Streekeigen en geborgenheid sleutelbegrippen voor Texel' Supermarkt bij derde generatie Goënga in vertrouwde handen Professor Go van Erasmus Universiteit: Deskundigen taxeren VOC-souvenirs zoals bij 'Tussen kunst en kitsch' JT Boerhorst niet teleurgesteld door inhaalmanoeuvre Trap Groen Bij ons kun je je boodschappen nog laten opschrijven' - .TEXELSE COURANT' Potentiële raadsleden nog in 'wachtkamer' Zwart Geven stemmen of zetels de doorslag? Uitslag verkiezingen in één oogopslag GroenLinks Taxiplaats krijgt ruimere bocht Brandweer koopt testapparatuur Wat ik zeggen wou. Windmolens kloof tussen (lokale) overheid bedrijfsleven moet de komende uw worden overbrugd. Samen- ■rking en coördinatie, met de V als schakel tussen overheid en dernemers. Dat is volgens pro- ;sor Go van de Erasmus Univer- eit in Rotterdam een basis- orwaarde om Texel voor erisme aantrekkelijker te maken te houden. Vorige week gaf de >ogleraar college aan de bezoe- irs van de Promotieavond van de heeft de reputatie een autoriteit te ki op het gebied van toerisme en de komst hiervan. 'Mondiale ontwik- ling, wat betekent dat voor Texel?', is het thema van zijn inleiding. Met ige vrees constateerde hi] een toe- mende macht van multinationals, adviseerde zijn gehoor met klem ze wereldwijde bedrijven buiten de urte houden. 'Want het hoofdkan- ir vertelt wat er moet gebeuren.' it hij niet zei. maar wel een feit is, dat grote vakantieorganisaties al irtel hebben geschoten op Texel, an Dorado en Landal Greenparks voorbeelden van verhuur- janisaties die parken in grote de- van Europa onder hun beheer bben en over sterke promotie- en lekmgsbureaus beschikken. >n eiland dat niet over de grote :lamebudgetten van multinationals schikt, moet op een andere manier toerist voor zich weten te winnen.' i adviseerde dat Texel vooral moet letten op begrippen als streek- ien, veiligheid en geborgenheid, [straling van de gebouwen noemde in dat verband belangrijk. 'Ze moe- een versterking van het land- hap vormen. Wat wil je met die bouwen laten zien?' Streekeigen ppelde Go ook aan het begrip andgemeenschap. 'Er komen jaar- ;s een miljoen toeristen naar een and met 13.500 inwoners. De xelaars moeten dus wel iets bijzon- rs met elkaar hebben. Het zijn de ansen die er leven die maken dat DINSDAG 12 MAART 2002 'Honderddertig stemmen voor ie mand die onbekend is en nieuw op de lijst staat. Daar ben ik wel con tent mee.' Arjen Boerhorst, derde op de lijst van de WD, zegt niet te leurgesteld te zijn over de raads- zetel die hij vorige week woensdag misliep bij de gemeenteraads verkiezingen. Die werd toebedeeld aan zittend raadslid Martin Trap, die één plaats lager stond dan Boerhorst. Met 264 voorkeurstemmen behaalde Trap meer dan de helft van de kiesdeler (493,6 stemmen). Volgens Boerhorst had Trap het voordeel dat hij al vier jaar in de raad heeft gezeten en dat hij een bekende Texelaar is. 'Boven dien hebben we drie zetels behaald, dus dat is ook absoluut niet ver keerd Trap neemt zijn plaats in de raad in. Dat Boerhorst alsnog raadslid wordt, is overigens niet uitgesloten. Komt de WD in het college en zou Maria van der Spek. Annie Hin-Hin of Martin Trap wethouder worden, dan is Boer horst de eerst aangewezene om ver volgens zitting te nemen in de raad. Door de duale veranderingen mogen wethouders geen lid meer zijn van de gemeenteraad. Ook andere partijen kennen kandi daat-raadsleden die nog even in de 'politieke wachtkamer' zitten. Wordt Corry Heijne namens Texels Belang wethouder, dan kan Roelie Bakker (vijfde op de lijst) aanschuiven in de raad. Als Nel Eelman (CDA) opnieuw wethouder wordt, komt Gerard Weijers (vierde op de lijst) in aanmer king om weer in de raad plaats te nemen Professor Go. (Foto Gerard Timmerman) een plek een bepaald gevoel uit straalt.' De spreker hield een vurig pleidooi voor het behouden van de eigen gemeenschap. 