Dirigente heeft de wind er flink onder Bugelsectie Excelsior klinkt als nooit tevoren -f teso Groep opa's en oma's', schrijft kinderboek i Lege ruimte Buk vanger Agenda E .TEXELSE 2 COURANT' texelse'^courant Reünie 400 jaar Oudeschild Voorleesavond in bibliotheek Voorspeeluur Veel bezoekers op open dag EcoMare Vv3AW>.Vt,t DINSDAG 12 MAART 2002 Dirigente Betty Bakker van Excelsior heeft er flink de wind onder. Ze gaf de muzikanten uit Oosterend in de aanloop naar het winterconcert, dat zaterdag in dorpshuis De Bijenkorf werd ge houden, geen kans om achterover te leunen. Om het vrijwel nieuwe repertoire in te studeren moest er stevig worden gerepeteerd. Het re sultaat mocht er zijn. Het uitda gende programma kwam uitste kend uit de verf. Er zijn tijden geweest dat de Christe lijke muziekvereniging op sterven na dood was. Het ledental was zo laag, dat overwogen werd het orkest ter ziele te laten gaan. Maar dat was in een ver verleden. Anno 2002 bloeit de fanfare als nooit tevoren. Excelsior is stevig geworteld in de Strender sa menleving, in veel gevallen spelen meerdere leden van éen familie mee in het orkest en de bugelsectie klinkt bijna nergens zo fraai als in Ooster end. Van echte vergrijzing binnen de gelederen is geen sprake. De oudere garde is aanwezig, maar niet over vertegenwoordigd. De laatste jaren treden zelfs regelmatig nieuwe leden toe tot het orkest. De 'jonkies' kun nen hun voordeel doen met de rou tine van oude rotten als Piet Bakker, inmiddels 'Mister Excelsior' ge noemd. Niet alleen is hij 55 jaar lid. al bijna 45 jaar voert hij het secretariaat van de vereniging. Hij zorgt dat tij dens de repetities koffie klaar staat, houdt de muziekbibliotheek bij en stimuleert en motiveert leden en be stuur. Zijn enorme inbreng werd dui delijk toen hij zaterdag leden van het orkest die ooit les van hem hebben gehad vroeg op te staan. Het meren- Excelsior in concert in de sporthal van De Bijenkorf. accommodatie. Liefhebbers die een week eerder in Den Hoorn bij DEK op bezoek gingen, ervoeren de ruime en goed geventileerde nieuwe Strender sporthal als een verademing. De ge groeide vereniging zou zich in de veel kleinere toneelzaal geen raad meer weten. Om ruimte te winnen zat het publiek daar zelfs ooit op het podium. In de sporthal was plaats genoeg voor iedereen en viel ook de akoes tiek niet tegen. Voor een betere geluidsweerkaatsing stonden de stoelen op een verhoogd houten po dium en was tussen orkest en publiek een verhoogd platform gemaakt voor de mini- en majorettes. De meisjes dansten onder leiding van Linda Jongejan en Carla Veeger van en thousiasme bijna de linten van hun rokken. Hun optreden kreeg extra glans door de fraaie kostuums en Het fanfare had een zeer gevarieerd repertoire ingestudeerd, met voor elk wat wils. Een opening met een koraalmatig werk in een arrangement van Jan den Haan. Minstens zo aar dig als de muziek waren de introduc ties van dirigente Betty Bakker, waar door de toehoorders tijdens het luisteren iets hadden om over na te denken. Zo praatte ze het publiek bij over de componisten en verhaalde ze over onherbergzame gebieden van tuk is, maar wel als zodanig werd bewerkt en uitgevoerd- Kees Keijser en Ruud Timmers, samen met Martin Keijser de mannen die de baslijnen verzorgen, wisten voor één keer de schijnwerpers op zich gericht. Dat gebeurde tijdens 'The Farmers Fair' in een arrangement van D. Broadbent, waarin ze de solo's voor hun rekening namen. Ze bewezen andermaal over veel lucht en kwali teit te beschikken. Majorettes en minirettes dansten vol enthousiasme. Jubilaris Piet Bakker ontvangt uit handen van voorzitter Dirk van Tatenhove een enve lop met inhoud. deel van de muzikanten kwam over eind. Bakker was niet de enige jubilaris. Erie Zandee en Rita Hin van de percussiegroep zijn dit jaar beiden 25 jaar lid en ontvingen de zilveren speld. Monique den Braven is 12,5 jaar lid en kreeg een bronzen