over naar het CDA WD gaat voor wethouderschap 2001 was goed rietjaar Gerard Weijers stapt Cjroen '^trnrL-Jéxels in het hart. 'Dissident' binnen Texels Belang Annie Hin-Hin dé verrassing Hunte in dok: schade groter dan gedacht Bestuurders en ambtenaren mogen niet meer parkeren in Parkstraat 0nder de pomp Verzetstraat op 6 april 'open' Valse facturen voor bedrijven Geen steun voor asielzoekers uit 'moeilijke landen' Langeveld m Stranding Hoornder met slok teveel TEXELSE^COURANT VRIJDAG 11 JANUARI 2002 ÖPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11644 Losse nummers 0,85 Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Verschijnt dinsdag en vrijdag De kans is groot dat nu Gerard Weijers niet meer op de kieslijst van Texels Belang voorkomt, hij als CDA-politicus terugkeert in de ge meenteraad. Een meerderheid van het bestuur van de lokale christen democraten wil Weijers op een verkiesbare plaats zetten. Het nieuws kwam voor Texels Belang als een donderslag bij heldere he mel. 'Dit is voor mij echt een ver rassing', aldus voorzitter Jos Tim mer. De leden van het CDA stellen komende maandag de kandidaten lijst vast. In de acht jaar dat Weijers voor Texels Belang in de raad zit, week zijn stand punt op sommige punten af bij de rest van de fractie. Weijers: 'Je pro beert een eenheid te vormen, maar als ik vond dat het algemeen belang Öaarmee met gediend was, dan ver bond ik daar conclusies aan. Ik ben een volksvertegenwoordiger en dat betekent dat je moet luisteren naar je achterban en daarna je positie be paalt. Bij de windmolens bijvoor beeld. Ik ben daar van het begin af aan tegen geweest en tot mijn grote verbazing is nu ook Texels Belang daar tegen. Dat strookte niet altijd met de mening van de rest van de fractie. Dat werd misschien ervaren als dissident gedrag, maar ik vind dat het goed past in het duale stelsel waarvoor we hebben gekozen. Ik heb altijd geprobeerd het algemeen be- Tegen de tijdelijke nieuwbouw- vieugel van het raadhuis, waarin de centrale publieksbalie wordt on dergebracht, zijn geen schriftelijke bezwaren ingebracht. Daardoor zijn er geen belemmeringen voor een bouwvergunning en kan de bouw eerdaags van start gaan. De vleugel moet deze zomer in bedrijf zijn. Er zijn wel mondelinge reacties geko men toen de omwonenden op 21 de cember werden voorgelicht over de plannen. De ondernemers Kasse Ze gel (Blokker). Jan Oosterhof (meubel zaak), Melle Zegel (rijwielhandel) en Ingmar Moerbeek (herenmode) heb ben er bezwaar tegen dat de parkeer plaatsen achter de bodewoning ver dwijnen. Het nieuwe plan voorziet in slechts twee parkeerplaatsen: één voor de commandant van de brand weer en een invalidenparkeerplaats. De ondernemers zijn bang dat be stuurders en ambtenaren nu hun auto zullen neerzetten in de Parkstraat, zodat hun klanten daar geen gebruik meer van kunnen maken en mis schien zullen wegblijven. Ze willen daarom dat bestuurders en ambtena ren geen ontheffing krijgen om van die reguliere parkeerplaatsen gebruik te maken. Het college heeft daarmee ingestemd en zal zowel de ambtenaren als de bestuurders laten weten dat zij hun auto's straks elders in Den Burg moe ten parkeren. - Ambtenaren en b en w mogen hun auto met meer naast het gemeentehuis parkeren. - Dan zullen ze het raadhuis wel snel op een andere plek neer zetten. Gerard Weijers. lang te dienen en ik durf met stellig heid te zeggen dat ik altijd het partij en verkiezingsprogramma voor ogen heb gehad.' Maar de opstelling van Weijers in en buiten de raad werd hem door zijn fractiegenoten en de achterban niet altijd in dank afgenomen. Piet Standaart, de beoogde fractievoor zitter: 'Als fractie moet je een eenheid vormen, zowel naar buiten als naar binnen. De materie wordt tegenwoor dig dusdanig ingewikkeld, dat je het als eenling niet redt.' Weijers: 'Een meerderheid van het bestuur steunde mijn kandidatuur niet. Toen ging voor mij de deur dicht. Ik had er geen zin in om te proberen de leden van TB voor me te winnen, want in de praktijk volgen die toch het voorstel van het bestuur.' TB-voorzit- ter Jos Timmer over Weijers vertrek. 