DEK op dreef in drukbezochte Winteruitvoeringen teso Piepschuimen beelden in eendenvijvt Agenda E Gefileerde preek en biefstuk TEXELSE 2 COURANT TEXELSE^COURANT Blik vanger Feestmiddag voor ouderen Tentoonstelling VOC 't Amateurtje kampt met zieke acteur Excelsior geeft Winterconcert oud Papie Toneel in Bethe Ledenvergaderirl Vogelwerkgroef DINSDAG 5 MAART 2002 Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06 - 22 14 02 75 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 -31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al oruo advertenöecooiracten en aanbiedingen daartoe ujn van toepassing de Regelen voor het Advert en tiewezen van de Stichting ROTA. gevestigd te Amsterdam, zoals gedeponeerd b-i de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam onder nummer 41 <93699 Een exemplaar van de Regelen voor het Advertentiewezen wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden Abonnementsprijzen 2002: Per half jaar 29.80,- Per jaar 59.60.- Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode Vrijdag 8 maart: Meer samen, samen alleen, niet meer samen. Samen Op Weg Wad den-gemeente of niet Maar op die Wadden gebeurt het toevallig wel allemaal. De Exodus is voorbij en ik sla met een zucht van genot een boek van Anne Provoost dicht. De Arkbouwers geheten, een subliem boek, voor iedereen die zich net iets meer afvraagt. Het gaat over het ons allen bekende verhaal van de ark van Noach, maar dan ver taald naar een andere wereld. Wie zijn de ware uitverkorenen? Wat is uitverkoren zijn? En dan is daar die ontroerende foto in de Texelse Courant, waarop te zien is hoe na zoveel geschiedenis het bijbeldriftige dorp zich toch weer mei elkaar verbindt en samen op weg gaat. Zelfs samen over straat gaat, gewapend met de liturgische attributen, die met zoveel beladen historie een extra dimensie hebben. Bij het zien van zo'n foto weet ik zeker dat God het champagneglas heft en ons toelacht. En trots op ons is. Bij die foto valt ook een stilte, een gepast zwijgen en een terugdenken aan al die kleine kerken waar ik heb gezeten en al die avondmalen die ik op afstand heb meegemaakt. Met een rood hoofd vol nieuwsgierigheid loerde ik naar de mensen die 'met' mochten deelnemen aan dat avond maal, want zij hadden Iets op hun kerfstok. De toegang was hen ge woon ontzegd De ouderlingen der gereformeerde kerk te samen met hun dominee hadden dat bepaald. Wat hadden zij in vredesnaam on dernomen? Het is me nooit echt duidelijk geworden. Ook niet waarom de regel 'wij zijn de enige christelijke ware kerk' mij zo heeft gedwarsboomd. Hoe kan men in het jaar 2002 tot een goed even wicht geraken tussen een oordeel en een mening hebben? Ik kan het niet helpen, ik heb een zwak voor de gereformeerde kerk, het zijn oude wortels die nooit ver gaan, een zwak voor het pompende orgel van weleer, voor het beeld van de eerste vrouwelijke ouderlingen die in de ouderlingenbank prijkten als bonte vlaggen tussen de toen donkere pakkenparades. Ik zie in gedachten de dominees hun zegen uitspreken en zie hen vervolgens de atmosfeer van de wel of niet aange slagen preek in het luchtruim probe ren te proeven tussen de dwarre lende stofjes. En dan de schuifelende rij kerkgangers die als ganzen over het kerkenpad gingen. Ik heb zowel psalmen als gezangen met veel energie de ruimte in ge bruld, mijn moeder maande mij voortdurend