Stank, wind, gezwam en Sint Maarten in Den Burg 9 r ^ondoomklok voor Cocksdorp Zeel jeugdspelers Oudeschild Hoge kwaliteit in Oosterend TEXELSE COURANT' m Harry Bakker favoriet in Den Hoorn VRIJDAG 14 DECEMBER 2001 in kans om één keer per jaar vol- rekt anoniem lokale personen of ■beurtenissen op de hak te ne en. Het aantal Texelaar dat die ogelijkheid benut is tanende, zo ezen tellingen woensdag in Den jrg uit. De doordeweekse dag aarop hét Texelse volksfeest erd gehouden zal ongetwijfeld ■n rol spelen, analyseerden opd isten. Over de kwaliteit van het est hoeven ze zich in ieder geval !en zorgen te maken. Er werd erk en heel divers gespeuld en #or de jeugd opmerkelijk goed. lat opviel was dat er maar een aar grote wagens rondreden. vrijwel alle gevallen lieten speulers ch inspireren door eilandelijke ge- lurtenissen en anders werd er wel n lokale draai aangegeven. Ook bij leugd. waar originaliteit de boven- on voerde. Meerdere voorstellingen idden betrekking op de verwarring ■er Sint Maarten. De voorstelling troita uit Russia' sloeg op de stank- lerlast door kippenmest. Ook aan ize voorstelling zat een luchtje. De imes Dijt verschenen als engelen de chaos tijdens de intocht van Sinterklaas werd al even treffend neergezet door een tweetal. Helaas misten ze de helft van de juryposten. Als troost mochten ze de derde plaats delen Vele uren moeten heb ben gezeten in de bouw van een model van de nieuwe veerboot van Teso dat rond een kind was ge bouwd. Het hoofd zat op de plaats van het panoramadek. Kritisch van toon waren voorstellingen over de smeerboel tijdens Luilak, gif op de meierblis, Connexxion en het skatepark. Een drietal verstoorde skeletten bewoog zich per fiets door Den Burg. Minpuntje was dat na vijf uur nog auto's in het centrum moch ten rondrijden, wat niet bevorderlijk was voor het overzicht en de veilig heid. Oudere speulers vierden de start van de campagne 'Leefbaar Texel'. Ze vertaalden dat in: minder windmo lens, slaapplaatsen, auto's, etc, maar wel meer bordelen. De moeizame discussie over windenergie heeft alle trekjes van windhandel, aldus een tweetal. 'Voor de wind, tegenwind, met alle winden mee, zeg het maar. Over zes maanden pas beslissen. De wind waait waarheen we willen. Een rukwindje, geen probleem', richtte zijn kompaan met veel lawaai een blaasapparaat op de menigte. Wind energie is goed te combineren met biovergisting, hield een groep voor bijgangers een kop snert voor. Het biogas manifesteerde zich in een ferme wind. Subsidie lost alles op, aldus een groep die vanuit een (ge subsidieerde) regenton kwistig strooide met gemeentegeld. 'Subsi die voor de tumwallen, om de ruzie tussen KTF en de ondernemers uit Den Burg te sussen en om de eerste boot om 5 00 uur te laten vertrekken, want dan is het niet erg als er geen bus op aansluit.' Kritiek op Connexxion uitte zich in de hoeda nigheid van een oud dametje dat met haar strippenkaart in de hand ver geefs wachtte op de bus. Dat de omzetting naar de euro problemen geeft, demonstreerde een speuler die met zijn zwarte geld omhoog zat. 'Ik zuip het allemaal maar op, dan maar pijn in mijn kop.' De problemen rond de verhuizing van Tiny Ellen waren speulers niet ontgaan. Een kennis van haar sjouwde met een deur rond. Zelf deed ze haar beklag over haar problemen met de elektriciteit. 'Ik vroeg om 220 volt en kreeg 220 000', herinnerde ze aan de blikseminslag. Een andere verhuizing, die van de familie Cees Dros, bleef niet onbe sproken. Onder andere door de Da mes Dijt, die een boom op sleeptouw hadden. 