Voormalig Russisch staatscircus naar Texel De Vries fotografeert werk Tielemans Eindejaarsexpositie voor velen boeiend Drukte op Strender kerstmarkt Agenda Scouting maakt kerststukjes Organisatie Ronde weer van start \\/at ik zeggen wou. TEXELSE^COURANT Telekomtaxi Kerstactiviteiten oud op Uit en Actief An van der Eijk deelde ervaringen met anderen Redactie gesloter Wat ik zeggen wou... Jeugd Lever uw advertentie tijdig in voor de Oud en Nieuw krant GESLOTEN I Rumm/mmm I TEXELSE 2 COURANT Kerstworkshops De Witte Engel Met een presentatie op een boot show in Parijs is onlangs de orga nisatie van de 25ste Ronde om Texel van start gegaan. In januari zal de Ronde aanwezig zijn op de bootshow in Düsseldorf, terwijl het jubileumjaar officieel begint tijdens de in februari te houden Hiswa in Amsterdam. Dan zal tevens de In schrijving worden geopend. De lubileumronde wordt gevaren op zaterdag 15 juni. Zoals de laatste ja ren gebruikelijk wordt in de week voorafgaand aan de eigenlijke race het Texel Dutch Open gezeild en de Horstocht voor de meer recreatieve zeilers. Dit jaar wordt tevens een spe ciale jubileumwedstrijd gehouden voor (oud-)orgamsatoren en spon sors. i v cnzuwoordclijkbcid VI Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Buiten werktijd: Jeroen van Hattum Telefoon 31 60 89 of 06 - 22 87 42 25 Advertenties en abonnementen: Spmbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenrnl Op o) onze advertontiecontracten en aanbiedingen daartoe zijn van toepassing de Regelen voor het Advertentie-wezen van de Stichting ROTA. gevestigd te Amsterdam, zoals gedeponeerd bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam onder nummer 41198699 Een exemplaar van de Regelen voor hot Adverlentiewozen wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden Abonnementsprijzen 2002: Per half jaar 29.80,- Perjaar €59,60,- Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode Vrijdag 14 december moest mijn dochter tot 21.00 uur werken. Ze belde een Telekomtaxi, dat ze om half tien naar Eierland wilde. Dat ging niet, want ze reden met voor één persoon naar Eierland. Als ze om 21.05 uur op de Elemert zou staan, wilden ze haar nog wel naar huis brengen. De chauf feur had echter te horen gekregen dat Nieuwe voorzitter van de Ronde om Texel is Karin Biegnolé, die afgelopen jaar al binnen het bestuur meewerkte op het gebied van relatiebeheer. Zij neemt de voorzittershamer over van Ina Schrama. Wedstrijdleider Edwin Lodder is door het bestuur benoemd tot (betaald) ronde-coördinator. Informatie over de Ronde om Texel is te vinden op de website www.roundtexel.com. ze op de Groeneplaats zou staan en zag haar slechts bij toeval. Zo kon ze toch nog om 21.15 uur met de Telekomtaxi naar huis. Taxi Grootjen maakt wel reclame met 'Telekomtaxi tot 22.00 uur voor ƒ8,- maar dat kun je dus wel vergeten. En dat terwijl Taxi Grootjen in het weekend genoeg verdient aan de jeugd uit Eierland en De Cocksdorp. Dan nemen ze samen een taxi naar huis. Die rijdt dan via De Waal. de Slufterweg, de Oorsprongweg en de Hoofdweg naar De Cocksdorp. In totaal zijn ze dan 70,- kwijt. Je wordt echt gestraft als je in het noorden van Texel woont: bussen rij den er met, een Telekomtaxi kun je dus wel vergeten en een gewone taxi vraagt hoge prijzen. En dan zegt de politie nog dat je niet moet rijden met drank op en een taxi moet nemen. Een boze ouder, Emmy Amens, Eierland. Meer winters kon het bijna niet: bur- richt in de stijl van Anton Pieck, had- gemeester Joke Geldorp die vrijdag den over belangstelling geen klagen, de kerstmarkt in Oosterend opende De eerste editie van de winterse in een arrenslee. De ondernemers uit markt trok veel bezoekers, het dorp, die de markt hadden inge- (Fotoc** Kuiten Dinsdag 18 december: In Cinema Texel draaien de ondertitelde versie van Harry Pot ter (aanvang 20,00 uur) en A knight's tale (20.30 uur). Woensdag 19 december: De leden van de afdeling De Cocksdorp-Eierland van de NBvP/ Vrouwen van Nu komen om 18.00 uur in het Eierlandsche Huis bijeen voor een kerstviering. In de kerkenkamer van de her vormde kerk in De Waal begint om 20.00 uur een adventsavond, met (samen)zang, koffie en thee en een kerstverhaal, ledereen is