speld. Bij de majorettes kreeg Lianne Brou wer een medaille voor 5 jaar trouw lidmaatschap. Behalve een trouwe schare muzikan ten en aanhang, heeft de vereniging ook de beschikking over een royale speciale lichteffecten. Lof was er ook voor de percussiegroep onder leiding van Simon van Tatenhove, die klin kende intermezzo's ten gehore bracht. De xylofoons produceerden herkenbare melodieën, waarvan 'Rock around the clock' dermate swingend werd gebracht dat het als toegift na afloop nogmaals werd ver slonden. Een groot aandeel van het concert was ingeruimd voor het orkest, dat versterking had gekregen van slag werker Martien Witte van DEK, die de geblesseerde Nel Schreur verving. De percussiegroep van Exelsior het prachtige Noorwegen, die Trevor J. Ford moeten hebben geïnspireerd tot zijn 'For contrasts for wind'. Excelsior speelde het werk al eens in een ver verleden, maar zelfs oudge dienden moesten flink studeren om hun partijtje mee te kunnen blazen. Concertgangers weten dankzij de docerende dirigente dat Johan Sabastian Bach zoveel werken schreef omdat hij bijvoorbeeld elke zondag een cantate moest schrijven. Uit zo'n werk kwam ook 'Sinfonia', dat weliswaar geen typisch fanfares- Van een heel andere orde was de moderne compositie van Jacob den Haan, de schrijver van 'Virginia' en de man die in januari een play-inn ver zorgde bij Excelsior. 'Ross Roy' com poneerde hij in opdracht voor Austra lië. Bakker verhaalde hoe de schooltijd, de periode waarin kinde ren voor een groot deel worden ge vormd, als een rode draad door het stuk loopt. Een compositie waarin verschillende thema's, melodieën, rit mes en tempo's elkaar afwisselen. Een tien minuten durend stuk met ledereen heeft het erover De zin van de lege ruimte. De creativiteit die vanuit de verveling zou kunnen ont staan. Het luisteren naar de inner lijke stem en wanneer kun je daar naar luisteren, precies, wanneer je stil valt en niet elke ruimte probeert op te vullen met prikkels, activitei ten en vernieuwingen. Doe nu eens even niets en zit en maak jezelf leeg. Helemaal leeg. En wanneer je dat probeert, slaat ogenblikkelijk de jeuk toe. Je ceintuur zit te strak of je schoenen knellen. De plannen voor morgen branden in de ziel en de nog te houden telefoongesprek ken ratelen bij voorbaat al door je vermoeide hersens Zijn we ooit in staat tot leegte? Zinvolle leegte? Altijd zijn er die zorgen. Neem nou het Nederlands Instituut voor On derzoek der Zee. Dat instituut op Texel heeft chronische financiële problemen En wij daar als Texelaars maar rustig langs fietsen, een beetje kijken vanaf de boot en denken 'wat een mooie tekst toch': Onderzoek der Zee en het anker van de vader landse oceanografie. En onderwijl druipt het water daar langs de mu ren en dat is geeneens zeewater. Geld voor onderhoud is er niet, wordt er gezegd. Ernstige berichten zijn naar Den Haag uitgezonden. Beseft zo'n minister wat er op het spel staat? Wel veel breed sprakigheid over kenniseconomie maar veel te weinig euro's te mak ken. Moet Nederland als het land van de zee zijn mond dan maar gaan houden, omdat er niet ge zorgd kan worden voor de nodige middelen? Het NlOZ-vlaggenschip de Pelagia, uitgerust voor echte grote expedities, moet toch ge woon kunnen doorgaan met de stu dies over sedimentatie en zee stromingen? Het is godgeklaagd. En nu juist dat Texelse Belang zo vertrouwd in de oren klinkt en wij op en van het eiland een fikse schuiver naar rechts maakten, moet er toch iets van de grond komen om zo'n speciaal instituut met monddood te maken. Vier zetels hebben ze be houden. De spanning stijgt nu de verkiezingen weer in de luwte ko men en het niet om stemmen maar om daadkracht gaat. En volgens onze burgermoeder mag iedereen die gestemd heeft zeuren. Dus zeur ik om aandacht voor het NIOZ. Ik lig er gewoon wakker van. Het zijn barre tijden. Want wat neem ik waar, zomaar op de vijfde maart in de Texelse Courant? Precies, een