2 teso Sinterklaas is verliefd r Blikvanger Mager stuk werkt niet door op prestaties SVC Wil je. Koffieconcert in d'Ouwe Ulo Trouwen uit vakantiehuisje Agenda .TEXELSE COURANT' SVC speelt 'Quatsch... achter slot en grendel' KvK verhuist Kerstviering ouderenbond Vergadering SV De Koog Nieuw adres website VOC 'Tips' TexelToerist geactualiseerd Kaarten voor goede doel texelse^courant DINSDAG 27 NOVEMBER 2001 Moeder Amaha (Wilma Laan) heeft er zo de wind onder bij Koos Hobbel (Erik Walbeek), Willem Kreuk (Gerhard Smeenk) en Arie Hobbe (Andréas Hobbe) dat de heren accuut hun breiwerkje pakken zodra zij de cel binnenstapt. Foto Jeroen van Hattum) Gewoon lekker een avondje onbe kommerd toneel kijken. Zo kan de uitvoering 'Quatsch... achter slot en grendel' van SVC in het Eierlandsche Huis omschreven worden. Het stuk zelf had weinig om het lijf, maar dat bleek geluk kig niet door te werken in de pres taties van de spelers. 'Er gebeurt hier niets, |e kan je hier alleen maar vervelen' meldt gevan gene Willem Kreuk (Gerhard Smeenk) helemaal aan het begin van het stuk. Kreuk, met hemd en housebroek uit gedost in een bajessmoking, bevindt zich reeds 179 dagen alleen in een cel. De uitspraak is de voorbode voor verandering. Doordat er een tekort aan cellen is, krijgt Kreuk eerst moederskind Arie Hobbe (Andréas Monen) als celmaat en later wordt de parmantige en hoog van de toren bla zende Koos Hobbel (Erik Walbeek) daar als derde aan toegevoegd. Rond die tijd wordt reeds duidelijk dat het verhaal zelf met de kraker van de avond zal worden. Tussen Hobbe en Kreuk speelt zich een langdurige ge sprek af waaruit duidelijk moet wor den dat Hobbe het criminele pad heeft gekozen om aan zijn tirannieke moeder te ontsnappen. Pogingen om dronken te rijden mislukten, maar met een bankoverval slaagde Hobbe er alsnog in om in de bak te belanden. Als de parmantige Hobbel aan het duo wordt toegevoegd, krijgt het ver haal weer meer vaart, omdat Kreuk en Hobbel elkaar met liggen. Tegen de tijd dat die verhaallijn verder uit gewerkt zou kunnen worden, is het eerste bedrijf echter afgelopen. In het tweede bedrijf blijken de verhoudin gen tussen Kreuk en Hobbel al be hoorlijk gedeukt te zijn, zonder dat duidelijk wordt hoe dat gelopen is. Spel De kwaliteit van het verhaal ging ge lukkig met gelijk op met het getoonde spel van de spelers. Smeenk toonde zich duidelijk op zijn plek in de rol van de overwegend rustige en zelfs cha rismatische Willem Kreuk. De karika turen van parmantige man, moeders kind en tirannieke moeder werden wisselend neergezet. Erik Walbeek kon zich goed vinden in de karikatuur van de deftige Koos Hobbel. Hij zette meteen vanaf het begin een irritant figuur neer die terecht wrijving opriep in zijn omgeving. Hij toonde zich ook bekwaam toen Hobbel begon te ver anderen in een stuntelaar en onhan dig persoon, nadat hij in het nauw gekomen was. Hobbel kan zich dan met meer kan handhaven op zijn def tige en parmantige maniertjes. Het moederskind werd door Andreas Monen iets minder overtuigend neer gezet, al kan dat deels aan de rol zelf toegeschreven worden. Arie Hobbe was dan weer bijzonder dom. dan weer slim, dan weer timide en dan weer uitgelaten, waardoor hij niet echt duidelijk voldeed aan een kari katuur. Met dommige kleding, een te grote broek, fout kapsel en te grote bril zag hij er wel geloofwaardig uit, maar het gespeelde type past soms met bij het te verwachten beeld van onbeholpenheid en timiditeit. Monen had ook iets minder over het toneel mogen rennen en springen. Leuk was het protest dat hij als Hobbe zo nu en dan laat horen naar zijn moeder en dat telkens zonder