Beeldentuin wacht op vergunning gemeente wem brunci Doek valt voor Kunst in Zee (jfocn ^warL-Jéxel s tri het harL, Provincie SGB-geld sluist veel naar Texel HEMA DOP mm Texelaars kopen voor ruim één ton aan euromunten Brouwer Hors andere planeet in sciencefiction Tien families voetballen in zaaltoernooi Veel vraag naar vervanger van de gulden Spoiler Klaas Eissen verlaat praktijk Molenstraat TEXELSE^COURANT ALLEEN VRIJDAGKRANT NA KERST TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER Literatuuravond krijgt wel vervolg Stockcar racer DINSDAG 18 DECEMBER 2001 PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11639 /erschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 1,80 0,82 t doek lijkt gevallen voor Kunst Zee, de kunstmanifestatie die e jaar geleden wordt het eerst ird gehouden. Vooralsnog ziet I ernaar uit dat het artistieke snement zich in 2002 zal beper- n tot het Literatuurfestival, op lerdag 21 april. Volgens woord- srder Joke de Boer van de orga- :erende stichting is het finan- «I niet meer rond te breien. Op achtergrond spelen volgens ar ook de negatieve reacties van mstenaars en pers op het festi- I. 'Daarin ben ik echt teleurge- ild.' Ze roept nu anderen op de houders onder het evenement te tten. organisatie van Kunst in Zee had de start in 1999 hoge ambities. Het de de manifestatie een landelijk enement laten zijn, dat zelfs zou nnen uitgroeien naar een kunst- ndaagse of een kunstmaand. Maar rer is het dus met gekomen. De er: 'Het organiseren van Kunst in e vergt hoge kosten, maar als je bij dernemers aanklopt voor een bij- ige, dan geven velen met thuis. Er irdt volgens hen al zoveel georga- eerd waarvoor ze de portemonnee leten trekken. We konden alleen ugvallen op een aantal vaste spon- rs, zoals Teso, de Rabobank, de V, Hotel Opduin en een kleine bij- ige van de gemeente. Maar daar- ie redden we het niet.' kunst omstreden is, heeft de or- usatie in het driejarige bestaan van nst in Zee wel ondervonden. Al tij- is de eerste editie in 1999 voelden kele professionele kunstenaars ;h niet thuis tussen exposerende lateur-kunstenaars. Enkelen spra- n zelfs openlijk hun afkeur uit over tentoongestelde kwaliteit. Maar Igens de organisatie diende Kunst Zee laagdrempelig te zijn. Aan een icussie over wat kunst wel of niet wilde ze haar vingers niet branden, iel was het promoten van Texelse nst in het algemeen en het eiland g aantrekkelijker maken. Er ver henen zelfs reclamespotjes op de tdelijke televisie. Vorig jaar ont- jnd een rel, toen kunstenaar itrick Tanghe zijn gekruisigde mbik niet in de hervormde kerk van in Burg mocht exposeren. Het dde er toe dat ook 'collega' Henk xirlander zich terugtrok. Maar des- idanks lieten publiek en pers zich rend uit over deze editie. En alles ihalve negatief was ook de recen- over Kunst in Zee 2001waarin der meer de kunstroute van Waan- veel bekijks trok. Maar toch over- erste bij De Boer een negatief gevoel. 'Met kunstenaars is het niet altijd even makkelijk samenwerken. Bo vendien kregen we van bepaalde kunstenaars commentaar op de kwa liteit, al was dat dan wel weer afkom stig van degenen die met meededen. Maar de kritiek is volgens De Boer niet de hoofdoorzaak om met het fes tival te stoppen. 'Dat is het geld. Er worden aan zo'n festival eisen ge steld en om daaraan te voldoen moet je veel geld investeren Maar de stich ting Kunst in Zee wil geen entree hef fen. En zonder inkomsten begin je niet veel. Toen we eraan begonnen, hebben we gezegd: we doen het drie jaar en als de manifestatie dan niet de potentie heeft om te groeien, dan stoppen we ermee. Ik blijf het jammer vinden, want het was een prachtig cultureel evenement. De combinatie van beeldende kunst en poëzie was natuurlijk perfect. Er kwamen veel be zoekers op af, van jong tot oud, en hun reacties waren positief. De kunst route die Waantij vorig jaar inbracht, was prachtig. Bij elkaar was het toch iets unieks. In de afgelopen driejaar hebben zo'n 90 kunstenaars geëx poseerd bij Kunst in Zee. De Literatuuravond was dermate suc cesvol, dat we die wel voortzetten. Kunst in Zee met. Ik hoop van harte dat anderen nu de schouders er on der zetten.' Ze roept ieder die de Texelse kunst een warm hart toe draagt op de organisatie ter hand te nemen. 