t ienmalig meespelen bij ubilerend Musica Texla i poe/en afspreken die haalbaar zijn' Bouwvakkende broers van alle markten thuis rr Orkest biedt ruimte om plezier in muziek te ontdekken' .TEXELSE yC0URANT Forse subsidie jeugdtheater muziekschool Steunpunt Brijderstichting in d'Ouwe Ulo geopend B edrij vig/ieiz/ Visspecialist: nieuw jasje, maar zelfde gezichten T^edrijvigheid Agrarische cursus omgaan met stress VRIJDAG 22 MAART 2002 'at begon als een gelegenheidsorkest voor een afscheids- estje, groeide uit tot een volwaardig symfonieorkest dat il vijfentwintig jaar met veel plezier wekelijks musiceert. In ril viert Musica Texla haar zilveren bestaan met een bileumuitvoering, waarin leden en oud-leden hun muzi- lale kunnen laten horen. Bijzonder is, dat ook getalenteerde (Buitenstaanders in dit concert kunnen meespelen. Er worden volop plannen gemaakt lor de feestelijke uitvoering die za- (rdag 20 april (aanvang 17.00 uur) [ordt gehouden in de aula van open- ire scholengemeenschap De Hoge- :rg. Het muziekprogramma is al ind en de repetities zijn in volle mg. Musica Texla is vast van plan n spetterend voor de dag te komen. De leden van het orkest hebben er zin in, muziek maken is feest en bij feest iren verrassingen. De verrassing die iusica Texla in gedachten heeft, ■tuigt van moed, want in het pro- ramma is ook ruimte voor 'aan- pers', mensen die eenmalig willen leespelen in dit jubileumconcert, lorwaarde is wel dat ze hun instru- ient beheerst en noten kunnen le- in. De muziek die op het pro- ■amma staat, kan tevoren worden mgevraagd bij het bestuur van de tallerende vereniging. »ver het ontstaan van Musica Texla ■staan twee verschillende verhalen ene vertelt dat toen ruim vijfen- intig jaar geleden muziekleraar Jan |sser afscheid van zijn leerlingen m, zij besloten hun maestro te eren Jet een mooi muziekstuk. Dat viel bij de scheidende leraar en de 'leerlin- in' dusdanig in de smaak, dat tstgenoemden besloten door te De initiatiefnemers iuziekschooldirecteur Hans Mulder, lijs Oskam van Cultureel Werk en de '■mes Van Asperen en Breen - ga- I1 ven de aanzet tot de oprichting van een nieuw orkest, dat zij Orkest voor ffljlwassenen noemden. Niet echt m naam om mee voor de dag te li jjpmen, dus bij stemming kwam een echte naam uit de bus, die dirigent Dyo Wassmk de schrik van zijn leven bezorgde: Dyo Musica. Gelukkig bleek dit een plaagstootje te zijn en onder de naam Musica Texla kreeg het orkest definitief een eigen ge zicht. In de herinnering van Wassink kwam het orkest voort uit de muziekschool. Daarbii waren genoemde personen weliswaar de initiatiefnemers, maar was de reden toch vooral dat er geen samenspelmogelijkheid was voor mensen met een instrument dat niet geschikt was voor een fanfare. Rondom toenmalig burgemeester Sprenger is nog een tijdje de groep 'Fluitekruid' actief geweest. Dat ging later op in het nieuw gevormde or kest, mede doordat Sprenger na zijn ambtsperiode naar de overkant ver trok. In de beginperiode mocht alles en iedereen meespelen, maar later kwam er toch een selectie in de in strumenten. Zo heeft de blokfluit be perkte mogelijkheden en door het grote aantal meeblazende fluiten waren er teveel eerste stemmen voor een goed klankevenwicht. Het schrij ven van de arrangementen om ieder instrument tot zijn recht te laten ko men was hierdoor geen eenvoudige opgave en in 1980 werd besloten dat de blokfluitsectie zelfstandig verder zou gaan onder leiding van Ans Star- kenburg, die als docente was verbon den aan de muziekschool. Het ledenaantal heeft altijd geschom