'Er moeten daarom woningen en banen zijn voor de jeugd. Het zijn essentiële voor waarden voor een gezonde toekomst van het toerisme. Een eigen woning is een stabiele factor in een turbu lente tijd.' De komst van rijke (pensioen)migranten keurde hij af. 'Want voor |e het weet is het eiland overgenomen door anderen. Met de mensen verdwijnt het karakter van de plek, het authentieke. Kijk maar wat er met de Jordaan is gebeurd. Het is niet meer wat het was.'. De professor voorspelde een toene mend belang voor de begrippen nor men en waarden. 'Texel moet naden ken over een te volgen lijn. Die van rust, ruimte, veiligheid en geborgen heid.' Om dat te kunnen uitstralen, pleitte Go voor een optimaal overleg en samenwerking tussen de Texelaars. 'Het belang van betrok kenheid van de eilandgemeenschap is enorm. Verbondenheid en loyaliteit aan de zelf gekozen idealen, als je dat uitstraalt, dan trek je ook het ge wenste publiek. Bewoners en bezoe kers die geven om het eiland en die dat meegeven aan de volgende ge neratie. Die betrokkenheid biedt per spectief voor de lange termijn.' Ook Go constateerde dat de wereld na 11 september een stuk onzeker der is geworden. 'Ik denk dat die onzekerheid voortduurt. Het vliegen zal afnemen, maar het toerisme groeit door. Mensen hebben na de span ning in hun leven ontspanning, veilig heid en geborgenheid nodig. Texel zit aan de rand van een enorme bevolkingsgroep. De Randstad be staat uit 6,2 miljoen zenuwenlijders. Als je op Texel de weg vraagt, krijg je rustig antwoord. In de Randstad den ken ze gelijk: wat wil die man?' Wie altijd al benieuwd was of dat souvenir, erfstuk, oude boek of die toevallige vondst bijzonder is of misschien wel uit de tijd van de VOC stamt, is zaterdag 16 maart welkom in het Maritiem en Juttersmuseum. Op de wijze van het televisieprogramma 'Tussen kunst en kitsch' staan zes deskun digen klaar om de meegebrachte voorwerpen te bekijken en van commentaar te voorzien. Leden van de Historische Vereniging zijn behulpzaam bij het noteren van de gegevens in een speciaal hiervoor ontworpen document. De eigenaar kan in dit document zelf noteren hoe hij het voorwerp in bezit kreeg. Zo blijft alle informatie bewaard De Texelse VOC-taxatiedag wordt geor ganiseerd in het kader van het VOC- jaar 2002. Later in het jaar stelt het Maritiem en Jutters Museum een ten toonstelling samen, waarin de meest bijzondere vondsten van 16 maart ook een rol zullen spelen. Het Maritiem en Jutters Museum heeft een keur aan deskundigen be reid gevonden z'n medewerking te verlenen. Garrelt Verhoeven is boek historicus en werkzaam bij Historisch Antiquariaat Van der Steur in Haarlem. Hij bekijkt en taxeert boe ken en prenten Hij is breed georiën teerd en gespecialiseerd in zeven tiende- en achttiende-eeuws druk werk. Hans Eelman uit Oudeschild. bekend als duiker/archeoloog, weet alles van scheepsarcheologische vondsten. Opgevist, opgedoken of aangespoeld? Eelman kan het dui den. Gerrit Gerrits, werkzaam bij het Maritiem en Jutters Museum, is zijn vrije tijd muntenverzamelaar en kan alles vertellen over oude munten. Hans van Kamp uit Schagen is ge specialiseerd in sieraden. Noord-Hol lands textiel (kant en kostuums), por selein en aardewerk. Hij heeft een ruime ervaring met taxatiedagen. Veel algemene kennis bezit P.C.J. Redactioneel commentaar Het oordeel van de kiezer zwaar laten meewegen. Met dat uitgangspunt gaat Texels Belang, de grootste partij van Texel en daarmee de fractie die in de coalitievorming aan zet is, de onderhandelingen