metamorfose van de 'Texelman'. De man die als een mysterieuze ver schijning ons eiland een merkwaar dige dimensie gaf, is zoals velen commercieel voor de geldstroom gegaan. De man die een uitdrukking bij zich had van ongekende vol maaktheid, die man, die altijd in de juiste kleren zwijgend verscheen en zwijgend weer ging, die man staat nu met zegge en schrijve vijftien sinasappelen irt zijn armen ge klemd, waarvan hij er ook nog één laat donderen. Hij hangt scheef en verjongd als advertentieboy ver krampt te glimlachen. Zoiets schokt. En dan ook nog zo'n treurmswekkende tekst in een groene streep en rechthoekigheid gevat boven zijn hoofd geplakt: de nieuwe Plus sinaasappelsap is ge zond en nu wel érg voordelig. Alsof we dat niet weten. Alsof we ons hele leven niet al sinaasappe len eten. En dat ze altijd wel weer in een aanbieding zijn omdat we ze nu eenmaal altijd blijven eten. Het is te saai voor woorden dat, Plus blijft groeien-gedoe. Het is nog erger dan therapeutisch groei-gedoe en zeu ren over leegmaken. Het is gewoon leeg. Ik mis de slager, ik mis zijn vrouw, ik mis zijn dochters als het zijn dochters waren. Ik mis de bak ker, ik mis al die leuke meiden daar en vooral de geur van warme appel flappen in de zomer zal ik missen. Ik mis de kopjes koffie die je met je volgestouwde kar boodschappen daar kon drinken. Ik word helemaal scheef van die scheve winkel. En dan gaan ze ook nog de 'Texelman' scheef op een foto zetten. Met als decoratie een vallende sinasappel. Die komt dan zeker in een sinaasappelpak terecht. Lieve burgermoeder, er is nog veel te doen op het eiland. Wat zegt u, hoor ik het goed. Is de Texelman vervangen door een Texelvrouw? Ik ga haar ogenblikkelijk zoeken. Dana Rover Word donateur: giro 1247 Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Buiten werktijd: Harry de Graaf Telefoon 31 72 66 of 06 - 53 73 33 82 Advertenties en abonnementen: Spmbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 -31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onze advertentie:ontraden en aanbiedingen daartoe zi|n van toepassing de Regelen voor het Advertentiewezen v9n de Stichting ROTA. gevestigd te Amsterdam, zoals gedeponeerd bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam onder nummer 41198699 Eon oxemptaar van do Rcgoton voor het Advortontiowozen wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden Abonnementsprijzen 2002: Per half jaar 29.80,- Perjaar €59,60,- Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode Dinsdag 12 maart: In het gemeentehuis begint om al 15.30 uur de laatste vergadering van de 'oude' gemeenteraad. Na de reguliere agenda volgt om 21.00 uur het afscheid van de raadsleden die met zijn herkozen. Tussen 17.30 en 19 00 uur wordt gepauzeerd. Van 19.00 tot circa 19.30 uur wordt ge sproken over het voorstel van de jeugdraad om het basketbalveld bij de Burgemeester de Koninghal te renoveren. De vergadering wordt rechtstreeks uitgezonden via Radio Texel (106.1 FM). Sacha de Herder verzorgt twee open lessen Afrikaans trommelen in het gebouw van de Scouting aan de Bernhardlaan in Den Burg. Belang stellenden zijn welkom van 16.15- 17.15 uur en van 17.30 tot 18.30 uur. De afdeling stambomen van de His torische Vereniging komt om 20.00 uur bijeen in Tusse de Banke aan de Groeneplaats in Den Burg. De FNV Vrouwenbond houdt een praatavond in De Buureton (Molen straat 2, Den Burg), waarbij over di verse onderwerpen wordt gedis cussieerd. Aanvang 20.00 uur. In Cinema Texel draaien Black hawk down (aanvang 20.00 uur) en een 'sneak preview' (20.30 uur). Woensdag 13 maart: Reumavereniging Texel houdt haar algemene ledenvergadering in dis cotheek Question Plaza in Den Burg. Aanvang 19.30 uur. Als opening van de Boekenweek verzorgen leden van de 'Literaire Salon' en schrijfster Dief Verschoor een voorleesavond in de Openbare Bibliotheek in Den Burg. Aanvang 20.00 uur. Entree €2. In Cinema