'Het is een misverstand dat het be stuur hem de laan heeft uitgestuurd. Op 17 september belde Gerard mij De naamgeving van de nieuwe straat tussen Gasthuisstraat en Keesomlaan in Den Burg-west zal gepaard gaan met enig ceremonieel. Het college heeft besloten het naam bord 'Verzetstraat 1940-1945' te la ten onthullen op zaterdag 6 april door enkele leden van het voormalig ver zet op Texel. De keus viel op die da tum omdat op 6 april 1945 de op stand van de Georgiërs begon. Met de nieuwe straatnaam wordt het algehele verzet geeerd. Nadrukkelijk is afgezien van de mogelijkheid om de straat te noemen naar één be paald iemand uit het verzet, waarmee een mogelijk vervelende discussie daarover uit de weg is gegaan. zelf op met de mededeling dat hij opstapte. Daarmee overviel hij mij. In het vervolg van het gesprek hebben we gesproken over de mate waarin hij kans zou hebben gemaakt op een verkiesbare plaats. Ik vertelde hem toen dat er waarschijnlijk weinig draagvlak voor zou zijn voor verdere samenwerking. Maar uiteindelijk is het aan de leden om daarover te be slissen.' Zover heeft de politicus het niet laten komen. Weijers wil niet te veel woorden aan het verleden vuil maken. 'Maar je begrijpt wel dat het een bittere pil is voor iemand die zich vijftien jaar voor de partij heeft inge zet.' Weijers zegt de oprichting van een eenmansfractie met serieus te hebben overwogen. 'Met een eigen bedrijf is dat eigenlijk niet te doen.' Weijers geeft aan dat hij door het bestuur van CDA is gepolst is voor een verkiesbare plaats op de kandidatenlijst 'We hebben een uit voerig gesprek gehad. Ze kennen mij en mijn werkwijze al jaren.' 'Weijers is gezien zijn bestuurlijke ervaring gevraagd en onderschrijft de uit gangspunten van het verkiezings programma van het CDA', schrijft het bestuur in een gisteren uitgegeven persbericht De politicus uit Oude- schild zegt zich thuis te voelen bij het CDA. 'Ik ben van oorsprong Christe lijk. Ik zit niet elke week in de kerk, maar het is wel mijn overtuiging. Ik hoop dat ik via het CDA kan terugke ren in de politiek, want het algemeen belang, met de nadruk op algeméén, houdt me bezig. Er moeten op Texel een aantal mensen zijn die de kar trekken.' Diverse bedrijven op Texel hebben deze week rekeningen gekregen voor diensten die zij niet geleverd hebben. Het gaat om facturen van het bedrijf Data Flexion Solutions, dat een postbusnummer opgeeft in Eindhoven. De aangeschreven bedrijven worden allemaal belast voor 'het leveren van currency-transformatie'. Op de reke ningen prijkt een totaalbedrag van €219,46 voor één databeheer 2002, eén conversie IV-02 en verzend kosten. Onder meer bij Installatieburo IBS/Oele/Schoo, Duin Bouwbedrijf, VEM Electrotechniek en Langeveld en De Rooy kwamen valse facturen binnen. Bij de Kamer van Koophan del Noordwest-Holland zijn meerdere meldingen binnengekomen over valse rekeningen van Data Flexion Solutions. De KvK adviseert de reke ningen niet te betalen. De WD gaat voor het wethouder schap. 