'Als stichting zijn we bereid hen bij de organisatie administratief en op het gebied van PR te onder steunen.' Voor de organisatie van een goede expositie heeft zich inmiddels iemand gemeld. De stichting ontwik kelt vele activiteiten en het bestuur heeft nu besloten om de energie in andere culturele activiteiten te ste ken, conform de doelstelling. Het be stuur werkt daar al enige tijd hard aan. tudenten van de Nederlandse 'm- en Televisieacademie uit Am- Mam waren het afgelopen eekend op Texel om opnamen te laken voor een sciencefictionfilm, laats van handeling was de Hors, aar zaterdag en zondag het pnameprogramma volgens plan on worden afgewerkt. Stan Boon in het 'Franse' en streng symmetrische gedeelte van zijn tuin. In navolging van het traditionele familietoernooi op het veld, dat sinds jaar en dag op Hemelvaartdag wordt gehouden, houden tien Texelse fami lies zaterdag in sporthal Ons Genoe gen het eerste Familiezaalvoetbal- toernooi. De deelnemers worden afgevaardigd door de families De Vries, Koorn, Van Exel, Siebinga en Koning (poule 1) en Blonk, Van Beek, Maas, Saai en Boogaard (poule 2). De eerste wedstrijd begint om 16.30 uur, de laatste om 21.15 uur. Texelaars hebben sinds vrijdag voor meer dan honderdduizend gulden omgewisseld in euromunten. De zogeheten consumentenpakketjes, met daarin voor 25,- aan het nieuwe geld, waren binnen korte tijd uit verkocht. Alleen Fortis had giste ren nog een paar zakjes liggen. De nieuwe munten waren vanaf vrijdagmorgen te koop bij de banken en het postkantoor. Tegelijkertijd be gon de uitgifte van de gratis eurokits, met daarin één exemplaar van alle acht nieuwe munten. Bij de uitgifte punten vormden zich bij openings tijd rijen met mensen die als eersten de nieuwe munten willen hebben. 'De mensen stonden voor de deur', vertelt Nienke Blanken van de Hema. 'Er waren erbij die naar de service- balie renden.' Fortis besloot maar om 9.15 uur open te gaan in plaats van om 9.30 uur, ook omdat de men sen buiten al stonden te wachten. Bij de Rabobank werden in één dag alle 1700 consumentenpakketjes verkocht, aldus Fenneke Krafft. Van de 2400 gratis eurokits waren er aan het eind van de dag nog vierhonderd over. 'Het liep als een speer. Het viel ook op dat er veel mensen waren die meerdere zakjes tegelijk kochten.' Het filiaal van ABN-AMRO aan de Binnenburg verkocht 1600 consumentenpakketjes. Beide ban ken waren vrijdag langer geopend vanwege de euro. Laatste doosje Bij het postkantoor gingen volgens een woordvoerder duizend zakjes met euro's over de balie. Fortis ver kocht er zo'n vierhonderd. 'We zijn met het laatste doosje bezig', ver- Lees verder pagina 7 ie uitgestrekte zandplaat aan Texels «idpunt was als locatie uitgekozen hdat die volgens de 25 studenten ie bij het project zijn betrokken veel kt op een andere planeet, waar een eel van het verhaal zich afspeelt. De oofdfiguur, die betrokken is bij een üergalactische oorlog tegen kwade lementen, stort daar neer. De 25 'inuten durende rolprent, geregis terd door Dennis Kleijn, is een istudeerproject en zal op 14 juni 'orden vertoond tijdens het film- sstival dat de school organiseert. De hi zal op een nog nader te bepalen atum ook zijn te zien op de lande- ke televisie, want hij is inmiddels arkocht