meld. Aanvankelijk enthousiasme hield niet altijd stand en van de 'ouwe rotten' zijn nog slechts Nettie Blom, Mariana Bijvoet en Hannie Maas over. Ook de voor studie naar de overkant vertrekkende scholieren, waaronder nogal eens veelbelovende muzikan ten zaten, zorgden voor verloop. Kende de jubilerende vereniging in haar hoogtijdagen wel eens dertig leden, thans is met de helft iedereen geteld Dat betekent muzikaal één instrument per partij. In een 'echt' orkest zijn acht tot vijftien instrumen ten per partij aanwezig. Musica Texla heeft na Dyo Wassink, die het orkest tot 1985 leidde, nog di verse andere dirigenten voor haar gelederen gehad. Zo was de stok enige tijd in handen van Michel Duyvis. Bernard Teilegen, Joeri de Vente en Mariken Stovermck. Sinds kort heet de dirigent weer Wassink. Nu echter niet Dyo, maar Imme, zijn dochter. Nettie Blom, muzikante van het eer ste uur bij Musica Texla, glimlacht: 'Ik weet nog dat zij geboren werd. Na mens het bestuur hebben we toen een bloemetje gestuurd en een bruine beer Ik heb het bloemetje zelf nog in elkaar geflanst.' Er wordt even in de notulen gebladerd en inder daad, het staat vermeld: Beer en bloemetje naar Dyo wegens geboorte dochter. 'Imme is heel enthousiast en ze werkt met een nieuwe aanpak', zegt Blom. 'We repeteren van kwart voor zeven tot kwart voor negen, zon der pauze. Imme laat ons tussendoor wat gymnastiekoefeningen doen en dat is erg leuk, want twee uur lang ingespannen spelen is best veel. Ook zet ze ons wel in een kring om naar eikaars instrument te luisteren.' De dirigentezelf: 'Onder muzikanten komen veel blessures voor. Je zit vaak in een onmogelijke houding. Twee uur lang met je armen voor je, dat doe je normaal met. Op het con servatorium wordt aan deze dingen ook aandacht geschonken en ik heb mijn licht opgestoken bij Mensendieck, een therapie die zich bezighoudt met een goede lichaams houding bij diverse werkzaamheden. Een nostalgisch plaatje uit de beginjaren. Het veelkoppige orkest bereidt zich onder leiding van dirigent Dyo Wassink (in korte broek) voor op een concert. <ToIg vchnl Te.rOv Courxnt] Ik laat ze hun schouders en nek los draaien, doe armzwaaioefeningen en echt, het helpt, het is leuk en het werkt ontspannend. Bij de kring oefening gaat het vooral om het luis teren. Normaal zitten we in rijen ach ter elkaar, leder speelt zijn eigen partij, maar je bént een ensemble. Een viool klinkt anders dan een klan- net of een mandoline. Bij deze concentratieoefening moeten ze pro beren met hun instrument eikaars toon over te nemen, zuiver en op dezelfde sterkte en klank, boos of lief of droevig. Het komt echt op heel goed luisteren aan en dat is belang rijk om tot goed samenspel te ko men.' Imme Wassink woont in Alkmaar en studeert op dit moment nog aan het conservatorium, richting school muziek. Ze hoopt in juni klaarte zijn. De bijvakken directie en ensemble- leiding heeft ze al met goed gevolg afgerond. Musica Texla heeft een muziek- commissie, die de te spelen stukken uitzoekt. Het repertoire is afwisse lend. Van licht klassiek naar klezmermuziek en de Roemeense dansen van Bartók. Klezmer is Joodse bruiloftsmuziek, die kan va riëren van diep melancholisch tot uit bundig bruisend. 'Een belangrijke functie van ons orkest is de ruimte die het biedt om te ontdekken hoe leuk het is om muziek te maken,' zegt Mariana Bijvoet. 