aan met de andere partijen. Met de winst van één zetel voor de WD lijkt dat een eenvoudige zaak, maar nadere bestudering van de verkiezingsuitslag leert dat het gekozen uitgangspunt helemaal zo simpel met is. Uitgaande van de zetelverdediging is het zo klaar als een klontje. Texels Belang (4). CDA (3) en WD (3) hebben de meeste zetels (samen 10) en kunnen dus elk een wethouder leveren. Maar wie het stemgedrag van de Texelse be volking tegen het licht houdt, zou tot een ander inzicht kunnen komen. In 1998 haalde dit 'rechtse blok' met 4668 stemmen samen bijna 63 procent van alle stemmen (7469). GroenUnks, PvdA en D66 (2796) wa ren goed voor ruim 37 procent. Toeval of niet, bij de verkiezingen van 2002 zijn TB, CDA en WD (4659) wederom goed voor bijna 63 procent van de stemmen (7404) en behaalde het progressieve blok opnieuw ruim 37 procent (2745). Alleen achter de komma is er een minimale verschui ving naar rechts. Door de lagere opkomst vergt het enig cijferwerk, maar wie goed rekent, merkt dat de stemmen die GL verloor op enkele tien tallen na in het linkse blok zijn gebleven Liberalen die aanvoeren dat de WD op basis van de zetelwinst recht heeft op een wethouder hebben gelijk, maar progressieven die menen dat links op basis van de verkiezingsuitslag mee moet regeren, hebben net zoveel recht van spreken. De bal ligt bij Texels Belang. Kiest de par tij bij het vaststellen van z'n voorkeur voor de verdeling van het aantal zetels in de raad of voor de stemverhoudingen op Texel? Partij stemmen zetels stemmen zetels procentuele '98 '98 2002 2002 groei Texels Belang 1831 4 1856 4 2,25 CDA 1566 3 1555 3 0, 20 WD 1271 2 1248 3 -0,95 GroenLinks 1325 3 1006 2 -23,4 PvdA 943 2 1065 2 13.90 D66 528 1 674 1 28.9 Geldige stemmen 7469 7404 Kiesdeler 497,9 493,6 Trommelen, taxateur en veiling meester van het bekende veilinghuis De Eland de Zon en Loth Gijselman in Amsterdam. Dat geldt ook voor Esther Banki, de nieuwe directeur van het Maritiem en Jutters Museum Zij is van huis uit kunsthistonca, heeft een brede belangstelling en geeft adviezen over het bewaren en con serveren van oude voorwerpen. Bij haar vorige werkgever in Maassluis organiseerde zij jaarlijks kijk- en taxatiedagen. De VOC-taxatiedag wordt gehouden in dorpshuis 't Skiltje in Oudeschild en duurt van 13.00 tot 16.00 uur. De toegang is gratis. Meer informatie is verkrijgbaar bij het Maritiem en Jutters Museum, tel. 314956. ja er bijna vijfenveertig jaar werkzaam te zijn geweest, bben Otto, Neeltje, Willem en Benna Goënga afscheid nomen van hun bedrijf. Dat de supermarkt in Den Hoorn it nog dezelfde zal zijn is uitgesloten, want ze waren het zicht van de winkel die de vader van Otto en Willem in 35 startte. Toch lijkt het leed voor de klanten te overzien, 'ant hun opvolgers zijn geen onbekenden. Minne en inanda Goënga vormen de derde generatie van de onder- emende familie, terwijl compagnon Hans Zijm volgend jaar en kwarteeuw in de slagerij werkt. Zijn echtgenote nnemiek, die parttime al aan het bedrijf verbonden is, com- leteert het kwartet 'nieuwe' gezichten. o'n beslissing neem je niet van van- rag op morgen', vertelt Minne lènga. Dat hij in het familiebedrijf apt is voor veel buitenstaanders in verrassing. Drie jaar geleden 3rd de zaak grondig verbouwd en irandeerde Spar, de nieuwe inchisegever, de winkel over te ne en wanneer zich geen opvolger zou indienen. Het gerucht gonsde op it moment door het dorp dat de lak bij gebrek aan opvolgers zou Drden verkocht. 