tot zachter en hield mij met pepermunten in bedwang. De zondag stond voor klefferige nylons en een diep verlangen naar maan dag. Maar eerst kwam dat fileermes Als volmaakte chirurgen ging men te werk. De dominee was gewoon te of te met. Hij vertelde te veel sentimentele verhaaltjes. Of hij was te theologisch, te onbegrijpe lijk voor het gewone volk, een studeerkamerheid met witte vin gers. De preek was te lang, te lange zinnen, te ingewikkeld. Of hij was te kort, te makkelijk zich er van afge maakt, te inhoudsloos. De chirurgen wisten precies hoe het wel moest. Namelijk zonder dat te, het gulden midden van de gulden snede En zo was het nooit. Die arme sloebers van dominees, ze hadden ook al geen cent te makken, ze werden bevoogd door een tuchtvolle kerkenraad en om het traktement in handen te krijgen moesten ze min stens een ochtend doorbrengen met de scriba der kerk. Voor de rest was het afzien om 'de geschenken in natura' als aanvulling op het schamele inkomen met dank te ont vangen. En dan nog dat fileermes. Want een dominee kan met zomaar deugen. Datzelfde fileermes werd gebruikt om de zondagse biefstuk flinterdun te snijden, voorafgegaan aan het scherpen aan de pong. Een ritueel dat volgde op de preek, waar tussen de koffie en de cake als sandwichpositie fungeerden. Daarna werden de huismoeders uit gelaten, volgde het middagslaapje en werd de tweede preek aange hoord. Gelukkig is er bij alle her vormden en gereformeerden een samen-op-weg-versterking van de liturgie bijgekomen. Niet alleen de dominee heeft het te verduren, maar ook al die helpers en lezers en bla zers. Kortom, ondanks de met mis te vatten slang, die altijd weer op de loer ligt om een wig te drijven, gaan we gewoon weer samen door de deur. Ook simpel voor het econo misch belang Tenslotte is de kerk een mensenzaak. En staat God daarbuiten. Dana Rover DEK telt een grote groep majorettes, die tot op relatief hoge leeftijd lid blijven. De meiden op deze foto zitten in de bovenbouw van de basisschool. omdat hij al vijfentwintig jaar lid is. Tamboer-maitre Debby Sangers en bugelspeler Desirée van Faassen werden door voorzitter Bakker In het zonnetje gezet omdat zij twaalfen- eenhalf jaar deel uitmaken van DEK, terwijl majorettes Tamara Zijm en Melame Leijen hun vijfjarig lidmaat schap vierden. Tenslotte werd ook Bakker zelf in de hulde betrokken. De basspeler is twaalfeneenhalf jaar lid, waarvan zeveneneenhalf jaar als voorzitter. Bakker is bovendien het levende bewijs dat je geen professio nal hoeft te zijn om bij DEK te spe len Toen hij begon, kon hij geen noot lezen, verklapte Marian Schneider in haar praatje. Enya Het concert bood zoals te doen ge bruikelijk voor elk wat wils. Het fan fare opende onder leiding van diri gent Tammo Lenting met 'Alte Kameraden', een populaire en door veel korpsen gespeelde mars van Teike-Hautvast. Daarna volgde 'Only time' van Enya. in een arrangement van Ron Sebregts. De uitvoering van het stuk - dat in tegenstelling tot veel ander werk van de zangeres nogal 'gedragen' en veel minder Keltisch of new-age klonk - was één van de hoogtepunten van het concert. Vol gens een kenner in de zaal, die het instrument zelf speelt, waren vooral de bassen - Jacob Lap, Herman Bak ker en Aad Kiljan - op dreef. 