieel van de brandweer en amfibische transportvoertuigen van het Korps Mariniers opgesteld. Horecabedrij ven tonen de beroepsmogelijkheden in de keuken bij de afdeling con sumptief Een van de doelen van de bedrijven markt is jongeren na school op het eiland te houden. 'Het is zonde als ze naar de overkant gaan voor iets dat we hier ook hebben'zegt TVO-voor- zitter Koos Bremer. TVO hoopt zo ook te voorkomen dat in de toekomst het Wie duurzaam bouwt zorgt dat het gebouw lang meegaat, gebruikt ma terialen die het milieu zo min moge lijk belasten en zorgt dat het gebouw een minimum aan energie vraagt. 'Jade', het bedrijf van Deva van der Plaats en Jan Commandeur legt na bij 't Horntje momenteel de laatste hand aan de duurzame woning van de familie Welboren. Maar er zijn nog tal van andere projecten op Texel. En mogelijkheden te over. Die worden vrijdag en zaterdag getoond op de beurs 'Duurzaam Bouwen', waarvoor burgemeester Geldorp vnjdag 14.00 uur het startschot geeft. Voorafgaand daaraan houdt OSG De Hogeberg in samenwerking met de Texelse onder nemers een bedrijvenmarkt. Pagina 5 Geen tientje per ton, maar honderd gulden voor elke regenbak die de ge meente verkoopt, gaat naar Novib. Texel loopt daarmee flink uit de pas met de rest van het land, maar dat heeft alles te maken de schaarste aan zoet water tijdens droge zomers op het eiland. Voorlopig mikt de ge meente op 250 tonnen, waardoor Texel 25.000,- overmaakt naar de Novib, die het besteedt aan water projecten in ontwikkelingslanden. Dit bedrag heeft de raad hiervoor in de begroting opgenomen. Ingesloten bij deze krant zit een formulier voor op gave. Bij het gemeentehuis is zondagavond een grijze vuilcontainer geheel ver meld. Een groepje vernielzuchtige jongeren vormde volgens de politie de daders. Zij maakten daarbij ge bruik van zogenoemde lawinepijlen, vuurwerk dat in de bergen wordt ge bruikt om op gecontroleerde wijze kleine lawines te veroorzaken. Dit vuurwerk kan met alleen veel overlast veroorzaken, maar is bij ondeskundig gebruik ook erg gevaarlijk. De poli tie roept daarom de hulp in van het publiek. Wie ziet dat iemand de rode hulzen met het zilveren opdruk 'Ex- trenblitz' in bezit heeft, wordt ver zocht het bureau te bellen: tel. 072 - 5498360 of 0900 - 8844. (Advertentie) yrrcj rtsjhrlli t» bé bin. personeelsgebrek verder toeneemt. 'Zij zijn onze potentiële werknemers van later.' Vrijwel alle sectoren kam pen met een dreigend tekort, vooral de horeca en de seizoensbedrijven. Alle leerlingen maken vrijdag een tocht over de bedrijvenmarkt. De school deelt ze in in groepen. De les sen vallen die dag verder met uit. Wel wordt het rooster aangepast, omdat in de oude LTS tijdens de markt geen les gegeven kan worden. Het is de eerste keer dat de bedrijvenmarkt gehouden wordt. Tijdens het orgamsaren hebben TVO en de Hogeberg besloten na de markt de contacten met elkaar verder te ver diepen. Beroepen In de Burgemeester De Koninghal zijn vrijdag ook diverse opleidingen in de bouwnijverheid vertegenwoordigd. Leermeester geven leerlingen infor matie over de mogelijkheden om een vak als bijvoorbeeld schilder, timmer man of tegelzetter te leren door school en werk te combineren. 'Zij zijn er ook vrijdagmiddag en zater dag', vertelt Adrie van der Vliet van de Nederlandse Vereniging van Onder nemers in de Bouwnijverheid (NVOB). 'Leerlingen kunnen dus later met hun ouders nog eens terugkeren De leer meesters zijn afkomstig van Espec, de organisatie waarin sinds 1984 opleidingsinstituten in de Kop van Noord-Holland vertegenwoordigd zijn. Er worden in de sporthal even eens demonstraties gegeven. Ook een kleine overtreding kan een bekeuring opleveren. Dat ondervond een 37-jarige automobilist uit De Koog in de nacht van zondag op maandag, toen hij op de Boodtlaan aan een blaastest werd onderwor pen. Hij blies 285 ug/l, waar 220 ug/ I nog net is toegestaan. Hij kreeg een proces-verbaal. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: MM DE Gf GROEN EN DOEN WINKEL ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE wwwbruna.nl altijd actueel inschrijfformulier „Regenton-actie" „Duurzaam wonen" NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 1