Texel draaien Monsters co (aanvang 15.00 uur). Black hawk down (20 00 uur) en Spy game (20.30 uur). Donderdag 14 maart: Leerlingen slagwerk en dwarsfluit verzorgen een voorspeeluur in dorpshuis d'Ouwe Ulo in Den Burg. Aanvang 19.00 uur. In het gemeentehuis begint om 19.30 uur de eerste vergadering van de nieuwe gemeenteraad, waarin de leden worden beedigd. Deze ver gadering wordt rechtstreeks uitge zonden via Radio Texel (106.1 FM). In buurthuis Bethel aan de Muyweg in Zuid-Eierland begint om 20.00 uur een klaverjasdrive. In Cinema Texel draaien Black hawk down (aanvang 18.45 uur), Ocean's eleven (18.45 uur), Ali (21.30 uur) en Spy game (21.45 uur). Vrijdag 15 maart: Om 15.00 uur begint in De Poort aan de Elemert in Den Burg een oe cumenische bezinningsdag rond het thema 'Mensen, voedsel en na tuur, een geweldige verhouding'. Aanmelden kon tot 12 maart bij de secretaris van de organiserende Raad van Kerken op Texel, K. Eelman, telefoon 318395. Kosten €5,- per persoon. In Klif 12 brengt cabaretier Maarten van Roozendaal het programma 'Aan gezelligheid ten onder'. Aan vang 20.30 uur, toegang 11,35 euro. Toneelclub Zuid-Eierland speelt in buurthuis Bethel 'Gevangen in het net', een komedie in twee bedrijven van Ray Cooney. Aanvang 20.00 uur. Kaarten zijn te bestellen via tel. 311433 en 311773. Toneelvereniging De Vriendenkring speelt in dorpshuis De Waldhoorn in Den Hoorn 'Debuut voor een dode', een thriller van Seymour Matthews Aanvang 20.15 uur. Kaarten zijn t{ bestellen via tel. 319260. De leden van Vogelwerkgroep Texe komen om 20.00 uur in dorpshuis d'Ouwe Ulo in Den Burg bijeen voor de jaarvergadering. In Cinema Texel draaien Black haw! down (aanvang 18.45 uur), Ocean's eleven (18.45 uur), Ali (21 30 uur) er Spy game (21.45 uur). TESO zet vrijdag en maandag tus sen 9.35 en 16.05 uur twee boten in en verzorgt in die periode ieder ha» uur een afvaart, zowel vanuit Den Helder als vanaf Texel. Automobilis ten moeten vrijdag op Texel tussen 10.00 en 11.00 uur en in Den Hel der tussen 13.00 en 15.00 uur even-F wel rekening houden met een hal'l uur wachttijd. Nadere inform., r p kan worden ingewonnen via tel T 0222-369600 of e-mail info®| teso.nl. De veerdienst heeft ook een| eigen website: www.teso.nl. Hoogwater te Oudeschild Di. 12 7.45 en 19.54 u. Wo. 13 8.34 en 20.34 u. Do. 14 8.55 en 21.04 u. Vr. 15 9.20 en 21.34 u. Za. 16 9.25 en 21.54 u. Zo. 17 9.57 en 22.24 u. Ma. 18 10.17 en 22.54 u. Di. 19 10.30 en 23.05 u. Aart het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater De zon komt 12 maart op om 7.00 uur en gaat onder om 18.38 uur; 14 maart nieuwe maan. 16 maart springtij gewaagde klankverhoudingen en moderne akkoorden, waarop door de orkestleden lang en intensief was geoefend. Niet zonder resultaat. Technisch zat het stuk goed in elkaar en met name de trompetten kwamen goed uit de verf. Dirigente Betty Bakker overviel de aanwezige dirigent en muziekleraar Dyo Wassink na de pauze door hem het temperamentvolle 'Fiestas en Dax' van Juan Mas Quiles te laten dirigeren. De totaal onvoorbereide Wassink kweet zich goed van zijn taak. Herkenbare melodieën waren 'The Lion King', de muziek van de aangrijpende film, dat met veel varia tie en tempowisselingen en breaks tot een goed einde werd gebracht. Een goed stukje timing was ook no dig voor het overbekende 'Love and marriage', het door Frank Sinatra gezongen intro van de serie over schoenenverkoper Al Bundy. Het slotakkoord was een gezamenlijk optreden van fanfare en percussiegroep, in de hoedanigheid van 'Marching through America'. Gerard Timmerman Tijdens de reünie die donderdag 27 juni ter gelegenheid van 400 jaar Oudeschild en VOC wordt gehouden in dorpshuis 't Skiltje, zullen ook zo veel mogelijk foto's worden tentoon gesteld. De organisatie vraagt deel nemers en anderen dan ook om deze op te zoeken en af te leveren op het adres Heemskerckstraat 80. Naast schoolfoto's zijn ook allerlei