welkom. In De Witte Burcht in de Molen straat komt om 20.00 uur het Ka tholiek Vrouwengilde bijeen voor de kerstviering. In Cinema Texel draaien de Nederlandstalige versie van Harry Potter (aanvang 12.30 en 15.30 uur), Minoes 13.30 en 16.00 uur), Lord of the rings (20.00 uur) en A knight's tale (20.30 uur). Donderdag 20 december: In het Maartenhuis wordt een kerstspel opgevoerd. Aanvang 20.00 uur. In Cinema Texel draaien de ondertitelde versie van Harry Pot ter (aanvang 18.30 uur), Minoes (19.00 uur). Lord of the rings (21.30 uur) en Serendipity (21.45 uur). Vrijdag 21 december: Joost van der Hoek en Jaapkees Drijver exposeren tot en met 31 december foto's en reliëfs in Tusse de Banke. De opening is vandaag, om 16.00 uur. In de RK kerk in Den Burg begint om 20.00 uur de traditionele Volks- kerstzangdienst, met medewer king van het Christelijk koor The Singers of the Lord, Rachel Barnard (piano), Nisheeta Barnard |r (slagwerk), The Messengers, Jan <j, Kruithof (piano) en muziek- pi vereniging DEK De toegang is gratis. s( a\ In de Witte Burcht begint om 20.00 er uur de derde ronde van het Texelse a\ kampioenschap klaverjassen. a( CÉ In dorpshuis De Bijenkorf in ;i; Oosterend wordt vanaf 20.00 uur re aan countrydansen gedaan. De Hi toegang is gratis, ,a a In Cinema Texel draaien de x ondertitelde versie van Harry Pot- a|; ter (aanvang 18.30 uur), Minoes m (19 00 uur). Lord of the rings (21.30 - uur) en Serendipity (21.45 uur). teso TESO zet vrijdag en maandag twee boten in en verzorgt dan ie der half uur een afvaart, zowel van- j uit Den Helder als vanaf Texel. Dat t gebeurt op beide dagen van 9.35 tot 16.05 uur. Automobilisten moe ten op vrijdag in Den Helder tus sen 13.00 en 15.00 uur evenwel rekening houden met een half uur wachttijd. Nadere informatie kan worden verkregen via tel. 0222 - 369600 of e-mail: info@teso.nl. De veerdienst heeft ook een eigen website: www.teso.nl. Hoogwater te Oudeschild Di. 18 9.40 en 22.34 u. Wo. 19 10.10 en 23.26 u. Do. 20 10.30 en 23.44 u. Vr. 21 11.00 en - u. Za. 22 0.36 en 11.40 u. Zo. 23 1.10 en 12.25 u. Ma. 24 1.50 en 13.25 u. Di. 25 2.50 en 14.34 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater De zon komt 27 december op om 8.47 uur en gaat onder om 16 32 uur 22 december eerste kwartier, 24 december doodtij. Het college heeft Circus Holiday vergunning gegeven om in de eer ste helft van augustus gedurende maximaal tien dagen op te treden in De Koog. Het betreft een groot circus, dat is voortgekomen uit het Staatscircus van Moskou, onder meer bekend door de wereldbe roemde clown Popov die eraan verbonden was. B en w konden kiezen uit zes circus sen die om een speelvergunning had den gevraagd. Bij de selectie was bepalend dat het een middelgroot tot groot circus moest zijn, met een pro gramma voor jong en oud en zonder meewerkende kinderen. De circus sen Althoff en Herman Renz volde den aan die eisen, maar vielen af omdat ze recentelijk nog optredens op Texel hebben verzorgd en afwis seling wenselijk is. Circus Malford kon geen genade vinden, aangezien het programma volgens het ambte lijk advies 'riekt naar kinderarbeid'. Er wordt volgens het informatie materiaal dat bij de aanvraag zat meegewerkt door de 7-jarige Banane - als 'jongste clown van Nederland' - en del 0-jarige Miss Scarlet, 'die met haar lenige en zeer atletische lichaam de sterren van de hemel speelt'. Dan was er nog een klein 'buurtcircus', dat afviel omdat de gemeente liever wat groters heeft. Ook circus Bongo, dat in 1990 en 1991 al een speelvergunning voor Texel kreeg, maar telkens afhaakte wegens de bootkosten, werd ge schrapt, zodat Holiday overbleef. Onder meer aan de hand van een CD-Rom die bij de aanvraag zat, kon worden afgeleid dat dit circus top niveau biedt. HBk Bel gratis 0800 bloedbank (2MU2245) yS sar^if DINSDAG 18 DECEMBER 2001 Kinderen van Scouting Texel bezor- aan de Bernhardlaan druk in de weer gen bewoners van Zorgcentrum met het maken van kerststukjes voor Texel een sfeervolle kerst. Vrijdag- de Texelse veteranen. Onze fotograaf avond waren ze in het clubgebouw March Heijnen legde het vast. De pagina Uit en Actief van ko mende vrijdag staat in het teken van Kerstmis. Alle concerten, kerstspelen