Defensie handhaaft amfibisch oefenterrein Onduidelijkheid rond straling antennes mast De Cocksdorp msm Nieuwe visie overheid op militaire terreinen F amilieberichten .TEXELSE j COURANT' Gegevens over veldsterkte antennes ontbreken VRIJDAG 30 NOVEMBER 2001 De regering ziet geen aanleiding om het amfibisch oefenterrein bij de Joost Dourleinkazerne te ver plaatsen. Dat staat in de zogehe ten Tweede Structuurschema Mi litaire Terreinen (SMT-2) die staatssecretaris Van Hoof van De fensie deze week aan de Tweede Kamer heeft gestuurd. Hij deed dat mede namens minister Pronk [Volkshuisvesting, Ruimtelijke Or dening en Milieu) en staatssecre taris Faber (Natuurbeheer). In het SMT wordt het voorgenomen be- teid voor militaire terreinen en complexen beschreven. Het militair mede-gebruik dat het Korps Mariniers maakt van de zuid punt is voorlopig nog onzeker. De Raad van State bepaalde in augus- tis dat de provincie het gebruik op nieuw moet toetsen aan de Habitat- en Vogelrichtlijn. Staatssecretaris Van Hoof ziet echter geen reden om aan erplaatsing te denken, omdat de Mok een ideaal oefenterrein is. De ïloot en het vliegveld van Den Helder rijn binnen handbereik, de zuidpunt, de Razende Bol en de Noordzeekust op het eiland zijn geschikt voor oe feningen en er is sprake van een be schutte baai en toegang tot open zee, waardoor ook met eb en vloed geoe fend kan worden Volgens de staatssecretaris zijn in Zeeland, Zuid-Holland en elders in het waddengebied wel soortgelijke gebieden te vinden waar een amfibisch oefenkamp onder nage noeg dezelfde omstandigheden ge vestigd zou kunnen, maar die vallen stuk voor stuk af. Geen optie Verplaatsing binnen het wadden gebied is volgens hem geen optie, omdat dat uit oogpunt van het waddenbeleid geen verbetering zou opleveren. Bovendien zou daardoor de afstand tot Den Helder alleen maar vergroot worden. Verplaatsing naar Zeeland valt af omdat de Zeeuwse wateren zijn aangewezen als be schermd natuurmonument en omdat de Vogel- en de Habitatrichtlijnen er van toepassing zijn. De Noorzeekust aan de overkant is eveneens geen optie vanwege die richtlijnen en vrij wel de gehele duinreep is een be schermd natuurmonument. 'Waar je ook heen zou gaan langs de kust, je komt altijd de Vogel- en de Habitatrichtlijn tegen', zegt een woordvoerder van Defensie. Volgens hem wordt nog afgewacht wat toet sing van het huidig terrein aan de Vogel- en Habitatrichtlijnen oplevert. 'Daar zullen we ons aan houden of we gaan in beroep.' Adriaan Dijksen van de werkgroep Landschapszorg Texel zegt met ver baasd te zijn over het voorgenomen beleid voor de komende jaren. 'Ik had het wel verwacht. Ze hebben er net voor miljoenen in geïnvesteerd.' Re cent werd het nieuwe Amfibisch Lo gistiek Centrum op het terrein geo pend. Dijksen hekelt de argumentatie van Defensie dat verplaatsing van wege Vogel- en Habitatnchtlijn en de Natuurbeschermingswet niet moge lijk geacht wordt. 'Terwijl dat toch ook geldt voor het gebied waar ze nu zit ten.' De uitgangspunten voor het oefenkamp zijn volgens hem zodanig opgesteld dat de zuidpunt er wel uit moet komen als de meest ideale plek om te oefenen. De werkgroep ziet het liefst dat de Mok zou verdwijnen. Overleg In het stuk dat aan de Kamer ge stuurd is, wijst de staatssecretaris erop dat Defensie geregeld overlegt met de gemeente en natuurbeschermingsorganisaties over het beheer van het terrein. Dat gebeurt tijdens convenantsoverleg met de gemeente en tijdens vergade ringen over het Nationaal Park De Duinen van Texel. Het defensieterrein maakt deel uit van het Nationaal Park. Als voorbeeld voor het beheer noemt de staatssecretaris de bescherming die Defensie geeft aan de broed plaatsen van dwergsterns. 