weerga de kop in wordt gedrukt. Wat de karikatuur van het moeders kind mist, heeft de tirannieke moeder Amalia Hobbe (Wilma Laan) weer te veel. Het mens, dat haar zoon komt opzoeken in de gevangenis, is de cel nog met binnen of ze bonjourt met een de deftige Hobbel de deur uit en leest Arie van alle kanten de les. On getwijfeld een heerlijke rol om te spe lenmaar soms een beetje teveel van Het applaus voor SVC is zater dagavond nog niet verstomd of een onbekende mijnheer ver schijnt op het toneel tussen de spelers. Dick Tijms is zijn naam en hij heeft nog een verzoekje aan zijn vriendin Wilma Laan, die net de rol van bazige moeder heeft gespeeld. Ten overstaan van een volle zaal doet Tijms ver volgens een huwelijksaanzoek dat Laan met anders dan met 'ja' kan beantwoorden 'De spelers wisten het niet', vertelt regisseuse Els Ooyevaar na af loop. 'Ik wist het zelf pas sinds de pauze.' Het stel leerde elkaar kennen toen Tijms, werkzaam bij een schildersbedrijf in Assen, moest schilderen op de Sluftervallei. het goede. Laan had ook gerust wat minder mogen schreeuwen. Zonder dat was Amalia probleemloos een kenau van de eerste orde gebleven. Ivon Boom zette als schoonmaakster Nellie Stuursma een lekker ordinair maar meelevend type neer. In het spel wordt Nellie verliefd op Willem Kreuk die aanvankelijk niets van Nellie moet hebben. Smachtend, hoopvol en met overgave wist Boom de rol van Nellie te vertolken. Sabine Beijert had als cipier Joke de Bruin een wat kleinere rol. Ze wist goed over te brengen dat zelfs de cipier het op haar heupen kreeg van moeder Amalia. Zo komt ze een keer met getrokken pistool de cel binnen om vervolgens aan schoonmaakster Nellie te melden dat de kust veilig is. Intrek In het toneelstuk neemt Amalia haar intrek in de gevangenis om een beetje voor haar Arie te zorgen. Zij weet niet dat Koos ook een zoon van haar is die reeds op zeer jonge leeftijd de koffers pakte om onder moeders gietijzeren vleugels vandaan te ko men. Koos weet dat wel en probeert dat verborgen te houden. Als Willem toch zijn achtergrond ontdekt, heeft hij een leuk middel in handen om een steeds kleiner wordende Koos onder druk te zetten. Door de toenemende druk van Amalia besluiten de heren te ontsnappen. Hoewel het stuk met bepaald de ene na de andere lachsalvo ontlokt, blijft het publiek wel belangstellend en aandachtig kijken. Belangrijk daarbij is dat de spelers gelukkig voldoende vaart in het spel houden, hun teksten goed kennen en niet tot nauwelijks op souffleuse José Walbeek hoeven te rug te vallen. Ze tonen zich op elkaar ingespeeld en staan als één team op het podium, waardoor het stuk ook niet afhankelijk is van een paar men sen. Zo lang als het stuk nodig heeft om op gang te komen, zo snel is het weer afgelopen Dat begint als Amalia flauwvalt, nadat Arie en Willem haar hebben wijsgemaakt dat Koos met een bijzonder besmettelijke ziekte in bed ligt. In werkelijkheid ligt er een partij grond van de tunnel die Koos in opdracht van Willem richting de vrijheid aan het spitten is. De heren besluiten Amalia ook de 'besmette lijke ziekte' te geven door stippen op haar gezicht te zette met een achter gelaten stukje lipstift van Nellie. Als Amalia vervolgens krijsend en tierend door de cel banjert, wordt ze onver wacht gearresteerd door de cipier. De politie heeft in haar huis het geld van de bankoverval uit het begin van het stuk gevonden, dus zij wordt be schouwd als de dader. Vanwege de doorstane ontberingen, krijgen Willem. Arie en Koos meteen gratie. Voor Willem blijkt de vrijheid van korte duur. Hij had, in ruil vooreen drilboor, Nellie beloofd met haar en haar acht kinderen te gaan samenwonen en daar wordt hij aan gehouden. Dat al les speelt zich dan weer binnen een kwartier van het bijna drie uur du rende stuk af. Regisseuse Els Ooyevaar erkent na afloop dat het lastig is om goede kluchten te vinden. 