wem Vermoeide fietser met rijwiel en al aar huis gebracht Milieuvergunning li varkenshouderij n de prullenmand Samen op weg in stijlvolle exodus 'Acht plaatsen zorgen voor negatief inkomen' Cjroen 'kwartsJexelsin het L VERKIEZINGEN 2002 Niéuws van de provincie DOP „Avond van de Stellingname" TEXELSE^COURANT BEZORGER m/v Gerritslanderdijkje I Kijk in deze krant! TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER -iets centraal in nieuw mobiliteitsplan n Flinke vertraging voor verplaatsing Vliegveld behouden Lutz Lohse snel Storm slaat zand weg nabij Slufter Kampeerboeren vragen nogmaals om uitbreiding Kinderdansgroep DINSDAG 26 FEBRUARI 2002 OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11657 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 111790 AA Den Burg Losse nummers 0,85 Wilt u ook weten waar de verschillende partijen voor staan? Kom dan woensdag naar de Question Plaza, 20.30 uur www.texelsnieuws.nl CfTttM t* ba ijtl. Wij zijn op zoek naar een die voor ons de krant wil bezorgen op de route en omgeving Hier wonen ongeveer 52 abonnees. Het bezorgen is het eenvou digst voor iemand die in deze omgeving woont. De kranten moeten dinsdag en vrijdag even na 15.00 uur in onze drukkerij aan de Spin- baan worden afgehaald. Geïnteresseerden kunnen voor nadere inlichtingen te recht bij de balie van de Texelse Courant aan de Spin- baan. I Langrveid 3 de Ifooy Spinbun 6 1791 MC Den Burg - Texel Telefoon 0222 - 362600 Fa* 0222 - 31*111 files Ringweg Alkmaar lastig probleem schepen niet schilderen maar borstelen schrijf over uw favoriete plek commissaris Van Kemenade neemt afscheid (yrm ^mrL-Jtrrli tw ba ban. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE MM DE GF NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. 'De beste garantie om de boeren voor het platteland te behouden is ze de mogelijkheid te geven om een inkomen te creëren.' In de zelfde week waarin de raadsleden zich over het Landschaps beleidsplan bogen en GroenLinks en de WD ideeën lanceerden om de boeren te betalen voor het instandhouden van het Texelse landschap, heeft de Vereniging van Texelse Kampeerboeren (VTKB) er nogmaals op aangedrongen niet acht maar vijftien tenten of cara vans ('kampeermiddelen') per vergunninghouder te mogen plaat sen. Zorgden de acht kampeermiddelen tot een paar jaar geleden nog voor een kleine maar welkome aanvulling op de inkomsten van de boer. anno 2002 zijn de kosten hoger dan de opbrengsten. 'We hebben het dus niet meer over positief maar negatief inkomen. Het in 1994 gekozen Niet de bus, maar de fiets staat centraal in het concept Mobiliteits- jlan dat de Stichting Duurzaam Texel momenteel voorbereid. Ove rige voorzieningen, zoals openbaar vervoer, maken wel onderdeel uit van dit plan, maar spelen een se cundaire rol. Dat zei wethouder 'eter Bakker (Verkeer) gisteren tij- lens de uitreiking van de Milieu- jrijs aan de Vereniging van Texelse 'ietsverhuurders bij Rijwielhandel fermeulen in Den Hoorn. )e prominente rol voor de fiets in het Mobiliteitsplan is een opsteker voor le fietsverhuurders. 