Groenewegje word weer paardenpad 'Zeg ik per ongeluk gulden, dan bedoel ik natuurlijk euro' 6 'Hij rijdt als een Cadillac Eddy Eelman ontwerpt nieuw model fiets |W^zeggen woul Veiling kerken levert ruim achtduizend euro op .TEXELSE COURANT Monsterverlies verzwakt ZDH Detailhandel in buitengebied: niet meer dan 50 m2 ff/aar gebeurd Een kleinigheidje' Jeugdherberg (1) Cursus hydrauliek Meldkamer wil zender in mast Radio Texel Jeugdherberg (2) Lampionoptocht in Oosterend Paul Kikkerl veilt één van de driehonderd kavels tijdens de veiling zaterdagavond in het Eierlandsche Huis. De opbrengst gaat naar de kerken van De Cocksdorp. w™" DINSDAG 12 MAART 2002 Spoedig zal worden begonnen met het opknappen van het Groene wegje tussen het Hogereind en de Laagwaalderweg in De Waal, zodat dit weer het karakter van een ouderwets paardenpad krijgt. Het college heeft er 27.227 euro voor uitgetrokken. Daarmee wordt een verzoek van de dorpscommissie ingewilligd. Het paardenpad (een strook klinkers van ongeveer één meter met ter weerszijden karrensporen die met fijn puin zijn verhard) is grotendeels nog aanwezig maar overgroeid met gras. Door het verwijderen van het gras en het repareren van enkele gaten wordt het doel al grotendeels bereikt. Heel anders is de situatie op het 65 meter lange gedeelte tussen het Hogereind en de opslagschuur van het wagen museum. Sinds het ingraven van ka bels en leidingen is hier alleen nog maar een puinpad. In overleg met dorpscommissie en omwonende nu afgesproken dat dit weggede geheel zal worden bestraat met ki kers zoals die ook op het Hogere zijn gebruikt. Het Groenewegje zal in geresti reerde staat alleen nog toeganke zijn voor met gemotoriseerd verki dus voetgangers en fietsers. Alle bestemmingsverkeer wordt toege ten. Gehoopt wordt dat het wegi tje daardoor zo aantrekkelijk wo voor fietsers en voetgangers dat; met meer zo snel wordt overgroe Mocht dat laatste toch gebeuren, zal het gras regelmatig (mechanist moeten worden verwijderd. n Alvorens het startsein te geven vcjj de werkzaamheden, wil het colli eerst weten wanneer de opsfel schuur van het Wagenmuseum vfl dwijnt. Dit kan beter als eerste <j beuren, anders zou het net herstel Groenewegje schade kunnen c| lopen. 'Het grootste geluk is het geluk van een ander.' De voetballers van ZDH namen de wijze les die oud- scheidsrechter Jan Keizer vrijdag in zijn lezing gaf een paar dagen later wel erg letterlijk. Tegenstan der Zuidermeer werd geen stro breed in de weg gelegd en kreeg alle gelegenheid aan het doel- gemiddelde te werken. Eindstand 9-1. Zonder Bernard Ipenburg, Ronald Biesboer. Jan Willem Bakker, Mike de Bruijn en Melle Oosterhof stond ZDH al binnen twee minuten op achter stand. Als gevolg van een misver stand tussen Fedor van Elk en Joop Rommets kreeg de boomlange aan voerder van de thuisploeg bij een corner alle ruimte om in te koppen. Binnen vijf minuten stond het alweer gelijk. Aan de basis stond Henk Knol, die met een mooi steekpassje Niels Dekker aan het werk zette. De met rugklachten kampende spits, die door de magere personele bezetting noodgedwongen speelde, verbeet de pijn en scoorde koelbloedig. Het was een onverwachte meevaller, waar de Hoornders echter niks mee deden, want door gebrekkig uitverdedigen kreeg Zuidermeer nog geen minuut later de kans de tweede treffer te maken. En nog weer even later werd het door nieuwe misverstanden al 3- 1. Met de moed der wanhoop pro beerde ZDH terug te vechten. Maar de harde (tegen)wind en het onwaar schijnlijk slechte veld werkten niet in het voordeel van de Hoornders, die de laatste drie wedstrijden ongeslagen bleven maar het nu con stant moesten afleggen tegen de sterkere en veel fellere tegenstan ders. Met speels gemak, als ware het een trainingspartijtje, voerde Zuid meer de score op. Bij rust stond I al 6-1. Na enige hartige woorden te