emanning Duyfken likt onden na ontberingen 'OC-repUca aangekomen op Azoren MARTIN Martin's voorkeur? .TEXELSE y7C0URANT- Eilandcompetitie volleybal Kleine meerderheid tegen uitbreiding kampeerboeren Praatavond FNV Vrouwen MEEN PL R PITS RRRS WWW.TEXfcLCRUTOON.WWLE> .HL Wat ik zeggen wou... Jeugdraadsleden presenteren plan Klaverjassers Schuring en Bos in supervorm Stremmingen treinverkeer Geslaagd J Groter, grootst! Opgeruimd... omt de bemanning van de Suyfken op 28 april uitgehongerd Jan op Texel en moeten ze in de Saven van Oudeschild meteen van Sjten en drinken worden voorzien jjm weer een beetje op sterkte te komen? Die vraag rees de afgelo pen dagen na berichten in de lan delijke media dat het niet goed zou fcjaan aan boord van het VOC-schip jjat onderweg is van Australië naar Nederland. Het schip werd geplaagd door wind- ;iltes en de bemanning zou bijna oor de proviand heen zijn Uit het gboek van kapitein Glenn R 'illiams dat op internet staat /ww.duyfken.com) blijkt dat al ge- iroken is over rantsoenering. De ipitem wilde daar echter nog met an beginnen. Met creatief koken kte het nog om enige variatie aan i brengen in de warme maaltijden, isteren liep de Duyfken, met vertra- ing, alsnog de haven van Horta izoren binnen), waardoor aan de roblemen een einde kwamen. De tlantische eilandengroep is de laat- te halteplaats voor de bemanning, oordat ze beginnen met de tocht aar Texel, indanks de ontberingen ligt de VOC- splica goed op schema, volgens roordvoerder Peter Zuydgeest van Je Stichting Duyfken Nederland. Voor de resterende 1790 zeemijlen naar exel zijn 25 dagen uitgetrokken. Als pt schip eind maart vertrekt, moet jat ruim voldoende zijn. 'Toch had i kapitein graag eerder op de :oren aangekomen. Na zo'n lange leriode op zee, wilde de bemanning jraag familie opzoeken of een vakan- ie vieren om lekker op te frissen. De jd daarvoor is nu een stuk korter.' [uydgeest verwacht dat de Neder- jndse vrouwelijke opvarende die loor het gebrek aan vers voedsel met laagproblemen kampte, de ko- lende weken weer helemaal zal op lappen. 'Ik denk dat alle 16 lemanningsleden weer aan- iionsteren voor het laatste stuk naar fexel.' Grote Zuidland De gemeente is ondertussen druk lezig met de komst van de VOC-re- ilica. 'Je kunt wel stellen dat dit een inieke gebeurtenis is', meent Frank lastiaanse die de aankomst namens ie gemeente voorbereidt. 'De uyfken heeft 400 jaar geleden twee- ïaal de VOC-handelsroute naar de lost gevaren en daarbij in 1606 Au- itralie ontdekt. Veel mensen denken lat Thomas Cooke daar als eerste 'oet aan land heeft gezet, maar dat 5 dus niet zo.' In april 1601een jaar voor de oprich- ing van de Verenigde Oostindische ïompagme, maakte de Duyfken zijn ierste reis naar Azië, waarvan het in 603 terugkeerde. Aan het eind van 605 (tijdens zijn tweede reis) werd de Duyfken met kapitein Willem Jansz op ontdekkingsreis naar het Grote Zuidland' gestuurd. Daarmee verd het toen nog onbekende vijfde :ontinent Australië bedoeld, dat met leze belangrijke ontdekkingsreis 'oor het eerst door Europeanen werd jezocht en gedeeltelijk in kaart ge- iracht. Omdat de Duyfken een verkennings schip was van de VOC-vloot, was het vrij klein van stuk. Met zijn 24 meter VRIJDAG 8 MAART 2002 De 24-meter lange VOC-replica de Duyfken. is de driemaster amper groter dan een moderne eurokotter. Maar met volle zeilen is de replica, die op 28 april liefst 18.200 zeemijl heeft afge legd, een fraai stukje Hollands glorie. De replica is gebouwd op een werf in het Australische Freemantle. De kiel werd in 1997 gelegd door kroonprins Willem-Alexander