Waddenfilm vraagt om meninger Nieuwe Sola Gratia van stapel gelopen GeknipX/ Première film Geven en Nemen in theater De Kiekendiei Onderscheiding voor Het Kompas (Texel) CÖ3 Kerkdiensten Dames Tevoko verdedigen kop Medische zorg oud Papier Radio Texel 1Q6.1 TEXELSE^COURANT TEXELSE 2 COURANT' SVO mist punt tegen koploper Oud en Nieuw krant Dienst Cocksdorp Whisky Cocky's Kapsalon wéér in de prijzen Lever uw advertentie tijdig in voor de Kerstkrant IsUy b unkfc, mw «b t één pl«fc}* ts 4aA vwpVjkinf nwt A «ttand luui doontaan dan b dat Ttad. Balda llggwi In aan uW»od(, wardan fara- geard door de *ae en i^n beaelht door «diapan an aan algangarald volk. Gaan «vonder dus dat whisky gedijt op TSxel. Da ovarii effende trap van whisky b Hat Kompas. Dit piepkleine restaurant in Dan Hoorn tieiboigl da grootst# toegankelijke collectie whisky's van Nederland. Da laatste taUing kwam uit op liefst 1005 verschillende flessen. Zondag 16 december 2001 Derde advent HERVORMDE GEMEENTEN: Den Burg: 9 30 u ds. P. den Braanker, Heilig Avondmaal. De Waal: 10 00 u mw. C. Vlaming uit Die- men. De Koog: dienst in De Waal. Den Hoorn: dienst in De Waal Oosterend: zie gereformeerde kerken De Cocksdorp: 11.00 u. oecumenische dienst in RK-kerk. ds. E.J. Vledder en mvv. J Aerts GEREFORMEERDE KERKEN: Den Burg: 10 00 u. ds. H D. van Zessen, doopdienst Oosterend: 9 30 u. dhr. M D. Kuiper; 19.00 u ds. EJ. Vledder GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat. Oosterend 10.00 en 16.00 u leesdienst GEREFORMEERDE KERK (Vrijge maakt): in de Doopsgezinde kerk te Den Burg. tot nader order geen dienst op Texel DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg 10.00 u. ds. L. Hoekstra BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat. Den Burg. br D. Wolbers uit Franeker. ROOMS-KATHOLIEKE KERK. Den Burg: zat. 19.30 u vervalt, zon. 10.45 u. The Gospeltrain. Oudeschild: zon 9 30 u De Cocksdorp: vnj. 19.30 u. rozenkrans gebed, 11.00 u. oecumenische advents viering. Gollards: vervalt JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg Openbare le zing, 10.30 u Als Christenen bekomme ren wij ons om anderen; Wachttoren studie, 11.20 u Jehovah is een God van lankmoedigheid. De dames van het eerste volleybal team van Tevoko spelen zaterdag in sporthal Ons Genoegen tegen WhamWham uit Zwaag. Het belooft een mooie ontmoeting te worden. De tegenstander is een goede bekende, tegen wie al menig spannende wed- strijd is gespeeld. WhamWham heeft bovendien bewezen punten te kun nen pakken tegen sterker geachte teams. Tevoko verdedigt haar positie aan de kop in de regioklasse, die in Egmond werd veroverd door een overtuigende zege (4-0) op De Schulp. De Texelaars moeten het stellen zonder hoofdblokker Aglaia Westra, maar zullen er alles aan doen om ook blokkerend de angel uit het snelle spel van WhamWham te halen. Artsen: Uitsluitend voor spoedgeval len van zaterdag 8 00 tot maandag 8.00 u Dokter H. van Dijk en N. de Grave, Robbepad 2, Oosterend, telefoon 318234 Consult uitsluitend na telefo nische afspraak. Tandartsen: Voor spoedeisende tand heelkundige hulp is via één van de vol gende telefoonnummers informatie te krijgen over het pijnspreekuur op za terdagen, zon- en feestdagen. Tevens wordt het ongevallennummer vermeld. 313086, 314727, 314669; 312270 of 322008 Verloskundigenpraktijk: T.M. Niehoff en A H Lammers, De Ruyterstraat 86. Oudeschild. Dag en nacht bereikbaar via tel. 313090 of 06-51404872 GEZONDHEIDSZORG. Thuiszorg: Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Voor alle hulp, zorg en informatie; op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde: Centraat Meldpunt 0223-650222. - Voor alle zorg, huishoudelijke en ver zorgende hulp; Schoonoordsingel 24, Den Burg, tel. 321461Spreekuur elke werkdag van 9.00-10 00 u. - Jeugdgezondheidszorg: Schoon oordsingel 24, Den Burg, tel. 313241 Spreekuur elke werkdag van 8.30-9.30 u. - Uitleenmagazijn/ servicepunt: Schoon- oordsingel 24, Den Burg, tel. 314887. Geopend elke werkdag tussen 13.00-14.00 u. - Diétiste: voor afspraken