'Opmars Japanse oesters lijkt niet te stuiten Ongekende voorraad voedsel 'gt daar zó voor het oprapen .okale goede doelen pikken graantje mee 7 mp Ül- .mm Nationale Eurocollecte biedt ruime keus ■TEXELSE COURANT [Wat ik zeggen wou... Publieke energie Nico Tessel naar België Voetbaluitslagen Lezing Koree over vrede 'Snerttoernooi' recreatievoetbal DINSDAG 27 NOVEMBER 2001 ijk eens wat een broedval. Al die zwarte stipjes, op deze oester tJik er minstens zeven. Dit wordt volgend jaar een hele kerst- jm', houdt Lourens Westbroek triomfantelijk een schelp hoog. We bevinden ons ten noorden van De Schorren. Aan erskanten van de geul die het K/'/fye wordt genoemd liggen stervelden, zo ver als het oog reikt. En het ziet ernaar uit dat opmars van de Japanse oester nog lang niet ten einde is. ■stbroek zou mets liever doen dan op een perceel even ver- iiop, nabij De Kaap een oesterkwekerij beginnen. Maar het inisterie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij heeft hem it geweigerd. Zijn hoop is nu gevestigd op onderzoeksinstituut terra, dat op ongeveer dezelfde plek onderzoek naar de isterteelt wil starten. staan op de dijk van De Een- icht, ter hoogte van hoeve Zee- g Het is eb, het wad vertoont een laten aanblik. Zelfs geen vogel te kennen. Links de Vlakte van icken, rechts natuurgebied De norren. Daartussen steekt zich een de, donkere vlek af op het zand: oesterbanken. Na enkele honder- i meters lopen over het wad, zijn ler plaatse. Westbroek: 'Een |aar Studieobject Westbroek, vaak vergezeld door lief hebber en kunstschilder Gerd Jan Roos uit Oudeschild, is diep gegriefd door de opmerking van Erik Menkveld van Natuurmonumenten, die hun activiteiten rond De Schorren als 'ordinaire stroperii' omschreef. 'We zien die oesterbank vooral als een studieobject. We doen dit echt uit zaam, traditioneel en regionaal. Klein schalig wil zeggen met een boot van een meter of twaalf en een vermogen van 50 kWatt. Met twee sleepkorren van 80 centimeter. Duurzaam wil zeg gen: niet meer oesters weghalen dan er bij groeien. En vooral: regionaal. Een echt streekproduct. Texel leent zich er voor als geen andere plek aan de Noordzee Een levensvatbaar oesterbedrijf moet wel een jaaromzet hebben van ƒ150.000,-. Daarvoor moet je op jaarbasis zo'n 200.000 oesters oogsten. Je hebt een perceel nodig van een hectare of vier, vijf. Wij hadden daarvoor een stukje nabij De IJzeren Kaap op het oog, waarvan wij denken dat de omstandigheden goed zijn. Dat er nu nog geen oesters groeien komt omdat het een kale zandbank is. Maar als we er kokkelschelpen als substraat uit strooien, waarop het broed zich kan hechten, dan kunnen er oesters groeien.' Mocht LNV in de toekomst overgaan tot het uitgeven van vergunningen oesterperceel ten noordoosten van Texel strekt zich uit over een grote oppervlakte. «if geleden lag het hier nog vol met ikels en mossels. Nu vind je ze niet er. Deze Japanse oesters over- ekeren alles. In Zeeland zijn ze is bang dat de oesters voedsel- icurrent worden van de mossels massaal in de Oosterschelde wor- n gekweekt.' In de Waddenzee, zoveel aanvoer van voedmgs- ffen, zal het zo'n vaart met lopen, ar ook hier breidt de oester zich ;l uit. Ze bevriezen niet, worden tziek en hebben geen natuurlijke inden. Ja, een enkele slimme euw laat ze stuk vallen op de weg. ligt een ongekende voorraad sdsel voor de kust, zó voor het rapen.' idealisme. In het belang van Texel.' Roos: 'De oester van het wad is veel beter dan die uit Zeeland. Tweemaal zo groot en veel smakelijker. Ik heb Belgen in mijn atelier gehad, die ik ze voor de grap heb laten proeven. Ze hadden nog nooit zulke lekkere oes ters gegeten. De Zeeuwen geven dat ook gewoon toe. Vandaar onze angst dat zij er straks met de oester percelen vandoor gaan, zoals ze ook met de mossels hebben gedaan.' Westbroek: 'Hier ligt een prachtkans voor Texel. Een kwaliteitsproduct, dat waarde toevoegt aan het eiland. De reacties van restaurants zijn veelbe lovend. We denken aan oestervisserij op een kleinschalige manier, duur- voor oesterpercelen, dan mogen die volgens Westbroek in geen geval overdraagzaam zijn. 