'Ik weet nog de eer ste keer dat ik in de groep speelde. Het duizelde me Het is heel raar, maar je hoort jezelf niet meer tussen alle anderen. Ik gaf na de laatste noot nog wel eens een trekje aan mijn strijkstok om te horen of er wel echt geluid uit mijn viool kwam Hoe loopt het, waar zit ik, dacht ik dan. En 's nachts had ik visioenen van mijn viool die in plankjes uit elkaar viel. Bij het bij elkaar vegen had ik dan altijd veel meer plankjes dan er aan een viool zitten. Je leert veel als je met elkaar speelt, techniek, tellen, luisteren. In de zomervakantie, als we een paar weken niet repeteren, mis ik de mu ziek echt Alleen kom je er vaak met toe.' Musica Texla treedt ongeveer twee maal per jaar op. Bijvoet: 'In alle ruim tes die maar een beetje mensen kon den plaatsen zijn we geweest. In alle kerken, in de serie Zomeravond concerten, hebben we opgetreden. In Paal 28, Question Plaza, het bejaar denhuis, bij Kunst in Zee, noem maar op. En in het Maartenhuis. Daar ko men we zo'n beetje ieder jaar, het wordt een beetje traditie. Ons favo riete optreden. Het publiek is daar altijd heel enthousiast en dat is zo verrukkelijk.' Het openingsstuk op de jubileum- uitvoering van 20 april is de Processional March van Charles Woodhouse. Het is één van de eer ste stukken waar Musica Texla onder leiding van Dyo Wassink mee optrad. Als hommage aan de eerste dirigent zal het stuk nu door zijn dochter op nieuw worden gedirigeerd. 'Het is een dankbaar stuk', aldus Imme. 'Het klinkt goed. het is prachtig van op bouw en heeft een mooi thema. Voor deel is ook dat de blokfluiten erin mee kunnen spelen, ledereen kan dus meedoen. En het is leuk om er met mijn vader over te praten Ik heb veel steun aan hem.' Medewerking aan dit feestelijk concert wordt verleend door het gemengd christelijk koor Soli Deo Glona uit Oosterend, dat onder leiding staat van - inderdaad - Dyo Wassink. Musica Texla repeteert iedere maandagavond van 18 45 tot 20.45 uur in het gebouw van Stichting The White Eagle aan het Schilderend in Den Burg. Belangstellenden zijn wel kom en meespelen wordt op prijs gesteld. Muziek voor de jubileum uitvoering kan worden aangevraagd bij Netty Blom, tel. 312494, en Frans Busch. tel. 314332. Muziek- en Dansschool Texel krijgt een subsidie van 9.076 euro van de provincie. Het bedrag wordt be steed aan een theaterproject voor scholieren van 14 tot en met 18 jaar. Het project moet resulteren in een voorstelling die - zo is althans de bedoeling - ten minste zeven keer wordt opgevoerd, waaronder ook in Den Helder, Zaandam, Castricum en Purmerend. Het oordeel van de provinciale ad viescommissie, die het subsidie verzoek onderzocht en Gedepu teerde Staten van advies voorzag, was bijzonder positief. 'Er is aanslui ting gevonden bij de belevingswereld van jongeren. De thematiek daagt jongeren uit hun eigen grenzen te verkennen en op een andere manier over de grijstinten van ethische di lemma's als goed en fout na te den ken. De commissie vindt de samen werking van de muziek- en dansschool met regionale kunste naars, diverse disciplines, professio nele theaters, e.d. interessant.' Hoe het project er exact uit gaat zien, is nog niet helemaal duidelijk. Het stuk, 'Goed fout', is geschreven door Texelaars Aris Bremer en Pime Marinus. Bremer schreef de tekst, Marinus nam de muziek voor zijn re kening. Maaike Deckers, directeur van de muziekschool, laat weten dat over de uitvoering nog wordt gespro ken met de schoolleiding van OSG De Hogeberg. Ze is op zoek naar tus sen de twintig en de dertig acteurs, maar het aantal jongeren dat aan de productie kan meewerken, is vele malen groter. 