elke werkdag van 8.30-17.00 uur, tel. 0223-650222. Kraamhulp: Voor directe kraamhulp op Texel en na poliklinische bevalling: Kraamcentrum Noordhollands Noor den Den Helder, tel. 0223-540088 (24 uur bereikbaar). Indicatie: Indicatie voor thuiszorg en voor opname in verpleeg- en verzorgingshuis; Stichting RIO Texel Wieringen. Opvragen via tel. (0223) 671552. Opname geschiedt op advies van huisarts of specialist. Buddyproject: Voor mensen met HIV of AIDS; Voor aanmelding, informatie of voorlichting: Humamtas Den Helder; Binnenhaven 76-77; tel 0223-617422. OVERIGE HULPVERLENING: Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen. 1-1-2. Of bel de Meldkamer Noordholland-noord 072- 5644444. Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 17.00 u. Telefoon: 0900-8844. In spoedeisende gevallen: 1-1-2. Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 0900-8844. Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan 11, Den Burg, tel. 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs of an dere verslavingen, bel tijdens kantoor uren 319413 (De Nieuwe Skuul). Toeristenpastoraat: Bram Guiljam, tel. 318581, 327970. Stichting Welzijn Ouderen Texel: Warme maaltijdvoorziening, alarmering, klusjesdienst, huishoude lijke dienst, versteldienst. Spreekuur van 9.00 tot 10.00 u. en van 14.00 tot 16 00 u., De Buureton, Molenstraat 2, Den Burg. Tel. 312696. Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwemmers in nood. tel. 316270. Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, 072- 5644444. Kunstgebitreparatie: Tand- prothetische praktijk Van Kralingen (samenwerkend met het tandheel kundig centrum; voor ziekenfonds- en particulier-verzekerden), tel. 312069 Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg; tel. 312112. Maandag t/m vrijdag 8.00-18.30 u.; zaterdag 10.00-13.00 en 15.00-17.00 u.; zondag 11.00- 12.00 en 16.00-17.00 u. Buiten die tij den alleen voor spoedeisende geval len. Met een goede passing zal de hoge harde aanval van Tevoko vele punten kunnen scoren, verwachten de ken ners. De wedstrijd begint om 13.30 uur. Het eerste herenteam van Tevoko probeert zaterdag tegen VC Oudorp de onderste plaats te verlaten. Hoofdaanvaller Ben Kenter ontbreekt wegens een blessure, maar de Texelaars verwachten met een ove rigens complete selectie thuis de winst te kunnen pakken. Iedere zaterdag haalt Scouting Text oud papier op in Den Burg. Mai wordt verzocht dit vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, in niet te grott bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lang' tijd in de regen staat. De papierwagen komt in de volgende straten: 1 Noordwester, Duinreep, Zeebries Vloedlijn, Golfslag, Vaargeul Schoorwal, Gasthuisstraat aanleunwoningen, Gasthuisstraal van Beatrixlaan tot Pontweg. Vrijdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. Shopping (muziek) 21.00 u. Radio Noordholland Zaterdag: 12.00 u. Reggae on the move (muziek) 14.00 u. Ministry of sound (dance trends) 16.00 u. Wegdromen met een boek 17 00 u Pietelepote (kinderprogramma) Vandaag: Vuurwerk. 18.00 u. Muziek met Marco 19.00 u. Radio Noordholland Zondag: 9.00 u. Klassiek op zondag 9.30 u. Kerkdienst vanuit gereformeerde kerk oosterend 11.00 u Vlaswiek (muziek en poëzie) 12.00 u. Natuurwijzer 13.00 u Goud van Noud (Nederlandsta lig) 15.00 u Frans gaat het doen (muziek) 16.00 u. Sportlokaal (uitslagen en inter views) 18.00 u. Time travelling (muziek) 20.00 u Proefproject (muziek) 21.00 u. Radio Noordholland Kerkdiensten De Lichtboei: 9.30 u. Hervormde kerk Den Burg Maandag: 18.00 u. Symphonica (klassiek) 19.00 u. Wegdromen met een boek (her haling van zaterdag) 20.00 u. Radio Noordholland Dinsdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. Bonte dinsdagavond (verzoek platen) 20.00 u. Radio Noordholland Woensdag: 18.00 u. Onder de toren (geestelijk pro gramma, met vanaf 19 00 uur verzoek platen) 19.45 u. Gelezen (Texelse) verhalen 20.00 u. Radio Noordholland Donderdag: 18.00 u. Country time (muziek) 19.00 u. Even bijpraten met (Texelaars in het nieuws). Met