'De dwergsterns maken ieder jaar een geheel eigen afweging waar op De Hors deze keer gebroed zal worden Jaarlijks wordt geobserveerd waar de kolonie broedt en vervolgens wordt het gebied rond de broedplaats ge markeerd en gemeden bij militaire oefeningen.' Gesteld wordt ook dat het optreden van de mariniers bij uit stek kleinschalig is. Soms wordt ge bruik gemaakt van springladingen of worden er helikopters ingezet. Dat leidt volgens de staatssecretaris slechts tot beperkte aantasting en verstoring van de natuur. 'De aantas ting van recreatie en toerisme wordt niet genoemd', reageert Dijksen. 'Er wordt ook met vermeld dat bij over leg over het Nationaal Park afgespro ken is dat de activiteiten op het ter rein op lange termijn geen verstoring voor de natuurlijke omgeving meer mogen opleveren.' Eveneens is afge sproken dat ze met meer uitgebreid mogen worden, aldus Dijksen. Vliehors Defensie heeft bij het opstellen van het SMT ook opnieuw gekeken naar de mogelijkheden om het Cavelerieschietkamp (CSK) en de Schietrange op de Vliehors te ver plaatsen. Bij oefeningen ondervindt de noordpunt van het eiland soms Een deel van de antennes wordt al weer enige tijd gebruikt voor mo biele telefonie. Maar wat de zoge heten veldsterkte is van de antennes in de mast aan de Lange- •eldstraat bij De Cocksdorp, blijft looralsnog onduidelijk. Betrokken organisaties kunnen daar geen heldere gegevens over verstrek ten. Met de veldsterkte wordt aangege ven hoe sterk het elektromagnetisch leid rondom een antenne is. Volgens je Gezondheidsraad moet de veld sterkte binnen bepaalde normen blij- <en om geen gevaar voor de volks gezondheid op te leveren. Bij een iequentie van GSM 900 Mhz ligt de grens op 51 Volt per meter. Bij een irequentie van 1800 Mhz geeft de Gezondheidsraad 81 Volt per meter als grenswaarde aan. Burgemeester en wethouders gingen eerder dit jaar akkoord met de plaat sing van de mast door Telfort. Het college stelde dat telefoonaanbieder Ben geen eigen mast mocht plaatsen aan de Vuurtorenweg, maar zijn ap paratuur bij Telfort in de mast kon hangen. Bij het besluit baseerde het college zich op de adviezen van de Gezondheidsraad. Bezwaren die omwonenden hadden ingediend te gen de mast vanwege de volksge- tondheid werden ongegrond ver- Haard. Gegevens lij navraag blijkt dat de gemeente en telefoonaanbieders Dutchtone en Telfort geen gegevens hebben over le veldsterkte of niet kunnen ver strekken. Dat laatste meldt een woordvoerster van Dutchtone. 'Wij mogen daar geen gegevens over raar buiten brengen.' De antenne van Dutchtone, met een frequentie van 1800 Mhz. wordt sinds september gebruikt voor telefoonverkeer. De antenne van Telfort is ook werkzaam snds september Over de veldsterkte zegt een woordvoerster van Telfort weinig te kunen zeggen, omdat dat afhankelijk is van de afstand tot de mast. 'Maar de veldsterkte is in ieder geval conform de richtlijnen van de Gezondheidsraad.' Bij de gemeente zijn gegevens over je veldsterkte niet bekend. Dat blijkt met procedures te maken te hebben. Volgens een woordvoerder was via de officiéle kanalen alleen bekend dat Telfort een antenne wilde ophangen. Omdat het vermogen daarvan onder de drie kiloWatt zou blijven, hoefde de gemeente geen milieuvergunning if te geven. Die grens ligt bij vier De antennemast aan de Langeveldstraat in kiloWatt. Zolang een milieu vergunning niet in beeld komt, is de veldsterkte voor de gemeente nog niet van belang. Die situatie verandert. Deze week constateerde de gemeente dat er ook antennes van Dutchtone en Ben in de mast hangen. Dat Dutchtone al aan de slag was gegaan, was nieuw voor de gemeente. Dat Ben appara tuur had opgehangen was wel be kend. 