andere opnamen (sport, toneel, muziek) die betrekking hebben op Oudeschilders en hun dorp, welkom. Reünisten kunnen zich nog steeds aanmelden voor de bijeenkomst. Dat kan door het betalen van 10 euro, per envelop te bezorgen op bovengenoemd adres of door over te maken op bankreke ning 3325.14.420 ten name van S. Dros, Oudeschild met vermelding 'reünie'. Let op het juiste rekening nummer, want dat was in de GO- krant niet correct vermeld omdat de redactie ten onrechte aannam dat elk Rabobanknummer op Texel met 3625.... begint. Een groep Texelse ouderen blijkt niet alleen goed te kunnen voorle zen, maar ook te kunnen schrijven. Binnenkort wordt een boekje op de markt gebracht dat geschreven is door zestien voorleesopa's en - oma's. Zij lezen allemaal al enkele jaren voor op de basisscholen. Hun verhaal gaat over een Texelse jongen, Bas, die met zijn tijdelijke vriend Bokkie allerlei avonturen mee maakt in het luchtkasteel van koning Dondron en de Kumultjes. 'We zijn er in de zomer mee begonnen', vertelt Henk Snijders van de Stichting Wel zijn Ouderen (SWOT), die het initiatief nam tot het verhaal. Zelf schreef Snijders het eerste hoofdstuk, daarna was de eer aan de opa's en oma's om ieder een hoofdstuk voor hun reke ning te nemen. 'Het moest telkens eindigen met een open eind, zodat de volgende er weer op kon doorgaan.' Het eindresultaat was volgens Snijders zo leuk dat besloten werd het verhaal in een boek te laten uit geven. 'Eén van de oma's heeft daar voor contact opgenomen met Lange veld en de Rooy.' Daar worden duizend exemplaren gedrukt, die vanaf 10 april in de Texelse boekhan dels liggen. Op die dag wordt het ver haal, dat 'De droomreis van Bas' heet, ook officieel gepresenteerd de bibliotheek. Wat voor avontui! Bas en Bokkie allemaal beleven voor bijna iedereen nog een verr; sing. De opa's en oma's hebben i verhaal nog niet voorgelezen op scholen. De Openbare Bibliotheek in Den Br, opent de Boekenweek met ej voorleesavond, die woensdag inta gebouw aan de Drijverstraat woj gehouden. De avond wordt verzo» door de leden van de 'Literaire Salt en staat onder leiding van schrijfS Diet Verschoor. Zij lezen voor uit gen werk. Het gaat zowel om pro als poëzie. De bijeenkomst begint! 20.00 uur. De entree bedraagt 2 eu De Boekenweek duurt van 13 tot met 23 maart. Leerlingen slagwerk en dwarsfl houden donderdag een voorspeelt in de voorspeelruimte van dorpshi d'Ouwe Ulo in Den Burg. De prese tatie begint om 19.00 uur, belar» stellenden zijn welkom. De open dag van EcoMare heeft zondag bijna tweeduizend bezoe kers getrokken. Het Centrum voor wadden en Noordzee gaf bezoe kers een dag lang gratis entree om het vernieuwde interieur te kunnen bekijken. Volgens woordvoerster Renée Smal brachten ook veel Texelaars een bezoek aan EcoMare. Veel belangstelling was er vooral voor rondleidingen achter de schermen van de opvang. Het voeren van de vissen in de Waterzaal en het voeren van de zeehonden trok eveneens veel geïnteresseerden. Ook de nieuwe expositie 'Leven op een eiland' was voor het eerst te zien. Daarin kom op kleine beeldschermen beken Texelaars aan het woord. In het rt taurant konden kinderen butto maken en zich als zeester of zeehff laten schminken. Muzikanten mat ten er volksmuziek. In veldwerkcentrum de Slinger veil den medewerkers een verhaal dal maken had met de opgezette voo; en zeehonden, wind, getijde bewegingen en 'de kokkelka waarin spullen zitten die mensen z op het strand kunnen vinden. Door het grote aantal bezoekers w er op de parkeerplaats bij EcoMï met voldoende ruimte. In plaats w een stukje door te rijden naar de f» keerplaats bij paal 17, zetten ve bezoekers hun auto langs de we iets wat volgens EcoMare niet bedoeling is. Veel bezoekers zetten de auto tijdens de open dag bij EcoMare in de berm. De drie wegrijdende auto's staan niet geparkeerd. (Foto Jaroon van Hl

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 2