'Dat mag best eens gezegd wordenZe zitten wat achteraf en staan zelden in de belangstelling.' Een erg leuk besluit van het eerste blok vormde 'A day at the circus' van James Curnow, dat uit zeven zeer afwisselende delen be staat, waarin DEK ervoor zorgde dat de toeschouwers de acrobaten, de clowns, de wilde dieren en de men selijke kanonskogel bijna visueel aan zich voorbij zagen trekken. Daarna was de beurt aan het vier koppige jeugdfanfare, dat bestaat uit basisschoolleerlingen Jelle Lap, Gemma Drijver, Saskia ten Wolde en Marieke de Graaf en onder leiding staat van Michiel Drijver. Ze speelden twee werken van Colin Evans en de den dat bijna foutloos. Een knappe prestatie, gezien ook hun jeugdige leeftijd. Ze ontwikkelen zich in een razend tempo, want drie van de vier zijn bovendien al lid van het 'grote' fanfare. De tamboers demonstreerden hun kunnen onder leiding van Nynke Arnout. Zij hebben onlangs les gekre gen van een overkantse gastdocent (die tijdens de uitvoeringen ook mee deed) en dat was goed te horen. Vooral in 'El dia de fiesta' van S. Egberts en 'Jungle drums' van P. Reijerse waren moeilijke ritmes te beluisteren, die kennelijk zonder veel moeite werden geproduceerd. Dat gold ook voor het 'vraag- en antwoordspel tussen scherpe en doffe trommels' waarover spreekstal- meester Schneider sprak. Balletachtige show Het laatste gedeelte voor de pauze werd gevuld door vier majorettegroepen. Evelien Berbéeen Debby Sangers, de enigen die nog over zijn uit de oudste groep, dans ten op de Ierse 'Lord of the dance' van Michael Flatley en maakten er een mooie, balletachtige show van. Maar misschien nog wel meer waar dering uit de zaal vol vaders, moe ders, opa's en oma's was er voor de Voor de feestmiddag van de ouderenbond ANBO, die op zaterdag 16 maart wordt gehouden in dorps huis De Hof in De Koog, zijn nog kaar ten verkrijgbaar. Deze kosten 3,50 euro en zijn verkrijgbaar op de vol gende adressen: mevrouw T. Kok, Witteweg 5, Den Hoorn, tel. 319362; mevrouw I. van der Werf, Orchismient 12, De Koog, tel. 317895; de heer G. Smeenk, Kikkertstraat 16, De Cocksdorp, tel. 316315; mevrouw Van der Brink-Van Leeuwen, Oranje straat 4, Oosterend, tel. 318862; mevrouw T. Vlas-Van der Vlies. De Zes 3, Den Burg, tel. 312155. De jaarlijkse tentoonstelling voor niet- professionele kunstenaars staat dit jaar in het teken van 400 jaar VOC. ledereen die op eigen wi|ze creatief vorm kan geven aan dit thema, wordt uitgenodigd mee te doen. De ten toonstelling wordt gehouden van 14 juni tot en met 1 juli in Tusse de Banke op de Groeneplaats. Van de deelne mers wordt verwacht dat zij minimaal één dagdeel in de expositieruimte aanwezig zijn. De expositie valt sa men met het tweede bezoek van de Duyfken (17 en 18 juni) en de viering van 400 jaar Oudeschild (28.29 en 30 juni). Aanmelden voor deelname kan tot uiterlijk 1 mei bij de gemeentelijke afdeling Cultuur en Educatie, Post bus 200. 1790 AE Den Burg, telefo nisch bij Riekie van Dijk (tel. 362262), of José Verkalk (tel. 362261), of per email: rvandijk@texel.nl. 