'In de boekjes staan de stukken vaak in zo'n vijftien regels beschreven en de personages staan erbij.' Een volgende keer zou SVC er niet verkeerd aan doen een klucht te nemen met iets meer inhoud en wat minder voorspelbare of voordehand liggende humor. Met het eigen spel zat het verder wel goed. Jeroen van Hattum Het hoofdkantoor van de Kamer van Koophandel in Alkmaar verhuist deze week naar een nieuwe locatie. Het nieuwe adres van de Kamer van Koophandel Noordwest-Holland is Comeniusstraat 10. 1817 MS te Alkmaar. Alle telefoon- en faxnummers blijven hetzelfde. Ook het postadres, postbus 68,1800 AB Alkmaar, blijft hetzelfde. In verband met de verhuizing is het kantoor op donderdagmiddag 22 november vanaf 12.00 uur, vrijdag 23 november (hele dag) en maandag ochtend 26 november gesloten. Spoedeisende zaken kunnen worden opgenomen met de kantoren in Hoorn (tel. 0229-282660), Purmerend (tel. 0299-411580) en Den Helder (tel. 0223-685450). De meest actuele in formatie is te vinden op website www.alkmaar.kvk.nl Ouderen die willen deelnemen aan de kerstviering van de ANBO op 22 de cember, kunnen vrijdag tussen 14.00 en 15.00 uur in de Buureton een kaart kopen. De kosten zijn 7,50. Leden en ouders van jeugdleden van SV De Koog komen donderdag om 20.30 uur in de kantine aan de Boodtlaan bijeen voor de jaarlijkse ledenvergadering. Bestuursleden Jan van Beek en Jan List zijn aftredend maar herkiesbaar. Tegenkandidaten kunnen zich tot het begin van de ver gadering melden. Naast de gebruike lijke agenda wordt ook gesproken over het voortbestaan van de veren ging in de komende jaren. De website van de stichting VOC 2002 Texel, dié voorheen te vinden was onder goto.texelvoc, is nu ge koppeld aan de website van de VW. Het nieuw adres is voc.texel.net. Door deze adreswijziging is de toegangssnelheid toegenomen en kunnen reclamebanners achterwege blijven. De site is onlangs vernieuwd en de activiteitenagenda is geactua liseerd. Dinsdag 27 november: In Tusse de Banke komt om 20.00 uur de afdeling dialect van de His torische Vereniging bijeen In hotel Den Burg aan de Emmalaan begint om 20.00 uur de ledenvergadering van de afdeling Texel van Horeca Nederland. Lucy Zijm en Mariét Roeper van de Texelse afdeling van Amnesty In ternational vertellen tijdens een bij eenkomst van de FNV Vrouwen bond in De Buureton over hun organisatie en welke activiteiten deze ontplooit. Aanvang 20.00 uur. iedereen is welkom. In Cinema Texel draaien de ondertitelde versie van Harry Pot ter (aanvang 20.00 uur) en Nynke (20.30 uur). Woensdag 28 november: Bewoners van Den Hoorn, 't Horntje en wijk H schuiven in dorpshuis De Waldhoorn aan voor een gezamenlijke maaltijd De zaal en de bar gaan om 17.30 uur open, de maaltijd wordt om 18.30 uur geserveerd. Opgave via tel. 319536. 319436 of 319260 In de Doopsgezinde kerk in Den Burg begint om 20.00 uur de af sluitende avond van de eerste Alphacursus, over het Christelijk geloof. De bijeenkomst vormt te vens de start van een nieuwe cur sus. Geïnteresseerden zijn wel kom. De problemen rond het skatepark in Den Burg vormen onderwerp van gesprek van een bijeenkomst in jongerencentrum Time Out. Aanvang 19.30 uur. In Cinema Texel draaien de Neder lands gesproken versie van Harry Potter (aanvang 12.30 en 15.30 uur), Blub, ik ben een vis (14.30 uur), de ondertitelde versie van Harry Potter (20.00 uur) en Nynke (20.30 uur). Donderdag 29 