'Want het instel len van vangstrechten, zoals voor tong en schol, werkt alleen maar grootschaligheid in de hand. Dat zie je ook in de melkveehouderij.' Levensvatbaar Een aanvraag van Westbroek om het betreffende perceel in gebruik te ne men, werd echter afgewezen door LNV Het ministerie antwoordde dat met de introductie van nieuwe schelpdiersoorten in de Waddenzee zeer terughoudend wordt omgegaan en dat de ontwikkeling van de Japanse oester met enige zorg wordt gevolgd. 'De kweek van deze oester- soort kan de ontwikkeling mogelijk beïnvloeden Een veronderstelling waarvan de juistheid volgens West broek niet is aangetoond. Ook geeft LNV aan dat de maatschappelijke noodzaak om in de Waddenzee oes ters te kweken niet is aangetoond. Westbroek: 'We praten hierover een kleinschalige, lokale aangelegenheid. Drie bedrijven zouden hier een le vensvatbaar bestaan kunnen heb ben. Een kans die we niét moeten laten schieten.' Hij wordt gesteund door de ge meente Texel 'Het betreft hier een kleinschalige, menselijke activiteit, met een lokale binding. Wij zijn van mening dat dit soort activiteiten, die van oudsher voorkomen in het Waddengebied, bijdragen aan lokaal draagvlak voor het beheer van het gebied. Wij verzoeken u met klem om het verzoek van Westbroek positief te beoordelen', schreef het college in maart van dit iaar aan LNV. Maar ook het college wist de Haagse ambtena ren niet te overtuigen Het ministerie antwoordde te willen weten wat on der een 'duurzame manier van win ning' moet worden verstaan. West broek heeft daarop het antwoord: 'Precies zoveel weghalen als er jaar lijks bijgroeit.' De nieuwe PKB Wad denzee biedt de oesterkenner weinig hoop. Daarin staat. 'Het beroepsma tig met de hand oogsten van Japanse oesters ten behoeve van de handel kan leiden tot grote aantallen 'rapers' op het Wad, hetgeen verstorend zal werken. Hiervoor wordt geen vrijstel ling gegeven.' Het handmatig rapen voor eigen gebruik, tot een maximum van tien kilogram wordt wel toege staan. Dat laatste mag overigens niet in gesloten artikel 17-gebieden, zo als bij De Schorren, In een uiterste poging is Westbroek bereid zich tot de vissenspecialisten van de grote partijen in de Tweede en Eerste Ka mer te richten, want het parlement moet de PKB nog goedkeuren. Alterra Vooralsnog is het afwachten hoe LNV beslist over de aanvraag van Alterra. Onderzoeker Han Lindeboom heeft wel een paar argumenten op basis waarvan de politiek'kan instemmen met de kleinschalige teelt van oes ters. 'De groei van cfe Japanse.oes- ter op het wad is tocib al niet te stui- tenrEnSTTiets-verkderds aan om daar je voordeel mee te doen. Zeker als je in ogenschouw neemt dat de groot schalige visserij op mossels en kokkels in de toekomst waarschijn lijk beperkt zal worden. Bovendien vinden veel mensen die oesters ge woon lekker. Het is dus een afweging. Maar als je de oesterteelt wilt toe staan, dan is het nuttig als je daar eerst onderzoek naar hebt gedaan. We hebben daarom een oester perceel aangevraagd, ongeveer op dezelfde plek als Westbroèk aan de slag wil. Wat ons interesseert is: wat is de natuurwaarde van oester- en mosselbanken en wat is het verschil tussen banken die droog vallen en banken die permanent onder water Lourens Westbroek proeft een versgeraapte mossel. 