'Het zou mooi zijn als de ene klas de kleding maakt, een andere de decorstukken en uit weer een andere klassen de acteurs ko men. Maar daar moet nog over wor den gesproken.' Deckers is in ieder geval erg blij met het toegezegde geld 'Het is een mooi bedrag. Bovendien heeft de gemeente toegezegd ook een bij drage te zullen leveren als de provin cie zou meewerken.' Binnen enkele weken verwacht ze meer bijzonder heden te kunnen vertellen. Be computer aansluiten. Dat was én van de eerste werkzaamhe- n waar Peter Molenaar woens- ag mee aan de slag kon. Hij be- ant het steunpunt voor erslavingszorg van de Brijder- lichting dat sinds deze week ge- estigd is in d'Ouwe Ulo in Den urg. en bos bloemen staat op tafel, iekregen van demissionair-wethou- er Nel Eelman, die dinsdagmiddag e opening verrichtte. Aan dezelfde ifel moeten op termijn gesprekken laatshebben met mensen die hulp oeken wegens een verslavings- robleem. 'Maar eerst ga ik voor lezelf een inventarisatie maken', egt hulpverlener Molenaar. 'Ik wil fspraken maken met de ulpverleningsinstanties op het ei- ind om te vragen wat zij voor pro lemen zien.' lesprekken voeren met mensen die ulp zoeken en het geven van voor- chting moeten twee van de drie oofdtaken worden. Daarnaast wil bekijken of hij consultaties kan aan houden bij de huisartsen. 'Het ou mooi zijn als ik bij een huisarts ok een soort spreekuur kan hou- en.' Molenaar, wonend in Schagen, erkte tot een jaar geleden al na- lens de GGZ op het eiland. Als so- iaal-psychiatrisch verpleegkundige at hij in de ouderenzorg. Hij kwam aak in de Gollards, het verpleeghuis n bezocht mensen thuis. 'Ik had aarbij veel te maken met dementie, e meeste werkzaamheden heston en uit begeleiden en ik was bezig iet de mensen die eromheen ston- en. Verschil is dat ik nu meer met e cliënten zelf te maken ga krijgen.' zijn vorige functie heeft hij reeds ontacten opgedaan met zorgverleners en huisartsen op het eiland. 'Het zal misschien wel even vreemd zijn dat ik nu namens de verslavingszorg met ze praat. Maar het gaat er uiteindelijk toch om dat je contact maakt met mensen. Als je dat niet kan, kom je ook niet verder met hulpverlening.' Aanwezig Molenaar is aanwezig op dinsdag en woensdag. Op donderdag is hij er een deel van de dag, omdat hij dan ook consultatie houdt in Den Helder. Zijn kantoor is gevestigd in de ruimte waar eerst het Jongeren Informatie Punt (JIP) gehuisvest was. 'Mensen kunnen hier vrijblijvend binnenstap pen of bellen als ze een vraag heb ben. Als ze zich hier aanmelden voor hulp, voer ik een aanmeldgesprek met ze om te zien of ze aan het goede adres zijn. Daarna volgt een intake gesprek in Den Helder, waarna een indicatiecommissie een advies geeft over de te volgen behandeling. Bij de Brijder werken we met een vier- gesprekkenmodel en een tien- gesprekkenmodel. Het is de bedoe ling dat ik die vervolgens hier houd.' Molenaar wil bekijken in hoeverre het mogelijk is ook de intakegesprekken op het eiland te laten plaatsvinden, zodat alles op dezelfde plaats ge beurt. Mochten die gesprekken niet voldoende zijn, dan kunnen mensen via hem worden doorverwezen naar andere behandelingen van de Brijder stichting in Alkmaar. Met de voorlichting wil Molenaar zich richten op het voorkomen van versla vingen. 'Dat kan op scholen, maar ook in cafés of bijvoorbeeld op cam pings. Dat moet ik ook bekijken.' Hij krijgt daarbij assistentie van Jitske Hoogervorst, die voor vier uur per week is aangenomen op het steun punt. Dat richt zich op allerlei soorten verslavingen, waaronder alcohol- en drugsverslaving. De gemeente had aanvankelijk de voorkeur gegeven aan een hulpver lener van het eiland die het steunpunt zou bemannen. Daarvoor werden echter geen kandidaten gevonden. Molenaar beschouwt het zelf als een voordeel dat hij niet op Texel woont. 