en in 1999 was de bouw gereed. Voordat de Duyfken aan zijn wereldreis begon, oefende het zo'n 8.500 zeemijl in Australische en Indonesische wateren. Op 5 mei 2001 vertrok de Duyfken vanuit Sydney voor een spectaculaire terugkeer naar Nederland. Geen an der replicaschip heeft ooit zo'n lange afstand zeilend aangedurfd. De kapi tein volgde de aloude specerijroute van de VOC en deed daarbij bekende havens als Jakarta, Galle (Sri Lanka) en Kaapstad aan. Nu heeft het schip dan de laatste tussenstop bereikt, de Azoren. Texelse ontvangst Hoewel de aankomst van de Duyfken op 28 april een (internationaal eve nement wordt, krijgt de ontvangst een onmiskenbaar Texels tintje. De gemeente treft voorbereidingen voor een waardige ontvangst, waarbij veel personen en organisaties op het ei land betrokken zijn. Het tweeëneen half uur durende welkomst programma bevat onder meer een muzikale bijdrage van de Texelse muziekverenigingen KTF en DEK en optredens van het Oudeschilder Visserskoor, Big Band Texel en als klapstuk de marinierskapel. Bemanning, familie en genodigden worden onthaald op een feestelijk maal met vis en andere Texelse producten. Het Maritiem en Jutters Museum verstrekt samen met duiker Hans Eelman informatie over 'verbor gen schatten' op de bodem van de Rede van Texel. De visserij zet het beste beentje voor bij de aankleding van de kade en schepen. Het dorp en de Texelse jeugd worden ook nauw bij de feestelijkheden betrokken. De viering van 400 jaar Oudeschild volgt eind juni. Voor de ontvangst zijn veel hoogwaardigheidbekleders uitgeno digd, onder wie kroonprins Willem- Alexander. Volgens de gemeente moet het echter met alleen een feest voor vips worden. Het 'gewone' pu bliek, dat in groten getale wordt ver wacht, moet goed zicht hebben op de festiviteiten. Op 28 april is er ech ter geen mogelijkheid het schip te bezoeken (mede in verband met veiligheidsvoorzieningen). Dit is wel mogelijk op 29 en 30 april. De Duyfken is dan tussen 10.00 en 18.00 uur (tijden onder voorbehoud) voor iedereen toegankelijk. Dinsdag 12 maart Veld A, heren 18.30 DGM-Agrifirm Grooten Slock 19.15 Grooten Slock-OSG Agrifirm 20.00 Maarcobouw-Super Kobeko 20.45 Kobeko-Tatenhove 1 Super 21.30 Paal 28-Teso Twaalf Balcken 22.15 Balcken-AutocentralePaal 28 Veld B, dames/heren 19.15 Salon M.-Bar Sport. Wiersma 20.00 Wiersma-Smash'68 Bar Sport. 20 45 Natuurwinkel-B&B Goënga 21.30 Piranha-Goenga B&B v/d Vis 22.15 Cocky's Kapsalon-CVI Teso Veld C, dames 18.30 Durper D.-lepe de Boer Dros 19.15 Dros-Jozefsch, Durper D. 20.00 Haarst.-Sportshop Jozefsch. 20.45 Nokanto-Klif 12 Haarstudio 21.30 Wessels-Westerlaken Klif 12 22.15 Eierl. Huis-Timmer Wessels Wedstrijdleiding: Gertha en Mary (tel. 322434 320686) Uitslagen 5 maart Tatenhove 1 -Teso 3-0; Maarcobouw- Grooten Slock 2-1; Tex. Auto- centrale-CVI 2-1; Sportshop 2-OSG 3-0; Paal 28/De Krim-Super de Boer 3-0; Cocky's Kapsalon-Agrifirm 3-0; Fitt-Zandbank 2-1; De Lindeboom- Tatenhove2 1-2; Nioz-Rabo3-0; Sla gerij Beverdam-LenR 2-1; DGM- Twaalf Balcken 2-1; NBC Eelman Partners-BSB v/d Vis Den Boer 1- 2; Smash'68-Bar Sportief 3-0; Wiersma Meubelen-De Rival 3-0; Natuurwinkel-Spar Goënga 2-1Sa lon Martine/De Oorzaak-Piranha 1 -2; De Krim-Milly's 3-0. Een kleine meerderheid van de be zoekers van de website van de Texelse Courant vindt dat kampeer boeren het aantal standplaatsen met mag uitbreiden van acht naar vijftien. Om precies te zijn voelt 51 procent van de deelnemers aan de poll niets voor de uitbreiding. Deze week is de vraag: moet de gemeente meewer ken aan verplaatsing van de jeugd herbergen? De leden van de