'Een echt natuurproduct. Het is een directe afspiegeling van de zuiverheid van het eiland en de omgeving', aldus kok Jan Wolter Timmerman. (foto cerom Temmerman) staan? Nu mag je mosselbanken die boven water staan met bevissen en onder water wel. Wij hebben daar vraagtekens bij En we stellen de vraag: moet je er jonge oesters heen brengen of moet je actief larven van gen? Want het destructieve van de mosselteelt is dat je elders broed vandaan haalt. Als je alleen het rond drijvende zaad vangt, is het effect op de natuur te verwaarlozen. We willen ook onderzoeken wat de gevolgen zijn voor de natuur in de omgeving van de oesterbank. En de commer ciële kant doorlichten Een bassin Een tweejarige oester zoals deze, Is ge schikt voor consumptie. van de voormalige mosselverwater- "ptaats röirdienstlmnnen doen voor de tijdelijke opslag van volgroeide oesters, zodat de handel continu kan worden voorzien. Afzet Volgens Marc van Rijsselberghe, pro ducent van Waddenproducten, zijn er goede afzetmogelijkheden zijn voor Waddenoesters. 'Het vinden van af nemers is geen probleem. Maar door dat Laurens ze bij De Schorren niet mag rapen, is de handel tot nu toe niet van de grond gekomen.' Van Rijsselberghe ziet de exploitatie van de oesters als onderdeel van een bre der pakket van duurzame visserijproducten uit de Waddenzee. 'Denk maar aan mosselen en garna len. pieren en zagers en zeeaster of zeekraal. Waarom kunnen er in Schotland wel zagerkwekerijen be staan en hier niet? Je kunt buitendijks zeekraal telen. Maar dat kan niet als we met z'n allen zeggen- we moeten met onze handen van de Waddenzee afblijven. Het ontwikke len van duurzame visserij staat nu nog in de kinderschoenen, net zoals in de landbouw met de biologische teelt ooit het geval was. Maar dat heeft zich ook ontwikkeld tot een sector met perspectief Ik denk dat de tijd is aangebroken dat de visserij niet meer om duurzame exploitatie van de zee heen kan. Grootschalige vangstmethoden, zoals van kokkels en mossels, staan steeds meer ter discussie. Als er aan duurzame vis serij goede criteria worden gesteld, zijn er best mogelijkheden.' Kwaliteitsproduct Door het verbod om oesters te rapen kan Jan Wolter Timmerman, exploi tant van tapasbar La Tienda in De Koog. zijn klanten geen Texelse oes ters meer voorzetten. 'Het zou héél jammer zijn als de Texelse oester op deze manier zou verdwijnen', aldus de voormalige chef-kok van Hotel Opdum. 'Nu moet ik Zeeuwse bestel len. maardie kunnen niet tippen aan de Texelse. Gasten komen er spe ciaal voor. Dat is echt een natuurproduct. Het is een directe af spiegeling van de zuiverheid van het eiland en de omgeving. Ik gebruikte er toch wel zo'n 120 in de week. Tot afgelopen vrijdag. Ik begnjp dat we zuinig moeten omspringen met het wad en de natuur. Maar dit is ont staan in dezelfde natuur. Het zou zonde zijn als we zo'n kwaliteitsproduct zouden kwijtraken. Natuurbescherming oké, maar het is wel bitter als even verderop de echte bommen uit de lucht vallen. En als het echt niet anders kan, dan moet er toch ergens een perceel zijn waar we oesters vandaan kunnen halen? tel mensen hebben buitenlands munt- en papiergeld in lis, meestal overgehouden van vakanties. Voor zover dat Handen komt waar straks de euro zijn intrede doet, wordt st geld waardeloos. Dat is aanleiding geweest voor de ilie Coins for Care, waarbij het publiek wordt aangespoord tgeld beschikbaar te stellen van goede doelen. Met in- itvan veel vrijwilligers wordt het momenteel ingezameld diverse winkels en de banken. Bovendien wordt in de leede helft van januari een collecte gehouden. in de winkels ingezamelde unt- en papiergeld wordt igewisseld en voor het grootste «I verdeeld over 122 zogeheten ft-collecterende goede doelen, verdeling zou aanvankelijk wor- •n bepaald door het publiek. Via krnet zou ieder op een bepaald Sl stemmen kunnen uitbrengen. bleek echter dat hiermee koemeid kon worden, zodat demogelijkheid per 1 november geschrapt. Hoeveel elk goed slnu krijgt zal afhangen van een 'orkeurspeiling onder het Neder- 'Klse publiek, uit te voeren door 7 st Nederlands Instituut voor Pu- ?