'Maar dat gebeurde illegaal, want de vergunningaanvraag loopt nog.' De antenne hangt er momen teel zonder voeding.' Omdat het ver mogen van de antennes gezamenlijk hoogstwaarschijnlijk wel de vier kiloWatt overstijgt, heeft de ge meente de veldsterktes nodig om de milieuvergunning af te kunnen ge ven. Volgens de woordvoerder moe ten dan de telefoonaanbieders aan- De Cocksdorp <F°'° Afo#n von doiiomi geschreven worden, zodat ze de gegevens kunnen aanleveren. Hij verwacht dat veldsterkten bij elkaar echter niet de normen van de gezondheidsraad overstijgen. Reijnders Henny Kok uit De Cocksdorp is één van de mensen die zich al een paar maanden verzetten tegen de mast. Volgens Kok worden de risico's voor de gezondheid behoorlijk onder schat- Hij wordt daarbij gesteund door hoogleraar milieukunde prof. Lucas Reijnders van de Universiteit van Amsterdam. In een brief die Reijnders op 30 oktober persoonlijk aan Kok stuurt, schrijft hij dat de veldsterkte vitale informatie is als het gaat om effecten van antennes op het lichaam. Reijnders uit in die brief ook zijn twijfels over het advies van niHMwflkwiMri 'Spreekuren raadsfracties: CDA en Groen Links: iedere donderdag vóór de raadsvergadering (tweede dins dag van de maand): voormalige bodewoning raadhuis aan de Park straat 19.30-ca. 20.15 uur. Texels Belang iedere maandag in de week vóór de raadsvergadering. Groen Links heeft ook spreekuur op de donderdag voorafgaande aan de week waarin de commissie vergaderingen worden gehouden. Voor een afspraak met D66 kan men tevoren bellen met Frans Visman (D66), Waalderstraat 58, Den Burg tel. 315670. PvdA: woensdag vóór de raadsvergadering en de week met de commissievergaderingen vanaf 19.30 uur in de bodewoning achter het raadhuis. WD: op afspraak, tele foon 314039. Daarnaast elke dag van 17.00 tot 19.00 uur telefonisch spreekuur via 313640 of 318673. Thuiszorg: Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Voor alle hulp, zórg en informatie op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde: Meldpunt Thuiszorg 0223-65 02 22. -Afdeling jeugdgezondheidszorg: Schoonoordsingel 24, Den Burg, tel-31 32 41Spreekuur elke werkdag van 8.30-9.30 uur. -Uitleenmagazijn/Thuiszorgwinkel: Schoonoordsingel 24, Den Burg, tel. 31 48 87. Geopend elke werkdag tus sen 13.00-14.00 uur. - Diëtiste: voor afspraken elke werk dag van 08.30-17.00 uur, tel. 0223- 65 01 23. Kraamhulp: Voor directe kraamhulp op Texel en na poliklinische bevalling: Kraam- centrum Noordhollands Noorden overlast. In de jaren tachtig waren Wieringermeer, Callantsoog en locaties bij de toen in aanbouw zijnde Oosterscheldedam al in beeld als al ternatieven. Verplaatsing viel toen af, omdat het aantal bewoners daar meer zou toenemen dan op Texel. Ook zou het luchtvaart- en scheepvaarttechnisch moeilijk in te passen zijn. Uit het hernieuwd onder zoek bleek volgens Defensie dat die argumenten nog steeds opgeld doen, waardoor er geen alternatieven zijn voor het CSK. Datzelfde geldt ook voor de Schietrange. Volgens Defen sie kan wel geluidoverlast op de Waddenzee worden verminderd door meer boven de Noordzee te vliegen. Ze stelt dat er bovendien ook hoger wordt gevlogen dan eerst het geval was. André van der Vliet van de commis sie Vlieghmder Noordkop kan zich niet vinden in de argumentatie. 'Ze zeggen dat ze met kunnen verplaat sen, omdat het elders zeker niet kan. Dat vind ik schaamteloos. Ze stellen dat elders meer mensen zijn komen wonen, dan op Texel. Als ze alleen naar het aantal bewoners kijken, vind ik dat een maf criterium. Gasten tel len zeker niet mee.' De commissie Vlieghinder Noordkop heeft als doel stelling dat de hinder van de Vliehors tot nul wordt gereduceerd. Het SMT is een zogeheten planolo gische kernbeslissing die de hoofd lijnen bevat voor het rijksbeleid voor de komende tien jaar. Het is richting gevend voor het ruimtelijk beleid van provincies en gemeenten. Een woordvoerder va Defensie verwacht dat het eind 2002 in de Tweede Ka mer besproken wordt. 