FNV Vrouwenbond houden dinsdag 12 maart een praat avond. Zij discussiëren over diverse onderwerpen, zoals de toekomst van de vereniging in de huidige vorm, de herverdeling van zorg en arbeid, het koopgedrag van de Nederlandse burger en het nut van stemrecht en stemplicht. De bijeenkomst wordt ge houden in De Buureton (Molenstraat 2, Den Burg) en begint om 20.00 uur. y€< Bnom <to tezer» Scholieren van OSG De Hogeberg houden dinsdagavond in de pauze van de raadsvergadering een pre sentatie van het voorstel dat op 15 februari door de jeugdraad werd uitgekozen. De jeugdraad, bestaand uit leerlingen van de derde klas, wil het basketbalveld op het schoolplein naast de Burgemeester De Koninghal flink opknappen. Palen en borden zijn aan vervanging toe, de tegels moe ten worden gereinigd en recht gelegd en er moet duidelijke belijning komen. Ook is voorgesteld een paar zitjes te maken. Daarnaast is het de bedoe ling een muzikaal openingsfeest te houden voor de hele school. Een delegatie van OSG-leerlingen zal dinsdag aan de echte gemeenteraad uitleggen wat precies de bedoeling is en wat de kosten zijn. De leerlingen hopen door hergebruik van materia len en zelfwerkzaamheid goedkoper uit te zijn. Afscheid Wegens de lange agenda begint de raadsvergadering overigens niet op het gebruikelijke tijdstip, maar al om 15.30 uur. Er is een pauze van 17.30 tot 19.00 uur. De raadsvergadering wordt rechtstreeks uitgezonden door Radio Texel, 98.5 kabel of 106.1 FM De nieuwe raad wordt donderdag 14 maart beedigd, aanvang 19.30 uur. Femmy Schuring en Frans zijn mo menteel een klasse apart bij Klaverjasclub Den Burg. Zij slaag den er voor de tweede achtereen volgende week in (ruim) meer dan 7.000 punten te vergaren en nemen daardoor de leiding in de vierde periode. Lieuwe van der Veen en Hans Westdorp maken een moei lijke periode door, maar het kam pioenschap komt niet meer in ge vaar. De start van Femmy Schuring en Frans Bos was bescheiden, maar daarna stroopte het duo de mouwen eens goed op. Met drie rondes van meer dan 2.000 punten werd de con currentie op eerbiedige achterstand gezet. Zij speelden 7747 punten bij elkaar en pakken twee plaatsen winst in het algemeen klassement, waarin ze van de tiende naar de achtste plaats stijgen. In de vierde periode hebben ze met een flinke voorsprong de leiding. De enigen die nog een beetje in het spoor van het ontketende tweetal konden blijven waren Peter van Heer waarden en Carlo Bos, die Wil van Heerwaarden meer dan kundig ver ving. Dit duo had de punten vooral te danken aan een ijzersterke opening. Dankzij niet minder dan vijf marsen speelden ze 7632 punten bij elkaar. In het klassement stijgen ze van de achtste naar de zevende plaats. In de laatste periode nemen ze de vierde plaats in. Marja en Martien Bakelaar wisten met 7028 punten ook nog boven de ma gische grens van 7000 punten te ko men. Zij veroverden de derde plaats van de avond. In het algemeen klassement leverde deze mooie score geen winst op. Zij blijven ne gentiende. Gerda en Freek Veeger behaalden met 6751 punten de vierde plaats, maar moesten dankzij de hoge scores van de concurrentie in het klassement toch twee plaatsen inleveren. Zij zakten van de zevende naar de negende positie. Cees Vinke en Gerrit Smit behaalden ook al vijf marsen. Zij kwamen tot 6653 punten en behouden de vijfde plaats in het algemeen klassement. Het gemid delde was met 6279 aan de hoge kant. Er werden 41 marsen gespeeld. De scores in de top waren deze week opvallend matig. Lieuwe van der Veen en Hans Westdorp hebben de laatste drie weken de wind tegen, maar zagen