hebb gewisseld boden de elf van coa Henk de Ruyter in de tweede h wat meer tegenstand. Met de hai wind nu in de rug werd Zuiderm tien minuten lang op eigen helft va gezet en leek een tweede Hoorr* treffer zeker niet onmogelijk. Jo Rommets raakte met een mooi sd de onderkant van de lat en o Sjoerd Oosterhof en Niels DeW meldden zich een paar maal dreige in het strafschopgebied van de genstander. Bij de eerste de bes counter scoorde Zuidermeer eed 7-1, waarna de goede voorneme bij ZDH snel wegzakten in de NocrJ hollandse klei. Detailhandel in het buitengebied wordt op bescheiden schaal moge lijk. Wat het college betreft mag daar voor 10% van de totale bedrijfsop- pervlakte worden bestemd, echter met een maximum van 50 vierkante meter. In januari vonden b en w nog dat 70 vierkante meter het maximum moest zijn, maar in de commissie vergadering van Ruimte, Wonen en Economie werd geadviseerd niet ver der te gaan dan 50 vierkante meter. Het college heeft dat overgenomen en zal de regeling voor detailhandel in het buitengebied afronden en or ganisaties als WLTO, TVO, TVL en de Texelse Horeca-afdeling om een reactie vragen. Ook de raads commissie mag zijn zegje doen, waarna de gemeenteraad de regeling zal vaststellen. DAAR RED JE LEVENS MEE Enkele jaren geleden hadden 1 Lions een daverende veiling aan» kondigd met daarin een keur vl aantrekkelijke artikelen. Joop dac| daar moet ik heen want ook n o vrienden zijn van de partij, het l-g dus gezellig worden. Voor hij van lil ging vroeg hij zijn vrouw: 'Lies, r* ik nog wat voor je meebrenge: 'Nou,' zei Lies, 'als je een leuk W a nigheidje kunt bemachtigen, dan o ji je dat maar'. Joop en zijn vriend" stonden in de buurt van de biertapj nadat ze allemaal al eens een rone hadden gegeven en ze dus prateriger en vrolijker werden, zet de veilingmeester als volgende k3. een autobus in. Het bod werd telke I met vijftig gulden verhoogd en nao| zevenentwintighonderd werd get1 den stak Jaap uit balorigheid t hand 'Zevenentwmtighonderdvijftig'zei veilingmeester en daarna kwam I geen reactie meer uit de zaal, ookt nadat alle pluspunten van de busn eens werden opgesomd. Toen veilingmeester uiteindelijk na maal, andermaal, voor de der maal' zijn hamer wilde laten zakks stak nog net iemand zijn hand op kreeg de bus voor achtentwint1 J honderd gulden toch nog een and; eigenaar. Joop slaakte een dik zucht van verlichting dat hij niets het voertuig was blijven hangen thuiskomst informeerde Lies of nog een leuk kleinigheidje voor had gekocht, waarop ze te ho kreeg dat dit net niet was gelukt haar vraag wat dat dan was gew zei Joop: 'O, een autobus. Jan van Tuf Bij het ROC in Den Helder wordt ge durende vier vrijdagen een basis cursus hydrauliek gegeven, bedoeld voor ontwerpers en onderhouds personeel. Aan de orde komen de natuurkundige principes van de hydrauliek, hydraulische vloeistof, de werking en toepassing van hydraulische componenten en het ontwerpen van schakelingen en sys temen De cursus wordt gegeven in het gebouw van de sector Techniek van het ROC (Sportlaan 54, Den Hel der) en begint om 8.00 uur. De eer ste cursusdag is 22 maart. Deelname kost €698,-, inclusief syllabus en exa men. Voor bedrijven en instellingen is scholingsaftrek mogelijk. Voor aan meldingen en informatie: ROC Kop van Noord-Holland, tel. 0223- 611200. De meldkamer in Alkmaar is met Ra dio Texel in onderhandeling om in de zendmast op het Wezenland een steunzender te plaatsen. Dit is nodig omdat de huidige zender in verband met de sloop van de brandweer kazerne verdwijnt. SLOT (Stichting Radio Omroep Texel) wil meewerken, mits de zender de uitzendingen van de radio en het telefoonverkeer van Dutchtone met stoort. De brandweer wagens staan sinds het begin van deze maand in de voormalige garage van Reij aan de Bernhardlaan. Naast de steunzender wordt er nog iets anders in de mast van Radio Texel geplaatst: zonnepanelen. 