'Het was zo kuis in het huis. Wat trekt er in, een jong gezin. Be schaafde beuk gaat dood van geneuk.' Het gerucht dat Dros na de beurscrash in financiële crisis zou verkeren, werd gevoed door een speuler die zwaar gebogen ging on der het financiële |uk. 'Huisje, boom pje, Keesje. Dros is los.' Maar het lij dend voorwerp sprak de geruchten tegen 'Wat een gezwam met zo'n boom.' Volgens een ander had de tuinman de dood van beuk op z'n geweten. 'Hij maakte er zwampignons van.' De verwarring over Sint Maarten in spireerde tot meerdere voorstellin gen. Een tweetal had na twee dagen zoveel snoep opgehaald, dat ze het maar uitdeelden. Een persiflage op het gewenste verbod op het roken van hasj in het openbaar kon niet uit blijven. 'Nu mag het nog', liep een groepje met enorme joints over straat. Ook een bakker die in de re cordtijd van één minuut een broodje bakte, kon niet verhinderen dat 't Gouwe Boltje over de kop ging. 'Maar de reddende engel was bakker Pa ter.' Ook de grote stroom boekjes over Texel bleef met onbesproken. Zelfs schrijvers Jan van Tunen en Jan van der Pijl deden er hun beklag over. Temidden van de covers van allerlei Texelse boekjes vertelden ze hun verhaaltjes. 'Een agent vroeg een vrouw waarom ze tegen het verkeer in fietste. "Dan zien ze me tenminste aankomen". Horeca en gemeente stonden onder vuur inzake para- commercie. 'Gemeente heeft gedoogbeleid, maar met als het gaat om verjaardagen, partijen of festiviteit. Sta dit toe in voetbal kantine of schiettent, gemeente toon je een echt vent.' Andere speulers prezen de hal Odysseus aan: 'Voor al uw feesten en cursussen.' Uitvaart ondernemer Maat blijkt volgens speulers nevenactiviteiten te ont plooien. 'Klusbedrijf Pijp en Maat, voor al uw kisten, begrafenissen, aanrechten, vloeren en dorpels.' Op de man gespeeld was ook de voorstelling over de vertrekkende museumdirecteur Benno van Tilburg. 'Alle vlaggen uit in Skil, sinds de dag dat hij wel wil.' Een speulende moe der zocht oppas voor haar drie kin deren. 'Het kinderdagverblijf wordt onbetaalbaar.' De grafschennis aan de Westerweg inspireerde twee fiet sende geraamtes tot een prachtig lied, dat werd gezongen op de melo die van Freek de Jonge's 'Na de dood'. 'Heeft u misschien mijn rech terbeen gezien?' In hun pogingen de laatste meters van de atletiekbaan te slijten, waren leden van ATV bereid hun grenzen te verleggen. Als een meter te duur was, dan misschien een decimeter, centimeter of millime ter? Het generale schouderklopje voor ambtenaren was een schot voor open doel 'B en w spelen voor sin terklaas, ik wil ook wel zo'n baas.' Een generaal deelde schouderklop jes uit aan wie maar wilde. De heren Ernst en Young van het gelijknamige adviesbureau toonden het ontwerp voor een nieuw raadsledenverzamel gebouw. Met postkantoor, Primafoon, scheepsbouwbedrijf, lo kale omroep, zalenverhuur Van der Spek, Jaap Vlamings stepbedrijf, lig- fietsenverhuur Heijne, makelaardij Trap en slakkenkwekerij Piet Standaart. In een andere voorstelling werd dit bedrijf eveneens op de hak genomen. Ze verkochten zelfs slakkenjam. Dat het Texelse schaap het moeilijk heeft, bleek uit de rijdende boksrmg, waarin de Texelaar achtereenvolgens werd belaagd door de Drentse soort genoot. mkz en een rancuneuze in specteur van het schapenstamboek. Maar ook deze dolksteek in de rug komt het 'superieure' ras te boven. Een verdiende eerste plaats was er voor de rijdende wolk, waarop de dit jaar overleden markante Texelaars hun opwachting maakten. Uitslagen: Jeugd - Enkelingen: 1 Panorama nieuwe Tesoboot; 2.Jonnexxion. 