vandaag als gast Wil Braam 20 00 u. Radio Noordholland Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06 - 22 14 02 75 Advertenties en abonnementen: Spmbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 -31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onze odverl en tiec ontraden en aanbiedingen daartoe zijn van toepassing de Regelen voor het Adverlentiewezen van de Stichting ROTA. gevestigd te Amsterdam, zoals gedeponeerd tx| de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam onder nummer 41198699 Een exemplaar van de Regelen voor het Adverlentiewezen wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden Abonnementsprijzen 2002: Per half jaar 29,80,- Per jaar 59,60,- Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. VRIJDAG 14 DECEMBER 2001 SV Oosterend heeft zich zondag op eigen veld van haar beste kant la ten zien. Aangemoedigd door zo'n 125 toeschouwers ging de thuis ploeg vol overgave de strijd aan met koploper Oudesluis. De ongeslagen tegenstanders hadden het moeilijk, bekenden na afloop ook dat SVO wel een punt had ver diend, maar voegden uiteindelijk wel wéér drie punten aan het totaal toe. Gedurende de volle negentig minuten was er sprake van een 'open wed strijd', waarin zowel Oudesluis als Oosterend goede kansen kreeg om de score te openen. De eerste moge lijkheid was voor de thuisploeg. Ad Guldemond gaf een mooie lob, die rakelings het doel miste. De tegen stander zocht nadrukkelijk de aanval, maar zag zich steeds gestuit door de hardwerkende Oosterenders, bij wie de uitblinkers vooral in de verdedi ging stonden Na de rust namen beide ploegen meer risico en golfden de aanvallen in een nog hoger tempo op en neer. Na tien minuten nam Oudesluis een voorsprong. De manier waarop was nogal gelukkig. Een vrije trap werd vanaf twintig meter goed ingescho ten. maar een doelpunt leek het niet zomaar te worden. De bal werd even wel van richting veranderd door het muurtje dat Oosterend had opgetrok ken, waardoor keeper Diederik Kruit hof kansloos werd: 0-1Nog geen vijf minuten later beging de defensie van Oosterend de eerste serieuze fout en die werd direct afgestraft met een mooi schot vanaf zestien meter: 0-2. Ondanks deze tegenslagen, legde SVO zich nog niet bij de nederlaag neer. De ploeg bleef de aanval zoe ken en die houding werd een kwar tier voor tijd beloond. Alexander Witte werd in het strafschopgebied ge vloerd en de scheidsrechter kende een penalty toe, die specialist Eddy de Vries onberispelijk verzilverde: 1- 2. Het laatste kwartier was zinderend. Beide ploeg kregen de ene na de andere kans, maar helaas voor de thuisploeg bleef de stand ongewij zigd. Gevolg is dat Oosterend zakt naar de vierde plaats op de ranglijst. 28 december De kotter in de takels bij de doopplechtigheid. Rederij Daalder uit Oosterend neemt half april volgend jaar een nieuwe kotter in gebruik. Het is de TX 34 'Sola Gratia' die vorige week in het Poolse Gdansk is gedoopt en te water gelaten. Vandaag vertrekt het casco richting Nederland, waar bij de firma Patmos in Stellendam het onderwatergedeelte wordt af gewerkt. De afbouw heeft vervol gens plaats bij Machinefabriek A. en L. Hoekman in Urk. In verband met de doopplechtigheid was de hele familie Daalder naar Po len afgereisd. Het op de werf van Stal-Rem S.A. gebouwde casco werd met de kraan vanaf de bouw plaats opgeheven en tot vlak boven het wateroppervlak gemanoeuvreerd- Hans Daalder en zijn vrouw Tiny voer den vanaf een speciaal daarvoor ge maakt overdekt platform de doop plechtigheid uit, waarbij uit luidsprekers het Wilhelmus klonk. Helemaal goed ging het niet, want de fles champagne sloeg pas bij een tweede poging stuk, maar dat deed aan de sfeer van de plechtigheid weinig af. De kotter is de zevende TX 34 die de 55-jarige Hans Daalder in gebruik neemt, maar het is de eerste keer dat hij een nieuwe laat bouwen. Het is een zogeheten Eurokotter, wat in houdt dat omvang en motor vermogen bescheiden zijn. De nieuwe Sola Gratia (betekenis: alleen door genade) is 24 meter lang, bijna 