'Riolering betalen uit algemene pot' Plannen WD en GroenLinks iandschapsbeleid om Texels 'decor' te bewaren JT TWEE BIERT3E6 GRRRG.' [ËM DOE ER GELDE TWEE Eventueel toeristenbelasting verhogen Raadscommissie 'Misschien moeten we snijden in activiteiten .TEXELSE COURANT' Samenvoeging sectoren kost 56000 euro HELTI-POES JBOÜr C>E £/sco Da fviETEtO T WWW.TEX'eLCRRTOON.MVWEB.NL Alle zege komt van boven? Ondernemers Huisvesting De Koog onderuit tegen sterk Vesdo VRIJDAG 22 FEBRUARI 2002 Is het redelijk dat bewoners van het buitengebied die binnenkort Ijjvorden aangesloten op het riool, Waarvoor een baatbelasting van (2.723 (particulieren) of 5.445 (be- Irijven) euro moeten betalen, waar lan ook nog de aansluitkosten bij- .omen? Anneke Eelman-Bakker lit Den Burg meent van niet. Haar edenering is dat de riolering van iet buitengebied in het belang is ran het natuurlijk milieu van Texel, lus een algemeen belang waarvan Ie kosten door alle Texelaars sa- ïen moeten worden gedragen, let geld zou dus uit de algemene niddelen moeten komen. ielman. die tegenover Sarasam aan e Kogerweg woont en dus hoort tot legenen die straks moeten aanslui- sn, voelt zich in deze opinie gesterkt loor de uitspraak die het gerechts- of van Leeuwarden heeft gedaan in en geding dat was aangespannen oor mensen uit het Drentse ynaarlo. Die hadden bezwaar ge laakt tegen de baatbelasting van 3.000,- die zij moesten betalen voor e verplichte aansluiting op het riool, lij werden in het gelijk gesteld en de etreffende aanslagen werden ver- letigd. e situatie in Tynaarlo is vergelijkbaar iet die van Texel. Ook daar wordt en persriool gelegd in buitengebied at door zijn hoge ecologische raarde (Drentse A) als zeer gevoelig |s bestempeld. Aan de zuivering van (het afvalwater worden daarom hoge lisen gesteld, zoals ook het geval is In het grootste deel van Texel. mevrouw Eelman meent dat als de mensen in Tynaarlo geen baat- Belasting voor de aansluiting op het riool hoeven te betalen, de Texelaars die plicht ook met hebben, temeer daar het op Texel om aanzienlijk gro tere bedragen gaat. Een brief van die ■trekking schreef ze de vonge maand aan het college en de gemeenteraad. Ze gaf daarbij aan dat gezien juris prudentie die de kwestie Tynaarlo eft opgeleverd, er alle reden is om Ie financiering van het riool op Texel Ipnieuw te bekijken. B en w van Texel hebben daar inmid dels afwijzend op geantwoord. Ze schreven dat de Texelse situatie niet is te vergelijken met die van Tynaarlo omdat de uitspraak van het Ge rechtshof Leeuwarden is gebaseerd op een juridische formaliteit. De baat belasting was met verschuldigd om dat de gemeenteraad volgens de rechter niet had voldaan aan een belangrijke voorwaarde om de belas ting te kunnen heffen, namelijk het nemen van een gespecificeerd bekostigingsbesluit. Met dat laatste is het gemeentebestuur van Tynaarlo het overigens niet eens en het is daarom tegen de uitspraak in cassa tie gegaan bij de Hoge Raad Juridi sche zekerheid is er dus nog niet. Op Texel zal in elk geval een deugde lijk bekostigingsbesluit aan de ge meenteraad worden voorgelegd, zo dat een eventuele juridische actie tegen de baatbelasting weinig kans van slagen heeft Voor het rioleren van de Westerweg en De Ploeg- elanden is dit inmiddels al gebeurd. Mevrouw Eelman zegt het met span ning af te wachten. Maar ze is los daarvan van mening dat de bedragen die Texel in rekening wil brengen voor de nieuwe aansluitingen zeer hoog zijn. Ze vindt dat het solidariteits beginsel moet worden toegepast: dus omslaan van de kosten