'We hadden serst het idee dat we dreigden onder :e sneeuwen, maar nu lijkt het alle- naal op z'n pootjes terecht te ko nen', sprak Jan Heijne namens de ietsverhuurders zijn waardering uit oor de nieuwe opzet. Hij doelde op redelijk uitgewerkte' plannen voor een soort ophaalservice voor de fiet sers, met rijwiel en al. Dit zou kunnen gebeuren door een taxibedrijf of een busdienst. In een eerdere versie van het mobiliteitsplan zouden de gebrui kers van fietsen hun rijwiel op wille keurige plekken op het eiland kunnen achterlaten, waarna de verhuurders de rijwielen zouden moeten ophalen. Heijne: 'Dat zou voor ons niet werk baar zijn. Dit nieuwe plan een mooie manier op het fietsen op Texel te promoten. Als het weer omslaat of als het te ver is, dan kunnen de wielrijders zich met de taxi terug la ten brengen.' Het is nadrukkelijk de bedoeling dat ook Texelaars gebruik kunnen maken van de ophaalservice, die naar alle waarschijnlijkheid niet helemaal gratis zal zijn. Het is de be doeling dat het concept mobiliteits plan in maart of april kan worden gepresenteerd. verplaatsing van de Varkenshouderij van Marcel Wijt- ten uit De Cocksdorp naar Post weg 154 heeft op z'n minst forse Vertraging opgelopen doordat de Raad van State (RvS) de milieu- Vergunning naar de prullenbak heeft verwezen. Het Haagse echtscollege oordeelde vrijdag dat de gemeente heeft verzuimd de verplaatsing te toetsen aan de Habitat- en Vogelrichtlijn (HVR). In de Vogelrichtlijn staat dat overhe- len er voor moeten zorgen dat de leefgebieden van de vogels niet ver- ilechteren. Dat betekent dat bij elke ■uimtelijke verandering de gemeente tevoren onderzoek moet doen naar ie invloed op het vogelbestand. Het is niet voor het eerst dat de gemeente wordt geconfronteerd met de gevol- jen van deze nieuwe Europese richt- ijn. Eerder gaf de RvS aan dat ook de effecten van de activiteiten van De- ënsie op de zuidpunt van Texel op de omgeving moeten worden getoetst. Het college van b en w houdt er in middels rekening mee dat bezwaar makers steeds vaker naar het instru ment van de HVR zullen grijpen. Inzake de vergunning voor de varkenshouderij was het zelfs voor spelbaar, temeer de gemeente er tij dens een eerdere schorsingszitting al op was gewezen dat toetsing op de HVR achterwege was gebleven. Re den voor b en w onderzoeksbureau Alterra opdracht te geven de milieu vergunning alsnog te toetsen aan de HVR. Uit het rapport bleek dat de varkenshouderij geen nadelige effec ten heeft op het duingebied, dat op 1400 meter afstand van het bedrijf ligt. Veel verder weg dan de huidige stal, die op 140 meter afstand van de Rogsloot ligt. De positieve rappor tage van Alterra werd echter te laat in stelling gebracht om de RvS op andere gedachten te brengen. Het oordeel betekent dat de gemeente haar huiswerk opnieuw moet maken en dat de vergunning opnieuw in pro cedure moet worden gebracht, waarna opnieuw bezwaar kan wor den gemaakt. Een langdurig proces, waardoor Wijtten, die al vier jaar met de verhuizing bezig is, zijn plannen weer geruime tijd in de ijskast moet zetten. De verplaatsing zou vakantie park De Krim, dat het nabijgelegen golfcomplex wil uitbreiden, goed uit komen. De gemeente omschrijft de varkenshouderij als een knelpunt situatie en denkt die op te lossen door de maatschap te verhuizen naar de Postweg 154. De toekomstige buren van Wijtten, de Gebroeders Zegers vrezen echter dat zij door stankoverlast in de knel komen te zit ten. Maar volgens Wijtten is die vrees niet gerechtvaardigd. Hij onderzoekt een nieuw stalsysteem, waarbij de varkens op zaagsel lopen. 'Dat bindt de mest, de urine en de ammoniak. Ik ben bij zo'n houderij geweest en je ruikt echt geen varken meer.' Het is zijn bedoeling om aan de Postweg een houderij met 168 productiezeugen en 1200 vlees varkens in te richten. 