november: In het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp geeft Kaarsenmakerij Texel een workshop kaarsen maken. Aanvang 19.30 uur, deel name kost 17,50. Het college van b en w en de dorpscommissie van De Waal ko men om 19.30 uur in dorpshuis De Wielewaal bijeen voor de jaarlijkse openbare vergadering. Na de pauze wordt gediscussieerd over de toekomst van het dorp. In de eigen kantine aan de Boodtlaan begint om 20.30 uur de jaarlijkse ledenvergadering van SV De Koog. In Cinema Texel draaien de ondertitelde versie van Harry Pot ter (aanvang 18.30 en 21.30 uur), Nynke (19.00 uur) en American Pie 2 (22.00 uur). Vrijdag 30 november: Ouderen die willen deelnemen aan de kerstviering van de ANBO op 22 december, kunnen tussen 14.00 en 15.00 uur in de Buureton een kaart kopen. De kosten zijn ƒ7.50. Om 20.00 uur begint in De Witte Burcht de tweede ronde van het Texels kampioenschap klaver jassen. Het maandelijkse Cabaret-café van Pip Barnard en Janien de Bruijn gaat vanavond met door en wordt verschoven naar vrijdag 7 december. In dorpshuis De Bijenkorf in Oosterend begint om 20 00 uur een optreden van de Noord hollandse countryband Indian Summer. In Cinema Texel draaien de ondertitelde versie van Harry Pot ter (aanvang 18.30 en 21.30 uur), Nynke (19.00 uur) en American Pie 2 (22.00 uur). Veerdienst TESO zet vri|dag van 9.35 tot 16.05 uur twee boten in en verzorgt dan ieder half uur een af vaart, zowel vanaf Texel als vanuit Den Helder, De afvaarten van 10.05 uur vanuit Den Helder en 13.35 uur vanaf Texel zijn uitslui tend bestemd voor het vervoer van gevaarlijke stoffen Er worden geen wachttijden verwacht. Na dere informatie kan worden ver kregen via tel. 0222 - 369600 of e- mail info@teso.nl. De veerdienst heeft ook een eigen website www.teso nl. Hoogwater te Oudeschild Dl 27 5.05 en 17.50 u.. Wo. 28 6.04 en 18.47 u. Do. 29 6.54 en 19.40 u Vr. 30 7.45 en 20.36 u. Za. 1 8.25 en 21.10 u. Zo. 2 9.26 en 21.51 u. Ma. 3 9.45 en 22.07 u. Di. 4 10.17 en 22.40 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater De zon komt 27 november op om 8 19 uur en gaat onder om 16 33 uur. 30 november volle maan; 2 december spnngti) De voorbereidingen voor de TexelToerist voor het seizoen 2002-2003 zijn van start gegaan. De rubriek 'Tips', met daarin een volledig overzicht van de toeris tische mogelijkheden, wordt vol ledig geactualiseerd. Aanbieders van activiteiten worden gewezen dat de aanduiding van entree- en andere prijzen voortaan in euro's geschiedt Bedrijven en instellin gen met toeristische informatie die moet worden aangepast, kunnen dat doorgeven aan Marion Duinker in Oudeschild, fax. 320758. De klaverjasdrive die vrijdag in Oude schild werd gehouden ten bate van de kerstpakketten voor ouderen in het dorp heeft 900,- opgebracht. Het zaaltje van het dorpshuis was met zestien tafels goed bezet en het gemiddelde van de avond lag hoog: 6301 punten. Winnaars werden Jaap en Reina Tuitman, die na een aarze lende start drie marsen en 7673 pun ten behaalden. Op de tweede plaats eindigde het duo Jowi Zoetelief en H. Rouwenhorst met 7268 punten. On der het motto 'de oudjes doen het nog best' speelden Door Witte en Nel Keijser zich naar een derde plaats. Samen goed voor zo'n 160 levensja ren behaalden ze 7146 punten. Het is weer zover. Bijna. Peper noten. Angst. Leugens. Geloof je er wel in, geloof je er met in? Waar laten we de overbodige snuiste rijen? Hoe vreten wij al dat lekkers weer weg? Hoe verberg ik mijn ui termate sterke voorkeur voor mar sepein? De neiging om van elk ge schenkje van marsepein een hap af te bijten is bijna onweerstaanbaar en sinds jaren en jaren