over alle Texelaars omdat het riool van belang is voor de hele gemeenschap. Het heeft haar verbaasd dat zij over deze kwestie door slechts één raadslid is benaderd, hoewel toch enkele dui zenden Texelaars de financiële gevol gen van de operatie ondervinden. Niet minder dan 1100 percelen in het buitengebied moeten worden aange sloten, waarvan 25% bedrijfs- percelen. Zoals de plannen nu liggen zal voor alle aansluitingen totaal 3,7 miljoen euro in rekening worden ge bracht. Dat is overigens slechts één derde van de totale kosten van het riool want die bedragen ruim 10,4 miljoen euro. Een van de argumenten van de ge meente om de nieuw aangeslotenen een deel van de kosten te laten be talen is dat ook de bewoners van de dorpen voor hun rioolaansluiting een eigen bijdrage geven of hebben ge geven. Dit bedrag is verdisconteerd in de bouwgrondprijs. De samenvoeging van Gemeente werken en de afdeling Ruimtelijk en Huisvestingsbeleid tot de nieuwe sector 'Grondgebied' betekent een omvangrijke reorganisatie. De kosten die daarvoor moeten worden ge maakt belopen 56000 euro, een be drag waarmee in de gemeente begroting geen rekening is gehouden. Aanzienlijke en aanvanke lijk niet geraamde uitgaven zijn ook gemoeid met het 'herijken' van de functies van alle gemeentelijke me dewerkers tegen het eind van dit jaar (37000 euro) en de huur en verbouwingskosten (134.800 euro) van de voormalige Garage Reij zodat deze gedurende twee jaar als tijde lijke brandweerkazerne kan dienen. Voor de totale uitgave (227.800 euro) is dekking gevonden door deze te beschouwen als verband houdend met de nieuwbouw voor Gemeente werken. Die kost totaal 8 miljoen, wat een jaarlijkse kapitaalslast van 332.600 euro betekent. Maar omdat de bouw nog niet is begonnen en er dus nog mets wordt uitgegeven, kan het budget dat voor het dekken van de kapitaalslast beschikbaar is, wor den gebruikt voor het bekostigen van de drie genoemde projecten. liLlV Q|» OTOfeV0 VERVOLG VAN PAGINA 1 ten kunnen behouden, staat voor akker als een paal boven water. 'Je loet groeien om de kosten te kun- en blijven dekken. Zoals een boer er Dms een koe bij koopt, moeten wij af en toe een eenheid bij hebben.' en ander gevaar dat op de loer ligt volgens Bakker het 'uitponden' van estaande accommodatie. 'Je moet aarbij denken aan een ondernemer ie zijn schaapjes al aardig op het roge heeft en geen zin meer heeft in e rompslomp van het verhuren. Die aalt zijn appartement uit de verhuur m er zelf meer gebruik van te kun- en maken. Ook dat leidt tot een ver- ere daling van het aantal overnach- ingen. Op den duur is dat funest voor ien dorp als Den Hoorn. Voor een root aantal bedrijven geldt dat ze lirect afhankelijk zijn van de toerist en onder met kunnen bestaan.' Daar- laast wijzen Bakker en Goënga op beleidsintenties' die erop aansturen iet aantal toeristische slaapplaatsen en rond Den Hoorn verder te laten lalen. 'In het verleden is het aantal slaapplaatsen op camping Loods mansduin al sterk verlaagd.' Onbenutte slaapplaatsen Concluderend stelt de vereniging dat slaapplaatsen die in Den Hoorn (of binnen een straal van vier kilometer) vrijkomen alleen in deze regio benut mogen worden en niet naar elders op Texel worden verplaatst. Onbenutte slaapplaatsen moeten vrij komen voor collega-logiesverstrekkers die een bedrijf willen beginnen of uitbrei den. Het meest vergaande voorstel zijn de planologische maatregelen die moeten toestaan dat bepaalde agra rische gronden een toeristische be stemming krijgen, zodat bijvoorbeeld accommodatie zou kunnen