Vrije School blij met speeltoestellen 'Van ruig studentenleven heb ik nog weinig gemerkt' wem Gemeentesecretaris straks ook griffier Cjrocn "2.'wartsjexelshet harL, DOP College broedt op variant bedrijfsverzamelgebouw Texels dualisme kent z'n grenzen Aldi wil supermarkt openen in De Koog Vergruizen berg puin Vogelmient mag doorgaan Oud-leerlingen praten scholieren bij over studie Jonge stapper mishandeld TEXELS E^COllRANT SUPER DE BOER Op 't lijf geschreven Papoea's a Ongelukkige botsing Granaten gevonden DINSDAG 5 FEBRUARI 2002 PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 NR. 11651 Verschijnt dinsdag en vrijdag Het heeft er alle schijn van dat het bedrijfsverzamelgebouw in de tot dusver gepresenteerde construc tie van de baan is. Het college werkt aan een voorstel, waarin de centrale publieksbalie en een Cen trum voorWerk en Inkomen (CWI) op een andere manier worden in- jevuld. B en w hebben de besluit- lorming over het krediet, die ei- lenlijk voor volgende week linsdag op de raadsagenda stond, litgesteld tot de vergadering van 12 maart, de laatste van deze raad. m welke aanpassingen het precies iaat, is nog onduidelijk. Erg mede- leelzaam is het college niet. 'B en w linden het voorstel op dit moment og onvoldoende rijp om er over te lesluiten. Er moet langer op worden lestudeerd', hield gemeentesecreta- Is Piet Zoon zich gistermiddag op de lakte. Hij geeft aan dat uitstel in dit leval geen afstel betekent. 'B en w verken aan een voorstel', reageerde lurgemeester Geldorp gisteravond ip aanzwellende geruchten dat de lanbouw in de voorgenomen vorm 'an de baan zou zijn en dat ambte naren van de gemeentelijke sectie Middelen mogelijk hun intrek nemen in een tijdelijk kantoor. De burge meester ontkende noch bevestigde dit. Ze benadrukte wel dat de door de raad gewenste centrale publieksbalie niet van de baan is, evenals het voor Texel zo belangrijke CWI. 'We hebben daarvoor naast Start zelfs een nieuwe partner gevonden', doelt ze op bu reau Klik. Aanleiding tot het vooruitschuiven van de besluitvorming over het miljoenenkrediet Is zonder twijfel het brede ongenoegen dat leeft over de misrekening, waardoor het bedrijfs verzamelgebouw ruim een half mil joen euro duurder uitvalt. Hoewel burgemeester Geldorp in januari aan drong op een snelle besluitvorming, zodat de bestelling voor de aanbouw kon worden geplaatst, gaf de raad hiervoor geen toestemming. Hierdoor werd het onzeker of de units nog vóór het seizoen konden worden ge plaatst. Nu de besluitvorming nog zeker een maand op zich laat wach ten, loopt de eventuele bouw meer vertraging op. Het ziet er naar uit dat Piet Zoon er een taak bij krijgt. Bij wijze van proef zal de gemeentesecretaris in het eerste jaar na de verkiezingen waarschijnlijk ook de functie van faadsgriffier vervullen. Daarmee doet Texel een eerste concessie an de uitgangspunten van het luale stelsel. Want een ambtenaar die zowel het college als de ge meenteraad adviseert, past vol gens critici niet in een politiek stel sel waarin raad en college de degens vaker moeten kruisen. De minister van Binnenlandse Zaken is er geen voorstander van, maar is vooralsnog niet van plan deze con structie te verbieden. Hoe dualistisch wil de gemeente Texel zijn? Die vraag kregen de leden ran de nieuwe gemeenteraad voor gelegd tijdens een bijeenkomst waarin de consequenties van het -lieuwe lokale politieke stelsel werden doorgenomen. Het college heeft hier voor twee adviseurs van het Bureau Bestuur Managements Consultants (BMC) uit Leusden ingehuurd. Die lie ten er geen twijfel over bestaan: zo dra de verkiezingen zijn gehouden, moet bekend zijn op welke ambtelijke steunpilaar (griffier) de raadsleden kunnen terugvallen. Dus moesten de aanstormende raadsleden tijdig aan geven door wie deze functie moet worden bemenst. GroenLinks was duidelijk. 