3 Verwarring. Paren 1 De Dames Di/t engelen: 2 Kippenmest; 3/ 4.Kinderfase Texel Sinterklaas Oudeschild. Groepen t.Stroita uit Russia: 2 Meieitilis: 3.SnoepjesPar Sint Maarten Volwassenen - Enkelingen. I.Oude beuk; 2.Keesje; 3 Tiny Ellen. Paren- 1 Skelet aan de Westerweg, 2.Ernst en Young; 3.Raadhuis in aanbouw. Groepen 1 De grote witte wolk; 2.De neukbeuk. 3.Slakkenkwekenj. Folklorebeker Masterplan energie Een paar bekers zijn niet afgehaald. Ze staan bij de Hema. e verdwenen tractor van Hans jidema, de wijze waarop Piet de loois bouwwerkzaamheden af- mdt en het vertrek van slagers p en Regien de Boer. Het waren ikele veel gespeulde onderwer- in in De Cocksdorp. Na een ma- vorig jaar was het spel deze er flink aangetrokken. Traditio- el werd er gespeeld in de huis- mers. in wand vol klokken wordt de huis- imer van dokter Van de Bent bin- ingebracht. 'Bas Tromp', 'Siep de ler' en 'Kleis Hooyschuur' (Erwin in der Linde, Robert Lakeman en ally van Beek) vergezellen de wand. looyschuur' zoekt een cadeautje x>r de vertrekkende slager. 'Tromp' left wel een aantal speciale klokken de aanbieding die hij graag even monstreert. is er een speciale koffleklok voor in Hottentot. Hij had tijdens de laat- dorpsavond met het gemeente- tuur gemopperd op de burge- lester, omdat ze een afspraak met im vergeten was. Voor Sikke ten ug, voorzitter van de dorps- immissie, is er een bomklok. Aan slinger van de klok hangt een klein jmmetje. Waar normaal het vogel- i zou verschijnen, komt een kleine raaljager naar buiten. Voor aanne- er Piet de Bloois is er een klokklok. it vogeltje is een tweede klokje iworden, zodat hij nooit meer pro- ïmen hoeft te hebben om ergens tijd mee klaar te zijn. x>r Hans Zuidema, wiens tractor in paar dagen zoek was, komt er in klein tractortje uit de klok naar jiten. Arie Daalder krijgt er één met in wijzer die alleen naar het noorden jst, omdat hij alleen daar uitbreiding het industrieterrein wil. Uit een ik voor Nico Roeper komt een irrelglaasje tevoorschijn om leuke igen te gaan doen met de burge- lester. Tijdens de dorpsavond had leper gezegd dat hij de brug in het >rp voor minder geld zou kunnen iken dan de gemeente. De burge- iester had daarop gezegd dat ze in samen van het verschil wel wat iks zouden kunnen doen. En voor de Siepfiguur is er een klok waaruit een pakketje zwart geld springt. 'Want hoe kan je anders nu al stop pen met werken en op vakantie gaan', roept de Kleisfiguur uit. 'Tromp' heeft ook nog een heel spe ciale klok voor het hele dorp; de condoomklok. 'Dan komen er minder Cocksdorpers en dan zijn we meteen van de woningbouwproblemen af.' Goed Het is één van de ruim twintig voor stellingen dit jaar in De Cocksdorp worden opgevoerd. Het aantal deel nemers ligt boven de zestig, bedui dend meer dan vorig jaar. Aannemer Piet de Bloois, slagers Siep en Regien de Boer, Kleis Hooyschuur van de Plus, klokkenmaker Bas Tromp, de tractor van Hans Zuidema, de komst van Piet Zijm in café De Rog en de nieuwbouw van Erwin van de Linde zijn veelgespeelde onder werpen en personen. Een zaak als de windenergie komt niet aan de orde, de veelbesproken antennemast aan de Langeveldstraat weer wel. Het nieuwe dak van De Nieuwe Aanleg