en andere activitei ten die ter gelegenheid van dit feest worden georganiseerd en die nog niet eerder stonden aan gekondigd in de Texelse Courant, krijgen een plaatsje op deze pa gina. Voorwaarde is wél dat ze bekend zijn bij de redactie. Kopij daarover moet woensdag vóór 12.00 uur worden aangeleverd op het adres Warmoesstraat 45, telefonisch (362620), per fax (323000) of per e-mail: redactie@texelsecourant.nl. Anna van der Eijk-Bierens, die woensdag op 84-jarige leeftijd in haar woning in Den Burg overleed, is vooral in de jaren zestig en zeventig van grote betekenis van geweest voor het Texelse verenigingsleven, in het bijzonder voor de cultuur beleving. Al gauw nadat ze in 1956 als echtgenote van rector C. van der Eijk van de toen juist opgenchte Rijks HBS naar Texel kwam. speelde zij een prominente rol in de toenmalige Culturele Raad, later stichting Cultu reel Werk, de daarmee verbonden Kunstkring Texel, het Nuts- departement en de afdeling Texel van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen. Van laatstge noemde vereniging was zij jarenlang voorzitter. Meer dan eens maakte ze deel uit van Nederlandse delegaties die uitwisselingsbezoeken brachten aan zusterorganisaties in de Vere nigde Staten, Indonesië, Sunname en andere landen. Over de ervaringen die zij daar opdeed, wist zij na thuis komst meesterlijk te verhalen, vaak ondersteund door talloze dia's. Mede dank zij haar belangstelling voor taal en literatuur wist ze veel blijvende contacten te leggen. Het was haar opvatting dat je tenminste één mondje moet spreken van de taai van het land dat je bezoekt, omdat hier door het ijs snel is gebroken. Soms bracht Esperanto uitkomst, want ook in die taal had zij zich verdiept Ze had veel Interesse voor literatuur en wist anderen daarin mee te slepen, dank zij haar kordate maar vriendelijke verteltrant en omdat zij het opname vermogen van haar gehoor goed wist in te schatten. Het afgelopen decen nium trad zij minder op de voorgrond, maar het gebeurde toch nog regel matig. ook na de dood van haar man in 1992 en ten tijde van voor haar zeer belastende problemen in de familie. Drie jaar geleden trad ze nog op voor de Doopsgezinde Zusterkrlng. Het was de laatste keer. Onlangs werd ze bedlegerig na een val waarbij ze heupletsel had opgelopen. Ze over leed na een ziekte van nog geen vijf dagen. Gistermiddag heeft in Den Burg de begrafenis plaatsgehad. De exposanten van de eindejaarsexpositie met hun gastheer. Van links naar rechts Leentje Linders, Jaap Hartman, Maya Wildevi René Geurtsen en Wine Fransen. (Foto Harry d, Donderdagavond haalt Scoutin Texel oud papier op in Den Bun 1 Men wordt verzocht dit vóór 19.0 uur aan de straat te zetten, in niet grote bundels of een kartonnen doi (geen plastic zak). Gelieve er op t< te zien dat het papier niet gedurent lange tijd in de regen staat. De papie wagen komt in de volgende stratei 2. Kogerstraat, Boogerd, Willei van Beierenstraat, Jonkerstraa De Zes, Schoonoordsinge Wagenmakerstraat, Witte Kruis laan. Een drukke dag was het zaterdag voor fotograaf Pieter de Vries, Tien tallen Texelaars kwamen naar de Lindeboom om hun meegebrachte schilderijen van Harry Tielemans door hem te laten vereeuwigen. Maar ook een enkele cartoon, waarmee de eer der dit jaar overleden Texelaar be kendheid verwierf. Zoals de afbeel ding van het Texelse college uit 1973, van J. Daalder, C. Joustra, J.C. Dros en burgemeester Sprenger, die toen afscheid nam. Tielemans maakte duizenden cartoons, waarvan een selectie wordt opgenomen in het boek dat Kees Gomez over hem sa menstelt. Er is ook plaats voor vele schilderijen. Zoals dat van de werf van De Wijn in Oudeschild, eigen dom van Kees Duinker. De werf is er niet meer, het schilderij nog wel. Of de afbeelding die hij schilderde van de zeegod Neptunus, dat ooit in de tuin van Brakestein stond en later ver huisde naar de Vermaning in Den Hoorn. Tielemans schilderde het naar eigen Interpretatie in het landschap rond de Hogeberg. De Vries legde de schilderijen vast met een 110 mm macrolens, op dia's van 6 bij 6 centi meter. Het boek over Tielemans ver- In verband met het vervallen van c kranten van dinsdag 25 decembi (tweede kerstdag) en dinsdag 1 j. nuari (Nieuwjaarsdag) is het redact» kantoor op maandag 24 en 31 di cember gesloten. (Advertentie) Op Terschelling zijn ze het nu hele maal zat (lees in De Telegraaf van donderdag 13 december: 'Ter schelling wil stop op jeugdcampings). De horde jongelui die in de zomer al leen maar naar het eiland komt om te zuipen en de beest uit te hangen. De maatregel aldaar om het aantal jeugdcampings te beperken is, naast klachten van de eilandbewoners over overlast, waarschijnlijk ook ingege ven door het besef dat andere, voor de toeristensector meer interessante mensen, Terschelling om die reden gaan mijden. Op Texel is dit besef nog niet in alle gelederen doorgedrongen, maar er blijft altijd nog hoop. J.A. Does. Oosterend. schijnt in de loop van volgend jaar. (Foto Gerard Timmerman) 28 december Nu inleveren betekent dat u ons de tijd geeft alle aandacht te besteden aan uw adverten tie. Mocht u onverhoopt toch nog op het laatste moment willen plaatsen: wij hebben altijd ruimte! Longeveld de Rooy Spmbaan 6 1791 MC Den Burg Texel Telefoon 0222 - 362600 Fax 0222 - 314111 (Advertentie) Ons bedrijf is maandag 24 en 31 december Spinbaan 6, Den Burg momeuze verbindingen te leggen tussen heden en verleden. Vliegtui gen, Oost-lndiêvaarders en vliegdek schepen trekken gezamenlijk op Met haar dynamische etsen over sport en luchtvaart heeft ze naam gemaakt. Een voorbeeld met Texelgehalte is een Fokker F27, die boven een dui delijk herkenbaar Vliegveld Texel koerst. De bedoeling is dat zij later met een uitgebreidere (solo)tentoon- stelling naar Het Posthuys komt. Een oude bekende is beeldhouwer Jaap Hartman, die maar liefst 26 kleine en grote bronzen laat zien. Het zijn mensen, vogels en andere dieren of combinaties ervan, zoals het werk 'Lust', dat een varken voorstelt met een vrouw op zijn rug. Hartman is een der 'leveranciers' voor de beeldentuin aan het Oude Dijkje. De op Curagao geboren Wine Fran sen tenslotte maakt portretten met een precisie en herkenbaarheid die op elke bezoeker diepe indruk maakt. Eenmaal op doek gezet, lijken haar modellen meer levensecht dan op foto's, wat vooral te danken is aan het tikje extra dat is toegevoegd aan de meesterlijk weergegeven ogen. Wine Fransen is niet alleen naar Texel ge komen om te exposeren, maar ook om er te werken. In de galerie kan men haar portretten zien maken, on der andere tussen 28 en 30 decem ber. Het Posthuys is dinsdags tot en met zondags open van 13.30 tot 18.00 uur. Van 19 december tot en met 3 januari worden in De Witte Engel aan de Binnenburg diverse workshops in de winter- en kerstsfeer gegeven, varië rend van een workshop kerstman- vingerpopjes tot het maken van een sterraamhanger. Alle cursussen du ren ongeveer twee uur en gaan alleen door bij voldoende deelname. De prij zen (rond de ƒ10,-) zijn exclusief materiaal. Voor meer informatie: tel. 310387 of info@witteengel.nl. Eén van de schilderijen die worden getoond op de eindejaarsexpositie die tot 7 januari wordt gehouden in galerie Het Posthuys in De Koog is een portret van Maarten Boon. Het was de bedoeling dat deze strand jutter de tentoonstelling zondag middag ook zou openen, maar de avond tevoren belde zijn vrouw dat het niet doorging. Maarten lag met keelontsteking in bed, zodat galeriehouder René Geurtsen zelf maar een speech afstak. Evengoed werd het een stijlvolle bijeenkomst, onder meer bijgewoond door de vier kunstenaars die aan de expo sitie hebben meegewerkt. Ze heb ben voor een collectie gezorgd die velen zal aanspreken, niet in de laatste plaats door het hoge Texelgehalte. Veel werk is op Texel vervaardigd en dat is te zien ook. Het meest duidelijk is dat bij Maya Wildevuur, die dit najaar een tijd op Texel heeft gewerkt. In grove lijnen en met felle kleuren (zij doet haar naam eer aan) weet zij ruige (strand)land- schappen, bloemenweiden en enkele portretten op het doek te zetten. Maar ook slordig neergekwakte strandhuisjes inspireren haar tot werk, dat aangename associaties oproept. Van totaal andere aard zijn de etsen van Leentje Linders, die zich heeft toegelegd op het toepassen van oude druktechnieken. Wat onderwer pen betreft, weet zij wonderlijk har-

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 2