'Voor mij als buitenstaander is het straks makkelijker om boven de pro blemen te staan. Daardoor kan ik me zakelijker opstellen. Ik kan mensen duidelijk aangeven hoe het met hun probleem zit en ik kan duidelijk zeg gen wat wel en wat niet mag of kan. Dan weet iedereen ook waar hij aan toe is.' Tijdens de gesprekken bekijkt Mole naar met zijn cliènten welke stappen ze kunnen ondernemen om een ver slaving te stoppen of te minderen. 'Soms is het te hoog gegrepen om iemand te laten stoppen. Dan moet je kijken wat wél haalbaar is. Ik pro beer met de mensen doelen te stel len die haalbaar zijn. Dan kan je te leurstellingen voorkomen, waardoor iemand weer zou gaan drinken.' Twee jaar Het steunpunt wordt in eerste instan tie voor twee jaar opgezet. De ge meente heeft daarvoor €38.000,- be schikbaar gesteld. Ze vond dat met het steunpunt een laagdrempelige voorziening werd ingericht. Wethou der Eelman sprak bij de opening de verwachting uit dat de post over twee jaar kan worden voortgezet. 'Ik voor zie continuïteit voor de toekomst. De Brijder krijgt twee jaar de tijd om dat te bewijzen.' Ze zei dat Molenaar meteen bij het college moet aanklop pen als er een wachtlijst begint te ontstaan, zodat de gemeente daar op in kan spelen. Voor de Brijderstichting is het Texelse steunpunt de vijfde in Noord-Holland. De anderen bevinden zich in Volendam, Enkhuizen, Schagen en Amstelveen. et nieuwe steunpunt voor verslavingszorg in d'Ouwe Ulo wordt bemand door fiulpverlener Peter Molenaar. (Foto Joroon van Hattum) Diana Kiewiet werkt al een jaar of twaalf in de viszaak op de hoek Laagwaalderweg-Schilderweg en partner Peter Bongaards is aan zijn achtste seizoen bezig. Van binnen een prachtige zaak, maar van bui ten straalde de wat grauwe schuur dat niet uit. Daar is nu verandering in gekomen. Het uiterlijk van de viswinkel en -groothandel is flink opgewaardeerd. Ook de naam 'De Texelse Visspecialist' is nieuw. Als de kwaliteit van de vis net zo goed is als de promotie door exploitant Bongaards, dan praten we hier over een excellent bedrijf. Want als geen ander weet hij hoe de consument zich in eerste instantie laat leiden door de presentatie van een zaak. En die liet te wensen over. De grijze golf platen op het dak gingen er daarom af en maakten plaats voor fris rood. Het gesloten front van de zaak ver anderde in een doorzichtige pui met een moderne uitstraling en frisse kleuren. Het met zorg ontworpen logo keert op veel plaatsen terug. En om de campagne te onderstrepen viert het bedrijf de heropening zaterdaga vond tussen 19.00 en 24.00 uur met een feestelijke borrel. Bezoekers zul len zien dat er in de winkel op enkele kleinere ingrepen na niet zó veel is veranderd, al kunnen de klanten tij dens het nuttigen van hun visje voortaan wel naar buiten kijken. Achter de schermen is er wel het nodige gebeurd. In de schuur snor ren vier koel- en vriescellen, waarin de verschillende vis- en visproducten vers worden gehouden. 'We zijn vaste klanten op de visafslag en wat we daar niet kunnen krijgen wordt door een importeur geleverd.' Want de tijd dat klanten het vooral hielden bij kabeljauw en schol is wel geweest. 'De vraag is tegenwoordig veel bre der. Tilapi, botervis, meerval en heil bot zijn bijvoorbeeld in trek. Voorheen was er niet zoveel vraag naar luxe vissoorten, maar nu vis uit de Noord zee door de vangstbeperkingen wat schaarser en duurder wordt, is de vraag veranderd.' Dat het bedrijf zo wel de consument als bedrijven be dient, is volgens Bongaards gunstig. 