'Door Eigen Kracht' (DEK) heeft vrijdag en zaterdag aan klanten binding gedaan. De muziekvereniging uit Den Hoorn beloonde de massaal opgekomen toehoorders beide avonden met een gevarieerd en kwalitatief goed optreden. De tweede Winter- uitvoering kreeg een extra feestelijk tintje door de huldiging van tubaspeler Jan Lap, die 25 jaar lid is. jongste majorettes, die met doodern stige koppies op het toneel stonden en hun best deden alsof hun leven er vanaf hing. Overigens is de leeftijd van de majorettes zeer bepalend voor hun houding. Zo bleken de oudste meisjes van de basisschool het minst serieus en giebelden ze zelfs op de momenten dat een gevallen stok de show leek te verstoren. Eenmaal op de middelbare school blijkt de ernst terug te keren, vertelde Schneider, en bestaat er een grote bereidheid om onder leiding van instructrice Baukje Drijver hard te werken voor een goede uitvoering. Ook na de pauze betraden alle afde lingen van de vereniging de planken. In tegenstelling tot voorgaande jaren was er ditmaal geen gezamenlijk op treden. Kennelijk is het podium daar voor nu toch écht te klein geworden. De hoogtepunten - met alle respect voor de majorettes - moesten worden gezocht in de verrichtingen van de tamboers, die moeilijke stukken van J. Eijkhout, S. Egberts en Enquène Angoulene ten gehore brachten, en van het fanfarekorps. Een knappe uitvoering boden de muzikanten van 'Visions of our time' van Rob Balfoort, een lang en afwisselend stuk in vier delen, dat met alleen een beroep deed op de muzikaliteit maar ook op het uithoudingsvermogen. Erg lekker in het gehoor liggend was daarna 'ABBA Gold', een medley van klas siekers van het beroemde Zweedse viertal. Tekst en foto's Joop Rommets Wegens plotselinge ziekte van to neelspeler Richard Eelman heeft 't Amateurtje de voorstelling 'De Martelgang van Kromme Lindert' af gelopen weekend op het laatste mo ment moeten afblazen. Eelman kreeg te kampen met een hevige keelpijn, waarvoor hij zich vrijdagmorgen bij de dokter meldde. Die had snel in de ga ten dat de acteur in dit geval geen toneel speelde en verwees hem naar het ziekenhuis, waar hij aan een keel- abces werd behandeld. Eelman maakt het inmiddels weer goed, maar was dit weekend niet in staat om op de planken te staan, 't Ama teurtje stelde met succes alles in het werk om de verwachte bezoekers af te bellen, slechts een enkeling meldde zich bij de toneelzaal in De Waal. De toneelvereniging zit niet bij de pakken neer. Het stuk wordt als nog in De Wielewaal opgevoerd op zaterdagavond 6 april en zondag middag 7 april. Dinsdag 5 maart: Senioren gaan om 18.00 uur in De Buureton (Molenstraat 2, Den Burg) aan tafel voor een gezamen lijke maaltijd, georganiseerd door de Stichting Welzijn Ouderen Texel. Deelname kost 6 euro. Op geven via tel. 312696. In De Witte Burcht in Den Burg wordt een open klaverjasdrive ge houden. Inschrijven tussen 19 30 en 20.00 uur. Deelname kost 3,35 euro per koppel. In Cinema Texel draaien Black hawk down (aanvang 20.00 uur) en Kate Leopold (20.30 uur). Woensdag 6 maart: In Cinema Texel draaien Mmoes (aanvang 14.30 uur), Monsters co. (15.00 uur). Black hawk down (20 00 uur) en Kate Leopold (20.30 uur). Donderdag 7 maart: Van 8.45 tot 10.30 houdt de Vrije School (Gasthuisstraat 55 in Den Burg) voor geïnteresseerden een inloopochtend. Om 20.00 uur begint in de biblio theek aan de Drijverstraat een le zing van Dick Meiman over 'Cultuurlandschap in de toe komst.' Toegang 2,50 euro. In Cinema Texel draaien Kate Leopold (aanvang 18.45 uur). Ocean's eleven (19.00 uur), Black hawk down (21.30 uur) en Spy game (21.45 uur). In Cinema Texel draaien Kate Leopold (aanvang 18.45 uui Ocean's eleven (19.00 uur), Blac hawk down (21.30 uur) en Sp game (21.45 uur). TESO zet vrijdag tussen 9.35 e 16.05 uur twee boten in