'Blijk van waardering is toch belangrijk' Vrijwilliger Riet Goeman stille duizendpoot Wat ik zeggen wou... Kotexkerstkip Bergingswagen veel sterker Vrouw gewond bij aanrijding Spanning in dartcompetitie Witte deken Klaverjassers Geus en Koomen slaan hun slag Laatste bus oud en nieuw Jongen gooit caféraam in Bnevcn vin lurn Builen «cnorwoonlclijUicid vui de mUetje Er is veel leed op de wereld, 20 ook op Texel. Want je zal maar op dit wel varende eiland met Kerst de van de Kotex gestolen kip moeten eten Dat is pas echt zielig. Ik mag met oorde len of wraakzuchtig zijn, maar ik ben bijna blij dat er botjes in zitten. Advies aan Kotex: begin niet met zebra's of gnoes want die schijnen te genwoordig ook erg in trek te zijn als kerstvlees. Kunnen jullie daar vol gend jaar ook weer een ander onder komen voor zoeken. Advies aan de dieven: eet volgend jaar met Kerst gewoon eens boerenkool, wel zo eer lijk en heerlijk. Blijf ik met de vraag zitten: hoe vang, slacht, pluk en braad je op Texel on gemerkt vijftien gestolen kippen? Je zou toch denken: dat moet wel eens uitkomen (dat zou wel leuk zijn). Of zijn de kippen per stuk verkocht en hebben onschuldige mensen gesto len kip gegeten? Ook geen leuke gedachte. Hoe het ook zij, het is een zielig kerst verhaal. Zonder vrede en Texel on waardig. Miep de Jong, Den Burg. Autoschade Schoenmaker heeft een andere bergingswagen aangeschaft. Dat was nodig omdat de oude wagen na 20 jaar trouwe dienst zoveel ge breken ging vertonen, dat het ernaar uitzag dat hij niet meer door de APK zou komen De opvolger is een 5-ja- rige veel grotere Volvo die is uitge rust met een kraan met een hef vermogen van 10 ton op korte afstand. Dat is aanzienlijk meer dan de kraan van de oude wagen, die 2,5 ton kon tillen. Steeds vaker gaf dat problemen want de 'gemiddelde' te bergen auto wordt steeds groter en zwaarder De nieuwe bergingswagen is bovendien voorzien van een schuif- bak, waarmee een 'opritje' kan wor den gemaakt zodat een te vervoeren auto makkelijk kan worden opgela den. Een onfortuinlijke Texelse automo- (Foto Harry Oa Graaf) biliste had op de ochtend van Tweede Kerstdag de twijfelachtige eer om de eerste klant te zijn die met de nieuwe bergingswagen werd ge holpen. Komende uit Den Burg was zij in de bocht bij hoeve Oude Kamp op de Hoornderweg in een slip ge raakt en in de diepe bermsloot be land, zonder dat daarbij lichamelijk letsel ontstond. Voor de bergingswagen van Toon Schoenma ker was het een makkie om de niet al te zwaar beschadigde wagen op het droge te trekken en af te voeren. Zo'n 200 keer per jaar komt de bergingswagen in actie. Meestal gaat het om auto's die als gevolg van een aanrijding met meer verder kunnen. In de helft van de gevallen zijn de op drachtgevers toeristen. De foto toont de bergingswagen tijdens het eerste klusje. Op de voorgrond in de berm de sporen die duidelijk aangeven wat er is misgegaan. (Foto Harry de Graaf) Een 63-jarige vrouw uit Oosterend is vrijdag bij een aanrijding op de Achtertune gewond geraakt aan haar borst. Ze werd per ambulance over gebracht naar het ziekenhuis in Den Helder, waar bleek dat ze met hoefde te worden opgenomen. De aannjding vond rond 14.00 uur plaats, toen de vrouw in haar auto en een 33-jarige man uit Den Burg in een vrachtauto elkaar tegemoet reden en in een on overzichtelijke bocht in aanrijding kwamen. De politie constateerde