worden gebouwd nabij camping Loodsmans duin. Bakker: 'De ondernemers die in het dorp slaapplaatsen kwijtraken, zouden daar dan samen iets heel nieuws kunnen beginnen, zodat er per saldo geen plaatsen verloren gaan.' De Wit benadrukt dat het iets bijzonders moet worden en refereert aan al eerder geopperde ideeën om er een soort 'ecologische hol- woningen' te bouwen: 'Je moet geen schade willen toebrengen aan het milieu. Het mogen niet zomaar wat appartementen worden.' Geen aparte regelingen, maar één breed plan om tuunwallen, scha pen, boeten en kolken te behou den. 'Om dat te financieren moeten we de toeristenbelasting mis schien een ietsiepietsie verhogen. Toeristen komen nu eenmaal naar ons eiland voor het hele decor. Dan mag je wel iets van het geld dat zij binnenbrengen gebruiken om dat decor in stand te houden.' Dat opmerkelijke voorstel deed Maria van der Spek (WD) dinsdagavond bij de behandeling van het conceptplan 'Structuurvisie 2020', waarin leden van de commissie Ruimte, Wonen en Economie zich samen met andere belangstellenden bogen over de toekomstvisie van het bureau Arcadis. Van der Spek kreeg direct steun uit een andere hoek van het politieke spectrum. Arthur Ooster- baan (GroenLinks) betoogde dat boe ren zouden moeten worden betaald om het landschap te behouden. Dat een dergelijk plan 'veel geld' gaat kosten, daar was hij zich van bewust. 'Maar het wordt een trend in Europa. Landbouwsubsidies verdwijnen en worden omgezet in landschaps subsidies. We moeten ervoor zorgen dat we nu al op die ontwikkelingen inspelen.' Oosterbaan toonde zich overigens geen tegenstander van schaalvergroting in de landbouw, maar wilde die alleen toestaan in de nieuwe polders. Ook hij liet weten een deel van de toeristenbelasting te wil len gebruiken voor het instand houden van het Texelse karakter op het 'oude land'. Gouden eieren Martin Warnaar, bestuurslid van de Texelse Vereniging van Logies- verstrekkers (TVL), reageerde fel op de plannen van beide politici Hij waarschuwde zuinig te zijn op de toe ristische sector en 'niet de kip met de gouden eieren te slachten'. Hij sloot een verhoging van de toeristen belasting niet uit, maar vond wel dat de sector zelf moet kunnen mee beslissen. 'Wij hebben ook zo onze wensen.' Wethouder Daan Schilling probeerde Warnaar gerust te stellen en beloofde hem dat niets wordt geregeld achter de rug van de leden van TVL om. De 'Structuurvisie 2020' is volgens hem niets meer of minder dan een plan dat op hoofdlijnen als uitgangspunt dient voor het beleid van de gemeente. Voor specifieke onderwerpen kunnen eventueel 'deelnota's' worden ge maakt, waann veel gedetailleerder op de materie wordt ingegaan. Overi gens duurt het zeker nog enige maanden voordat de voorstellen die in de nota staan definitief gemeente beleid worden. De vergadering van dinsdag was weliswaar één van de laatste van een langere serie 'inspraakavonden', de beurt is nu eerst aan de ambtelijke afdeling, die de op- en aanmerkingen van dinsdag in een nieuwere versie van het plan verwerkt. Het laatste woord is uitein delijk aan de gemeenteraad. De raadscommissie Ruimte. Wonen en Economie heeft dinsdagmiddag tóch vergaderd over het landschaps- beleidsplan. Dat was een verrassing, want burgemeester Joke Geldorp had maandagavond in een andere commissievergadering nog verteld dat de nota op verzoek van de raad van de agenda was gehaald. De frac ties hadden de stukken nogal laat in hun bezit gekregen en zich daardoor onvoldoende kunnen voorbereiden. Dinsdagmiddag stelde wethouder Daan Schilling