'Een gemeentesecretaris die het college adviseert, kan met ook de raad van advies dienen', doelde Arthur Oosterbaan met name op de controlerende functie die de raad uit oefent over het college. Daarbij kun nen belangen wel eensbotsen. Maar zo uitgesproken als GroenLinks lieten andere partijen zich met uit. Gezien de hoge kosten die een volledig uit geruste raadsgriffie met zich mee brengt, bestaat voor deze functie weinig enthousiasme. Bedragen van ruim 100.000 euro gingen over tafel. Voor een relatief kleine gemeente als Texel wel wat veel gevraagd. Maar ook als Texel geen aparte griffier aan stelt, dan gaan de kosten omhoog. De raad buigt zich daarom volgende week dinsdag over een motie van de gemeenteraad Sliedrecht Daarin wordt de minister van Binnenlandse Zaken gevraagd om de gemeenten extra geld ter beschikking te stellen ter dekking van de kosten die dualisering met zich meebrengt. Supermarktketen Aldi wil aan de Nikadel in De Koog een tweede Texelse winkel vestigen. Het bedrijf heeft zich onlangs met plannen ge meld bij de gemeente. De beoogde locatie is een stuk braakliggend terrein nabij slagerij De Boer en de winkeltjes aan de Nikadel. De supermarktketen zelf wil er niet méér over kwijt dan dat het bedrijf zich oriënteert op de mogelijkhe den op Texel. Klanten van Aldi zijn momenteel aan gewezen op de zaak aan het Ach terom in Den Burg. Het is een publiek geheim dat niet alleen veel Texelse particulieren de Duitse prijsvechter weten te vinden, maar ook veel horecaondernemers en logies- verstrekkers er kind aan huis zijn. Ze kopen er tegen scherpe prijzen con sumptie- en andere artikelen, die ver volgens op de menukaart worden ge zet of in hun zaak worden gebruikt. De horeca neemt zóveel artikelen af, dat mede hierdoor veel 'gewone' klanten naast bepaalde producten grijpen. Dit zou, naast de service aan de ondernemers, naar verluidt één van de redenen zijn waarom de Aldi overweegt ook een zaak in De Koog te openen. Een lezing die overigens niet wordt bevestigd door een woord voerder van Aldi Projectontwikkeling 'In principe brengen we nooit berich ten over ons bedrijf naar buiten.' Vol gens deze woordvoerder heeft het bedrijf aan het eind van deze maand meer te melden. Bij de gemeente kwam op 21 januari een verzoek binnen van Aldi om in De Koog een winkel te openen. Beoogde vestigingsplek is een stuk grond dat volgens het bestemmingsplan mag worden bebouwd en die de functie 'centrumvoorzieningen' heeft, met een vrijstellingsmogelijkheid voor de tailhandel. Onder voorwaarde dat het ontwerp past in de omgeving en Aldi aannemelijk kan maken dat de markt situatie de vestiging van een discountsupermarkt toelaat, zal het college er waarschijnlijk wel mee ak koord gaan, aldus de zegsvrouw. Het college zal naar verwachting eind fe bruari een besluit nemen. Het college van b en w komt niet terug op de beslissing om het vergruizen van 1200 ton puin op de Vogelmient toe te staan. Omwo nenden hadden hier tegen gepro testeerd, onder meer omdat ze denken dat er nog asbest in het puin zit. Er komt geen onderzoek naar eventuele restanten asbest, maar er zal tijdens het breken wel continu toezicht zijn op de aanwe zigheid hiervan. De buurt reageert teleurgesteld. B en w stellen een aantal eisen aan de verleende gedoogvergunning: het puinbreken moet onder de volgende voorwaarden gebeuren: in vijf dagen, vóór 15 maart, het mag alleen tussen 9.00 en 17.30 gebeuren en een gemeenteambtenaar moet erop toe- Lees verder pagina 3 Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 0,85 De Vrije School heeft onlangs nieuwe speeltoestellen In gebruik genomen. Het belangrijkste onderdeel is een houten huisje op palen waar je in en uit kunt via een net, ladder, glijstang of glijbaan. Daarnaast zijn een klim- rek en drie rekstokken geplaatst. Niet alleen de leerlingen van de school vermaken er zich mee, maar ook kin deren uit de buurt. Het huisje is gemaakt van met behan deld robina, een Europese soort hardhout. Het is nogal kostbaar, zo dat de totale kosten van het mini- speeltuintje aanzienlijk hoger waren dan het standaardbedrag dat de ge meente voor dergelijke objecten be schikbaar stelt. Met de opbrengst van de voorjaarsmarkt en belangeloze medewerking van velen, werd het toch een haalbaré kaart. Ouders sloopten de restanten van de oude speeltoestellen en zetten de nieuwe in elkaar. Aannemer Westerlaken ver voerde de onderdelen en de ge