tot hun genoegen dat de concurrentie niet of maar half profi teerde. Fenny en Rob Caspers - die tweede staan - kijken nog altijd tegen een eerbiedwaardige achterstand van ruim 3.000 punten aan. Rosa Harbers en Theo Witte bezetten met een achterstand van ruim 5.000 pun ten nu de derde plaats. Met nog twee weken te gaan lijkt deze achterstand niet meer goed te maken. In de vierde periode is het nog een stuk spannen der. Frans Bos en Femmy Schuring hebben hier de beste papieren. Gerda en Freek Veeger hebben een achterstand van een kleine duizend punten. Cees Vinke en Gerrit Smit staan hier derde. Het verschil tussen de nummers twee en tien is minder dan duizend punten, zodat hier alles nog mogelijk is. Door onderhoudswerkzaamheden is zondag geen treinverkeer mogelijk tussen Schagen en Den Helder. De Nederlandse Spoorwegen zetten op dit traject bussen in Reizigers moe ten rekening houden met een reistijd die een half uur langer duurt. Om treinreizigers voor de laatste boot naar Texel een goede aansluiting te bieden, vertrekt om 20.55 uur vanuit Schagen een extra bus naar Den Helder. Deze zal rond 21.27 uur arri veren op de veerhaven Voor de an dere afvaarten moeten treinreizigers met bestemming Texel hun reis een half uur eerder beginnen, willen ze tenminste niet hoeven wachten in Den Helder. Nadere informatie kan worden ingewonnen bij Openbaar Vervoer Reisinformatie, tel. 0900- Coen Timmer (23) uit Den Burg is afgestudeerd in de studie bedrijfs economie aan de Coöp. HEAO in Amsterdam. Hij werkt inmiddels als finance specialist bij het computer bedrijf Hewlett Packard. Hij gaat dat nog combineren met een studie inter nationale financiële economie aan de Universiteit van Amsterdam. Het bestuur van Tien voor Texel feli citeert alle nieuwgekozen raadleden en wenst hen veel wijsheid toe, vooral bij hun zorg voor het Texelse land schap. Om een indruk te geven hoe ernstig sommige bedreigingen zijn, hierbij een door Daan Koopman ge maakte fotomontage U ziet vanaf vier kilometer afstand via een telelens het silhouet van Oudeschild, met links molen De Traanroeier, rechts daarvan de bestaande windturbine van Dirk Schagen en daarnaast (op dezelfde afstand!) de nog te bouwen turbine van het type waarvoor D. Graaf Beheer en het NUON plannen hebben, Zo'n molen heeft een mast- hoogte van 60 meter en is dus on geveer even hoog als de PTT straal- zendmast aan de Waalderstraat in Den Burg. En daar komen dan nog de wieken bij, zodat een totale hoogte van 105 meter ontstaat. Weet dus waaraan u begint. Tien voor Texel, Menno Stam. Blikjes, patatbakjes, verpakkin gen van snoep en ijs, breezer- flesjes, plastic zakken, sigarettendoosjes, papieren zak doekjes, reclamefoldertjes, melk kartonnen en allerlei andere afval is in veel wegbermen te vinden. Het is merendeels afkomstig van weggebruikers die nog niet heb ben geleerd om er zich op een betere wijze van te ontdoen. Sommige rommel is 'spontaan' komen aanwaaien, meestal vanaf strand of dijk waar het aan spoelde. Hoe dan ook, het kan met blijven liggen Momenteel houdt de gemeente de jaarlijkse opruimactie. Daar bestaat nog geen machine voor, dus pikken de mannen van gemeente werken handmatig de rommel uit bermen en slootkanten. Het is er nu het goede moment voor, want het gras is nog kort, zodat zelfs de kleinste rommeltjes niet aan de aandacht kunnen ontsnap pen. De foto werd gemaakt op de Pontweg bij Den Burg Opmerke lijk is dat vooral bij de uitvals wegen in de buurt van de kom- grens veel blikjes en flesjes liggen. (Foto Harr\- tJe Graaf)

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 7