'Ik ben helemaal et het bedrijf opgegroeid, maar ik :b me niet te snel willen vastleggen, in de andere kant heb ik ook nooit (gesloten dat ik de winkel nog eens u overnemen. Pas toen een jaar of cee geleden duidelijk werd dat mijn ider en moeder en Willem en Benna eigenlijk wel zouden willen stoppen, zijn Winanda en ik er echt serieus over na gaan denken.' De twee besloten vrij snel de winkel inderdaad te willen voortzetten. Goënga: 'Ik heb een goede baan bij NBC - als officemanager en loon- adviseur - en Winanda heeft het erg naar haar zin als peuterleidster. Maar we vonden allebei dat we dat we dit moesten doen. Dat ik de derde gene ratie van de familie Goënga in deze winkel vorm, was niet doorslagge vend, maar vind ik wel bijzonder. Een belangrijke rol in ons besluit speelde ook dat Hans al bijna vijfentwintig jaar in de slagerij werkt en altijd heeft ge zegd dat wanneer Willem stopt hij het graag van hem zou overnemen.' Omdat Goénga er de man niet naar is om impulsief een besluit te nemen, nam hij uitgebreid de tijd om allerlei (financiële) zaken goed te overden ken 'Juridisch en financieel moet nog het één en ander worden geregeld.' In de praktijk komt het erop neer dat Hans Zijm de chef wordt van de sla gerij en Winanda Goenga en Annemiek Zijm samen de leiding in de rest van de winkel hebben. Minne wordt in het familiebedrijf de man achter de schermen, die de admini stratie en tal van 'algemene zaken' op zich neemt. Ondertussen blijft hij vier dagen per week bij NBC werken. 'Het zou een beetje zonde zijn wanneer ik vakken ging vullen. Ik voel me daar niet te goed voor hoor, maar voor zulk werk kun je beter een goedkope kracht inhuren Als je zoals wij hele maal nieuw begint, dan moet je pro beren de zaak zo economisch moge lijk te benaderen.' Ondanks de 'nieuwe' gezichten ver andert er voor de klanten in feite met zoveel. Hans Zijm: 'We gaan in grote lijnen op dezelfde voet voort. Met de versproducten en het lamsvlees als onze grote specialiteiten. Wat prijzen en assortiment betreft kunnen we niet concurreren met Aldi en Albert Heijn. Dat moet je ook met proberen. Maar mensen komen uit De Cocksdorp of zelfs van de overkant om ons lams vlees te halen.' Winanda Goënga: 'En we moeten het hebben van klant vriendelijkheid, service. Als een klant om iets komt en we hebben het niet, dan bestellen we het. Ook bijzonder is dat je bij ons je boodschappen nog kunt laten opschrijven als je geen geld bij je hebt. Je kunt je kinderen nog naar de winkel sturen om een boodschap te halen. Betalen komt later wel.' Ontmoetingsplaats Dat de winkel een belangrijke sociale functie in het dorp speelt, daar zijn pok de nieuwe eigenaren zich zeer van bewust. Bi] Goènga hoor je wie er zwanger is, word je eraan herin nerd dat De Vriendenkring komend weekend een uitvoering geeft en lees je op een briefje bij de kassa wie er in het ziekenhuis ligt en prijs stelt op een kaartje. Om hun klanten de kans te bieden even bij te praten, hebben de Goënga's zelfs een speciaal hoekje ingericht, waar je uit thermos flessen een - gratis - kopje koffie kunt inschenken. 'Mensen vragen soms al om half negen, als de winkel net open is, of er koffie is. De winkel is echt een ontmoetingsplaats. Dat was voor ons ook een reden om er mee door te gaan. Als je het leuk vindt om in Den Hoorn te wonen - en dat doen we -, dan is het ook mooi om een bijdrage aan het sociale leven te kunnen leve ren. Voor Spar is dat natuurlijk geen argument. Als wij er niet waren inge stapt, dan weet je niet wat er was gebeurd. Hun garantie om de winkel open te houden, geldt ook niet voor altijd. Of de winkel was van oktober tot april dichtgegaan, net als in De Koog.' Boterham Ondanks hun gevoel van verantwoor ding voor de sociale structuur in het dorp, is de verwachting dat ze er een boterham mee kunnen verdienen - logischerwijs - de belangrijkste recht vaardiging om de winkel voort te