'Eerst gaat het SMT nog de inspraakrondes in.' de Gezondheidsraad. Hij noemt Ita lië en Zwitserlanden als landen waar de normen tien keer scherper zijn aangesteld. In het Oostenrijkse Land Salzburg zijn de normen zelfs met een factor honderd verkleind. Daar ligt bijvoorbeeld de grenswaarde voor 900 Mhz op 0,6 Volt per meter. Reijnders stelt in de brief dat Texel zich ook het beste aan die norm zou kunnen houden. In een uitgave van het blad Natuur en Milieu van deze maand noemt de hoogleraar Texel als voorbeeld voor gemeenten die antennes plaatsen ondanks protes ten van burgers. Hoorzitting Tijdens een hoorzitting op woensdag 7 november werden bezwaren van omwonenden tegen de mast behan deld. Daarbij zag het er aanvankelijk naar uit dat een bezwaarschrift dat ondersteund wercfdoor 87 inwoners van De Cocksdorp met behandeld zou worden. De handtekeningen wa ren huis aan huis opgehaald in het dorp. Volgens de gemeente was het bezwaarschrift te laat ingeleverd. Volgens Kok was het op tijd. Uit een brief die de gemeente op 8 oktober aan Kok stuurt, blijkt dat de brief op donderdag 4 oktober binnenkwam. Bezwaar indienen tegen de bouwver gunning van de mast was mogelijk tot vrijdag 5 oktober, omdat er een ter mijn van zes weken na publicatie is om bezwaar te maken. De bouwver gunning werd gepubliceerd op vrij dag 24 augustus in de Texelse Cou rant. Uiteindelijk werd het bezwaar wel behandeld. De gemeente stelde wel dat het als één bezwaar werd gezien en met als 87 bezwaarschrif ten. Het college doet volgende week uitspraak. Mast De mast in De Cocksdorp heeft in middels de nodige voeten in de aarde gehad. Op maandag 23 juli legde de gemeente de bouw stil omdat andere bezwaren van omwonenden nog be handeld moesten worden. Dat ge beurde een week later. Op zondag 12 augustus moest de gemeente op nieuw optreden tegen de bouw om dat de bouwvergunning nog niet was afgegeven. Toen stond de mast ech ter al overeind met antennes van Tel fort en Dutchtone erin. De mast mag maximaal vijf jaar blijven staan. Dan moeten de antennes van de telefoon aanbieders in een zogeheten C2000- mast bij de vuurtoren worden gehan gen. De C2000-mast is nodig voor het communicatienetwerk van Bin nenlandse Zaken. Omwonenden hebben ook hun twijfels bij de termijn van vijf jaar. In Oosterend speelt een soortgelijke zaak met een mast die Telfort bij het sportveld heeft geplaatst. Omwonen den hebben eveneens bezwaar ge maakt tegen de mast uit angst voor de volksgezondheid. Die bezwaren werden eveneens behandeld op de hoorzitting van 7 november. Den Helder, tel. 0223-54 00 88 (24 uur bereikbaar). Psychologen: dhr. J. van den Berg en mevr. M van den Berg-Lenters, Molenstraat 86, Den Burg. Tel. 310386. Alcohol en drugs: Consultatiebu reau voor alcohol en drugs, Molwerk 31/45, 't Horntje. Spreekuur volgens afspraak, tel. 319413. Hulp bij verslavingen: Inloop spreekuur Triton, elke donderdag van 16.15-17.15 u, in d'Ouwe Ulo, Schil derend 39, Den Burg. 25 november 2001 Eventjes... Toen wij jou in onze armen hielden, stond eventjes de wereld stil. Wij voelden hoe je van ons hield, en alles was zo kalm en toen werd het stil Dochter van: Cas v.d. Kerkhof Renate Daman Isa is inmiddels begraven. Lieve Isa Voor altijd in onze gedachten. Opa en Oma Theo en Gea Daan en Kristien Thijs en Kyra Dag, mooie, lieve Isa Wat verdrietig dat we met van je hebben kunnen