krijg ik van mijn familie, namens Sinterklaas, een afgrijselijk roze varken waarvan ik zonder enige gene de plakken kan afsnijden. Lijnen hoeft pas te gen april. Dus ga ik mij absoluut te buiten. Zoals ik me ook te buiten ga aan een sentimentele reeks van gedichten waarin een heel jaar voorbijtrekt Wij pesten mild, maar pesten doen wij graag. Zo veel scherpe tongen en scherpe pennen bij elkaar leiden ieder jaar weer tot daverende lachsalvo's. Mi|n broer staat bovenaan de lijst, hij is het doelwit van alle pennenvruchten, van alle buitensporig belachelijke cadeaus en hij geniet daar enorm van. Zelf ben ik de absolute tweede. Onze levenswandel en sentimenten zijn voer voor onze familie en zij gaan zich te buiten om alles met milde ironie aan de kaak te stellen. Maar wij slaan terug. Meedogenloos en tevens vol ge not. Sinterklaas is een prachtig feest, kleurrijk, bewogen, sentimen teel. En altijd is er iets bij van die 'sokken en wanten' uit de liedjes van Toon Hermans. We blijven nuttigheidsbeesten met een Calvi nistische tint, die we garneren met een Rooms sausje. Het Vaar wordt op de deur geklopt', zit in ons bloed, we dreunen onvervaard de melodie de kamer in en we geloven van 0 tot 80 dat die schat bestaat, die Sinter klaas met zijn stoeten zwarte Pieten. We geloven ook dat hij overal op allerlei boten tegelijk kan aanko men. Dat hij zich op treurnis- wekkende schimmels laat vervoe ren en door zéér zéér treur- niswekkende fanfarecorpsen laat begeleiden. Hij is oud, of wat jonger, rond en groots of een ietwat schlemielig. Het dondert niet. als hij maar komt en knikt en strooit en vooral uitdeelt. Maar eén keer heb ik. tot mijn ontsteltenis, een verliefde Sinterklaas meegemaakt. Hij kwam op bezoek op de school van mijn dochter, waar ik als keurig getrainde leesmoeder deelnam aan de festi viteiten. Hij kwam de klas binnen en zag daar de juf, juf Lotje, een schoonheid met rode krullen, een zeer vragende mond en prettige twinkelingen in twee groene ogen Ik stond erbij en ik keek ernaar. Klik. Sint was verliefd en juf Lotje ook en niet zo zuinig. Het Sinterklaasfeest. dat plaatsvond in de aula waar alle klassen bij elkaar kwamen, liep enigszins uit de hand. Sinterklaas danste als een bezetene door de ruimte, bonkte op de piano en hield juffrouw Lotje op niet mis te ver stane wijze in de gaten. De kinderen en de zwarte Pieten schreeuwden zonder enige terug houdendheid: 'Sinterklaas is ver liefd'. Sint zwaaide bevestigend met zijn staf en drukte juffrouw Lotje heftig bewogen tegen zich aan. Uit eindelijk greep de directeur van de school in en stuurde Sinterklaas naar huis. Het is echt wat geworden met die Sint en zijn juf Lotje. Ze zijn zelfs getrouwd en laatst zag ik hen lopen en schoot wederom in de lach De twinkelingen in de groene ogen waren er nog. de rode krullen leken te dansen en Sint kuste zijn Lotje midden op de straat. 'Hé Sin terklaas, zoiets doe je met', riep ik vrolijk. De man was onthutst, liet een tas uit zijn hand vallen en ik fietste snel door, wat er klonken geluiden van brekend glas. Nog even en het is weer zover, ons heerlijk avondje. Ik moet nog meer dan dertig gedichten maken. En een huis van speculaas kopen, voor mijn broer, om in De Cocksdorp ergens neer te zetten Dana Rover Niet trouwen vénuit huis, maar trou wen vanuit de vakantiebungalow. Al van jongsafaan komt Margot Roelofs in vakantiehuis Leeuwitje op vakantiepark De Parel aan het Gerntslanderdijkje. Vandaar dat bijna-echtgenoot Theo Koopman schap haar gisteren daar ophaalde, voordat ze zouden gaan trouwen in Den Burg. Voor de bruidegom bleek Texel evenmin onbekend terrein. Zo wel zijn ouders als haar ouders be zoeken het eiland al meer dan vijfen twintig jaar. 