meente zorgde voorde voorgeschre ven 'kindvhendelijke' ondergrond van het geheel. Ook op andere schoolpleinen en speelplaatsen zijn inmiddels nieuwe of aangepaste speeltoestellen gezet. Dat was noodzakelijk omdat de oude toestellen met voldeden aan de ver scherpte veiligheidseisen. Speel toestellen behoren zodanig te zijn geconstrueerd dat ze geen nsico voor beklemming of verstikking opleveren en moeten op een verende, zachte ondergrond staan, zodat vallende kin deren geen kneuzingen of breuken oplopen. De op Texel staande toestel len werden door een onafhankelijke adviseur op deze cntena beoordeeld. Diverse toestellen konden door aan passing alsnog aan de regels vol doen, maar bij andere was dat prak tisch onmogelijk of naar verhouding te kostbaar, zodat die geheel moes ten worden vervangen. Het was geen vrijblijvende aangelegenheid, want eigenaars van ondeugdelijke speel toestellen zijn tegenwoordig aanspra kelijk als er een ongeluk mee gebeurt. De foto toont leerlingen en leerkrach ten van de Vnje School bij hun nieuwe speeltoestellen. (Foto Jan Haag). Een ruig kroegleven, veel bier en lang leve de lol. Scholieren die dit beeld van het studentenleven voor ogen hebben, hebben het bij het verkeerde eind. Althans, dat zegt Ricardo de Graaf, derdejaars student commerciële economie op de Hogeschool Alkmaar, die zijn studie uiterst serieus opvat. Hij was één van de 35 studenten die leerlingen van de OSG De Hoge- berg voorlichting gaven over hun studie. Veel Texelse scholieren staan elk jaar voor de keus welke vervolgopleiding ze gaan volgen. Des te eerder ze die maken, des te beter kunnen ze hun vakkenpakket erop aanpassen. Tra ditie is dat de OSG ze een handje helpt bij die keus. Decaan Popke van Bruggen had voorlichters van de be treffende opleidingen kunnen vragen om op Texel hun verhaal af te draaien. 'Maar dat zou een wat eenzijdig en positief beeld kunnen opleveren. Want wie het nieuws over de HBO (Hoger Beroeps Onderwijs)-opleidm- gen heeft gevolgd, weet dat elke stu dent geld oplevert.' Van Bruggen schreef daarom 150 oud-leerlingen van de OSG aan, met de vraag of ze op Texel een praatje wilden houden over hun ervaringen in het hoger be roepsonderwijs of op de universiteit. Uiteindelijk kwamen er 35 studenten, die in drie rondes hun relaas deden tegenover leerlingen van de HAVO en het VWO. Ontgroening Rond half acht kon Ricardo de Graaf zijn eerste gehoor verwelkomen. De derdejaarsstudent bleek een enthou siast verteller. 'Ik heb voor commer ciële economie gekozen omdat het zo'n brede opleiding is. Je kunt er veel kanten mee op. En aangezien ik een paar jaar geleden nog niet zo goed wist wat ik wilde worden, sprak het me wel aan. Ik merk nu dat de opleiding steeds leuker wordt.' De Graaf gaf aan dat de overgang van de Hogeberg naar het hoger beroepson derwijs een hele omschakeling vormde. 'Privé, want ik ging op ka mers wonen. Maar van dat ruige stu dentenleven waarover je sterke ver halen hoort, heb ik nog niets gemerkt. Ik ben zegge en schrijven één keer in Alkmaar in het café geweest. Vrijdag ben ik altijd weer blij als ik terug naar Texel kan. Over de ontgroening hoor je ook van alles. Liters jenever en zo. Maar dat hoeft absoluut met. Het kan ook heel beschaafd. Maar ik zou het wel doen, want zo'n week is ontzet tend leuk. Na die eerste week begon het echte werk. Ik kwam op een schoolterecht met 5000 studenten, een enorm gebouw waarin je zelf je weg moet zien te vinden. En de werk wijze. Van de veertig studie-uren per week word je geacht er dertig zelf standig te werken. Niemand die dat controleert. Je wordt er als student onder andere op beoordeeld hoe je problemen aanpakt. En je moet soms werken met studenten die je absoluut niet leuk vindt. Maar dat kan je ook in het bedrijfsleven overkomen, krijg je dan te horen.' Stage bij TWO Als project moest hij verschillende opdrachten vervullen. 