'Dat is uniek in Nederland, want in geen enkele andere mast in Nederland is dat tot dusver gebeurd', vertelt woordvoerder Roelie Bakker. Volgens kenners is het technisch mogelijk. Slot heeft hiertoe besloten omdat Radio Texel geen gebouw in eigen dom heeft waarop de panelen kun nen worden geplaatst. mee. Of komt er misschien een vier- baansweg over de Hogeberg? En als het een jeugdherberg wordt waar de jeugd wel welkom is, zal dit voor veel overlast voor omwonenden gaan zorgen. Zou hier dan misschien wel inspraak mogelijk zijn? C. Eschweiler, Den Burg. Dat de Nederlandse Jeugd Herberg Centrale geen jeugd meer wil toela ten, is nog tot daar aan toe (maar niet heus). Maar dat de Texelse politiek het eiland aantrekkelijk wil houden voor vakantie vierende jongeren om dat dat de toekomstige bezoekers met een gezin zijn en vervolgens de NJHC in alles ter wille is zonder het over die duizend vakantie vierende jongeren te hebben, die nu dus met meer welkom zijn, dat heeft mij ver baasd. In de berichtgeving kom ik er mets van tegen tenminste. Toegege ven, je moet jongeren die uitgaan lie ver niet met gezinnen in dezelfde herberg onderbrengen. Maar dat was nou juist zo handig van de Eyercoogh, de borrelbus stopt voor de deur en de jongeren hoeven niet door Den Burg. (Dus waar die overlast nou precies veroorzaakt wordt, is mij ook niet helëmaal duidelijk.) Voor de ge meente is het fijn dat er met deze uit ruil geen wijziging van het bestem mingsplan nodig is. Maar wat zou daar nou de malheur van zijn geweest als dat wel had gemoeten? Zijn geen talloze weilandjes langs de Pontweg even geschikt? Natuurlijk zou in dat geval ook het agrarisch of ander be lang afgewogen dienen te worden, maar dan wordt er tenminste iets af gewogen. Ik weet met in hoeverre de NJHC door de gemeente onder druk gezet had kunnen worden om de slaapplaatsen voor jongeren te be houden, maar de gemeente had dacht ik wel het wisselgeld gehad. In ieder geval genoeg om zich een kri tische kanttekening te kunnen per mitteren. Dus bij deze Carla Schrama, Jongerenwerk Welzijnsstichting Texel Den Burg In de Texelse Courant van dinsdag 5 maart lazen wij dat de jeugdherber gen Panorama en Eyercoogh samen gevoegd zouden worden op een plek waarvan de plaats nog geheim was. Dan denk je dat de gemeente eerst eens in overleg gaat met degenen die daar wonen, werken, sporten en naar school gaan. Tot onze grote verba zing stond er de volgende dag op de Kabelkrant dat de Jeugdherberg centrale een nieuwe jeugdherberg gaat bouwen op het B-veld van de voetbalvereniging aan de Haffelderweg. De grond was al aan gekocht of geruild. Ook waren archi tecten al druk aan het tekenen gesla gen. Zo snel heeft de gemeente nog nooit iets besloten. Of is het mis schien zo dat wethouder Schilling heeft gedacht: 'Dit is mijn laatste deuntje, dus dit duwen we er voor de verkiezingen nog even door'. Maar de heer Schilling heeft hier toch geen last meer van, want die neemt op 12 maart afscheid. Misschien geldt dit voor de andere wethouders ook wel. De manager van de NJHC, de heer Anne van der Velde, is reuze blij met de nieuwe locatie. Op de Kabelkrant meldde hij dat de jeugd zoveel mogelijk geweerd zal worden. Daar staat de doelstelling van de NJHC echter niet voor. Dus het wordt gewoon een hotel aan de voet van de Hogeberg. Dit brengt veel autoverkeer langs de OSG. het voet balveld en de wielerbaan met zich daarvoor hebben we inmiddels gege ven, nadat we vijfentwintigduizend gulden van de Raboton hadden ge kregen. We hadden nog wel een gat, maar dat is met dit bedrag een stuk kleiner geworden.' De RK kerk heeft nog geen bestemming voor het geld, zegt Marijke Stolk. De vorige op brengst werd gebruik om een CV- kachel voor de kerk te kopen. In Oosterend wordt zaterdag een lampionoptocht gehouden, ledereen