'Dat is de mini male omvang voor een eenmans bedrijf. Bij voorkeur zou ik het bedrijf op biologische wijze voeren, maar daar zitten helaas nogal wat haken en ogen aan. De vertraging die nu is ontstaan is jammer, maar doordat de milieuvergunning goed in elkaar steekt en nu ook op de HVR wordt getoetst, verwacht ik niet dat er tij dens de procedure nieuwe proble men zullen ontstaan.' Wijtten heeft zich wel voorgenomen met de bezwaarmakers om de tafel te gaan. De politieke partijen hebben zich uit gesproken voor behoud van het vliegveld. Ze stemden in met het col- lege-voorstel om de vrijkomende aandelen in de NV Luchtvaartterrein na 1 juli tijdelijk in het bezit van de ge meente te laten komen als ze tegen die tijd nog niet verkocht zijn. Pagina 5 Oppermachtig snelde Lutz Lohse zondag naar de overwinning in het Open Texels Crosskampioenschap. Hij voltooide zijn race over 9,9 kilo meter in 37.36 minuten. Pagina 7 De noordwesterstorm die de afge lopen dagen woedde, heeft tussen paal 26 en paal 28 over een breedte van vijf meter suppletiezand weg geslagen. In optocht van het ene naar het andere kerkgebouw. (Foto Hvry de OnM0 Op stijlvolle wijze heeft de Samen Op Weg-wadden- gemeente zondag afscheid genomen van het gerefor meerde kerkgebouw in Oosterend. Dat gebeurde tijdens een drukbezochte dienst, die begon In de gereformeerde kerk. Halverwege de plechtigheid trok men in optocht naar de Maartenskerk, waarbij de bijbel en liturgische attribu ten, zoals de schaal en beker van het avondmaal, de doopvontschaal, het liturgisch kleed en de paaskaars wer den meegedragen. De plechtigheid markeert een histo rische gebeurtenis van niet gering be lang. Na 150 jaar geleden uiteen te zijn gegaan, vormen de hervormden en gereformeerden weer één kerk. Die heeft de vorm van een federatie, die nog maar net door de landelijke instanties is goedgekeurd. In de prak tijk was de samenwerking de afgelo pen twee jaar al in volle gang en min of meer gewoon geworden. Wat niet wegnam dat menig kerkganger zon dag werd bevangen door gemengde gevoelens. Dat wat zo lang vertrouwd is geweest, was definitief weg. Dat gold vooral voor de gereformeer den, die in hun in 1897 in gebruik ge nomen kerk aan de Peperstraat veel hoegte- en dieptepunten in hun per soonlijk en geloofsleven meemaak ten. Ze werden er gedoopt, deden er belijdenis, trouwden en maakten van hier uit ook hun laatste tocht. Ook de wekelijkse diensten en de seciale contacten er omheen maakten de kerk tot een niet weg te denken eigen plek. waar men zijn identiteit be leefde, vooral in de periode dat de verdeeldheid binnen de christelijke kerken vormen had die jonge mensen van nu zich met kunnen voorstellen. Moeizaam Het samengaan is dan ook een zaak van lange adem geweest en meer dan eens gestagneerd. Het prille be gin van de ontwikkeling dateert al van 1955, toen gereformeerden en her vormden van Oosterend een geza menlijke paasbijeenkomst hielden. Acht jaar later gebeurde dat weer en in 1965 hadden de kerken een geza menlijke vergadering en kwam daad werkelijke samenwerking ter sprake: het gezamenlijk houden van wijk- avonden. Het bleef bij een plan. Cen- tact was er opnieuw in november 1965 toen de mogelijkheden voor een rechtzinnig christelijk bejaardenhuis in Oosterend onder ogen werden gezien. Begin jaren zeventig kwam het Samen Op Weg-proces aarze lend op gang, met daarin een promi nente rol voor de jeugd. Gezamenlijk jeugdwerk kwam in 1976 echt van de grond. Bij die gelegenheid werd een gezamenlijke dienst gehouden met als voorgangers de hervormde domi nee De Gier en de