is een geliefd onderwerp, omdat het te zwaar bleek te zijn, waardoor er een nieuwe muur gebouwd moest wor den. De verdwenen muurschildering in het Eierlandsche Huis wordt ge noemd, plannen om de Roggesloot zilter te maken zijn een doorn in het oog van een aantal mensen en het wel en wee van de huizen in de Kikkertstraat wordt bezongen. Ook bij de andere sketches wordt redelijk vaak gezongen. In de huiskamer wordt ondertussen na elke voorstel ling meteen doorgenomen wie wie speelde. André van der Vliet en Jitze Beintema voeren een apart onderwerp op. Zij houden een voorronde van de Durpex, een voorronde van de voor inschrijving van de Wampex, omdat De Cocksdorp het daarbij niet zo goed zou doen. Eén van de vragen gaat over de naam van de school. Is dat 'Durpershonk', 'de Onvoltooide' of 'Olga's droom'. Het antwoord maakt niet uit, alles wordt goed ge- De regentonnenactle van de gemeente inspireerde jeugdige speulertjes tot deze voorstelling. rekend. Ter afsluiting moeten de mensen in de huiskamer meedansen op het lied van Kabouter Plop. Een aantal kinderen laat weten dat ze het plakje worst van de slager mis sen. Een paar anderen missen tennis- leraar Theo van Maanen die plotse ling ophield met lesgeven. De onduidelijkheid over Sint Maarten (mocht het nou wel of niet op zondag) wordt uitgebeeld en ook bij de kinde ren passeert regelmatig de verdwe nen tractor van Zuidema. Andreas Moonen doet bij de volwas senen als enige enkeling mee. Hij presenteert zich als de vertegen woordiger van KUT, Koksdorp Uiter aard Tegen. Hij is het onder meer niet eens met de veranderingen bij de Rog. 'Vroeger kon je daar vijf uur nuchter zitten en daarna normaal naar huis gaan. Nu weet je na een uur al niet meer hoe je thuis moet komen en je portemonnee is ook al leeg.' Hij zei volgend jaar met één tekenlijst te komen, zodat iedereen zich meteen overal in één keer tegen alles kan uit spreken. Uitslagen Kinderen - Enkelingen l.Het tuinbedrijf van Zuidema; 2.De gezonde tuin; 3 Trekker van Zuidema gestolen Paren 1.0e Jomanda Show; 2 Slager Siep de Boer weg; 3. Plus markt. Groepen: 1 De Roggesloot zout, 2.Bou wen in De Cocksdorp. 3.Stralingsgevaar. Volwassenen - Enkelingen. 1.Enquêtes in Cocksdorp Noord. Paren: 1Het weerstation, 2.Twee klokken uit de oude tijd; 3.Het Roglied Groepen I.Hans Zuidema en z'n kabouters. 2.De zingende brievenbussen, 3.0uwe koeien uit de sloot halen. Als origineelste werd 'Bas Tromp maakt klok ken voor Cocksdorpers' gekozen. De wissel beker ging naar Het weerstation. ideschild mag zich verheugen in in groeiend aantal jeugdige luiers. Was het aantal vorig jaar I, deze keer liepen er 94 echte iwe Sunderklazen rond. En dan ren alle feeën, prinsessen en iowns nog niet meegerekend. Bij te volwassenen waren er 55 peulers. te jeugd, die boven de ouderen uit- _|tak, speulde echte dorpse onder erpen. Ze maakten zich onder meer Juk over het wel of niet voortbestaan en de meierblis. Ze waarschuwden te volwassenen geen verdere stom- Meiten te begaan door allerlei rom- iel op het vuur te gooien. Ook voor et vieren van Sint Maarten op zon- ag wenste de jeugd een oplossing, te parels van bureau Striking werden oor de zwijnen gegooid en men Jonde medelijden met KTF na hun lomino)smak over de klappaaltjes in te De Ruyterstraat tijdens Koningin sdag en vanwege het vervangen an het korps door een CD tijdens de tocht van de Sint. 