kan meedoen, deelname is gratis en er hoeft met te worden ingeschreven. Het thema is 'Harry Potter' en de or ganisatie spreekt de wens uit dat vooral de kinderen hun creativiteit op de lampions botvieren, en niet de ouders. Er wordt in drie categorieën gejureerd, en om het werk van de jury te vereenvoudigen wordt de deelne mers verzocht de kleur van hun ca tegorie op hun jas te dragen (mini maal tien bij tien centimeter). De eerste categorie (van 0 jaar tot groep 1) heeft als kleur rood, categorie 2 (van groep 1 tot en met groep 4) draagt geel en groep drie (van groep 5 tot en met groep 8) blauw. De op tocht begint om 18.30 uur bij dorps huis De Bijenkorf, waarvandaan met muzikale begeleiding van Excelsior een rondgang door het dorp wordt gemaakt. Hierna volgt de prijs uitreiking. Eddy Eelman op zijn eigenhandig ontworpen fiets. Met een tempo van gemiddeld zes tig kavels per uur, wisten de drie de duur van de veiling op zo'n vijf uur te houden. Rond half één 's nachts ging de laatste kavel van de hand. 'Het is een beetje veel', zegt Bert Dros, één van de organisatoren, 'maar de laat ste veiling dateert van ongeveer vijf jaar geleden. Normaal wordt er om de drie jaar een veiling gehouden voor de kerken.' Etenswaar deed het goed. In het be gin van de avond gingen twee slagroomtaarten voor respectievelijk €31.- en €43,- de deur uit. Later op de avond boden mensen nog meer tegen elkaar op en werden kavels met taarten en krentenbrood voor bijna honderd euro geveild. Drank deed het, in tegenstelling tot andere jaren, wat minder goed. Zo leverde een kratje bier €16,- op. Martin Wat- naar had van tevoren nog het advies Hij heet de Mas en houdt het mid den tussen een normale fiets en ligfiets. De gebruiker zit er rechtop op, maar houdt het stuur naast zich vast en niet vóór zich. De man nelijke gebruiker heeft bovendien geen last meer van de middens tang. Het nieuwe model fiets is ontworpen door de 24-jarige Eddy Eelman uit De Koog. Hij maakte de Nias als afstudeer project voor zijn opleiding industrieel ontwerpen aan de Hogeschool in Den Haag. Eelman volgde daar de afstudeerrichting werktuig bouwkunde en vormgeving. Comfor tabeler rijden was eén van zijn uit gangspunten bij het creëren van de fiets. Eelman keek even naar een al bestaande fiets voor senioren die een prettig houding had en sloeg vervol gens zelf aan het ontwerpen. Het leidde tot een model dat als nieuw soort fiets op de markt gebracht kan worden. De Nias bestaat, grofweg gezegd, uit één lange buis die schuin op een onderstel is geplaatst. Aan de onder kant van de buis bevindt zich het voorwiel, aan de bovenkant het zadel en twee joysticks waarmee het voor wiel bestuurd kan worden. In het on derstel bevinden zich de kettingkast en de trappers. Mensen die op de fiets zitten, zien in feite alleen nog het voorwiel als ze even omlaag kijken, de rest bevindt zich naast en onder hen. Volgens de ontwerper geeft zijn fiets een gevoel van vrijheid, kunnen mensen er een betere houding op aannemen en knjgen ze ook minder snel last van zadelpijn. Op- en afstap pen kost weinig moeite en bij stil staan kunnen de voeten meteen op de grond worden gezet. 'Hij njdt stabiel', vertelt Eelman, die het model zelf testte en ook zo'n der tig andere mensen erop liet proef rijden. 'Mensen die geen ervaring hadden met een ligfiets reden er na gemiddeld drie minuten mee weg en mensen die wel ervaringen hadden met ligfietsen deden dat meteen. Ook mijn oudtante van 81 heeft erop ge reden. Nu is zij ook wel fanatiek, maar ze heeft het gedaan.' Zelf oefende Eelman zowel op Texel als in Den Haag met de nieuwe fiets. 'Mensen kijken wel op als ze je voorbij zien komen. Ze vinden het ook een grap pige fiets om te zien.' het even wennen dat er geveild moest worden in euro's. Paul Kikkert, die het spits afbeet, had het meteen al over guldens. 