dat beiden langzaam hadden gereden, maar vermoedelijk onvoldoende rechts hadden gehouden. Ze is het gezicht van de EHBO, maar ook daarnaast werkzaam op velerlei terrein. Terreinen die ver uit elkaar liggen en ogenschijnlijk niets met elkaar van doen hebben. De mogelijke verbindingslijn tus sen al haar vrijwilligersbanen is, verantwoording nemen voor de maatschappij en waar mogelijk meebouwen aan een positieve sa menleving. We spreken met Riet Goeman geboren Smit, Eén van de stille duizendpoten uit het nu bijna voorbije jaar 2001het Jaar van de Vrijwilliger. Het valt niet mee om een beginnetje te zoeken. Welke vrijwilligersbaan nemen we het eerst bij de kop? Zelf vindt ze het niet zo nodig om in de publiciteit te komen en verzint wat uitvluchten, maar als 'het parlement' (echtgenoot Toonl gesproken heeft, gaat ze toch voor de bijl. Het Rode Kruis dan maar eerst? Ze is een rot in het vak en draaide dit jaar al weer voor het dertigste jaar mee bij deze organisatie. Ze is dan ook een be kend gezicht bij tal van sport evenementen, waar zij bij toerbeurt met de andere leden van de colonne, regelmatig met haar tas gereed staat om, waar nodig, grote en kleine calamiteiten in goede banen te lei den. Ook bij begeleiding van zieken uit verzorgingstehuis De Gollards, die voor een onderzoekje naar het Gemini moeten, wordt nogal eens een beroep op haar gedaan. Het Rode Kruis biedt als organisatie zó veel mogelijkheden, dat je er aan alle kanten je ei wel kwijt kunt. Eén van die eieren is het meegaan op een vakantieweek voor ouderen of ge handicapten. Voor de begeleider in li chamelijke zin zéker geen vakantie, maar wel iets wat grote voldoening geeft. Als ik terugkom van de 'Henri Dunant', (het vakantieschip van het Rode Kruis, CT.) ben ik helemaal stek af en schuif gelijk in bed', zegt Goeman. 'En om deze tijd van het laar, eind november, begin december, is het een beetje gekkenwerk bij de sportverenigingen Alle weekenden is er wel wat te doen. Soms meerdere J lingen tegelijk. Alleen als ze twee, (drie dagen voor een evenement 's avonds laat nog bellen om vrijwilli gers of zonder iets te melden tijden en afspraken veranderen, dan houd ik het voor gezien. We zijn niet hele maal Gekke Gerrit.' Loopbaan Goeman zag 66 jaar geleden als Maria Smit het eerste levenslicht op hoeve 'De Leemkuil' op Noord- Haffel. Ze verhuisde op vierjarige leef tijd met haar ouders en broer Henk naar de gelijknamige boerderij 'Noord-Haffel' aan de Pontweg, waar ZIJ sinds een jaar weer woont in het herbouwde ouderlijk huis. Op een bult met weergaloos uitzicht. Na de lagere school volgde ze een jaar lang MULO-onderwijs op een nonnen school in Brabant. 'Het wonen in het internaat beviel me helemaal niet, ik kon niet aarden tussen de Braban ders en het angstige, aan regels en franje opgehangen geloof dat de nonnen daar uitdroegen. Ik heb er ge leerd dat geloven om mensen gaat en met om regels.' Na deze op school gebied mislukte escapade, doorliep zij in Den Burg de Huishoudschool, de Zuurkoolacademie, zoals zij zelf zegt en rolde vandaar de zorg in. 