'Maar de families kenden elkaar met vantevoren', vertelt de va der van Margot. De twee leerden el kaar met kennen op Texel, dat ge beurde elders op een feest van voetbalvereniging IJsselmeervogels. Ze woonden al een paar jaar samen in het Gelderse Heteren. Om de band met Texel te benadrukken, draagt de bruid een bruidsboeket waar een fles Jutter in verwerkt is. (Foto Jeroen van Hattum) Het sextet Le Sextuor geeft zondag een koffieconcert in de voorspeel ruimte van dorpshuis d'Ouwe Ulo in Den Burg. Het ensemble werd twee jaar geleden opgericht en is een combinatie van amateur- en beroepsmusici, die in vele kamer- muziekorkesten ervaring hebben opgedaan. Le Sextuor ontleent z'n naam aan het muziekstuk waar voor de leden voor het eerst bij eenkwamen, het Sextet van Poulenc. Wierings Blaaskwintet. Op Texel w; De Boer zondag nog te horen meth Helders Kamerorkest in 'Ti Messiah' van Handel. Pianist Fre Jansen is de meest bekende op h eiland. De medewerker van het NIC' was twaalfeneenhalf jaar de vas' begeleider van het Texels Vrouwe koor Sinds twee jaar vormt hij ei duo met tenor Paul Sanders, metw hij op het eiland optrad. Daarnaast hij actief in diverse ensembles en i partner van zangers i De zes leden van het ensemble Le Sextuor. Het gezelschap bestaat uit Tereza de Vries-Van Berkum (fluit), NoorTerwey (hobo), Johan Kwast (klarinet). Joke Koolhaas (hoorn), Simon de Boer (fagot) en Fred Jansen (piano). De Vries-Van Berkum kreeg een oplei ding van Piet Duin in Hoorn. Zij speelde bijna 25 jaar bij het Hoorns Harmonieorkest en is momenteel eerste fluitist van het Westfries Blazersensemble. Terwey studeerde hobo aan het Amsterdams Muziek- lyceum bij Jaap Stotijn en Marion Mosleren blokfluit bij Frans Bruggen. Momenteel is zij docente aan de Mu ziekschool Amsterdam. Als uitvoe rend musicus is ze actief in diverse kamergezelschappen in en rond Amsterdam. Kwast kreeg zijn eerste lessen klarinet bij een harmonieorkest in Alkmaar Daarna volgde hij lessen bij Emiel Kleijmeer in Amsterdam. Sinds enige decennia speelt hij in di verse kamermuziekensembles en in een symfonieorkest voor amateurs, waarmee hij tweemaal als solist op trad Koolhaas studeerde hoorn bij Johan Donker Kaat aan het conser vatorium in Alkmaar. Als docente is ze verbonden aan muziekscholen in Hoorn, Stede Broec en Wervershoof Ze speelt in veel kamermuziek ensembles, is remplagant in orkesten en geeft leiding aan het hoorn ensemble Windkracht 8 in Stede Broec. De Boer speelde aanvankelijk blok- en dwarsfluit, waarvoor hij les sen volgde bij Leon Berendse in Amsterdam. Als fagottist werd hij opgeleid door Bernadette de Jong te Schardam. Hij speelde in het Noord hollands Jeugdorkest en is nog steeds actief in onder meer het Zaans Blazersensemble, het Helders- instrumentalisten. Hij volgde zijn op leiding bij Cor van Hulst en The Meijer in Amsterdam. Op het programma staan te Pianokwintet van Mozart, het Sexte van Poulenc en Five Easy Dance voor blaaskwintet van Denes Agav Het concert begint om 14.30 uur. Di entree is vrij: na afloop woid gecollecteerd ter bestrijding van di kosten. (Advertentie) verschijnt iedere vrijdag in de j Texelse Courant Met o.a. de agenda, week enddiensten en artikelen over uitgaan, actief zijn, natuur en cultuur. Er is voor een beperkt aantal bedrijven ruimte om op deze pagina te adverteren Informeer en/of reserveer bij de advertentieafdeling van de yrm ZjurLrJrxtl i tl hrt biirt. Spinbaan 6, Den Burg, telefoon 36 26 00, fax 31 41 11 E-mail: info@lenr.nl

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 2