'Drie zetels en een wethou der. Dan zijn we pas tevreden', kondigt Annie Hin-Hin aan. Ze is de nummer twee op de kandidaten lijst en daarmee dé verrassing bij de WD. Temeer daar de 52-jarige Texelse van agrarische komaf de twee vorige perioden kandidaat stond voor Texels Belang. Dat hoofdstuk sloot ze geruime tijd geleden. 'De WD is alweer een tijdje mijn partij.' 'Durf te kiezen', is de slogan waar mee de WD de verkiezingen ingaat. De lijst wordt aangevoerd door Maria van der Spek, die er vanuit gaat dat ze haar werkzaamheden in het fami liebedrijf Hotel Tatenhove kan com bineren met het raadswerk. Derde op de lijst is Arjen Boerhorst (34), in het dagelijks leven personeelsconsultant en schapenhouder. Als de voorspel ling van Annie Hin-Hin uitkomt en de WD ook inderdaad een wethouder mag leveren, dan is de kans aanwe zig dat Martin Trap terugkeert in de raad. Maar gezien zijn werkzaamhe- Voor een rietdekker is de winter de tijd van de oogst. Dan wordt het riet dat het afgelopen jaar is gegroeid, gemaaid en geschikt gemaakt voor verwerking als dakbedekking. Riet dekker Axel Wetsteen uit De Waal was de afgelopen week bezig in de Fienweid (Dijkmanshuizen) van Natuurmonumenten, waar ongeveer tweederde van het riet is verwijderd. De rest moet blijven staan voor de vogels. Gisteren werd het werk voort gezet in de Westerkolk in Waalen burg. Riet heeft niet elk jaar dezelfde kwaliteit. Net als bij wijn kent men goede en slechte rietjaren, wat te maken heeft met de weersomstan digheden. Wetsteen meldt dat het nu gewonnen riet van behoorlijke kwali teit is. zodat 2001 als goed netjaar de geschiedenis ingaat. Het jaar 2000 was uitgesproken slecht. Niet alleen op Texel maar vrijwel overal in het land was het riet bros en niet taai genoeg om het als dakbedekking decennia uit te houden. Het werd daarom alleen gebruikt voor minder permanente doeleinden, zoals tuin huisjes, en voor de rest werd het af gevoerd. Het veel betere riet van het afgelopen jaar wordt voor de helft door Wet steen zelf op Texel gebruikt. De rest gaat naar handelaar Miedema uit het Friese Giekerk. Het oogsten is een gezamenlijke klus. De foto werd ge maakt in de Fienweid en toont de af voer van zojuist gemaaid riet. Daar bij wordt gebruik gemaakt van een maaivoertuig op rupsen van militaire herkomst, dat niet wegzakt in de drassige bodem (Foto Harry do Graaf) Het college heeft besloten geen adhesie te betuigen aan de actie van de Stichting Vluchtelingen werk om een verblijfsvergunning los te krijgen voor bepaalde groe pen asielzoekers die langer dan drie jaar in een asielzoekers centrum verblijven. B en w hebben geen oordeel over de rechtvaardig heid van de actie, maar vinden het een zaak van de rijksoverheid. Ze willen er zich niet mee bemoeien omdat de gemeente geen moge lijkheden heeft om de gevolgen van een eventueel succes van een dergelijke adhesiebetuiging te dra gen. Het college wijkt daarmee af van het ambtelijke advies om wél steun te betuigen in de vorm van het onder tekenen van een petitie die is ge maakt door de stichting Vluchtelingenwerk Den Helder. De stichting trekt zich het lot aan van een specifieke groep asielzoekers, af komstig uit zogeheten moeilijke lan den (Algerije. Angola, Bosnië, Ruanda. Soedan e.a.) die geteisterd worden door burgeroorlog en ern stige schending van mensenrechten. Van deze groep mensen zitten er momenteel acht op 'Noorderbuurt' bij Oosterend. Zij wachten al jaren in onzekerheid en Vluchtelingenwerk vindt dat zij op humanitaire gronden alsnog een verblijfsvergunning moe ten krijgen. Vluchtelingenwerk meent dat uitgeprocedeerde asielzoekers in het algemeen terug moeten naar hun land, maar is tevens van oordeel dat het terugzendbeleid heeft gefaald, waardoor veel mensen zó lang in Nederland zijn gebleven, dat ze nu niet meer teruggestuurd kunnen wor den. De schade aan de gestrande en in middels weer vlotgetrokken Hunte blijkt groter dan gedacht. Dat is ge bleken tijdens een inspectie in het dok Vlaardingen-Oost in Rotterdam, waarin de kustvaarder gisteren is droog gezet. 