7 meter breed en 3.65 meter hol. Er komt een Mishubishi-motor in van 300 pk. De kotter zal worden uitge rust voor verschillende soorten van visserij en zal half april klaar zijn. Tot de opvarenden behoren de zoons Klaas-Jan (schipper, 33) en Johan (22). Beiden zijn met hun vader (die aan de wal blijft) de vennoten van de firma. Twee andere bemanningsleden moeten nog worden aangeworven. De oecumenische dienst in de katho lieke kerk van De Cocksdorp begint zondag niet om 10 00 maar om 11.00 uur. Tijdens eerdere diensten in de deelnemende kerken werden ver schillende tijden doorgegeven. Op initiatief van Guinness UDV zijn Willem Ham en Els Veeger van Het Kompas in Den Hoorn onderschel den met de 'Seal of Fine Malts'. Zo valt te lezen In het Slijtersvakblad van december 2001. Zij ontvingen deze onderscheiding als beloning voor hun 'whisky-ambassadeurswerk'. De bij behorende gevelplaquette werd over handigd tijdens de jaarlijkse whisky- proeverlj. die dit jaar werd bezocht door deskundigen als Mike Nicolson, distillery-manager, en Charles MacLean, whiskyschrijver. Al twintig jaar doen jeugdige mede werkers van Cooky's Kapsalon mee aan het Kersttoernooi van het Noorderhooft College In Den Helder en vrijwel ieder jaar valt het bedrijf uit De Koog in de prijzen. Een bijzondere prestatie, vooral omdat de juryleden bij het uitspreken van hun oordeel niet weten welke deelnemer bij welke kapsalon hoort, zodat uitgesloten is dat reputaties of vriendjespolitiek de uitslag bepalen. Dit jaar ging de eer ste prijs naar de 17-jarige Dijanne van Egmond, die eerstejaars leerling is aan de school in Den Helder. Model was schoonzus Anoesjka van Egmond-de Jong, die een kapsel kreeg aangemeten dat geheel in de kerstsfeer past. Ze moest daar wel wat voor over hebben, want om zo goed mogelijk voor de dag te komen, liet de jeugdige kapster niets aan het toeval over De betreffende coupe had ze al viermaal eerder bij haar model aangebracht. Het doorzet tingsvermogen van de schoonzusjes werd beloond, want de jury - die on der leiding staat van oud-directeur Pollman van de kappersschool en verder bestaat uit kappers van naam en faam - kende bijna het maximum aantal punten aan de Texelse toe. (Foto Joop Rommots) Niet alleen lieflijke beelden van on gerepte natuur zijn te zien in de waddenfilm 'Geven en Nemen' die Luc Enting en Evert van den Bos het afgelopen jaar maakten van de wadden. Kokkelvissers die met een kokkelkor over de bodem schrapen, tankers met gevaarlijke stoffen of automobilisten die toe teren voor vogels op de weg zijn evengoed te zien. Toch brengen de makers geen ingenomen mening naar voren. Ze willen vragen op roepen. En dat lukt aardig. De première van de vijftig minuten durende waddenfilm vond zaterdag plaats in theater De Kiekendief op De Krim. De makers kozen voor Texel, omdat een belangrijk deel van de film op en bij het eiland werd gemaakt. Ze wilden er ook de Texelaars mee be danken die aan de film meegewerkt hadden. De zaal was grotendeels gevuld. Geven en Nemen biedt een breed en helder overzicht van de flora, fauna en activiteiten in de Waddenzee. De makers hebben ook gedacht aan potentiéle kijkers die nog nooit van de zee gehoord hebben. In korte be woordingen wordt even uitgelegd dat hij 490.000 hectare groot is, dat er 51 eilanden in liggen en dat het een aan eengesloten getijdegebied is. Zelfs de werking van het getij (aantrek kingskracht van de maan) wordt nog even kort uitgelegd. Kort daarop zijn mooie onderwaterbeelden van krab ben, garnalen en bodemdieren te zien. De zeehonden en vogels komen eveneens aanbod. 'De Waddenzee is een soort internationaal vliegveld van vogels over de hele wereld', vertelt de commentaarstem bij de beelden. Als rode draad loopt door het eerste deel van de film een jonge zeehond op Terschelling wiens moeder verdwe nen is. Het dier, nog gehuld in witte vacht, is voor voedsel van haar af hankelijk. Na 78 uur wordt het dier opgehaald door medewerkers van de zeehondenopvang in Pieterburen. Vragen De vragen komen verderop in de film aan bod als kokkelvisserij, toerisme en transport over het water aan de orde komen. Bij de kokkelvisserij ('voor de paella in Spanje') wordt met graphics uitgelegd hoe kokkels met een soort 'stofzuiger' van de bodem worden gehaald. Tegelijkertijd wordt een geschraapt stuk drooggevallen wad getoond. Bij het onderwerp toe risme is te zien hoe een automobilist een vogel wegtoetert die voor auto wandelt. 