aan BNN. te studenten zijn zeer tevreden over e medewerking die ze op Texel heb- en gehad. Producent Guido lenbaas: 'Rijkswaterstaat gaf ons trgunning om met auto's op het Irand te rijden en om een tent te taatsen. Ze hebben ons prima ge- -J olpen'. Voor de liefhebbers van het stevige maar toch toegankelijke genre vormde Supergroover halverwege de jaren negentig hét hoogtepunt tijdens enkele afleveringen van Texelpop. Als leden van de band Spoiler hebben ze de afgelopen maanden hard gewerkt aan hun debuut-CD. Pagina 7 Huisarts Klaas Eissen verlaat de praktijk die hij deelt met Jan Hoeks tra en Jacquelien Dros. Ze beëindi gen hun maatschap als gevolg van een zakelijk conflict. Eissen gaat zich vestigen aan de Mancoweg, in het voormalige kantoor van Tatenhove BV, nu eigendom van de familie Van der Vis. De gemeente is bereid mee te werken aan de vestiging van deze tijdelijke huisartsenpraktijk. Het be treft een vrijstelling voor de duur van maximaal vijf jaar. Vooruitlopend op een informatiebrief aan de patiënten onthouden de artsen zich van com mentaar. (Advertentie) 'Texel krijgt dit voorjaar een beeldentuin', zei galeriehouder René Geurtsen zondagmiddag bij de opening van de einde- jaarsexpositie in Het Posthuys in. De Koog. Hij liep daarmee optimistisch vooruit op de nog te verkrijgen goedkeuring van de gemeente, maar overigens zijn de voorbereidingen voor het stichten van een permanente expositie van beeld houwwerken in het Texelse buitengebied in gevorderd sta dium. Het initiatief is van Geurtsen en zijn plaatsgenoot Stan Boon. Zij willen een wisselende collectie van vijftig tot zeventig beelden opstellen in de heemtuin van laatstgenoemde aan het Oude Dijkje bij De Koog. In 1994 kocht Boon dit bijna één hectare grote terrein met het recreatieve opstal 'De Wijde Bliek' van W. Steen huizen uit Den Burg. In de loop der jaren maakte hij er een lusthof van, met diverse vijvers, heidetuin, eendenkooi, moestuin hoogstam- boomgaard, theehuis, bijenstal, vogelverblijven, wijngaard en bloemenweide De natuurlijke varia tie in de vorm van uiteenlopende gradiënten, de 'spannende' inrichting en de bonte verscheidenheid van bomen, heesters en planten met een daarmee samenhangende vogel wereld, maakt een bezoek aan de tuin tot een interessante belevenis. Aan genoemde natuurlijke geneugten heeft Boon ook wat cultureels toege voegd in de vorm van enkele beel den, die in deze omgeving prachtig tot hun recht komen. Zo ontstond het idee om van de aan de Thijsseroute gelegen tuin een expositiegebied te maken voor beeldhouwers van naam. Inmiddels staat vast dat die beeld houwers het zien zitten. Medewer king is toegezegd door Arti et Amicitiae, een vereniging van kunste naars en kunstliefhebbers met promi nente leden als staatssecretaris Rik van der Ploeg en burgemeester Job Cohen van Amsterdam. Bedoeling is dat de collectie minstens eens per jaar wisselt, zodat inwoners en regel matige bezoekers van Texel telkens iets anders te zien krijgen. De ver wachting is dat de exposerende kun stenaars daar wel bij zullen varen. Kunst die in een aantrekkelijke omge ving wordt getoond, trekt meer kij kers en verkoopt makkelijker De goede bereikbaarheid van Texel speelt ook een rol. De Amsterdamse regisseur en Artilid Fred Hilberdink ziet de beeldentuin als een opstapje naar een nog ambi tieuzer project: héél Texel elke zomer als podium van beeldhouw- en an dere kunst. Ook daarbij wil Arti et Amicitae als motor fungeren. Betrok kenheid is er ook van het Prinses Beatrixfonds, dat vijf procent ont vangt van de omzet van de expose rende kunstenaars. Op dit moment is alleen de beelden tuin aan het Oude Dijkje aan de orde. Volgens Geurtsen en Boon kunnen zij zonder meer overgaan tot het hier laten zien van