§eke Opinie (NIPO). Ne landelijke huis aan huis col- in januari komt het merendeel Ne opbrengst ten goede aan 24 flecterende goede doelen, die de fecte zelf uitvoeren. Bij beide ac- 5 gaat de steun uitsluitend naar fede doelen die het keurmerk of de verklaring van geen bezwaar hebben van het Centraal Bureau Fondsenwerving (CBF). Dit predikaat geeft onder andere aan dat de be trokken organisatie een behoorlijk deel van de ingezamelde gelden ook werkelijk aan het goede doel be steedt en de kosten van de eigen organisatie beperkt houdt tot een bepaald percentage. Niet elk doel heeft het CBF-keur, maar dat hoeft niet te betekenen dat ze met deugen. Kleine (plaatselijke) organisaties die uitsluitend door vrijwilligers worden gerund beginnen niet zo gauw aan de rompslomp die nodig is om het waar merk te verkrijgen.Voor hun min of meer vaste aanhang van begunstigers is het evengoed wel duidelijk dat (nagenoeg) alle ingeza melde baten bij het goede doel te recht komen omdat geen sprake is van kosten voor personeel, gebou wen e.d. Toch kunnen ook deze kleine projecten worden gesteund als zij samenwerken met een instantie met het CBF-keur of als ze op eigen houtje opereren. Een oproep in deze krant leverde het volgende overzicht op van Texelse goede doelen of doelen waarbij Texelaars bijzondere betrokkenheid hebben. Atletiekbaan Een onderdeel van de Nationale Eurocollecte/Coins for Care is de Eurowisselactie van het Nederlands Olympisch Comité (NOC) en Neder landse Sport Federatie (NSF). Tot de sportclubs die daarvan profiteren hoort de Atletiek Vereniging Texel Deze heeft de opbrengst bestemd voor de kunststof atletiekbaan in Sportpark Den Burg-zuid. De vereni ging houdt zich tot half januari aan bevolen voor Nederlands en buiten lands munt- en papiergeld, dat ingeleverd kan worden bij Laurien Bakker, Warmoesstraat 47 in Den Burg; Piet Bakelaar, Noordwester 53 in Den Burg; Cees Timmer, Anker straat 14 in Oosterend of bij een der andere leden. De vereniging stimu leert de offervaardigheid door het uit delen van zakjes aan potentiële begunstigers waarin het geld kan worden gedaan en die later weer worden opgehaald. Vijftig procent van de bij de AVT ingeleverde buiten landse munten komt ten goede van de clubkas; de rest gaat mnaar an dere goede doelen in Nederland Bij het doorgeven van de zakken krijgt het verenigingsbestuur een premie, waardoor de opbrengst van de actie hoger is dan de waarde van het inge zamelde geld. Daarnaast kunnen le den hun Nederlandse munten omruilen in euro's. Na inlevering van zijn geld ontvangt hij of zij een door twee partijen ondertekend formulier, een schuldbekentenis. De waarde van het ingeleverde geld wordt later in euro's aan het betreffende lid over gemaakt. De vereniging ontvangt een door de overheid beschikbaar ge stelde premie van gemiddeld 4 cent per munt De leden kunnen natuurlijk ook bepalen dat zij de euro's waarop zij recht hebben, schenken aan de vereniging. Paardrijden Op dezelfde basis wordt aan de in zameling meegedaan door De Waddenruiters en De Kleppertjes, per adres Marloes van der Vis, Slots- kolk 16 Oosterend Het geld dat deze verenigingen binnenhalen komt ten goede aan het wekelijkse paardrijden voor gehandicapten in De Cocks- dorp. Een ander onderdeel van de Natio nale Eurocollecte is de samenwer king tussen banken en serviceclubs, zoals Rotary en Lions. In het kader daarvan staan