'Is er begrip en respect als mens en dier elkaar tegenkomen?' Andere vraag is in hoeverre de hinder toeneemt met het groeien van het toerisme. Een voorbijvliegende straaljager komt er minder genadig vanaf, een tanker met gevaarlijke stoffen roept de vraag op in hoeverre de veiligheid van de natuur gegaran deerd wordt. Complexe ideeën, plan nen, voornemens of besluiten uit trilaterale waddenconferenties blijven achterwege. In het tweede deel is ook uitgebreid aandacht voor de zeehonden van EcoMare. Een netgeboren jong figu reert op het doek en het uitzetten van drie jonge zeehonden wordt gevolgd. Te zien is ondermeer hoe de dieren voorbereid worden op hun verblijf in de vrije natuur. De makers konden ook beelden draaien op vogeleiland Griend. Zelfs vanuit de lucht konden beelden gemaakt worden van het met vogels overdekte stukje land. Te zien is ondermeer hoe Noorse ster nen met andere vogels vechten om voedsel. Kosten Zo'n anderhalf jaar werkten de ma kers aan de film. Het project ontstond nadat Van den Bos en Enting de han den ineen sloegen. Aanleiding daar voor waren de kosten, tussen de drie en de vier ton. 'Eigenlijk zijn we el- kaars concurrenten', vertelt Van den Bos, 'maar we wilden allebei graag een waddenfilm maken. Door samen te werken konden we de financiën bij elkaar brengen doordat we allebei andere bronnen konden aanboren.' Voor het maken van de beelden ver bleven de makers ondermeer dagen lang in vogelhutten en zelf meegeno men schuiltenten. Zo'n 75 uur aan beeldmateriaal werd in totaal gefilmd voor de vijftig minuten durende productie. Het opnemen was soms een spoedklus. 'Met die zeehond op Terschelling bijvoorbeeld', vertelt Luc Enting. 'Ik werd daar door iemand over gebeld terwijl ik op de Veluwe zat. Vier uur later was ik op Ter schelling om te kunnen filmen.' Op Texel kregen ze veel hulp van Erik Menkveld van Natuurmonumenten. Hij begeleidde de mensen diversi dagen tijdens het filmen. Ook tipte h wanneer geschikte momenten aan braken. Menkveld toont zich tevre den met het eindresultaat. 'Het geelt goed een aantal knelpunten weer. Ze maken zelf geen keuze, dat laten ze aan de kijker over.' Renee Smal van EcoMare kan zich ook in de film vin den. Volgens haar wordt weliswa» een aantal kanten van EcoMare niel belicht, maar dat, voegt ze daar aan toe, dat was ook niet de opzet van de film. Zo'n twee, drie dagen zijn de filmmakers bij het centrum bezig ge weest. Volgens Enting en Van den Bos is hel de bedoeling dat Geven en Nemer eind volgend jaar bij de Avro op tele visie te zien is. Voor die tijd wordt h| vertoond in een aantal zalen, waaron der Naturalis in Leiden. In de kerst vakantie wordt hij nogmaals vertoond op De Krim. Van den Bos: 'Hij is ooi aangekocht door het Duitse bedrijf IgelMedia en we zijn in onderhande ling met National Geographic.' Als de makers daarmee een contract slui ten, wordt de waddenfilm in 160 ver toond. (Advertentie) 21 december Nu inleveren betekent dat u ons de tijd geeft alle aandacht te besteden aan uw adverten tie. Mocht u onverhoopt toch nog op het laatste moment willen plaatsen: wij hebben altijd ruimte! Voorafgaand aan de vertoning haalde producent Evert van den Bos (helemaal links) makers en betrokkenen van de waddenfilm naar voren. Van links naar rechts editor Marc van Witst, productie-assistent Marre Leper, onderwatercameraman Harm van den Heuvel, cameraman Nico Heekelaar, Erik Menkveld van Natuurmonumenten en cameraman Luc Enting. <roio Mnvewn K«iumj - Longcvcld de Rooy IX Spmbaan 6 jr 1791 MC Oen Burg - T< WMVHU Telefoon 0222 3626 Fax 0222 - 3141

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 2