gereformeerde dominee Douwes. Het 'Gebouw voor Christelijke Belangen' werd in 1979 als gezamenlijk jeugdhuis in gebruik genomen. De lokale kerkgeschiede nis maakt melding van verder weder zijds aftasten: twee keer per jaar een gezamenlijke vergadering, gezamen lijk huisbezoek en zelfs een voetbal wedstrijd (in mei 1980) tussen beide kerkenraden. De inmiddels in het le ven geroepen SOW-commissie werkte een plan uit voor gezamenlijke avonddiensten en in 1991 kwam er een beleidsplan dat algemene sa menwerking nastreefde. Lees verder pagina 5 Ook op andere plekken zijn inciden teel kleine hoekjes ingeleverd, aldus Kees Smit van Rijkswaterstaat, Op het strandje bij camping De Robben- jager had afslag plaats van bestaand duin. Volgens Smit valt de schade echter mee, omdat de strekdam nieuw zand begint aan te leveren. Bovendien is daar aan de binnenkant van de duinen ook zand opgespoten. Door de stom spoelde zaterdag nog een aantal boomstammen aan langs de kust. Hulpstrandvonders wisten er een paar te bergen. Als de eigenaar niet gevonden wordt, worden de boomstammen openbaar verkocht. De haven van Oudeschild kwam za terdag deels blank te staan door de noordwesterstom. Dat gebeurt vaker als een noordwesterstom langer dan een etmaal aanhoudt. (Advertentie) uitgangspunt is dus onherroepelijk achterhaald en aan herziening toe.' Dat schrijft de vereniging in een brief, die voorzitter Piet Blom vrijdag over handigde aan burgemeester Joke Geldorp en wethouder Daan Schilling. Hij deed dat In gezelschap van andere leden van de vereniging, die 65 leden telt, waarvan er 46 graag naar vijftien staanplaatsen willen. Om te benadrukken dat de kampeer boeren zo langzamerhand zijn beland in een situatie waarin ze 'achter de wagen' lopen, gaf Frans Bakker acte de présence met een wagen en twee paarden. De koetsier, zelf geen kampeerboer, toonde gevoel voor dramatiek door geregeld aan een bel te trekken en daarmee de 'noodklok' te lulden. De VTKB schrijft in de brief dat het inkomen van de kampeerboeren, dat in de loop der jaren al flink was ge daald, nog verder onder druk was gekomen door de verplichte preven tieve maatregelen tegen legionella. Bovendien heeft de VW Texel de boeren verplicht om aan alle ANWB- eisen te voldoen. Zoniet, dan krijgen ze geen plaats in de VW-gids. Om aan beide eisen te voldoen, moest flink worden geïnvesteerd. In zijn toe spraak wees Blom er op dat iedere tien jaar gemiddeld 85 veehouders met hun bedrijf stoppen en dat er nu nog maar 56 over zijn. Landelijke richtlijn Om de boeren toch enig perspectief te bieden, moet het aantal plaatsen omhoog naar vijftien, een aantal dat volgens de VTKB volgens de Wet op de Openluchtrecreatie mogelijk moet Lees verder pagina 5 (Advertentie) (Advertentie) De kinderdansgroep Texel verzorgt ook dit jaar korte demonstraties op de folkloremarkt in Den Burg. Om met een zo groot mogelijke groep voor de dag te komen, zijn jongens en meis jes vanaf vijf jaar en (oudere) jonge- ren welkom. Zowel kinderen als jon geren dansen een internationaal programma. De groep oefent elke donderdagmiddag van 16.45 tot 17.30 uur in de aanbouw van sport hal Ons Genoegen in Den Burg. Voor neer informatie: Betsie Verhoeven, De kampeerboeren voelen zich achter de wagengeplaatst. Links In het midden (met stapel brieven) hun voorzitter Plet Blom Unks telefoon 317767 (na 20.00 uur). van hem burgemeester Geldorp, rechts wethouder Schilling. troto joop Rommoio

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 1