genieten. We hadden je zo graag willen verwelkomen. We wensen Cas en Renate alle liefde toe. Berna, Marlies, Magda. Danielle, Caroline, Gerrit Er is een Amsterdammer doodgegaan... Op zijn eiland Texel. Wim Kniese In de leeftijd van 65 jaar. Mijn man Onze vader Onze vriend Onze opa Uit alter naam, Thea Eyking Texel, 27 november 2001 De Wittstraat 35 1792 BN Oudeschild De crematie heeft vandaag 30 november plaats gevonden. Amsterdam was je verleden, Texel op je lijf gesneden. Na een kort ziekbed is heengegaan onze vriend en medebestuurder Wim Kniese Willem, bedankt voor je heldere inzicht en je pit tige discussies. We wensen Thea en de kinderen de rust om dit te kunnen verwerken. Namens het bestuur van de Stichting Dorpshuis Oudeschild, J. Zegers - voorzitter S. Dros - secretaris Lieve Wim Je was meer dan een buurman. We zullen je missen! Onze grote vriend Wim is dood. Nick en Sam Mike en Youri Floortje, Emiel en Oskar Pieter en Monique Toch nog plotseling moeten wij afscheid nemen van onze buurman Wim Kniese Wij wensen Thea heel veel sterkte toe. De families: Van Aperlo Zouzeling Eelman Polderman Hilverda-Witte Kooger Welbie Schippers Adema De Wittstraat, Oudeschild Bedroefd geven wij u kennis dat na een kort en zwaar ziekbed vredig is ingeslapen mijn lieve zorgzame man en onze vader Willem van Heerwaarden A Texel, 14 maart 1924 t Texel, 29 november 2001 S. van Heerwaarden - Karei en Ada André Grzyb Vader is opgebaard in de „Vlinder", Hollewal 42, Den Burg. Op zaterdag 1 december is er daar van 14.30 tot 17.00 uur gelegenheid om afscheid te nemen en te condoleren. Op maandag 3 december is er om 13.30 uur een rouwdienst in de R.K. kerk, Molenstraat 36 te Den Burg, waarna de begrafenis plaatsvindt op de R.K. begraafplaats. Na de begrafenis kunt u met ons koffie drinken in de serre van „Hotel de Lindeboom" op de Groeneplaats. Correspondentie-adres: K. van Heerwaarden Kogerstraat 70,1791 ET Den Burg. Sterven is ontwaken in de eeuwigheid. Met verdriet, maar ook berusting dat een verder zinloos lijden hem is bespaard gebleven, geven wij U kennis van het overlijden van onze dierbare en toegenegen broer, zwager en oom Willem van Heerwaarden echtgenoot van Sofia Grzyb. 414-03-1924 129-11-2001 M C. van Heerwaarden-Metz Th. van Heerwaarden J.M. Bakker-van Heerwaarden W.H. Bakker Th. C. Steemers-van Heerwaarden H.A.J. Steemers T.M. Haarsma-van Heerwaarden A.E.L. Visser-van Swinderen A.G. Visser E. Leijen-van Heerwaarden Neven en nichten Den Burg - Texel, 29 november 2001 Zwaar werden de dagen en lang duurde de nacht, hoe moeilijk is het vechten bij het ontbreken van kracht. Maar ondanks jouw verlies van strijd om het leven, heb jij ons een heel stuk voorbeeld gegeven. Vol droefheid, maar ook dankbaar dat aan zijn lijden een einde is gekomen, is na voorzien te zijn van het H. Sacrament der Zieken van ons heengegaan onze lieve vader, opa en mijn vriend Theodorus Johannes Witte Dick ir Texel, 30 september 1924 t Alkmaar, 28 november 2001 Onze bijzondere dank gaat uit naar Zorgcentrum 't Rekerheem voor de liefdevolle verzorging. Oudkarspel: Trudy en Gerard Peter en Petra Gerda Amsterdam: Gré Correspondentie-adres: Fam. van Dijke-Witte Brederodestraat 9, 1724 SP Oudkarspel. Vader is overgebracht naar het mortuarium aan de Oostelijke Randweg te Zuid-Scharwoude. De gezongen Euchanstieviering wordt gehouden op zaterdag 1 december om 10.45 uur in de pa rochiekerk van St. Jan de Doper te Noord- Scharwoude. Daarna begeleiden wij vader naar zijn laatste rustplaats op het r.k.-kerkhof aldaar. Voorafgaand aan de Eucharistievienng is er vanaf 10.15 uur gelegenheid om afscheid te nemen.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 3