beelden. Maar hoe ligt dat als entree wordt geheven, als de bezoekers consumpties kunnen ko pen en ook hun auto's nog willen parkeren? Dat zou wel eens stnjdig kunnen zijn met de huidige bestem ming, vooral als Boon ook nog gaat wonen in het recreatieve opstal, zo dat hij de collectie kan bewaken en beheren en de bezoekers kan rond leiden langs de flora en fauna die hij in zijn tuin heeft samengebracht. Daarom ligt er nu bij de gemeente een verzoek om medewerking Wet houder Nel Eelman van Cultuur heeft al een kijkje genomen in de heemtum en zich over de plannen laten infor meren. Ze staat er sympathiek tegen over, omdat ze meent dat het iets echt nieuws toevoegt aan wat op Texel is te beleven. Verder is het een zaak die in eerste instantie wordt behandeld door de gemeentelijke afdeling Ruimte en Wonen, die zal bekijken of de beeldentuin in plano logisch opzicht mogelijk kan worden gemaakt. Texel kan rekenen op ƒ724.000,- rijks- en provinciegeld als bijdrage in de kosten voor diverse op milieubehoud en milieuherstel ge richte projecten. Het geld is be stemd voor het schoonmaken van de vervuilde bodem van de vijver bij de Elemert (149.000 euro), het natuurvriendelijk maken van oevers van waterlopen (57.000 euro), vier pilotprojecten op het gebied van agrarische bedrijfs- waterplanning (50.000 euro), de proceskosten van het Masterplan Water (46.000 euro) en de verdrogingsbestrijding in natuur gebied De Bol (27.000 euro). Hans van «eerwaarden overhandigt een consumentenpaneel mei euromunten, dij ue nauuuan* vum.ue - een lange rij met mensen voor de nieuwe munten. in"" Jlrrv*n Het geld wordt verstrekt krachtens de nieuwe Subsidieregeling Gebied- gericht Beleid, die in de plaats is ge komen voor diverse verschillende regelingen. Het geld komt van rijk en provincie en de provincie vervult een sleutelrol bij de selectie van de te steunen projecten, die opgenomen worden in een uitvoeringsprogramma op basis van een bestuurs- (jrta ^ÈUrL-Jitih la b4 bjrt_ In verband met het als werk dag uitvallen van dinsdag 25 en woensdag 26 december zal er volgende week alleen een krant verschijnen op vrijdag 28 december Advertenties voor deze krant kunnen donderdag 27 de cember tot 10.00 uur worden ingeleverd. Directie Langeveld de Rooy (Advertentie) overeenkomst die de gezamenlijke provincies sluiten met de ministeries van LNV, VROM en V&W. De projec ten moeten binnen de door het rijk aangewezen kwetsbare gebieden lig gen en gericht zijn op herstel van hydrologische systemen, diversifica tie van de landbouw, vergroting van de recreatieve toegankelijkheid, ver mindering van de milieubelasting en het terugdringen van verstoring. De bijdrage is maximaal 75% van de to tale kosten. De provincie controleert of de maatregelen het beoogde effect hebben. De provincie Noord-Holland heeft dit jaar dertig projecten voor de regeling voorgedragen, gelegen in het midden van de provincie en op Texel. Omdat de inwerkingtreding van de subsidie regeling is vertraagd, heeft de provin cie er een aantal projecten uitgepikt waarvan de uitvoering spoedeisend is. Het benodigde geld wordt door de provincie gegarandeerd en zonodig voorgefinancierd Daaronder bevin den zich de genoemde Texelse pro jecten. Qtkm Iwmrujmtt ia bat bon. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE ËE DE Gf www.bruna nl altijd actueel ^^udio ^^^ideo ^rplecom^ NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. Pascal Spigt vertrekt begin volgend jaar naar Nieuw Zeeland om deel te nemen aan het wereldkampioen schap stockcar racen in Auckland. Zijn deelname is bij voorbaat al een opmerkelijke prestatie, want de Texelaar is de tweede Nederlander voor wie dit voorrecht is weggelegd. Pagina 5

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 1