'l de volwassenen speulers waren teerdere voorstellingen gewijd aan te restauratie en het voortbestaan an de Zeemanskerk. Een groot deel an de inkomsten dreigt verloren te Ban omdat de toren niet meer mag •orden beklommen. De Hervormde ■usterkring had haar assortiment telfgebreide artikelen daarom dras- toh uitgebreid, zodat nu ook ero- toh getinte spullen aan de man 'erden gebracht, zoals wollen con- tooms. Oudeschilder Doede de Vries *erd als pasmodel naar voren ge haald. Het inrichten van een tippel zone rond de kerk was een andere suggestie. De te winnen (beker)prij- zen werden onder de loep genomen, omdat de worsten en de kazen die men vroeger nog 'bovenop' de beker kon winnen, ontbraken. Spontaan meldde zich een sponsor die volgend jaar deze artikelen wil verzorgen. Groen Op muziek van Kabouter FHop stel den Schoffel en Snoei het onderhoud aan het groen in Oudeschild flink ter discussie. Er deugde dan ook niets van. Alleen de koffie lieten deze ka bouters zich goed smaken. Het on geval in de wegversmalling op het Bolwerk en de toekomstige slakken- farm van Piet Standaart inspireerden ook veel Oudeschilders. De hond die achter de dijk was verdronken, werd weer tot leven gewekt met een dui delijke boodschap: wie niet de gele genheid heeft een dier uit te laten, moet er ook niet één nemen. Kotter- visser Adri Vonk werd neergezet als de 'bottenkomng van Oudeschild' omdat hij in zijn vrije tijd botten van walvissen verzamelt. En ook de kippenmest maakte zijn opwachting. Oudeschild had in de stank mogen zitten, terwijl de bloembollen die de landbouwers schonken als goed- makertje in Den Burg werden geplant. De origineelste prijs ging met flinke meerderheid van stemmen naar de Maori's die dansend en zingend over straat gingen en zo een link legden met de VOC-tijd. Lustte Abel Tasman indertijd geen thee, zij lieten zich ons bier uitstekend smaken. Een leuke bijkomstigheid was dat minstens de helft van deze groep echt uit Nieuw- Zeeland komt en tijdelijk hier op werkvakantie is. Dankzij de nieuwe feestverlichting van de feestcommissie kon er, buiten de jurypunten, weer overal langs de route worden gespeeld. Toch liep één speulster stiekem te collecteren voor 'het leste endje' van de De Ruyterstraat. Daar is geen feest verlichting opgehangen. Dat het er nog erg donker is, bewezen haar zwart getinte foto's. Uitslagen Kinderen - Enkelingen: "I.Warmtefee (gift Julianafonds) Marleen Tromp. 2.De kapmes sen van Alfons Mels Buysman, 3.De slakken- farm Cornelis Tromp. Paren: 1 DeSlakkenrace Masha Gieles en Marouscha Stolk, 2 De Her vormde Zusterkring Melanie en Carla Kalver- boer; 3.De meierbliks Lesley Koning en May Bntt Barends. Groepen: 1 Henny stopt met gymles Miranda de Vries, Aron de Wit. Guus Tjepkema, Daan Witte en Daisy de Jong.2.Sint Maarten Judith en Lisa Timmer. Lotte en Kar lijn Jansen; 3.De meierblis Suzanne en Bart de Vries, Jeske en Linda Tjepkema, Denise Betsema, Jasmijn van Rongen, Caroline Weten kamp en Wouter Kuip. De zendmast van Pas cal en Sander Witte, Jacco en Erwin Veeger en Henk Jan Slegtenhorst won de originaliteits- prijs. Volwassenen - Enkelingen; 1.De Zusterkring Hillie Keyzer; 2 De meierblis - Oliedom Jaap Bakker. 3 De prijzen van de GO Willem Roe per. Paren; 1 Kabouters Schoffel en Snoei Angelina en Koos Tjepkema; 2.Alfred en Aaf Lilian Koning en Riet van Liere. 