'Zo moesten we een soort olijfolie analyseren en een auto op water zien te verkopen.' Eén stagedeel vervulde hij op het ei land 'Bij de Texelse Wol Onderne ming (TWO) Ik kreeg als opdracht een reclameplan te schrijven. In welke media kon het bedrijf het best adverteren en wanneer. Ik heb 250 verschillende tijdschriften gebeld. Uiteindelijk bleek dat TWO het beste in maart in het damesblad Margriet kan adverteren. Dan kopen veel vrou wen dat en wordt er redactioneel aandacht aan slaapkamers besteed.' Of TWO nog iets met de campagne heeft gedaan kon de HBO'er vrijdag niet zeggen. Ook niet wat hij na zijn vierjarige opleiding precies gaat doen. 'De meeste studenten worden klaargestoomd om een manage mentfunctie in het bedrijfsleven te gaan vervullen. Bijvoorbeeld op het gebied van distributie of organisatie. Je kunt er alle kanten mee op. Dat is het positieve van deze opleiding.' Zijn twee toehoorders volgden zijn uiteenzetting met belangstelling. 'Het lijkt me heel leuk', vond een vrouwe lijke luisteraar. Schoonheidsspecialiste In het volgende halfuur waren zes meiden één en al aandacht voor Miranda Veeger, derdejaars van de opleiding tot schoonheidspecialiste en pedicure in Haarlem, de enige MBO-opleiding afgelopen vrijdag. 'Je leert er alles op gebied van cosmetische lichaamsverzorging Van je handen tot je voeten, tot je gezicht Een voorbijganger trof op het strand bij paal 9 zondagmiddag een granaat aan van dertig centimeter lengte. Hij waarschuwde de politie, die de Duik en Demonteerploeg van de Konink lijke Marine alarmeerde. Die ont fermde zich over de granaat. Dat zelfde gebeurde onlangs bij een granaat die werd aangetroffen op het in aanleg zijnde crossterrein in Eierland. Een 17-jarige jongen uit Den Burg heeft aangifte gedaan van mishande ling, gepleegd in de nacht van vrijdag op zaterdag. De dader zou een 21- jarige man uit Zwaag zijn, die op aan wijzing van het slachtoffer werd aan gehouden en voor verhoor overgebracht naar het politiebureau. De problemen ontstonden in een dis cotheek in Den Burg, waar de 17-ja- rige onenigheid kreeg met een an dere bezoeker van het bedrijf. Toen de Texelaar en een vriend de zaak verlieten, werden zij gevolgd door een groepje, dat hen begon te slaan en schoppen. De 17-jarige jongen liep daarbij letsel op aan het hoofd en een knie. en je billen. Bilmassage was eerst even schrikken. Al die blote kadetjes in het lokaal. Maar het is echt heel lekker.' Terwijl meegebrachte foto's werden bestudeerd en één scholiere het lokaal uitrende omdat haar mo bieltje afging, noemde ze een voor haar belangrijk voordeel van de op leiding, namelijk dat de examens worden verspreid over de driejarige opleiding. Haar advies aan dé scho lieren: 'Haal gedurende die drie jaar zoveel mogelijk uit je opleiding Dan heb je later het meeste plezier in je werk. Vooral het certificaat van pedicure staat goed op je cv. Tegen voetverzorging wordt wel eens vreemd aangekeken. Maar je voeten zijn echt je schoonste lichaamsde len.' Decaan Van Bruggen liet zich na af loop positief uit over de bijeenkomst. 'Het voordeel van deze studenten is dat, doordat ze nog niet zo lang van school zijn, ze zich goed in de leer lingen kunnen verplaatsen. Ze von den het over het algemeen leuk om te doen en om weer eens op de school rond te lopen. Ze komen graag nog eens terug.' (Advertentie) Derdejaarsstudent commerciële economie Ricardo de Graat toont scholieren één van de projecten die hij voor zijn opleidingen deed. (Foto Gerard Timmerman) Cjna ^warL ji'^t t* kjrt- Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE DE Gf NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. Verrassend goed kwam de Vereni ging van Oud-leerlingen zaterdaga vond voor de dag in dorpshuis De Wielewaal in De Waal met het stuk "t Is maar tijdelijk". De vereniging had een goed stuk in studie genomen waarvan de rollen voor enkele spelers op het lijf geschreven leken. Pagina 2 De jaarlijkse uitkering van het Noor- dijkfonds is deze keer toegekend aan de Stichting Nieuw-Guinea uit De KoogPagina 3 De voetbalderby tussen ZDH en De Koog is zondag na negentig span nende minuten in een gelijkspel geëindigd (2-2). Onfortuinlijk was Koger Heman Gojan. die na een on gelukkige botsing bleef liggen en voor onderzoek naar het ziekenhuis moest worden afgevoerd. Pagina 5

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 1