en ve zorgt in die periode ieder half ui een afvaart, zowel vanuit Den He der als vanaf Texel. Automobiliste moeten op Texel tussen 10.00 e 11.00 uur en in Den Helder tusse 13.00 en 15.00 uurevenwel reke ning houden met een half u wachttijd. De afvaarten van 10.O uur vanuit Den Helder en va 13.35 uur vanaf Texel zijn uitslu tend bestemd voor het vervoer va gevaarlijke stoffen. Nadere info matie kan worden ingewonnen v tel. 0222-369600 of e-m: info@teso.nl. De veerdienst hee ook een eigen websili www.teso.nl. Hoogwater te Oudeschil Dl. 5 0.15 en 12.00 Wo. 6 1.05 en 12.30 u Do. 7 1.30 en 13.30», Vr. 8 2.20 en 14.34» Za. 9 3.17 en 15.45u Zo. 10 5.44 en 18.16 u Ma. 11 7.06 en 19.04u Di. 12 7.45 en 19.54» Aan het strand is het ongeveer een uur e der hoogwater. De zon komt 12 maart opo 7.00 uur en gaat onder om 18.38 uur. maart laatste kwartier, 8 maart doodtij 'Gezamenlijk muziek maken is een goede en gezonde ontspanning. Daarom willen wij graag in contact komen met mensen, jong en oud, die ook lid willen worden van onze vereniging: bij het orkest, de percussiegroep of de majorettes.' Aldus luidt de oproep van de Chris telijke muziekvereniging Excelsior, die op zoek is naar verse krachten. Belangstellenden kunnen zaterdag 9 maart sfeer proeven, wanneer de vereniging haar jaarlijkse Winter concert geeft. Excelsior heeft, zoals te doen gebrui kelijk, een paar maanden hard ge werkt om de bezoekers een aantrek kelijk programma te bezorgen. Het concert begint met een gezamenlijk optreden, waarbij orkest, percussiegroep en majorettes een mars van Peter Riedeman uitvoeren. Daarna komen de drie onderdelen afzonderlijk aan bod. Een paar maal worden de krachten gebundeld. Zo brengen de minirettes en de percussiegroep 'Fire line', een stuk van Kouwenhoven en Shippers. An dere - uiteenlopende - componisten van wie werk wordt gespeeld zijn onder anderen Bach, Elton John en Jacob de Haan. De percussiegroep brengt een ongetwijfeld spetterende uitvoering van het aloude 'Rock around the clock', bekend geworden door zanger/gitarist Bill Haley en ge componeerd door Freedman en Knight. Excelsior waagt zich aan een arrangement van Geert Jan Nagel Muzikale leiders bij de Oosterender muziekvereniging zijn Betty Bakker (fanfare), Simon van Tatenhove (percussie) en Carla Veeger en Linda Jongejan (majorettes). Het Winter concert vindt plaats in dorpshuis De Bijenkorf en begint om 20.00 uur. De toegang is vrij. Donderdagavond haalt Scou®' Texel oud papier op in Den (W Men wordt verzocht dit vóór 1® uur aan de straat te zetten, in nisfi grote bundels of een kartonnen dfaj' (geen plastic zak). Gelieve er opB' te zien dat het papier niet gedureB lange tijd in de regen staat. De papjf wagen komt in de volgende straaP 4. Waalderstraat, MarelstiB Burgerhoutstraat, Jan Reystr. Wilhelminalaan. Onder regie van Lindy Stroo sn toneelclub Zuid-Eierland vrijdag en zaterdag 16 maart 'Gevangêf het net', een komedie in twee be ven van Ray Cooney. Het stuk v,| opgevoerd in buurthuis Bethel w Muyweg. aanvang 20.00 uur. Kaal zijn te bestellen via tel. 3114331 311773. De leden van Vogelwerkgroep 1 komen vrijdag 15 maart in dorps d'Ouwe Ulo in Den Burg bijeen de jaarvergadering. Op de age staan onder meer de verslag» plannen van de diverse werkgroepen en wordt teruggel op de activiteiten van 2001Ook er bestuursverkiezingen. Voort Andri Binsbergen is aftredend