tot 31 januari in alle banken van Texel (dus ook de Post bank in het postkantoor) grote kar tonnen collecteboxen die door de plaatselijke serviceclubs worden be heerd en die een deel van de op brengst voor plaatselijke goede doe len bestemmen, die niet over het CBF-keur hoeven te beschikken. In de boxen kan men zijn Europees- buitenlandse, maar ook Nederlandse geld kwijt. EcoMare Ook EcoMare speelt een rol in de actie. In het Centrum voor wadden en Noordzee zelf staat een collectebak. De helft van het geld dat daarin te recht komt, komt ten goede van EcoMare zelf. Er zijn ook bakken ge plaatst in de pompstations van Shell, in de Hema en in de AH supermarkt maar de opbrengst daarvan gaat naar de landelijke goede doelen EcoMare hoort daar met zijn CBF-keur ook bij, maar het zal van het opinieonderzoek afhangen welk deel van de totale opbrengst in het Texelse centrum te recht zal komen. In winkel Het Olijfblad van Jan en Paula Brouwer, Weverstraat 60, staat ook een bus waarin het straks waar deloze geld kan worden gedepo neerd. Hier gaat een naar verhouding groot deel van de opbrengst van de organisatie 'Christenen voor Israël' die hulp biedt aan Joden bij hun ves tiging in Israël. Een ander deel gaat naar 'Dorcas' de vereniging zich on der andere bezig houdt met het inza melen, verzenden en distribueren van hulpgoederen voor armen in Oost- Europa, Afrika en andere landen waar noodsituaties heersen. Plaatselijk contactpersoon Martha Witte uit Den E?urg (telefoon 314003) van het Koningin Wilhelmina Fonds laat weten dat ook het KWF meedoet aan de Eurocollecte van januari. Dit doel kan echter ook nu al worden gesteund, want in de bekende rode busjes die in veel winkels staan, kan ook buitenlands geld worden gede poneerd. Ook de hervormde kerken van Oude schild. De Cocksdorp en de gerefor meerde en hervormde kerk van Oosterend zamelen het geld in voor Coins for Care In dat geval komt de helft van de opbrengst ten goede van de 'Dienst Missionair en Diaconaal werk en Oecumenische relaties' en aan 'Kerken in aktie'. Op eigen houtje, dus met samenwer kend met de landelijke organisatie, pakken de leerlingen van basisschool De Akker in Oosterend het aan. Op initiatief van huisarts Hetty van Dijk zamelen zij onder het motto Pegels voor Papoea's alle soorten papier geld in (dus ook Nederlands geld en geld van buiten Europa). Het finan ciële resultaat gaat in zijn geheel naar de Stichting Nieuw-Guinea in De Koog die het gebruikt voor het be kostigen van onderwijs voor kinderen in West-Papoea. Voor zover nodig wordt het ingezamelde geld omgewisseld door de ABN-bank die daarvoor geen provisie in rekening brengt. Menno Stam uit Den Burg tenslotte spant zich op soortgelijke wijze in voor het Khejri Sarvodaya Health Centre in Jaipur in India. Dit is een door vrijwilligers gerund ziekenhuis met polikliniek, dat onder leiding staat van een Nederlandse vrouw. Het staat open voor zieken uit de armste bevolkingsgroepen die hier gratis medische zorg krijgen. Het centrum draait geheel op donaties. Stam wil daaraan zijn steentje bij te dragen door op Texel zoveel moge lijk nu nog waardevolle Europese va luta in te zamelen. Wie van plan mocht zijn voor een van deze doelen actief te collecteren, dus langs de deuren te gaan, moet weten dat daar gemeentelijke vergunning voor nodig is. Tot dusver is die ver gunning alleen gegeven voor de Eurocollecte die van 13 tot 26 januari op Texel wordt gehouden. Voor an dere aanvragers zijn er met veel mo gelijkheden meer, want er mag per week maar één collecterende orga nisatie actief zijn. Veel perioden zijn op dit moment al 'bezet'. Voor het inzamelen van geld in een school of ander eigen centrum is geen vergun ning nodig. Ikiaai WdflattAlrlijUx^ Politicus Arthur Oosterbaan van Groenünks is het gedeeltelijk oneens met de uitkomst van een onderzoek onder de Texelse bevolking, dus zijn achterban en mensen die op zijn par tij hebben gestemd. De enquête con cludeert onder andere dat de Texelse bevolking wil dat de politiek naar haar luistert, in plaats van haar eigen gang te gaan. Is Oosterbaan de enige po liticus met een bord voor zijn kop? Als je het met Texelaars over hun invloed hebt, dan zuchten ze: 'Als ze in Den Burg iets bedenken, dan kun je er mets meer aan doen.' Waar was en is de politiek bijvoorbeeld toen de Cocksdorper bevolking zei dat ze hun industrieterrein naar het noorden wilden uitbreiden? Tachtig procent wilde dat, nog steeds. Het lijkt er op dat de gemeentelijke voorkeur oor spronkelijk was ingegeven door per soonlijke voordeeltjes. Hoewel het nu lijkt alsof het industrieterrein ook in noordelijke nchting zou kunnen, is het gedrag van de gemeente nog steeds gericht op uitbreiding in westelijke richting. Het is maar een voorbeeld, de macht luistert niet. Waarom zou die ook? Verkiezingen zijn maar eens in de vier jaar. Het wordt echter tijd dat de politiek wél gaat luisteren en er ook naar gaat handelen, want op basis van die enquête kan het duur zaam luisteren naar de bevolking een politiek item worden. Ook een vorm van duurzaamheid, eentje die pu blieke energie in goede banen kan leiden En die ook politieke kracht kan geven. Henk Daalder. De Cockdorp. In de laatste dne wedstnjden voor de naselectie voor het Nederlands kam pioenschap kustvissen behaalde Nico Tessel een achttiende plaats. Daarmee plaatste hij zich voor deel name aan de interland België- Neder land die op 4 november in Blankenberghe wordt gevist. Onder gunstige omstandigheden (motregen en weinig wind) werd in de Nieuwe Waterweg en het Callandkanaal veel vis gevangen. Eerste werd Frank Dekker uit Zeeland met 1105 cm vis (36 punten). Nico Tessel eindigde met 932 cm en 65 punten op een 18de plaats, Poul Verhagen eindigde als 47ste met 287 cm en 112 punten. Uitslag: Nico Tessel: eerste wedstrijd: 12 cm. 20 pun ten. 20ste plaats, tweede wedstnjd: 507 cm, 2 pnt.. 2de plaats; derde wedstnjd; 223 cm, 15 pnt., 15de plaats Poul Verhagen: 134 cm. 15 pnt., 15de plaats; 2. 62 cm, 24 pnt., 24ste plaats; 3.157 cm, 13 pnt13de plaats Zaterdag 24 november Texel'94 C1 -DWOW C1 10-0 ConZelo-Oosterend C1 3-5 Texel'94 D1 -Con Zelo D1 2-0 Texel'94 D2-Nieuwe Nledorp D1 6-0 Schagen D3-Texel'94 D3 1-1 Texel'94 E1-BKC E1 6-2 Texelse pupillencompetitie SVO E3-Texel'94 E8 2-9 Texel'94 E7-ZDH E1 2-3 SVC F1-Texel'94 F2 2-0 Texel'94 F3-De Koog F1 1-3 SVO F2-SVO F1 1-2 SVO E1-De Koog E1 4-8 SVCD1-ZDHD1 4-2 SVO E2-Texel'94 E6 11-1 Texel'94 E3-Texel'94 E4 3-0 SVC E1-Texel'94 E5 4-1 Zondag 25 november Texel'94-SEW (beker) 8-2 Oosterend 2-Den Helder 5 4-1 Oosterend 3-JVC 5 3-5 Purmersteyn A2-T.'94 A2 (beker) 6-0 Recreatievoetbal De Koog-De Cocksdorp 1 -3 In dorpshuls De Hof In De Koog spreekt vrijdag 30 november Harry Koree van het Bureau Baha'i Voor lichting in Den Haag over 'Is vrede bereikbaar?' Koree publiceerde on langs een artikel over dit onderwerp in het blad 'Focus', dat ook op Texel is verspreid. Na de (korte) lezing is er gelegenheid tot discussie en het stel len van vragen. De lezing begint om 20.00 uur. De voetbalteams uit de recreatie competitie komen zondag op het veld van SV De Cocksdorp tegen el kaar uit in het traditionele 'snert toernooi'. In een halve competitie wordt van 11.00 tot circa 16.00 uur gestreden om de speciale trofee. In de pauzes trakteren de medewerkers van het sponsorende Eierlandsche Huis de spelers op snert en broodies. Bel gratis 0-800 bloedbank i2MUmn

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 7