3 Sieme met de VUT Riekte Barhorst en Martha Westdorp Groepen 1 De hondenkiller Jan Zijm, Klaas van der Meer. Bert de Ridder en Jan Jacob de Jong, 2 Noortje trouwt u zelfs thuis/ Erwin Ko ning, Dirk Barends, Willem Kuyper, Ton Dooyenweerd; 3 De Wittstraat Robert Frido Boom, Willem Anton Schagen, Herman Blom, De Maori's en de VOC van Gerd Jan en Saskia Roos. John Feely en Rose Cloake wonnen de origmaliteitsprijs De prijs voor de meest actu ele voorstelling ging naar Jan van Leeuwen, die J. Does en het Bolwerk speelde. Er zijn meerdere plaatsen waar het nieuws ter sprake kan komen: ui teraard in het café, maar ook op de 'beurs' en zelfs - als geschiedenis of staatsinrichting - op school. Al deze plaatsen kwamen in Ooster end aan bod. Het aantal spelers mocht misschien de indruk wek ken dat er het afgelopen jaar wei nig gebeurd was in het dorp, de groepen bogen zich wel over een keur aan onderwerpen. Eén van de meest besproken figuren was on getwijfeld Wim Ploeg, wiens plan nen voor een nieuw te stichten school ('De Ploegschaar' of 'Starkebuurt') gesprek van de dag waren. Ook werd hem de over name van bakkerij Het Gouden Boltje (omgedoopt in "t Gouwe Ploegje') gegund en was er sprake van overname van Het Cafeetje. De beursende vissers wisten alles van de 'drie papieren van onenigheid' en de zondagsrust werd strikt na geleefd. Zowel 's middags als 's avonds kwam het spel in Oosterend laat op gang. Pas halverwege de - ruim bemeten - speeltijd was het iedereen duidelijk dat er toch wel heel veel te zien was. Ongetwijfeld werd dit in de hand gewerkt door de lengte van de voorstellingen. Kon het publiek in voorgaande jaren positie kiezen op vast punt en wachten tot alle voor stelling waren gepasseerd, dit jaar kon beter een rondje worden gelo pen, doordat de voorstellingen lang op één plek bleven. Dankzij jaren lange inspanningen van de dorps commissie is het spelen niet meer uitsluitend beperkt tot het Kerkplein, maar wordt ook in de Koetebuurt en de Verlorenkost gespeeld. De toege nomen ruimte heeft er voor gezorgd dat de Oosterenders de laatste jaren steeds meer neigen naar uitgebreide toneelstukjes, die dit jaar wel tot een kwartier konden duren. In een derge lijk toneelstukje wordt een breed scala aan onderwerpen behandeld, wat maakt dat het publiek gedwon gen wordt lang te blijven staan wil het mets missen. Bijgevolg dreigen de 'ouderwetse' snelle voorstellingen, enkelingen met alleen een bord of drie woorden tekst, onder te sneeu wen Zij moeten zich tussen het pu bliek doordringen en moeite doen om aandacht te krijgen. Het aantal spelers mag dan minder zijn geweest dan andere jaren, de kwaliteit van het gebodene was uit zonderlijk hoog. De bronzenbeelden groep 'Beursende Vissers' bijvoor beeld, kreeg na de bijzonder dramatische opkomst (met een vork heftruck) spontaan applaus. Maar ook Het Cafeetje, de school van Ploeg en het Ambachtencentrum getuigden van een lange voorbereidingstijd. Dat neemt niet weg dat ook de stralingsmeter van Lia Duinker en de drie prachtige op gedirkte meiden die het oudste am bacht ter wereld wilden uitoefenen in het nieuw te openen Ambachten centrum blijk gaven van veel inzicht en oorspronkelijkheid. Deze voorstel lingen hadden bovendien het voor deel dat zij in één oogopslag, ook zonder woorden, te begnjpen waren. Met zijn reuzenpompoen, fiets- ongeluk, exotische tuin met bananenplanten en z'n onvolpre zen rubriek 'Harry's Hoekie' in dorpsblad De Hoornder was Harry Bakker met afstand het meest fa voriete onderwerp van Ouwe Sunderklaas in Den Hoorn. Met 18 voorstellingen en 62 speulers