'Tien jaar lang heb ik een anders rot zooi opgeruimd. Je komt in een puin hoop, ordent de boel en als de moe der beter is, word je bedankt en kun je gaan om ergens anders weer op nieuw te beginnen. Je kwam in grote, soms arme gezinnen en moest de was nog vaak met de hand doen. Daar word je flink van, zei mijn moe der altijd. Opgeven kwam in haar boekje niet voor. Je hebt twee han den aan je lijf en je begint er maar aan. Na tien jaar had ik dat wel ge zien en wilde ik iets anders van het leven.' Ze trouwde Toon Goeman en kwam op hoeve 'Concordia' in Spang te wonen, verzorgde man en vee, een zieke moeder en volgde een EHBO- cursus. 'Dat leek me eigenlijk wel handig op een boerderij en door het ziekbed van mijn moeder raakte ik ook meer geïnteresseerd in het ver zorgen van zieken. De cursus werd door het Rode Kruis verzorgd én be taald, mits je jezelf daarna een jaar aan het Rode Kruis verbond. Die keuze was dus gauw gemaakt en zo ben ik er eigenlijk bij gekomen en bij gebleven. Ik vond het nuttig werk. Ik weet nog dat ik zuster Fortgens we gens ziekte verving. Zij had nogal wat klantjes in De Cocksdorp en bij de vuurtoren en ik was vanuit Spang al een aardig eindje op streek dachten ze. Dus ik moest die kant op. Ik reed in zo'n klein autootje, slechte weg- ligging en als het stormde had ik een zak voer van 50 kg achterin om op de weg te blijven. Als het glad was nam ik de asla mee om weer op gang te komen als ik vastgeraakt was. Toen het Verpleeghuis net was opgestart, hielpen mensen van het Rode Kruis in de weekenden mee. Op een avond tijdens een sneeuwstorm belden ze op met de vraag of ik kon komen. Er lagen enorme sneeuwbuiten en de weg zat dicht. Ik zeg: N- de melkauto en voor donker weer terug. Ja, want voor de melkauto werd de weg nog schoon geschoven. Nou. daar ging ik, schop en asla mee. Als ik daar nog aan denk... Als ik dan thuis kwam om kwart over vier ging ik Toon weer helpen. Lotus en kruzebeien Weer een heel ander aspect van het Rode Kruis is de Lotusopleiding, het simuleren van ziekten en wonden om EHBO-ers te trainen. Goeman vond het geen goede zaak als hiervoor steeds mensen van de overkant moesten worden aangetrokken. Ze trok met nog drie anderen van de colonne tweeëneenhalf jaar lang om de veertien dagen naar Den Helder om zich in het Lotusgebeuren te be kwamen. Terwijl ze vertelt, gaat de Lotuskoffer open en vakkundig wordt een akelig bloedende snijwond gemaakt. In de Lotus heeft iedereen zo zijn eigen specialiteit. 'Ik kan geen paniek spe len. Ik heb het vaak geprobeerd, maar het lukt niet. Ik ben wel goed in Jan Drol (een verward persoon) of een suffig iemand die kruzebeietaal ver koopt. Een dronken iemand gaat me ook heel goed af.' Goeman toont de fles Juttertje die ze voor die gevallen meeneemt en geeft een staaltje dronkemanstaal weg. Kruzebeietaal en dronkemansgelal, past dat bij haar? Als we dit gesprek hebben is het de ochtend na Ouwe Sunderklaas en Goeman oogt heel helder. Het zal juist de tegenstelling zijn die zo aan spreekt. Want kruzebeietaal spreekt ze niet tijdens de godsdienstlessen, die ze al sinds 1968 op de Jacob Daalderschool in Oosterend geeft. 'De pastoor had het niet. Hij kon met met de kinderen overweg op de catechisatielessen. Hij kwam bij me en zei: "Mevrouw Goeman, 't is net zand. Ze glippen zo tussen mijn vin gers door. Zou u het niet willen le ren?" Ik geef geen onderricht in het katholieke geloof, maar neutrale alge mene christelijke vorming. Het is geen verplicht vak, er komen alleen kinderen waarvan de ouders er be wust voor kiezen. Meer als algemene ontwikkeling. Zonder kennis van het christelijk geloof heb je ook geen begrip voor de schilderkunst van de Middeleeuwen en Rembrandt, voor de geschiedenis van het Nederlandse volk, voor de Mattheus Passion. Ik Vnjwilligster Riet Goeman is van vele markten thuis. vertel over het ontstaan van Sint Maarten en waarom de kerk van Oosterend een Maartenskerk is. Over Sinterklaas, Jonas in de walvis en Noach. Ik ga uit van wat een kind in teresseert en geef ze een handreiking om mee te nemen in het rugzakje door het leven.' Ze laat me een bont gekleurde doek zien. 