voor 'toch even door de nota heen te lopen', wat door de commissieleden werd geaccepteerd. Die beslissing veroorzaakte later op de dag een boze reactie bij Willem ('de Sheik') Bakker. Hij en andere ei genaren van stolpboerderijen pleiten voor de bouw van zogenoemde inpandige appartementen die mogen worden verhuurd aan toeristen, een onderwerp wat mogelijk aan de orde zou komen in de vergadering over het landschapsbeleidsplan. Toen Bakker uit de krant had vernomen dat het onderwerp van de agenda was ge haald, besloot hij de vergadering niet bij te wonen, maar toen hij en een viertal collega's 's avonds wél bij het tweede deel aanwezig waren, hoor den ze dat het plan dus tóch was besproken, maar liefst anderhalf uur lang. Bakker noemde dat 'een schande' en was zichtbaar boos. Schilling vertelde hem dat er weinig veranderingen waren voorgesteld voor het Landschapsbeleidsplan. De plannenmakerij verkeert nog in een voorbereidend stadium. De defini tieve versie, waarover de gemeente raad uiteindelijk beslist, wordt pas later dit jaar verwacht. VERVOLG VAN PAGINA 1 waarschuwde voorzitter Terpstra er- 'oor te waken dat de bibliotheek zijn 'oortbestaan niet in gevaar brengt loor zich terug te trekken. 'Landelijk wordt er juist aangestuurd op het iamengaan van bibliotheken met inderwijsinstellingen.' ërpstra liet weten dat de bibliotheek liet van het eiland zal verdwijnen. Hij vees daarbij op de reorganisatie van libliotheken tot basisbibliotheken en lépendances. Andere samenwerking net de OSG sloot hij niet uit. 'Zij kun- len bij ons terecht binnen het be- itaand gebouw. Het ligt met zo ver bij ilkaar vandaan.' Terpstra liet weten iat er wel nodig onderhoud aan het jebouw gepleegd moet worden. De )ieb heeft daarvoor een bedrag van mgeveer €13.000,- nodig, ielman zei blij te zijn dat de MDT toch nee wil blijven doen, ondanks de ledenkmgen. Ze zegde toe dat ook ie SWOT en WST bij de luisvestingsplannen betrokken wor- Jen. Op welke manier dat moet ge beuren. werd niet duidelijk. Hoewel de bibliotheek niet meer meedeed, legde Eelman het voorstel /an burgemeester en wethouders :och voor aan de commissieleden. Ze benadrukte dat ze een nchtingevend' advies wilde van de commissieleden In het voorstel werd de partijen gevraagd een krediet van E3.072.092,- beschikbaar te stellen voor de gezamenlijke huisvesting. Die Jitgave zou deels gedekt moeten worden door een bedrag van €907.560,- dat de gemeente al heeft opgenomen in de meerjaren begroting, door verkoop van het bibliotheekgebouw (€226.890,-), een bijdrage van het ROC (€204.201,-) en een eenmalige extra uitgave van de overheid voor onderwijshuisvesting (€726.048,-). Bij elkaar levert dat een dekking op van €2.064.700,-. De ge meente zou daardoor nog eens €1.007.392,- extra beschikbaar moe ten stellen. Samen met de al in de meerjarenbegroting opgenomen €907.560,- zou de gemeente in totaal €1.914.952,- uit eigen zak moeten bijdragen aan het huisvestings project. Afwijzing De politieke partijen wezen het voor stel stuk voor stuk van de hand. Zij vonden dat er teveel financiële onduidelijkheid was ontstaan door het wegvallen van de bibliotheek. Dick Drijver (Texels Belang) zei dat hij eerst inzicht wil hebben in de gehele financiële stand van zaken van de gemeente, voordat hij een keus maakt. 