was de opkomst heel behoorlijk. Dat gold in mindere mate voor de jeugd, alhoewel er met 38 kinde ren nog altijd 10 méér meededen dan vorig jaar. De jeugd heeft de toekomst, ook in Texels meest zuidelijke dorp, maar als het aantal jeugdige speulertjes een graadmeter vormt, moet voor de toekomst van Ouwe Sunderklaas in Den Hoorn worden gevreesd. De belangstelling was 's middags groot, dorpshuis De Waldhoorn barstte bijna uit z'n voegen, maar de zaal werd vooral gevuld door kinderen die wél mooi verkleed waren maar niet speulden. 'Volgend jaar doe ik mee', klonk het menigmaal veront schuldigend, waarna de aangespro kene zich joelend en met een zakje chips in z'n handen in het feestge druis stortte dat entertainer en dorpsgenoot Kees Klaassen opriep met z'n liederen over Kabouter Plop en andere jeugdhelden. De kinderen die wél meededen (én hun ouders), hadden hun best ge daan. Twee of zelfs nog meer dagen Sint Maarten, de verkoop van de kerk op Diek en de toename van 'buitenaf' van kinderen met de ty pisch 'Hoornder' naam Bakker vormden enkele onderwerpen. Een absolute topper was de voorstelling waarin afscheid werd genomen van Joop en Mieke Vlaming, uitbaters van strandpaviljoen Paal 9. Hun ver diensten werden geroemd met een prachtig lied, terwijl ook de outfit van de speulers fraai verzorgd was. Het stuk maakte zóveel indruk op de Vlamings zelf. die zich onder de toe schouwers bevonden, dat Mieke een traantje moest wegpinken. De voorstelling werd met alleen beloond met de eerste prijs bij de grote groe pen, maar ook met de Mevrouw Bothof-beker, de originaliteitsprijs, die werd uitgereikt door het echtpaar Vlaming. Bij de volwassenen was de variatie een stuk minder groot. Weliswaar passeerden de verkoop van de ka tholieke kerk, 'De hort op' van Jan en Piet Lap, tien jaar feestcommissie, de verkeersdrempels en de komst van nieuwe Schotse Hooglanders de revue, het was toch vooral Harry Bakker die z'n dorpsgenoten bleek te hebben geïnspireerd. In diverse voorstellingen kwam de markante Hoornder op de fiets de jury adressen binnenstuiven, om er met een angstwekkende klap van af te vallen. De eerste prijs bij de grote groepen én de beker van de firma Goënga voor de origineelste voor stelling van de hele avond ging naar het gezelschap dat Harry na zijn val in een droom deed belanden die verrassend veel op het kerstverhaal leek. Jozef was vervangen door Willem Alexander en Maria door Maxima, die tijdens een kennismakingsbezoek aan Texel plots moest bevallen. Op hun vruch teloze zoektocht naar een hotel, stuit ten ze op de uit gele steentjes opge trokken schapenboet van Harry, die was omringd met reuzenpompoenen en bananenbomen, net zoals de exo tische tuin van de 'echte' Harry. De drie wijzen uit het oosten vereerden het kindje Minima ('maar in de volks mond sprak men als snel van Harry') met het liefdesdrankje van Gert Coevert, een schapenzeepje en wier rook om de schapenlucht uit de boet te verdrijven, waarna Harry ten slotte naast zijn fiets ontwaakte uit zijn droom. De eerste prijs bij de kleine groepen en de Metselbedrijf VooRuyt-beker (de aanmoedigingspnjs voor de OSG-jeugd) was bestemd voor een dnetal dat het gebrek aan respect aan de kaak stelde voor de mensen die ooit op de begraafplaats van De Wes ten zijn begraven. De ruilverkaveling, de aanleg van de Westerweg en re cent de aanleg van het fietspad heb ben ertoe geleid dat de stoffelijke res ten veelvuldig zijn