'Ik hang deze wel eens over het bord en vraag dan wat zien jullie allemaal? De één ziet dit en de ander dat. En hoe zou God eruit zien, vraag ik dan en ik haal het doek weg. Dan zien ze alleen het witte bord en je ziet ze denken en denken. Niemand weet hoe God er uit ziet en dat mag je ook niet voor een ander invullen. Je moet iedereen in zijn waarde laten.' Lintje Weer een heel ander soort vrijwilli gerswerk verricht Goeman als secre taris van het Agrarisch- en Wagen museum. Ook hierin is zij een doorzetter, want de boeken vermel den 1973 als begindatum van haar aantreden. 'Ik kan goed onthouden en heb wel inzicht in de collectie. Landbouwmachines hebben niet zo mijn interesse, maar alles wat met vee te maken heeft wel. En hoe een paardentuig in elkaar hoort te zitten. Hoe je een rijtuig renoveert en be waart.' Voor haar officiële en niet of ficiële inzet als vrijwilliger is Goeman vorig jaar onderscheiden met een lintje in de Orde van Oranje Nassau. 'We zaten in de verhuizing, hadden het druk met schapenlammen en ik draaide nachtdiensten en dan roepen ze je voor een vergadering naar Den Burg. Net op een vrijdagochtend en dan zit ik altijd op de Jacob Daalder- school. Die vervelende klieren, dacht ik. De één houdt je aan het lijntje en de ander zit op je te wachten. Zijn ze nou helemaal bedonderd! En ik zei: Wat staat er op de agenda dat niet wachten kan? Jullie kunnen prakkezeren wat je wilt, maar om half tien ben ik weg. Ik had er helemaal geen erg in dat er iets bijzonders stond te gebeuren, al vond ik het wel een beetje vreemd dat Toon zei dat ik naar de kapper moest. Maar ja, dat zei hij wel eens vaker... De bode nam me mee naar de kantine om papie ren voor het Rode Kruis in te vullen en dat was allemaal echt. Toen moest ik nog even mee naar de burgemeesterskamer, maar ze bleek er niet te zijn en even later kwam de bode en zei: mevrouw Goeman, gaat u even mee? Ik dacht nog: wie is er nou weer van zijn fiets gelazerd! Ja, en toen zag ik het. Ja, dat was wel geweldig. Maar eigenlijk vond ik het nog belangrijker voor Toon, want die moppert wel eens als ik zo vaak weg moet en als de telefoon gaat onder het eten Dan is zo'n blijk van waar dering toch belangrijk.' Tekst en foto Corrie Timmer VRIJDAG 28 DECEMBER 2001 Texel ontwaakte zondag onder een witte deken. Volop sneeuw pret voor de jeugd, die er met sleeën op uit trok. En een bui tenkansje voor fotografen, zoals Bert Koning, die voor ons dit fraaie plaatje schoot. Erik Jan Geus en Willem Koomen hebben vrijdag de derde ronde om het Texels kampioenschap klaver jassen gewonnen. Zij behaalden 7779 punten, wat hen in het klasse ment deed stijgen van de acht tiende naar de vijfde plaats. John van Heerwaarden, die Jaap Witte verving, behaalde met Theo Witte de prima score van 73/2 pun ten. Dat was goed voor de tweede plaats van de avond. In het klasse ment heeft het duo de leiding. Lieuwe en Gissela van der Veen deden