'Misschien is er wel onvol doende geld voor zo'n uitgave.' Hij plaatste kanttekeningen bij het ge bruik van het extra overheidsgeld voor onderwijshuisvesting voor één project. Frans Visman (D66) ontdekte op het blote oog nog een rekenfout in de kostenberekening van het col lege en zette zijn vraagtekens bij de grondprijs van €1702,- per vierkante meter voor de nieuwbouw. Anja van der Heide (CDA) vroeg zich, net als Drijver, af wat het nut is van gezamen lijke huisvesting. Ze wees daarbij naar het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp, waar tot eind 2000 de school en het dorpshuis gezamenlijk gevestigd waren. 'Het plan kost al veel geld, maar het kost nog meer geld als we de verschillende functies weer uit elkaar moeten halen.' De partijen gaven aan dat het college nu eerst moet gaan werken aan een oplossing voor de problemen van het OSG en de ROC. De Muziek- en Dansschool kreeg een lagere priori teit. Drijver: 'De muziekschool heeft twijfels en dat lijkt me geen goede start. Je kan pas samengaan als de neuzen dezelfde richting uitstaan.' Martin Trap (WD) pleitte ervoor dat de MDT toch zoveel mogelijk betrok ken blijft bij nieuwe ontwikkelingen. Visman vroeg de wethouder met klem om niet weer van voorafaan te beginnen met onderhandelingen met de instellingen. Een geïrriteerde Eelman liet weten dat het college zich opnieuw gaat beraden op het overleg met de instel lingen. 'We gaan bezien hoe het beste verder kunnen gaan. We gaan ook opnieuw de financièn bekijken.' Het voorliggende voorstel werd inge trokken. Volgens de wethoudet wordt nu een knip aangebracht in de plan nen. Eerst de OSG en de ROC en daarna de MDT. Ze benadrukte dat de problemen van de MDT echter wel dezelfde prioriteit blijven behouden voor het college. Op verzoek van de partijen zegde Eelman toe ook te kij ken naar het geld dat de bibliotheek nodig heeft voor onderhoud. De par tijen hadden haar verzocht de bieb niet de dupe te laten worden van zijn keuze om uit het overleg te stappen. Slagwerklokaal van de Muziek- en Dansschool. Ventileren van de ruimte gebeurt door een Strakke gezichten woensdagavond bij directeur Maaike Deckers en voorzitter Michiel Pam van de Mu ziek- en Dansschool (MDT). Een plaats tussen wal en schip restte de MDT, nadat de commissie onder wijs en welzijn had gesproken over de gezamenlijke huisvesting van de OSG, het ROC, de bibliotheek en de MDT. De bibliotheek doet met meer mee en de politieke voorkeur ging uit naar het oplossen van de huisvestings problemen van de OSG en het ROC De MDT kreeg daardoor geen uitzicht op een betere locatie. 'Misschien moeten we nu maar gaan snijden in de activiteiten', liet Deckers na afloop van de vergadering weten. Uit een rapport dat de MDT heeft laat opstellen, blijkt dat de school drin gend behoefte heeft aan een beter onderkomen. Als er niks gebeurt loopt de school op langere termijn het risico dat er minder leerlingen les kunnen krijgen, het dansonderwijs voor een groot deel zal verdwijnen, er personeel ontslagen moet worden, demotivatie toeslaat en dat de MDT niet kan inspelen op nieuwe ontwik kelingen. De MDT huurt een aantal lokalen in d'Ouwe Ulo. Uit het rapport blijkt dat die niet voldoen aan de eisen van de Inspectie voor Kunstzinnige Vormen, met aan de milieu-eisen en niet aan de vereiste arbeidsomstandigheden Zo is er geen was- en kleed voorziening bij de voorspeelruimte en worden de kleine les- en administratieruimten slecht geventi leerd. Moet er een lokaal doorgelucht worden, dan moet er een raampje opengezet worden Vooral bij het slagwerklokaal kan dat overlast op leveren. Door een tekort op de exploi tatie wordt ook al enige tijd niks meer aan de inrichting van de ruimten ge daan. Volgens de MDT zou een deel van de problemen al opgelost kunnen wor den in d'Ouwe Ulo