'Euro!!!', liet de zaal meteen daarop weten. Kikkert ad rem: 'Als ik per ongeluk gulden zeg. bedoel ik natuurlijk euro's.' Ook voor de organisatie was het even span nend of een veiling in euro's het ge hoopte bedrag zou opleveren. Dat was het geval. Dros' 'We hadden gehoopt op achtduizend euro, dus we zijn zeer tevreden met dit bedrag. De €8137,- wordt verdeeld over beide kerken in het dorp. De her vormde kerk stopt het geld in het fonds voor onderhoud en restauratie. Het wordt gebruikt om het orgel te laten restaureren. Dros: 'De opdracht De Texelaar maakte de fiets bij lig- fietsenfabnkant Flevobike Technology in Dronten. 'Op de oplei ding hadden we al geleerd om te werken met een draaibank en een frees, maar ik heb daar ook zelf leren lassen.' Bijzonder aan het model is volgens Eelman dat het uit één ge heel bestaat, waardoor het model een mooie vormgeving heeft. 'Het is een holle gesloten vorm, monocoque genaamd. Alle onderdelen van de twee kanten op te hangen. 'Ik ge loofde het zelf eerst ook niet. maar bij enkelzijdige ophanging gebruik je een kortere dikkere as in plaats van een langere en dunnere. Daardoor krijg je minder belasting op de lagers, omdat een dunnere as wat sneller kan door buigen. Bovendien scheelt het in ge wicht in de vork.' De vering is volgens hem fantastisch. 'Het rijdt als een Cadillac', aldus de maker Of de Nias ook daadwerkelijk in de fiets, zoals kabels en de ketting, zijn geïntegreerd in de holle vorm.' Even de kettingkast openmaken als de ketting eraf gelopen is, is er met bij. Volgens Eelman hoeft dat in principe ook met meer nodig te zijn. Doordat de ketting in een gesloten systeem ligt en ook constant op spanning wordt gehouden, moet hij volgens Eelman zo'n veertigduizend kilome ter mee kunnen. Ook bijzonder is volgens hem dat de wielen slechts aan één kant aan het frame bevestigd zijn. 'Daardoor kun nen er makkelijker banden verwisseld worden.' Enkelzijdige ophanging wordt volgens Eelman nog niet veel toegepast bij fietsen. Het is volgens hem echter juist sterker dan de ge bruikelijke manier om een wiel aan handel komt, is voorlopig nog een vraag. Op het moment bestaat alleen het door Eelman gemaakte proto type. Flevobike gaat wel verder met de ontwikkeling van het model. Fiets- fabrikant Giant heeft ook interesse getoond. Het prototype was volgens Eelman nog niet zo ver dat hij de af gelopen dagen al op de Fiets RAI kon worden gepresenteerd. Volgens Eelman is het de bedoeling dat dat volgend jaar wel gebeurt. Zelf gaat hij zich ondertussen toeleggen op an dere zaken. Hij heeft ook plannen om een paar maanden te gaan reizen aan de andere kant van de wereld. 'De naam Nias hoort bij een eilandje in Indonesië en ik hoop daar binnenkort zelf heen te gaan.' De Texelaar be haalde een negen voor zijn afstudeer- ontwerp en bijbehorende scriptie. Ontwerp van de Nias Veilingmeesters Paul Kikkert, Martin Warnaar en Piet Zijm moes ten aardig het tempo erin zetten om het niet al te veel nachtwerk te laten worden. Maar liefst driehon derd kavels lagen zaterdagavond te wachten in het Eierlandsche Huis om geveild te worden voor de katholieke en de hervormde kerk in De Cocksdorp. Het leverde een bedrag op van €8137,- gegeven om 'met te denken aan de prijs die je er in de winkel voor betaalt, maar die je er in de kroeg voor zou betalen'. Een VW-geschenkbon van twintig gulden, deed het weer wel goed. Daar betaalde iemand €17,- 37,50) voor. Een bijzonder kavel was een tekening van de Slufter, gemaakt door Nel Koorn-Kikkert. Die ging voor €130,- van de hand. Bros: 'Er was ook een kavel twee hectare wortelen zaaien. Dat leverde €165,- op. Die koper had een koopje.' Tussen de twee- en de driehonderd mensen bezochten de veiling. Er meldden zich 161 mensen aan als koper. Voor de veilingmeesters was

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 6