even eens goede zaken. Zij sprokkelden 7280 punten bij elkaar en stegen van de achtste naar de derde plaats. Met 7124 punten scoorden ook Frans Stark en Bram van der Linde hoog. Dit koppel staat nu in de midden moot, evenals Frans Bos en Femmy Schuring, die 7024 punten behaal den. Muus Smit en Jos Veeger klom men met 7008 punten van de twaalfde naar de vierde plaats. De top tien ziet er door alle stijgers en dalers heel anders uit dan een maand geleden. De verschillen in de kop groep zijn wat groter geworden, maar met nog twee ronden te spelen is er nog veel mogelijk. Stand in de top tien na drie ronden 1 Jaap en Theo Witte. 21707 punten, 2.Gerda Veeger en Fenny Caspers. 212013.Gissela en Lieuwe van der Veen. 20793. 4.Jos Veeger en Muus Smit, 20608; 5.Erik Jan Geus en Willem Koomen. 20156; 6.Wil en Peter van Heer waarden. 19840; 7 An Bakker en Mane Timmer man. 19840; 8.Renz Kampstra en Rob Haak. 19811; 9.Willem Wiering en Jan Vonk. 19784; 10.Hans Westdorp en Roel de Zwart. 19634 Na de eerste helft van de compe titie zijn er in de A-poule van de dartcompetitie nog twee titel kandidaten over: Zwaan heren en Slock 3. Deze teams hebben een behoorlijke voorsprong op hun achtervolgers. Voor de derde plaats komen nog zes teams in aanmerking. De competitie belooft dus een spannende tweede helft. Nog groter is de spanning in de B- poule. Hier strijden nog vier teams om de eerste plaats. Het verschil tus sen nummer 1 en nummer 4 is maar 5 punten. Wel valt op dat de laag geklasseerde teams de laatste weken behoorlijk meer punten sprokkelen dan in het begin van de competitie. Hieraan is te zien dat ook deze dart(st)ers steeds beter het bord we ten te vinden. Want in competitie verband spelen is toch wel iets moei lijker dan thuis een pijltje gooien. Het niveau dit jaar is weer hoger dan het afgelopen jaar. Nu al is er vaker 180 gegooid dan in het gehele afge lopen seizoen. Elf verschillende darters gooiden met elkaar zestien maal de maximale score. Jelle Visser flikte liefst driemaal dit huzarenstukje. Elmar Keijser heeft met 117 punten tot nog toe de hoogste uitgooi. In totaal zeven spelers hebben met 100 of meer punten uitgegooid. Dit is wat aan de magere kant, maar ongetwij feld zal hier in de tweede helft van de competitie nog verandering in ko men. Stand A poule: 1 Zwaan heren 9-56; 2. Slock 3 8-51; 3 Koornaar 9-44, 4 Wijsneus 1 9-42; 5 de Buren 8-37; 6 Cafeetje 1 9-34; 7 Texel Kites 2 9-32; 8 Slock 2 9-29; 9 Bar Sportief 1 9-27; 10 J'elleboog 1 8-23, 11Wijsneus 2 9- 11 B poule: 1 Bar Sportief 2 10-57; 2. Texel Kites 1 10-54, 3. J'elleboog 2 10-54; 4. 't Vooronder heren 10-52; 5. Cafeetje 3 10-42; 6. Pilaar 10- 41; 7 J'elleboog 3 9-33; 8. Zwaan dames 9- 33; 9 Cafeetje 2 9-29; 10. Zeester 210-29; 11 Zeester 1 10-21; 12. 't Vooronder dames 9-18. Reizigers met de bus moeten er re kening mee houden dat de laatste vanaf de boot op oudejaarsavond (maandag) om 9.00 uur vertrekt vanaf de veerhaven. De bus rijdt via Den Burg naar De Koog en stopt in Den Burg. Ten overvloede meldt Connexxion dat de bus naar de eer ste boot op maandag 14 januan weer gaat rijden De politie heeft in de nacht van za terdag op zondag op de Groene- plaats een 15-jarige jongen uit Den Burg aangehouden. Hij had een ruit van een café ingegooid. De jeugdige vandaal zal de schade moeten ver goeden.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 9