zelf. De school had de ruimten willen huren die no vember vorig jaar vrijkwamen toen het ROC verhuisde naar de nood- lokalen achter de OSG. De Welzijns- stichting (WST). eigenaar van d'Ouwe raampje open te zetten. (Tc to Jeroen van Hettum) Ulo, besloot de ruimten echter niet aan de muziekschool te verhuren. Verhuizing naar een nieuw onderko men blijft volgens de MDT echter de beste oplossing. Voorgesteld wordt om d'Ouwe Ulo te slopen en op die locatie seniorenwoningen in combi natie met een nieuw buurthuis te bou wen. Opbrengsten van de bouw zou den besteed kunnen worden aan verhuizing van de Muziek- en Dans school. Budget In het rapport wijst de school ook nog op een andere bedreiging, de over gang van raamsubsidie naar budget subsidie. Voor dat laatste moet de MDT precies aangeven welke dien sten zij aanbiedt. Als het aantal leer lingen terugloopt en het cursus aanbod minder wordt, krijgt de MDT ook minder subsidie van de ge meente. Volgens de MDT volgt meer dan tien procent van de Texelse jeugd les op de Muziek- en Dansschool. Vooral voor de Instrumentale Muzi kale Vorming, twee jaar geleden inge voerd, is veel belangstelling. De Koog heeft in de thuiswedstrijd tegen Vesdo geen vuist kunnen maken. De gastheren, die in Schagerbrug maar met 2-1 won nen, hadden nu geen kind aan de tegenstander en wonnen vrij een voudig met 4-1In de slotfase ont aardde de wedstrijd nog in een or dinaire vechtpartij, waarbij diverse spelers van beide teams betrokken waren. Voor aanvang van de wedstnjd had trainer Cor Schattevoet van De Koog nog het vertrouwen in zijn ploeg uit gesproken. Hij dacht dat een over winning met onmogelijk was. Al snel bleek dat hij te optimistisch was ge weest, want Vesdo liet zien met voor niets op de derde plaats te staan Na een kwartier werd het 0-1nadat een aanval tot tweemaal toe door de ver dediging was geblokkeerd en keeper Schouwstra de derde inzet pareerde. De bal kwam echter voor de voet van een tegenstander, die van dichtbij keihard inschoot. Tien minuten later werd het 0-2, toen de linksbuiten, die erg veel ruimte kreeg, in de diepte werd aangespeeld. Hij kon alleen op keeper Schouwstra afgaan en scoorde beheerst Nadat de Koger keeper eerst nog een uitstekende redding had verricht, was het in de veertigste minuut opnieuw raak, toen de rechtsbuiten van Vesdo zijn tegen stander goed omspeelde en een vrije doortocht naar het doel had. De tweede helft gaf hetzelfde beeld te zien- een goed spelend Vesdo en een zwalkend De Koog, dat geen bal in de ploeg kon houden en achter de feiten aan bleef lopen. Na tien minu ten in de tweede helft omzeilde Vesdo de buitenspelval en werd er beheerst gescoord: 0-4, Pas na deze treffer kreeg De Koog iets meer vat op het spel. waardoor ook de druk iets afnam. Enkele minuten na de 0-4 begon Andreas Schraag een lange solo, die hij bekroonde met een pnma schot: 1-4. In de resterende tijd kre gen beide teams nog enkele goede scoringskansen, maar de keepers lie ten zich met meer verrassen. In de slotfase ontaardde de wedstrijd na een forse overtreding tegen Ralf Keyser in een vechtpartij. Toen enkele spelers van De Koog meenden wraak te moeten nemen, was het hek van de dam en kwam zelfs de keeper van Vesdo uit zijn doel om ook een paar klappen uit te delen. De scheidsrech ter toonde zich zeer tolerant en gaf alleen Kooijman van Vesdo en Vin cent Kaspers van De Koog een gele kaart. Een rode kaart was hier zeker met vreemd geweest. Diverse andere spelers bleef een kaart bespaard.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 5