zet ten. Waar die verwachting op ge stoeld is, is duidelijk. Goënga: 'De omzet in de winter is geen fractie van die in de zomer. Alles valt of staat met het toerisme. Zonder was het hier Oost-Groningen, met een belbus en zonder supermarkt. Al is het wel zo dat tegenwoordig heel Texel onze afzetmarkt is. Mensen zijn mobiel en lang met alle Hoornders doen hun boodschappen in eigen dorp Maar andersom komen mensen uit andere dorpen hun boodschappen bij ons doen. Omdat het gezellig winkelen is. En je je auto voor de deur kunt par keren.' De enorme piek die het toerisme 's zomers veroorzaakt, heeft ook z'n keerzijde. Hans Zijm: 'De personele bezetting is een enorm probleem. Ik zie het aan mijn zoon, Patrick. Hij is veertien en kan 's zomers gewoon kiezen waar hij wil werken. Het is wel eens vervelend. Doe je in de winter je best om je hulpen op zaterdag aan het werk te houden, denken ze in de zomer: hé, dat andere is ook wel een VERVOLG VAN PAGINA 1 sn gekomen en die subsidiestromen aar Texel hebben gebracht. Voorhoede? laming wijst ook op de diverse no- a's over belangrijke onderwerpen die Ie fractie de afgelopen jaren naar luiten bracht: over de toekomst van iet toerisme, huisvesting en verkeer, 'eel elementen uit die nota's zijn nu ilgemeen aanvaard of staan in plan- len die door onderzoeksbureaus zijn iitgebracht. Texelse GL-visies wer- len zelfs elders in het land gebruikt, laming: 'Ons verkeerscirculatieplan 5 door de gemeente Oisterwijk over- lenomen en daar toegepast'. Bak- ®r: 'Blijkbaar hebben de kiezers daar leen oog voor gehad. Hadden we laar dan nadrukkelijk op moeten wij- en? Dat is toch wel een beetje moei- jk en ook kinderachtig om telkens lis iemand met een idee komt te roe pen: dat hebben wij al eerder voor gesteld. Evengoed is het mooi dat dit gedachtegoed nu breed wordt onder steund, want daar gaat het uiteinde lijk natuurlijk om'. Bakker en Vlaming zeggen vrij zeker te weten waar de stemmen die zij deze keer niet hebben gekregen dan wél zijn heengegaan. 'Naar D66 gin gen er 150 en naar de PvdA 100. Dat kan haast niet anders, want de an dere partijen bleven ongeveer gelijk'. Dat uitgerekend de liberalen er een (rest)zetel bij kregen, hoewel ook zij minder stemmen kregen, heeft de GL-mannen weinig vrolijk gemaakt. 'Zij vieren de overwinning, maar in feite vieren ze ons verlies'. Bij geen van beiden heeft het afkeer van de politiek teweeggebracht. Vlaming: 'In tegendeel. We blijven betrokken. Als Peter geen wethouder wordt, gaat hij de nieuwe raadsleden coachen en anders doe ik het. En beiden blijven we actief meedenken en -werken, onder andere in de steunfractie. Dan kunnen we nog aardig profiteren van die twintig jaar ervaring'. De nieuwe lichting (met van links naar rechts Hans Zijm, Minne Goënga, Winanda Goënga en Annemiek Zijm) mag in de toekomst nog eens een beroep doen op de kennis en kunde van hun voorgangers (met vanaf het midden naar rechts Otto, Neeltje, Benna en Willem Goënga). iroto joop Rommom leuk baantje. En dan zijn ze vertrok ken. Via vrienden en familie proberen we nu ook aan de overkant mensen te werven. We hebben nogal wat mensen nodig. We pachten ook nog de kampwinkel op Loodsmansduin. In het hoogseizoen hebben ze daar met z'n zessen druk werk.' Inwerken Voor het zover is, heeft de nieuwe generatie nog een paar maanden de tijd om zich te in te werken. Eenvou dig zal dat niet zijn, verwachten ze, te meer beide echtparen nog jonge kin deren hebben, die hun aandacht ook nodig hebben. Minne en Winanda Goënga zijn bovendien nog bezig te verhuizen van de Naalrand naar de woning boven de winkel, die altijd is bewoond door Willem en Benna. 