'Het valt tegen, het plaatwerk van de bodem van het schip heeft wat schade opgelopen', aldus Bob van der Kraats van rederij Waterweg, het bedrijf dat de bergingsklus samen met Smit Tak klaarde. De schade is volgens hem goed te herstellen. 'Eerst zullen de kleine scheurtjes worden gerepa reerd. waarna het schip het dok zal verlaten en de lading wordt gelost. Daarna gaat de Hunte opnieuw in dok en volgt een grondige inspectie, waarna het herstelwerk zal worden aanbesteed.' Van der Kraats kijkt met tevredenheid terug op de bergingsoperatie. 'Het schip is overgedragen aan de eige naar, het wachten is nu op de finan ciële afwikkeling.' De hoogte van de vergoeding staat nog niet vast. 'Dat wordt een kwestie van onderhande len met de verzekeringsmaatschap pij. We leggen een claim neer en daarna is de andere partij aan zet.' Wat er precies gaat gebeuren met de zes- tot zevenhonderd ton lading van het schip die op Texel is gelost, is nog onduidelijk. Agrifirm heeft inmiddels interesse getoond. Frits Langeveld uit De Koog is naar de rechter gestapt om een dwang som die de gemeente hem heeft op gelegd aan te vechten. Pagina 5 Het stranden van een schip is een welkome impuls voor de lokale eco nomie en het eilandgevoel. Het zou daarom vaker moeten gebeuren dan ééns per tien jaar. Daar kunnen we wat aan doen! Wel eens gehoord van de Stichting tot Bevordering van Scheepsstrandingen? Harry weet er het nodige over te melden in zijn ru briek 'Langs de weg'. Pagina 6 Een 57-jarige automobilist uit Den Hoorn moest zich zondag rond 1.25 uur op de Naalrand onderwerpen aan een alcoholcontrole van de politie. De man bleek juist een slok teveel te hebben genomen, want de blaastest wees uit dat zijn adem 255 ug/l alco hol bevatte, waar 220 nog net is toe gestaan. Deze overtreding leverde hem een boete van 190 euro op. (Advertentie) (jrta "Zmaitrjnih hé Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: den in de makelaardij en de studie die hij hiervoor volgt, heeft hij gekozen voor de vierde positie op de lijst. Ze kere lijstduwers zijn oud-hotelier Mies Plaatsman, bouwkundig projectleider Marcel Uriot, SBB-opzichter Harry Schreur, horecaondernemer Roel Buijs, restauranteigenaar Fred Bak ker, interim-manager J.G. Valliant en Noordzeevisser Wim Boom. De WD kondigt een verkiezings programma aan waarin de WD 'zich sterk maakt voor voldoende kwaliteit en keuze in onderwijs, zorg, huisves ting en werkgelegenheid'. Het pro gramma wordt bekendgemaakt in een speciale WD-krant, die in fe bruari wordt verspreid. In februari organiseren de liberalen vier politieke cafés, waarin de partij kiezers wil betrekken bij de heden daagse plaatselijke politiek. Kort voor de verkiezingen, op 24 februari staat De nacht vanop het programma, waarin de WD in 'een ontspannen sfeer van show en politiek' het libe rale gedachtegoed onder de aan dacht brengt. NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. [Advertentie) Foto van de Hunte, kort nadat het schip is droog gezet in het dok Vlaardmgen-Oost in Rotterdam (Foto Enk Bakker) adverteren eigen opdruk Texelaartje Inleveren of informatie bij de advertentie-afdeling van Langeveld de Rooy b.v Spinbaan 6, Den Burg telefoon 362600, fax 314111

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 1