opgegraven en herbegraven. Een 'dode vrouw' be klaagde zich erover dat ze na een huwelijk waann ze haar man altijd trouw was gebleven nu in een graf met een andere man ligt en dus te gen haar wil 'vreemd' is gegaan. De Naalrand/Klif-beker, voor de origi neelste enkeling, werd gewonnen door 'wethouder Daan Schilling' en zijn nieuwe hobby 'inbreiden'. Daar bij werden plannen beraamd om be staande, met meer gebruikte gebou wen in de toekomst om te vormen tot woonhuizen. Twee van de panden die daarvoor in aanmerking zouden ko men 'als de Hoornders doorgaan met zo weinig naar de kerk gaan' waren de pastone en 'Ons Huis', het ge bouw van de hervormde gemeente. De voorstelling was extra leuk voor de toeschouwers die in de gemas kerde speuler dominee Jaap Vlasblom herkenden. Om vergelijk bare reden leuk waren de speulers die 's nachts illegaal tuunwallen zet ten en daarbij wethouder Schillling (de 'echte') uit de zaal plukten om assistentie te verlenen. Schilling liet zich niet op z'n kop zitten en nam de vork ter hand om plaggen te stape len. Alleen toen hem werd gevraagd of hij de avond erop wéér wilde hel pen, ging de wethouder op z'n stre pen staan: 'Dan gooien ze me er vast uit bij de gemeente.' Op de vraag of hij dat erg zou vinden, antwoordde Schilling na enig nadenken 'Bouk (zijn echtgenote, red.) niet, maar ik wel.' Uitslagen Jeugd - Enkelingen; I.Koen van der Meer, 2.Poes bij Goënga Kleine groepen. 1.Maxima en Willem Alexander, 2.Meierblis, 3.Sint Maar ten op 10/11 september. Grote groepen. 1 .Af scheid Paal 9 (tevens originaliteitspnjs), 2 Sint Maarten. 3 Bakkertjes Volwassenen - Enkelingen; 1 Hoekie's Boetje, 2.Daan Schilling/Arcadis 2020 (tevens origi neelste enkeling); 3.Harry's hoek Kleine groe pen; 1. Begraaf plaats Westerweg (tevens aanmoedigingspnjs OSG-jeugd); 2. Rondje om de kerk; 3.Tuunwallen plaatsen. Grote groepen; 1 Harry Bakkers boet (tevens ongineelste voor stelling hele avond); 2.De biechtende Hoornders; 3.Tien jaar feestcommissie Dat was ook de uitbeelding van 'Wanhopige Henk', een jeugdige spe ler die op zoek was naar een voorzit ter voor de Stichting Oosterend Pre sent. De jeugd was dit jaar slecht vertegenwoordigd. Er waren veel kin deren, maar slechts weinigen hadden een grim op. En de onderwerpen beperkten zich voornamelijk tot de plaatsing van antennes rond het voetbalveld en de aanleg van verkeersdrempels bij de ingangen van het dorp. Zonder woorden, maar toch duidelijk, was de uitbeelding van de terugkeer van zuster Mulder door twee wel heel jeugdige spelers. Over het algemeen namen de Oosterenders dit jaar geen blad voor de mond. Voor de goede verstaander was er menig hard woord te beluis teren. En achteraf bleek er weer vol doende spraakmakends te zijn ge beurd om de tongen in beweging te brengen en het publiek tot nadenken te stemmen. Uitslagen Jeugd - Enkelingen 1 Wanhopige Henk; 2.Stralingspaal SVO. Paren. l.Ome Sieme's antennepark, 2.Zuster Mulder, 3 Beursebank Groepen 1 Bejaardenpad; 2 Verkeersdrempels met echte stenen; 3.Nieuwe kantine met Ome Sieme. Volwassenen - Enkelingen: 1 Masterplan Oosterend. 2 De stralingsdeskundige; 3.Strender Stroper Paren. 1. Feestcommissie trekt kar dorpscommissie, 2.De douche van Does. 3.Zwarte koesen zoeken leerkracht. Groepen 1 Buurpraatje; 2.Beursende vissers; 3.Advanced Practical Nurse Aanmoedigingsprijzen 'Het oudste ambacht' en 'Voetballers SVO'.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 9