'We merken nu ook pas goed wat Otto en Neeltje en Willem en Benna als van zelf allemaal nog deden. Wij moeten constant aan elkaar vragen: is dit al gedaan, denk jij daar aan? Staat de afvalcontainer klaar? En wie blijft er tussen de middag in de winkel voor als er een leverancier komt?' Gelukkig kunnen ze - zo nodig - nog regelmatig een beroep doen op de kennis en kunde van hun voorgan gers, die allemaal dicht in de buurt wonen. Het afscheid van de vier Goënga's is gepland voor medio april. 'Nadere details volgen nog. Er komt in ieder geval een echte recep tie, waar iedereen welkom is.' De bocht van de taxistandplaats wat ruimer maken, de abri's voor zien van vandalismebestendig materiaal en meer verlichting aan brengen tussen de taxistandplaats en de Dorpsstraat. Dat zijn enkele maatregelen die de gemeente voor het nieuwe seizoen wil doorvoeren in De Koog. De gemeente wil ook een bus passage laten aanleggen op de par keerplaats voor de RST, zodat gas ten die gebruik maken van de Questionbus beter kunnen instap pen. En er moet verlichting komen op het schoolplein van de Lubertischool. Dat staat in een voorstel van burge meester en wethouders dat vanmid dag in de gemeenteraad besproken wordt. De commissie Bestuur en Or ganisatie zei eerder al akkoord te gaan met de investeringen. De bocht van de taxistandplaats aan de Nikadel wordt verruimd, omdat hij afgelopen jaar als 'te krap' werd er varen. De abri's werden diverse ma len gesloopt, In de doorgang tussen de Nikadel en de Dorpsstraat werd vorig jaar al extra verlichting aange bracht, maar mensen vonden dat nog niet voldoende. Het aanpassen van de taxistand plaats en het aanbrengen van extra Het college trekt 7714 euro uit voor de aanschaf van speciale apparatuur waarmee de goede werking van persluchtmaskers kan worden ge controleerd. Persluchtmaskers wor den door de brandweer gebruikt als ze moeten opereren in een ruimte waar (schadelijke) rook hangt. Ze betrekken de ademlucht via een gelaatstuk en een ademluchttoestel uit flessen. Volgens het onderhouds contract met de leverancier worden enkele van deze componenten, zoals de flessen, door de leverancier ge controleerd en voor de rest gebeurt het in eigen beheer. Acht mensen hebben daartoe een opleiding ge volgd. Door de aanschaf van speciale appa ratuur kan het testen professioneler geschieden en wordt de controle bo vendien in de computer geregis treerd. Bnrvea van lezer* s nnsnwrddijkbex] van de rr Met enige regelmaat worden we in de krant verrast met prachtige foto's van windmolens op Texel. Gratis mag ik aannemen. Je wordt toch niet gesponsord door de windmolen- boeren Menno, of betekent je club misschien toch 'Tien Windmolens voor Texel'. Klaas Eelman, Oosterend. verlichting kost bij elkaar €5500,-. De kosten van de buspassage zijn nog niet bekend, de verlichting op het schoolplein kost €500,- Het college wil ook €2269,- uittrekken voor de huur van twee piaspiramides, die opnieuw bij de taxistandplaats moe ten worden geplaatst. Daar was in de meerjarenbegroting nog geen reke ning mee gehouden. Komend seizoen wil de gemeente wederom werken met dorpswachten in de Dorpsstraat en wordt opnieuw de borrel- en discobus ingezet. De gemeente verwacht dat de capaciteit van de natte horeca in De Koog te rugkomt op het peil van 2000 als de discotheek van de Nieuwe Toekomst voor de zomer weer opengaat. Dat is de planning. Volgens burgemeester en wethouders is het nog niet duide lijk hoe groot de capaciteit van de ontnuchteringsbedrijven wordt. Mo gelijk zijn daarvoor nog aanvullende maatregelen nodig. Tijdens de commissievergadering Bestuur en Organisatie lieten de partijen al we ten akkoord te gaan met de investe ringen.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 5