'Hotels en restaurants vragen regel matig naar bijzondere dingen, waar door we die ook in de winkel kunnen aanbieden. Andersom stelt de horeca bepaalde eisen, bijvoorbeeld aan de maat. 'Ze willen bijvoorbeeld vijftig scholletjes van 500 gram. Maar met zo'n vraag kunnen we op de afslag niet aankomen. Maar als je een grote Nadat ze het metselwerk hebben afgerond ('Mooi toogie. hé?'l verzorgen Dennis Pinksj en Erik Jaspers ook het voegwerk. (Foto Joop Rommets) Hele woonwijken vinden ze een beetje te hoog gegrepen, maar ver der draaien Dennis en Erik Jaspers hun hand niet om voor welk kar weitje in de bouw dan ook. De broers hebben hun krachten ge bundeld in Metsel- en Onderhoud- bedrijf VOF Jaspers, een twee mansorganisatie die sinds kort actief is. Hoewel ze nog jong zijn, draaien bei den al heel wat jaren mee in de bouw. partij koopt, zitten die er wel tussen. De ovenge maten raken we in de win kel weer kwijt.' De naamsverandering houdt verband met het verdwijnen van de keten De Visscher Seafoods. Peter Bongaards en Diana Kiewiet van 'De Texelse Visspecialist'. (Foto Gerard Timmerman) Dennis (25) werkte onder meer voor de bouwbedrijven van Marten Visser en Niels Drijver en metselbedrijf VooRuyt. Erik (19) was eveneens werkzaam bij VooRuyt en Drijver en daarnaast bij Frans Zegel. De reden dat ze voor zichzelf zijn begonnen, is een opvallende. 'De meeste aanne mers hebben geen volle week werk voor metselaars. Ja, we werden wel doorbetaald, maar de dagen duren zo lang als je steeds moet zoeken naar werk. Dan kun je beter voor je zelf werken. Je bent vrij om je eigen tijd in te delen, Is er veel werk, dan maak je zestig uur in de week. Een andere keer zijn dat er twintig en komt het een keer zo uit. dan neem je een week vrij.' Dat ze veel stil zul len zitten, verwachten ze met. 'Er is werk genoeg en de mensen weten ons al aardig te vinden. De grote aan nemers kennen ons natuurlijk ook al We hebben net voor Nico van Heer waarden het metselwerk in twee bun- galowtjes gedaan.' De broers zijn op vele markten thuis. Het bouwen van een garage, tuin muurtje, open haard of aanbouw be hoort tot hun specialiteiten. Maar ook het bouwen van een heel huis zouden ze met uit de weg gaan. 'Zolang het maar geen hele woonwijk is. Daar voor zijn we met groot genoeg Ook voor andere werkzaamheden dan metselen, voegen en stukadoren kunnen klanten bij hen terecht. 'Een houten vloer leggen of het tegelwerk in een keuken of wc doen, dat moet allemaal kunnen. We gaan niet con curreren met de tegelzetter of stukadoor, maar als het zo uitkomt dan pakken we een klus van het be gin tot het eind aan. Het voordeel voor een opdrachtgever is dat je nooit hoeft te wachten op de volgende onderaannemer.' De broers Jaspers zijn bereikbaar via tel. 06-21567731. Bij voldoende deelname kunnen agrarische vrouwen de cursus 'Om gaan met stress in gezin en bednjf' op Texel volgen. Cursusleidster is de in agrarische kringen welbekende Marga Mannes-Giesen. De cursus gaat met over economische aspec ten, maar veel meer over het leren onderkennen en ermee omgaan van de stressgevoelige kanten van het gezinsbedrijf. De cursus wordt ge subsidieerd en bestaat uit vijf bijeen komsten, die op woensdag worden gehouden van 9.15 tot 11.45 uur, met ingang van 17 april. Voor opgave en inlichtingen: Tiny Kuip, tel. 313665. Helpt u ons mee bouwen! Ciro 6261. Habitat for Humanity Voor informatie bel 023-5474814

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 7