r herkiesbaar. Mart Zijm heeft n< jaar en 740 pagina's aangegevi willen stoppen met de redactie de Skor, het blad van de veren» Het bestuur hoopt tijdens de vi dering een kandidaat voor zijn te kunnen voorstellen. Na de vi dering vertelt Andri Binsbergen de hand van dia's iets over de tigjarige geschiedenis van de Vt werkgroep. De vergadering om 20.00 uur. DEK is een echte vereniging, met een sterke gemeenschapszin. Dat bewij zen onder meer de zomerse Hoorn der Donderdagen, waarop de leden zich wekelijks urenlang in het zweet werken om poffertjes te bakken en aan de man te brengen, ter verster king van de clubkas Maar dat blijkt ook uit het geringe verloop. DEK telt al jaren een kleine honderd muzikan ten, tamboers en majorettes, van wie de meesten al sinds en jaar dag ac tief zijn. Opvallend was daarom dat voorzitter Herman Bakker in zijn openingspraatje toch nog de nodige wisselingen had te melden. Dat gold met name voor de majorettes, waar acht leden afgelopen jaar afscheid namen Erg vreemd was dat overi gens niet. want DEK staat erom be kend dat ook de meiden die al lang en breed op de middelbare school zitten 'gewoon' met hun batons blij ven jongleren. De acht die nu stop ten waren bijna allemaal al zestien jaar en ouder en hadden 'andere interessen' gekregen, aldus Bakker. Hij kon zich gelukkig prijzen met de nieuwe aanwas: zeven leden van de rond de zes jaar, die de traditie hoog houden dat bijna iedere leerlinge van de Jan Drijverschool majorette wordt. De meiden weten zich vergezeld door één mannelijke majorette, Sacha Grabowski, die onlangs de gelederen is komen versterken. De fanfareafdeling bleef op gelijke sterkte, maar zag wel vier bugelspelers vertrekken, onder wie het oudste lid. Jaap Dijker. Ze kreeg er onder meer een saxofonist, een klarinettist en een dwarsfluitspeler bij. De nieuwe fluitistè is de uit Vlaande ren afkomstige Sien Bleys, die zater dag vijf privé-'supporters' meenam en daarmee volgens spreekstal- meester Piet Schneider voor de pri meur zorgde dat een Wmter- uitvoering werd bezocht door buitenlandse toehoorders. Schneider sprak de hoop uit dat met alleen een recensie van het concert in de Texelse Courant zou verschijnen, maar ook in de Gazet van Antwerpen De drumband werd tenslotte werd versterkt met drie nieuwelingen, ter wijl er slechts één vertrok. Gevolg was dat vrijdag en zaterdag 97 leden meewerkten, precies één meer dan vorig jaar. Van hen werd Jan Lap gehuldigd t De lanlarealdehng zag acht leden vertrekken en verwelkomde zeven nieuwelingen. Al een paar dagen lang drijven er piepschuimen uitbeeldingen in de eendenvijver aan de Elemert in Den Burg. Vrijdagochtend werden ze in het water gelegd door een groepje leerlingen van de OSG. Het was voor hen de afsluiting van de Theaterweek die vorige week op de Hogeberg werd gehouden. Terwijl de andere leerlingen hun producties en werk stukken toonden in de school, de Burgemeester De Koninghal of de gymzaal, waren de piepschuimen beeldhouwers actief bij de vijver. Stuk voor stuk lieten zij hun creaties het ruime sop kiezen. Met toestemming van de gemeente, aldus d« Frans Busch, één van de organis( ren van de Theaterweek. De lei gen van de OSG hielden zich vol week in groepjes drie dagen f bezig met zang, drama, dans, muj en beeldende vormgeving. (Foto Jeroen vatlB

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 2